UPDATE Procurorul Lucian Papici cere CSM apararea reputatiei profesionale, dupa jignirile pe care i le-a adus Victor Ponta

de R.M.     HotNews.ro
Joi, 3 octombrie 2013, 14:50 Actualitate | Esenţial


Lucian Papici
Foto: Mediafax
Procurorul Lucian Papici din cadrul Directiei Nationale Anticoruptie (DNA) a solicitat joi Consiliului Superior al Magistraturii (CSM) apararea reputatiei profesionale in urma afirmatiilor din spatiul public la adresa activitatii sale.

Cererea a fost transmisa de catre CSM sectiei judiciare pentru a face verificari, au declarat, pentru Agerpres, oficiali ai CSM.

"Procurorul Papici Lucian Gheorghe din cadrul Sectiei de combatere a coruptiei a DNA a solicitat Consiliului Superior al Magistraturii (CSM) sa ii apere reputatia profesionala si imaginea publica in legatura cu afirmatiile facute de catre premierul Romaniei Victor Viorel Ponta in mass-media. In solicitarea adresata CSM, procurorul Papici Lucian Gheorghe considera ca afirmatiile denigratoare facute de primul ministru ii afecteaza reputatia profesionala, deoarece acestea pun la indoiala obiectivitatea sa in instrumentarea dosarelor penale, probitatea morala si profesionala", se arata intr-un comunicat de presa al DNA remis joi AGERPRES.

DNA precizeaza ca afirmatiile respective au fost facute miercuri in cadrul unei emisiuni la un post de televiziune, in contextul in care, cu putin timp inainte, fusese transmis de catre procurorul general al Parchetului de pe langa Inalta Curte de Casatie si Justitie ordinul prin care s-a dispus incetarea delegarii in functia de procuror sef sectie a lui Papici.

In cererea adresata CSM, procurorul Lucian Papici sustine ca, prin afirmatiile premierului Victor Viorel Ponta - din care reproduce textual 'Papici a facut dosare politice' si 'De ce trebuie sa-i tinem pe toti basistii?' - se creeaza opiniei publice sentimentul ca primul ministru, care este om politic, este in realitate cel care hotaraste asupra mentinerii sau nu in functia de conducere a unui procuror, cu toate ca nu are atributii legale in acest sens.

In sustinerea cererii sale catre CSM, procurorul Papici subliniaza ca aceste exprimari 'creeaza un potential de asociere a magistratilor, ca reprezentanti ai institutiilor statului, cu mediul politic si considera ca modul tendentios, aprecierile personale si judecatile de valoare exprimate de primul ministru ii afecteaza imaginea publica'.

'Procurorul Lucian Papici reaminteste ca reputatia profesionala este o consecinta a integritatii profesionale si morale, aflata in stransa legatura cu independenta, impartialitatea si integritatea pe care, ca magistrat, le manifesta in exercitarea profesiei, iar acestea au fost incalcate prin comportamentul public al primului ministru', se mai arata in comunicatul CSM

Procurorul general Tiberiu Nitu l-a revocat delegarea procurorului Lucian Papici din functia de sef al Sectiei I a DNA, la scurt timp dupa ce in spatiul public a aparut informatia ca dosarul lui Liviu Dragnea a fost finalizat si urmeaza sa fie trimis in judecata.

La scurt timp, premierul Victor Ponta l-a numit pe procurorul Lucian Papici "marele basist, morarist, macovist", care a facut "dosare politice" in cazul referendumului pentru demiterea presedintelui Basescu, si a sustinut ca acesta nu a fost demis de Tiberiu Nitu, ci "i s-a terminat mandatul".

Victor Ponta a sustinut, la Romania TV, ca a aflat din presa despre revocarea acestuia din functia de sef al Sectiei I a DNA. "Am intrebat: pe cine ati demis? Nu am demis dom'le pe nimeni, i s-a terminat mandatul. Sa-i tinem pe toti doar ca sa nu se supere Macovei si toata gasca?", a declarat seful Executivului.

"Ii prelungise mandatul tocmai ca sa termine dosarul, dar el scria in fiecare zi un editorial la Evenimentul Zilei cu (ziaristul) Mircea Marian. Si-a terminat mandatul, ce stam sa plangem?".

Victor Ponta a acuzat o "propaganda a lui Macovei" in ceea ce priveste "demisia" acestuia, subliniind ca lui Lucian Papici "i s-a terminat mandatul".

