VIDEO Traian Basescu: O sa fac o analiza a pactului de coabitare cu Victor Ponta, ma voi pronunta in aceasta dupa-amiaza. Independenta justitiei s-a prabusit, acest lucru ma face sa ma indrept spre denuntarea pactului si sa informez partenerii

de Red. Stiri     HotNews.ro
Joi, 3 octombrie 2013, 11:39 Actualitate | Esenţial


Traian Basescu
Foto: captura B1 TV
Presedintele Traian Basescu a anuntat joi dimineata la B1 TV ca astazi va face o analiza cu privire la pactul de coabitare pe care il are cu premierul Victor Ponta, spunind ca ca se indreapta spre denuntarea pactului din cauza "interventiei brutale" in justitie a premierului.

Declaratiile lui Traian Basescu despre pactul de coabitare:


Pentru toti a fost o surpriza placuta ca premierul a semnat, avand in vedere marea indoiala cu privire la capacitatea lui de a respecta statul de drept. Toti spuneau insa ca cei care au castigat alegerile trebuie sa guverneze. Mie mi s-a parut ca este in interes national, ca om care a fost sustinut de partenerii nostri din UE si de peste ocean, sa facem acest document, sa-l distribui tuturor, sa stie ca noua putere nu e impotriva statului de drept.



Iata ca Ponta se dovedeste mincinos pana si cu un document politic extrem de important care l-a facut frecventabil in Europa.

Eu trebuie sa fac o analiza, ce a respectat si ce nu, si sa vad daca are rost sa-l mai mentinem. Pentru ca el nu e in afara legii, legile ar trebuie sa substituie acest pact, problema e ca el fiind semnat cu presedintele Romaniei, care are o credibilitate construita legata de statul de drept, de respectarea unor politici externe, i-am transferat practic o parte din credibilitatea mea.

Acum va trebui sa analizez, altfel se poate face confuzia ca eu il girez pe Ponta in ce face cu procurorul general. Cred ca nici macar nu au rost declaratiile, dar mesajul pe care il dau e ca nu il mai girez pe Ponta pentru ca a incalcat grav pactul si in mod deosebit s-a bagat cu bocancii in justitie. Multe i-am tolerat, si pe politica externa, si cu nerespectarea angajamentelor pe legea santatii, Constitutia. Dar faptul ca s-a bagat cu bocancii in justitie de dragul lui Dragnea...  daca nu are nici o problema du-te dom'ne in fata justitiei. Eu inainte sa dau drumul pentru avizul pe Videanu i-am spus draga Videanu, principiul meu e sa nu ma substituti justitiei. Mi-a spus e o ocazie sa clarific lucrurile in fata judecatorului, va multumesc.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















11952 vizualizari

  • -45 (61 voturi)    
    Asa... (Joi, 3 octombrie 2013, 11:56)

    Gigi Kent [utilizator]

    ...si daca nu o sa mai coabitezi ce? O sa-i zici din nou lui Ponta ca e pisic si/sau porc? Mare lucru. Ceilalti au arma suspendarii la indemana. E important cine nu mai coabiteaza cu cine. Ca USL-ul or sa coabiteze in continuare cu tine :D.

    Mie mi se pare foarte simpatica toata faza asta cu procurorii. Pana cand o sa tot invoce basistii "independenta justitiei" pentru a-si tine toti acolitii in pozitii cheie? (la fel era independenta justitia doar daca ramaneau Morar si Kovesi mai deunazi). La fel de simpatica mi se pare si faza ca pleaca un procuror care a facut dosare politice si vine doamna procuror Bendeac care tocmai ce vrea sa "aresteze" Antenele. Adica nu vad de fapt nici o schimbare ... Si totusi basistii sunt tare agitati.

    Apropos. Mai observa cineva in afara de mine ca toata discutia asta nu e despre NUP-uri, despre incetarea urmaririi penale, despre dosare infirmate de instanta etc adica despre lucruri importante ci despre persoane? Parerea mea e ca Justitia va fi cu adevarat independenta de orice imixtiune atunci cand iei orice procuror din orice locatie, il pui sef si el isi face treaba foarte bine. Daca e vorba despre X sau Y nu prea cred ca e independenta.
    • +45 (51 voturi)    
      cand te astepti tu sa fie independenta ? (Joi, 3 octombrie 2013, 12:06)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      daca in permaneta de la Iliescu incoace toata lumea da la "geoale" ? chiar nu va saturati sa acoperiti infractiunile ? chiar crezi ca acel procurer are un hobby cu dragnea ? chiar nu recunosti ca a fost Lov itura de Stat anul trecut ?..adica esti precum kkrau..numai somn ? numai somn ?..nu mai zic de somnul ratziunii !!!!
      • -31 (35 voturi)    
        Nu a fost lovitura de stat (Joi, 3 octombrie 2013, 12:36)

        Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui un domn

        "Lovitură de stat (din franceză coup d'État) sau puci (din germană Putsch) se numește o răsturnare bruscă și neconstituțională a puterii legitime a unui stat, impusă prin surpriză de o minoritate, de obicei formată din ofițeri militari sau comandanți paramilitari aparținând aceluiași stat, folosind forța. Se deosebește de revoluție prin aceea că la revoluție există o participare masivă a populației la procesul de schimbare."

