VIDEO Victor Ponta: Am vazut ca e un grup extremist care incearca sa creeze o provocare si violenta la Campeni. Vom lua masuri

de V.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 19 octombrie 2013, 14:13 Actualitate | Esenţial


Premierul Victor Ponta a afirmat sambata ca autoritatile vor lua masuri pentru a nu lasa manifestarile "extremiste si violente" de la Campeni sa se extinda, adaugand ca acolo "un grup extremist" incearca sa creeze "violenta si provocare", transmite Agerpres.

"Eu cred ca fiecare are dreptul sa-si apere punctul de vedere. Am vazut ca e un grup extremist care incearca sa creeze o provocare si violenta la Campeni, in apropierea celor de la Rosia Montana. Vom avea grija ca sa nu lasam manifestarile extremiste si violente sa se intinda si vom lua masuri imediat", a declarat Ponta dupa congresul TSD, intrebat cum comenteaza faptul ca minerii de la Rosia Montana au anuntat ca vor cobori din nou in subteran, in semn de protest.

Ponta a declarat jurnalistilor ca nu are nimic impotriva celor care protesteaza, dar ca nu va accepta "momentul in care disputa ajunge la violenta", transmite Mediafax. "Cred ca intr-o democratie este foarte bine sa existe pareri diferite, sa existe dreptul absolut al celor care nu sunt de acord sa isi spuna punctul de vedere. Ceea ce nu voi accepta, cat sunt prim-ministru, si ce nu trebuie sa accepte niciun om politic serios, responsabil, nu tot felul de aventurieri, este momentul in care disputa normala, dialogul, controversa ajunge la violenta, agresiune, incalcarea legilor. Acolo nu cred ca vreun om normal la cap poate sa fie de acord sa ne rezolvam problemele prin violenta. In rest, incurajez dialogul, respect pe toti cei care au o alta parere", a spus premierul.

El a declarat ca, impreuna cu ministrul de Interne, Radu Stroe, si cu sefii Jandarmeriei, a luat decizia sa se intervina in cazul in care protestele devin violente.
"Atata timp cat protestele sunt pasnice, cat nu incalca drepturi fundamentale, nu blocheaza drumuri nationale, nu intra pe proprietati private, evident ca-mi doresc foarte mult ca sa nu existe niciun fel de reactie exagerata a fortelor de ordine si nici n-a fost. E o luna de cand in fiecare duminica sunt manifestari si niciodata nu s-a intamplat nimic. Deci provocari au fost. In momentul in care folosesti violenta, agresezi fortele de ordine, cand blochezi un oras sau o tara, atunci sigur vom interveni", a mai spus Ponta.

Ponta a precizat ca nu vrea ca Romania sa traiasca intr-un "iz al anilor '80" fara sa se dezvolte precum celalalte tari europene. "Ce vrem sa facem in Romania? Sa ne dezvoltam ca toate celelalte tari folosindu-ne resursele, imbunatatind infrastructura sau vrem sa traim asa intr-un iz al anilor '80? N-o sa mai avem nici masini, nici exploatari petroliere, nimic, si o sa fie totul OK", a spus el.

Intrebat daca aceasta pozitie o va avea ca premier si daca, totusi, va vota impotriva ca parlamentar, Ponta a raspuns: "Am si eu umor, ca si dumneavoastra".


Cei 33 de mineri din Rosia Montana care s-au blocat in septembrie, timp de mai multe zile, in galeria Catalina Monulesti vor reintra sambata in subteran, pentru cateva ore. Tot sambata, la Campeni, oras situat la cativa kilometri distanta, este anuntata o mare adunare populara de protest impotriva proiectului minier.

Potrivit unui comunicat postat vineri pe site-ul Sindicatului "Viitorul Mineritului", cei 33 de mineri reintra in subteran pentru locuri de munca si impotriva violentei. "Gestul lor vine in sprijinul locurilor de munca si arata ca sustinatorii mineritului manifesta pasnic, spre deosebire de ONG-urile anti-minerit care au recurs la violenta", se sublinia in comunicatul semnat de liderul sindicatului, Cristian Albu.

Sindicalistii RMGC condamna "actiunile anti-sociale si anti-romanesti ale ONG-urilor protestatare impotriva locurilor de munca in minerit" si cer "acestor ONG-uri sa inceteze cu provocarile si violenta".

"Vrem sa tragem un semnal de alarma asupra acestor ONG-uri care ne invrajbesc pe unii impotriva altora la noi acasa. De exemplu, ce cauta ONG-urile acestea sa fabrice proteste la Campeni?", se arata in comunicatul Sindicatului "Viitorul Mineritului".

Sambata, in orasul Campeni, considerat capitala "Tarii Motilor", va avea loc o adunare populara de protest organizata de Asociatia Pro Muntii Apuseni sub genericul "Uniti salvam Rosia Montana! Uniti salvam Muntii Apuseni!".

