VIDEO Minerii blocati la Rosia Montana sunt hotarati sa ramana in subteran si ameninta cu greva foamei

de V.M.     HotNews.ro
Joi, 12 septembrie 2013, 0:09 Actualitate | Esenţial


Minerii din Rosia Montana care s-au blocat miercuri in galeria Catalina-Monulesti refuza in continuare sa iasa din subteran, ei fiind hotarati sa ramana pe termen nelimitat acolo, a declarat in cursul serii presedintele sindicatului "Viitorul Mineritului", Cristian Albu, citat de Agerpres.

"Ei sunt hotarati sa stea in subteran in continuare, pe termen nelimitat", a spus liderul de sindicat la iesirea din galerie, dupa ce i-a vizitat pentru a doua oara pe cei 22 de mineri de la blocarea acestora in mina. "Si noaptea o vor petrece acolo", a adaugat Albu. El a spus ca cei 22 de mineri nu au saci de dormit, precizand ca le-au fost duse acestora paturi, hrana si apa. Liderul sindical a afirmat ca temperatura este scazuta, dar nu aceasta este problema, ci umiditatea, care este destul de ridicata.

Cristian Albu a declarat ca protestatarii sunt decisi sa ramana in mina "pana ce li se vor rezolva problemele".

Liderul de sindicat i-a rugat din suflet pe oamenii politici sa vina la Rosia Montana si sa-i asculte pe minerii din subteran.

"Va fi o bomba sociala aici. Oamenii nu au o alta alternativa. Vor ramane pe drumuri", a spus Albu, care a mentionat ca pentru circa 350 de angajati ai Rosia Montana Gold Corporation vor expira contractele de munca la sfarsitul lunii septembrie. Ei sunt angajati pe perioada determinata, respectiv pentru cate trei luni.

Rude ale celor blocati s-au adunat la gura minei, membri ai familiilor amenintand ca se vor alatura si ei protestului extrem la care au recurs minerii.

In zona se afla si cateva zeci de angajati ai RMGC si localnici ce continua astfel protestul pe care l-au inceput miercuri dimineata in Piata Centrala. "Vrem sa muncim aici, la Rosia Montana", "Jos somajul", "Vrem sa traim din minerit", "Mineritul este painea noastra", "Ne-am saturat de atata asteptat" si "Vrem locuri de munca ACUM" sunt cateva dintre mesajele afisate pe pancartele purtate de participantii la manifestatie.

Minerii din Rosia Montana care s-au blocat miercuri in galeria Catalina-Monulesti ameninta ca vor intra in greva foamei daca pana sambata, la ora 12.00, nu vor merge in localitatea din Apuseni sa discute cu ei presedintele Senatului, Crin Antonescu, liderul PNL, pe care il considera "principalul vinovat" de situatia actuala privind proiectul miner.


Protestatarii doresc ca "toti reprezentantii grupurilor parlamentare sa vina la Rosia Montana cat de urgent, sa discute cu ei si sa vada in ce stare au ajuns", dar si sa vada ce s-a facut la Rosia Montana.

Cei 22 de mineri au transmis ca, daca pana sambata, niciuna dintre persoanele nominalizate nu vine la Rosia Montana vor intra in greva foamei. Ei se afla la o distanta de circa un kilometru de intrarea in galerie, la o diferenta de nivel de 300 de metri. Doi dintre mineri au probleme de sanatate. Unul are probleme cu inima, iar celalalt are bronsita, a spus prefectul de Alba, Gheorghe Feneser.

El a spus ca il va informa pe premierul Victor Ponta, precum si pe Crin Antonescu si pe liderii grupurilor parlamentare care sunt revendicarile celor blocati in galerie. "E o chestiune de bun simt sa vina aici, la Rosia Montana, sa vada adevarata fata a Rosiei Montane", a conchis Gheorghe Feneser.

Oamenii care s-au blocat in mina lucrau in schimbul I si au anuntat, atunci cand ar fi trebuit sa aiba pauza de masa, ca refuza sa iasa la suprafata. Ei muncesc in galerie la lucrari de conservare a acesteia.

Galeria Catalina-Monulesti pastreaza urme de exploatare si artefacte din mai multe perioade istorice, inclusiv romane. Pana in anii trecuti, din cauza lipsei lucrarilor de conservare, galeria s-a surpat pe toata lungimea.

