Manifestantii anti-eutanasierea cainilor maidanezi au blocat Calea 13 Septembrie

de I.C.     HotNews.ro
Miercuri, 25 septembrie 2013, 13:35 Actualitate | Esenţial


Protest fata de eutanasierea cainilor comunitari
Foto: HotNews / DP
Aproximativ 150 de persoane care protestau la sediul Curtii Constitutionale din Palatul Parlamentului au blocat Calea 13 Septembrie, dupa ce judecatorii constitutionali au decis ca legea privind cainii fara stapan este constitutionala, fiind astfel permisa si eutanasierea, transmite Mediafax.

Dupa aflarea deciziei Curtii Constitutionale, manifestantii, care se opun eutanasierii, au inceput sa scandeze "Romania nu uita, asta este crima ta!" si au blocat circulatia inaintand pe Calea 13 Septembrie catre intrarea in Palatul Parlamentului. Unii protstatari s-au si intins pe carosabil, iar circulatia a fost blocata pe ambele sensuri, politistii rutieri intervenind pentru redirectionarea circulatiei.

Manifestantii scandeaza: "CCR sunt criminalii", "USL, PDL aceeasi mizerie", "Dati-va demisia", "Nu plecam pana nu-i salvam" si "Sa aveti soarta lor, soarta maidanezilor".

De asemnea, la aflarea deciziei Curtii Constitutionale, unei protestatare i s-a facut rau, iar majoritatea celor din primul rand erau cu ochii in lacrimi si spuneau ca se vor strange in fiecare seara pana va fi gasita alta solutie.

Printre protestatari s-au aflat Marius Marinescu, Paula Iacob si Corneliu Vadim Tudor.

Curtea Constitutionala a stabilit, miercuri, ca Legea privind cainii fara stapan este constitutionala. Anuntul a fost facut de catre presedintele Curtii Constitutionale, Augustin Zegrean, care a declarat ca CC a apreciat ca sesizarea privind legea este neintemeiata, iar legea este constitutionala, pentru ca s-a respectat decizia anterioara.


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















3736 vizualizari

  • +13 (21 voturi)    
    Comment sters de user (Miercuri, 25 septembrie 2013, 13:47)

    qwerasdf [anonim]

    • +8 (16 voturi)    
      Manca-i-ar cainii ! (Miercuri, 25 septembrie 2013, 13:55)

      Ritzi Pitzi [utilizator] i-a raspuns lui qwerasdf

      dupa blocuri...
    • +14 (16 voturi)    
      E foarte bine (Miercuri, 25 septembrie 2013, 14:00)

      benicio [utilizator] i-a raspuns lui qwerasdf

      Ei nu-si dau seama, dar fac un mare deserviciu protestului prin simpla lor prezenta acolo. Mai ales Vadim, care a luat-o pe aratura rau de tot in ultima vreme. Lumea ii va asocia pe toti cei anti-eutanasiere cu Vadim si Paula Iacob. Which is cool :)
    • 0 (2 voturi)    
      subscriu . Cine-i va adopta pe aceştia 3 ??? (Miercuri, 25 septembrie 2013, 15:18)

      Alistar44 [utilizator] i-a raspuns lui qwerasdf

      Foarte corect !!!
      Vadim, Iacob şi Bideu protestează din WC-eu !
      Îi veţi adopta ? .......sau eutanasia ??? Propun eutanasierea celor 3 odată cu primi maidanezi neadoptaţi !!!
  • +11 (19 voturi)    
    Cum a fost posibil? (Miercuri, 25 septembrie 2013, 13:50)

    Marionette [utilizator]

    Cum oare a fost posibil ca Vadim si Marinescu sa fie parlamentari atatia ani? Cat de bolnavi am fost noi, romanii care i-am votat?
    Chestiile astea ar trebui sa se tarasca inapoi sub piatra de unde au iesit!
    • 0 (0 voturi)    
      ha! (Miercuri, 25 septembrie 2013, 20:05)

      I [utilizator] i-a raspuns lui Marionette

      Vadim era sa iasa presedinte dar a pierdut in turul 2. Problema este a nostra a fiecaruia ca votam aiurea. Cui nu i se pare ca e asa sa intrebe parintii, bunicii cu cine au votat? :)) sa vezi surprize!
  • +7 (11 voturi)    
    atentie (Miercuri, 25 septembrie 2013, 13:55)

    vlad.pe [utilizator]

    Atentie, sa nu-i muste maidanezii ..
  • +11 (17 voturi)    
    Inchiriez tanc... (Miercuri, 25 septembrie 2013, 14:02)

    Skipper_The_Pinguin [utilizator]

