27 de ONG-uri cer politicienilor sa nu mai insinueze implicarea "agentilor straini" in protestele impotriva proiectului de la Rosia Montana

de Red. Stiri     HotNews.ro
Vineri, 13 septembrie 2013, 14:46 Actualitate | Esenţial


27 dintre cele mai cunoscute organizatii neguvernamentale cer printr-o scrisoare deschisa ca politicienii "să înceteze denigrarea și culpabilizarea cetățenilor care își exercită drepturile și libertățile democratice în stradă". ONG-urile le cer politicienilor, inclusiv premierului Ponta, sa inceteze "insinuarile" potrivit carora in spatele protestelor s-ar afla agenti straini. ONG-urile reclama revenirea la "metodele propagandei începutului anilor '90".

Reamintim ca premierul Victor Ponta a spus intr-un interviu la Antena 3 ca exista interese straine in spatele protestelor anti-exploatarea de la Rosia Montana.

Scrisoarea deschisa a celor 27 de ONG-uri:

"Noi, reprezentanții organizațiilor semnatare, am constatat în ultimele zile intensificarea insinuărilor la adresa organizațiilor neguvernamentale venite din partea câtorva politicieni, inclusiv din partea prim-ministrului României. Mass media au preluat și amplificat acuzațiile referitoare la presupuse interese ale unor terți pe care le-ar reprezenta acele structuri ale societății civile care ar fi sprijinit protestele împotriva promovării legii de exploatare auriferă de la Roșia Montană.

Acești politicieni, susținuți cu rea credință de o parte din mass-media încearcă să submineze motivele reale pentru care au ieșit în strada  zecile de mii de manifestanți. Noi, organizațiile neguvernamentale, ne solidarizăm cu cetățenii care au decis să protesteze nu numai pentru oprirea unui proiect periculos, ci mai ales pentru apărarea unor principii și cerințe generale precum democrația participativă, statul de drept, asumarea de către guvernanți a propriilor decizii, respectul pentru electorat concretizat în îndeplinirea angajamentelor asumate. Acestea sunt și valorile în virtutea cărora acționăm noi, organizațiile neguvernamentale și tocmai de aceea suntem solidari cu cetățenii care au decis să protesteze pașnic. Noi nu ne aflăm în spatele, ci alături de protestatari.

Cerem politicienilor să înceteze denigrarea și culpabilizarea cetățenilor care își exercită drepturile și libertățile democratice în stradă. Amintim politicienilor că nu protestele pașnice sperie investitorii corecți, ci corupția și proasta guvernare. Amintim politicienilor că marii investitori au fost alungați din România din cauza incapacității tuturor guvernelor succesive de a construi o infrastructură adecvată. Amintim politicienilor că miliarde de euro din sprijinul oferit de Uniunea Europeană sunt irosite anual din cauza corupției și incompetenței lor. Amintim politicienilor că sute de milioane de euro din banii noștri, ai contribuabililor, sunt cheltuiți în fiecare an netransparent și ineficient. Amintim politicienilor că ei sunt cei care i-au abandonat pe locuitorii din Roșia Montana la mila și discreția unor investitori obscuri, fără a încerca măcar a le oferi altă alternativă.

Încercarea de a deturna discuția de la motivele reale, care au scos oamenii în stradă către ținte false constituie o revenire la metodele propagandei începutului anilor ’90, când se încerca discreditarea opozanților de atunci ai puterii prin asocierea acestora  cu agenți străini intereselor naționale. Pentru a păstra progresele democrației care s-au petrecut în ultimii douăzeci de ani, solicităm tuturor politicienilor români să discute cinstit problemele care au generat actualele proteste și să renunțe la deturnarea atenției publicului către falși vinovați și false probleme.

Respectați-vă cetățenii!"

Semnatari
  • Fundația pentru Dezvoltarea Societății Civile (FDSC)
  • Centru de Resurse pentru Participare Publică
  • Asociația Pro Democrația
  • Expert Forum
  • WWF Romania
  • Active Watch – Agenția de Monitorizare a Presei
  • Fundația pentru Parteneriat
  • Asociația Miliția Spirituală
  • Asociația pentru Relații Comunitare (ARC)
  • Terra Mileniul III
  • Fundația PACT
  • Fundația Soros
  • APADOR – CH
  • Centrul de Resurse pentru Comunitățile de Romi
  • Alianța Națională a Organizațiilor Studențești din România
  • Centrul pentru Politici Durabile ECOPOLIS
  • Asociaţia Salvaţi Dunarea şi Delta
  • Asociaţia Vira
  • Fundația Alături de Voi
  • Asociaţia Funky Citizens
  • RHRN
  • Fundația Parteneri pentru Dezvoltare Locală (FPDL)
  • Societatea Academică  din România (SAR)
  • Freedom House
  • Institutul pentru Politici Publice (IPP)
  • Salvaţi Bucureştiul
  • Centrul Român de Politici Europene (CRPE)



















