Inca o marire de taxe: Pretul rovinietei va creste cu pana la 66%. Care sunt noile tarife

de R.M.     HotNews.ro
Miercuri, 25 septembrie 2013, 20:27 Actualitate | Esenţial


Autostrada Soarelui (arhiva)
Foto: HotNews / Dan Popescu
Costul rovinietei platite de soferii de autoturisme va creste cu pana la 66% si va fi mai mic pe anumite perioade de valabilitate in cazul vehiculelor de transport marfa si persoane, potrivit unui nou proiect Departamentul pentru Proiecte de Infrastructura si Investitii Straine de modificare a legislatiei privind tarifele de utilizare a infrastructurii rutiere, anunta Mediafax.

 Comparativ cu un proiect de ordonanta elaborat anterior de institutie pe aceasta tema si cu reglementarile in vigoare, noua varianta prevede majorarea si scaderea mai multor tarife, eliminarea perioadei de valabilitate de 90 de zile si adaugarea unui nou interval, de 10 zile, pentru autoturisme si pentru vehiculele de transport marfa cu masa totala mai mica sau egala cu 3,5 tone.

Astfel, soferii de autoturisme vor scoate din buzunar pentru roviniete valabile 7 zile, 30 zile si 12 luni suma de 5, 10 respectiv 32 euro, inclusiv TVA. Comparativ, pentru aceleasi perioade de valabilitate, sumele achitate se ridica in prezent la 3, 7 si 28 euro.

Pentru o perioada de 10 zile, nivelul propus este de 6 euro.

In cazul vehiculelor de transport marfa de pana la 3,5 tone, tarifele pentru 7 zile si 12 luni cresc de la 6 la 7 euro, respectiv de la 96 la 100 euro, dar scad in schimb in cazul intervalului de 30 zile, de la 16 euro la 14 euro.

Pentru vehiculele de transport marfa de 3,5 - 7,5 tone sau de transport persoane cu 9-23 locuri pe scaune rovinieta pentru o zi va costa 11 euro, fata de 4 euro in prezent. Taxa va scadea de la 52 euro la 50 euro, pentru 30 zile, dar va urca de la 320 euro la 500 euro la 12 luni.

Soferii vehiculelor de transport marfa de 7,5 - 12 tone sau de transport persoane cu peste 23 locuri pe scaune, rovinieta pe zi creste de la 7 la 11 euro si scade de la 35 euro la 30 euro in cazul achitarii pe sapte zile. La 30 zile, taxa scade de la 91 euro la 60 euro, iar la 12 luni aceasta este majorata de la 560 euro la 600 euro.

In cazul vehiculelor de transport marfa de peste 12 tone cu pana la trei axe, rovinieta pe zi creste de la 9 la 11 euro, scade la 7 zile (de la 45 euro la 36 euro) si 30 zile (de la 117 euro la 72 euro) si ramane la valoarea actuala la 12 luni (720 euro).

Pentru vehiculele de transport marfa de peste 12 tone cu minim patru axe, tarifele pentru o zi raman la 11 euro, la 7 zile scad de la 55 euro la 45 euro, la 30 zile sunt diminuate de la 143 euro la 90 euro iar pentru 12 luni acestea coboara de la 1.210 euro la 900 euro.

"Va fi actualizat nivelul tarifelor de utilizare, intermediare, in cazul vehiculelor de transport marfa cu masa totala maxima autorizata mai mare de 3,5 tone, conform procentelor recomandate de Directiva 2011/76/UE a Parlamentului European si a Consiliului de modificare a Directivei 1999/62/CE de aplicare a taxelor la vehiculele grele de transport marfa pentru utilizarea anumitor infrastructuri (tariful lunar ¬ maximum 10% din tariful anual; tariful saptamanal ¬ maximum 5% din tariful anual; tariful zilnic de 11 euro si maximum 2% din tariful anual) si va fi diminuat nivelul tarifului cu valabilitate de 12 luni, aplicat in cazul vehiculelor cu masa totala maxima autorizata mai mare de 12 tone, cu minimum 4 axe (inclusiv)", se arata in nota de fundamentare a proiectului de ordonanta de urgenta elaborat de Departamentul pentru Proiecte de Infrastructura si Investitii Straine (DPIIS).

In plus, autorii documentului precizeaza ca va fi majorat nivelul tarifelor aplicate in cazul autovehiculelor si a vehiculelor cu masa totala maxima autorizata mai mica sau egala cu 3,5 tone, in cazul acestora nivelul existent inregistrand cele mai mici valori din Uniunea Europeana.