Acestia solicita respingerea de catre Parlament a proiectului de lege privind masurile aferente exploatarii minereurilor auro-argintifere din perimetrul Rosia Montana, interzicerea prin lege a utilizarii cianurii in activitatile miniere din Romania, includerea Rosiei Montane pe lista tentativa a Romaniei pentru UNESCO, asumarea de catre Guvern a expertizei si a punctelor de vedere referitoare la proiectul minier exprimate de Academia Romana, Asociatia Ad Astra, Institutul Geologic Roman, Ordinul Arhitectilor din Romania, Casa Regala, Biserica Ortodoxa Romana, Biserica Unita cu Roma, Greco-Catolica, precum si a celorlalte biserici crestine din Romania si a expertilor independenti.

De asemenea, cei care se opun proiectului de la Rosia Montana solicita refacerea si dezvoltarea infrastructurii rutiere din arealul Muntilor Apuseni si acordarea unor facilitati fiscale si de alta natura pentru dezvoltarea activitatilor economice in domeniile turism, prelucrarea lemnului si refacerea fondului forestier, cresterea animalelor si prelucrarea produselor de origine animala si alte activitati.

In Campeni, cea mai importanta localitate din Apuseni din judetul Alba, au avut loc saptamanal in ultima perioada actiuni de protest impotriva acestui proiect, la care au participat de fiecare data sute de persoane, care se tem ca materializarea acestuia ar alunga turistii si ar afecta alte domenii din economie.

In septembrie, 33 de angajati ai RMGC s-au blocat timp de mai multe zile in subteran, acestia iesind la suprafata dupa o discutie cu premierul Victor Ponta.

  • Ponta catre tinerii PSD: Toleranta pentru violenta, pentru a da cu parul in cap trebuie sa fie zero
Presedintele PSD, Victor Ponta, a declarat sambata la congresul TSD ca toleranta pentru violenta, pentru a da cu parul in cap celui care nu este de acord cu tine, trebuie sa fie zero din partea tinerilor social-democrati.

"Toleranta pentru violenta, pentru agresiune, pentru a da cu parul in cap celui care nu e de acord cu tine trebuie sa fie zero. Eu vreau sa traiesc intr-o tara in care si daca sunt singur impotriva a 20 de milioane nu vine nimeni sa-mi dea in cap, nu vine nimeni sa-mi sparga masina, nu vine nimeni sa-mi spuna sa plec din tara mea, doar pentru ca nu sunt de acord cu cineva. Vreau sa fiti radicali, convinsi de ideile voastre, dar de fiecare data sa aratati ca nu exista niciodata o solutie violenta, o solutie prin care il excluzi pe celalalt. Vreau sa transmiteti mai departe acest mesaj, dialog, confruntare de idei, violenta sau lozinci de genul 'nu ne vindem tara', 'sa plece americanii' sunt lucruri pe care nu le-ati trait si nu vreau sa le traiti niciodata", a afirmat el.


















12365 vizualizari

  • +107 (121 voturi)    
    ma uit acum la campeni (Sâmbătă, 19 octombrie 2013, 14:20)

    dum_i [utilizator]

    live pe nasul.tv.

    e o slujba religioasa. oamenii cu steaguri nationale asculta.

    cred ca dementul ala trebuie oprit cat mai curand. pentru ca este dement, nu este un om normal. prostia ii este egalata doar de tupeu extrem.

    Opriti-l pe ponta!
    • +62 (66 voturi)    
      cum a ajuns acest individ prim ministru!!!!!!! (Sâmbătă, 19 octombrie 2013, 18:07)

      GeorgeDesmets [anonim] i-a raspuns lui dum_i

      nici acum nu mi-este clar; un tip mediocru cu grave carențe de caracter...
      Cind ma gândesc ca reprezintă România (si implicit pe mine)in anumite cercuri diplomatice in care cu nonșalanță se manifesta duplicitar.
      E o jignire pe care ne-o aduce tuturor .
      • +32 (32 voturi)    
        Nu e prima oara (Sâmbătă, 19 octombrie 2013, 21:39)

        IisusVine [utilizator] i-a raspuns lui GeorgeDesmets

        Mai incepuse unul acum 23-24 ani cu "agenturili straine" si i-au luat gatul destul de repede dupa.
        Se pare ca asta e cantecul lebedei.
      • -2 (8 voturi)    
        Quinta sparta (Sâmbătă, 19 octombrie 2013, 22:44)

