Victor Ponta: Respingerea proiectului Rosia Montana - mesaj impotriva investitorilor, ceea ce ar fi o "catastrofa" pentru Romania

de V.M.     HotNews.ro
Miercuri, 25 septembrie 2013, 22:15 Actualitate | Esenţial


Respingerea de catre Parlamentul Romaniei a proiectului Rosia Montana ar fi o "catastrofa" pentru Romania, pentru ca ar fi un "mesaj impotriva investitorilor straini", a declarat premierul Victor Ponta la un seminar, potrivit Mediafax.

"Daca Parlamentul va decide sa nu se faca acest proiect, nu va fi o mare problema (din punct de vedere economic), dar daca Romania ofera mesajul ca suntem impotriva investitorilor straini, impotriva exploatarii potentialului nostru, acest lucru ar fi o catastrofa pentru Romania", a declarat Ponta, in engleza, cu ocazia Summitului pentru Investitii in Europa de Est, organizat de Reuters.

"Rosia Montana este un proiect foarte important ca simbol, nu in primul rand din punct de vedere economic", a subliniat Ponta.

"Trebuie sa profitam de resursele noastre naturale, bineinteles respectand toate standardele de mediu, dar, daca acestea se respecta, ar trebui sa fim in favoarea explorarii", a precizat Ponta.

Premierul Romaniei a recunoscut ca proiectul Rosia Montana este unul controversat, de aceea este corect sa existe o dezbatere publica pe aceasta tema. Insa Ponta i-a indemnat pe sustinatorii sai din Parlament "sa demonstreze inca o data ca Romania nu isi neaga propriul drept la dezvoltare".

"Este vorba de dreptul nostru la dezvoltare si voi continua sa lupt pentru asta", a adaugat Ponta.

"Lipsa de curaj a guvernelor anterioare de a aborda proiecte controversate - cred ca a fost o greseala", a completat Ponta.

In alta ordine de idei, Ponta a declarat ca nu va permite nicio relaxare a disciplinei fiscale in urmatorii trei ani, in pofida probabilelor presiuni politice legate de scrutinul prezidential din 2014. "Vom opune rezistenta oricaror tipuri de abordari populiste. Guvernul nostru va fi foarte stabil si rigid", a insistat premierul, apreciind ca orice tensiuni care ar aparea intre partidul sau (PSD) si partenerii din coalitie nu vor afecta stabilitatea Guvernului.


















6104 vizualizari

  • +67 (69 voturi)    
    Mesajul guvernului (Miercuri, 25 septembrie 2013, 22:24)

    buncrestin [utilizator]

    Iata care este mesajul Guvernului catre investitori in acest moment: daca vreti sa veniti in Romania va dam lege speciala in conditii ...stim noi de care.

    Dimpotriva domnule Ponta!
    Respingerea acestei legi inseamna ca Romania respecta statul de drept si trateaza toti agentii economici in mod egal!! nu preferential!!
    Legea RMGC este un semnal de coruptie totala!!!
    • +12 (14 voturi)    
      EL, copy/paste nu aspus asa!!!! (Miercuri, 25 septembrie 2013, 23:14)

      timp tamp [utilizator] i-a raspuns lui buncrestin

      minciuna, minciuna, minciuna, .....EU nu a facut aceste afirmatii, a reconfirmat ca va vota sub fusta dacianei sa nu vada nimeni ca voteaza CONTRA proiectului.
      sarmanul cernea, trebuia sa o ia serios pe cocoasa, ca doar a devenit consilier al lui ponta tocmai pentru opozitaia la Rosia Montana, vedeti asada cine ne conduce acum catre CATASTOFA?
      • +8 (8 voturi)    
        investitii "strategice" (Joi, 26 septembrie 2013, 1:20)

        FFF T [utilizator] i-a raspuns lui timp tamp

        Bancorex, FNI, Banca Agricola, Banca Religiilor, BCR, CS Resita, Petrom, Bechtel, Sidex, Tractorul, Alro, Republica, Petromidia, RAFO, flota, telegondolele, bordurile, panselutele...
    • +23 (23 voturi)    
      Adevaratul mesaj al lui Ponta (Miercuri, 25 septembrie 2013, 23:19)

      mvr [utilizator] i-a raspuns lui buncrestin

      Ponta incearca sa dezinformeze, ca de obicei, insa oportunismul lui politic nu mai surprinde pe nimeni, de multa vreme.

