UPDATE Dmitri Rogozin: 'Calul Troian' Traian Basescu a pregatit anexarea Moldovei in doua etape. Basescu: Rogozin, cum se trezeste, face o declaratie despre Romania, dupa care isi bea ceaiul

de R.M.     HotNews.ro
Miercuri, 2 octombrie 2013, 12:46 Actualitate | Esenţial


Vicepremierul Rusiei Dmitri Rogozin afirma, pe contul lui de Twitter, ca presedintele Romaniei, Traian Basescu, pe care il numeste "Calul Traian", a pregatit anexarea Republicii Moldova in doua etape, scrie Jurnal.md.

"'Calul Traian' a pregatit pentru Republica Moldova doua etape: initial, 'integrarea in Uniunea Europeana', apoi anexarea ei de catre Romania", a scris Rogozin pe contul sau de Twitter, citat de Jurnal.md.

Comentariul oficialului rus vine dupa ce presedintele Traian Basescu i-a transmis sefului Parlamentului din tara vecina, Igor Corman, ca "asteapta degeaba" semnarea tratatului de frontiera dintre Romania si Republica Moldova.

Basescu: Rogozin cand se trezeste intai face o declaratie la adresa Romaniei si apoi isi bea ceaiul


In replica, Traian Basescu a afirmat ca Romania nu si-a declarat niciodata intentia de a anexa vreo tara, aratand ca vicepremierul rus Dmitri Rogozin "cand se trezeste intai face o declaratie la adresa Romaniei si apoi isi bea ceaiul", scrie Agerpres.

Seful statului l-a primit miercuri pe presedintele Estoniei, Toomas Hendrik Ilves, aflat in vizita de stat in Romania, cu care a sustinut o declaratie comuna.

Cei doi oficiali au fost intrebati cum comenteaza declaratia vicepremierului rus Dmitri Rogozin potrivit careia Romania planifica integrarea Republicii Moldova in UE, iar apoi anexarea acesteia la tara noastra.

"Sa dea Dumnezeu sa reusim cu integrarea in Uniunea Europeana. Romania nu si-a declarat niciodata intentia de a anexa vreo tara, dar batalia noastra este pentru integrarea Republicii Moldova in Uniunea Europeana, atunci aproape nu vom mai avea frontiere, vom fi cetateni europeni si noi si cetatenii Republicii Moldova, vom vorbi aceeasi limba, vom avea mai mult sau mai putin aceleasi obiective, vom avea aceeasi istorie in interiorul UE. Declaratii de acest tip ale demnitarului rus nominalizat sunt frecvente. El cum se trezeste face o declaratie, intai la adresa Romaniei, dupa care banuiesc ca-si bea ceaiul sau, ma rog, ceva", a raspuns Traian Basescu.

Seful statului a subliniat ca Romania a fost prima tara care a recunoscut independenta Republicii Moldova.

"Romania a fost primul stat din lume care a recunoscut independenta Republicii Moldova si acest lucru trebuie subliniat vizavi de declaratiile faimosului demnitar rus", a afirmat Basescu.

Presedintele Estoniei a aratat ca singura anexare a fost cea a Estoniei, Letoniei si Lituaniei si Basarabiei.

"Acestea sunt cazuri de anexare. Ceea ce este ciudat este ca nu au recunoscut ca au anexat asa ceva, insa acestea sunt cazurile pe care le stiu eu", a spus Toomas Hendrik Ilves.

Jurnal.md noteaza, de altfel, ca Dmitri Rogozin a facut in trecut "mai multe declaratii jignitoare la adresa moldovenilor".

Astfel, i-a acuzat moldovenii ca "se comporta ca porcii" pentru ca nu sarbatoresc ziua de 9 mai, iar recent a comparat Republica Moldova cu un cotet de gaini, dar si cu un premiu intr-o cursa de soareci.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















11874 vizualizari

  • +54 (54 voturi)    
    :) (Miercuri, 2 octombrie 2013, 12:51)

    Analfabet [utilizator]

    Sa-i reamintim domnului: "Romania nu are experienta in anexarea altor state."
    • +30 (32 voturi)    
      .....ca Rusia... (Miercuri, 2 octombrie 2013, 13:24)

      translativus [utilizator] i-a raspuns lui Analfabet

      ....trebuia continuat.