"Sa mai stea procuror simplu, sa mai faca si el un dosar, ca sefi din astia pusi de Basescu care trebuie sa stea inca o suta de ani... Sta si el procuror simplu, ca nu l-a nascut sef. S-a terminat si cu dosarul, l-a trimis la dna Kovesi, pa, la revedere. De ce sa-i tinem pe toti basistii dupa ce li s-a terminat mandatul?", a comentat Ponta.

















8915 vizualizari

  • -10 (32 voturi)    
    D-na Mona (Joi, 3 octombrie 2013, 14:59)

    Bunicutza [utilizator]

    Sa vedem cum va rectiona CSM in frunte cu revolutionara d-na Mona... Acum se va vedea daca justitia romana poate fi intr-adevar independenta.
    Sa va vedem d-na Mona, cat de independenta sunteti, ca de tupeu si texte nu duceti lipsa!
    • +21 (25 voturi)    
      care mona (Joi, 3 octombrie 2013, 15:15)

      codo [utilizator] i-a raspuns lui Bunicutza

      Mona s-a mutat la ccr de vreo sase luni.
      • +8 (10 voturi)    
        Gura pacatosului... (Joi, 3 octombrie 2013, 16:00)

        omezu [utilizator] i-a raspuns lui codo

        A vrut sa zica Oana, dar a descrisa pe "Muona"!
    • +9 (9 voturi)    
      Postacila (Joi, 3 octombrie 2013, 16:02)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Bunicutza

      Cere alta fituica de la stapinire. D-na Mona nu mai e de ceva vreme. S-a facut o perioada de dis pe la ministerul justitiei, dupa care a fost parcata la ccr
  • -20 (28 voturi)    
    abuze (Joi, 3 octombrie 2013, 15:02)

    Francisc 1 [utilizator]

    problema cu oameni lui ponta ca 'indreapta' prin abuzuri alti abuzatori , cum ar veni cine striga mai tare hotul castiga , in realitatea doua gasti se bat si restul tragem ponoasele ( vezi scengen)
    • +17 (17 voturi)    
      ai dreptate (Joi, 3 octombrie 2013, 15:48)

      ws [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

      sunt convins ca nastase, becali, voicu, ridzi et co s-au simtit abuzati de catre procurorii dna.

      si intr-adevar, sunt doua gasti care se lupta, procurorii din dna formeaza o gasca pe de o parte, politicienii pe de alta parte.

      deci ai dreptate, nu prea inteleg de ce ai luat atatea minusuri.

      regards,
      ws
      • +5 (7 voturi)    
        +1 (Joi, 3 octombrie 2013, 16:06)

        capsunel [utilizator] i-a raspuns lui ws

        sa nu-l uitam si pe videanu !
        • +6 (6 voturi)    
          asa e (Joi, 3 octombrie 2013, 16:31)

          ws [utilizator] i-a raspuns lui capsunel

          dar videanu e abuzat de procurorii diicot, nu de dna.

          ws
          • 0 (2 voturi)    
            si ce daca (Joi, 3 octombrie 2013, 16:56)

            capsunel [utilizator] i-a raspuns lui ws

            La pescarie !!!
      • -3 (3 voturi)    
        minusuri (Joi, 3 octombrie 2013, 17:10)

        Francisc 1 [utilizator] i-a raspuns lui ws

        am luat minusuri pentru ca am scris gresit Schengen!
  • +39 (39 voturi)    
    Multumim doamna Alina! (Joi, 3 octombrie 2013, 15:06)

    FPop2013 [utilizator]

    Multumim doamna ALINA MUNGIU PIPPIDI! O guvernare IMPECABILA, dupa cum considera aceasta tanti.
    • 0 (0 voturi)    
      Multumim (Joi, 3 octombrie 2013, 22:20)

      xrogo [utilizator] i-a raspuns lui FPop2013

      doamna Pipidi,ca tot tu l-ai inventat si pe marele carmaci Base,numai alegeri faste ai facut!!!
  • +44 (44 voturi)    
    implicare (Joi, 3 octombrie 2013, 15:07)

    strongbox [utilizator]

    Trebuie sa protestam ptr a sustine statul de drept!!! Doar asa justitia va avea mai mult curaj iar politicul se va gandi de 2 ori inainte sa intervina in justitie!!
  • +50 (50 voturi)    
    mult respect (Joi, 3 octombrie 2013, 15:07)

    coax [utilizator]

    din partea mea domnule Papici! Nu va lasati terfelit de o gasca de analfabeti profesional in frunte cu un plagiator!
    Exista lume care va apreciaza !
  • +29 (33 voturi)    
    Bravo Ponta !! (Joi, 3 octombrie 2013, 15:08)

    gigigigigigigigigi [utilizator]

    Mare om, mare caracter !! Eu am o vorba: Daca Pamntul (ca si planeta) era populat doar cu romani, nici acum nu ieseam din epoca de piatra. Inca ne furam piarta unul altuia.
  • +29 (29 voturi)    
    Pentru "marele basist, morarist, macovist" (Joi, 3 octombrie 2013, 15:13)

    denvarel [utilizator]

    Eu cred ca nu poate castiga nici un proces. Asta-i o lauda nu o denigrare. Mai ales daca vine din partea presedintelui USL!

