Traian Basescu, despre ordonanta privind insolventa: Nu cumva tinta e TVR si ne trezim ca vin salvatorii, Voiculescu sau Ghita?

de R.M.     HotNews.ro
Luni, 7 octombrie 2013, 19:34 Actualitate | Esenţial


Presedintele Traian Basescu s-a intrebat luni daca tinta ordonantei de urgenta privind insolventa nu este cumva televiziunea publica, care se afla intr-o situatie financiara "extrem de dificila", oferind astfel ocazia unui "Voiculescu sau Ghita" sa vina sa o "salveze".

"Mi-as permite o speculatie. Nu stiu daca e asa sau nu. Am primit si azi declaratia lui Ponta, sa plateasca banii inainte. Pai asta nu face nicio alta firma. Dar ma duce cu gandul la altceva: nu cumva tinta este TVR?", a afirmat seful statului, intr-o conferinta de presa organizata la Palatul Cotroceni.

Acesta a notat ca televiziunea publica se afla "intr-o situatie extrem de dificila financiar" si a "anagajat programe si investitii in masini extrem de costisitoare".

"Ma tem ca maine-poimaine e in insolventa, nu are cum plati, si o sa vina poate cineva care are lichiditati. Si cum exista ori un Voiculescu ori un Ghita care din contracte cu statul par a avea bani suficienti, ne trezim ca vin salvatorii. Nu spun ca asa o sa fie, dar e un scenariu pe care ni-l putem imagina", a comentat Traian Basescu.

Seful statului a acuzat aplicarea unui regim discriminatoriu pentru televiziuni si radiouri, care reprezinta "un pas urias in afara liniilor democratice".

"Faptul ca televiziunilor si radiourilor li se aplica un regim discriminatoriu ma indreptateste sa spun ca, spre deosebire de Adrian Nastase, care platea presa, Victor Ponta e la fel de hotarat sa puna sub control presa, dar o face mult mai cinic si brutal", a criticat el, denuntand "o actiune nedemocratica ce va aduce mari deservicii Romaniei".

In plus, presedintele a precizat ca Art. 348 al. 2 din ordonanta de urgenta privind insolventa permite in plus "aplicarea retroactiva a noilor proceduri de insolventa", oferind "posibilitatea ca discretionar Guvernul sa actioneze pe o firma sau alta, cum ii convine lui".

Basescu a precizat ca ordonanta ar trebui atacata la Curtea Constitutionala de catre Avocatul Poporului, daca acesta "nu ar fi atat de indatoritor fata de Guvern".






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1595 vizualizari

  • -8 (10 voturi)    
    nu cumva (Luni, 7 octombrie 2013, 19:59)

    evoque [utilizator]

    presedintele a devenit parerolog? tot asa cumva s-a exprimat si vis-a-vis de gfr.
    In calitate de presedinte al tarii este o prostie sa iti dai cu presupusul.
    Ori stii, ori nu stii.
    • +5 (5 voturi)    
      nu cumva (Luni, 7 octombrie 2013, 20:32)

      Soljenitin [utilizator] i-a raspuns lui evoque

      vorbesti in plus? Mai parerolog decat microcefalul tonta nu are cum sa fie, dupa neamestecurile repetate ale celui din urma in Justitie.
      • -4 (6 voturi)    
        care justitie (Luni, 7 octombrie 2013, 21:34)

        evoque [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

        aia infiintata de macovei care pune procurorii pe acelasi nivel cu judecatorii?, procurori care a ajuns sa faca dosare pe capota masinii sau aia a lui predoiu?!!
        vorbesc cat vreau si cum vreau, pentru ca asa este corect in statul de drepr sa ne exprimam liber opiniile. clar?
        sau nu va convine libertatea de exprimare?
        • +1 (1 vot)    
          hahaha (Marţi, 8 octombrie 2013, 11:02)

          Soljenitin [utilizator] i-a raspuns lui evoque

          Care stat de drept, puisor? Ala al lui tonta? buahahahahahahaahhahahaha!
          • -1 (1 vot)    
            faci (Marţi, 8 octombrie 2013, 13:41)

            evoque [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

            o confuzie in termeni.
            Statul de drept este ceva iar statul de drepti este altceva. Primul este un principiu al doilea este o pozitie.
            • 0 (0 voturi)    
              iar (Miercuri, 9 octombrie 2013, 11:32)

              Soljenitin [utilizator] i-a raspuns lui evoque

              Iar tu esti adormit(a) in cizme. Meri la o cafea. :)
    • -1 (3 voturi)    
      asta e stilul de samsar (Luni, 7 octombrie 2013, 20:52)

      adrian8 [utilizator] i-a raspuns lui evoque

      cu care ne tot trateaza nenea prag .
      • -1 (1 vot)    
        ai (Luni, 7 octombrie 2013, 21:37)

        evoque [utilizator] i-a raspuns lui adrian8

        habar ce inseamna cuvantul:samsar??
        daca nu verifica in dex, dupa care sa imi spui cui te-am vandut si pe cat.
  • -1 (3 voturi)    
    nu cumva (Luni, 7 octombrie 2013, 20:51)

    adrian8 [utilizator]

    vrea voiculescu sa ia b1tv ..

    ca doar acolo sunt oameni foarte 'pregatiti' sa zica ce trebuie sa zica ... ;)
  • 0 (2 voturi)    
    Ordonanta (Luni, 7 octombrie 2013, 22:37)

    UpNext [utilizator]

    asa cum este lansata, este o prostie. Clar Ponta nu s-a documentat suficient si pozitionarea discriminatorie pe media este un riscant gest politic. Pe de alta parte, nici Basescu nu trebuie, ca presedinte, sa comunice scenarii imaginare pe TVR, care evident nu poate fi preluata de o structura privata, persoana sau firma etc. Nivelul comunicarii politice este extrem de scazut in Romania, la toate nivelurile, de la presedintie la ultimul consilier din primaria unui catun de 100 de persoane. Jenant si trist!