Proiectul de ordonanta extinde, de asemenea, modalitatile de achitare a tarifelor de utilizare a drumurilor, prin intermediul unor mijloace de plata care urmeaza sa fie puse la dispozitie de catre distribuitori, si va elimina posibilitatea de exceptare a vehiculelor utilizate exclusiv in transportul public local de persoane pe raza teritorial - administrativa a unei localitati.

"Va fi reglementat ca, prin exceptie de la prevederile OG nr.2/2001, sumele provenite din amenzile aplicate pentru circulatia fara rovinieta valabila se fac venit integral la bugetul de stat", se arata in nota de fundamentare.

In plus, vor fi eliminate prevederile privind sanctiunile aplicabile in cazul falsificarii rovinietei, intrucat acestea sunt fapte incriminate de Codul Penal.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















20654 vizualizari

  • +20 (20 voturi)    
    Bani vreti, dar rezultate???? (Miercuri, 25 septembrie 2013, 20:42)

    kl4ws [utilizator]

    Autostrazi n-avem.
    Drumurile sunt vai de mama lor, pline de gropi si de politai ascunsi in boscheti cu radarul.
    Rovinieta creste.
    Unde e logica?
    • +7 (9 voturi)    
      O sa ai autostrazi... (Joi, 26 septembrie 2013, 11:21)

      qwerty srl [utilizator] i-a raspuns lui kl4ws

      ... candva! Dar pe alea le vei plati separat! :)
      Nu suntem noi singura tara in care avem taxa de drum in pretul carburantului, avem taxa de drum in rovigneta si vom avea si taxa de drum in platile de pe autostrazi? Are romanul bani sa plateasca taxe, nu-i bai!
    • +8 (8 voturi)    
      "Unde e logica ?" (Joi, 26 septembrie 2013, 11:41)

      translativus [utilizator] i-a raspuns lui kl4ws

      Logica sta in - prostii "plateste" iar smecherii "primeste".
      De ce credeti ca s-au zbatut atata ca sa ajunga la putere ? Ca sa creeze un milion de noi locuri de munca, sa termine autostrazile sau sa micsoreze taxele si impozitele ?

      Cu siguranta NU ! Ei si-au dorit puterea ca sa isi umple buzunarele si sa ii scape pe puscariabili de justitie si cum sistemul politic ticalosit este facut tocmai pentru a jecmani populatia, escrocii isi fac de cap nepedepsiti.
      Asta este logica - minte-l pe prost sa te voteze si dupa aceea ia-i toti banii !
  • +18 (18 voturi)    
    ! (Miercuri, 25 septembrie 2013, 20:46)

    chiuaua [utilizator]

    Ticalosii iar ne ard la buzunare.
  • 0 (10 voturi)    
    doar atat (Miercuri, 25 septembrie 2013, 20:50)

    da_nutts [utilizator]

    la cate autostrazi s-au facut ar fi trebuit sa o tripleze,dar sa o plateasca marea masa pupulara care a votat decreteii,uoops ,adica useleii
    • +6 (6 voturi)    
      completare (Joi, 26 septembrie 2013, 10:17)

      Un Anarhist Moderat [anonim] i-a raspuns lui da_nutts

      dar sa o plateasca si cei cu IQ'ul de 2 cifre care nu inteleg de ce si contra cui a realizat usl'ul 70%... impreuna bineinteles cu cei care inteleg exact dar se fac ca nu pricep, din solidaritate "de clica" sau pur interes ordinar - pentru acestia as sugera taxa x100: la cat au "beneficiat" au de unde...

      si nu in ultimul rand sa o platim cu totii cei care suntem destul de imbecili sa nu reactionam adecvat atunci cand cineva actioneaza in mod evident contra intereselor majoritatii si impune o lege, o reglementare, o taxa cu care +90% nu ar fi de acord daca ar fi intrebati... abuzul de putere nu este stat de drept... indiferent de cat de bine ar fi mascat de stereotipul etichetei "de drept" induse, abuzul este abuz... si trebuie tratat ca atare!
  • +10 (10 voturi)    
    S-o fi devalorizat euro? (Miercuri, 25 septembrie 2013, 20:56)

    M.Twain [utilizator]