        Rudolpph [utilizator] i-a raspuns lui GeorgeDesmets

        eu nu i-am semnat sigur mandatul Partescu a facut-o
        cum ne-am pricopsit cu un asa aparat de Stat?
        • +9 (11 voturi)    
          poate citesti legile? (Duminică, 20 octombrie 2013, 11:03)

          foarte-curios [utilizator] i-a raspuns lui Rudolpph

          CUM poate un presed. sa refuze numirea ca PM [prim mitocan] a sefului majoritatii?
          spune-ne CUM?
          dar mai intai intreaba-te de a ajuns Ponta cu 60% vot popular si poate gasesti vreo logica SPARTA pe acolo....
          PS. poate imi dai si o alternativa la Ponta (Dragnea, Nita, Andronescu....), care cf.legii trebuia sa vina tot de la PSD? sau PSD -functie de persoana- se comporta diferit, in care caz te compatimesc sincer?
      • +21 (23 voturi)    
        Carente de caracter? (Sâmbătă, 19 octombrie 2013, 23:05)

        jbstg01 [utilizator] i-a raspuns lui GeorgeDesmets

        ca sa ai carente trebuie intai sa ai macar o umbra de caracter.Caracterul lui ponta e sublim dar lipseste cu desavarsire!
      • +15 (17 voturi)    
        pai nici mie nu mi e clar... (Duminică, 20 octombrie 2013, 0:44)

        exilatul [utilizator] i-a raspuns lui GeorgeDesmets

        cum un kgb ist bolsevic a fost ales de 3 ori presedinte al romaniei...asa ca...nu te mai mira...
      • +9 (9 voturi)    
        intreaba... (Duminică, 20 octombrie 2013, 11:00)

        foarte-curios [utilizator] i-a raspuns lui GeorgeDesmets

        in jur, intreaba rudele./prietenii. Niciunul nu va recunoaste ca a votat USL..
    • +35 (35 voturi)    
      PM adica Pramatie Mitomana (Sâmbătă, 19 octombrie 2013, 20:16)

      gabistoian [utilizator] i-a raspuns lui dum_i

      Uite cine a ajuns sef de guvern in Romania!
    • +12 (12 voturi)    
      Sa se inscrie in audienta la Bi(n La)den (Sâmbătă, 19 octombrie 2013, 20:29)

      gabistoian [utilizator] i-a raspuns lui dum_i

      decat la Biden. E mai sigur acolo. Asa ar merita!
  • +95 (109 voturi)    
    Sa vina minerii! (Sâmbătă, 19 octombrie 2013, 14:20)

    Adrian.. [utilizator]

    Ponta, cheama minerii...
    Ce-i cu debandada aia la Campeni? Si in zona Barlad ce se petrece, fiecare de capul lui?!

    Adu minerii mai repede ca trebuie facut curatenie si plantat floricele in loc!
    • +72 (76 voturi)    
      Sa vina! (Sâmbătă, 19 octombrie 2013, 15:35)

      EMP [utilizator] i-a raspuns lui Adrian..

      Sa mearga si la televiziune, sa-l caute pe Moise Guran care are acasa un xerox si tipareste dolari cu el! Plus ca face si droguri din pufuleti Gusto si niste prafuri primite de la capitalisti!
      • +68 (74 voturi)    
        Nu vă fie frică / Că Guvernul pică! (Sâmbătă, 19 octombrie 2013, 15:51)

        FFF T [utilizator] i-a raspuns lui EMP

        Ponta e în delir de vreo câteva zile. L-or fi apucat fibrilaţiile că pleacă în SUA în timp ce lumea iese în stradă să-i ceară demisia.
  • +95 (109 voturi)    
    ponta, ordinarule (Sâmbătă, 19 octombrie 2013, 14:22)

    Tibi. [utilizator]

    intelegem ca cei 100-200 de "revolutionari" de acu` 2 ierni care te-au adus pe tine la putere, pusi pe distrugeri in centrul capitalei, dand foc la masini, magazine, luandu-se la omor cu jandarmii cei "basisti", erau niste copii tineri si frumosi, care manifestau liber impotriva tiranului, nu? fi-mi-ar scarba de aerul pe care il respiri
    • -62 (74 voturi)    
      echidistanta? (Sâmbătă, 19 octombrie 2013, 14:56)

      Montesquieu [utilizator] i-a raspuns lui Tibi.

      admir intotdeauna basistii care dau dovada de "echidstanta" in evaluarea unor intamplari, persoane etc

      iata inc-un exemplu dat de individul de mai sus: "distrugeri in centrul capitalei, dand foc la masini, magazine, luandu-se la omor cu jandarmii"

      lasa-ma sa ghicesc: anul trecut a fost lovitura de stat, nu-i asa? ce daca suspendarea e trecuta cu subiect si predicat in Constitutie...

      trebuie sa fie nasol de tot sa porti in permanenta ochelarii de cal ai propagandei basiste...
      • +34 (38 voturi)    
        Provocare (Sâmbătă, 19 octombrie 2013, 17:48)

        Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui Montesquieu

        Nu ati fost acuzati de violenta la lovitura de constitutie din vara 2012.

