Eurostat: Vaslui - polul saraciei in Uniunea Europena. In Romania sunt cele mai mari discrepante intre zone, la puterea de cumparare

de Claudiu Zamfir     HotNews.ro
Luni, 7 octombrie 2013, 22:12 Actualitate | Esenţial


PIB-judete
Foto: Eurostat
Populatia din judetul Vaslui este cea mai saraca din Uniunea Europeana, ca produs intern brut pe locuitor, calculat in functie de puterea de cumparare, releva raportul "Eurostat regional yearbook 2013", realizat de Biroul european de statistica. In schimb, Bucuresti-Ilfov este pe locul al doilea intre regiunile din cele 12 state care au aderat la UE in 2007 sau 2004.

"La nivelul unitatilor NUTS 3 (judete, in cazul Romaniei - n.r.) din UE, in anul 2010, PIB-ul pe locuitor a variat de la 5.000 PPS (purchasing power standars - standardul puterii de cumparare - n.r.) (20 % din media UE) in Vaslui, Romania, la 143.800 PPS (587%) in regiunea Inner London - West, Marea Britanie. Intre cele doua limite a fost un raport de 28,8 la 1", sustine Eurostat.

Impreuna cu Inner London - West, inca cinci unitati administrativ-teritoriale de nivel NUTS 3 au inregistrat un PIB pe locuitor de cel putin 3 ori mai mare decat media UE-27: 4 sunt in Germania (Wolfsburg - Kreisfreie Stadt, Munchen-Landkreis, Frankfurt am Main - Kreisfreie Stadt, Schweinfurt-Kreisfreie Stadt) si 1 in Franta (Hauts-de-Seine). In alte 23 de unitati de nivel NUTS 3 PIB-ul pe locuitor a fost de cel putin dublu fata de media UE-27: in Germania (18 unitati), Olanda (2 unitati), Belgia (1), Franta (1) si Luxemburg (1).

La cealalta extrema, cu un PIB pe locuitor sub 30% din media UE-27, au fost 27 de unitati NUTS 3, dintre care cele mai multe in Bulgaria (17), Romania (8 judete) si Letonia (1) si Ungaria (1).

  • Giurgiu, judetul cu cea mai accelerata crestere a puterii de cumparare din UE

La nivelul regiunilor de dezvoltare (nivelul NUTS 2), Bucuresti-Ilfov este a doua regiune ca PIB pe locuitor, in termenii puterii de cumprare, intre unitatile similare din cele 12 state care au aderat la UE in 2004 si 2007.

In intreaga UE, 41 de regiuni au avut PIB-ul pe locuitor, ca putere de cumparare, cu cel putin 25% peste media Uniunii Europene. Printre aceste 41 de regiuni cu locuitori mai bogati doar doua sunt in state care au aderat la UE in 2004 sau 2007: regiunile Praga si Bratislavsky kraj, din Cehia si Slovacia.

"Urmatoarea cea mai prospera regiune, intre statele membre care au aderat la UE in 2004 sau 2007, a fost, insa cum mult in urma, regiunea Bucuresti - Ilfov, din Romania, care se situeaza la 111% din media UE-27 (cu 11% peste media UE - n.r.)", releva raportul Eurostat.

Romania se poate lauda si cu judetul cu cea mai accelerata crestere a PIB/pe cap de locuitor ca putere de cumparare in perioada 2000-2010: Giurgiu, care a crescut de la 14% din media UE la 36%.

Tot Romania este, insa, si tara-membra UE cu cea mai abrupta scadere nominala a populatiei intre 1 ianuarie 2011 si 1 ianuarie 2012: Romania a "pierdut" 58.000 de locuitori intr-un singur an.

Tara noastra mai inregistreaza o statistica neagra: decesele din cauza cancerului la san. "Cancerul mamar a fost principala cauza a deceselor cauzate de diferitele forme de cancer in randul femeilor, in majoritatea regiunilor UE. Cea mai mare rata a deceselor a fost inregistrata in regiunea Bucuresti-Ilfov, din Romania, 31,3 decese la 100.000 de femei (in perioada 2008-2010)".