3810 vizualizari

  • +7 (15 voturi)    
    Bravo! (Vineri, 13 septembrie 2013, 14:57)

    CristinaNedelcu [anonim]

    excelenta punere la punct din partea ONG-urilor. Bravo!
    • 0 (4 voturi)    
      asa e (Vineri, 13 septembrie 2013, 21:19)

      IisusVine [utilizator] i-a raspuns lui CristinaNedelcu

      In spatele RMGC sunt interese particulare, mai periculoase decat agentii de stat.

      http://adevarul.ro/news/eveniment/ciocnirea-titanilor-ajuns-rosia-montana-campul-lupta-george-soros-mai-bogat-israelian-1_5231d79cc7b855ff56764d41/index.html

      Parerea mea e ca natarii pro si contra sunt doar niste flameri inepti.
    • -2 (6 voturi)    
      Si apropos (Vineri, 13 septembrie 2013, 21:20)

      IisusVine [utilizator] i-a raspuns lui CristinaNedelcu

      Sa imi explice si mie de unde mananca gura ONG-urilor. A donat careva din voi bani la astea de mai sus?
      • 0 (4 voturi)    
        si apropo (Sâmbătă, 14 septembrie 2013, 9:41)

        ZeroAbsolut [utilizator] i-a raspuns lui IisusVine

        ai donat tu bani vreunui ONG? Sau poate ai facut voluntariat la vreunul? Sa strangi gunoaiele lasate prin natura patriei de cetatenii responsabili, sau sa-ti petreci o zi cu vreo baba care nu-si poate purta de grija sau cu vreun copil de care parintii au uitat, sau sa ajuti vreun taran sa ceara niste bani de la UE? Cred ca nu.
  • +2 (6 voturi)    
    pai si el era (Vineri, 13 septembrie 2013, 14:59)

    lucyan [utilizator]

    anti exploatare, a declarat cu gurita lui, cine l-a platit" care agentura straina? sau a fost platita daciana, dragostea mea si ii respecta dorinta?
    si ceausescu inainte de a fi plumbuit tot asa sustinea "agenturili straine", poate vor avea aceeasi soarta si astia, ca au saracit acest popor si au vandut pe nimic aceasta tara, mai rau decat comunistii, aia au crezut intr-o doctrina tampita sau poate tampiti au fost cei care au aplicat-o, dar in nici un caz nu si-au vandut tara si bogatiile ei...
  • +4 (8 voturi)    
    Stie SRI ceva si nu ne spune si noua ? (Vineri, 13 septembrie 2013, 15:01)

    Ritzi Pitzi [utilizator]

    Daca sunt ceva influente straine sa ne spuna si noua, sa nu mai iesim ca prostii in strada sperand, de capul nostru, sa scapam de marea de cianuri care ni se pregateste...
    • -2 (10 voturi)    
      nu stiu (Vineri, 13 septembrie 2013, 15:46)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui Ritzi Pitzi

      ce stie sri, dar numai miliardarul rosu soros bacsi a sponsorizat cu una suta cinci mii de dolari ''miscarea''. Si alte fundatii de-astea roscovane au dat bani, nu numai baciul ungurean. Exista internet, nu e greu de verificat.
      Vezi site-ul cee trust.org, iar camaradul bumbes recunoaste deschis, Asa ca e simplu, cine vrea vede, cine nu vrea isi pune ochelarii de hipster cool si trendy si nu vede.
      • 0 (4 voturi)    
        seeeriooosss...? (Vineri, 13 septembrie 2013, 23:52)

        Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

        IA arata tu actul prin care Soros le-a dat 105.000 $ organizatiilor din comunicat, PENTRU CA sa protesteze impotriva exploatarii!! UNDE vezi la CEEE Trust proiecte finantate referitoare la Rosia Montana? Si CE are CEEE Trust comun cu Soros?