    Doar cu 66%? Hai W, stim ca poti, baga o cifra mai rotunda, 666% nu-ti suna mai bine?
  • +18 (18 voturi)    
    logica fiind...care? (Miercuri, 25 septembrie 2013, 21:16)

    bigbrother [utilizator]

    Toate drumurile din tara sunt in stare perfecta, motiv pt care soferul e dispus sa plateasca pt comfort? Au crescut salariile peste noapte in toata tara si noi nu am aflat? Banii incasati chiar vor fi folositi intr-un final apoteotic pt constructia dr drumuri si/sau repararea celor existente, in loc sa dispara in neant? Si de ce 66%? De ce nu 10%, sau 23%? Trebuia sa iasa o anumita suma la numaratoarea finala?
    • +4 (12 voturi)    
      nu (Joi, 26 septembrie 2013, 0:31)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui bigbrother

      banii vor merge la pensoinarii ceausisti si asistatii afernti degraba votatori de pdsr si la bugetarii asemenea.
      • +2 (8 voturi)    
        cappisci dottore ?! (Joi, 26 septembrie 2013, 9:11)

        Aquariuss [utilizator] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

        E si normal ,doar ei au facut drumurile pe care circuli tu acuma !
  • +15 (15 voturi)    
    si cu drumurile cum ramane? (Miercuri, 25 septembrie 2013, 21:38)

    ciubex [utilizator]

    Dubla marire a pretului, odata se mareste valoarea in euro si a doua oara, prin devalorizarea leului fata de euro.
    Banuiesc ca o sa folosim drumurile pline de gropi ca si pana acum, dar o sa fie mai scumpa groapa acum :)
  • +20 (24 voturi)    
    politicienii sunt plătiți pt a face viața ieftină (Miercuri, 25 septembrie 2013, 21:41)

    visio [utilizator]

    în România sunt plătiți să urce prețurile; când le spui bucureștenilor că le faci autostradă suspendată și ei aplaudă frenetic, însă habar nu au ce înseamă chestia aia care atârnă caraghios, e păcat de dumnezeu să nu le iei banii din buzunare; am dat bucureștenii ca exemplu pt a îi evidenția de restul muritorilor...alștfel, rușinea e la fel de mare...
    președintele Statului un hăhăit, Premierul este un plagiator comun, șeful senatului este somnambul, fostul șef, sau vice, a fost turnător la poliția politică...
    apropo, după 23 ani de libertate, românii nu știu care e diferența între securitate și poliția politică...
    sincer, nici nu au cum să înțeleagă din moment ce mai cred în autostrăzi suspendate...
  • +18 (18 voturi)    
    de ce 66%? (Miercuri, 25 septembrie 2013, 21:57)

    gigel de luxembourg [utilizator]

    cred ca este un procent dificil de calculat, as fi mers pe dublu sau de 10x. Astfel de procente dificil de calculat cu siguranta vor duce si la nevoia unei platforme software care sa implementeze aceasta marire cu cifra dificila de 66% pt ca nu oricine poate face calcule atat de complicate. E anul victoriei, la naiba, terminati cu cifre din astea grele, totul dublu sau de zece ori mai mult sa fie!!!
    • +12 (12 voturi)    
      victorasul mamii...una spui, alta faci (Miercuri, 25 septembrie 2013, 23:11)

      geocrin [utilizator] i-a raspuns lui gigel de luxembourg

      El face tot ce poate pentru cei care l-au votat.
      Astazi a urcat cu 66% luna viitoare cu 100% si uite asa el cu Antenescu se tin de ceea ce au promis.
      Acesti tovarasi au dorit doar sa fie sus sa ne priveasc asa de sus cu aer de SEFI ai prostimi care inghit orice numai sa sune bine la ureche, fara sa se uite si cine vorbeste.
      Vin vremuri cicacioase pentru romani si o iarna lunga.
  • +13 (13 voturi)    
    Totul trebuie sa fie ca in UE.. Pe cand si salarii (Miercuri, 25 septembrie 2013, 22:32)

    redfury [utilizator]