Modificarile de populatie au doua componente: "schimbarile naturale si migratia", precizeaza Eurostat.


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















10290 vizualizari

  • +5 (9 voturi)    
    O analiza interesanta (Luni, 7 octombrie 2013, 22:27)

    uluit [utilizator]

    Mi-as fi dorit si o comparatie, in care sa se arate, pe langa realitatile cifrelor si optiunile de vot (politice) ale zonelor respective. Asfel s-ar putea observa, cu usurinta, ce doctrine, politici sau mentalitati sunt falimentare sau daunatoare societatii.

    PS - am incercat sa vad harta "marita" cu (Click pentru a mari) si spre surpriza mea, imaginea sursa este aceeasi (adica foarte mica), precum imaginea din articol. Multumesc.
    • +1 (1 vot)    
      Si mai interesant e... (Marţi, 8 octombrie 2013, 10:43)

      chess [utilizator] i-a raspuns lui uluit

      ca aceasta analiza se refera la anul 2010!!!
      Domnilor, au trecut 3 ani aproape.
      Nu vi se pare ca a durat cam mult analiza si publicarea datelor?
      Care este scopul acestei analize?
      Doar informativ?! Oricum stim ca Romania e saraca, nu mai trebuia si un raport pe tema asta.

      Si peste 15 ani o sa avem acelasi rezultate.
      Peste 20 de ani o sa se schimbe un pic (intre timp crapa si astia de sunt acum la putere).

      Sa nu ne mai minunam ca suntem ultimii.
      Intrebarea fireasca ar fi: Ce am putea face mai bine? si nu Ce nu am facut bine?
  • -23 (29 voturi)    
    deci (Luni, 7 octombrie 2013, 22:29)

    evoque [utilizator]

    multumim UE, am progresat de la o tara saraca sub comunisti la polul saraciei in UE.
    Multumim si conducatorilor iubiti, precum si: fmi, ue, ce, etc.
    • +13 (13 voturi)    
      Ai uitat de maica Rusia! (Marţi, 8 octombrie 2013, 0:09)

      nano2k [utilizator] i-a raspuns lui evoque

      Multumeste-le vasluienilor pentru modul in care gandesc si mai ales VOTEAZA!

      UE nu e o constructie a carei scop este indestularea vasluienilor, nici macar a moldovenilor, nici macar a romanilor, nici macar a ungurilor sau nemtilor.
      Uiti pesemne ca UE ne da miliarde anual, dar are prostul obicei ca nu ni-i da de poamana, cum ne place noua si in special vasluienilor care se vand pe un mic si o bere.

      Iti bati degetele de pomana pe-aici pe forumuri improscand ba venin ba prostie, sper ca macar din banii pe care ii iei pe munca asta sa hranesti un copil, macar cu atat sa te poti lauda in viata, ca la ce viitor ii cladesti... sa te fereasca al' de sus, care-o fi ala (probabil sefu' de cadre de la partid)...
      • -4 (4 voturi)    
        nu am uita de rusia (Marţi, 8 octombrie 2013, 13:56)