        Explica-le pe alea din ianuarie 2012. Daca ai recunoaste si ai condamna violenta de atunci, ai fi primul uslamist care o face, singurul din cei 8 milioane.

        Ce zici, raspunzi la provovare? Te bagi? Iti promit ca vei primi cel putin 20 de plusuri pentru sinceritate.
        • +15 (17 voturi)    
          Ai putea crede un pontist (Sâmbătă, 19 octombrie 2013, 23:00)

          ty [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

          care zice: "sunt sincer"?
      • +16 (26 voturi)    
        Pai ce sa facem.. (Sâmbătă, 19 octombrie 2013, 19:47)

        Alius [utilizator] i-a raspuns lui Montesquieu

        ...am luat ochelarii de la tine.

        Ce s-a intamplat, ai fost in concediu, sau nu-ti primisei banii pe ce-ai postat?
    • +44 (46 voturi)    
      Din nenorocire (Sâmbătă, 19 octombrie 2013, 16:31)

      Leul in iarna [utilizator] i-a raspuns lui Tibi.

      suntem obligati sa respiram si noi aerul nemernicului Ponta. Care dupa ce ca e ticalos mai e si lipsit complet de imaginatie. Mai inventati, domnule Ponta, si altceva in afara de legionari, mai ganditi si cu capul propriu, nu numai cu al lui Iliescu.
      Legionarii au fost exterminati de multa vreme prin inchisorile comuniste sau au murit pentru ca erau batrani, iar cei care protesteaza in Piata Universitatii sunt prea tineri ca sa stie despre ce vorbeste talharul asta de drumul mare.
      • +17 (21 voturi)    
        Iar bau baul cu legionarii (Sâmbătă, 19 octombrie 2013, 22:20)

        Maniu [utilizator] i-a raspuns lui Leul in iarna

        da domnule, au fost criminali dar au platit. Comunistii au fost si ei criminali si din pacate sint in continuare, travestiti in capitalisti.
  • +67 (81 voturi)    
    Sunt extremisti ca nu vor cianura? (Sâmbătă, 19 octombrie 2013, 14:27)

    abel [utilizator]

    Cei care au fost in Piata Univeristatii si faceau ca toti dracii , au provocat violente ca Boc sa demisioneze erau oameni de bine?
    Domnule prim ministru, nu mai mergeti sa vizitati si sa fiti solidar cu mana aia de mineri care se baricadeaza in mina de dragul RMGC , ca de oamenii care ies in strada vad ca va e frica , nu vreti sa-i ascultati si pe ei , cica sunt extremisti...
    • +1 (7 voturi)    
      sunt comandourile (Duminică, 20 octombrie 2013, 0:03)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui abel

      lui mru si base ! :)
  • +61 (71 voturi)    
    s a terminat cu protestul (Sâmbătă, 19 octombrie 2013, 14:29)

    lucadd [utilizator]

    acu o sa fie calificat ca o manifestare extremista. Ca si in vremea lui Ilici, care ii facea pe manifestantii din piata legionari si drogati.
    Ponta = Ilici mai tanar si fara experienta
    • +30 (32 voturi)    
      <br> (Sâmbătă, 19 octombrie 2013, 17:57)

      Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui lucadd

      Iliescu e un comunist las. Dar a fost un mielusel fata de Ponta. Si mintea mult mai artistic decit Ponta, Iliescu mintea mai rar, era consecvent in ideologie si limbaj de lemn.

      Daca ar trebui sa aleg intre Ponta si Iliescu, l-as vota pe al batrin din toata inima. Si pe puscariasul Nastase l-as vota in locul lui Ponta. Nastase fura artistic. Mafia creeata de Nastase a fost intotdeauna pasnica, fara violenta. Ponta nu are limite. Asta declanseaza al treilea razboi mondial cu zimbetul pe buze. Dupa aia zice ca iubeste ecologia. Si tot asa. (Editat de HotNews.ro)
    • +12 (12 voturi)    
      pai se pare ca (Duminică, 20 octombrie 2013, 0:05)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui lucadd

      don' menistro, papagalul varanului, taman asta le'a zis celor de il sicanau, ca sunt legionari !

      si contra legionarilor, cel mai bine se descurca ortacii.
      la tg. jiu este fieful dlui palgidottore.
      ii organizeaza condescu, sa scape de belea.:)
  • +67 (79 voturi)    
    DEJA VU ? (Sâmbătă, 19 octombrie 2013, 14:34)

    zapciu [utilizator]

    La Campeni e o mare adunare a motilor care protesteaza impotriva proiectului minier(doar Nasul tv transmite). Autocare cu oameni de la Cluj care vor sa se alature protestului sunt oprite pe drum de politisti (ca si la Pungesti cu autocarele de la Bucuresti). Seamana ciudat cu 22decembrie 89 cand secretarii de partid incuiau usile fabricilor ca sa nu plece muncitorii la proteste.
  • +55 (63 voturi)    
    Puncte de vedere (Sâmbătă, 19 octombrie 2013, 14:37)

    catalin72 [utilizator]

