Guvernul nu a prelungit termenul - limita pana la care Gruia Stoica poate sa plateasca 170 de milioane de euro pentru CFR Marfa. Fara alta decizie Grup Feroviar Roman trebuie sa achite actiunile pana luni

de R.M.     HotNews.ro
Miercuri, 9 octombrie 2013, 17:17 Actualitate | Esenţial


Gruia Stoica
Foto: AGERPRES
Termenul de finalizare a privatizarii CFR Marfa nu a fost prelungit de Guvern in sedinta de miercuri, astfel ca, in lipsa unei alte decizii, Grup Feroviar Roman (controlata de Gruia Stoica) va fi obligat sa achite cel tarziu luni inca 170 milioane euro pentru 51% din actiuni, au declarat agentiei Mediafax surse oficiale. Sursele citate mai afirma ca, la acest moment, pentru perioada urmatoare nici nu este programata o eventuala sedinta speciala de guvern pe aceasta tema. Contactati de Mediafax, reprezentantii Ministerului Transporturilor nu au dorit sa comenteze informatia.


Marti seara, presedintele Traian Basescu facuse "un ultim apel" la Guvern "sa nu se joace cu CFR Marfa, sa nu se joace de-a modificarea continua a conditiile in care GFR poate achita banii".

"A fost o strategie aprobata in Guvern, a fost schimonosita prima parte pentru a scoate un anumit castigator, opriti-va, este ilegal!", a spus atunci Traian Basescu.

GFR a virat, joi, 90,4 milioane de lei (aproximativ 20 milioane de euro) intr-un cont escrow deschis la Banca Transilvania, suma reprezentand 10% din pretul de cumparare a 51% din actiunile CFR Marfa detinute de stat, conditie prealabila pentru finalizarea procesului de privatizare. Anterior, GFR a depus o garantie de 10 milioane euro pentru participarea la privatizare.

Ministerul Transporturilor a elaborat un proiect de hotarare de guvern in baza caruia termenul pentru finalizarea privatizarii CFR Marfa ar urma sa fie amanat pana la 20 decembrie.

In nota de fundamentare a proiectului se precizeaza ca prin amanarea termenului se vizeaza asigurea parcurgerii perioadelor necesare pentru completarea de catre cumparator a documentelor depuse prin notificarea Consiliului Concurentei si emiterea deciziei din partea autoritatii de concurenta, dar si pentru formalitatile de inregistrare la Registrul Comertului a reducerii capitalului social al CFR Marfa.

Luni, presedintele Traian Basescu a declarat ca orice om care priveste la modul in care se desfasoara procesul de privatizare a CFR Marfa poate considera ca mai devreme sau mai tarziu acesta va face obiectul unei anchete.

Marti, premierul Victor Ponta nu s-a pronuntat legat de prelungirea acestui termen, precizand ca va discuta cu ministrul Transporturilor si va fi decis atunci daca procedura de privatizare va fi oprita, caz in care statul trebuie sa restituie cumparatorului banii achitati pana in prezent, sau va fi continuata.

El a justificat insa o eventuala prelungire a termenului de finalizare a privatizarii CFR Marfa prin faptul ca Guvernul nu ar putea sa transfere compania in proprietate privata nici daca sunt achitati acum toti banii, fara avizul Consiliului Concurentei.

In luna iunie, GFR a fost declarat castigator in procesul de privatizare a CFR Marfa, oferind un pret de 202 milioane euro pentru 51% din actiuni.

Contractul a fost semnat la inceputul lunii septembrie, Gruia Stoica declarand atunci ca banii vor fi platiti dupa ce Consiliul Concurentei va emite o decizie privind tranzactia.

Hotararea de Guvern privind privatizarea transportatorului feroviar de marfa a fost publicata la jumatatea lunii august in Monitorul Oficial, termenul de finalizare a transferului de proprietate fiind stabilit la 60 de zile calendaristice de la data intrarii in vigoare a actului normativ, respectiv jumatatea lunii octombrie.

Recent, GFR a depus la Consiliul Concurentei notificarea privind achizitia a 51% din CFR Marfa. Notificarea cuprinde, printre altele, documente legate de companiile implicate in tranzactie si piata de profil.