    Tot aud refrenul asta fals ca in Romania sunt preturi mai mici,taxe mai mici. Vara aceasta am fost in vacanta in NE Frantei, pe langa Strasbourg. Pret motorina in Franta 1.334/1.388E in orase si benzinarii pe DN (lantul Total, sortiment Excelium si Excelium Premium) . Austria motorina la BP sortiment regular 1.388 la 2 KM in afara autobahn, calitatea muuuuulllltttt superioara oricarei motorine din Romania, de asemenea acelasi pret la Shell in aceleasi conditii, de asemeni calitate exceptionala, in Germania erau aceleasi conditii, in Ungaria pe autostrada 1.6E, cam la fel pe toate autostrazile si in Germania/Austria/Franta. Atunci cand pt ei nu conteaza 20E la un plin nu o sa iasa de pe autostrada, eu am iesit. LA noi la OMV este 1.418E in oras motorina sortimentul ieftin. Deci unde este mai ieftin?? In Elvetia vigneta este 40CHF pt 13 luni insa haideti sa nu comparam drumurile de la ei cu ale noastre ca suntem penibili, au tunele si de 5Km noi habar n-avem sa facem unul de 1KM. In Franta doar pe autostrazile semnalizate corespunzator CU PLATA se platea circa 1E/10KM, altfel 0(zero) vigneta . In Germania 0 (zero) vigneta, in Austria am dat parca 7-8E/10 zile dar in 5 ore traversezi tara de la est la vest, Romania in muult mai mult. In Ungaria de asemenea vreo 10-12 E/luna si in 3,5h traversezi tara. Toate tarile enumerate au salariile minime de 3-4 ori mai mari decat in Romania, combustibilul in general mai ieftin iar noi vrem sa marim taxa pt vignete. Stimati redactori, luati o msina, puneti o camera pe ea si faceti drumul Pitesti-Dragasani pe DN67B, pt care se plateste vigneta dupa care mergeti si cereti banii inapoi pe vigneta..Am vazut afara drumuri comunale, printre porumbi sau vii unde limita era 100KM/h si erau impecabile, iarla noi pt mizeriile de drum se cer bani?? Daca tot vrem sa ne aliniem la preturile de afara, pe cand si la salarii?
  • +16 (16 voturi)    
    Cele trei masuri pe care le-ar lua Ponta (Miercuri, 25 septembrie 2013, 22:40)

    ty [utilizator]

    daca ar ajunge maine la guvernare ( octombrie 2011): "Dacă ar fi vorba de trei măsuri economice, atunci acestea ar fi aplicarea cotei unice de impozitare în trei trepte: 16, 12 și 8 la sută. A două masură ar viza reducerea taxelor și a impozitelor iar a treia măsură ar viza reducerea la jumătate a cheltuielilor cu bunuri și servicii ale instituțiilor publice locale”, a spus Ponta.
    • +2 (2 voturi)    
      nu cred (Joi, 26 septembrie 2013, 12:36)

      lucyan [utilizator] i-a raspuns lui ty

      in primul rand vorbea in calitate deputat, acum este prim ministru
      in al doilea rand, el insusi ne spune ca trebuie sa citim invers interviurile lui pentru a putea fi intelese corect, altfel patim ca tampitii aia de ziaristi care dau titluri tampite, asadar, citit invers, vom dubla cheltuielile cu bunuri si servicii ale institutiilor publice, vom creste taxele si impozitele si nu vom aplica reducera cotei unice de impozitare...
      ac um mai poate spune cineva ca ponta este un mincinos? eu cred ca a realizat tot, ba s-a intrecut in mariri de taxe si impozite, a depasit planul...
  • +8 (8 voturi)    
    maşina mea e bucuroasă (Miercuri, 25 septembrie 2013, 23:22)

    capitan [utilizator]

    Maşina mea e bucuroasă pentru că va creşte preţul la rovinete !! Saltă pe toate străzile ... Sau o fi din cauza gropilor din asfalt ??
  • +6 (8 voturi)    
    propun sa platim (Joi, 26 septembrie 2013, 0:35)

    nash pandelica [utilizator]

    numai daca se face si publica o situatie privind modul de folosire a banilor colectati.
    daca tot platim, sa stim pe ce.
    sau ...pe cine :)
  • +16 (16 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Joi, 26 septembrie 2013, 1:34)

    [anonim]

  • +6 (6 voturi)    
    Iubitori de taxe si impozite (Joi, 26 septembrie 2013, 8:09)

    mircea_cjn [utilizator]