      Ce sperie de fapt investitorii ? Sa vedem ce spun rapoartele OXAN (Oxford Analytica) din ultimele 6 luni:

      1) 24-Sept-2013:

      "Protests against plans to open Europe's largest mine in the Western Carpathian mountains continued across Romania on September 22. The protests have plunged the government into disarray. Prime Minister Victor Ponta has CHANGED HIS MIND PUBLICLY at least 3times.

      Splits in the ruling coalition have exposed a CHAOTIC FORM of DECISION-MAKING and doubts are growing about the feasibility of privatisation plans for the energy sector that are linked to seeking international funding.

      The affair exposes the OPPORTUNISM of a trans-party elite, few of whose members appear concerned with safeguarding the environment or protecting the state from the serious problems the gold mine could cause."

      Sursa:
      https://www.oxan.com/display.aspx?ItemID=DB186052


      2) 30-Mai-2013
      " political warfare, rather than solving key problems, remains the preoccupation of the (political) elite."

      Sursa:
      http://www.oxan.com/display.aspx?ItemID=DB183609

      Sintetizand, marile probleme (alea care-i sperie de fapt pe investitorii veritabil) sunt:
      - managementul haotic, netransparent si imprevizibil
      - oportunismul politic si conflictele politice care au singurul scop de a distrage atentia publicului de la problemele reale ale tarii
    • +10 (12 voturi)    
      corect (Miercuri, 25 septembrie 2013, 23:40)

      ZeroAbsolut [utilizator] i-a raspuns lui buncrestin

      .
  • +57 (57 voturi)    
    Chiar asa? (Miercuri, 25 septembrie 2013, 22:25)

    calinsab [utilizator]

    Catastrofa pentru Romania e sa mai fie Ponta Prim ministru!
    • +20 (20 voturi)    
      pe cine a ajuns să plagieze Victor Ponta (Miercuri, 25 septembrie 2013, 22:57)

      Mazeta [utilizator] i-a raspuns lui calinsab

      Oare cui, cui, cui, îi aparțin aceste memorabile cuvinte?

      „Totodata trebuie folosite resursele naturale proprii. Romania are zacaminte importante de aur, argint si cupru, a caror exploatare poate produce noi locuri de munca, in special la Rosia Montana, Certez si Baita - Craciunesti. Insa solutiile pe termen scurt nu sunt suficiente, sunt necesare masuri pentru a face Romania mult mai atractiva pentru investitori.”

      Ați ghicit! Elena Băsescu, PE, Oct. 2011
      • +14 (16 voturi)    
        Asa da (Joi, 26 septembrie 2013, 0:18)

        nano2k [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

        Si cand te gandesti ca i-ai votat pe uslasii tai dragi cu ambele tale manutze... Te-au facut ca la Nufaru' astia pe care i-ai tot aparat p-acilea pe forumuri. Mie mi-ar fi tare ciuda, tie nu?
        • +4 (4 voturi)    
          aha (Joi, 26 septembrie 2013, 2:34)

          I [utilizator] i-a raspuns lui nano2k

          e de la PNL clar. O fi chiar Crina.
        • +2 (2 voturi)    
          :) (Joi, 26 septembrie 2013, 22:54)

          VictorS [utilizator] i-a raspuns lui nano2k

          daca tu crezi ca vrem demisia lui Ponta ca sa vina Eba nu cred ca ai inteles
  • +55 (55 voturi)    
    Ponta recunoaste ca minte? (Miercuri, 25 septembrie 2013, 22:25)

    Tase Rotta [utilizator]

    " Este vorba de dreptul nostru la dezvoltare si voi continua sa lupt pentru asta", a adaugat Ponta.


