Victor Ponta: Daca respectam reguli de mediu, aprobam exploatari miniere. Problema e cuvantul odios "Cianura"

de R.M.     HotNews.ro
Luni, 23 septembrie 2013, 20:55 Actualitate | Esenţial


Romania trebuie sa isi exploateze resursele naturale, nu sa le blocheze, pe baza unor standarde ridicate de mediu care pot fi preluate din legislatia finlandeza si care, odata respectate, nu mai pot reprezenta un motiv ca exploatarea sa nu fie aprobata, a declarat premierul Victor Ponta, citat de Mediafax.

"Aurul se exploateaza cu cianura, nu exista alta tehnologie care sa scoata acest cuvant odios, ca pana la urma cuvantul este problema. Cianura este folosita in multe alte tehnologii, inclusiv in Romania. Si in Finlanda tot cu cianura exploateaza. Nu cunosc foarte bine tehnic, dar putem sa invatam de la ei si sa stim ce ce putem cere ca standarde de mediu de la orice fel de companie, nu de la una anume, ci de la oricine vrea si poate sa investeasca in Romania", a spus Ponta, aflat in vizita oficiala in Finlanda.

El a insistat asupra faptului ca nu vorbeste despre un proiect anume, ci despre faptul ca Romania trebuie sa isi exploateze resursele, nu sa le blocheze, si poate invata de la tari cu standarde ridicate de protejare a mediului care sunt tehnologiile acceptabile.

"Dupa care, daca nici ce se face in Finlanda nu e bun, inseamna ca e o exagerare", a adaugat Ponta.

Intrebat de jurnalisti daca poate impune alte standarde de mediu pentru exploatarea de la Rosia Montana, premierul a raspuns ca pentru orice exploatare pot fi stabilite orice fel de reguli de mediu care sunt considerate necesare in legislatia romaneasca.

"Dar in momentul in care aceste reguli sunt respectate, atunci aprobam exploatarile. Nu facem cele mai inalte standarde de mediu si dupa aia oricum nu acceptam. Pe mine ma intereseaza ca Romania sa isi exploateze resursele - si nu vorbesc doar de aur, ci de multe alte resurse - asta inseamna sa avem standarde de mediu, dar sa spunem ᅡDaᅡ folosirii resurselor noastre naturale, asa cum spune Finlanda (...) Nu stiu de ce nu am face si noi acelasi lucru, este vorba de dreptul la dezvoltare al Romaniei si de oportunitatile uriase pe care, cu inteligenta si cu respectarea mediului, trebuie sa le folosim", a adaugat insa Ponta.

El a precizat ca in Finlanda functioneaza 52 de mine de aur, nichel, crom si cupru, la standarde ridicate de protejare a mediului.

Premierul a declarat anterior, dupa ce l-a informat pe prim-ministrul finlandez ca in Romania exista o dezbatere privind viitorul mineritului, ca autoritatile romane vor schimba informatii cu cele finlandeze si le vor solicita asistenta tehnica pentru lucrari de exploatare miniera cu tehnologii avansate, care protejeaza mediul.

El a precizat ca in Finlanda, unde sunt exploatate aur si uraniu, standardele tehnologice sunt cele mai ridicate din Europa, astfel ca autoritatile romane vor efectua cu cele finlandeze un schimb de informatii in domeniu si vor solicita asistenta tehnica si dialog atat cu agentiile guvernamentale, cat si cu sectorul privat care lucreaza in domeniu, astfel incat Romania sa obtina avantaje de la resursele sale naturale, protejand si mediul.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1072 vizualizari

  • +4 (4 voturi)    
    sa ne comparam cu Finlanda (Luni, 23 septembrie 2013, 21:07)

    epaminonda [utilizator]

    Atunci cand invatamantul romanesc va ajunge de calitatea celui finlandez, se va intampla ca si protectia mediului din Romania sa fie identica cu cea din Finlanda.
    Numai atunci eu as fi de acord sa inceapa proiectul RMGC.
    Pana atunci sunt povesti cu Mos Craciun din Laponia cu cianuri.
    • -1 (1 vot)    
      putem sa ne ridicam prin minerit (Marţi, 24 septembrie 2013, 8:58)

      winston [utilizator] i-a raspuns lui epaminonda

      poate daca ne vom dezvolta economie si se vor aduce bani la buget se va putea investi in educatie ca sa ajungem la nivelul Finlandei. si asta se poate realiza prin minerit
  • +4 (4 voturi)    
    Nu, domnule Prim Ministru! (Luni, 23 septembrie 2013, 21:46)

    Jimmy Hoffa [utilizator]

    1. Problema nu e cuvantul, ci substanta chimica. ;)
    2. Problema e ca muntii vor fi distrusi.
    3. Problema e ce vor face oamenii din zona dupa ce exploatarea miniera se va fi incheiat. Ia spuneti, domnule Prim Ministru, ce vor face oamenii aia cand nu o sa mai aiba ce sa extraga RMGC?ț
    4. Cu cat v-au cumparat cei de la RMGC? Asta e cea mai mare problema dintre toate.

    Si ar mai fi una... Daca se respecta normele de mediu, cine aproba proiectele - deputatul sau Primul Ministru Ponta?

