Scrisoare deschisa catre Brigitte Bardot, din partea unei cititoare: Ar trebui sa va intrebati de ce trebuie sa moara copiii nostri pentru cainii dumneavoastra

de Redactia     HotNews.ro
Vineri, 6 septembrie 2013, 14:03 Actualitate | Esenţial


O cititoare HotNews.ro a trimis o scrisoare deschisa adresata actritei Brigitte Bardot, in limba engleza, ca raspuns la cea pe care aceasta i-a transmis-o presedintelui Traian Basescu in care denunta initiativa masurii de eutanasiere a cainilor maidanezi. In scrisoare, semnata de "o mama romanca", Bardot este intrebata de ce ar trebui copiii sa moara astfel incat cainii sa traiasca.

Semnatara scrisorii precizeaza ca Bardot este dezinformata cand spune ca baiatul de 4 ani a murit "din lipsa ingrijirilor" ranilor provocate, ci a fost devorat de caini, care au actionat ca animale salbatice.

Ea o intreaba daca are copii si povesteste ca este ingrozita sa isi lase copilul la joaca, de teama celor 10 caini de langa bloc. 

In final, ea ii spune actritei, aparatoare a drepturilor animalelor, sa se ocupe ea de cei 65.000 de caini din Capitala si sa redea locuitorilor linistea.

"Dear Mrs. Bardot, I am writing this email to you in order to express my deepest disappointment regarding the letter you just sent to our Romanian President.

Although I am not a Mr. Basescu fan, I approve his beliefs regarding stray dogs. First of all, I want to say that your letter includes a BIG LIE. The poor 4 years boy died because he was devoured by dogs, not because of the lack of care from his wounds as you mentioned. The dogs acted as hungry wild animals and the boy was their catch. So, before sending such letters to us, you should at least find the true story and the true life we have to live because of these animals you recommend us to spare.

I don't know if you have children, but you should ask yourself the reason why our children have to die in order to save your beloved dogs. Why should we be forced to trade our life, health or peace for these dogs? Why don't we, ROMANIANS, have the right to live safely as you French do? If you love our dogs so much why don't you take them and let us live our life safely in peace?

I have a 7 years boy and I live in terror every day. Every day my boy goes to play in the park near my house I fear that he might be attacked by the 10 pack of dogs living next to our block of flats. You probably will say that the dog should be taken care of, but in a poor society like the Romanian one, why should we choose to spend the money on dogs instead of orphans?

In closing, dear Mrs. Bardot, please find a way to deal yourself with the 65.000 stray dogs from Bucharest and release our streets with minimum cost from us and give us back our safe and tranquility.

Sincerely yours, A Romanian mother"


Citeste mai multe despre   
















11693 vizualizari

  • +43 (49 voturi)    
    Scrisoare deschisa (Vineri, 6 septembrie 2013, 14:13)

    stancualexro [utilizator]

    Scrisoare deschisa scurta si la obiect, catre toti falsii iubitori de animale (inclusiv Brigitte Bardot):

    "Stimati falsi iubitori de animale,

    MARS!

    Cu respect,
    Iubitorii de normalitate"
    • +24 (32 voturi)    
      subscriu (Vineri, 6 septembrie 2013, 14:29)

      roman diaspora [utilizator] i-a raspuns lui stancualexro

      deseara la miting!!!!

      cei iresponsabili pot ramane deoparte, dar cei constienti de situatia in care ne aflam nu au voie sa mai tolereze. cati copii trebuie sa mai moara? e de ajuns o rana sa ramai traumatizat pe viata, mme bardot ar trebui sa stie ca un copil e mai de pret decat un animal. mai ales pentru un parinte sau bunic. pentru cei fara copii animalele sunt psihoterapia necesara, dar nu sacrificati viata unui copil pentru un psihopat!!! nimeni nu va da acest drept!

      inca o dat condoleante familiei.
    • +2 (4 voturi)    
      ce nu se stie (Vineri, 6 septembrie 2013, 23:35)

      Snitzelvienez [utilizator] i-a raspuns lui stancualexro

      este ca se actioneaza pe acelasi principiu si in problema tiganilor..
  • +28 (36 voturi)    
    Excelent! (Vineri, 6 septembrie 2013, 14:15)

    goodsam [utilizator]

    O scrisoare cu foarte mult bun simt.
    • +18 (22 voturi)    
      scrisoare cu mult bun simt..... (Vineri, 6 septembrie 2013, 15:34)

      translativus [utilizator] i-a raspuns lui goodsam

      .....pentru ipocrita Bababardot, care este foarte de acord cu legislatia franceza in privinta eutanasierii cainilor dar isi permite fasaieli antiumane la adresa altora.