    Aha, deci ai mintit cand ai spus ca votezi impotriva ca parlamentar !!!
    • +21 (21 voturi)    
      cu siguranta a mintit! (Miercuri, 25 septembrie 2013, 22:57)

      un dac [utilizator] i-a raspuns lui Tase Rotta

      Tocmai ce a dat-o cotita la B1. Intrebat de turcescu clar cum va vota ca deputat, ponta a declarat ca nu poate sa spuna asa ceva.

      Acest om este ireal. Cine continua sa-l sustina este imbecil. Nu am avut niciodata un om politic mai mincinos. Niciodata!
    • +20 (20 voturi)    
      multi tonta (Miercuri, 25 septembrie 2013, 23:17)

      timp tamp [utilizator] i-a raspuns lui Tase Rotta

      cezi ca el mai stie in ce stadiu de inconstienta se afla, nu cred ca exist in niciun balamuc di romania un individ cu atatea EURI, e cel mai mare plagiator de personalitati
    • +21 (21 voturi)    
      !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! (Miercuri, 25 septembrie 2013, 23:52)

      Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui Tase Rotta

      In regimul uslamist nu se pune azi ce ai zis ieri. Nu se pune nici macar daca te contrazici in doua minute. Nici daca te contrazici continuu, din doua in doua minute, tot nu se pune. Jos Basescu!

      Nu conteazaa!!!!!!! Intelegiiiiiiii?????!!!!! Medicamenteeeeeeeeeeeee!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  • +43 (43 voturi)    
    ha, ha! o catastrofa pentru tine mai smecherasule (Miercuri, 25 septembrie 2013, 22:27)

    Inna100 [utilizator]

    .. pontulica, si desigur, pentru multi ca alde tine , care tre' sa dati spagile inapoi! Ticalosilor!
  • +41 (41 voturi)    
    parca era (Miercuri, 25 septembrie 2013, 22:29)

    jbstg01 [utilizator]

    extrem de important tocmai din punct de vedere economic.rdevente, locuri de munca, bla, bla, bla..
    Acum nu mai e...
    Adevarata catastrofa pentru Romania esti tu victoras, tu impreuna cu guvernuk tau, cel mai ''cinstit''
    Bag sama ca RMGC va cinsteste bini di tat
    • +3 (3 voturi)    
      nu el este adevarata catastrofa... (Joi, 26 septembrie 2013, 1:28)

      exilatul [utilizator] i-a raspuns lui jbstg01

      ci toti imbecilii care l au votat si care il vor mai vota inca mult timp de acum incolo...pt ca tot usl ul va cistiga si alegerile urmatoare...fac pariu cu oricine..
  • +39 (39 voturi)    
    ? (Miercuri, 25 septembrie 2013, 22:30)

    Catalin.Oprea [utilizator]

    Asta a fost premierul Ponta, in curand o sa auzim si parerea deputatului Ponta.
    Probabil contradictorie.
    • +14 (14 voturi)    
      deputatul a vorbit inainte (Miercuri, 25 septembrie 2013, 22:55)

      dum_i [utilizator] i-a raspuns lui Catalin.Oprea

      Deputatul in cazul asta, a vorbit inainte

      17.09.2013 (acum 8 zile)
      "Premierul Victor Ponta a declarat, intr-un interviu publicat marti de Agerpres, ca un esec al proiectului Rosia Montana nu ar reprezenta "o mare problema pentru Romania", insa trebuie explicat foarte clar motivul pentru care acesta nu ar fi demarat pentru a evita sa se creeze "impresia ca, de fapt, in Romania nu se face niciun proiect si ramanem in batalii politice"."
  • +44 (44 voturi)    
    copy paste (Miercuri, 25 septembrie 2013, 22:30)

    zambara [utilizator]

    Ce tem...el.
    Oare ce parere are Copy-Paste de faptul ca un parlamentar finlandez tocmai l-a facut mincinos cand a auzit de declaratiile lui privind exploatarile cu cianuri din Finlanda?
    • +11 (11 voturi)    
      Simplu (Joi, 26 septembrie 2013, 0:21)

      nano2k [utilizator] i-a raspuns lui zambara

      Ce parere are? Sigur are o parere buna, asta ca sa fie clar.
      De asemenea, daca va fi incoltit suficient, va desemna o comisie care sa investigheze iar el va le da rezultatul investigatiei.
  • +39 (39 voturi)    
    catastrofa esti tu, Ponta, si tot USL-ul! (Miercuri, 25 septembrie 2013, 22:33)