    Fiecare are dreptul sa-si sustina punctul de vedere ....atît timp cit nu difera de al nostru ! :) Marea problema e ca Victor,Viorel si Ponta au fiecare puncte de vedere diferite ....
    • +25 (27 voturi)    
      In mod evident (Sâmbătă, 19 octombrie 2013, 16:39)

      Leul in iarna [utilizator] i-a raspuns lui catalin72

      Ponta are acum un punct de vedere unic. E disperat sa se puna in aplicare proiectul criminal al RMGC. Probabil ca a convins-o si pe doamna ca vad ca nu se mai leaga cu lanturi de nimic. Poate doar de putere impreuna cu sotul dumneaei.
  • +42 (50 voturi)    
    Au steag verde? (Sâmbătă, 19 octombrie 2013, 14:47)

    omezu [utilizator]

    Nu te-a invatat fosila de Ilici? Trimite minerii, eventual aia baricadati in mina-muzeu, peste ei!
  • +48 (56 voturi)    
    marele mincinos !!! (Sâmbătă, 19 octombrie 2013, 14:49)

    MihneaR [utilizator]

    De unde spune Ponta ca e un grup extremist la Campeni?
    Stie el ca vor fi violente?
    Daca da, de unde stie? Sau e doar o manipulare ordinara tipica acestui guvern?!
    • +42 (46 voturi)    
      Cum de unde?! (Sâmbătă, 19 octombrie 2013, 14:56)

      Clop [utilizator] i-a raspuns lui MihneaR

      L-a invatat tata socru, care asta sustinea zilele trecute la TV. :D
  • +50 (58 voturi)    
    Si in '90 (Sâmbătă, 19 octombrie 2013, 14:51)

    Jimmy Hoffa [utilizator]

    Tovarasul Ilici ii numea pe protestatari huligani. Acum sunt extremisti...
    • +21 (23 voturi)    
      ponta (Sâmbătă, 19 octombrie 2013, 16:11)

      consting [utilizator] i-a raspuns lui Jimmy Hoffa

      si pe deasupra si anarhisti dupa propriile spuse ale lui ponta.
  • +35 (43 voturi)    
    Pe cine cred ca vor convinge asa? (Sâmbătă, 19 octombrie 2013, 14:55)

    AlinNeculai [utilizator]

    Blocand manifestarile ii vor intarata si mai rau!
  • +49 (55 voturi)    
    DEMISIA! (Sâmbătă, 19 octombrie 2013, 14:56)

    Moro01 [utilizator]

    Nu stiu de ce am impresia ca VORBESTI SINGUR PONTA! Ai cam pierdut controlul!
  • -26 (36 voturi)    
    hehe (Sâmbătă, 19 octombrie 2013, 15:00)

    Mazeta [utilizator]

    Unde este Băsescu? Sărbătoare populară fără domnu' președinte la un mic și o palincă? S-a stricat elicopteru'?
    • +26 (28 voturi)    
      Nu stiu (Sâmbătă, 19 octombrie 2013, 18:04)

      Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      E la vila Dante, se balaceste, soarbe un whisky cu gheata si citeste comentariul tau. Ride.

      Personal i-am spus ca tu nu esti baiat prost. Nu stiu de ce ride presedintele.
    • +19 (19 voturi)    
      Fara Basescu.. (Sâmbătă, 19 octombrie 2013, 19:48)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Il asteapta pe Poanta la baia de multime, ala care lupta pentru popor si salveaza tara si bogatiile tarii din ghearele dictatorului. Acelasi care-ti plateste tie salariul...
  • +26 (30 voturi)    
    ia tu masuri impotriva lui Ponta (Sâmbătă, 19 octombrie 2013, 15:06)

    hopsinoi [utilizator]

    Mai bine ia tu masuri impotriva lui Ponta, care prin plagiat (furt) dovedit indubitabil a pus mana pe o diploma universitara si acum nu vrea s-o dea inapoi.

