Victor Ponta se plange ca nu gaseste firme pentru deszapezire: Nu mai vor sa deszapezeasca, si cu bani putin, si toata ziua injurati, nu mai gasim clienti

de R.M.     HotNews.ro
Luni, 30 septembrie 2013, 12:05 Actualitate | Esenţial


Premierul Victor Ponta s-a plans luni ca este dificil de gasit firme care sa se ocupe de deszapezire, dupa ce aceste societati au fost "tocate" si de presa, si de guvern.

Seful executivului le-a carut luni membrilor unui comandament pentru situatii de urgenta sa inceapa pregatirile pentru iarna, dar a precizat ca in unele zone ale tarii este dificil de gasit firme care sa accepte sa se ocupe de deszapezire, si criticate de presa, si "cu bani putini".

"Sunt zone unde nu s-au incheiat contractele, atat i-am tocat, si noi si presa, pe cei cu deszapezirea incat au plecat, nu mai vor sa deszapezeasca, si cu bani putin, si toata ziua injurati, nu mai gasim clienti", a spus primul ministru.

Pe de alta parte, el s-a declarat nemultumit de solicitarile unor primari care cer bani pentru incalzirea in perioada iernii.

Exista "ideea ca primarul plange la guvern si vine guvernul si dam bani - nu prea avem de unde", in conditiile in care trebuie sa aloce bani si pentru scoli, si pentru spitale, politie sau situatiile de urgenta.

"Tipa toti ca am marit taxele, nu am marit nicio taxa", si daca nu s-au majorat taxele este dificil de acordat sume suplimentare, a adaugat acesta.









Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3457 vizualizari

  • +22 (22 voturi)    
    ...cu bani putini ? (Luni, 30 septembrie 2013, 12:10)

    cbogdan [utilizator]

    Parca era un studiu care spunea ca in Romania costurile deszapezirii sunt mai mari (pe kilometru) decat in tari cu mult mai multa zapada.
    • +18 (18 voturi)    
      pai... (Luni, 30 septembrie 2013, 12:27)

      Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui cbogdan

      vor sa fure si mai mult.

      era o statistica ca la noi preturile sunt mai mari decat in canada si norvegia, unde cand ninge, ninge non-stop saptamani la rand.
      • +13 (13 voturi)    
        Nu trbuie justificate preturle din noile contracte (Luni, 30 septembrie 2013, 13:18)

        pedepsitorul [utilizator] i-a raspuns lui Dr.Mythnick

        Intai se aunca pstila, ca sa se justifice actiunea, apoi se semneazacontractul!

        mai tineti minte:

        citez: O sa platim despagubiri, asta e!
    • +20 (20 voturi)    
      atentie pe ce pune accentul (Luni, 30 septembrie 2013, 12:32)

      goto [utilizator] i-a raspuns lui cbogdan

      pai ideea era ca nu mai gasesc clienti, adica din aceia care sa dea inapoi comisioane si contributii la partid, sau care sa accepte manareli cu clientela politica... de, s-or fi saturat si ei sa fie scosi tapi ispasitori cand grosul banilor se duc la altii.
      • +8 (8 voturi)    
        exact (Luni, 30 septembrie 2013, 12:56)

        ubu [utilizator] i-a raspuns lui goto

        Trebuia sa zica furnizori, nu clienti
    • +9 (9 voturi)    
      copy / paste (Luni, 30 septembrie 2013, 12:43)

      barbu007 [utilizator] i-a raspuns lui cbogdan

      ei bine (adică rău), pentru ponta şi clienţii lui sunt puţini. iar fostul procuror se transformă acum în apărătorul / avocatul ălora cu firmele de deszăpezire - adică cei care doar mută zăpada, nu golesc oraşul de ea.
    • -2 (2 voturi)    
      ... (Luni, 30 septembrie 2013, 13:16)

      klaudyuxxx [utilizator] i-a raspuns lui cbogdan

      in rom e si mai multa zapada
      la nemti sau la francezi n-ai sa vezi ierni grele precum la noi
    • 0 (0 voturi)    
      da, asa e (Luni, 30 septembrie 2013, 17:43)

      draq [utilizator] i-a raspuns lui cbogdan

      Pretul era mult mai mare in anii trecuti pentru ca banii aia numa' la firmele de dezapezit n-ajungeau. S-or fi saturat si ei sa fie injurati degeaba.
      Sa puna dom' doctor si toate maimutele alea din guvern mana pe lopeti si sa dezapezeasca, oricum nu fac nimic
  • +14 (16 voturi)    
    Banii sunt unde sunt (Luni, 30 septembrie 2013, 12:12)

    emil bobu [utilizator]