        evoque [utilizator] i-a raspuns lui nano2k

        am uita de sectantii postaci.
        Vasluienii spui ca sunt prosti pentru ca probabil in acceptiunea unui ofticat au votat in majoritate cu usl si nu cu pdl (nu stiu nu am verificat, presupun in baza raspunsului de mare cunoscator)
        Cu UE ai dreptate nu este o constructie pentru bunastarea vasluienilor sau etc.
        "Uniunea Europeană (UE, vezi și nume alternative) este o uniune economică și politică, dezvoltată în Europa, ce este compusă din 28 state. Originile Uniunii Europene se trag de la Comunitatea Europeană a Cărbunelui și Oțelului (CECO) și din Comunitatea Economică Europeană (CEE), formată din șase state în 1958. În anii următori Uniunea Europeană s-a lărgit prin aderarea unor noi state membre și și-a crescut puterea prin adăugarea de domenii economice, sociale și politice în abilitățile sale. Tratatul de la Maastricht a înființat Uniunea Europeană sub prezenta denumire în 1993. Ultima amendare a bazelor constituționale ale UE a fost Tratatul de la Lisabona, care a intrat în vigoare la 1 decembrie 2009."
        Poate asa intelegi ceva. Desi ma mir ca in modrogan sa fie predate notiuni de baza asupra istoriei UE.
        Cat timp am cititori ca si tine, chiar daca nu pricepi mare lucru, ma intereseaza mai mult sau mai putin, prostia la romani este avutie nationala in schimb veniturile mele sunt la niste cifre pe care nici in visele tale bachice nu le poti atinge. Presupunand ca ai avea vise.
        • +6 (6 voturi)    
          Ce? (Marţi, 8 octombrie 2013, 14:24)

          nano2k [utilizator] i-a raspuns lui evoque

          Faptul ca mi-ai dat un copy/paste denota ca stii cu ce se mananca UE? Pai daca ai sti nu ai posta ineptii despre UE si multumiri sarcastice.`

          Uita-te la tarile sub influenta capitalista si uita-te la tarile sub influenta comunista si vezi care e diferenta, cea mai izbitoare e cea intre cele 2 Corei - nordul comunist, sudul capitalist si intreaba pe cine vrei tu unde ar vrea sa traiasca, deci lasa-ma cu sarcasmul la adresa UE.

          Legat de venituri, te felicit ca esti bogat, sper sa ai si mai multi bani si sa ii folosesti sanatos si eficient, mult succes!
          • -6 (6 voturi)    
            doar (Marţi, 8 octombrie 2013, 15:47)

            evoque [utilizator] i-a raspuns lui nano2k

            nu era sa ma apuc sa fac o teza cu subiectul UE. Informatia este publica si era usor sa o gasesti, altfel risti sa devii subiectiv.
            Cu privire la tarile capitaliste daca este sa aruncam acum o privire concluzia este foarte grava, insa presupun ca nu calatoresti prea mult (daca gresesc imi cer scuze). Toate tarile sub influenta capitalismului se afla de ceva ani in criza economica si inca una profunda (Italia, Spania, Portugalia, Irlanda) In aceste tari exista un control foarte strict asupra individului si asupra veniturilor acestora fapt care a dus la degradarea nivelului acestora de trai. Marea criza de dupa primul razboi mondial a aratat ca tarile in criza nu isi revin prin masuri de austeritate se vede clar cazul americii, angliei, frantei la acea vreme. Ce fac acum mai marii lumii capitaliste? Repeta scenariul.Cine sufera? Cetateanul din tarile saflate sub influenta capitalista.
            In contextul actual merita sa analizezi oare cine traieste mai bine, un cetatean oprimat economic sau unul oprimat politic (asta pentru ca asa spun cei din tarile capitaliste)
            Greu cu istoria si greu cu intelesul lucrurilor.
            Legat de venituri nu am vrut sa ma laud, am vrut sa subliniez ca am venituri care nu ma obliga sa fac declaratii de dragul unor poiticieni nenorociti care traiesc din taxele platite de mine sau chiar de tine.
    • +6 (6 voturi)    
      Nu vad in ce masura ... (Marţi, 8 octombrie 2013, 6:20)

      Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui evoque

      ... UE, FMI sau papa de la Roma sunt responsabili de faptul ca noi suntem prosti, ne furam singuri caciula si punem botu' la niste rahati cu ochi precum Nastase sau Voiculescu, care considera absolut normal sa ne fure de sa ne usuce.
      • -4 (4 voturi)    
        lista este scurta (Marţi, 8 octombrie 2013, 13:59)

        evoque [utilizator] i-a raspuns lui Eu the first

        pe linga nastase, voiculescu, etc. mai adauga basescu, videanu, cocos, etc.
        Daca vrei sa fii onest spune lucrurile pana la capat, pentru ca toti sunt din productia scolii de partid comuniste. Ei detin ciolanul in tara asta de vreo douazeci de ani si nu vad pe unul sa aiba vreun interes pentru popor, ei duc o singura batalie iar in rest nu mai conteaza nimic, decat sa aiba niste fraieri care sa ii creada.
  • 0 (8 voturi)    
    Giurgiuvenii sunt cei mai tari din EU! (Luni, 7 octombrie 2013, 23:12)

    Cutezatorii2013 [utilizator]

    Bravo lor!
    • +3 (3 voturi)    
      nu e chiar asa (Marţi, 8 octombrie 2013, 8:09)

      Nemessiss [utilizator] i-a raspuns lui Cutezatorii2013

      Eu locuiesc in Giurgiu si nu prea inteleg statistica. Nu pricep de unde aceasta crestere a puterii de cumparare cand orasul ala nu produce mai nimic pentru ca nu mai are industrie. In Giurgiu fie lucrezi la banci, fie la magazine de cartier dar fara industrie nu produci si deci nu aduci bani in oras ci doar ii invarti pe cei de acolo.
  • +7 (9 voturi)    
    5 judete (Luni, 7 octombrie 2013, 23:26)

    torna_fratre [utilizator]

    deci Brasov,Sibiu,Cluj,Timisoara si C-ta sunt judetele cu media PIB din UE de 75% restul tarii praseste tarlaua cu vaca...
    • +5 (5 voturi)    
      Praseste tarlaua cu vaca, ... (Marţi, 8 octombrie 2013, 6:22)

      Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui torna_fratre

      ... se uita la antene, bea tuica de pufoaica (ca prunii i-au taiat sa-i puna pe foc), nu-si trimite copiii la scoala, si se vaita c-o duce rau. Si voteaza hoti dovediti in parlament.
  • 0 (0 voturi)    
    parerea mea... (Sâmbătă, 12 octombrie 2013, 21:36)

    N-joy [utilizator]

    daca vezi ca in judet la tine nu gasesti de munca, incepi sa cauti in alta parte, nu?
    mai ales tinerii, care inca nu au familii si care, neavand experienta, isi gasesc mai greu.
    la mine la firma, la hartl timisoara, sunt o multime de prin alte judete... si eu zic ca e mai bine sa cauti si in alte zone ale tarii, daca in judetul tau nu gasesti nimic... mai bine decat sa stai acasa si sa te plangi :D
    sau sa mergi in Giurgiu, ca acolo daca totul merge asa de bine, sigur sunt si locuri de munca :)
  • 0 (0 voturi)    
    Vasluieni.... moldoveni ! (Sâmbătă, 23 august 2014, 10:52)

    CristianaCristian [anonim]

    Am fost in Vaslui de doua ori in viata: o data in vacanta dintre clasele a VIII-a si a IX-a, cand am mers cu tata o saptamana, in interes de serviciu, iar alta data intr-o deplasare, tot in interes de serviciu, dar al meu, tot o saptamana si ceva. Observatie : in ambele situatii am intalnit persoane necivilizate, cu apucaturi primitive, care vorbeau tare pe strada... Un fapt neschimbat este ca, mergand pe trotuar pe mana dreapta, asa cum este normal, majoritatea circula pe aceeasi parte cu mine, desi ii vad ca ma observa - daca nu ma feresc, dau peste mine: am indraznit sa nu ma feresc de cateva ori si am fost lovit serios ! De ce, nu intamplator, in aceasta zona si in moldova, in general, auzim de tot felul de stiri avand sexul ca subiect, "darea in stamba" cu furtul de masini ca sa se faleasca in fata fetelor, prietenilor... "bagarea in seama" ca trasatura definitorie a moldoveanului. De ce nu auzim astfel de stiri din Oltenia, Ardeal... ?