Articol actualizat

Aprobarea noului Cod Rutier a fost amanata: Ponta ii cere lui Stroe, cu caracter "ultimativ", sa introduca si alte modificari decat amenzile - surse

de Claudia Pirvoiu     HotNews.ro
Miercuri, 2 octombrie 2013, 15:47 Actualitate | Esenţial


Premierul Victor Ponta i-a cerut ministrului de Interne, sub forma unui "ultimatum", sa introduca in Codul Rutier si alte modificari decat cele legate de amenzi, precum asigurari ca autorul unui accident grav nu va ramane in posesia permisului pana la o decizie definitiva a instantei, amenintand ca altfel nu va aproba proiectul prin ordonanta de urgenta, ci ca proiect de lege care va fi trimis Parlamentului spre dezbatere, unde poate fi modificat, scrie Mediafax, care citeaza surse guvernamentale.

Totodata, primul ministru i-a cerut ministrului de Interne, Radu Stroe, sa detalieze modul in care autoritatile locale vor comunica cu reprezentantii politiei pentru incasarea sumelor provenite din amenzi, afirma sursele citate.

Discutia a avut loc in sedinta de guvern.

"In discutie, premierul a aratat ca, in afara de amenzi, nu exista alte modificari de substanta fata de legislatia actuala care sa promoveze masuri impotriva accidentelor rutiere", au afirmat sursele prezente la discutie.

Surse oficiale au declarat anterior ca adoptarea noului Cod rutier a fost amanata de Guvern cu o saptamana pentru a mai ramane in dezbatere publica.

Guvernul a amanat aprobarea noului Cod Rutier, chiar daca acesta se afla pe ordinea de zi a sedintei de miercuri a Executivului, iar Radu Stroe anunta ca va fi aprobata in aceasta zi, potrivit unor surse guvernamentale. Codul Rutier ar fi trebuit aprobat sub forma de Ordonanta de Urgenta, potrivit ordinii de zi.

De altfel, premierul Victor Pointa a vorbit despre acest cod chiar la inceputul sedintei de Guvern. "Eu vreau sa spun inca o data: sustinerea mea pentru principiul de baza al Codului rutier, si anume siguranta, siguranta, cat mai multa siguranta si toleranta zero fata de toti cei care de ani de zile comit accidente, se urca la volan dupa ce au baut alcool si nu patesc niciodata nimic. Daca aceste tinte sunt atinse, eu va sustin si astazi il adoptam", a spus Ponta.

Premierul Victor Ponta a declarat, luni, ca daca ministrul de Interne Radu Stroe va avea pana miercuri "o forma agreata" a Codului Rutier, atunci acesta va fi adoptat in sedinta de Guvern, aratand ca liberalul are mai multe intalniri cu grupurile parlamentare pe aceasta tema.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4276 vizualizari

  • +9 (9 voturi)    
    Se mai gandesc ?! (Miercuri, 2 octombrie 2013, 16:19)

    Ritzi Pitzi [utilizator]

    Solutia optima: sanctiuni progresive, de la amenzi cu sume simbolice si suspendari de 1-2 saptamani, pana la sume uriase si suspendari pe 5-10 ani, in functie de recidiva.

    Pentru recidivisti sa se dubleze de fiecare data sanctiunea precedenta si se vor potoli incet, incet cu totii...

    Eraru humanum est, perseverare diabolicum.
    • -5 (7 voturi)    
      Viteza intunericului (Miercuri, 2 octombrie 2013, 16:47)

      obsCUR [utilizator] i-a raspuns lui Ritzi Pitzi

      o idee simpla dar puternica: te opreste milita pentru viteza:
      sefule ma grabeam!
      te grabeai ? atunci stai aci langa mine, trage masina la o parte, si eu iti retin carnetu cate o ora pentru fiecare 10km/h cu care ai depasit limita. Mergeai cu 220 pe autostrada ? pac, 9 ore repaos. Plange copilu, s-a bosumflat nevasta ? aia e, te grabeam eu ?
      • -4 (4 voturi)    
        N-ar avea parcari destule pe A2 (Miercuri, 2 octombrie 2013, 18:12)

        Ritzi Pitzi [utilizator] i-a raspuns lui obsCUR

        Vara ar umple campul cu masini oprite "la odihna" pe motiv de graba, dar in esenta este o idee excelenta ! Bravo !