O parte a retelei Catalina-Monulesti este accesibila publicului larg, in ultimii doi ani cateva mii de persoane avand posibilitatea sa viziteze in luna august galeria.

Reteaua miniera Catalina-Monulesti este renumita datorita descoperirii, in cursul secolelor al XVIII-lea si al XIX-lea, a 12 tablite cerate din cele 28 identificate in cadrul sitului "Alburnus Maior", care reprezinta primele acte juridice de la noi din tara.

La RMGC lucreaza in jur de 500 de oameni, majoritatea din Rosia Montana si imprejurimi, acestia fiind angajati pe perioada determinata, respectiv trei luni. Daca aceste contracte nu ar fi reinnoite de catre companie, rata somajului ar ajunge in comuna la peste 74%, a declarat, recent, primarul Eugen Furdui. In prezent, rata somajului in comuna Rosia Montana, care numara 3.000 de locuitori, este de circa 20%, a mentionat, saptamana trecuta, la solicitarea Agerpres, Eugen Furdui. De ajutoare sociale beneficiaza intre 105 si 110 familii, a afirmat primarul.

Mai multe comisii parlamentare au dat marti aviz negativ la proiectul de lege privind exploatarea minereurilor auro-argentifere de la Rosia Montana, care va fi dezbatut in procedura de urgenta.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















2030 vizualizari

  • +10 (12 voturi)    
    greva foamei? (Joi, 12 septembrie 2013, 0:25)

    lyth [utilizator]

    la cum actionat pana acum, sunt convins ca le-a adus RMCG punga cu snickers sa ramana pana duminica in "greva foamei". Tot nu inteleg ce cauta in galerii, tinand cont ca nu le-au sapat ei...e ca si cum protestatarii din Piata Universitatii ar face greva foamei in canalele bucurestene.
    • -7 (7 voturi)    
      hmmm (Joi, 12 septembrie 2013, 0:46)

      ampersand [utilizator] i-a raspuns lui lyth

      Vorbeşti despre ei exact cum vorbea cristian tudor popescu despre noi în 90.
      • +7 (7 voturi)    
        Ai dreptate... pana la un punct (Joi, 12 septembrie 2013, 2:21)

        Prostu' satului [utilizator] i-a raspuns lui ampersand

        Mistocareala nu-si are locul aici si intr-o astfel de situatie. Insa cam aici se termina dreptatea ta.
        Peste doar cativa ani, dupa ce baietii astia vanjosi vor fi terminat de macinat muntii aia si vor cere iarasi minerit, ca, deh, ei numai asta vor sa faca, asta fac din mosi-stramosi si nu vor nimic altceva sau altundeva, atunci ce-o sa mai facem? O sa-i platim pe unii sa ingropase praf de aur in pamant si pe ailalti ca sa-l scoata?
        Hai, te rog, fa un efort mintal, FFWD 15 ani si spune-mi cum ii rezolvi pe oamenii astia in 2030? Ah, da, nu discutam despre asta acum, o sa vedem atunci...
        Daca 20 de secui (sau bacauani) se incuie intr-o cabana in padure si ameninta ca-si dau foc daca nu sunt lasati sa cheleasca toti muntii dimprejur, ca asta au facut mosii si stramosii lor, ce-o sa facem? O sa zicem ca vai, bietii de ei, n-au alternative (asta, fireste, fara sa ne si gandim daca intr-adevar n-au), asta e, ce putem sa facem, lasa-i sa taie ce si cat vor?
        Daca aia din Delta isi leaga bolovanul de gat si ameninta ca se arunca in garla daca nu-s lasati sa pescuiasca sturioni cand vor ei, ce facem?
        Da' cand sindicatul de la Dacia facea scandal mai lunile trecute, n-ar fi trebuit oare sa-i stuchim pe frantuji afara din tara???
        Mai sa fie, cata grija mai aveti unii din voi, altminteri traitori intr-un capitalism destul de dur, de ce vor unii sau altii... sindicalisti RMGC, platiti de RMGC...
    • +4 (4 voturi)    
      Pot sa bea apa de la Rosia Poieni (Joi, 12 septembrie 2013, 4:55)