      Probabil, nebagata in seama si aproape uitata, smochinita se mai agita si ea pe la tv.
      Mamaie, lasa-ne !
  • +21 (27 voturi)    
    Foarte Bine (Vineri, 6 septembrie 2013, 14:16)

    Sani [utilizator]

    Deseara?
    • +16 (24 voturi)    
      sigur (Vineri, 6 septembrie 2013, 14:42)

      strongbox [utilizator] i-a raspuns lui Sani

      daca nu iesim, vom fi calcati in picioare ca si societate, daca nici cand ne moare copilul nu protestam, atunci cand???
  • +28 (32 voturi)    
    Total de accord (Vineri, 6 septembrie 2013, 14:16)

    phlo [utilizator]

    Sunt toatl de accord cu cele spuse de aceasta mama. Trebuie sa luam atitudine pentru ca viata si sanatatea oamenilor este mult mai importanta decat viata unor animale abandonate de iubitorii de animale care decat sa-i eutanasiese au preferat sa-i lase liberi prin orase.
  • +22 (26 voturi)    
    ora 19 Piata Romana (Vineri, 6 septembrie 2013, 14:21)

    AlinaM [utilizator]

    Un mars al tacerii plus candele si flori fac mai mult decat o mie de cuvinte si scandari si mesaje pe pancarte mici pe piept.
    http://comunitate.desprecopii.com/forums/topic/147536-protest-anti-maidan-nu-putem-lasa-sa-ne-moara-copiii-cand-vor-cainii/page-31
  • +20 (26 voturi)    
    Super raspuns!! (Vineri, 6 septembrie 2013, 14:24)

    Ponta [utilizator]

    credeti ca are baba atata materie cenusie ramasa pentru a compila textul scrisorii?
    odata o vezi ca-si ia avant si vine la bucuresti! zaluda este in stare de orice la cat de senila este.
  • +21 (27 voturi)    
    Gresit (Vineri, 6 septembrie 2013, 14:26)

    The_Dude [utilizator]

    Prea multa importanta i se da lui BB. Aceasta scrisoare NU trebuia publicata de nicio agentie de presa, pur si simplu sa treaca nevazuta, ca orice scrisoare primita de Presedintie de la oameni nebuni. Cine e BB? Asta e atitudinea pe care - cred - ca ar trebui sa o avem fata de o persoana care de mult nu mai este cu toate tiglele pe casa.
    Da, pe de o parte ne-a canalizat o parte din ura si impotriva ei, ceea ce e bine. Dar, intr-un final, mie imi crapa o vena pe creier de nervi cand citesc scrisoarea ei, iar ea isi soarbe linistita cafeluta fiind linsa pe fata de catelusii ei.
    • -16 (16 voturi)    
      eu as fi vrut (Vineri, 6 septembrie 2013, 15:02)

      Ruhe [utilizator] i-a raspuns lui The_Dude

      sa-i vad fata lui Base cand a citit scrisoarea de la madam Bardot
  • +13 (19 voturi)    
    Scurt, la obiect (Vineri, 6 septembrie 2013, 14:33)

    albatrosul_verde [utilizator]

    si de o logica perfecta. Bravo, felicitari !
  • +24 (26 voturi)    
    Adaugire la scrisoare (Vineri, 6 septembrie 2013, 14:33)

    Ferry [utilizator]

    Protestez impotriva cruzimii si barbariei cu care sunt exterminati sobolanii in Paris. PRIN OTRAVIRE.
    Opriti aceste crime !!!
    Sobolanii pot deveni urmatoarea specie amenintata de disparitie. Parisul ar trebui sa dea un exemplu pentru protejarea acestei specii de animal dragut, sociabil si inteligent.
  • +20 (22 voturi)    
    Culmea ridicolului (Vineri, 6 septembrie 2013, 14:43)

    triciupa [utilizator]

    Asadar o doamna celebra ii trimite presedintelui o scrisoare pro-caini si o alta doamna, mai putin faimoasa ii trimite celebritatii o scrisoare anti-caini. Oameni buni, ce se intampla, traim cu totii in Kafka? Chiar nu vedeti ranjetul unsuros de pe botul politicienilor in timp ce ochii le lacrimeaza fals si ipocrit? Nu va este clar cine sunt vinovatii pentru drama asta? Inteleg ura impotriva cainilor, evident locul lor nu este pe strazi si evident nu este acceptabil sa atace oamenii dar de ce ii lasati pe ticalosi sa scape? De ce va concentrati intreaga energie doar impotriva cainilor si nu le cereti socoteala nenorocitilor care i-au lasat pe strazi? De ce nu-l luam de gat pe doctorul-bascalie care a inteles sa "rezolve" problema cainilor sifonand banii primariei in punga lui fecioru-sau? De ce nu dam de pamant cu ong-urile de kkt care au incasat bani pentru cainii "adoptati" doar ca sa-i trimita inapoi in strada? De ce nu le dam suturi in dos mizerabililor din parlament care au blocat cu buna stiinta legea doar ca sa castige voturi? Toata sleahta asta de penali, corupti si ticalosi de ce se bucura de impunitate? Cainii vor fi ucisi, OK, dar astora ce le facem? Nimic? Sa n-o spuneti pe aia cu sanctionarea la vot ca e ridicol.
    • +11 (11 voturi)    
      Ai dreptate, (Vineri, 6 septembrie 2013, 15:11)

      albatrosul_verde [utilizator] i-a raspuns lui triciupa

      Insa pe astia tocmai i-am legitimat la putere. Pe caini nu, asa ca multora le e mai usor sa ii vada vinovati pe cei pe care n-au pus stampila scurta vreme in urma.