    ... pentru o scurta plimbare pe Calea 13 Septembrie. Rog seriozitate!
    • +6 (10 voturi)    
      Cu seriozitate (Miercuri, 25 septembrie 2013, 14:30)

      Martinezu [utilizator] i-a raspuns lui Skipper_The_Pinguin

      Merge si un compresor? Mai incet, stiu dar face treaba buna. Si ramine ceva si pentru ciini
      • +4 (8 voturi)    
        Nop... (Miercuri, 25 septembrie 2013, 14:44)

        Skipper_The_Pinguin [utilizator] i-a raspuns lui Martinezu

        ... raman la tanc. Pare mai sigura treaba asa. Apropo, au degajat protestatarii zona ? Sa nu ma deplasez aiurea !
  • +10 (14 voturi)    
    De ce nu merg sa adopte? (Miercuri, 25 septembrie 2013, 14:06)

    phlo [utilizator]

    In loc sa se intinda pe asfalt mai bine s-ar duce sa adopte cainii daca tot vor sa-i salveze, sa-i duca la ei acasa si sa-i tina acolo, nu pe strazi. Dar probabil ca doar gura e de ei... de fapt simt ca vor trebui sa scoata bani din buzunar pentru caini nu sa bage bani in buzunar.
    • +5 (7 voturi)    
      Solutia (Miercuri, 25 septembrie 2013, 14:39)

      adro [utilizator] i-a raspuns lui phlo

      Reiau un comentariu, pentru ca problema e importanta dar tratarea ei tinde sa degenereze in penibil..

      Fara sa intentionez sa fiu cinic, sunt curios daca protestatarii sunt vegetarieni. De ce sa discriminam intre animale? Sa sacrifici oaia, vaca, porcul, calul sau gaina nu este o crima in aceeasi masura? Sau puii acestor animale...

      Iubitorii de animale vorbesc de responsabilitate. Si-ar asuma responsabilitatea de a nu mai manca nici un fel de carne? Tot ei vorbesc de solutii. Iata solutia pentru a evita uciderea a MILIOANE de animale anual, care altfel ar ajunge in stomacul lor! Nu vorbim de zeci de mii de caini, ci de milioane de animale din crescatorii. Voi va dati seama de dimensiuni aici?

      Priviti lucrurile asa: hotararea de azi e o ocazie pentru iubitorii de animale de a salva mii de caini de la chinul de a sta in strada, adoptandu-i. Nu intinzandu-se pe jos pe strada sa protesteze, in timp ce oricum se va incepe eutanasierea, ci facand ceva concret si cu adevarat responsabil pentru a salva animalele alea! Ei au vazut cum se chinuie cainii iarna, la minus 20 de grade afara, in strada? Ar vrea sa-i lase asa?

      Daca nu puteti acasa, poate locuiti la bloc, adoptati macar cainii de la distanta si platiti-le intretinerea in adaposturi pe toata durata vietii, aratati ca tineti la ei! Poate asta e solutia de finantare, nu banii de la stat! Si atata timp cat veti plati cainii aia vor trai, si asta in conditii mult mai bune decat pe strada.
  • +4 (8 voturi)    
    Tanti Iacob (Miercuri, 25 septembrie 2013, 14:19)

    Sani [utilizator]

    Babornita asta, avocata diavolului este indreptatita sa fie de partea maidanezilor.
    Ea insasi este o maidaneza a justitiei romane.
    La fel cum altii (putini) au dorit sa apere victimele comunismului, ea a facut toate eforturile sa apere tortionarii in fata victimele acestora.
  • +7 (9 voturi)    
    gata copii ! (Miercuri, 25 septembrie 2013, 14:30)

    Radu I [utilizator]

    Teatrul ieftin cu cainii maidanezi si-a inchis portile.Acum la munca hotarata pentru posperitatea tarii. Nicio personalitate politica, artistica, sportiva sau de alt fel nu a ramas in istorie cu lucruri ieftine si fapte marunte.Tara se chinuie in greutati si voi va dati de zidul mortii cu maidanezii. Jos ati ajuns!
  • +6 (8 voturi)    
    Manifestatie pentru protectia oraselor (Miercuri, 25 septembrie 2013, 14:30)

    gicu sculeru [utilizator]

    Ar trebui sa facem o motiune prin care sa cerem publicarea veniturilor si surselor de venit ale tuturor asocialttilor si organizatiilorneguvernamentale indiferent de obiectul de activitate.

    Ar trebui sa facem o manifestatie pentru aplicarea legilor in Romania, de catre toti cetatenii ei, indiferent de etnie, de rasa, sex sau religie.

    Este inadmisibil ca un locatar in bloc sa adopte 140 de caini carora le da drumul in strada, si nimeni sa nu-l intrebe de sanatate.