    21unas [utilizator]

    investitorii seriosi au fost goniti de puciul iresponsabil de vara trecuta. iar acum de disperare va dati poalele peste cap pentru niste escroci!
    vreti "dreptul la dezvoltare" spre lumea a 3-a, idiotilor!
  • +9 (9 voturi)    
    Sa mori tu! (Miercuri, 25 septembrie 2013, 22:42)

    bubaru [utilizator]

    Bai nea Poantea, acum ceva timp aproape mi-as fi dat viata pentru tine.
    De ce nu iesi tu pe posturi sa ne spui clar despre clauzele si implicatiile contractului, presiunile din exterior si din interior, espre faptul ca ne-am pierdut absolut tot, inclusiv pe noi?
    Chiar credeti ca nu ne punem intrebari de ce imprumuturile nu sunt destinate investitiilor gen Rosia Montana.
    De ce investitorii sunt canadieni si nu chinezi care sunt mai seriosi si impuscati daca sunt corupti?
    Cat credeti ca vom mai suporta?
  • +11 (11 voturi)    
    Profit (Miercuri, 25 septembrie 2013, 22:42)

    Airwaves [utilizator]

    Citez: "Trebuie sa profitam de resursele noastre naturale, bineinteles respectand..." bla bla bla.

    Asadar, sa profitati, VOI. Nu noi, Romania. Am inteles mesajul si l-au inteles si hienele cu care sunteti mana in mana.

    Catastrofa pentru Romania o reprezinti tu, pontacule! AFARA! JAVRA!
  • +7 (9 voturi)    
    catastrofa pentru base si ponta comp. (Miercuri, 25 septembrie 2013, 22:44)

    jackalphonse [utilizator]

    ei au promis goldul altora, nu noi. pentru noi va fi bine
  • +9 (9 voturi)    
    Adevarata catastrofa (Miercuri, 25 septembrie 2013, 22:44)

    Emiliom [utilizator]

    pentru Romania e guvernul asta de incompetenti si mincinosi.
    Cand prim ministrul minte in fiecare zi cum pot sa fie subordonatii lui??? Si acum in Finlanda aia ii dau cu tifla cu cianurile, el zice ca finlandezii ne incurajeaza...
    Intradevar ar fi o catastrofa pentru Plagiator sa fie respins proiectul Rosia Montana!
  • +11 (11 voturi)    
    Asta e seara ministru si dimineata deputat? (Miercuri, 25 septembrie 2013, 22:47)

    dottore [utilizator]

    Carlane, nu e nicio catastrofa sa lasam muntii in pace si sa nu avem lacuri de cianura.
    Catastrofa e faptul ca sunteti incompetenti dar nu va dati demisia. Nu cred ca va mai salveaza nicio galetusa.
    Va mirati ca nu face lumea copii, iar aia care isi mai permit sa faca ii dati hrana la maidanezi. Sa vezi deficit la fondul de pensii!
    Se trezeste Crin seara, d-aia esti contra?
  • +9 (9 voturi)    
    un mesaj (Miercuri, 25 septembrie 2013, 22:48)

    Kute [utilizator]

    "împotriva investitorilor străini" de tipul RMGC este o catastrofă pentru tine şi toţi cei de teapa ta (inclusiv "tehnocratul absolut" cocoţat în vârful BNR, ştie el de ce)! Ar trebui să-ţi cadă limba când mai rosteşti România.
  • +11 (11 voturi)    
    ponta (Miercuri, 25 septembrie 2013, 22:48)

    dum_i [utilizator]

    Ce creatura dezgustatoare au considerat romanii ca ii reprezinta (sa nu uitam 70% voturi directe la targu jiu si 60% a votat tara pentru USL). Prezenta la vot, 50%, 10% romani plecati afara, deci mare.