    Cum ati votat, asa sa sa fiti guvernati, dragi concetateni.
    • +1 (1 vot)    
      Stii care-i partea trista? (Marţi, 24 septembrie 2013, 0:31)

      Prostu' satului [utilizator] i-a raspuns lui Jimmy Hoffa

      Ca daca votul era pe invers, aia faceau exact ca si astia, dar pe bani mai putini.
      Ai uitat deja despre frenezia economica marca MRU si despre lobby-ul agresiv facut de prezident proiectului RMGC?
      • 0 (0 voturi)    
        Nu am uitat (Marţi, 24 septembrie 2013, 1:43)

        SKBjull [utilizator] i-a raspuns lui Prostu' satului

        Dar cu tot suportul fatis, Basescu nu a semnat nimic. Tot timpul a pasat cartoful fierbinte la altii. E din topor, dar nu e prost.
  • +2 (2 voturi)    
    RMGC finanteaza alegerea lui Ponta presedinte (Luni, 23 septembrie 2013, 21:54)

    dumitrica [utilizator]

    Acest avocat fara scrupule numit Ponta a luat mita milioane de Euro pentru a apara interesele firmei RMGC. Daca se da avizul de exploatare, alte milioane vor intra in buzunarele premierului, bani cu care spera sa-si finanteze campania prezidentiala din 2014.
  • +4 (4 voturi)    
    cuvantul odios, bai Pontanocchio (Luni, 23 septembrie 2013, 22:01)

    ZeroAbsolut [utilizator]

    nu e cianura, e MITA ! Ca degeaba avem legi daca MITA le-nmoaie pe toate.

    Jos guvernul Pontanocchio! Jos parlamentul corupt!
  • +4 (4 voturi)    
    cuvantul odios e furt (Luni, 23 septembrie 2013, 22:28)

    liviusmaximus [utilizator]

    Cianura e doar o virgula stimabile. 500 de locuri de munca se genereaza usor daca vrei...sustenabil !
  • +4 (4 voturi)    
    gargara (Luni, 23 septembrie 2013, 22:30)

    zambara [utilizator]

    poti sa ridici standardele si garantiile de mediu pana ti se face acru... Cum executi garantiile la o companie inregistrata intr-un paradis fiscal?
    • -1 (1 vot)    
      companie romaneasca (Marţi, 24 septembrie 2013, 9:01)

      winston [utilizator] i-a raspuns lui zambara

      RMGC e companie romaneasca, inregistrata in Romania.
      • 0 (0 voturi)    
        Exact! (Marţi, 24 septembrie 2013, 14:42)

        Prostu' satului [utilizator] i-a raspuns lui winston

        Si are un capital de vreo opt milioane de euro...
      • 0 (0 voturi)    
        sigur, sigur (Miercuri, 25 septembrie 2013, 23:26)

        zambara [utilizator] i-a raspuns lui winston

        Gold Corporation, compania care controleaza 80% din RMGC e inregistrata in paradis fiscal. Stii si tu asta dar te prefaci ca ploua.
  • +6 (6 voturi)    
    NU MAI DATI FINLANDA CA EXEMPLU (Luni, 23 septembrie 2013, 22:43)

    SKBjull [utilizator]

    Finlanda are o zona urbanizata in sud, Uusimaa, unde se gasesc primele orase ca marime, Helsinki, Espoo si Vantaa. Impreuna au un sfert din populatia totala a tarii si doar jumatate din populatia Bucurestiului.

    Chiar daca includem aceasta aglomare urbana, densitatea populatiei e extrem de mica, 15,3 locuitori/km2, fata de 84,4 in Romania.

    In plus, Finlanda INTEGREAZA in produse finale cu valoare adaugata foarte mare tot ceea ce exploteaza, fie ca e vorba de minereuri, fie ca e vorba de masa lemnoasa. Nokia (care NU a renuntat la divizia care asigura back-bone-ul industriei de telecomunicatii, respectiv NSN), Elisa, UPM, Kemira, Cargotec, Ruukki, si mai sunt nume, daca aveti curiozitatea sa le cautati, toate beneficiaza de industria extractiva si industria lemnului. Toate sunt multi-nationale de origine finlandeza.

    Pe scurt, nu ne permitem exploatarile din Finlanda din cauza ca avem o tara mult mai populata, unde orice accident ar avea consecinte mult mai grave si in plus, asemenea exploatari nici nu au sens din cauza ca nu avem companii locale care sa beneficieze de ele.

    Prefer sa luam ca exemplu Elvetia, care traieste bine merci din banci, cercetare, turism, ceasuri si bricege. Si care are o democratie functionala, unde un satuc de munte spune lejer NU la 1,2 miliarde de $: http://www.telegraph.co.uk/news/9191676/Swiss-village-in-Alpine-valley-votes-to-turns-its-back-on-1.2-billion-goldmine.html

    Coincidenta sau nu, tot o companie canadiana...
  • +4 (4 voturi)    
    deștepți finlandejii ăștia .. (Luni, 23 septembrie 2013, 23:30)

    yoko ono [utilizator]

    dacă sunt așa de deștepți la cianuri etc oare au și prremier dobitoc ?
    Oare premierul lor are măcar un doctorat făcut așa mai la xerox ?
    N-are ? Nu îi copiem și la asta ? Premierul să NU aibe doctorate la xerox ?
    Ce zici țâcă ponta ??