        Oare toate comentariile astea ajung pe la cei care au lansat proiectul in "dezbatere publica" ?
      • -1 (7 voturi)    
        nu ti-a spart ideea capul? (Miercuri, 2 octombrie 2013, 18:31)

        Bocu' lu'Ioha [utilizator] i-a raspuns lui obsCUR

        noroc ca sunt si oameni inteligenti pe planeta asta
  • +5 (5 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 2 octombrie 2013, 17:43)

    [anonim]

  • +5 (5 voturi)    
    DIVERSIUNE (Miercuri, 2 octombrie 2013, 18:18)

    Kobolld [utilizator]

    mass-media și guvernul fac diversiune de la problemele cu adevărat importante cum ar fi :
    - liberul acces la informații, îngrădit prin OUG-C 80/2013 privind taxele de timbru;
    - dispersarea atenției privind mânăriile făcute pentru privatizarea CFR, Roșia Montană și a altor obiective importante;
    - după cum bine ați observat, nu se găsește oficial nimic despre : Noul Cod rutier, Noua Constituție și alte noi legi;
    - la Monitorul Oficial al României nu mai are nimeni acces după 10 zile după ce a fost publicat decât contra cost;
    Concluzie : oare Cetățeanul Român, se lovește de probleme doar în timpul acelor 10 zile?
    - se dezbate totul în secret ;
  • +1 (1 vot)    
    Diversiune (Miercuri, 2 octombrie 2013, 18:18)

    Kobolld [utilizator]

    mass-media și guvernul fac diversiune de la problemele cu adevărat importante cum ar fi :
    - liberul acces la informații, îngrădit prin OUG-C 80/2013 privind taxele de timbru;
    - dispersarea atenției privind mânăriile făcute pentru privatizarea CFR, Roșia Montană și a altor obiective importante;
    - după cum bine ați observat, nu se găsește oficial nimic despre : Noul Cod rutier, Noua Constituție și alte noi legi;
    - la Monitorul Oficial al României nu mai are nimeni acces după 10 zile după ce a fost publicat decât contra cost;
    Concluzie : oare Cetățeanul Român, se lovește de probleme doar în timpul acelor 10 zile?
    - se dezbate totul în secret ;
  • +3 (9 voturi)    
    siguranta (Miercuri, 2 octombrie 2013, 20:20)

    slakeritul [utilizator]

    Daca vor siguranta trebuie in primul rand interzise detectoarele radar! Cred ca suntem ultima tara din UE unde aceste aparate sunt legale. Cum sa nu zboare bizonii prin localitati cand stiu ca nu-i prinde nimeni?!
    Plus dat drumul la instalarea de camere pt rosu la semafor si la radare de catre autoritatile locale. Suntem infipti in anii '90 cand ni se parea ca esti liber sa faci ce vrei si cum vrei
    • -1 (5 voturi)    
      slakeritule (Miercuri, 2 octombrie 2013, 21:43)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui slakeritul

      ia sa faci tu de doua ori pe luna drumul Bucuresti-Oradea (cu variatiuni prin Baia Mare sau Timisoara) si sa imi spui dupa aia cum ar fi sa mergi cu viteza legala. Daca faci sub 14 ore pe timp de zi te declar erou al Codului Rutier si te punem la gazeta de perete.
    • -2 (2 voturi)    
      eu am (Miercuri, 2 octombrie 2013, 23:08)

      Arkan [utilizator] i-a raspuns lui slakeritul

      detector radar. Si nu face nici cat o ceapa degerata. Masinile moderne franeaza mai repede decat pot accelera, dar cand n-ai masina, normal ca intelegi "d-astea"
  • 0 (2 voturi)    
    schizo frenie=psd joaca rol (Miercuri, 2 octombrie 2013, 20:31)

    fosta zoezoe [utilizator]

    de liberali iar pnl de comunisti......
  • +3 (3 voturi)    
    aplicare ba (Miercuri, 2 octombrie 2013, 23:14)

    bedexe [utilizator]

    Legi da, aplicare ba.

    Haosul de pe sosele e din cauza Politiei Rutiere. Ca nu pun in aplicare legea.
    Ii vezi doar la intersectii blocate sau noaptea la filtre.

    Ia sa stea 2 sapt in strada sa amendeze toate abaterile, mai ales stationarile ilegale, blocat tramvai sau depasire coloana, sa vezi trafic sigur atunci.

    Amenzile sunt in jur de 200 lei acum. Cui i se pare mica sa le o dea?

    Sau faptul ca se incaseaza 30% din amenzi nu e o problema?
  • +1 (1 vot)    
    ochiuldrept@gmail.com (Joi, 3 octombrie 2013, 11:06)

    CorinaOlanescu [anonim]

    Eu aș vrea să văd și ceva OBLIGAȚII pentru pietoni.
    De exemplu, obligația de-a se asigura înainte de-a traversa, inclusiv pe trecerea de pietoni. Poate n-ar mai sări să traverseze, din juma' de metru, dintre mașini parcate, butonându-și telefoanele...
    În fond, și pietonii sunt participanți la trafic. Ei de ce să n-aibă niciun fel de obligații?