Presedintele Consiliului Concurentei, Bogdan Chiritoiu, a declarat duminica ca o analiza obisnuita dureaza maxim 45 de zile daca notificarea este completa, iar in cazul unei analize mai complicate, termenul legal este de maxim 5 luni.

El a adaugat ca institutia pe care o conduce a solicitat GFR unele completari cu termen de primire in 20 de zile, iar din experienta Consiliului, dupa ce notificarea este completa, o analiza dureaza circa o luna.

CFR Marfa este cea mai mare companie de profil din Romania, iar GFR principalul competitor.


















5578 vizualizari

  • +36 (38 voturi)    
    Semn de frica (Miercuri, 9 octombrie 2013, 17:22)

    Sani [utilizator]

    Pisoiul simte teama ca-l cuprinde in fata lupului de mare.

    Nu prea ii mai vine sa joace cum i-ar conveni.

    Se sparge buboiul USL! Sa vezi ce puroi iese de-acolo....
    • +17 (19 voturi)    
      nah :) (Miercuri, 9 octombrie 2013, 22:44)

      ZeroAbsolut [utilizator] i-a raspuns lui Sani

      cred in continuare ca toata treaba a fost aranjata de la inceput doar de "ochii" FMI. In scurt timp, Consiliul Concurentei o sa dea aviz negativ. Pontanocchio va zice ca a incercat, el a fost de buna credinta. Stoica va zice ca si el a fost de buna credinta, doar a depus niste bani (pe care ii va primi inapoi fara probleme din moment ce nu e vina lui ca nu se face). Toata lumea va fi fericita, inclusiv Relu Furgasitiu, care isi va mentine in sivi reusita privatizarii CFR Marfa.

      Asta este, reinventam scarpinatul urechii pe dupa cap. In mod normal ar trebui sa fie cerut avizul Consiliului Concurentei inainte, pentru toti doritorii. Macar asa stim cum stam.
    • -4 (4 voturi)    
      REALITATEA (Joi, 10 octombrie 2013, 10:55)

      ravi [utilizator] i-a raspuns lui Sani

      Criza este criza. Ca atare lupul de mare s-a jigarit si a mai ocupat un post de cuc. Cucul a invatat sa latre "pe sticla" la ora 18,30 trecute fix (reflexul Pavlov). In felul acesta "lupul de mare" va deveni foarte curand un biet pisoiasi sau o mama mare foarte mica. Mai e putin,mai e un pic / Pana la marele nimic / Mai e o clipa sau un ceas / Din tot ce-a fost si-a mai ramas.-IRIS
      Sic transit gloria mundi!
  • +31 (33 voturi)    
    Frica de DNA (Miercuri, 9 octombrie 2013, 17:26)

    CatalinPetrica [anonim]

    Ii este frica lui Ponta de DNA si ii este teama ca poate primi o plangere penala si acolo au fost ceva spagi
  • +34 (34 voturi)    
    care-i treaba pisoias (Miercuri, 9 octombrie 2013, 17:57)

    Gobelin [utilizator]

    te-a tras cucu' de urechi?
    prin ce minune ati votat impotriva propriului vostru proiect de hotarare?
    daca pana acum parlamentarul Ponta vota impotriva ministrului Ponta,
    acu' vad ca ai trecut la nivelul 2, ministrul Ponta voteaza impotriva ministrului Ponta.
    te-ai uitat la Kramer contra Kramer si n-ai inteles prea multe, n'asa?
    • +4 (4 voturi)    
      smen/smen/smen (Joi, 10 octombrie 2013, 11:15)

      cinic [utilizator] i-a raspuns lui Gobelin

      Contractul nu l-a semnat GUVERNUL ci MT. Nerespectarea contractului (daca exista) duce in judecata Min.Transporturilor.
      NB. In tarile non-USL, consiliul concurentei nu NEAGA achizitia ci pune conditii (de ex: sa nu depaseaca cota de piata de X% sau sa nu faca transporturi pe segmentul Y etc).
      Dar Parpanghel de Galati a dat [probabil] ceva atentii la maharii din USL si acum da cu pumnul in masa (s-o speria FMI de asta?).
      • -1 (1 vot)    
        CFR marfa (Joi, 10 octombrie 2013, 12:47)