    Da, acum avem la guvernare pe alesii iubitorilor de taxe si impozite, de inflatie, de minciuna la televizor si in viata de toate zilele.
    Sa ne traisca USL-ul ,in frunte cu conducatorii şi la coadă cu aleşii săi!! Uraaa !
  • +5 (5 voturi)    
    neojecmăneala (Joi, 26 septembrie 2013, 8:39)

    periscop [utilizator]

    probabil, peste ani și ani, urmașii urmașilor (câți or mai rămâne pe aici, câți dintre cei emigrați se vor mai gândi la strămoșii lor) se vor referi la ceea ce trăim astăzi, "pe plaiurile mioritice", ca la Rhomânăria, un fel de o a doua epocă fanariotă, "revăzută și adăugită"....
  • +4 (10 voturi)    
    protest (Joi, 26 septembrie 2013, 9:18)

    Aquariuss [utilizator]

    Pentru asta de ce nu iesim in strada? Ia sa fi venit cu o astfel de propunere intr-o tara cu oameni normali in secunda doi erau pline strazile. Pe noi insa ne intereseaza doar maidanezii si ce se intimpla ceva unde 97 % nu stiu sa gaseasca locul respectiv pe harta !
  • +8 (8 voturi)    
    rovignieta nedreapta (Joi, 26 septembrie 2013, 10:27)

    eci [utilizator]

    aceasta contributie sa fie incasata cand cumperi combustibil pt. masina.cine cumpara mult ...uzeaza drumuri mult. cerem rovignieta ieftina pt. o zi.suntem pensionari folosim masina interurban cate o zi la evenimente mai mult triste.
  • +2 (2 voturi)    
    rovinieta (Joi, 26 septembrie 2013, 11:27)

    floriane [utilizator]

    De ce nu-i zice IMPOZIT? Vinietele sunt pentru autostrazi. Cine nu are vinieta poate sa circule pe soselele din tara (ca in Austria de exemplu). Daca nu ai alta alternativa atunci se cheama IMPOZIT pe masina.
  • 0 (0 voturi)    
    Romanii (Joi, 26 septembrie 2013, 12:33)

    SRA [utilizator]

    Romanii se complica pentru a consolida BIROCRATIA.

    SOLUTIA, prêt unic pentru autoturisme, pentru transportul marfuri si persoane (comercial si persoane) in functie de capacitate si tonaj.

    Bine inteles controlul si amenzile consolidat, ROMANIA are nevoie de ORDINE si DISCIPLINA !!!

    Un exemplu, autoturisme 150 RON / an restul a stabili.
  • 0 (0 voturi)    
    STIREA ASTA CHIAR PUNE CAPAC... (Joi, 26 septembrie 2013, 16:30)

    gabbi [utilizator]

    Nu îmi vine să cred....
    Pentru ce... pentru drumurile şi circulaţia asta nebună, pentru care nimeni nu face nimic şi e din ce în ce mai rău (vezi podul Agigea - Zicea dl POANTĂ azi că nu l-a reparat nimeni de 23 de ani uitând că oamenii USL, PNL, PSD, au guvernat cel puţin jumătate din acest timp).
    Eu propun să mergem şi să le donăm şi maşinile şi să ne luăm concediu definitiv la domiciliu, să vedem cine le mai plăteşte taxele astea absurde şi disproporţionate de ceea ce ni se oferă în sănătate, învăţământ, transport, mediu, turism, servicii locale, etc
  • +1 (1 vot)    
    dezbatere piblica? (Joi, 26 septembrie 2013, 18:24)

    manoman [utilizator]

    am aizit la tv ca problema asta va fi in dezbatere publica.
    ca de fiecare data nu m gasit locul pentru dezbateri publice.
    cand il gasesti nu se mai poate dezbate pentru ca dezbaterea s-a incheiat, si citesti cateva "dezbateri" dezbatute tot de ei.
    DE CE SA MARIM ROVIGNETLE DOMNILOR?
    din 1991 see platesc vignete si de construit, nu zic pentru ca e ridicol, ce s-a asfaltat s-a asfaltat prost.
    autostrazile se construiesc foarte scump si nu tin mai mult de un an.

    PENTRU CE?

    DE CE?
  • 0 (0 voturi)    
    ref marirea rovinietei (Vineri, 27 septembrie 2013, 7:37)

    Livut [utilizator]

    Din lipsa de bani la buget ( datorate unei politici economice dezastroase si a hotiei) guvernul Ponta nu stie cum sa ne mai jefuiasca. Dupa cresterea nesimtita a amenzilor/penalitatilor, acum creste si rovinieta in conditiile in care drumurile sunt sub orice critica iar soferii o mai platesc odata prin accizele incluse in costul benzinei. Pana cand o sa ne mai jefuiasca ?