        Constitutia Romaniei art. 95
        "ARTICOLUL 95
        (1) În cazul săvârşirii unor fapte grave prin care încalcă prevederile Constituţiei, Preşedintele României poate fi suspendat din funcţie de Camera Deputaţilor şi de Senat, în şedinţă comună, cu votul majorităţii deputaţilor şi senatorilor, după consultarea Curţii Constituţionale. Preşedintele poate da Parlamentului explicaţii cu privire la faptele ce i se impută."

        Rezultate referendum:
        Pentru demitere - 87.52%
        Impotriva demiterii - 11.15%

        Asadar nu sunt respectate criteriile de neconstitutionalitate si legitimitate a celui inlaturat deci nu este lovitura de stat.
        • +25 (31 voturi)    
          Rezultatele sunt aiuristice (Joi, 3 octombrie 2013, 13:14)

          Adrian Calin [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

          Dacă veneau doar 10 oameni la vot voi tot ați fi spus că au fost 90% pentru demitere. N-aveți simțul ridicolului. Pentru ca o democrație să funcționeze TOATĂ LUMEA trebuie să aibă o părere. Faptul că mai mult de jumătate nu s-au dus la vot îmi spune că cei care au încercat să-l demită pe președinte au fost în minoritate. Unii au ales să-i spună lovitură de stat, poate puțin exagerat, dar nici departe n-a fost, gândește-te când s-a decis dacă a fost un referendum valid sau nu, ce lupte de culise, acolo zic eu c-a fost un soi de lovitură de stat.
          • +17 (17 voturi)    
            Sansa Romaniei! Basescu sa fie Basescu!!! (Joi, 3 octombrie 2013, 14:44)

            Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui Adrian Calin

            Altfel, vom fi in dictatura Ponta-Sarbu-Dragnea-Voiculescu-Antonescu, care e mai rea decat comunismul, pentru ca sunt mai avari si mai hoti!!!
            Iesiti in strada daca vreti o alta Romanie, in care DNA sa fie respectata pentru munca pe care o face din ce in ce mai bine si pentru asta este pedepsita!!!
            Jos HOTII DIN USL!!!
            • +7 (7 voturi)    
              Cand? (Joi, 3 octombrie 2013, 15:05)

              pedepsitorul [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

              Stii cati asteapta aceasta ocazie?
              • +3 (3 voturi)    
                Dupa denuntarea pactului! (Joi, 3 octombrie 2013, 17:04)

                Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui pedepsitorul

                Adica, din seara asta! Nu mai ai mult de asteptat!
        • +24 (26 voturi)    
          Verdict The Guardian: Ponta, (Joi, 3 octombrie 2013, 13:16)

          ty [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

          alaturi de Orban si Putin, printre dictatorii Europei de Est.
          premierul roman Victor Ponta, acestuia din urma descriindu- i caracteristicile de autocrat astfel: "In Romania, anul trecut, premierul Victor Ponta a incercat ceea ce a fost in larga masura considerata a fi o lovitura de stat constitutionala esuata cu scopul de a-si inlatura rivalul politic si dusmanul, presedintele Traian Basescu. A dat gres" scrie publicatia citata.
          • +12 (12 voturi)    
            jiji kent (Joi, 3 octombrie 2013, 13:46)

            un domn [utilizator] i-a raspuns lui ty

            nu citeste decta in limba Rusa, si de obicei vecinii lui spun ca asculta Vocea Rusiei cand e la baie..si se scarpina la...
        • +8 (10 voturi)    
          Mai tii minte OUG despre CCR? (Joi, 3 octombrie 2013, 15:59)

          vasile78 [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

          Articolul 115 din Constitutie, Delegarea legislativa
          "(6) Ordonanţele de urgenţă nu pot fi adoptate în domeniul legilor constituţionale, nu pot afecta regimul instituţiilor fundamentale ale statului, drepturile, libertăţile şi îndatoririle prevăzute de Constituţie, drepturile electorale şi nu pot viza măsuri de trecere silită a unor bunuri în proprietate publică."
          Cu alte cuvinte, Guvernul incercat sa rastoarne ordinea constitutionala, dorind sa taie din atributiile puterii judecatoresti. Deci, lovitura de stat. :)
          In mintea ta inca persista confuzia cu privire la referendum, prea multe tembeliziune. Problema a fost cu Ordonanta de Urgenta referitoare la Curtea Constitutionala si nu cu referendumul. Mai citeste, mai incearca sa intelegi si tehnicalitati.
        • -1 (1 vot)    
          Ba a fost. (Vineri, 4 octombrie 2013, 10:40)