        proletara [utilizator] i-a raspuns lui cinic

        FMI , NATO, UE .. aste-s fantome de speriat copiii! Polonezii de ce sunt mai demni decat noi ?? Acolo nu se dau spagi! Gata cu spaga ! Ne-am prins domnilor politicieni ! .Mai bine tarziu decat niciodata! Priviti emisiunea de azi noapte de la realitatea TV (Rares Bogdan) sa vedeti un roman care iubeste Romania! Domnule colone l(r) Gh. Oancea, daca ar mai fi cativa romani ca dumneavoatra..Romania ar fi intr-adrevar "Gradina Maicii Domnului " ! Jos palaria pentru clipele ce ne-ati daruit ieri! DNA ce mai astepti..pe ei dragi procurori ..pana nu fug ca sobolanii!! Cat despre CFR Marfa acum este pe profit..deci se poate ..nu vrem sa-l dam nimanui ..sa fie al Romaniei ..pentru ca este mostenire de la mosii si stramosii nostri! Luati mana de pe el.. valoreaza cel putin 100 miliarde EURO ! Eu, ca cetatean roman nu sunt de acord sa fie vandut. Sa ramana in patrimoniul national ! Auziti voi cei pusi pe vandut la prieteni ! Nu sunt de acord ! Oltchim-ul de ce nu l-ati dat ? Acolo nu sunt someri ? Sunt mai multi decat la Rosia Montana .. Hotilor! Nu va jucati cu rabdarea romanilor !
  • +28 (28 voturi)    
    DECI (Miercuri, 9 octombrie 2013, 18:25)

    niku56 [utilizator]

    Asa deci, nici o legatura, cu, "CUCU de la 18:30"
    care, vezi Doamne, nu lasa guvernul sa "lucreze"{a se citi : sa "ciupeasca" pe ici, pe colo"}
    A inceput sa ma super enerveze, pacaliciul asta, zambaretz, (mostenire de la "bunicutza").
  • +26 (28 voturi)    
    le e frica (Miercuri, 9 octombrie 2013, 18:45)

    victor L [utilizator]

    de amenintarile piratului.
    Aveti grija, le-a zis doar si baietii s-au cumintit?
  • +34 (34 voturi)    
    pana la urma..... (Miercuri, 9 octombrie 2013, 19:04)

    translativus [utilizator]

    .....atentionarea lui Base de ieri seara cand i-a transmis direct plagiatorului mincinos sa nu se joace cu privatizarea CFR Marfa, si-a facut efectul.

    Imbucurator este faptul ca, in inconstienta lor, smecherii au cam inceput totusi sa prinda frica de justitie.
    • +5 (5 voturi)    
      CFR marfa (Joi, 10 octombrie 2013, 12:59)

      proletara [utilizator] i-a raspuns lui translativus

      Au cheltuit mult , mama, cu referendum-urile pentru destituirea presedintelui , cu alegerile trucate ..au nevoie de banii guvernantii ..De unde sa stoarca ?? Baronii nu-l iarta pe Ponta..El era convins ca-i va merge cu noi! Jos labele de pe CFR MArfa, de pe Oltchim, de pe aurul si toate bogatiile subsolului Romaniei ! Romani nu lasati sa treaca timpul in defavoarea voastra ! JOS CU POLITICIENII CORUPTI,! Iliescu sa taca ! Sa ne dorim un trai ca al Polonezilor !
  • +18 (18 voturi)    
    o radiografie perfecta a puterii reale (Miercuri, 9 octombrie 2013, 19:40)

    mircearh [utilizator]

    A fost suficient pentru ca Basescu sa arate putin pisica uslamalei ca s-au si dat pe brazda.
    Tine-l Doamne sanatos pe omul asta ca fara el suntem pierduti :)))
    • +1 (1 vot)    
      raspuns mirciucelbatrin (Vineri, 11 octombrie 2013, 7:02)