    Cateva alte declaratii precedente ale creaturii

    "Premierul Victor Ponta a declarat, luni, ca solutia pentru proiectul Rosia Montana este respingerea in regim de urgenta a acestuia la Senat, apoi si la Camera, adaugand: "Si cu asta, basta!", informeaza Mediafax. Ponta a spus ca, avand in vedere pozitiile exprimate de grupurile politice, solutia in cazul acestui proiect este de a fi respins urgent la Senat, iar apoi si la Camera Deputatilor."

    "Votul meu, ca deputat, va fi impotriva. Dar asa cum am zis, nu e vorba de ordine de partid”, a spus Victor Ponta sambata seara la Antena 3. El si-a argumentat pozitia de la Guvern prin faptul ca vrea sa vada ca decizia va fi luata de Parlament"

    " Premierul Victor Ponta a declarat, intr-un interviu publicat marti de Agerpres, ca un esec al proiectului Rosia Montana nu ar reprezenta "o mare problema pentru Romania", insa trebuie explicat foarte clar motivul pentru care acesta nu ar fi demarat pentru a evita sa se creeze "impresia ca, de fapt, in Romania nu se face niciun proiect si ramanem in batalii politice".

    HN, puneti va rog si citatele astea alaturi de ce a mai zis creatura azi.

    Ca sa vada toti ce psihopat au ca idol romanii la 23 de ani de la revolutie.
    • +1 (1 vot)    
      idol? (Joi, 26 septembrie 2013, 23:29)

      VictorS [utilizator] i-a raspuns lui dum_i

      nu cred ca e idolul nimanui.
      Votarea se face cu autobuzele si pe baza de sacosa sau legitimatie de partid, asta in proportie de minim 50% asa ca nu mai injurati restul romanilor.

      Oricum nu au fost alternative, eu cred ca oamenii ar fi votat daca era ceva, asa... au stat acasa.

      Din pacate insa statul acasa e foarte pagubos.
  • +8 (8 voturi)    
    Ponta i-a facut mincinosi pe cei de la Mediafax! (Miercuri, 25 septembrie 2013, 22:50)

    gazania [utilizator]

    La emisiunea lui Turcescu s-a petrecut asta.
  • +11 (11 voturi)    
    .... (Miercuri, 25 septembrie 2013, 22:52)

    /./ [utilizator]

    si cand te gandesti ca.. inca 60% din prostime voteaza USL iti dai seama cata prostie exista pe mp in tara.E cat se poate de clar ce spaga grasa a primit jegul asta de maimutoi.
    • +6 (6 voturi)    
      De fapt... (Joi, 26 septembrie 2013, 1:02)

      Radu-Mihai [utilizator] i-a raspuns lui /./

      De fapt sunt 60% din cei care voteaza.
      Daca ar fi o alternativa viabila care sa ii faca si pe ceilalti sa puna stampila, tare mi-e ca nici 40% nu mai pupa!
  • +10 (10 voturi)    
    Catastrofa sau nu asta o sa vedem in urmatorii ani (Miercuri, 25 septembrie 2013, 22:58)

    Dalinar [utilizator]

    Pana una alta, Dottorul ar trebui sa se hotarasca in ce luntre isi aseaza fundul ala de pinguin...nu merge asa cu curu'n doua luntri.
    Wait, se pare ca el il are asezat deja...in iaht.
  • +24 (24 voturi)    
    Catastrofa va fi (Miercuri, 25 septembrie 2013, 23:09)

    Koczka [utilizator]

    cand ancheta internationala privind 'investitiile' din Africa ale trustului Gabriel Resources se vor extinde si in Romania. Atunci nici cu demisia nu mai scapa trustul Sarbu Ponta de o ancheta penala.
  • +11 (11 voturi)    
    "catastrofa" esti TU, tzepare!! (Miercuri, 25 septembrie 2013, 23:09)

    Codruta N [utilizator]

    Singurul mesaj ar fi impotriva asa-zisilor 'investitori" care nu urmaresc decat TZEPE!! Ca doar nu a protestat NIMENI impotriva Ford, Renault, Yahoo, Bosch, Mood samd...!!!