          Encounter [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

          Argumentul "la referendum a picat" nu tine. Nu intru acum in polemici despre cati au participat real la acel referendum sau despre motivele celor care nu au participat. Referendumul s-a desfasurat DUPA suspendarea in Parlament, deci nu poate fi folosit ca argument in sprijinul suspendarii facute de Parlament! Se poate discuta insa despre motivele suspendarii, acele "incalcari grave ale Constitutie" care de fapt nu au existat, fiind de fapt vorba de o intelegere intre partidele manate de aceleasi interese. Vrei sa dezbatem?
      • +14 (16 voturi)    
        intradevar, spre norocul nostru..... (Joi, 3 octombrie 2013, 13:48)

        translativus [utilizator] i-a raspuns lui un domn

        .....nu a fost o lovitura de stat ci doar o tentativa esuata.
        Piticii varanului, infantili si adormiti, au luat de bun planul acestuia care se visa undeva pe o planeta pustie, unde nimeni si nimic nu ii va sta in calea marseviei.

        Dar dupa doar un an, aceiasi pitici s-au lepadat de varan iar din maretul si infailibilul lui plan,
        s-a ales praful baban !(na ca facui si versuri).

        Incet dar sigur, justitia a luat-o pe drumul fara de intoarcere al dreptatii si respectarii legilor iar cine nu intelege acest fapt si persevereaza in escrocherii, va ajunge coleg de "calabus" cu cei deja condamnati.

        Intre timp, Base le-o trage din toate pozitiile ! (cred ca ar trebui sa isi schimbe numele din Basescu in Basexu, ca sa stie si piticii de ce ii ustura turul)
      • -4 (10 voturi)    
        nu exista in codul penal "lovitura de stat" (Joi, 3 octombrie 2013, 15:32)

        ics_11 [utilizator] i-a raspuns lui un domn

        "lovitura de stat" nu este o infractiune prevazuta in codul penal !!
        numai in mintea lui basescu si a lui macovei exista asa ceva !
        • +3 (9 voturi)    
          dupa mintea ta (Joi, 3 octombrie 2013, 16:03)

          un domn [utilizator] i-a raspuns lui ics_11

          orice lovitura..e ok ? chiar si lovitura de stat ? pai ..ce s amai vorbim de democratie ? ca tu esti al II lea Beria..al Romaniei mai exact..
          • -1 (7 voturi)    
            multumesc ! (Joi, 3 octombrie 2013, 16:23)

            ics_11 [utilizator] i-a raspuns lui un domn

            democratia nu a primit nici o "lovitura de stat". numai basescu si macovei, dar chiar si ei spun ca "nu s-a consumat".
            democratie este atunci cand majoritatea decide. cand decid doar basescu, macovei si merkel nu mai este democratie.
            • -2 (2 voturi)    
              Super logic! (Vineri, 4 octombrie 2013, 11:52)

              Encounter [utilizator] i-a raspuns lui ics_11

              Democratia inseamna "Majoritatea decide": de acord, asta nu inseamna insa ca minoritatea nu mai are dreptul la opinie, nu? Iar in cazul unui popor neinvatat sa-si foloseasca logica si bunul simt in a cantari "ofertele" partidelor politice democratia e nefunctionala. Partea proasta cu acest fel de democratie e ca cei care si-au arogat puterea folosind acest tip de "democratie de promisiune" vor fi nevoiti sa promita tot mai mult pentru tot mai multi pana cand vor ajunge sa nu is mai poata acoperi minciunile nici macar cu aparenta respectarii promisiunilor! S atunci vor semana ce au cules, adica vor pierde puterea in fata unora care vor promite mai mult. Si care, la fel ca guv Ponta, vor da vina pe oricine pentru esecul lor.
              Cat despre ""lovitura de stat" nu este o infractiune prevazuta in codul penal" asta nu inseamna ca nu exista asa ceva!
    • +37 (43 voturi)    
      Parerea ta (Joi, 3 octombrie 2013, 12:13)

