Articol actualizat

Ministrul francez al Afacerilor Europene: Se pare ca raportul MCV nu va fi pozitiv. Victor Ponta il contrazice: Raportul MCV este bun si probabil de aceea se amana

de R.M.     HotNews.ro
Miercuri, 2 octombrie 2013, 13:03 Actualitate | Esenţial


Ministrul francez al afacerilor europene, Thierry Repentin, spune ca Romania si Bulgaria nu vor fi probabil primite in Schengen, din cauza raportului MCV, care va fi negativ. In schimb, premierul Victor Ponta sustine ca raportul MCV este bun, motiv pentru care va fi amanat. "Ne-am facut lectiile pe MCV, care probabil ca va fi bun si de aia va fi amanat. Daca era ceva rau, venea mai repede. (...) Probabil ca raportul MCV, pentru ca nu e rau, pentru ca-i bun, se va amana. N-o sa fie in decembrie", a spus Ponta la inceputul sedintei de miercuri a Guvernului.

Intrebat, la RFI, de ce acum doua luni, la Bucuresti, premierul Ayrault declarase ca Romania e gata sa intre in Schengen cu frontierele aeriene, iar acum Franta se opune deschiderii spatiului Schengen, ministrul a raspuns:

"Asteptam un raport de la comisia europeana, asa numitul mecanism de verificare ca sa stim care sunt eforturile  facute de cele doua tari pentru securizarea frontierelor. Speram ca va fi un raport pozitiv, dar se pare ca nu va fi un raport pozitiv. Nu Franta va fi impotriva aderarii, pentru ca aderarea la spatiul Schengen trebuie aprobata in unanimitate de cele 28 de tari. Azi credem ca cele doua tari mai trebuie sa faca eforturi".

Continuarea pe www.rfi.ro.

















4099 vizualizari

  • +2 (18 voturi)    
    securizarea granitelor ? (Miercuri, 2 octombrie 2013, 13:50)

    translativus [utilizator]

    Spre stiinta ministrul francez al afacerilor europene, Thierry Repentin :
    Africanii care au invadat Franta, nu au venit prin Romania ci cu barcile (patere) din Senegal si Mauritania in insulele Canare si apoi pe continent.
    Arabii din nordul africii au ajuns prin Italia iar afganii, sirienii, palestinienii....etc au ajuns prin Grecia.

    Cu siguranta ca stie si acest ministru cum este cu "securizarea granitelor" dar se inscrie si el in gasca mincinosilor facatori de valuri pentru a-si asigura si el un loc in acelasi perfid sistem politic parlamentar.
    • +16 (18 voturi)    
      cu alte cuvinte... (Miercuri, 2 octombrie 2013, 13:58)

      lucyan [utilizator] i-a raspuns lui translativus

      ramanem cu salutul, ca nu-i costa nimic... si pentru noi inseamna ceva, sa saluti un guvern de penali din vina carora mcvul este negativ...
      dar cred ca ii saluta tocmai pentru acest motiv...
      • +5 (9 voturi)    
        da, pai.... (Miercuri, 2 octombrie 2013, 14:46)

        translativus [utilizator] i-a raspuns lui lucyan

        ....cine se aseamana se "saluta" !
    • +11 (13 voturi)    
      argument eronat (Miercuri, 2 octombrie 2013, 14:13)

      quetzal [utilizator] i-a raspuns lui translativus

      cu alte cuvinte, mai sunt si alte porti de "intrare" in UE nesigure si prost pazite, de ce n-ar fi inca doua? (romania si bulgaria) Pai asta-i argument?

      stiu si occidentalii foarte bine cum e cu securizarea frontierelor, au deja problemele lor asa cum spui tu, doar ca nu mai au nevoie sa adauge altele
      • +7 (9 voturi)    
        Nu ati inteles ! (Miercuri, 2 octombrie 2013, 15:25)

        translativus [utilizator] i-a raspuns lui quetzal

        Ne pot invinui de multe alte lipsuri si sunt de acord dar nu de securizarea frontierelor iar daca ni se refuza intrarea in spatiul Schengen pe baza unor teorii mincinoase, ma intreb care mai este diferenta intre mincinosii nostri si ai lor.

        Oricum, organizatiile interlope s-au integrat de mult asa ca, bariera Schengen este pusa doar pentru oamenii corecti.

        Cu astfel de politicieni, niciodata nu vom putea construi SUE !
    • +6 (6 voturi)    
      Pai si de ce ar vrea inca doua? (Miercuri, 2 octombrie 2013, 15:40)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui translativus

      Normal ca stiu pe unde sunt bubele sistemului actual....
      Si nu le mai trebuiesc inca doua dinspre Ucraina/Rusia/belarus, etc. Le ajung problemele actuale.

      Si da, vest-europenii joaca murdar jocul asta, ca si ei au alegeri, si cetatenii lor se tem de efectele primirii Romaniei si Bulgariei in Schengen. Dar... Si noi le dam apa la moara cit putem prin ministrii penali, prin toate incercarile de a faulta statul de drept, de a desfiinta ANI si DNA, de a nu respecta hotariri judecatoresti definitive, de a nu face ceea ce promitem, etc, etc. Daca in 2012 nu se intimpla ce s-a intimplat cu suspendarea lui Basescu, acu probabil eram in Schengen.

