150 de caini au fost adoptati saptamana aceasta din adaposturile din Capitala

de Alina Neagu     HotNews.ro
Sâmbătă, 14 septembrie 2013, 14:47 Actualitate | Esenţial


Peste 150 de caini au fost adoptati luni, miercuri si vineri din adaposturile municipalitatii, fata de 25 in toata saptamana trecuta, programul zilelor de adoptie fiind prelungit intre orele 9.00 si 15.00, incepand de saptamana viitoare, a anuntat ASPA. Potrivit reprezentantilor Autoritatii pentru Supravegherea si Protectia Animalelor (ASPA), in cele trei zile de adoptii de saptamana aceasta au fost adoptati 153 de caini, dintre care 25 luni, 44 miercuri si 84 vineri, anunta Mediafax.

Dintre cei peste 80 de caini adoptati vineri, 52 au fost luati din adapostul Theodor Pallady si 32 din cel de la Mihailesti. "Pentru a face posibile aceste adoptii, programul de functionare al bazelor autoritatii a fost prelungit pana la ora 19.00, respectiv pana cand toti cetatenii care au dorit sa adopte un caine au reusit acest lucru", a declarat Razvan Bancescu, coordonatorul de proiect al ASPA.

Potrivit lui Razvan Bancescu, incepand de luni, cainii din adaposturile municipalitatii vor putea fi adoptati in zilele de luni, miercuri si vineri, intre orele 9.00 si 15.00, iar in cazul in care vor exista cereri, programul ar putea fi prelungit pana la solutionarea acestora.

Coordonatorul de proiect la ASPA declara miercuri ca, avand in vedere noile prevederi legale, municipalitatea vrea extinderea programului de adoptii, atat din punct de vedere al zilelor de adoptie, cat si al orarului zilnic. "In mod normal, cand o astfel de prevedere legala privind eutanasierea intra in vigoare, trebuie sa dam posibilitatea celor care vor sa ia caini sa poata veni sa-i ia", a spus Razvan Bancescu.

Reprezentantul ASPA a precizat ca, intr-o prima etapa, este extins orarul in zilele deja stabilite pentru adoptie, respectiv luni, miercuri si vineri, iar ulterior, in functie de resursele umane, programul de adoptie va fi extins marti si joi. "Trebuie sa gasim resurse sa extindem programul de adoptii, si aici vorbesc de resurse umane, pentru ca este nevoie de o persoana care sa inregistreze toate formulare", a adaugat Bancescu.

Coordonatorul de proiect al ASPA mai spunea ca adoptiile vor fi facute, ca si pana acum, in baza Hotararii CGMB 145/2013, precizand ca, in aceasta perioada, "a crescut suflul cu care se fac adoptiile, nu volumul acestora".

Razvan Bancescu estima ca, in cursul saptamanii trecute, au fost adoptati 25 de caini, aratand ca, desi municipalitatea a inceput de marti strangerea cainilor fara stapan de pe domneiul public, cu o formula imbunatatita a numarului de hingheri, "nu s-a accentuat atat de mult partea de prindere incat sa contrabalanseze partea de adoptie".

Bancescu mai spunea ca in adaposturile municipalitatii erau, miercuri, 519 cani, fiind libere aproximativ 200 de locuri, si ca in ultima saptamana nu s-a facut nici macar o eutanasiere. "Nu am avut nici macar o eutanasiere. Am avut un singur caine care a murit in adapostul din Mihailesti, dar care era foarte batran", a precizat Bancescu.

In ceea ce priveste costurile prevazute pentru adoptia cainilor, coordonatorul de proiect al ASPA a precizat ca, desi normele de aplicare a legii votata in Parlament nu au fost adoptate, nu se vor putea "frana adoptiile prin cost", insa este obligatorie pastrarea "unui grad de raspundere", astfel incat sa fie evitate situatiile in care anumiti cetateni adopta cate 50 de animale, acestea nefiind ulterior urmarite si ingrijite de catre adoptatori.

"Nu vom putea frana adoptiile prin cost, dar trebuie in continuare sa pastram un grad de raspundere si sa preintampinam situatiile in care cetatenii vin si iau cate 50 de caini, iar noi nu-i putem urmari ce fac cu ei", a spus Bancescu.

Camera Deputatilor a adoptat, in 10 septembrie, Legea privind cainii fara stapan, care stabileste, printre altele, un termen de 14 zile in care cainii sunt tinuti in adaposturi, dupa care, daca acestia nu sunt revendicati sau adoptati, pot fi eutanasiati, edilii avand posibilitatea sa amane eutanasierea.