      Frank777 [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      este neconfirmara de realitate.
      Realitatea a demon-strat ca in Romania baietii care au invatat carte si au ajuns procurori sau judecatori se comporta diferentiat in functie de presiunile la care sunt supusi.
      La judecatori e mai greu ca sunt inamovibili dar si acolo functioneaza ca oameni sunt.
      Este vizibil si cunoscut publicului roman si european ca institutiile Statului Roman sunt corupte si functionarii statului roman.Aici nu este discutie.
      Problema este doar cati nu sunt corupti inca.
      La procurori e cu numirile. Daca sunt numiti sa faca treaba fac treaba.
      Daca sunt numiti sa musamalizeze atunci musamalizeaza.
      Ponta el insusi fost procuror si sef al corpului de control a lui sugar daddy Nastase stie cum se fura si cum se musamalizeaza.
      Daca zice cu nu stie,minte pentru ca este clar ca le-a facut pe toate cu Nastase.
      Moartea procurorului Panait asupra caruia Ponta a exercitat presiuni ca sa faca un dosar politic nu a fost deslusita niciodata.
      Ponta are sufletul incarcat de nelegiuiri si conduce un guvern care satisface interesele baronilor locali gen mazare.
      Romania este in stagnare economica,populatia sufera si traieste in conditii de ev mediu.
      Ponta se ocupa numai de jmecheriile securistilor.
      • +6 (8 voturi)    
        Analiza corecta: (Joi, 3 octombrie 2013, 15:37)

        Lupulsas [utilizator] i-a raspuns lui Frank777

        Plagiatorul iar a sarit calul shi ii trebuie un shut in fund (s-ar putea sa-i placa!)
    • +25 (25 voturi)    
      exact, numai tu ai observat... (Joi, 3 octombrie 2013, 12:28)

      lucyan [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      este numai o bucatica din interviu, il gasesti in alta parte sau vezi articolul lui dan tapalaga...
      acolo gasesti si cate nup-uri a dat procuroul general de cand a fost numit, si in dosare grele , gen adrian nastase in dosarul in care eraacuzat ca detine arme si munitie fara autorizatie- a vazut o tara intreaga la tv armamentul si munitia peste limita legala si astia au considerat ca nu sunt probe? acum 7 zile acesti procurori erau buni si au fost delegati de acelasi procuror sef, acum dupa dosarele lui voiculescu si dragnea, nu mai sunt buni... maine aflam ca procurorii au facut recurs si si-au cerut scuze public in aceste dosare, ca nup nu mai poate da nitu...
      acum intelegi cum sta treaba cu independenta si cu nup-urile?
      cum se vede(observa ) la tine faptul ca videanu are dosar penal si sechestru pe avere in timp ce guzganian a primit aviz negativ de la colegii lui (or fi judecatori?), cand videanu, pe care ponta il considera vinovat, nu a facut altceva decat sa continue contractele incheiate de guzganian...
      ei ce zici, are sau nu interes usl in independenta justitiei?
    • +24 (26 voturi)    
      esti copil ? (Joi, 3 octombrie 2013, 12:30)

      mircearh [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      Nu vrei tu sa lasi demagogia si sa vezi realitatile ? Justitia, sub regimul Basescu, a functionat mai eficient ca niciodata, devoaland metodic realitati pe care toata lumea le stia : politicienii sunt asemenea mafiotilor, corupti si predispusi la compromis si perpetuarea traficului de influenta.

      USL a promis cel mai cinstit guvern de la revolutie, si totusi , vreo 10-12 ministri penali mai tarziu inca sustine aceasta. Iar cand justitia se apropie de finalizarea dosarelor , sau cand ANI sesizeaza incompatibilitati, ce face USL :
      - da NUP-uri , precum la Vosganian ieri
      - contesta ANI desi probele sunt acolo
      - ataca procurorii , ii destituie si se arunca in peroratii nefondate cum ca ar fi basisti
      - Creeaza LEGI ( !!! ) prin care parlamentarii sau primarii sunt protejati de controlul acestor institutii , li se confera practic imunitate pentru a nu fi cercetati pentru trafic de influenta sau incompatibilitati de gen primar - asociat la o societate cu contracte la primarie.

