Ponta cere asistenta tehnica din Finlanda pentru exploatari miniere cu tehnologii avansate de mediu

de I.C.     HotNews.ro
Luni, 23 septembrie 2013, 16:50 Actualitate | Esenţial


Autoritatile romane vor schimba informatii cu cele finlandeze si le vor solicita asistenta tehnica pentru lucrari de exploatare miniera cu tehnologii avansate, a declarat premierul Ponta, dupa ce l-a informat pe prim-ministrul finlandez ca in Romania exista o dezbatere privind viitorul mineritului, transmite Mediafax.

 Derularea lucrarilor miniere, in general, pe baza unor tehnologii avansate, cu solutii pentru protejarea mediului, a reprezentat unul dintre subiectele de discutie ale premierului Victor Ponta, aflat in vizita oficiala la Helsinki, cu omologul sau finlandez, Jyrki Katainen.

"Finlanda este foarte avansata in sectorul energiei verzi si al mineritului. L-am informat pe prim-ministrul Katainen ca, exact acum, in Romania este o dezbatere uriasa si importanta despre viitorul mineritului si, invatand de la Finlanda, cu tehnologiile cele mai avansate si mai verzi, ne poate ajuta sa luam deciziile corecte", a spus Ponta, intr-o conferinta de presa sustinuta impreuna cu seful Guvernului finlandez.

El a precizat ca in Finlanda, unde sunt exploatate aur si uraniu, standardele tehnologice sunt cele mai ridicate din Europa, astfel ca autoritatile romane vor efectua cu cele finlandeze un schimb de informatii in domeniu si vor solicita asistenta tehnica si dialog atat cu agentiile guvernamentale, cat si cu sectorul privat care lucreaza in domeniu, pentru ca Romania sa obtina avantaje de la resursele sale naturale, protejand si mediul.

Premierul finlandez a afirmat la randul sau ca exploatarea miniera poate fi sustenabila industrial, daca se tin cont de toate criteriile, respectiv economic, social si de protejare a mediului.

"Mineralele si metalele noastre valoroase sunt localizate mai ales in nordul Finlandei, iar natura Laponiei este foarte fragila. Si Mos Craciun locuieste in Laponia si nu-l putem deranja cu minele noastre, de aceea avem nevoie de tehnologii foarte eficiente in sectorul minier", a adaugat Katainen.

Premierul Victor Ponta se afla, luni, in vizita oficiala in Finlanda, iar marti va efectua o vizita similara in Lituania.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1785 vizualizari

  • +3 (11 voturi)    
    sunt curios (Luni, 23 septembrie 2013, 16:58)

    Mos Andrei [utilizator]

    Oare i-a zis PM-ului finlandez ca el face publicitate pro RMGC pe la televizor in Romania si ca de fapt il doare in cot de patrimoniu si natura?

    S-a dus si el sa mai minta si pe altii, ca de noi s-a saturat.
    • +4 (4 voturi)    
      Am ajuns la Mos Craciun (Luni, 23 septembrie 2013, 17:30)

      VictorS [utilizator] i-a raspuns lui Mos Andrei

      stam bine, astept povestea cu iepusarul si cu zana maseluta.

      Ce nu mi-e clar inca e cine e Pacala. Desi Ponta aduce enorm cu personajul, se pare ca noi avem rolul lui Pacala...

      Nu stiu ce se tot strofoaca Ponta cu Rosia Montana.
      Nu a inteles ca nu sunt toti romanii disperati dupa gologani, ca suntem si unii care vrem macar aerul si apa sa mai existe? Chiar nu vrem sa trebuiasca sa cumparam de la magazin sau sa tragem teava cu contoar de la baietii veseli pentru apa potabila si aer de respirat.
  • +2 (2 voturi)    
    mickey mouse si goofy (Luni, 23 septembrie 2013, 17:48)

    skyradio [utilizator]

    "Si Mos Craciun locuieste in Laponia si nu-l putem deranja cu minele noastre"
    la noi traieste mickey mouse si goofy. unul vrea deranj cu minele altul (goofy) se da contra:chilotei, parsivel,cascutze,etc
  • +1 (1 vot)    
    cântec de lebădă (Luni, 23 septembrie 2013, 18:06)

    igorashu [utilizator]

    Dacă lui Ponta nu-i iese schema, a pierdut pe toate fronturile. Îi iau şi baronii gâtul.
  • +2 (2 voturi)    
    praf in ochi (Luni, 23 septembrie 2013, 18:11)