    Banii au fost dati la SRI, SPP, SIE, CSM etc. Si Ponta minte ca nu se fac bani din deszapeziri, Romania plateste de 4 ori cat Finlanda pe deszapeziri, deoarece banii se platesc si daca stau utilajele degeaba, deci firmele ar fi fraiere sa nu faca coada pentru un contract, nu va lasati pacaliti, Ponta e un mincinos fara seaman.
    • -4 (6 voturi)    
      ... (Luni, 30 septembrie 2013, 13:19)

      klaudyuxxx [utilizator] i-a raspuns lui emil bobu

      si asta de unde ai scos-o ? da un link ceva, nu vorbi fara dovezi
  • +15 (15 voturi)    
    Comment sters de user (Luni, 30 septembrie 2013, 12:14)

    qwerasdf [anonim]

    • -7 (9 voturi)    
      zapada (Luni, 30 septembrie 2013, 12:42)

      mihail nica [utilizator] i-a raspuns lui qwerasdf

      gogonta, nu vrei tu sa iei lopata in mana si sa te apuci de deszapezit. banii ii vei primi la anu. .daca nu ninge stai in lopata, daca ninge dai din ea pe burta goala - daca nu ti-ai luat mancare de acasa.
      • +4 (4 voturi)    
        gogonta (Luni, 30 septembrie 2013, 13:05)

        mihail nica [utilizator] i-a raspuns lui mihail nica

        nu-ti place munca ? dai numai din gura !
  • +10 (10 voturi)    
    Mda (Luni, 30 septembrie 2013, 12:14)

    electron [utilizator]

    " si cu bani putin, si toata ziua injurati, nu mai gasim clienti"
    Tot zic astia de la guvern ca se dau bani putini pe deszapezire, dar vin constant exemple ca in finlanda se deszapezeste mai mult si mai ieftin. In loc sa mergeti pana in Miami in vacanta faceti o vizita in Finlanda si intrebatii cum fac aia. Spuneti " noi suntem niste prosti nu ne duce capul , pe noi cand ninge in decembrie, iarna ne ia prin surprindere, voi cum faceti?"
    Sunt injurati, pai normal daca nu fac treaba, ce vor sa fie laudati? Culmea nesimtirii. Ce vor? sa deszapezeasca asa de dorul lelii si noi sa zicem bravo mai ce destepti si frumosi sunteti?
  • +6 (8 voturi)    
    GRESIT (Luni, 30 septembrie 2013, 12:19)

    a.h. [utilizator]

    s-au saturat sa le dati bani putin si de-acolo sa va mai dea si voua inapoi.
    poporul stie cat de mincinos si infantil esti, acum n-o face si pe p...
  • +10 (10 voturi)    
    alta poma pentru clientela politica (Luni, 30 septembrie 2013, 12:27)

    goto [utilizator]

    si uite asa se pregateste terenul pentru alte pomeni electorale. pentru primari si pentru clientele politica.
    normal ca nu sunt bani pentru dezapezire cand grosul banilor pentru aceste contracte s-au dus pe "atentii", comisioane si alte chestii care nu au legatura cu zapada. poane ne spune ponta si cat se plateste in alte tari per kilometru, mai ales tari in care ninge mai mult ca la noi. si poate ne spune si cum sunt renumerati contractorii in astfel de tari. poaet ne spune de ce la licitatii se ofera un pret in functie de bugetul primariei si nu in functie de zona si de media precipitatiilor in ultimii ani; de exemplu de ce la campie, in anumite localitati in sud, se plateste mai mult decat in zone montane unde ninge mai mult si timp mai indelungat.poate ne spune si cate amenzi s-au dat contractorilor pentru ca nu si-au facut provizii si au fost mereu prinsi pe nepregatite de venirea iernii. si nu in ultimul rand cum naiba prinde iarna pe nepregatite o firma care a fost angajata tocmai pentru a se pregati sa intervina la prima japada.
    si analog poate explica cum prinde iarna nepregatite primariile. din cate am invatat la scoala, anotimpurile sunt fixe si ciclice: primavara-vara-toamna-iarna.
    si poate ne explica cum dupa atatia ani nimeni nu a invatat din experientele anterioare. si cum guvernul si administratia locala nu are inca un plan de gestionare a pregatirilor si a interventiilor in cazuri de urgenta in perioadele de toamna-iarna-primavara.
  • +10 (12 voturi)    
    parsivel (Luni, 30 septembrie 2013, 12:30)

    ubu [utilizator]