      Cate porcarii mai sunteti dispusi sa inghititi de la usele in numele unei antipatii stupide pentru un om ?
    • +22 (22 voturi)    
      Parțial dreptate (Joi, 3 octombrie 2013, 12:47)

      Adrian Calin [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      Mi-a plăcut ultima partea a comentariului, este o corect, nu contează dacă pleacă X și vine Y, principiul că justiția este independentă trebuie să funcționeze dar tocmai aici este micul secret, justiția nu este independentă, încă, pentru că mai sunt nemernici care vor să o călărească și sunt câțiva care o apără. Până să ajungem la situația în care nu contează că pleacă X și vine Y trebuie să avem grijă să nu-l dăm afară pe X doar pentru că a supărat pe nu știu cine. X trebuie să plece dacă greșește nu dacă vrea un prim-ministru sau un președinte, oricare ar fi ei. Așadar, până una alta tot ce văd este că un procuror a fost demis pe considerentul că este băsist, o gogoriță de doi lei. Până nu văd niște motive clare pentru care omul a fost îndepărtat nu pot să trag altă concluzie decât că justiția nu este independentă dar nu Băsescu se joacă cu ea ci Victor Ponta.
    • +14 (18 voturi)    
      nu ai inteles nimic (Joi, 3 octombrie 2013, 14:07)

      sucaa [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      niciodata...
      nu este vorba cine pleaca si cine vine, este vb ca demiti un procuror si apoi ca premier apari la tv si-l faci basist si iti arati ura fata de el.
      ca premier nu ai voie sa iti dai cu parerea despre un procuror sau judecator,
      ponta practic a spus ca EL l-a dat jos pt ca nu i-a placut de el.
      daca asa iti inchipui tu independenta din justitie atunci du-e in rusia. ca acolo este regula de stat.
      si culmea culmilor, coincidenta, tocmai dupa ce finalizeaza un dosar important. asta ca in fata judecatorilor sa vina un procuror care nu cunoaste cazul.
      deja ponta nu numai ca trebuie sa-si dea demisia, el trebuie deja anchetat pt subminarea institutiilor. doar ceausescu mai proceda in acest mod.
      asa ca las-o cu vrajeala ca esti pe langa...
      • -8 (12 voturi)    
        cand demisul asculta ordinele lui Z (Joi, 3 octombrie 2013, 14:18)

        jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui sucaa

        problema persoanelor x si y revine.
        • +4 (4 voturi)    
          despre ce ordine vorbesti? (Joi, 3 octombrie 2013, 15:43)

          sucaa [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

          vorbim din presupuneri? din ce visam noaptea? sau te bazezi pe niste fapte concrete?
          insinuari toti pot sa faca cand alte argumente nu au. de aceea suntem unde suntem. tot timpul ne inchipuim tot felul de scenarii si nu ne uitam la adevaratele dovezi.
          nu conteaza ca ponta isi da arama pe fata fata de un procuror ce tocmai a finalizat un dosar, dar este absolut "evident" ca unii asculta ordine ca asa crezi tu.
          este logic pt tine, nu?
          de ani de zile tot insinuati ca base da ordine, dar n-am vazut nici cea mai mica dovada in acest sens. cand vine ponta si da ordine sa fie demis un procuror, nu mai ziceti nimic. dar tot base este vinovat.
          hai ca penibilitatea a atins apogeul :)
    • +12 (12 voturi)    
      Oh da! (Joi, 3 octombrie 2013, 14:44)

      Sani [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      Bravo bai Kent.
      Asa ti se spunea cand faceai trafic cu tigari in tara lui Ceausescu?

      In alta ordine de idei, tocmai ce era mare plictiseala pe aici, doar basisti pe site!
      Evoque a dat-o la intors, Finutza a disparut, vajnicul Mazeta apare din ce in ce mai rar....Ce-ati patit voi, marii aparatori ai anti-basismului?
      Lucrati la o carte care sa teoretizeze "marele proiect" USL, definiti un nou tip de democratie atibasistica?

      Bai Kent, sa nu care cumva sa obosesti si tu ca inaintasii mai sus pomeniti, ca ma dezamagesti.
      Tine stindardul sus! AntiBasismul sa infloreasca!

      Mi-e frica insa de ceva: peste vreo cateva luni nu vei recunoaste nici in fata oglinzii ca vei fost fan USL.
      Mai exact dupa ce gafele acestor interlopi agitati USL-ama ii vor duce intr-un loc mai racoros...unde este alt USL-ist notoriu (printre altii): Becali pe nume!
    • +6 (6 voturi)    
      treaba cu independenta (Joi, 3 octombrie 2013, 15:10)

      The Wisest Fool [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      Daca iei un procuror "din orice locatie" si il promovezi la ordinul premierului, cine gandeste el ca e "the big boss-ul" lui? Ghici ciuperca ce-i?