    Dar pentru "...el scria in fiecare zi un editorial la Evenimentul Zilei cu Mircea Marian." cred ca Ponta trebuie sa raspunda conform art. 206 Cod Penal:
    "Afirmarea sau imputarea în public, prin orice mijloace, a unei fapte determinate privitoare la o persoană, care, dacă ar fi adevărată, ar expune acea persoană la o sancţiune penală, administrativă sau disciplinară, ori dispreţului public"
    Si asta pentru ca domnul procuror ar fi clar pasibil de sanctiuni daca ar scrie editoriale in EVZ.
    Ponta trebuie sa dovedeasca afirmatia altfel... dosar penal... Nu ca ar fi primul... Sau cel mai mare... Sau ultimul...
  • +17 (19 voturi)    
    Ce sa te astepti de la un plagiator? (Joi, 3 octombrie 2013, 15:22)

    Razvan_M [utilizator]

    Bai Victore Ponta, esti un ticalos si un penibil!
  • +16 (16 voturi)    
    Papici rulz! (Joi, 3 octombrie 2013, 15:23)

    Trojan.H [utilizator]

    Papici e cel mai tare.
  • -13 (17 voturi)    
    ce sa apaere ? (Joi, 3 octombrie 2013, 15:26)

    ics_11 [utilizator]

    ce reputatie poate avea un procuror care, atunci cand ancheteaza de exemplu o crima sau un viol intr-un sat, se duce la biserica si pune oamenii din acel sat sa jure pe biblie ca nu ei au comis crima sau violul ?!
    • +12 (16 voturi)    
      nu toti (Joi, 3 octombrie 2013, 16:14)

      lucyan [utilizator] i-a raspuns lui ics_11

      se jura ca tine, "sa moara mama, sa-mi moara copiii mei..."
      in justitie se foloseste metoda sa juri pe biblie, asa cum jura si ministrii de exemplu si pe urma nu mai stie cum sa ne fur(ta)e...
      • -8 (12 voturi)    
        metoda intreaba-i pe toti (Joi, 3 octombrie 2013, 16:32)

        ics_11 [utilizator] i-a raspuns lui lucyan

        metoda "intreaba-i pe toti pe o raza de 5-15 km ce stiu" se foloseste in justitie ?!
        singurul caz de acest gen pe care-l stiu eu este cel din vara anului trecut.
  • -12 (14 voturi)    
    jugnirea este problema? esti basist (Joi, 3 octombrie 2013, 15:52)

    jackalphonse [utilizator]

    asta nu poti sa negi. problema este modul fraudulos in care ai fost indepartat si motivele pentru care ai fost indepartat. ce sa-ti fac si tie taica, daca nu te mai saturai de sefie...
  • +7 (7 voturi)    
    D-na Mona... (Joi, 3 octombrie 2013, 15:52)

    Observator roman [utilizator]

    ...nu mai e la CSM: au promovat-o la Curtea Constitutionala...
  • +14 (18 voturi)    
    Unde este societatea civila? (Joi, 3 octombrie 2013, 16:09)

    triciupa [utilizator]

    Amestecul mizerabil in justitie al politicienilor penali nu trebuie admis sub nici o forma. Ponta si mafiotii lui trebuie sa auda clar vocea noastra, de data asta nu cantand ci tunand!
    Sper ca protestul de duminica nu se va rezuma la Rosia Montana, asta ar insemna ca tara arde si baba se piaptana. Mi-a placut un slogan al pietei: "dam din PET pentru un stat de drept". Ei bine, acum e momentul mai mult ca niciodata. Hai sa izbim pet-ul ala asa de tare incat sa le tremure chilotii nenorocitilor. Hai sa dam din el cu adevarat, sa se auda pana la Bruxelles. Acum va trebui sa rasune pet-ul ca bubuitul de tun, sa le intre in cap ticalosilor ca asta nu e doar tara lor, e si a noastra.
    • -2 (6 voturi)    
      lasa ca se amesteca basescu (Joi, 3 octombrie 2013, 17:06)