    Domnule doctor Ponta vezi ca in USA se stie ce e ala plagiat, si exista si legi penale impotriva plagiatorilor.
  • +42 (44 voturi)    
    Extraordinar ce e la Campeni (Sâmbătă, 19 octombrie 2013, 15:06)

    XXIstCentury [utilizator]

    Uitati-va la Nasul, daca aveti cum. Extraordinar. Pacat daca ati pierdut pana acum.
    Ponta, uita-te si tu, aia sunt extremisti ???? Nu mah, extremisti sunteti tu si parlamentul, aia sunt poporul roman.
    • +10 (10 voturi)    
      nimic mai mult ... (Sâmbătă, 19 octombrie 2013, 22:50)

      Rudolpph [utilizator] i-a raspuns lui XXIstCentury

      Cei care conduc tara in acest haos, nu pot fi numiti decat niste tortionari si marionetele care conduc aceasta natiune in cel mai mare HOLOCAUST cunoscut de natiunea Romana
  • +39 (41 voturi)    
    Revin (Sâmbătă, 19 octombrie 2013, 15:14)

    zapciu [utilizator]

    Hopa ,gata, nu mai poti sa strigi contra hotiei ca esti extremist, fascist, legionar?!!! Interesant! Si p-asta am mai vazut-o undeva!
  • +31 (33 voturi)    
    Plagiatorul.. (Sâmbătă, 19 octombrie 2013, 15:16)

    Flav_ [utilizator]

    crede ca pacaleste pe cineva, el are impresia ca la nivel national il mai sustine cineva!!! Dupa ultimile declaratii trebuie urgent bagat in camasa de forta si tratat corespunzator impreuna cu socrul securist si toata camarila.
  • +37 (39 voturi)    
    Despre "a vedea" la V. Ponta (Sâmbătă, 19 octombrie 2013, 15:24)

    Nicumi [utilizator]

    N-ai VAZUT NIMIC, derbedeule, ca prim ministru NU MAI ESTI VAZUT de multi dintre noi! Singurul lucru pe care trebuie sa-l VEZI este lungul nasului si mi-e teama ca ai probleme serioase cu vederea.De fapt, nici nu mai tin minte cu ce n-ai probleme. O sa-ti reaminteasca in curand tot mai multi romani care vor iesi in strada. VEZI daca-i faci pe toti, in buna logica iliesciano-ceausista, grupuri de extremisti, fascisti si oameni ai agenturilor! Si pregateste-ti elicopterul, Ignatul bate la usa!
  • +25 (29 voturi)    
    DEMISIA (Sâmbătă, 19 octombrie 2013, 15:36)

    GabrielPascariu [utilizator]

    http://www.petitieonline.com/demisia_premierului_victor_ponta_cerut_de_mediul_academic
  • +37 (39 voturi)    
    Nu-i credibil (Sâmbătă, 19 octombrie 2013, 15:39)

    EMP [utilizator]

    Imi pare rau dle. prim-ministru, dar cand vorbiti de respectarea legii pur si simplu nu sunteti credibil.
    Sa ne fereasca Dumnezeu de o adevarata miscare extremista in Romania. Atata minciuna ati raspandit in jurul dvs. ca n-o sa va mai creada nimeni daca, prin absurd, v-ati decide sincer sa faceti ceva in interesul tarii.
  • +38 (40 voturi)    
    ce lume! (Sâmbătă, 19 octombrie 2013, 15:50)

    Cosimo [utilizator]

    Unii protesteaza ca nu sunt lasati sa moara mai repede, cu cativa ani mai devreme, ei si urmasii urmasilor lor, iar altii, care vor sa le salveze vietile, sunt catalogati drept "extremisti" de catre un plagiator ordinar, care s-a trezit in fruntea guvernului.
    Bieti mineri saraci cu duhul... Biata tara cu asa guvern inconstient...
  • +39 (43 voturi)    
    Da ma Ponta, Tot Poporul Roman e extremist (Sâmbătă, 19 octombrie 2013, 15:58)

    alex1234 [utilizator]

    Da ma Ponta, afla de la noi, ca Tot Poporul Roman e extremist cu Hotii si Tradatorii de Tara !

    Dar adevaratul extremist si terorist esti tu care ai hotarat sa otravesti tara cu cianuri si sa infectezei apa si solul cu 58 e substabte cancerigene de la fracturare.

    Adevaratul tradator si hot esti tu care alaturi de Marinar incercati sa dati pe nimic aurul si gazelor tarii.

    Rusine sa-ti fie !
    Tot poporul se va strange ca unul si va opri hotii si tradatorii, mai Ponta , poti fi sigur de asta !
  • +25 (27 voturi)    
    Si cu ce iau masuri , (Sâmbătă, 19 octombrie 2013, 16:01)

    micul [utilizator]

    cu ruleta sau cu metrul de tamplarie ?
  • +24 (24 voturi)    
    ponta (Sâmbătă, 19 octombrie 2013, 16:08)

    consting [utilizator]