      Simpla dar complicata treaba cu independenta...
  • +37 (41 voturi)    
    foarte bine ! (Joi, 3 octombrie 2013, 12:14)

    keiser_soze [utilizator]

    cineva, in tara asta plina de stupizi, trebuie sa ia atitudine si sa puna punct,odata pentru totdeauna, acestei mascarade politice periculoase jucata de cei doi pacalici : ponta si ...celalalt, i-am uitat numele ! (sic!)
  • +13 (17 voturi)    
    Nu mai are sens ! (Joi, 3 octombrie 2013, 12:43)

    gigigigigigigigigi [utilizator]

    Nu avem nici o sansa. Scapa cine poate din tara asta de prosti, manelisti, inculti, pe scurt maimute. Daca ai IQ-ul peste valoarea medie, ai o singura sansa. Ia repede un bilet de avion catre vest !!
    • +8 (8 voturi)    
      eu ma rog (Joi, 3 octombrie 2013, 13:43)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui gigigigigigigigigi

      sa ii punem pe ei in avion ca in Scarface..cu al pacino...si destiantia lor..Paris ..aia care sunt la putere acum !!!
  • +8 (8 voturi)    
    Justita hotilor (Joi, 3 octombrie 2013, 13:03)

    benpersona [utilizator]

    Romania in scenarii de desene animate.
  • -15 (19 voturi)    
    văleu (Joi, 3 octombrie 2013, 13:19)

    Mazeta [utilizator]

    Un singur om a fost schimbat și „independența justiției s-a prăbușit”? Asta după 7 ani de reformă a justiției?
    • +12 (12 voturi)    
      valeu, intrasi la idei... (Joi, 3 octombrie 2013, 13:36)

      roman diaspora [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      vezi ca daca se prabuseste intr-adevar independenta justitiei ramai somer, si tu si gigelu de marasesti. Nu va mai plateste nimeni sa faceti reclama uslamului.
    • +11 (15 voturi)    
      valeu/valeu/valeleu... (Joi, 3 octombrie 2013, 13:44)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      ai uitat cand strigati la Otopeni sa plece Mihai inapoi in Elvetia ? ai uitat cu minerii ?...lucrui minore asa e...
      • -1 (3 voturi)    
        Eu nu... (Joi, 3 octombrie 2013, 19:17)

        Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui un domn

        Eu nu am strigat la Otopeni ca eram putin ragusit ...
        • +1 (3 voturi)    
          ale naiba tzigari (Joi, 3 octombrie 2013, 20:56)

          un domn [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

          de a Operatiunea Tzigareta..bah..mah..tu esti Truztulescu bah ?
    • +13 (17 voturi)    
      valeu (Joi, 3 octombrie 2013, 14:12)

      sucaa [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      greu te mai prinzi.
      in momentul in care schimbi un procuror pt ca nu-ti place tie ca premier,da, s-a prabusit independenta justitiei. trebuie sa-i schimbe pe toti ca sa te prinzi si tu de atsa? acel singur procuror tocmai terminase un important dosar de coruptie. acum in fata judecatorilor or sa puna un procuror ce nu cunoaste asa bine cazul.
      in cei 7 ani de reforma nu s-a intamplat asa ceva. se intampla pe vremea lui nastase si a lui ceausescu.
      eu cred ca ponta o sa plece din romania exact ca ceausescu... alergat...
    • +12 (14 voturi)    
      Exact !!! (Joi, 3 octombrie 2013, 14:15)

      denvarel [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Un singur litru de cianura si apa din intreaga retea de alimentare cu apa potabila a unui oras nu mai este potabila. Dupa oricate milioane investite in modernizarea ei...

      Pentru ca investitiile acelea au fost pentru protectia impotriva unei diversitati de posibilitati de contaminare a apei. Calitatea tevilor, adancimea la care sunt ingropate, robinetii folositi, samd. nu pot impiedica insa miscarea criminala a unui saboteur care crede ca petul pe care si l-a pus deoparte o sa-i ajunga toata viata.

      Pricepusi analogia? Daca nu citeste marirea si decaderea lui Lucrețiu Pătrășcanu, altul care a crezut ca o sabie taie doar cu partea opusa lui. Sau Remus Kofler.
    • +7 (7 voturi)    
      YES, ati aparut din nou! (Joi, 3 octombrie 2013, 15:37)

      Sani [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Basistul din mine se bucura ca au reinviat AntiBasistii!

      Hai bai Mazeta credeam ca ai tradat doctrina "antibasista", Singura doctrina USL de fapt!

      Aah, mai este una! INTERLOPIADA!

      Este unul, fost vice PNL la Petrosani care batea oamenii in padure ca Jiul n-a intrat in liga!

      Cam de teapa asta sunteti voi, USL-asii!