      Serban. B [anonim] i-a raspuns lui lyth

      Sa se duca cineva pana peste deal sa le aduca apa de acolo. Ca poate o sa li se faca sete.
  • +8 (10 voturi)    
    care mina? (Joi, 12 septembrie 2013, 0:35)

    Matraguna [utilizator]

    acolo la muzeu? ... pe bune? eu spun sa mai ramaneti sa studiati si voi ce vor "stapanii" vostri sa distruga.... taman urmele istorie .....

    iesiti afara ca voi nu faceti minerit, voi dinamitati si escavati.....

    cand va vad "castile" alea curate si lucioase, precum si uniforma apretata, parca ma intorc in timp.... mai draga!
  • +7 (7 voturi)    
    3000 de locuitori in RM? (Joi, 12 septembrie 2013, 1:06)

    un dac [utilizator]

    oare cat de greu e sa dai un ochi pe ultima numaratoare?

    Ce nu inteleg eu:
    1. daca ii invita doar pe ponta si antonescu, ce facem cu restul de parlamentari care, conform lui ponta si antonescu, sunt cei mai in masura sa isi dea un verdict.
    2. cat de serioasa este o companie care face contracte pe 3 luni? suna a santaj sau a ce?
    3. de ce este doar antonescu de vina? le-a trimis ponta portocale si gata, mai punem de-un vot? pare ca psd iar castiga. cat timp traiesc, sunt pro ponta. daca mor, ii numara dragnea.
    4. adevarata greva a foamei o vor face dupa plecarea celebrului gabriel. nu arhanghelul, evident.
    5. cine vrea sa vada cat de credibila si consecventa este parerea unor oameni saraci, sa vada documentarele cu minerii din guatemala, peru, honduras etc.
    6. gabriel e un fel de tiriac? adica atat de zgarcit a devenit brusc dupa ce a spaguit toata presa si o mare parte a decidentilor politici? pai si eu am bani sa conving DOAR 22 de mineri saraci sa stea in mina.
  • +6 (6 voturi)    
    Alooo, "mineri" (Joi, 12 septembrie 2013, 1:30)

    nano2k [utilizator]

    V-a spus cineva ca nu o sa mineriti de fapt ci o sa dinamitati si o sa carati moloz si materiale toxice si pline de otravuri?

    Ca nici la partea distractiva cu cianura nu o sa va lase, ca nu aveti cunostinte de chimie sau pregatirea necesara sa distingeti alcoolul de cianura [scuze pt mica rautate].

    V-a spus cineva ca traiti intr-o zona monoindustriala pe care v-au facut-o cadou otravit cu cianura cei de la RMGC?

    De fapt la cati $$$ ati incasat pentru ceea ce faceti acuma nici nu va pot blama tare, putini oameni de rand si-ar permite luxul de a refuza.

    Uite una dintre voi care a reusit in viata, dupa ce a incasat banii de la rmgc isi permite sa croseteze numai calcaiul, de restul zice ca ne lasa pe noi sa ne ocupam:

    http://www.youtube.com/watch?v=DoTZ9MtiQMA
  • +6 (6 voturi)    
    ce "galerie"?? (Joi, 12 septembrie 2013, 3:55)

    Codruta N [utilizator]

    Exploatarea de la Rosia Montana NU se va face in galerie!! Se vor face cariere, la SUPRAFATA (5 munti facuti praf: 4 pentru minereu si Sulei pentru rocile din baraj)!!

    Adica s-au inchis in muzeu? :)))))))))
  • +3 (3 voturi)    
    Lacuri de cianura ...inundate! (Joi, 12 septembrie 2013, 12:31)

    Cristhelen [utilizator]

