Eugen Nicolaescu: Vrem ca educatia sanitara sa fie disciplina obligatorie in scoala

de R.P.     HotNews.ro
Vineri, 18 octombrie 2013, 15:58 Actualitate | Esenţial


Eugen Nicolaescu
Foto: Agerpres
Eugen Nicolaescu, ministrul Sanatatii, a declarat vineri la Forumul european al obezitatii ca a demarat discutii cu reprezentantii Ministerului Educatiei Nationale privind introducerea in programa scolara obligatorie a educatiei sanitare. "Vrem sa fie o disciplina obligatorie, astfel incat sa ne atingem obiectivul. Cu cat lasam lucrurile mai voluntare, cu atat rezultatele vor fi mai mici sau mai indepartate", a declarat Nicolaescu, citat de Agerpres.

"Deja am deschis discutiile cu MEN in ceea ce s-ar numi introducerea educatiei sanitare in scoli. Cand spunem introducerea educatiei sanitare in scoli noi spunem mai mult decat s-au repezit unii politicieni sa spuna: stiti ca si acum putem sa facem. Sigur ca putem sa facem, dar putem sa facem optional. Vrem sa fie o disciplina obligatorie, astfel incat sa ne atingem obiectivul. Cu cat lasam lucrurile mai voluntare cu atat rezultatele vor fi mai mici sau mai indepartate. Cu cat le reglementam mai bine cu atat putem sa le urmarim, sa intervenim, sa corectam si sa ne asteptam la rezultate corecte, pozitive", a declarat Eugen Nicolaescu, ministrul Sanatatii, citat de Agerpres.

Nicolaescu a precizat ca o alta masura care urmareste imbunatatirea starii de sanatate a populatiei o reprezinta cresterea numarului de ore de sport in invatamant. "Deja este o decizie politica luata in sensul de a se majora numarul de ore de educatie fizica de la primul an de studiu pana la ultimul an din mediul universitar", a afirmat ministrul Sanatatii.

Amintim ca la inceputul anului Remus Pricopie, ministrul Educatiei Nationale, a declarat ca "in afara orelor de educatie fizica si sport va trebui sa (...) intarim dimensiunea educatiei pentru sanatate si, o alta componenta, educatia pentru risc". "Eu cred ca este important sa ne preocupe cata matematica stie un elev sau cata literatura cunoaste un elev, dar mult mai important sau as spune pe primul loc este nivelul de sanatate al acelui elev", a precizat Pricopie.

Ministrul Educatiei Nationale a declarat in februarie ca "daca reusim sa securizam aceste trei componente - dezvoltarea armonioasa, alimentatia sanatoasa si constientizarea riscurilor care apar odata cu inaintarea in varsta a copiilor, apoi putem sa ne uitam si la testele PISA si sa vedem cum stam cu matematica si romana".


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















1126 vizualizari

  • -3 (3 voturi)    
    Wow? (Vineri, 18 octombrie 2013, 16:05)

    Ghiocel StefanPanzaru [anonim]

    Nicolacare!!!
  • +3 (7 voturi)    
    bla bla bla (Vineri, 18 octombrie 2013, 16:07)

    bogdan1477 [utilizator]

    Pai mai to'ar'shu Nicolaescu, e un an de la alegeri, se fac acush doi ani de cind ati luat puterea si guvernati. Nu crezi ca ar fi timpul sa ne spuneti si CE ATI FACUT, nu doar CE VETI FACE?!? Daca nu stiai, nu mai sunteti in opozitie de vro 2 ani. La final de mandat tot asta vom auzi? Ca se va face aia, se va da o lege in privinta cutarei chestiuni...