      PS: Tu cu Gigi Kent lucrati in acelasi birou?
    • 0 (0 voturi)    
      Ce parere ai (Joi, 3 octombrie 2013, 22:14)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      de mica reforma in justitie? Se pare ca a grabit niste lucruri . . .
  • +11 (13 voturi)    
    Plagiatorul (Joi, 3 octombrie 2013, 13:44)

    Cobra_Ro [utilizator]

    Plagiatorul Ponta ataca statul de drept deoarece in plan economic are numai esecuri,,si trebuia sa acopere dezastrul
  • -7 (13 voturi)    
    mandatul USL (Joi, 3 octombrie 2013, 14:19)

    demaGOGU [utilizator]

    din partea celor 70% de votaci a fost clar:

    de-basificarea justitiei!

    democratie vs. justitie, ce alegem?!?
    • +5 (9 voturi)    
      Justitie si restrictii, decat democratie si jaf! (Joi, 3 octombrie 2013, 14:27)

      pedepsitorul [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      Degeaba ai libertate daca te omoara pe trecerea de pietoni, sau ajungi sa pregatesti mancarea copiilor cu apa plata cianurata!

      Dar tu ne pui sa alegem de genul: corectitudine si onestitate!
    • +10 (10 voturi)    
      Unde ti-ai desavarsit "cultura"? Pe camp? (Joi, 3 octombrie 2013, 14:40)

      denvarel [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      Cum poti pune in antagonism justitia si democratia cand tocmai asta este definitia democratiei: "Formă de guvernare a statului, bazată pe separația puterilor și pe votul universal."

      Nu exista o asemenea dilema: "democratie vs. justitie" pentru ca daca nu ar fi justitie (separatia puterilor) nu ar fi democratie. Prin definitie!

      Intrebarea ta mai este si este absolut idioata: supui la vot ("ce alegem?!?") adica invoci un proces democratic (alegeri) pentru rezolvarea (pseudo)problemei. Dar de ce nu un proces juridic pentru a vedea care este mai puternic, votul sau decizia instantei?

    • +3 (3 voturi)    
      acum am inteles (Joi, 3 octombrie 2013, 15:42)

      lucyan [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      ideea usl, ei nu vor justitie, cu justitie nu mai ai democratie zic ei, ca in conceptia lor democratia inseamna ca poti sa faci ce vrei, cand vrei si sa nu dai socoteala nimanui, mai ales daca ai "spatele" asigurat...pai sa ne asigure la toti spatele si desfiintam toata justitia, nu numai dna si diicot...
    • +3 (3 voturi)    
      mai era unul care nu raspundea (Joi, 3 octombrie 2013, 18:05)

      yellowdog [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      decat in fata marii adunari nationale...

      ati devenit atat de penibili, credeti ca daca repetati acelasi lucru devine un adevar?
    • +1 (1 vot)    
      ce alegi (Joi, 3 octombrie 2013, 22:16)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      hoti sau profesionisti?
  • +11 (11 voturi)    
    ministrul justitiei? (Joi, 3 octombrie 2013, 14:21)

    wladislaw [utilizator]

    Ministrul justitiei a dispus inlocuirea a doi procurori, la cererea Procurorului General. Ministrul justitiei e pus acolo de USL, Nitu la fel. Trocul care i-a mirosit urat lui Tapalaga a fost ca Laura Kovesi sa ajunga, prin compensatie, la DNA. A fost un troc, dar USL are ultimul cuvant, iar Basescu a pierdut (de dragul pacii politice). Procurorul general poate oricand s-o demita si pe Kovesi. E o chestiune de timp. A fost dat sah, urmeaza sah-mat. Ceea ce inseamna ca pe teava sunt dosare grele de tot. Intrebarea este: vom asista nepucinciosi?
  • +2 (4 voturi)    
    Independenta justitiei... (Joi, 3 octombrie 2013, 14:28)

    Alius [utilizator]

    ...s-a dus cand s-a acceptat numirea lui Nitu, Kovesi fara concurs. Astea de acum sunt doar urmarile.
  • -6 (6 voturi)    
    Suferim... (Joi, 3 octombrie 2013, 15:16)

    Krokodilul Chichiricios [utilizator]

    Câtă grijă pe dl. Băsescu,...compătim...
    • +5 (5 voturi)    
      lasa ca ne vedem in strada (Joi, 3 octombrie 2013, 15:22)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Krokodilul Chichiricios

      si facem posete din pielea ta...din vanzarea lor donam la copii saraci
  • -4 (8 voturi)    
    exact cum banuiam (Joi, 3 octombrie 2013, 15:30)

    ics_11 [utilizator]

    este exact cum banuiam : partenerii lui basescu nu sunt romanii. romanii sunt doar niste votanti, alta treaba nu are cu romania. importanti sunt "partenerii" straini. sunt sigur nu-i mai are dupa ce a mintit-o pe merkel si comisia europeana.
    • +2 (6 voturi)    
      Astea sunt pareri de indoctrinat comunist (Joi, 3 octombrie 2013, 16:02)