    Uite, ASA ai sa-ti distrugi tu partidul - cum l-a distrus si base pe al lui (ca tot il tzii de "idol")!! N-au decat sa te "sustina", daca vor sa patzeasca si ei ca PD!!

    Mergi in galerie - ca acolo e locul tau! Meri - si fa-ti seppukku! macar asa sa faci si tu un pustiu de bine tzarii asteia! :P

    HOWGH !
    • -1 (3 voturi)    
      Howgh nehowgh, (Joi, 26 septembrie 2013, 1:06)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui Codruta N

      ..dar partidul lui Poanta nu pateste nimic, asta s-a si vazut ca de 23 de ani este cel mai mare partid. Oricum daca mai striga de doua ori in direct la latrinele tv "Jos Basescu", iarasi il alegeti cu 80%, ca doar datorita tie si celor ca tine are PSD-ul procentul pe care il are.

      Howgh!
      • -1 (1 vot)    
        Basescu oricum nu mai e NIMIC! (Joi, 26 septembrie 2013, 1:29)

        Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui Alius

        Asa ca poa' sa strige cat vor impotriva lui! :P

        Dar imi place ca stii tu PRECIS "datorita cui" are PSD procentul pe care il are! Si mai ales cu cine oi fi votat eu...
        Convingerea mea e ca il are datorita TIE! si pupatorilor lui Basescu! Si guvernelor stupide ale lui Boc! :P

        HOWGH !
        • 0 (0 voturi)    
          Well... cum spui tu... (Joi, 26 septembrie 2013, 14:25)

          Alius [utilizator] i-a raspuns lui Codruta N

          ...Inainte de Basescu, tot Basescu e de vina.. Din 90 si pana acum.

          Se si vede din comentariile tale, de altfel.

          Howliu!
      • +1 (1 vot)    
        Sa fie cu pardon (Joi, 26 septembrie 2013, 23:32)

        VictorS [utilizator] i-a raspuns lui Alius

        cel mai mare partid este partidul neocomunist FSN compus din aproximativ toate partidele acum active in Romania.
  • +11 (11 voturi)    
    Da dar.... (Miercuri, 25 septembrie 2013, 23:10)

    Havel [utilizator]

    Deputatul Victor Ponta a declarat ca numai niste hoti si tradatori de tara ar putea sa dea drumul la un asemenea proiect...
  • +12 (12 voturi)    
    Va fi catastrofa doar in buzunarele lui ponta. (Miercuri, 25 septembrie 2013, 23:17)

    .... [utilizator]

    Sper si chiar presimt ca pana la urma Ponta, Plumb si restul gastii de ticalosi vor plati cu varf si indesat. Cu cat vor ajunge in buda istoriei mai devreme, cu atat pagubele facute de acestia vor fi mai mici.
  • +9 (11 voturi)    
    da' "nu ne vindem tara" (Miercuri, 25 septembrie 2013, 23:20)

    zaboo [utilizator]

    al lui Iliciov ce mesaj era, bre?
  • +12 (12 voturi)    
    Asa e! (Miercuri, 25 septembrie 2013, 23:39)

    Catalin I. [utilizator]

    Asa e,mesaj impotriva investitorilor care au impresia ca pot sa ne jecmaneasca.Catastrofa? Cum e vorba "cand ne-o fi mai rau sa ne fie ca acum" adica daca e sa avem "catastrofe" din astea sa avem,sa ramanem si cu aurul si cu mediul ambiant fara poluare.
  • -22 (22 voturi)    
    porniti proiectul! (Joi, 26 septembrie 2013, 0:01)

    winston [utilizator]

    daca s-ar respinge proiectul, pe langa ca nu ar mai intra in economie beneficiile proiectului, adica cateva miliarde de dolari la bugetul de stat, alte cateva miliarde in economie prin investitii, cateva mii de locuri de munca intr-o zona cu somaj foarte ridicat, ar fi si semnalul dat investitorilor, care ar ocoli tara noastra si mai mult decat o fac in prezent. asa ca porniti proiectul asta!
    • +9 (9 voturi)    
      decat investitori-tzepari (Joi, 26 septembrie 2013, 0:16)

      Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui winston

      Mai bine LIPSA!!