      Rogozin, ca si alti inalti demnitari rusi, nu inteleg ca doar comportamentul lor imperialist ii face "nefregventabili".
      Ce pretentii sa ai de la unii care, in ciuda imenselor bogatii naturale de care dispun, nu sunt in stare sa asigure propriilor cetateni, un trai decent.
      Habarnamistii s-au cocotat la putere si pentru ca nu au nimic a le oferi celor ce i-au ales, canta aceiasi manea obraznic-militarista.
      • -4 (12 voturi)    
        si eu am scris candva de mult despre asta (Miercuri, 2 octombrie 2013, 14:25)

        arthur_l [utilizator] i-a raspuns lui translativus

        recunosc ca imi place sa fac comentarii dar doar pe hotnews.

        cand nu era cu logare am mai comentat si eu despre situatia rusilor de rand.

        dar asta este capitalismul prost inteles. sa nu uitam ca si in romania este aceeasi strategie. prostul sa fie cat mai sarac iar noi cat mai bogati pentru ca sa putem sa avem doar noi grija de el.

        nici romania nu e departe. sa nu uitam ca si romania chiar si in perioada interbelica, chiar si in anii 77 si chiar si in 2008 romanii trebuiau sa fie mai saraci si sa o duca mai rau decat maghiarii si sarbii... si au dus.o.

        romanii nu au voie niciodata sa aibe salariul minim si mediu mai mare decat in serbia si ungaria. romanii nu au voie niciodata sa aibe mai multe automobile pe familie decat sarbii si ungaria.

        nu e toria conspiratiei. e realitatea. romanul indiferent cat de bine o duce tara trebuie sa fie mai sarac decat sarbul su maghiarul.

        si daca il comparam cu neamtul si frantzuzul, romanul trebuie sa fie cu 100 de ani in urma frantei si germaniei in special la saracie si nivelul educatiei.

        bineinnteles cu exceptia geniilor care dupa ce stau putin in tara sunt expulzati de prostii conducatori in aceste tari sau in sua si anglia.
        • +15 (15 voturi)    
          ceea ce se intampla....... (Miercuri, 2 octombrie 2013, 15:12)

          translativus [utilizator] i-a raspuns lui arthur_l

          .....in fostele tari comuniste nu este un capitalism prost inteles ci un escrocherism de mare clasa.
          Capitalism inseamna munca si agonisire de capital care reinvestit corect, produce plus-valoare si dezvoltare, dar pseudo-capitalistii (fostii comunisti) nu fac altceva decat sa minta si sa capuseze statul.

          Nu cred ca romanul ar trebui sa fie mai sarac decat vecinii dar ce stiu sigur, este ca excelam in capete luminate, care asa cum bine spuneati sunt "gonite" peste hotare si escroci inteligenti care, sub umbrela parlamentarismului, jefuiesc necontenit prostimea ramasa in tara.
        • +6 (6 voturi)    
          Piatra Craiului (Miercuri, 2 octombrie 2013, 15:48)

          Trojan.H [utilizator] i-a raspuns lui arthur_l

          Romania se scrie cu R dar daca tii neaparat poti sa scrii rusia cu r.
      • +10 (10 voturi)    
        Excelenta, suntem un stat membru UE si NATO, (Miercuri, 2 octombrie 2013, 15:01)

        pedepsitorul [utilizator] i-a raspuns lui translativus

        Domnule Rogozin,

        Istoria indepartata a pus intr-o lumina nefavorabila crdibilitatea unor relatii de buna vecinatate si inredere!

        Dar stiti ce, morala otooxa daocazi oricaruia sa se indrepte! Aveti ocazia aceasta,iar daca profitat de ea o sa facem impreuna o lume mai buna!