      Livut [utilizator] i-a raspuns lui mircearh

      Sa crezi tu ca s-au dat pe brazda cand inca mai au de ros la ciolan . Decalarea termenului s-a facut in avantaj Gruia care nu are bani ( mai ales ca trebuie sa dea si pt. o licitatie din Croatia)
  • +17 (17 voturi)    
    Cind scapam de Ponta? (Miercuri, 9 octombrie 2013, 21:00)

    emigrant [utilizator]

    Ponta a avut o sansa dar trebuia sa joacedupa reguli.Ma miram si eu de sustinerea luiBasescu dar am zic ca ma rog, il ajuta sa scape de baroni, sa reformezePSD. Lui Ponta i s-a urcat puterea la cap.Partea buna e ca toate mizeriile le face la vedere.Daca la referendum s-au furat 1.5-2 mil de voturi la alegeri tot cam asa de fapt ce legitimitate are USL? Fac prea multe timpenii, daca nu ne transformam in dictatura, cred ca sint sanse sa scapam de comunisti..Basescu sa continue sa apara public. Orice s-ar zice, stie sa comunice..Iar noi sa cerem INdependenta DNA. Cine ar fi crezutca va cadea Dragnea sub guvern USL?? Uite ca se poate..
  • +14 (14 voturi)    
    E clar (Miercuri, 9 octombrie 2013, 22:46)

    dekar [utilizator]

    Pentru mine ,totusi,e clar ca tiganii nu au bani destui.
  • +13 (13 voturi)    
    pare-se (Miercuri, 9 octombrie 2013, 22:49)

    jbstg01 [utilizator]

    ca pisoiul e la cucul ''cucului''
    Si vedem un pisic jumulit de un cuc!
    Foarte interesant!
  • +4 (4 voturi)    
    este foarte simplu (Joi, 10 octombrie 2013, 9:09)

    villa [utilizator]

    nu s-au inteles la "procent" - 10, 15%?
  • +3 (3 voturi)    
    CRF Marfa (Joi, 10 octombrie 2013, 13:14)

    proletara [utilizator]

    nu-i de vanzare. .Au vandut tot, ce vor sa faca ? Romania este piata de desfacere . Plus valoare cine mai produce ? Saracim pe zi ce trece! S-a spus ca CFR marfa este pe profit din luna iunie a.c. si poate sa fie, permanent, pe profit, daca se pune un bun management! Opriti jaful , opriti intimidarea mass-media (vezi Ordonanta cu Insolventa, Realitatea TV )! De ce CNA nu amendeaza Antenele pentru minciunile cu care spala creerele romanilor care se uita la ei ? Domnule Basescu , va asteptam si astazi , cu un mesaj pentru acesti HOTI ! Sa va dea Dumnezeu sanatate! Sunt mandru ca sunt basist!
  • +2 (2 voturi)    
    GFR, CFR si Ponta (Joi, 10 octombrie 2013, 18:11)

    Irist [utilizator]

    Termenul de plata trebuie sa fie amanat pana ce Gruia Stoica termina de taiat la fier vechi sute de vagoane primite gratis de la CFR - n-ati inteles asta?! De unde sa ia bani? Sa vedeti, daca depune acum banii, Ponta & comp. va uita sa mai treaca in contract investitiile pe care trebuie sa le faca Gruia si in cat timp.
    • +1 (1 vot)    
      ZICI BINE..... (Vineri, 11 octombrie 2013, 0:01)

      oxxxxxyyyyya [utilizator] i-a raspuns lui Irist

      Asa s-a procedat si la "privatizarea " s.c. faur-fost 23 august bucuresti.
      S-au semnat actele de privatizare ,in ajun de craciun, cand salariatii erau in zi libera, iar banii au fost platiti-3 mil. euro, dupa ce s-au taiat toate utilajele din uzina-cca. 6000 buc. toate astea s-au intamplat in guvernarea nastase-tatucul puscarias al lui ponta.
  • +1 (1 vot)    
    comentariu (Vineri, 11 octombrie 2013, 6:57)

    Livut [utilizator]

    Oare de ce nu ma mira ca acest guvern sprijina hotia :