      PLINA a fost tzara asta de "investitori" - de AIA industria romaneasca (pentru care am platit cu foame, frig iar unii dintre noi cu SANGE) a fost taiata si vanduta la fier vechi!

      Meri si tu in "galerie"! ACOLO sa ramai, din partea mea!
    • +5 (5 voturi)    
      Mai winston (Joi, 26 septembrie 2013, 0:28)

      nano2k [utilizator] i-a raspuns lui winston

      Stai linistit si tu, in calitate de postac rmgc si purtatorul vostru de cuvant Ponta platit de noi dar si de voi (voi probabil i-ati dat mai mult, e clar asta).

      Stati linistiti deci ca investitorii adevarati stiu ce hram poarta Frank Timis, infractorul dovedit care si-a dat teapa pe bursa, stiu si ei ce "investitii" a facut rmgc-ul, majoritatea prin buzunarele politicienilor si presei "libere". Si stiu si inteleg de ce romanii nu au incredere in acest proiect, asa ca nu o sa ne ocoleasca numai pentru ca am spus NU unor infractori.

      Deci stati linistiti ca nu o sa fuga Oracle, Siemens, Bosch si alti investitori de frica pataniei cu rmgc-ul... va dati numai importanta degeaba, in frunte cu tradatorul plagiator ponta.

      Dar vine ea scandenta!
    • +5 (5 voturi)    
      Esti foarte pornit! (Joi, 26 septembrie 2013, 1:15)

      Radu-Mihai [utilizator] i-a raspuns lui winston

      Acele locuri de munca lipsa sunt datorate in primul rand RMCG - te-ai intrebat cati patroni/mici intreprinzatori au primit oferta de a inchide portile si de a se reloca sau pur si simplu de a renunta la afacere si de a "f**te buha", ca sa o citez pe duduia cu ciorapii?Asta pe langa imposibilitatea de a deschide o afacere viabil in zona!

      Interesul RMCG, de-a lungul anilor, a fost de a trage zona pe linie moarta, lucru pe care l-au reusit. Au avut pasii planificati, unul cate unul, potrivit pentru un joc de sah de amploarea resurselor de acolo (a se observa ca folosesc termenul resurse, nu doar aur si argint!)!

      Miliarde de dolari la bugetul de stat? Gestionat de astia? ESTE FIX EGAL CU ZERO! :))) Nu le vor ajnge nici macar de un sistem informatic de optimizat consumul de hartie igienica din Casa Poporului (cand revine a poporului, oare?)

      Investitori? Dragul meu, investitorii ocolesc Romania tocmai pentru ca aici trebuie sa unga in permanenta pe cine e la guvernare si trebuie sa se astepe la o OG in fiecare dimineata!

      Un alt fel de proiect trebuie Romaniei, din pacate! Dar s-ar presupune ca instig daca voi bate apropouri la Vlad Tepes! Il mai tineti minte? :D
  • +11 (11 voturi)    
    Rusine stimabile.. (Joi, 26 septembrie 2013, 0:08)

    pegas30 [utilizator]

    Nu va e mila dle Ponta de ce nenorociri geologice se vor abate asupra Rosiei Montane.?
    Nu va e rusine cu parlament cu tot ca vindeti tara pe nimic?
    Toate grozaviile se vor plati intr-o zi stimate domn.
    • +4 (4 voturi)    
      Stimate domn (Joi, 26 septembrie 2013, 0:30)

      nano2k [utilizator] i-a raspuns lui pegas30

      Stimate domn, nu il mai luati pe plagiator cu "stimate domn", nu are nicio legatura nici cu stima nici cu domnia, desi se afla la carma deocamdata. Simte ca e momentul lui sa dea teapa vietii sale si sa dispara din peisaj. Din fericire, romanii s-au mai trezit intre timp.
  • +12 (12 voturi)    
    Poantele lui Ponta (Joi, 26 septembrie 2013, 0:17)

    FFF T [utilizator]