    Nu-mi pot scoate din minte imaginea masivilor muntosi pusi la pamant cu dinamita si cratere umplute de apa cianurata! Ma intereseaza f. putin santajul minerilor din zona. Dupa cum spuneam si ieri, ar fi trebuit sa-si negocieze emigrarea in Canada cu aceasta firma pt ca a locui in acea zona dupa dezastrul ecologic, este o aberatie, vor plange pe la tv ca sunt sinistrati...eu una m-am saturat! nimeni in tara asta nu vrea proiectul decat o mana de mineri si cei care trag bani de pe urma lui. Dar imaginea unor lacuri de acumulare a cianurilor revarsate de inundatii.....ma ingheata! Daca cei implicati isi vor turna un pahar de apa contaminata si il vor da pe gat in fata natiunii la tv...o sa ma mai gandesc! promit! pana una alta sa faca ce vor ei, daca cedam acestor presiuni suntem cei mai mari fraieri care vor suferi pe veci si nu vor castiga nimic. Lasati natura in pace!
  • +1 (1 vot)    
    baieti, apucati-va de (Joi, 12 septembrie 2013, 14:43)

    pisicheru [utilizator]

    cursuri de soferie si agenti de paza caci la RMGC nu are nevoi de mineri care sa munceasca in galerie. Vor face explozii la suprafata si vor cara cu camioanele minereul. Si veti avea slujbe 5-10 ani ca oricum astia dispar dupa aceea, fraierilor.
  • 0 (2 voturi)    
    sustin acesti protestatari... (Joi, 12 septembrie 2013, 15:19)

    ATP [utilizator]

    Dar cred ca ar fi doar indicat ca cineva sa ii sprijine si pe acesti protestatari. Daca altcineva, in afara de RMGC nu a infiintan ONG-uri si fundatii "caritabile" care sa promoveze investitiile de interes strategic atunci macar RMGC care are un interes in investitie sa o faca.... sau cineva mai crede ca "protestele de twitter" se organizeaza "spontan" si can 70% din populatie are alta opinie o minoritate bine sustinuta prin diverse "fundatii" se poate impune? Faptul ca absurdul de Ponta declara ca e prea multa opozitie cand are o sustinere completa cam peste tot arata ca asa un guvern e unul slab... cat despre "ecologie", aia e o gluma proasta... impactul ecologic al noilor tehnologii de exploatare miniera este mic iar in cazul asta se poate usor re-ecologiza chiar si zona afectata initial... da, sigur exista "interese" externe pentru a nu incepe exploatarea dar asta nu ma supara si nici nu ma mira... ar fi anormal ca "partenerii externi" sa aiba intotdeauna doar interesul national romanesc in gand... dar altii, gen guvernul ar trebui... ori nu e cazul...
  • 0 (0 voturi)    
    oameni dispusi sa se sacrifice.... (Joi, 12 septembrie 2013, 18:38)

    AlexVranceanu [utilizator]

    Motii sunt oameni duri, din Tara de Piatra, care merg pana la capat. Suntem poate in pragul unei tragedii , iar pe siteuri tineri sustinuti de parinti sa termine o facultate fac mistouri ieftine. Politicienii in continuare sunt nehotarati si pe langa subiect. Intr-o zona saraca , frumoasa , dar saraca , s-a gasit o solutie. Nu au gasit solutia guvernantii nostrii in 20 de ani. Au venit altii sa ne arate. Iar noi aruncam cu pietre ca sa nu spun altceva. Dezvoltati zona precum RMGC , faceti investitii ca ei si lucrurile se vor schimba.
  • 0 (0 voturi)    
    asa (Joi, 12 septembrie 2013, 21:36)

    cami_p [utilizator]

    asa si trebuie, sa isi appere drepturile, nu sa lase niste activisti sa vorbeasca in numele lor ca doar ei traiesc acolo
  • +1 (1 vot)    
    Sclavi romani la cheremul RMGC (Vineri, 13 septembrie 2013, 9:49)

    vodadincarpati [utilizator]

    Cu dozatoare de bere, galeti de mici si lopeti de mustar aduse periodic de compania draconica Gold Corporation alias Gabriel Resurse tigari si table... apoi sa tot stai la subteran ca nu se simte. Prostii astia nu se gandesc ca jaful daca va incepe nu va dura mai mult de 3 ani si cea mai mare bogatie a tarii nu va mai exista, pentru ca atia vor urgenta lucrarile ca si-asa au fost zgandariti rau in coarne pana acum. Apoi vor face greva probabil sa lucreze la deseuri sau excrementele iesite din ”micii” lor, pentru ca minerit nu va mai exista. Statul roman ar trebui sa se ocupe acolo, in asa fel incat aurul tarii sa nu dispara niciodata de tot de acolo, iar localitatea sa ramana la suprafata, nu prin subteran.