        Machiavelismele si spiritul de stapani in zona, vor defavoriza continuu poporul mandru din care faceti parte!

        Alegerea este a dumneavoastra, unirea dintre doua teritorii independente este decizia lor!

        Va urez mult succes cu uniunea Euro-asiatica, dar o atitudine prieteneasca va avea mai mult in apropiere si in dezvoltare!
    • +3 (7 voturi)    
      foarte rau (Miercuri, 2 octombrie 2013, 15:21)

      gicu sculeru [utilizator] i-a raspuns lui Analfabet

      Avem planuri de a anexa ceva...Mie mi se pare o lauda....

      Ca de fapt nu am "cotropit" sau "anexat" niciodata pe nimeni este un lucru rau, nu unul bun.
      (Am facut-o odata, in 1913, in Cadrilater, treziti dupa 40 de ani.... etc)

      A "anexa" un teritoriu "vecin" nu inseamna a distruge, ci a re-organiza in spiritul tau. Pentru asta, cotropitorul, el insusi, trebuie sa fie organizat, disciplinat, sa aiba o viziune, macar militara daca nu si economica. O fi asta cazul nostru? Pacat, dar nu. Noi ne descurcam....La noi merge si asa....

      Imperiul Habsburgic anexa in 1775 Bucovina pentru ca se dorea aparatorul Europei impotriva expansiunii pan-slave.
      Suna cinic acum, dar nu inseamna ca a distrus ceva. A organizat altfel si a cerut taxe pentru asta. In viziunea lui isi dorea un imperiu mai puetrnic, mai mult, mai bine.
    • +4 (4 voturi)    
      anexarea R. Moldova (Miercuri, 2 octombrie 2013, 20:45)

      Mihai IonTurcu [anonim] i-a raspuns lui Analfabet

      Romania nu are experienta dar nici puterea de a anexa alte state. N-a avut puterea sa-si apere teritoriile in cazul ultimatumului sovietic si arbitrajului dela Viena. N-a avut puterea de a aprotesta la extragerea din corpul Basarabiei a judetelor maritime, care nu s-a facut prin tratat international ci printr-o decizie administrativa a guvernului URSS.N-a avut pozitia de a cere inapoi N. Bucovinei, care defapt era doar o garantie pentru plata despagubirilor de razboi platite multiplicat. Romanian-a avut puterea sa argumenteze la Bruixelles ca in vara anului trecut n-a existat o lovitura de stat ci o actiune constitutionala.
  • +37 (39 voturi)    
    E de bine (Miercuri, 2 octombrie 2013, 12:55)

    CatalinPetrica [anonim]

    Daca rusii se tem de planurile lui Base.
    Dar daca in 2014 nu va fi ales un presedinte adevarat cu sange in instalatie se va pierde tot
    • -1 (1 vot)    
      Dar ce am castigat pana acum?! (Miercuri, 2 octombrie 2013, 23:47)

      GRANDFATHER [anonim] i-a raspuns lui CatalinPetrica

      Ce s-a intamplat atat de spectaculos in relatiile romano-moldovenesti?! Multe vorbe si nimic concret! Basescu, ca si ceilalti politicieni romani, isi aduce aminte de moldoveni doar in preajma campaniilor electorale! Atunci le promite imprumuturi nerambursabile de milioane de euro, la trimite(prin Tomac) carti scrise de autori rusi si ii ameteste de cap cu sprijinul pentru intrarea in UE!
      Basescu si coabitantul sau Ponta nu reussc sa-i convinga pe partenerii din UE sa ridice monitorizarea pe MCV si/sau sa ne accepte in "spatiul Scchengen", asa ca intrarea Moldovei in UE este din aceasta perspectiva o utopie, o vanare de vant, o himera!
      Gospodin Rogozin stie toate acestea si isi permite sa-l ironizeze pe presedintele Romaniei facandu-l "Cal Traian"! Acum ca frau Merkel a castigat alegerile este clar ca vechea prietenie ruso-germana va continua sa faca jocurile in aceasta parte de Europa si stie ca nici "Calul Traian" nu va risca - in perspectiva iernii care bate la usa - sa ofere Rusiei vreun motiv ca sa scumpeasca gazul pe care ni-l livreaza printr-o companie "partenera" germana! Si asa pretul gigacaloriei a devenit de nrsuportat pentru multi romani...!
      • +4 (4 voturi)    
        Relatiile Romano - Moldovenesti (Joi, 3 octombrie 2013, 9:31)