    Nu mai pot cu mascariciul asta! Nu mai pooot! Gigel Ponta, lasa-ne!
  • +8 (8 voturi)    
    Vai, nouă...! (Joi, 26 septembrie 2013, 0:22)

    Radu I [utilizator]

    Respingerea de catre Parlamentul Romaniei a proiectului Rosia Montana ar fi o "catastrofa" pentru Romania, pentru ca ar fi un "mesaj impotriva investitorilor straini".
    Serios, domnule Ponta? Cine v-a dictat fraza asta tembelă? Sau ați început și d-voastră cu „indicațiile prețioase”? Și ce-i cu nerăbdarea asta? Nu cumva vă temeți să nu iasă la iveală dedesubturile acestei afaceri murdare? Ați studiat vreun document serios legat de această așa-zisă „investiție” (ca să nu zic „tun”) pe care vă grăbiți s-o porniți?
    Căci jurnaliștii de la RISE PROJECT, de exemplu, (al căror profesionalism nu poate fi pus la îndoială)spun că proiectul ăsta e o MARE MINCIUNĂ, de la un capăt la altul! (Merită citit, credeți-mă!):

    „Publicăm mai multe contracte de împrumut care arată cum statul, după ce a cedat gratis și fără licitație licența către compania Gabriel Resources, a ajuns să fie dator cu aproape 40 de milioane de dolari către aceeași companie. Contractele de împrumut pentru finanțarea afacerii demonstrează cum statul nu poate încasa niciun dolar din dividente până la momentul la care Roșia Montană Gold Corporation nu va returna împrumuturi de sute de milioane de dolari către acționarii săi private”.

    http://www.riseproject.ro/articol/documentele-confidentiale-ale-afacerii-rosia-montana/
  • +6 (6 voturi)    
    Nu cianura este problema! (Joi, 26 septembrie 2013, 0:31)

    gmarian [utilizator]

    In orice tara civilizata (nu bananiera) cand produci un rezidiu nu ti se da voie sa-l depozitezi (lasi) acolo.
    Exploatarea cu cianuri este OK daca tot ce folosesti distrugi/trimiti/etc si nu se acumuleaza in tara sub forma de deseuri.
    Dar noi stim sa importam deseuri si toxine, daca nu ma insel!
  • +5 (5 voturi)    
    inca o fumigena (Joi, 26 septembrie 2013, 0:40)

    StelianDionisie [anonim]

    Asta e ultima fumigena a premierului?
    Ma asteptam de la el, la mai mult de atat...
  • +1 (1 vot)    
    Lavinia Betea vs. Stefan Andrei (Joi, 26 septembrie 2013, 9:04)

    jkp [utilizator]

    in cartea semnata de L.B., dl. Stefan Andrei face niste desvaluiri demne de actv. SRI.. cititi la pag 409 si in continuare.../ deaorece carte se gasete greu..., va spun ce se sune acolo...: proiectul Rosia M este 'mana straina' si arata cum s-a dat spaga, mai spune cum a fost devalizata tara de banii ce trebuyia sa vina e afara, sub forma de plati/ creatnte si cine le-a luat in locul Statului de drept, de noi..., samd
  • +1 (1 vot)    
    VP exagereaza. (Joi, 26 septembrie 2013, 13:21)

    Mihai IonTurcu [anonim]

    Domnul Presedinte al PSD si Prim Ministru, sa observe faptul ca inainte de a se contura catarofa produsa de nepunerea in opera a proiectului MCGR privind imaginea Romaniei ,punerea in opera a proiectului devine o catarrofa pentru guvern si PSDR in prag de alegeri. Zisa "clasa politica" , guvernele si parlamentul au cota de incredere scazuta in general, se mai adauga o nefacuta guvernamentala patronata de Victor Ponta. Camasa e mai aproape de corp decat mantaua.
  • 0 (0 voturi)    
    pontulica! (Joi, 26 septembrie 2013, 18:34)

    manoman [utilizator]

    cea mai mare cartastrofa pentru Romania esti tu.
    de asemenea, toate guvernele si parlamentele de pana acum.
    speram ca de acum ininte sa nu mai fie asa.
    investitorii fug de spagile ce le cereti voi si de legi ci interes privat.