    dle ponta prin tot ce spuneti se vede ca sunteti format de iliescu. pt dumnezeu intelegeti ca fiecare poate avea o opinie. nu va e oare rusine sa-i faceti anarhisti pe taranii care-si apara pamantul de minciunile dvs ? ati mintit in campanie si iata-le picioarele scurte. nu priceprti ca nu mai sunt romanii care pot fi manipulati ? in orient revolutiile se fac cu ghedgeturile in mana. faceti efort sa traiti si sa intelegeti realitatea. nu mai inghititi pe ne mestecate toate spusele lui iliescu sau ale altora care va inpuie capul. iesiti din paradigma jos basescu. ati dezamagit si demonstrati cu fiece iesire ca usl nu se poate adapta realitatilor. miroase urat a practici comuniste aproape tot ce faceti. nu pricep cum 70% v-au acordat votul. cu nonsalanta le incalcati asteptarile. amintitiva impreuna totii uslstii ceeace ati promis si ducetile la capat. altfel veti ajunge la groapa de gunoi a istoriei. nu sunteti prea departe de pdl.
  • +30 (32 voturi)    
    In Direct pe Nasul TV (Sâmbătă, 19 octombrie 2013, 16:23)

    alex1234 [utilizator]

    In Direct pe Nasul TV

    Marea Adunare a Motilor de la Campeni !

    Uitati-va la Pungesti si la Campeni acolo e poporul roman si vointa lui!
  • +35 (37 voturi)    
    Obligatia de a apara Romania (Sâmbătă, 19 octombrie 2013, 16:27)

    alex1234 [utilizator]

    --------------------------------------------------
    Cosntitutia Romaniei - CAPITOLUL III
    Îndatoririle fundamentale
    ---------------------------------------------------

    Fidelitatea faţă de ţară ARTICOLUL 54
    ----------------------------------------------------------
    (1) Fidelitatea faţă de ţară este sacră.


    Apărarea ţării ARTICOLUL 55
    ----------------------------------------------------------
    (1) Cetăţenii au Dreptul şi Obligaţia să apere România.
  • +33 (35 voturi)    
    noi (Sâmbătă, 19 octombrie 2013, 16:47)

    keiser_soze [utilizator]

    romanii sanatosi la cap, vrem demisia ta urgenta.
    ai dovedit ca esti instabil psihic si pui in pericol Romania.
    ce zici, iti dai demisia sau toti romanii sint extremisti daca cer asta ?
  • +28 (30 voturi)    
    eu nu vad extremisti .. (Sâmbătă, 19 octombrie 2013, 17:44)

    Rudolpph [utilizator]

    In alta parte nu exista extremisti decat in Parlament și în Guvernul României
    • +2 (2 voturi)    
      nici vorba! (Duminică, 20 octombrie 2013, 11:08)

      foarte-curios [utilizator] i-a raspuns lui Rudolpph

      ca sa fii extremist trebuie sa ai ceva idealuri. Ce idealuri [plural] vezi tu in parlament?
      • 0 (0 voturi)    
        pacat ca nu le vezi (Duminică, 20 octombrie 2013, 17:04)

        Rudolpph [utilizator] i-a raspuns lui foarte-curios

        de exterminare
  • +24 (26 voturi)    
    enigma ! (Sâmbătă, 19 octombrie 2013, 17:47)

    mercedes [utilizator]

    Enigma cum creste asta in sondaje !
    • +25 (25 voturi)    
      da cine? (Sâmbătă, 19 octombrie 2013, 18:03)

      ggna [utilizator] i-a raspuns lui mercedes

      Face sondajele?
  • +29 (29 voturi)    
    extremistul din mine (Sâmbătă, 19 octombrie 2013, 20:04)

    ggna [utilizator]

    Oare-s si eu extremist? Ca nu mai suport minciunile si ma apuc de postat? Ca mi-am vazut bunicii (dusi de mult) in batranii "bizoni" din Pungesti? Ca strabunicul meu a murit de suparare dupa ce i-au luat pamanturile in ' 62? N-a murit atunci, ca l-au dat cu apa rece, o mai trait cateva zile in chin. Imi aduc aminte ca bunica mi-a povestit ca si pe el l-au imbrancit in sant...
    Sau poate e doar faptul ca intelectualul care am ajuns se simte jignit peste masura de plagiat, de smechereala, de hotie transparenta...de insulta ordinara la adresa neuronilor mei! Ma face Ponta sa fiu extremist? Sa-mi plece mana din umar daca l-as avea in fata mea? Cam da! Cu sete! Mai ales fiindca, dupa ranjetul smecheresc mi-ar zice: Hai pa!
  • +35 (35 voturi)    
    Se pare ca (Sâmbătă, 19 octombrie 2013, 20:13)

    LegatusAugusti [utilizator]

    Unii din USL au luat-o razna !
    Ameninta in stanga si-n dreapta ca nu le ies pasentele. Cine a distrus industria si agricultura din Romania ? Tata Noe ? Cine a trimis in bejenie romanii ? Sfantul Ilie ?
    Va minunati ca Vasluiul da 3 lei si ia 4 de la buget ? Nu va este rusine, nenorocitilor ? Unde sunt vechile lor locuri de munca ? In buzunarele cui ? De unde au averile puzderia de baroni talharo-comunistoizi din USL ? Din munca si afaceri cinstite ? Au ajuns sa taie pana si copacii din orase !
    O sa platiti NENOROCITILOR ! Credeti ca asmutind romanii contra romanilor rezolvati ceva ? Sau protejand criminalii de tip Visinescu de zeci de ani cu pensii uriase (de aia aveti nevoie de bani la buget ?) rezolvati ceva ?
    RUSINE !
    • +16 (16 voturi)    
      in parte (Sâmbătă, 19 octombrie 2013, 20:39)