        In afara de asta: postacii RMGC or fi finantati din bani romanesti, n'asha?? Sau firma INSASI are actionariat majoritar roman?

        te-a antrenat BINE Tender, securistu', sa dezinformezi?!!
    • +6 (6 voturi)    
      SRI (Vineri, 13 septembrie 2013, 15:54)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Ritzi Pitzi

      SRI-ul n-o sa-ti spuna tie nimic. SRI informeaza presedintele, parlamentul, ministrii, nu cetateanul de rind. Cel putin nu direct.
    • +1 (9 voturi)    
      Nu-ti fura caciula! (Vineri, 13 septembrie 2013, 16:40)

      triciupa [utilizator] i-a raspuns lui Ritzi Pitzi

      Nu trebuie sa fii de la SRI ca sa stii asta, este suficient sa deschizi ochii si sa te desprinzi o clipa de implicarea emotionala. Informatiile sunt publice, gasesti pe net toate datele.
      Pe scurt: Militia Spirituala si CRIM, Mihaiu si Bumbes sunt stipendiati de Soros pentru actiunile anti-rmgc. Uita o clipa de "marea de cianuri" si gandeste cu mintea ta. Daca parcurgi datele si apoi o sa mai vrei sa te alaturi astora, OK, nimeni nu te va opri sa o faci.
      Ah, era sa uit de Craciun, slugoiul lui voiculescu, foarte activ si el si desigur, total dezinteresat...
      • +2 (8 voturi)    
        uite, de unii ca tine vorbeam mai jos (Vineri, 13 septembrie 2013, 20:26)

        ZeroAbsolut [utilizator] i-a raspuns lui triciupa

        pentru o persoana cu mintea "deschisa", ca tine, a castiga o LICITATIE de proiecte care nu au nimic de-a face nici cu mediul, nici cu Rosia Montana, nici cu RMGC, nici cu dracu, nici cu lacu, inseamna ca oengistii aia verosi s-au vandut lui Soros.

        Dar a primi bani pentru a publica reclame pro RMGC e total compatibil cu umplerea apoi a organului media respectiv cu materiale pro RMGC. In acest caz nu exista nici o suspiciune ca "domnii" jurnalisti s-ar fi manjit cu ceva, sau ca stau cu morcovu de teama ca le fug banii din reclama si pritocesc de zor la materiale pupincuristice.

        Ba nenea, oengistii aia verosi au primit banii inainte, pentru cu totul altceva, daca esti curios pentru ce, citeste naibii proiectele, ca-s publice. Ei trebuie sa justifice fiecare leutz cheltuit, ca altfel il dau inapoi.

        Pe cand "domnii" jurnalisti nu trebuie sa justifice nimica. Se semneaza un contract de publicitate, iar ei primesc niste banutzi. Cu cat e publicitatea mai nesimtita - nu doar aia oficiala, bineinteles, doar stiu ei cum sa scrie un articol publicitar fara sa fie marcat cu (P), cu atat e si plata lor mai grasa.

        Intelegi? Sau vrei sa iti desenez?
        • 0 (2 voturi)    
          bai (Sâmbătă, 14 septembrie 2013, 21:47)

          baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui ZeroAbsolut

          nenea, bun nume ti-ai ales, exact asta esti, zero absolut, poate si barat, oengistiii au primit banii inainte, la fel ca la bordel, ca sa faca exact ce fac acum. Cheltuiala inutila, proiectul se va face, vrea nu vrea soros si altii ca el si ca tine.
          Intelegi? Sau vrei sa iti desenez?
          • 0 (2 voturi)    
            cand ii (Duminică, 15 septembrie 2013, 12:13)

            ZeroAbsolut [utilizator] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

            avea habar care-i deosebirea dintre zero absolut si zero barat, atunci ti se va si aprinde becul.

            Nu numele si hainele il definesc pe un om, ci visurile, gandirea, vorba, fapta.
  • +4 (8 voturi)    
    dreptate (Vineri, 13 septembrie 2013, 15:46)

    Ana_Bucuresti [utilizator]

    Imi doresc foarte mult niste dreptate si legi corecte. Cetatenii nu pot cere ei insisi demisia primului ministru ?
  • +3 (9 voturi)    
    ONG-urile din Romania (Vineri, 13 septembrie 2013, 20:15)

    ZeroAbsolut [utilizator]

    indiferent de ce fel or fi, ar trebui sa isi uneasca fortele si sa puna de-o televiziune si de-un ziar, poate asa ajunge si activitatea lor sa fie prezentata de la sursa, nu din povesti.

    Atata timp cat exista politicieni sau jurnalisti care cred ca este de DATORIA ONG-urilor sa tina gura inchisa si sa curete rahatul facut de altii, societatea civila din Romania nu are cum sa se dezvolte mai sus de genunchiul broastei. De exemplu, am auzit destui in ultima vreme acuzand ONG-urile de mediu ca nu au rezolvat poluarea cu ape de mina de la Rosia Montana, sau ca membrii unor ONG-uri de orientari diverse care desfasurau proiecte finantate de Open Society Foundations (fosta Fundatia Soros) dinainte de explozia mamaligii Rosia Montana au primit finantarea ca o plata pentru a iesi in strada si a pune exploatarea de la Rosia Montana in bratele lui Soros.