In Bucuresti exista aproximativ 64.000 de caini fara stapan, iar posibilitatea municipalitatii de a caza in adaposturi aceste animale este mult mai mica decat numarul de animale aflate in libertate.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2889 vizualizari

  • +24 (28 voturi)    
    ... (Sâmbătă, 14 septembrie 2013, 15:06)

    costinescu [utilizator]

    bun, frumos. acum, rog primaria capitalei sa trimita niste echipe de verificare la persoanele care au ridicat cainii pentru a se asigura ca respectivii caini sunt tinuti in case/curti/apartamente si nu in fata blocului sau pe cine stie ce maidan.
    • 0 (0 voturi)    
      Iar amenzile ... (Duminică, 15 septembrie 2013, 11:13)

      John M. [utilizator] i-a raspuns lui costinescu

      in caz de neconformitate sa fie pe masura. Sa "muste" rau din portofelul acestei "dizidente canine" iresponsabile...
  • +17 (21 voturi)    
    cum din 519 doar 153 au fost adoptati? (Sâmbătă, 14 septembrie 2013, 15:19)

    warchild [utilizator]

    si restul? la cate mii de iubitori de maidanezi avem, doar 153 au fost capabili sa adopte un catel?
    • 0 (10 voturi)    
      multi iubitori de animale nu isi permit sa adopte (Sâmbătă, 14 septembrie 2013, 16:53)

      nbo [utilizator] i-a raspuns lui warchild

      In blocul meu sunt apartamente mici, in care traiesc cu chiu cu vai familii intregi. Un catel s-a obisnuit sa se adaposteasca in bloc, si chiar sa urce si sa coboare cu liftul, alaturi de locatari. Toata lumea il stie si il iubeste. Unul din vecini ii lasa mereu mancare la usa. Catelul sta in cea mai mare parte a timpului pe culoar la etajul respectiv, si din cand in cand coboara si se plimba pe afara. De ce nu il adopta nimeni? Pentru ca apartamentele sunt mici, majoritatea locatarilor sunt plecati la lucru de dimineata pana seara si pur si simplu nu au timp sa se ocupe de un caine. Si atunci ce sa-i faci, sa-l omori? De ce? Aici nu deranjeaza pe nimeni. Latra doar la nesimtitii care trantesc usa la lift si il sperie.
      • +6 (10 voturi)    
        nu intelegeti... (Sâmbătă, 14 septembrie 2013, 21:05)

        cris34 [utilizator] i-a raspuns lui nbo

        Locul cainior nu este pe strazi, dar nici in holurile blocurilor. Unde in tarile civilizate ati vazut asa ceva? E sursa de infectie, nu e normal sa fie tolerat in scarile blocurilor. Blocurile de locuinte sunt pentru oameni, nu pentru animale! Sunt curioasa cati dintre cei din blocul in care locuiti il iubesc si cati nu si-l doresc acolo, de fapt. Pe mine m-ar deranja enorm si nu as fi de acord.
      • +6 (10 voturi)    
        Nemaipomenitii iubitori fara spatiu (Sâmbătă, 14 septembrie 2013, 21:06)

        dottore [utilizator] i-a raspuns lui nbo

        Daca il iubesti, dormi cu el in pat.
        Altfel nu te mai da mare iubitor cu inima mare si spatiu mic.
        Nu mai are ce cauta pe scari, strazi si gradini pentru ca nimeni nu strange dupa el.

        O intrebare, mare iubitor!
        Strangi rahatul lui zilnic de pe scara blocului si din strada? Sau femeia de serviciu dupa multe ore, zile?
      • +2 (2 voturi)    
        nu mi se pare normal (Duminică, 15 septembrie 2013, 11:32)

        draq [utilizator] i-a raspuns lui nbo

        Ai idee macar care sunt obligatiile detinatorilor (chiar si temporari) de caini? E inregistrat cainele ala la Asociatia Chinologica Romana? Are vreun vaccin facut (cel antirabic macar), sa nu mai zic de deparazitare si sterilizare? Dar cel mai important, stii ca e interzisa detinerea cainilor in partile comune ale imobilelor? Daca o persoana straina intra in bloc, ce se intampla in momentul in care vrea sa treaca pe langa acel caine? Cainii sunt animale teritoriale, vrei sa spui ca va da din coada daca omu' ala are un suflet bun si ii va musca doar p-aia care sustin eutanasierea?
        Am avut doi caini cat am stat la casa dar in momentul in care m-am mutat la apartament le-am gasit stapan nou. Iti zic eu ce sa faci cu el, ii duci la un adapost si poate cineva il va adopta sau gaseste pe cineva dispus sa aibe grija de el.
    • +4 (4 voturi)    
      Sunt mai putini copii (Sâmbătă, 14 septembrie 2013, 17:43)