        pedepsitorul [utilizator] i-a raspuns lui GRANDFATHER

        In primul rand expresia ''relatii romano-moldovenesti'' este un pleonasm!
        Dar daca vorbim despre doua teritorii INDEPENDENTE se poate observa o apropiere la nivel cultural, si chiar daca este greu sa credem ... chiar social!
        Romania nu are inferioritate, nici fata de UE nici fata Rusia, iar evolutia moderna a Statului roman va da cetatenilor romani demnitatea pe care orice natiune europeana o merita!
        Moldova ravneste inca la democratie, la echilibru social, la securitae, la cultura moderna, si de ce nu, la prosperitate!
        Moldova nu are resurse naturale, dar exporta forta de munca ieftina, tineri pregatiti educational... si vin! Atunci Romania, ofera burse si poate ajuta Moldova in cateva nise agricole!

        Ce impiedica Moldova, este chiar clasa ei politica, care prefera sa-si perpetueze putere asupra populatiei, asemenea boierilor fanarioti decat sa lucreze pentru libertatea si binele neamului romanesc de acolo!

        Chiar daca accentul moldovenesc rusificat nu va lasa sa credeti, Moldova are un potential de dezvolare asemenea oricarui stat mic european, doar daca vor renunta sa mai consume vodka!

        Pentru Romania va fi ca o greutate, dar acolo este neamul nostru romanesc, ruda noastra saraca pentru care nu ne-am luat niciodata inima, dar de la care ne-am luat luat privirea pentru jumatate de secol!

        Moldoveni, va asteptam, treceti Prutul!
  • +24 (24 voturi)    
    bravo ! (mă repet) (Miercuri, 2 octombrie 2013, 12:58)

    pointless man [utilizator]

    Pe față, băieți ! Fǎrǎ scrupule, fǎrǎ remuşcǎri, fǎrǎ regrete. Fără nici o umbră de subtilitate, poate se prind și ultimii imbecili ce neam de extratereștri sînteți.
    Nu mă credeți ? Ia citiți cartea generalului Oleg Sarin & col. Lev Dvorețki „Război contra speciei umane”. Măcar titlul !

    La cererea „publicului larg” ofer amănunte:

    ALIEN WARS este titlul original. Editorul (ANTET 1997) explică:
    „Am dorit să păstrăm nealterat sensul cuvîntului alien... de ființă străină și ostilă speciei umane... Invazii inumane fățișe, bine organizate, asta au reprezentat acțiunile militare, intervențiile armate sau politice ale URSS atît în interiorul său... cît și în țări străine...”

    Și nici cu PREDECESORUL URSS nu mi-e rușine !
  • +26 (30 voturi)    
    Cal Troian? (Miercuri, 2 octombrie 2013, 13:03)

    Sani [utilizator]

    Basescu este presedintele Romaniei.

    Romania nu este gubernie rusa!

    Deci, de ce este Basescu cal troian?

    Domnule Rogozin, luati va rog lectii de istorie de la prietenul d-voastra Antonescu, care poate sa va explice greseala d.p.v. a comparatiei folosite.
    Din alte perspective, nu poate!

