Arad: Fals cersetor, retinut de politisti. Cu banii obtinuti din cersit si-a cumparat saorma, bere, tigari si un CD original "Guta Magnificul"

de V.M.     HotNews.ro
Luni, 30 septembrie 2013, 22:39 Ultima ora


Politistii locali din Arad au retinut un barbat din Salaj care, simuland un hadicap fizic, practica cersetoria, iar cu banii obtinuti si-a cumparat, printre altele, si un CD original "Guta Magnificul", relateaza portalul Actualitati Arad.

Barbatul a fost identificat in cursul serii de duminica si dus la sediul Politiei Locale. "Barbatul apela la mila trecatorilor, inducandu-i in eroare. Inventiv, si-a indoit unul dintre picioare intr-un crac al pantalonilor, a imbracat  apoi o alta pereche de pantaloni, unul dintre picioare parand, astfel, ca lipseste, dupa care s-a asezat undeva comod si a invocat mila publica", a precizat Eugenia Crainic, purtator de cuvant la Politia Locala Arad.

Potrivit sursei citate, barbatul le-a marturisit politistilor locali ca "l-a alungat nevasta din casa", fiind insurat de mai multi ani. El a mai spus ca are trei copii, cel mai mare fiind in varsta de 5 ani, dar impreuna cu sotia lui au insa de crescut sapte, patru copii fiind ai femeii, din prima casatorie.

"Cu toate acestea, ideea lui Turca Marcut Petrisor de cheltuire a banilor, in ideea responsabilitatii cresterii a sapte copii, care apasa pe umerii sai, este cel putin bizara. Cu banii obtinuti de pe urma cersitului, acesta si-a cumparat imediat o saorma, o bere, tigari, respectiv un CD original "Guta Magnificul", pe care-l asculta la un MP3 player, cumparat, cu siguranta, cu banii obtinuti in alte zile de cersit", a mai precizat purtatorul de cuvant al Politiei Locale Arad.

Conducerea Politiei Locale face apel la ratiunea trecatorilor, "care nu trebuie sa se lase manipulati de cersetorii din oras".

"Acestia sunt, intr-o proportie covarsitoare, falsi cersetori, oameni fara scrupule, care apeleaza la mila publicului, dupa ce isi trucheaza starea de sanatate, scopul lor fiind doar acela de a obtine bani prin nemunca. De asemenea, fenomenul cersetoriei nu va putea fi eradicat decat cu participarea tuturor cetatenilor care, numai daca vor constientiza ca nu este oportun sa le ofere bani cersetorilor, vor putea sa traiasca intr-un oras curat si civilizat", a mai mentionat Eugenia Crainic.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2193 vizualizari

  • +4 (12 voturi)    
    Cersetorul e mai demn decat politistii (Luni, 30 septembrie 2013, 23:22)

    Gryphus [utilizator]

    Cersetorul "si-a cumparat, printre altele, si un CD original" in timp ce politistii descarca ilegal de pe internet aceleasi melodii...
    • +4 (6 voturi)    
      Absolut corect (Marţi, 1 octombrie 2013, 0:45)

      giigi [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

      O avea el multe bube, dar totusi respecta niste principii. :)
  • +4 (8 voturi)    
    Pista falsa si periculoasa! (Luni, 30 septembrie 2013, 23:23)

    un dac [utilizator]

    Cersetoria trebuie eradicata de politie. Evident ca este si vina oamenilor care "dau". Dar sa arestam un cersetor pentru ca are un handicap "fals" inseamna sa incurajam mutilarile practicate de romi inca de pe vremea lui Ceausescu. Cazuri celebre cu participarea medicilor uneori.

    Nu trebuie facut diferenta intre cersetorii "falsi" si cei "reali". Pur si simplu cersetorii, parcagii, maidanezii, gropile, miile de cabluri de pe stalpi etc nu au ce cauta intr-o tara din UE.
  • +5 (7 voturi)    
    Ce și-a luat cu banii ?? (Luni, 30 septembrie 2013, 23:36)

    yoko ono [utilizator]

    un cd ORIGINAL cu GUȚĂ cel magnific...

    vă dați seama ?!
    Propriul său cd o-ri-gi-nal ! Cu Gu-ță !