      Rudolpph [utilizator] i-a raspuns lui LegatusAugusti

      Un foarte mare adevar ati scris, stimabile Domn.
      Doar ca pentru mine, toti politicienii sunt la fel, indiferent de duhoarea politica.
  • +20 (20 voturi)    
    pushlama toxica (Sâmbătă, 19 octombrie 2013, 21:24)

    Inna100 [utilizator]

    asta esti primule mincinos!
    Nu ai ajuns si nu vei ajunge vreodata nici la degetul cel mic al motilor, care acum protesteaza. Si daca ei protesteaza, inseamna ca deja ar trebui sa te trezesti din betia puterii
    Trebuie negresit sa-ti dai demisia si sa-ti iei cu tine si hoarda de necinstiti care se numeste guvernul tau. Nu mai vrem dictatura tovarase!
  • +22 (22 voturi)    
    Pregatire pentru represiune civila (Sâmbătă, 19 octombrie 2013, 22:30)

    maxxie jazz [utilizator]

    Ce ma ingrijoreaza cel mai tare este mesajul lui Ponta catre tinerii PSD
    - Toleranta pentru violenta, pentru a da cu parul in cap trebuie sa fie zero

    Aceasta declaratie contine un mesaj subliminal, din punctul meu de vedere, foarte bine regizat. Pe fundalul unui sablon (tipic acestui individ), de facator de bine si de inamic al violentei, se doreste infierarea poporului impotriva semenului sau. Cu alte cuvinte, se poate pregati terenul pentru un scenariu si mai macabru, de care suntem toti constienti ca Ponta e-n stare. Se pot provoca violente in randul protestatarilor, ca motiv pentru miscarile ulterioare, de suprimare a protestelor, pe motive extremiste.

    Sper ca ati inteles acum ca nimic nu e coincidenta si ca lucrurile, in haosul asta nociv, sunt foarte bine controlate. Tehnicile de mass-control nu ii sunt straine. Eu nu cred in coincidente. Eu cred ca Ponta, in seara asta, i-a instigat pe romani impotriva romanilor. Si s-a adresat celor mai labili (nu in sens peiorativ) dintre romani, cei mai tineri si mai lipsiti de experienta, cei care n-au trait, alaturi de noi, cozile de lapte, propaganda la radio si TV. Cei care nu stiu exact ce se intampla.
  • +13 (15 voturi)    
    Din fericire ... (Sâmbătă, 19 octombrie 2013, 22:53)

    Rudolpph [utilizator]

    A murit regizorul Sergiu Nicolaescu ...
    Nu mai are cine sa va regizeze piesele de teatru
    pentru loviturile voastre de STAT
    unii morti se mai trezesc sa voteze, sa faca un denunt penal, dar ...
    aceasta scursura umana, nu este lasata de adevaratii Revolutionari, intelegi mai pOANTO?
  • +16 (16 voturi)    
    nu a mers (Sâmbătă, 19 octombrie 2013, 23:03)

    jbstg01 [utilizator]

    cu binisorul si acum treci la amenintari, tovarasu' ponta?
    Care-i pasul urmator, ii chemi pe aia 10.000?Vezi sa nu se adune pentru tine si gasca ta cateva milioane.Si nu bani de spaga, ci voturi impotriva.Noi respectam legea, spre surprinderea voastra si nu veti putea niciodata sa mai opriti aplicarea ei.Poate sa o intarziati, dar inevitabilul se va produce.
  • +18 (18 voturi)    
    dupa 24 ani (Sâmbătă, 19 octombrie 2013, 23:13)

    miluch [utilizator]

    Tovarăşi, aşezaţi-vă liniştiţi la locurile voastre! ALO !! ALO !! Stati linistiti la locurile voastre!! LI-NIS-TE !!

    Suba cunoscut? Va mai aduceti aminte? :(

    Asta ne asteapta...
    • +4 (4 voturi)    
      da, un Tirgoviste largit (Duminică, 20 octombrie 2013, 11:37)

      rov [utilizator] i-a raspuns lui miluch

      cu ilici in frunte...
  • +14 (14 voturi)    
    jocul cu focul (Sâmbătă, 19 octombrie 2013, 23:23)

    liviusmaximus [utilizator]

    Fetitza cu chibriturile a tinut cuvantare la congres...
  • 0 (0 voturi)