    In contrapartida, oferiti-i d-lui care se viseaza Presedintele Romaniei, posibilitatea de a urma scoala de soferi, astfel incat, inainte de a visa ca poate conduce o tara, sa stie macar cum se conduce o masina.
    Fie si o "lada".
  • +16 (16 voturi)    
    Ce bine (Miercuri, 2 octombrie 2013, 13:11)

    Trojan.H [utilizator]

    Ce bine ca exista trupele de "mentinere a pacii" in Transnistria ca sa ne apere de planurile diabolice ale odiosului Dictator. Dar si mai bine este ca am adus la putere anul trecut niste "politicieni" care ne vor apara mai bine decit orice armata de Cel Al Carui Nume Nici Nu Poate Fi Pronuntat.
  • +29 (31 voturi)    
    Ho ho, Maica Rassia este cu ochii pe noi (Miercuri, 2 octombrie 2013, 13:13)

    Maniu [utilizator]

    misto! iata ca Basescu are statura internationala daca trezeste dusmanii la asa un nivel!
  • +21 (23 voturi)    
    asta zici ca este.... (Miercuri, 2 octombrie 2013, 13:19)

    Ponta [utilizator]

    ..... CACARAU II.
    Al nostru la fel face - se trezeste 'oleaca" buimac, se freaca la ochisori, erupe cu o nazbatie dupa care pica iar la asternut.Si tot asa la drum de zi , la drum de seara......
    Or fi frati??
  • +18 (18 voturi)    
    "cand se trezeste" (Miercuri, 2 octombrie 2013, 13:20)

    thebblack [utilizator]

    asta e varianta optimista. presupune ca din cand in cand asta mai e si treaz.
  • +24 (24 voturi)    
    Ei, bravos gospoda Rogozin (Miercuri, 2 octombrie 2013, 13:37)

    solar [utilizator]

    Deci asa... Calul TRAIAN a naruit Imperiul Rus? Bravos , gospoda Rogozin si bogdaproste pentru anunt. Altfel nu ar fi stiut o lume intreaga de anexarea de la 1812,parafata abia la 23 august 1939 in biuroul lui Stalin. SIC TRANSIT GLORIA GINGIS HANI(-lor) !!
  • +23 (23 voturi)    
    trololol... (Miercuri, 2 octombrie 2013, 13:48)

    Laurentiu78 [utilizator]

    Rusii acuzandu-i pe altii ca au planuri de anexare...Culmea ironiei.
  • +20 (20 voturi)    
    Caderea imperiului bolsevic (Miercuri, 2 octombrie 2013, 14:06)

    benicio [utilizator]

    Nu pot decat sa ma bucure suetele astea dintre Basescu si oficialii rusi. Deci vicepremierul Rusiei (vorbim de Rusia aici, da?) face niste declaratii pe Twitter (!!?!?!), dupa care e luat la mistocareala de presedintele Romaniei. Erau vremuri cand mai marii Rusiei dadeau cu pantoful in pupitrul din sala mare a ONU, acum ei dau declararii aberante pe... Twitter. Nu e evolutie aici, e Rusia intoarsa cu fundul in sus :)
  • +11 (11 voturi)    
    de ce (Miercuri, 2 octombrie 2013, 14:31)

    Point [utilizator]

    foloseste ivan de numirea de cal troian nu stiu,insa sa spui ''anexare'' cand stii ce-ti poate pielea ,este ridicol.oricum ivan sapa la greu in Romania,nu va lasati pe o ureche prieteni
    • +1 (1 vot)    
      My name is Traian... Horse Traian ! (Joi, 3 octombrie 2013, 13:27)

      pedepsitorul [utilizator] i-a raspuns lui Point

      hi hi hi !
  • +10 (10 voturi)    
    Asta-i oficial rus? (Miercuri, 2 octombrie 2013, 15:45)

    ty [utilizator]

    "Luaţi seama să nu îngheţaţi la iarnă şi să nu pierdeţi vreun vagon în vârtejurile integrării europene în care v-aţi antrenat", a zis vicepremierul rus Rogozin aflat in vizita in R. Moldova.
  • +3 (3 voturi)    
    Cronica lui Zamfir Arbore... (Miercuri, 2 octombrie 2013, 16:38)

    PopaPius [anonim]