      XXIstCentury [utilizator] i-a raspuns lui warchild

      orfani in toata Romania decat caini vagabonzi in Bucuresti. Cum, la cati oameni care declara ca nu mai pot de mila copiilor, nu se gasesc cateva mii care sa incerce sa-i adopte ? Nu poate insemna decat ca pe romani ii doare undeva de copii daca nu e vorba de ai lor, mai spun asa din cand in cand ca le e mila de copii in general ca da bine sau vor sa faca bani.
      Problema s-ar putea pune si asa cum am descris mai sus. Sunt multe lucruri care intra in decizia de a adopta un caine, nu e ca oamenii nu vor sau nu sunt interesati. E mult mai greu sa adopti un copil, dar e vorba de un copil - la cat de mult va dati de ceasul mortii pe aici de grija lor si cum un copil are o valoare de zeci de ori mai mare decat un caine, s-ar presupune ca ati fi in stare sa faceti eforturi de zeci de ori mai mari de dragul lor decat sunt unii dispusi sa faca de mila cainilor.
      Intr-un final, sunt mai multi oameni care declara ca le e mila de caini si care sunt dispusi sa faca efortul de a-i lua acasa decat sunt oameni care declara ca le e mult mai mila de copii dar sunt dispusi sa faca efortul proportional de a lua un copil orfan acasa.
    • +4 (10 voturi)    
      pai da (Sâmbătă, 14 septembrie 2013, 18:08)

      Adrian1 [utilizator] i-a raspuns lui warchild

      pai da, putini sunt adoptati pentru ca multi oameni latra pe net, dar putini sunt in stare sa-si asume raspunderea de a adopta si ingriji un caine.
  • +18 (26 voturi)    
    hm (Sâmbătă, 14 septembrie 2013, 15:26)

    grongobar [utilizator]

    oare cati dintre cei 150 de maidanezi au si fost lasati deja inapoi pe starzi ?cine "adopta" un astfel de caine ar trebui monitorizat 1 an si obligat sa se prezinte cu cainele cel putin o data pe luna la un centru specializat,in caz contrar sa primeasca o amenda de la 1000 euro in sus.
    • +4 (12 voturi)    
      Monitorizat 1 an?!? (Sâmbătă, 14 septembrie 2013, 18:40)

      TimantiusRaptor [utilizator] i-a raspuns lui grongobar

      NU!
      Monitorizat până predă hoitul potăii, 15 ani la nevoie!
    • +2 (4 voturi)    
      mda (Sâmbătă, 14 septembrie 2013, 18:43)

      Claudia_V [utilizator] i-a raspuns lui grongobar

      Si dupa ce se platesc costuri pentru monitorizare, vii iar si tipi pe aici ca arunca statul cu bani pentru caini, nu? Sau crezi ca monitorizarea nu implica resurse de nici un fel? Hingherii nu ridica acum toti cainii de pe strada? Daca ii adopta si ii duc iar in strada, nu ii ridica din nou? Cum poti sa te gandesti ca lumea ii ia si ii arunca din nou pe strazi? Ati vrut eutanasiere, iar cand ati auzit ce costuri sunt ati inceput "pfff, sa-i torturam, sa-i ardem, sa-i taiem, ce aruncam cu banii?" Ati vrut sa fie ridicati, cand ati auzit costul, ati inceput "ii ridic eu si ii aduc morti pentru 100 RON". Oricum ai proceda, nu e bine. Sunt copii omorati de parinti, oameni care mor in spitale din cauza neglijentei doctorilor si a asistentelor, copii aruncati la tomberon de mame, avem un sistem de invatamant vai de mama lui si noua ne arde sa discutam toata ziua despre caini. Vezi tot felul de stiri groaznice, actor injunghiat, femei violate in plina zi, nici un comentariu. La toate stirile despre maidanezi, sunt 200 de comentarii. Mai analizati fratilor si din alte puncte de vedere, nu mai sariti atat la fiecare chestie.
      • +3 (3 voturi)    
        nu (Duminică, 15 septembrie 2013, 11:09)