    Civilizatia inseamna aplicarea legii.
    • -2 (2 voturi)    
      hmm (Miercuri, 25 septembrie 2013, 15:11)

      m12 [utilizator] i-a raspuns lui gicu sculeru

      "Civilizatia inseamna aplicarea legii."
      Si nazistii actionau dupa lege cand gazau evreii...
      • 0 (0 voturi)    
        Gresit! (Joi, 26 septembrie 2013, 9:48)

        JestersTear [utilizator] i-a raspuns lui m12

        Nazistii nu aveau nici o lege concreta pentru a gaza nazistii. Totul s-a facut pe baza ordinelor venite de sus. Consulta rechizitoriul proceselor de de la Nurenberg. (Toti inculpatii de atunci au invocat in apararea lor ordinele venite de sus si nu legea - care, de altfel nici nu exista)
        • 0 (0 voturi)    
          ... (Joi, 26 septembrie 2013, 10:11)

          m12 [utilizator] i-a raspuns lui JestersTear

          ... m-am exprimat gresit. Nu a existat o lege concreta (Nr...), dar cadrul in care s-au facut executiile era legal. Ceea ce am vrut sa subliniez este faptul ca exista o distinctie intre a fi legal si a fi moral. Un guvern poate da orice lege, dar asta nu inseamna ca este si morala.
        • 0 (0 voturi)    
          erata (Joi, 26 septembrie 2013, 10:23)

          JestersTear [utilizator] i-a raspuns lui JestersTear

          Nazistii nu aveau nici o lege concreta pentru a gaza evreii.
  • +7 (11 voturi)    
    Dilema (Miercuri, 25 septembrie 2013, 14:38)

    JustinCase [utilizator]

    Eu unul nu inteleg: pe langa faptul ca militeaza pentru mizerie, denigreaza imaginea tarii prin apeluri la boicot turistic impotriva acesteia prin difuzarea de imagini cu animale de prin Rusia pe retelele de socializare si mai nou blocheaza arterele de circulatie... Ce fac oamenii astia in viata in afara de parazitarea societatii, ca vad ca la munca dansii nu se afla la ora asta?
    • 0 (0 voturi)    
      dar... (Miercuri, 25 septembrie 2013, 16:42)

      m12 [utilizator] i-a raspuns lui JustinCase

      ... dumneata ai atentie distributiva si in acelasi timp cu postarea pe net lucrezi?
      • +1 (1 vot)    
        Subiectul stirii nu este eu, ca sa zic asa... (Miercuri, 25 septembrie 2013, 17:20)

        JustinCase [utilizator] i-a raspuns lui m12

        Eu nu muncesc, eu gandesc.
        • 0 (0 voturi)    
          ... (Joi, 26 septembrie 2013, 10:27)

          m12 [utilizator] i-a raspuns lui JustinCase

          Pacat ca nu gandesti cum trebuie...
  • +2 (4 voturi)    
    păi daca adoptă fiecare 430 de câini... (Miercuri, 25 septembrie 2013, 15:05)

    echos [utilizator]

    nu mai e nevoie de eutanasiere! Haideţi, e la promoţie! La fiecare 3 adoptaţi, primiţi unu gratis! Ofertă valabila 14 zile!
  • +1 (3 voturi)    
    Soarta maidanezilor... (Miercuri, 25 septembrie 2013, 15:07)

    catalin72 [utilizator]

    Da de soarta lui Ionut ce parere aveti ?? Sinteti iubitori de caini ,foarte bine ,mergeti si adoptatii ! Luati de pe strada si gata !
  • +1 (3 voturi)    
    Legea mult aşteptată (Miercuri, 25 septembrie 2013, 15:12)

    Alistar44 [utilizator]

    în sfârşit s-a dat o lege foarte bună în favoarea poulaţiei cu minte la cap în sprijinul cetăţenilor.
    odată cu maidanezii propun eutanasierea şi a lui marrius marinescu -bideu , şi eutanasierea paulei iacob şi implicit a lui vadim.
    observaţi că toţi cei trei au şi un comportament specific maidanezilor !
    cei trei seamănă leit cu maidanezii pe care-i apără !
    cine îi va adopta oare pe cei trei în 2 săptămâni ?
  • -1 (5 voturi)    
    Maidanezii turbaţi de pe Calea 13 septembrie. (Miercuri, 25 septembrie 2013, 15:21)

    Alistar44 [utilizator]

    Fac apel la toţi hingherii să adune imediat toţi maidanezii de pe Calea 13 Septembrie care au blocat piaţa şi să-i eutanasieze imediat căci sunt turbaţi !!!
  • +2 (2 voturi)    
    CCR, inaintea unei hotarari epocale! (Miercuri, 25 septembrie 2013, 18:33)

    hotnewsfil [utilizator]