    ...ne spune ce bine traiau basarabenii sub copita ruseasca in sec XIX
    https://mega.co.nz/#!ud1kERyb!Tj21bBQ1Z6uBqRJ2YSYrXEARnWl5Wbxulb_7NSmUNWU
  • +8 (8 voturi)    
    Pentru Ivan;Stalin si poporul rus libertate ne-au (Miercuri, 2 octombrie 2013, 19:08)

    hotnewsfil [utilizator]

    Vicepremierul Rusiei Dimitri Rogozin(da, vicepremier, nu orice cetatean al Rusiei), l-a jignit
    pe presedintele Romaniei, denumindu-l 'Calul Traian" (aluzie la calul troian), care ar vrea sa anexeze Moldova, Romaniei.
    A vorbit caghebistul din el, purtator de cuvant al lui Putin.
    Rogozin face pe prostul, ca stie ca Romania este integrata in UE, ale carei reguli la respecta, si ca chiar UE se stradueste sa isi apropie Moldova, avand de luptat din greu cu Rusia, care vrea sa tina Moldova sub influenta sa.
    Exprimarea limpede, de catre conducerea Moldovei, ca aceasta tara a decis sa isi urmareasca intrarea in UE, l-a facut sa turbeze pe Putin, acesta dispunand ca masura de represalii, stoparea importului de vinuri din Moldova, o lovitura importanta data economiei acestei tari.
    Asta seara, intr-o emisiune a postului Romania TV, ticalosul de serviciu al PSD, Catalin Ivan, l-a infierat impertinent, ca pe vremuri, pe presedintele Basescu, pe care il acuza ca nu intretine bune relatii cu Putin, ticalosu Ivan insistand ca Romania trebue sa isi dezvolte exportul catre Rusia.
    Acest tanar de 33 de ani, car n-a facut nimic util pentru alti romani, trimis de PSD in parlamentul UE cand avea mai putin de 30 de ani, vorbeste ca un fost decretar UTC, infiereaza 'dusmanul de clasa' si, ca in anii '50, striga lozinci de preamarire a puterii de la Rasarit, el fiind un urmas al celor ce strigau atunci : 'Stalin si poporul rus libertate ne-au adus'.
    Treaba lui daca este un filorus inflacarat, manevrat de Moscova, dar trebue sa ii mai lase sa traiasca si pe romanii care nu pot uita trecutul, nu pot face abstractie de politica imperialista rusa, via PCUS, de extindere pana la Adriatica.
    Este adevarat ca presedintele Traian Basescu ( impreuna cu milioanele de romanii patiti dur cu rusii) nu prea are increderea in de-alde Putin-KGB si in sustinatorii acestuia, de teapa Catalin Ivan.
    Catalin nu trebue sa se simta obligat sa ii reprezinte pe rusi in Romania, de dragul numelui, Ivan.
    • +4 (4 voturi)    
      Ti-as da (Miercuri, 2 octombrie 2013, 19:59)

      CarmenO [utilizator] i-a raspuns lui hotnewsfil

      Mai multe like-uri.
    • +3 (3 voturi)    
      ceva timp dupa razboi... (Miercuri, 2 octombrie 2013, 21:14)

      PopaPius [anonim] i-a raspuns lui hotnewsfil

      ...se spunea: Stalin si poporul rus, multe rasniti ne-au adus. Asta deoarece comunistii au inchis morile sa poata imparti cerealele si puturosilor.
  • +1 (1 vot)    
    STAfia lui STAlin (Joi, 3 octombrie 2013, 9:57)

    gerard [utilizator]

    Рогозин родился в тот же день как И.В. Сталин и по этому их нравы одинаковы!
    Rogozin s-a nascut ca si Stalin la 21 decembrie. Stalin a murit pe 5 martie...
  • +2 (2 voturi)    
    Cu permisiunea Presedintelui... (Joi, 3 octombrie 2013, 10:22)

    gerard [utilizator]

    ...aș face o completare (care, am impresia, a fost deja făcută de altcineva la televizor): "Rogozin când se trezește (nu din somn!) întâi bea CEVA, face o declarație la adresa României și abia apoi își bea ceaiul."