        grongobar [utilizator] i-a raspuns lui Claudia_V

        in primul rand nu tip.monitorizarea e necesara pentru ca exista multi "iubitori" de animale care ii adopta si apoi ii arunca inapoi in starda zicand ca au salvat o creatura a domnului.eu unul vreau o tara civilizata in care sa nu-mi fie frica sa ma plimb riscand sa fiu atacat de haite de maidanezi.in nicio tara civilizata nu exista maidanezi,si in toate tarile civilizate se iau masuri drastice pentru ca acestia sa nu apara.
        • 0 (0 voturi)    
          Da, dar nu asa... (Duminică, 15 septembrie 2013, 12:08)

          Claudia_V [utilizator] i-a raspuns lui grongobar

          Daca s-ar fi luat masuri din timp, nu se ajungea in situatia asta. Stiu ca exista oameni cu caini de rasa care ii lasa in voia lor, se imperecheaza cu maidanezii si ies niste corcituri pe care nu prea le adopta nimeni. Stiu ca exista oameni care isi abandoneaza cainii pe strazi. Acestea sunt chestii care se vor intampla in continuare din pacate, daca nu se iau masuri in acest sens. Toata lumea acum este concentrata pe eutanasiere (ca asa e romanul, ce zice presa ca e bine, zice si el ca e bine), care nu va rezolva problema, pana cand nu se rezolva cele de mai sus. Exista toate polemicile acestea pentru ca noi, "iubitorii de animale, javre, sau cum ne mai numiti", nu acceptam cum se pune problema. Nu poti sa spui ca ii omori tu pe toti, pentru 100 RON. Nu este normal ca oamenii sa tortureze cainii si sa-i omoare cu bate si alte cele. Nu este normal ca dintr-odata sa vezi copii care se bucura langa un caine care a fost torturat si omorat. Nu mi se pare normal ca din cauza mass mediei lumea sa inceapa sa omoare animale in stanga si in dreapta. Nu mi se pare normal sa intrebi un copil de 8 ani, care protesteaza pro-eutanasiere, ce crede ca ar trebui sa se intample cu maidanezii si el sa raspunda "ar trebui sa fie impuscati in cap". Toata problema a fost tratata prost de la inceput, cu ura, amenintari si comportamente criminale. Toata problema a dus la o crestere cretina a copiilor, in ceea ce priveste animalele. A murit un copil, e trist, dar stii ce e si mai trist? Ca mai murise un copil sfasiat de maidanezi intr-un sat si nu a spus nimeni nimic de el. A sarit totul in aer cand un copil din Bucuresti a fost omorat de caini. Asa suntem noi, bucurestenii, ne uitam doar in ograda noastra, nu vedem si restul problemelor din jur. Noi mereu am tratat problemele cu violenta, ura, injuraturi samd. Nu rezolvam problema cu pancarte "stop terorii cu 4 labe". Ce rahat e asta?
  • +17 (21 voturi)    
    simpla curiozitate (Sâmbătă, 14 septembrie 2013, 15:31)

    cartograful [utilizator]

    Sunt curios daca s-ar face o inspectie peste 6 luni cati din acesti 150 de caini se vor afla la cei care i-au adoptat si cati inapoi pe strazi.
  • +18 (22 voturi)    
    O mizerie! (Sâmbătă, 14 septembrie 2013, 15:37)

    Martinezu [utilizator]

    Asistam chiar pasivi la o mare porcarie ce se deruleaza in aceste zile.
    Nu numai ca problema ciinilor nu se rezolva, dar ea chiar se agraveaza.
    Nu cred ca e un secret pentru nimeni ca toti cei 150 de ciini se intorc de unde au fost ridicati. Asta dupa ce primaria cheltuie 50 de euro pt fiecare javra. Adica bani aruncati ( a mia oara) in buzunarele unora.
    Cum vad eu desfasurarea lucrurilor: Dupa o vreme sa zicem citeva luni, vor fi strinsi (si eliberati )sa zicem 10000 de javre. Adica o jumatate de milion de euro aruncati in conturile unor baieti destepti. Pe strazi numarul lor va creste natural. In schimb, Orescu va raporta un numar mai mic. De la cei 65 000 din prezent oficial numarati, vor scadea artificial, din condei la 40000..Cine se poate impotrivi????Cine dracu ii numara?Fiecare om va crede ca doar pe strada lui au mai ramas dar in general lucrurile se indreapta...Si oprescu si-a facut datoria si toata lumea e multumita!..
    Ne auzim la urmatorul caz de omor. Urmeaza vreun batrinel.
  • +11 (11 voturi)    
    de acord cu adoptia, dar... (Sâmbătă, 14 septembrie 2013, 15:55)

    draq [utilizator]