    Manifestantii, extrem de activi, scandeaza, printre altele :
    ‘DREPTUL LA VIATA!’, ‘OPRITI CRIMA!.
    Se spune ca asemenea scandari sunt auzite, tot azi, si in fata abatoarelor de porci, de vaci si de oi si chiar in fata vitrinelor frigorifice din supermarcheturi, unde sunt aprinse lumanari si sunt depuse coroane de flori, in memoria victimelor ucise de oameni criminali.
    • +2 (2 voturi)    
      Cainele, cel mai bun prieten al omului (Miercuri, 25 septembrie 2013, 19:24)

      hotnewsfil [utilizator] i-a raspuns lui hotnewsfil

      =========
      Si totusi, sa nu uitam ca stramosii stramosilor nostri au domesticit cainii, i-au introdus in familiile lor, le-au dezvoltat o extrordinara fidelitate fata de propriul stapan.
      Oamenii, mult mai bestii decat cainii, i-au aruncat in strada, in timpul demolarilor masive, nu i-au pastrat langa ei, in locuinta in care aveau sa se mute.
      I-au aruncat in strada ca pe un gunoi, prada frigului si foamei. Ce uluiti or fi fost cateii, vazand ce fac cu ei, aceia pe care ii iubeau atat de mult!
      Aruncati in strada, morti de foame, la mila catorva oameni de suflet, cainii au inceput sa se salbaticeasca, sa se manance intre ei.
      Specia umana din aceasta tara si-ar mai sterge putin din pacatul crimei comise atunci cand i-au aruncat in strada, daca, acum, dupa promulgarea recentei legi, ar adopta cate un caine, toti cei ce se declara iubitori si nu numai ei.
      Este o piatra de incercare pentru poporul roman.
      Strainii ne-ar respecta, nu ar mai considera ca omoram cainii in masa, fara pic de mila, ca suntem total insensibili.
      Cel ce ia un caine in casa, nu se mai poate desparti de el, ii devine unguentul sufletului!
      Se spune : 'Daca dai o bucata de paine unui caine, aceste nu te mai musca niciodata, iti devine priten; aceasta este marea deosebire dintre caine si om!'
    • +1 (3 voturi)    
      Va rog sa priviti ochii acestui catel! (Miercuri, 25 septembrie 2013, 19:35)

      hotnewsfil [utilizator] i-a raspuns lui hotnewsfil

      http://www.curentul.ro/2013/index.php/2013092591413/Actualitate/CCR-da-liber-la-eutanasierea-maidanezilor.html

      ======
      Va multumesc!
      • -1 (3 voturi)    
        serios? (Miercuri, 25 septembrie 2013, 19:52)

        Adrian1 [utilizator] i-a raspuns lui hotnewsfil

        ia du-te tu la centrul anti-rabic si priveste ochii oamenilor ajunsi acolo.
        • +1 (1 vot)    
          Fara violenta verbala! Se poate? (Joi, 26 septembrie 2013, 8:25)

          hotnewsfil [utilizator] i-a raspuns lui Adrian1

          Va multumesc pentru modul politicos de a va adresa unui necunoscut!
          Dumneavoastra aveti un fel "omenesc" de a-i musca pe oameni!
          Incercati, va rog omeneste, sa va adresati asa : 'Ia duceti-va dumneavoastra....'.

          Va rog sa ma iertati!
      • +1 (1 vot)    
        Si eu va rog sa priviti in ochii acestui copil! (Joi, 26 septembrie 2013, 9:59)

        JestersTear [utilizator] i-a raspuns lui hotnewsfil

        http://www.youtube.com/watch?v=wqV0LmLeSW0

        Apoi sa judecati!
        • +2 (2 voturi)    
          Va respect ! (Joi, 26 septembrie 2013, 12:09)

          hotnewsfil [utilizator] i-a raspuns lui JestersTear

          Trebue sa invatam sa intelegem viata, pe pamant, daca se poate si in univers, asa cum este, punand pe prim plan, evident, protectia speciei careia ii apartinem.
          Omul poate controla raul, poate tine sub control pericolele, cu daune cat mai mici pentru specia sa si protejand, totodata, tot ce apartine mediului (fiinte si lucruri), nefiind exclusivisti.
          Va multumesc pentru site.
          Cu stima,
          hotnewsfil
        • +1 (1 vot)    
          V-am acordat un plus! (Joi, 26 septembrie 2013, 12:11)

          hotnewsfil [utilizator] i-a raspuns lui JestersTear

          Il acceptati?
          Va multumesc!