      Da' cind faci pipi pe statul de drept, injuri cit te tine gura la Merkel, sarcozy si Baroso, si mai9 ales cind la jumate de an poporul te legitimeaza cu 70%, e greu sa te mai sustina cineva ...
  • +18 (18 voturi)    
    ce pacalici (Miercuri, 2 octombrie 2013, 14:48)

    mircearh [utilizator]

    Eu cred ca Ponta e bolnav medical de iresponsabilitate verbala. Efectiv cred ca nu se poate abtine sa comenteze si nici nu are control asupra a ceea ce ii iese pe gura.
    De ce ar fi MCV pozitiv atunci cand nu il lasi pe Vosganian sa fie anchetat pt subminarea economiei ?
    • +13 (13 voturi)    
      Si nu numai! (Miercuri, 2 octombrie 2013, 15:12)

      Cataleya [utilizator] i-a raspuns lui mircearh

      Cazul Vosganian e ultima "cireasa" dar nu stiu ce face Plagiatorul cu celelalte kilograme de cirese adunate in ultimul an!
      Daca ne gandim numai la numirea penalului Becali in comisia Juridica a Parlamentului, la alierea cu turnatorul Felix, la lasarea lui Severin in PE, fara sa-si faca griji ca individul ala face zilnic Romania de rusine, sau la eforturile disperate ale Cacaraului de anihila functionalitatea ANI, la mentinerea lui Fenechiu in guvern pana in clipa sentintei, la mentinerea lui Dragnea ca vicepremier cu toate ca se stie foarte bine ca are dosar penal...si cate si mai cate!
      Iar mocofanul autist si plagiator - Ponta se bate cu pumnul in piept ca MCV va fi buuuun!
      Poate ca va fi bun 10% dar nu mai mult.
      Iar cele 10% (bune) vor fi , ca de fiecare data, ale ANI si DNA iar restul de 90% (negativ si dezamagitor) va fi al guvernului si Parlamentului!

      Si nu in cele din urma, de unde mama zmeului stie acest tarcovnic ca MCV va fi bun?
      Frantuzul chiar daca are "antene" mai bune in PE decat are Plagiatorul, totusi s-a abtinut sa exprime o certitudine, declarand ca "s-ar parea ca...."
      Ei bine, al nostru ca bradul cu mucii pe piept repede a iesit sa spuna el , ca el stie din surse sigure, ca raportul e bun si de aceea cei de la Bruxelles il tot amana!
      Cat poate fi de neghiob acest individ?
    • -4 (4 voturi)    
      absolut corect...... (Miercuri, 2 octombrie 2013, 15:29)

      translativus [utilizator] i-a raspuns lui mircearh

      .....dar ce legatura are plagiatorul si vosganianul cu minciuna invocata de ministrul francez referitor la securizarea frontierelor ?
      • +5 (5 voturi)    
        Cum e turcu si chistolul (Miercuri, 2 octombrie 2013, 16:55)

        Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui translativus

        De aia. Atata vreme cat un Plagiator conduce guvernul...e normal ca aia sa-si puna intrebari. Au destule probleme cu imigrantii ilegali din Africa, tu crezi ca mai vor si slavi/asiatici?
        Da, esti dotat tehnic...dar ce te faci cu materialul uman? Stiuuuuu, se jura vamesul si granicerul roman de mama focului ca el e cel mai cinstit om din lume...NOT. Creca nu tre sa intru in detaliile micului trafic la frontiera.
        PS: Dottor si Mitoman pe deasupra, parca-i inca la gradinita...ce incredere poti sa ai cu asta in Europa??? Poate la Putin, ca aluia ii plac prostii.
    • +5 (5 voturi)    
      Pentru ca votacul asta vrea (Miercuri, 2 octombrie 2013, 15:44)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui mircearh

      Pai cind dupa un an jumate de mintit in contiuu, de contrazis azi ce-a zis ieri, de contrazis in Romania ce zice la Paris, Madrid sau Perlin, de contrazis ce spune la Bucuresti cu ce spune la Iasi sau la Cluj, cind dupa un astfel de comportament, ramane personalitatea in care romanii au cea mai mare incredere.... de ce ar face altceva?!? E fix dupa chipul si asemanarea poporului.
  • +13 (13 voturi)    
    Absurd (Miercuri, 2 octombrie 2013, 15:02)

    Adrian1 [utilizator]

    Ponta deja joaca teatrul absurdului. Zic francezii saptamana trecut ca nu ne primesc in Schengen, el o tine tare ca nu e o declaratie oficiala. Vine declaratia OFICIALA ca nu ne primesc, el tace. Acuma zic francezii ca raportul nu e bun, Ponta vine si zice ca e bun.
  • +9 (9 voturi)    
    Da' de unde stie Ponta (Miercuri, 2 octombrie 2013, 15:18)

    hic sunt leones [utilizator]

    cum va fi MCV?
    Da' Baseascu de ce nu stie, da Antonescu, Zgonea, CCR sau ICCJ de ce nu stiu?
  • +2 (2 voturi)    
    nu te intelege omenirea, ei vad (Miercuri, 2 octombrie 2013, 20:40)

    fosta zoezoe [utilizator]

    ca tot un mincinos, cu toate metehnele comunistoide in adn........ tu lucri din gura de rupi da substanta, fapte,viziune,strategie .....ioc!