    Cainilor adoptati ar trebui sa li se implanteze un cip si in caz ca sunt gasiti din nou pe strada “stapanii” sa fie trasi la raspundere. Altfel problema maidanezilor nu se va rezolva niciodata. Sunt convins ca se vor gasi suficient de multi imbecili care vor adopta caini si apoi ii vor abandona.

    Si clar trebuie modificata legea. Abandonul ar trebui pedepsit cu minim 1 an de inchisoare iar pentru situatii similare cu ce s-a intamplat recent cu acel copil ucis de caini, proprietarii acuzati de omor prin imprudenta
  • -7 (11 voturi)    
    sunteti toti dusi? (Sâmbătă, 14 septembrie 2013, 15:56)

    authoritah [utilizator]

    nu oricum vor fi ridicati in perioada urmatoare TOTI cainii de pe strada si omorati? atunci ce conteaza ca li se da drumul dupa ce au fost adoptati, cum credeti voi?

    sau astia care sunt adoptati si li se da drumul devin invizibili?
  • +9 (9 voturi)    
    Sa le puna cip la adoptie! (Sâmbătă, 14 septembrie 2013, 16:00)

    Con_stan_tin [utilizator]

    Cip cu informatii despre caine si despre stapan platit de viitorul stapan.
    • 0 (0 voturi)    
      Da, dar... (Sâmbătă, 14 septembrie 2013, 18:38)

      TimantiusRaptor [utilizator] i-a raspuns lui Con_stan_tin

      ...cip-ul, așa cum se poate pune, se poate și scoate!
    • +3 (3 voturi)    
      cainii si stapanii fictvi (Sâmbătă, 14 septembrie 2013, 19:25)

      nemultumit [utilizator] i-a raspuns lui Con_stan_tin

      daca nu respecta conditiile de adoptie sa fie internati si detinatorii
  • +9 (9 voturi)    
    Rămâne cum am stabilit (Sâmbătă, 14 septembrie 2013, 16:22)

    felis_tigris [utilizator]

    Câinii comunitari de pe străzi vor fi aceiaşi.
    Buzunarele şmecherior vor fi un pic mai grase.
  • +3 (3 voturi)    
    ... (Sâmbătă, 14 septembrie 2013, 17:08)

    klaudyuxxx [utilizator]

    sper ca desteptii i-au chipat inainte sa-i dea spre adoptie, astfel in caz ca sunt gasiti din nou pe strazi, adoptorii sa fie amendati....
    dar stai, avem lege pt asa ceva?
  • +5 (7 voturi)    
    Stai că e leac și pentru „adoptatorii” ăștia! (Sâmbătă, 14 septembrie 2013, 18:00)

    TimantiusRaptor [utilizator]

    Ia să li se facă la adopție:
    1. o poză cu potaia,
    2. potaia să fie marcată,
    3. periodic să fie verificat distinsul adoptator dacă mai are javra-n casă!
    Iar dacă n-o are în casă ci a lăsat-o să zburde iar pe stradă, să i se dea o frumusețe de amendă de să simtă toți fiorii iubirii animalice, bașca să i se dăruiască un dosărel penal așa, ca pentru fals în declarații, frate!
    Atunci să vedem cum mai e cu „iubirea” asta maaaaaaaare??!!
  • +4 (4 voturi)    
    Inconstienta (Sâmbătă, 14 septembrie 2013, 18:09)

    mihai2015 [utilizator]

    Ce se intampla acum este o prostie de nedescris, pentru ca aceste adoptii sint fictive.
    Dupa cite stiu si cainele criminal care omorat pe Ionut fusese "adoptat".
    Este o inconstienta criminala din partea ASPA si a primarie capitalei ca accepta aceste pseudoadoptii.
    Aceste fapte constituie un fapt deosebit de periculos, din cate am inteles numarul de asazise adoptii este mai mare ca prinderile.
    Asa ca unii vor incasa bani sa prinda caini, asazile ONG-uri vor elibera cainii si cercul vicios va continua. Unii vor castiga bani si prostii vor fi muscati in continuare.
    O alta jmecherie, de curiozitate cainii prinsi ca l-au atacat pe Ionut erau sterilizati pentru ca am inteles ca trecusera pe la ANSPA? cred ca si sterilizarile se faceau pe hartie (in realitate nu se faceau) si se incasau bani frumosi.
    De ce nu se sesizeaza DNA-ul, DICOT-ul, SRI-ul, Parchetul general pentru ca aceste fapte sin CRIMINALE la adesa populatiei.
  • +1 (1 vot)    
    condamnare CEDO (Sâmbătă, 14 septembrie 2013, 18:18)