      ics_11 [utilizator] i-a raspuns lui triciupa

      a spus ca aa vorbit cu nitu si l-a rugat "sa nu faca asta"
  • +16 (16 voturi)    
    domnule procuror, (Joi, 3 octombrie 2013, 16:10)

    lucyan [utilizator]

    este un moment prielnic pentru ai demonstra lui ponta de ce sunteti considerat un foarte bun procuror, deschideti actiune in instanta si poate mai gasiti oameni de onoare in sistem, asa va parati onorea dvs dar poate ne scapati de acest golan cu apucaturi penale, care a adus mai mult rau decat bine acestei tari, sustinut numai de oameni mediocri, fara nici o valoare, incepand de la oameni de presa pana la politicieni, le-a venit randul sa fie la putere dar nu sunt constienti ca sufera o tara intreaga din cauza lor si a minciunilor pe care le spun in fiecare zi...
  • +15 (15 voturi)    
    USL in vrie (Joi, 3 octombrie 2013, 16:12)

    Sani [utilizator]

    Baietii astia de la USL si-au cam pierdut capul si busola.
    Acum iau o decizie, peste 7 zile o schimba, rateaza obiectivele principale,....suntem la un teatru cu mafioti prosti pe post de guvernanti.

    Hai ca Becali nu va mai sta singur mult timp la mititica.
    PNL-stii si PSD-istii isi vor putea face curand cate o mica filiala pe la Jilava...sau Poarta Alba.
    Doar sa nu fie in acelasi pension ca se iau la bataie!
  • +15 (15 voturi)    
    Nitu PSD (Joi, 3 octombrie 2013, 16:23)

    buncrestin [utilizator]

    Prin iesirea lui Ponta, Nitu si-a pierdut credibilitatea infinit mai mult decat Papici. Nitu apare acum drept baiatul de casa al PSD, pe care il apara seful de partid, in timp ce Papici "basisteul" este omul care i-a calcat pe coada si le-a stricat jocurile. Tacerea complice a lui Nitu arata ca nu se dezice de Ponta si lasa loc unui viitor sumbru in justitie, un val de epurari pe criterii "politice", intimidari si alte atacuri menite sa ii descurajeze pe procurori in a mai ancheta jafurile politicienilor.
  • +17 (19 voturi)    
    Domnule Papici (Joi, 3 octombrie 2013, 16:32)

    corvus coraX [utilizator]

    Mult respect! Sunt convins că vom mai auzi de dumneavoastră. Ţara asta are nevoie de astfel de oameni. Guvernele trec, politicienii trec şi ei (unii via puşcărie) aşa că să fim optimişti
  • -5 (5 voturi)    
    nu mai spune ... (Joi, 3 octombrie 2013, 17:31)

    un1 [utilizator]

    Ca e basist sau nu, ma lasa rece.

    In schimb e de rasul curcilor ca unu ca asta cere sa-i fie aparata reputatia, cand si tanti Veta din cotlonul cel mai nordic a Romaniei stie ca toti, dar absolut toti procurorii si judecatorii sunt niste CORUPTI ...
    Mai draga, care reputatie ? Colcaie presa de reportaje cu procurori, judecatori care iau spagi, sunt incompetenti, nu au cel mai mic simt de etica sau moralitate si matale vorbesti de reputatie???

    Singurul lucru care poti sa-l faci in Romania in fata "justitiei" este sa nu ajungi acolo sa fii justitiabil ...
  • +7 (7 voturi)    
    PAPICI TE SUSTZINEM!!!! (Joi, 3 octombrie 2013, 17:32)

    Blue_James [utilizator]

    Papici ai suporteri!!!!Pregateste un dosar si pentru inculpatul Victor PONTA!!!!
  • +8 (8 voturi)    
    ma bucur ca mai exista anticorpi (Joi, 3 octombrie 2013, 17:59)

    yellowdog [utilizator]

    ai statului de drept iar aceasta infectie degenerativa usl va fi eradicata
  • +8 (8 voturi)    
    respect (Joi, 3 octombrie 2013, 17:59)

    mara88 [utilizator]

    va multumesc si eu,D.le Papici.
  • +2 (2 voturi)    
    Va multumesc... (Joi, 3 octombrie 2013, 21:28)

    ucin [utilizator]

    pentru munca facuta si pe care o s-o mai faceti din munca de procuror. Tot respectul meu.
  • 0 (0 voturi)    
    hop (Vineri, 4 octombrie 2013, 13:27)

    HoriaBradu [anonim]

    Dle Papici,tot respectul,asta dovedeste ca mai exista profesionisti, nu doar...smecheri