    Vrea sa justifice o marire a cheltuielilor pentru deszapezire, asa, ca sa aiba si baietii un banut in plus din care sa traga deoparte.
    • +1 (3 voturi)    
      vai.... (Luni, 30 septembrie 2013, 13:57)

      minus [utilizator] i-a raspuns lui ubu

      ce ipoteza extravaganta!
  • +9 (9 voturi)    
    PONTA (Luni, 30 septembrie 2013, 12:38)

    rares.d [utilizator]

    domnule premier, copy-paste, nu va dati demisia pt incompetenta dovedita repetitiv.
  • +7 (7 voturi)    
    ia uite ce bine o duc firmele (Luni, 30 septembrie 2013, 13:00)

    jbstg01 [utilizator]

    de deszapezire, frate.Nu vor sa lucreze.Al dracu situatie!Nu va miroase a pregatire pentru un smen la scara mare?Se face un mic cartel , spaga unde trebuie, si gata!
    Ar fi interesant de stiut care sunt firmele respective si ce contracte au avut pana acum,la ce preturi, sa se faca si o comparatie cu preturile tarilor din jur, sa ne facem si noi o impresie. Si sa vedem si care/unde refuza sa semneze noi contracte.
    Asta daca n-o fi pierdut sova contractele...
  • +6 (6 voturi)    
    gogosi cu gem (Luni, 30 septembrie 2013, 13:02)

    Gobelin [utilizator]

    la noi, primarul Robu, proaspat ales, a reziliat contractul cu firma de deszapezire si l-a incheiat cu firma varului lui Dragnea.
    la prima zapada, orasul a asteptat 2 zile sa vina utilajele din Teleorman.
    mersul tramvaielor a fost paralizat.
  • +1 (1 vot)    
    Ponta bre !! (Luni, 30 septembrie 2013, 13:49)

    gigigigigigigigigi [utilizator]

    Nu gasesti tu, ma lasi pe mine sa ma ocup ? Dar iti garantez ca o sa fie fara posibilitatea de a fura nici macar un euro. Apoi imi dai mie 1% din toata economia care am facut-o ?
    Ha ? Ce cizi, hotul SEF ? Te bagi ?
  • +2 (2 voturi)    
    pai e simplu (Luni, 30 septembrie 2013, 13:56)

    za_dude [utilizator]

    Vede lumea ca relu fenechelu puscarie , voiculescu puscarie (ura!) , videanu sechestru pe avere , nastase puscarie , becali puscarie....etc

    si incepe si la astia sa zvacneasca neuronu fricii ca parca prea pe "aia mari ii agatza" dar apai pe niste micutzi ca noi .

    ca pana la urma grosu banilor nu ramaneau la ei ....

    Asta e , iarna asta lopeti viteza si carat cu galeata ca si asa le-a dat PSD-u cadou la ultimile alegeri
  • +2 (2 voturi)    
    munca voluntara la zapada (Luni, 30 septembrie 2013, 14:25)

    mihail nica [utilizator]

    gogonta, nu vrei tu sa iei lopata in mana si sa te apuci de deszapezit. banii ii vei primi la anu. .daca nu ninge ,stai in lopata, daca ninge, dai din ea pe burta goala - daca nu ti-ai luat mancare de acasa.
  • +2 (2 voturi)    
    Minciunel e numele tau! (Luni, 30 septembrie 2013, 14:33)

    Hermione [utilizator]

    Ce minciuna gogonata!Numai bani putini nu iau firmele de dezapezire!A, poate, da, jumatate de adevar exista: lumea s-a mai desteptat si vrea sa stie pe ce se duc banii!Dai banul, dar cu folos. Asta e supararea mare..........
  • 0 (0 voturi)    
    hehe (Luni, 30 septembrie 2013, 15:04)

    Point [utilizator]

    nu cumva ponta a primit sprijinul baronilor PSD pt rosia montana?banul circula domnilor!