    Crissttina [utilizator]

    au fost si batranei omorati de caini, a fost un japonez muscat pe magheru, acum trei ani o femeie...avem si hotarari de condamnare la CEDO

    http://www.luju.ro/international/cedo/exclusiv-georgeta-stoicescu-o-batrana-de-71-de-ani-atacata-in-2001-de-o-haita-de-7-caini-a-castigat-postmortem-la-cedo-actiunea-impotriva-statului-roman-curtea-a-stabilit-ca-romania-a-incalcat-trei-articole-din-conventie-acordand-9-000-euro-daune-morale-j

    doar ca vrem sa parem interesanti si sa invocam niste drepturi despre care habar nu avem ce vorbim
  • 0 (0 voturi)    
    CEDO (Sâmbătă, 14 septembrie 2013, 18:22)

    Crissttina [utilizator]

    http://www.luju.ro/international/cedo/exclusiv-georgeta-stoicescu-o-batrana-de-71-de-ani-atacata-in-2001-de-o-haita-de-7-caini-a-castigat-postmortem-la-cedo-actiunea-impotriva-statului-roman-curtea-a-stabilit-ca-romania-a-incalcat-trei-articole-din-conventie-acordand-9-000-euro-daune-morale-j
  • +2 (2 voturi)    
    Bravo :) (Sâmbătă, 14 septembrie 2013, 18:54)

    XXIstCentury [utilizator]

    Si parintii mei au doi caini maidanezi adoptati (eu sunt prea mult timp plecata la serviciu si nu pot sa tin unul :(( ), dar acum au decis sa se duca la adapost sa mai ia un catel.
    Chiar ar trebui cipati, ca sa poata exista o monitorizare. Oricum, ce se face acum e un alt mare tun marca Oprescu.
    Eu chiar cred ca mare parte dintre oamenii aceia vor sa adopte un caine si sa-l ia acasa, pentru ca si am cunoscuti care s-au mobilizat, ai mei au venit cu aceeasi idee fara sa le sugerez eu, asa ca nu e ceva care mi se pare iesit din comun - chiar este o mai mare mobilizare intre oamenii care isi permit.
    Dar deja s-au dat contracte mari unor firme de casa ale oprescului. Probabil ca se vor mai gasi si alte lucruri necesare de facut tot cu firme bine alese. Se cheltuiau deja milioane de euro, de catre ASPA, cu doar 8 hingheri si aproape fara caini in adaposturi. Acum, cu situatia de urgenta, vor mari bugetul - probabil cu aceleasi rezultate, insa, pentru ca numai din modul in care au fost alese firmele si din sumele ... cam mari (50 de euro pentru un caine ? WTF) vehiculate se vede ca e o ocazie de ciolan, nu de pus pe treaba serios, cu oameni alesi pe criterii de eficienta, competenta etc. (ala cu buget de milioane de euro la ASPA pe nimic e in functie, seful lui, oprescul, la fel).
    Si desi toate astea sunt de observat, oprescul va proceda la fel ca pana acum: cand esecul va fi evident, va da vina pe altii. Si realitatea e ca nu exista altii - el este in fruntea unui organism care si-a luat niste angajamente, poate apela la politie, la orice - are multe parghii la dispozitie ca primar.
    E ca si cand eu as conduce un atelier auto, si cand ar veni clientul sa-si ridice masina i-as spune ca nu am putut face nimic, ca eu nu mai aveam piese si cei de la alte ateliere erau rai si nu vroiau sa-mi vanda, dar tot trebuie sa-mi dea niste bani ca am mers prin n-spe locuri sa caut piesele alea, nu e vina mea ca nu am reusit sa fac nimic, n-au vrut altii sa ma lase, dom'le.
  • +2 (2 voturi)    
    Degeaba ! (Sâmbătă, 14 septembrie 2013, 22:11)

    Steel [utilizator]