      vasile78 [utilizator] i-a raspuns lui ics_11

      Si e pacat, pentru ca sunt sigur ca poti mai mult. Teoria conform carora aia din afara sunt rai si noi cei din interior suntem buni si victime, provine din comunism. Am trait-o pe viu pe vremurile dinainte de 1989, Nu stiu daca ai trait atunci, dar sigur ai fost atins de sindromul national comunismului.
      Cum te vindeci? Incerci sa citesti si chestii din strainatate, inveti engleza daca nu stii, calatoresti. Sigur o sa iti mai revii!
      • -4 (6 voturi)    
        multumesc (Joi, 3 octombrie 2013, 16:27)

        ics_11 [utilizator] i-a raspuns lui vasile78

        nu era vorba despre cei "rai de afara". era vorba de "cei rai din interior", care timp de 9 ani nu au facut nici un singur bine romanilor !
        mai mult, sunt convins ca "aia din afara" nu se mai lasa pacaliti de data asta. nici macar viviane reding !
        • 0 (0 voturi)    
          ba era vorba (Vineri, 4 octombrie 2013, 0:49)

          boogeyman [utilizator] i-a raspuns lui ics_11

          de aia rai din interior, care de 23 de ani nu au facut nici un bine romanilor (nu numai de 9 ani)
        • 0 (0 voturi)    
          Sa speram.. (Vineri, 4 octombrie 2013, 15:23)

          Alius [utilizator] i-a raspuns lui ics_11

          ...ca nu o sa se mai lase pacaliti de un mare mincinos si plagiator.
          • 0 (0 voturi)    
            acum stim (Duminică, 6 octombrie 2013, 0:48)

            ics_11 [utilizator] i-a raspuns lui Alius

            acum am vazut reactiile strainilor si stim sigur ca nu s-au mai lasat pacaliti de basescu. sa speram ca nici romanii nu se mai vor lasa pacaliti, nici de basescu si nici de altii (udrea, boc, ponta, crin sau oricine altcineava).
            este timpul ca toti sa inteleaga ca nu mai merge cu smecherii, hotii si manipulari, altfel vor fi schimbati cu siguranta la votul urmator, nu vor mai ajunge in parlament.
  • -4 (4 voturi)    
    MULT CIRC SI PREA PUTINA PAINE! (Joi, 3 octombrie 2013, 18:34)

    GRANDFATHER [anonim]

    In tara in care justitia apolitica si independenta are "pe rol" cca. 4 milioane de dosare "in lucru", ruperea coabitarii dintre presedinte si prim-ministru din cauza hachitelor unui procuror ofuscat, aflat la sfarsit de mandat, s-ar incadra perfect in "circul politic romanesc", care ii uimeste&contrariaza&irita pe partenerii nostri europeni(si atlantici)! Daca Franta, Germania, Olanda, Finlanda, Danemarca si chiar Norvegia, nu ne vor in "spatiul Schengen" din varii motive, "ruperea coabitarii" le va oferii in mod sigur "MOTIVUL" plauzibil pentru care vor amana sine die acceptarea Romaniei in "spatiul lor!
    Politicienii romani au un "stil" inconfundabil de a se face "de bacanie" in fata Europei, intr-un total dispret pentru poporul care i-a ales si pe care, cica, il reprezinta!
    O buna partte a acestui popor, cei mai buni dintre noi, si-a luat lumea in cap si punand in practica vechiul dicton latin: "UBI BENE, IBI PATRIA!"((„Acolo unde mă simt bine, acolo îmi este patria"), a plecat in lumea larga, doar ca sa scape de "circul" politicienilor autohtoni! Sa se rupa coabitarea si sa fim fericiti ca circul continua! Sfarsitul si falimentul este aproape...!
    • 0 (0 voturi)    
      Paine... (Vineri, 4 octombrie 2013, 15:25)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui GRANDFATHER

      gasesti la colt.. s-a si micsorat TVA-ul. Pofta mare!
  • 0 (0 voturi)    
    pact (Vineri, 4 octombrie 2013, 9:38)

    consting [utilizator]

    ponta e un produsul mentalitatii comuniste. ce poate invata de la un iliescu sau natase ? cam ce a invatat si odrasla lui nastase. in calitate de ce vroia micul adrian sa tina o conferinta de presa la spital la mascarada cu impuscatul ? desigur, in calitatea de vechil a prim ministrului nastase. asa cum spune banciu, era perioada in care nastase a furat in liniste, cat a putut. iata ca ponta intrara cu bocancii in justitie precum comunistii. si asta pt a tine "nepatata" imaginea usl fatade abuzurile lui dragnea.