    Mi-am luat chiar "interzis" la comentarii pe site-ul Evenimentul Zilei pentru ca am insistat sa-i intreb cum de membrii ONG-urilor cu proiecte finantate de OSF nu au dreptul sa protesteze si sunt acuzati de interes in a protesta, iar ziarul EVZ si jurnalistii aferenti nu se considera "vanduti", desi publica la greu reclama la proiectul RMGC si o multime de articole pupincuriste pro RMGC nemarcate cu (P). Dubla masura si obrazul gros la ele acasa printre cei de la EVZ, avand in vedere ca se sterg la greu comentariile contestatarilor, fiind de departe cel mai partinitor pe aceasta tema.

    Deocamdata, cele mai vizibile si de efect actiuni sunt cele de strada. Chiar daca sunt denaturate la greu de media, tot ramane ceva. Trimiterea de hartii nu rezolva nimic si nu ajunge la cunostinta nimanui, nici macar a adrisantilor.
  • +2 (6 voturi)    
    "interese straine in spatele protestelor", LOL...: (Vineri, 13 septembrie 2013, 23:57)

    Codruta N [utilizator]

    Pai, DA! ca firma care vrea exploatarea o fi romaneasca!! NU o fi listata la bursa din Toronto... si cu actionariat neclar!!

    Vai de capu' lor!!
  • +1 (3 voturi)    
    Ce ne-am face ? (Sâmbătă, 14 septembrie 2013, 9:05)

    istoriograf [utilizator]

    Ce ne-am face daca n-ar exista evreii, ungurii, americanii, UE etc etc ? Pe cine am arunca vina pentru tot ce nu merge bine in Romania ? Toata lumea s-a coalizat contra Romaniei si romanilor, strainii si agenturili conduc de fapt tara. De atatia copaci, nu mai vedem parul din ochiul nostru !
  • -1 (3 voturi)    
    Unele dintre ele,ONGuri, chiar sunt finantate (Sâmbătă, 14 septembrie 2013, 12:08)

    Gabi M [utilizator]

    pe fatza(de Soros) si pe ascuns(de rusi).Daca au atata simt civic de ce nu protesteaza impotriva a ceeace face USL-ul cu modificarea legii ANI,a Constitutiei(pentru a-si apara hotii din partide)?In plus,cu ce drept Craciun(al lui Felix),Mircea Toader,Mihaiu si ceilalti au blocat agtatea zile carosabilul in centru?Asta este civilizatie si simt civic?De ce protesteaza numai impotriva RM?Mai sunt si alte exploatari care folosesc cianuri.S-au trezit peste noapte ca sunt ecologisti?15.000 de habarnisti nu inseamna poporul roman!
    • +1 (3 voturi)    
      modificarea legii ANI e doar o poveste (Sâmbătă, 14 septembrie 2013, 15:09)

      ZeroAbsolut [utilizator] i-a raspuns lui Gabi M

      nu se va intampla, ca ne da UE na-na la fund. Nepenalii nostri politicieni vor incerca sa promoveze o lege centurista, de ocolire a prevederilor legii ANI. Aceea trebuie atacata.

      Poate nu ai auzit, dar au avut acceptul jandarmilor :) Si apoi un protest spontan e un protest spontan. Iti recomand sa iesi si tu sa ceri ceva, ca sigur sunt chestiuni care te supara si nu te asculta organele abilitate.

      Nu protesteaza doar impotriva RMGC. Protesteaza impotriva initiativei legislative neconstitutionale care incalca drepturi si libertati ale cetatenilor romani consfintite in Constitutie, in interesul unei firme private. Poporul roman ar fi inteles mai bine cum sta treaba daca ar fi trait ca rosienii 15 ani de zile sub dictatura Gold-ului, ignorati de propriul stat.
  • 0 (2 voturi)    
    fundatia Soros este impotriva :))))) (Sâmbătă, 14 septembrie 2013, 16:14)

    AlexVranceanu [utilizator]

    Chiar daca se numesc non-guvernamentale nu inseamna ca nu duc o politica ONG-urile. Cuprinzand de obicei cativa membrii activi care incaseaza bani de la cei din spatele lor , ONG-urile daca nu latra nu se fac auzite. Nu stiu daca un investitor dispus sa bage miliarde de dolari intr-o investitie este chiar asa obscur cum spun ele. In orice caz nu asa de obscuri precum sunt respectivele ONG-uri. RMGC ofera locuri de munca , lucru pe care nu-l face nici Guvernul Romaniei . DA proiectului !!
    Hoarte haios faptul ca ONG-ul "Salvati Bucurestiul " vrea sa salveze Rosia Montana. :)))
    • 0 (0 voturi)    
      pai (Sâmbătă, 14 septembrie 2013, 21:49)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui AlexVranceanu

      antibasistul nicusor dan e bun prieten cu si finantat de cacarau, ce poti sa-i ceri?