    De ce nu faci tu ce crezi ca e bine, si abia dupa aia sa iesi in presa sa te lauzi?!?
  • 0 (6 voturi)    
    Comment sters de user (Vineri, 18 octombrie 2013, 16:40)

    Mowgli [anonim]

    • +1 (1 vot)    
      adica la punctul 3 ati gresit (Vineri, 18 octombrie 2013, 17:54)

      Rudolpph [utilizator] i-a raspuns lui Mowgli

      sa NU se faca religie
      religia nu este cultura si nici stiinta
      este manipulare si minciuna
      aveti un vot negativ pentru punctul 3
      • 0 (0 voturi)    
        Lol (Vineri, 18 octombrie 2013, 21:56)

        Orpheus [utilizator] i-a raspuns lui Rudolpph

        Cred ca a fost ironic mai degraba...
      • 0 (0 voturi)    
        e mai greu pe internet.. (Vineri, 18 octombrie 2013, 22:19)

        kelye [utilizator] i-a raspuns lui Rudolpph

        dar totusi poti sesiza sarcasmul din combinatia de doleante si numele de utilizator :)

        cel putin eu asa sper, ca e sarcasm :))
  • 0 (6 voturi)    
    Igiena psihologica (Vineri, 18 octombrie 2013, 16:49)

    Daniels22026 [utilizator]

    Educatia sanitara trebuie sa cuprinda si notiuni de igiena psihologica.

    De exemplu:

    Copii, daca sinteti prinsi cu minciuna, dati capul in jos.

    Copii, nu mintiti prea mult si prea des.

    Copii, fiti consecventi in minciuni. Nu schimbati minciunile de doua ori intr-o zi. Fiecare minciuna trebuie tinuta minte macar cite o luna sau doua.

    Copii, nu votati uslamismul!
  • +3 (5 voturi)    
    eu as vrea multe, dar ... (Vineri, 18 octombrie 2013, 17:39)

    Rudolpph [utilizator]

    as vrea in locul orei de indobitocire numita religie, sa se invete ceva util, cum ar fi : educatie penala primara, educatie si consiliere psihologica
    ce trebuie facut cand suntem in diferite situatii neplacute : suntem, furati, inselati, etc.
    si multe alte lucruri utile si benefice pentru TOTI oamenii, nu doar pentru hotii de parlamentari
  • +2 (2 voturi)    
    Scurt si la obiect (Vineri, 18 octombrie 2013, 18:17)

    PVaida [utilizator]

    Intentia e buna. Orice alt comentariu e de prisos pana una alta. Ramane de vazut daca se si aplica si ce efecte va avea. Atunci putem discuta.
  • -1 (1 vot)    
    Care igiena? (Vineri, 18 octombrie 2013, 20:33)

    Alfabetix [utilizator]

    In scolile de stat nu exista sapun si hartie igienica in bai. Mai aduc de acasa copii una alta, daca sunt parintii implicati, in rest microbi si voie buna!
    La fel si in spitale - toaletele sunt o sursa de infectie de toata jena.
    Asa ca sa inceapa cu lucrurile elementare si apoi cu teoria.
  • 0 (0 voturi)    
    prietenul rromanului (Vineri, 18 octombrie 2013, 21:05)

    cronicarul dupa ureche [utilizator]

    Nu ca mi-ar fi simpatic doctorul varza dar aici are dreptate ca sapunul pentru unii este un obiect prea indepartat.
  • -1 (1 vot)    
    Perfect (Vineri, 18 octombrie 2013, 22:49)

    un dac [utilizator]

    Propuneri-idei pentru manual:
    1. Daca platesti taxe la stat, esti obligat sa te tratezi doar la stat (ma rog, daca nu esti politician).
    2. Moarte privatilor.
    3. Tigarile slim, mentolate sau cu gust de fructe sunt foarte bune pentru copii.
    4. Medicii buni trebuie sa plece din tara.
    5. Sa fim toleranti cu etniile care ne inconjoara. Daca nu platesti taxe, poti totusi sa beneficiezi de servicii medicale la stat.
    ETC.
    Ponta este incompetent. Varujan miroase a puscarie. Zgonea este prost. Tu esti criminal. Intelegi? Din cauzaTA mor oameni in tara asta, oameni care ar avea o sansa in alte tari. Esti deja la al treila mandat, ai cel mai longeviv parcurs ca ministru al sanatatii. Si nu ai facut NIMIC. Nu ti-e rusine? ia-te de mana cu Visinescu si Iliescu.