    In-cre-di-bil !
    • +2 (2 voturi)    
      taci (Marţi, 1 octombrie 2013, 9:29)

      hatru [utilizator] i-a raspuns lui yoko ono

      Ce bucurii are omul asta? Si-a mai indulcit si el sufletul c-o muzica pe intelesul lui. Ce sa-si fi luat? Wagner? Sau (vorba lui Cabral) Schopenhauer? Si inca ceva: uite de cine rad militienii: de manelisti. Asta da. Ei cand iau o suta de euri mita isi cumpara integrala Rahmaninov.
  • -1 (11 voturi)    
    simula un picior lipsă (Luni, 30 septembrie 2013, 23:38)

    Nicolae Kidman [utilizator]

    Aştept apariţia unui ONG dedicat, "O Lăbuţă" (Ein Pfoten sau cum fras o fi) care să stoarcă, la rândul său, mila şi fondurile trecătorilor pentru a-şi cumpăra gipane şi merţane.
  • +7 (7 voturi)    
    ce sa vezi (Luni, 30 septembrie 2013, 23:46)

    Motanul_incaltat [utilizator]

    Si se asteptau sa-si plateasca cursurile la universitate sau ce?
    • +1 (3 voturi)    
      Shaorma! (Marţi, 1 octombrie 2013, 0:01)

      ast [utilizator] i-a raspuns lui Motanul_incaltat

      Si iti dai seama, inducea oamenii in eroare, parca ii punea sa semneze un contract cu clauze scrise cu text mic. Un afront la institutia cersetoriei 'pe merit'.

      E simplu - vrei sa ajuti saracii te implici: ori donezi la asociatii in care ai incredere, ori faci voluntariat - chiar intrii in contact cu persoana asa verifici si tu daca orbul vede, schiopul alearga, etc... nu, noi mai dam 1 leu din cand in cand cu un sentiment de superioritate la ala care ne provoaca mai multa mila.
    • +1 (1 vot)    
      Super tare! (Marţi, 1 octombrie 2013, 0:08)

      swolf [utilizator] i-a raspuns lui Motanul_incaltat

      ;)
  • +3 (7 voturi)    
    cum adica fals ? (Marţi, 1 octombrie 2013, 0:02)

    akanom [utilizator]

    Numai se facea ce cersea, dar nu lua bani de fapt ?

    E o rusine sa vezi atatia cersetori pe strada, dar nu e rusinea lor, e rusinea alora care le dau. Ca daca nu le-ar da, nu ar mai fi :(.

    Daca vreti sa donati si sa faceti acte de caritate, sunt o groaza de organizatii unde puteti face voluntariat, sau sa donati, si banii se vor folosi cu cap, nu pe CD-uri originale cu Guta.
    • +1 (1 vot)    
      E o problema de limba romana . . . (Marţi, 1 octombrie 2013, 8:55)

      Vali Cel Batran [utilizator] i-a raspuns lui akanom

      . . . pe care multi dintre noi nu prea o stapanim. Evident ca cersetorul nu era si nici nu putea fi fals, din moment ce apeleaza la mila publica. Flacaul insa pentru a-si exercita meseria afisa un FALS HANDICAP. Ori asta este alta problema care poate fi incadrata ca inselatorie, fapta pedepsita mult mai greu decat actul de cersetorie.
  • 0 (2 voturi)    
    rusine (Marţi, 1 octombrie 2013, 8:36)

    luxian [utilizator]

    E o rusine sa dai bani pe cd-uri originale cu Guta.
    • -1 (1 vot)    
      adevarat! (Marţi, 1 octombrie 2013, 10:16)

      t_roxx [utilizator] i-a raspuns lui luxian

      oricine se respecta cumpara o copie facuta la subsolul unui cladiri in paragina...
      in alte ordine de idei: cersetoria interzisa prin lege, de sarmani sa se ocupe ong urile pt ca sunt care freaca menta si au nevoie de activitati!