    Mirela_Pop [utilizator]

    pai nu spunea Ponta ca nu vrea sa se pronunte asupra proiectului si ca o sa lase parlamentul sa decida si ca asteapta sugestiile comisiei lui PESTE?
  • +3 (3 voturi)    
    Doctorat (Luni, 23 septembrie 2013, 19:03)

    Daniels22026 [utilizator]

    Am prevazut interesul premierului pentru tehnologii avansate de mediu, inca de azi dimineata. Am lucrat intens, am luat legatura cu institutii si savanti din Finlanda, Marea Britanie si Japonia. Pe la prinz am inceput sa elaborez teza de doctorat, am scris deja primele 1800 de pagini. Miine termin si restul, dar pot dezvalui citeva concluzii remarcabile pentru premierul Romaniei, dar si pentru ceilalti politicieni competenti din parlamentul Romaniei.

    la pagina 106:
    "Catelus cu parul cret
    Fura rata din cotet"

    la pagina 603
    "Un pitic atit de mic facea baie intr-un ibric"

    la pagina 1605:
    "dragostea e un lucru mare"

    Puteti folosi citate din teza mea de doctorat numai cu ghilimelele de rigoare. Ofer asistenta tehnica in proiectul Rosia Montana numai pe euro, 12 ore pe zi, onshore, 3 luni cu 3 saptamini, 43 euro/ora.
  • 0 (0 voturi)    
    in Finlanda (Luni, 23 septembrie 2013, 19:22)

    kkciosuldelahamangia [utilizator]

    cine face exploatarea, o companie straina, sau statul finlandez ?
    ne raspundeti tov. ponta ?
    • +1 (1 vot)    
      Sunt si companii finlandeze, sunt si straine (Luni, 23 septembrie 2013, 20:56)

      Prostu' satului [utilizator] i-a raspuns lui kkciosuldelahamangia

      Importante sunt insa alte lucruri.
      Finlanda "institutionala" nu e atat de avansata in materie de energie verde (dl. Ponta probabil o "confunda" cu Danemarca) si mai ales minerit.
      Finlanda a devenit un rai al investitorilor in minerit de foarte putin timp (istoric vorbind), doar cativa ani, lucru consfintit prin noua lor lege a mineritului, la care se refera toti postacii, si care a fost adoptata in 2011.
      Si, de indata ce-a fost adoptata, a si devenit tinta unor presiuni puternice pentru modificarea ei in favoarea statului.
      Asta pentru ca, pe de o parte, in ciuda avalansei de proiecte si investitii, s-a constatat ca, pana la urma, statul finlandez nu prea se alege cu mare lucru.
      Iar pe de alta parte pentru ca, ei, da, tocmai in Finlanda, au aparut si foarte serioase probleme de mediu, oameni morti etc. Laivakangas, o mina de aur, are probleme, hmmm, chiar cu apa, iar la Talvivaara deversarile de sute de mii de metri cubi de ape toxice direct in mediul inconjurator au devenit obisnuite.
      Probabil de-aia si vrea Ponta sa ia lectii de la finni, ca sa ne obisnuiasca cu ce ne-asteapta.
      Pentru cine chiar vrea sa se informeze singur, editia internationala a Helsingin Sanomat, www.hs.fi, are articole garla.
  • 0 (0 voturi)    
    pt ce? (Luni, 23 septembrie 2013, 19:50)

    bedexe [utilizator]

    Serios acum, pt ce atatea mine? Nu ne am saturat? Nu ne mai ajunge averea? Sa producem ca sa avem ce arunca?
  • 0 (0 voturi)    
    Romania nu este Finlanda (Miercuri, 25 septembrie 2013, 19:45)

    fit [utilizator]

    Primul aspect, densitatea este mai mica, dar exploatarile de aur din Finlanda se afla in zone NEPOPULATE.

    Al doilea aspect, costurile din Finlanda sunt mult mai mici pentru inghetarea solului din zonele cianurate, din cauza ca sunt mai aproape de Polul Nord. Asa se procedeaza si in Canada, alta tara cu densitate mica de populatie in zonele de explorare, pentru a nu se infiltra cianurile in sol sau in panza freatica .

    Romania are o clima mult mai calda si nu si-ar permite ca zeci sau sute de ani de acum inainte sa inghete fundul lacurilor cianurate! Am pierde mult mai mult decat am castiga!.