      Asa-i omul, vrea sa fie consecvent, chiar si in prostia lui. Eu zic ca sunt 2 lucruri aici:

      1. S-a ajuns intr-un punct in care nu mai putem tolera maidanezii in strada. Orice om cu capul pe umeri trebuie sa fie de acord ca maidanezii trebuie stransi de pe strazi. De aici, ori ii omoram, ori ii tinem in adaposturi pe care nu le avem si pe care chiar daca ni le-ar face cineva peste noapte pe gratis, tot ma tem ca am avea costuri prea mari pentru a-i hrani pe respectivii caini.

      2. Cautarea vinovatilor in cazul mortii copilului. Aici sunt mai multe chestiuni. Pentru cainii vagabonzi, ma tem ca aici firul are increngaturi si duce mult in urma, asa vreo 20 de ani... In mare vina e a celor care nu au facut nimic si cei care puteau face trebuie sa dea socoteala de ce nu au facut-o alaturi de cei care nu i-au lasat. Dar aici e greu de probat vinovatia unui primar general sau de sector de acum 20 de ani ...

      Pe langa cei ( multi ) care prin indolenta lor au lasat sa se inmulteasca cainii in ultimii 20 de ani, mai sunt si alte cuple aici. Administratia parcului acela este grav vinovata. Un parc nu trebuie sa comunice cu un teren viran si cu nimic altceva. Trebuie sa aiba o cale de acces bine definita. Va asigur ca sunt multe parcuri cu gauri in gard si care comunica cu terenuri virane pline de tot felul de pericole.

      In rest, multa ipocrizie si multa gargara pentru o problema care ar trebui abordata cu pragmatism : putem sa construim adaposturi rapid ? Daca nu, In cat timp ? Mutarea cainilor in adaposturi pe care le construim treptat va fi suficient de rapida incat cei ramasi pe afara sa nu se inmulteasca la loc ? Cati oamenii vor mai muri intre timp ? Avem bani pentru a construi adaposturi si intretinere a 60.000 de caini in captivitate ? De la ce bugete ii taiem, data fiind criza bugetelor din ziua de azi ?
      • +7 (7 voturi)    
        De acord,... (Vineri, 6 septembrie 2013, 15:41)

        triciupa [utilizator] i-a raspuns lui albatrosul_verde

        ... e o poveste veche si complicata, greu de descalcit dupa atatia ani. Si totusi, de data asta avem nume si vinovatii clare:
        - primarul oprescu: in mod evident n-a facut nimic pentru a strange cainii de pe strada (primaria are 8 hingheri in loc de cateva sute) dar mai ales a sifonat banii primariei in contul fiului sau prin escrocheria numita asociatia Portico - se impune o ancheta de urgenta
        - cei 124 de parlamentari USL care au blocat legea maidanezilor in noiembrie 2011 (si asa a ramas pana acum) pe niste motive ridicole, doar pentru a aduna capital politic. Daca legea ar fi fost in vigoare, probabil si copilul ar fi fost in viata. Pe astia 124 ii stim cu nume si prenume, in frunte cu victor viorel ponta!
        - ong-urile furacioase care au incasat bani pentru cainii adoptati si apoi i-au expediat inapoi pe strazi. Si pe astea le stim si putem sa-i tragem la raspundere.
        Te intrebi de unde se vor gasi bani pentru 60,000 de caini. Din executarea silita a averilor ilicite pe care politicienii le-au acumulat fara sa se teama vreo clipa de rigorile legii. Atunci ar fi bani nu doar pentru caini dar mai ales pentru oameni (scoli, spitale, servicii publice).
        Da, sunt de acord ca problema cainilor trebuie rezolvata urgent dar n-o sa accept in ruptul capului ca ticalosii sa scape nepedepsiti.
        • +4 (4 voturi)    
          trebuie o solutie realista si rapida (Vineri, 6 septembrie 2013, 16:04)

          albatrosul_verde [utilizator] i-a raspuns lui triciupa

          altfel vor mai muri oameni.

          Executarea silita suna bine in teorie, dar in practica ... trebuie sa pice cateva capete mari, ceea ce e improbabil. Pana si Nastase a fost condamnat doar intr-un dosar marunt... Ar insemna sa asteptam o reformare profunda a intregii clase politice, a justitiei, pentru a rezolva problema unor caini vagabonzi. Chiar daca aceasta s-ar produce sa zicem, banii obtinuti din executari silite ar trebui sa mearga la scoli, spitale, etc, pentru ca s-au furat din toate aceste sectoare.

          Este ridicol ca o tara ca Romania, cu o lipsa de infrastructura majora sa se apuce sa construiasca adaposturi pentru 60.000 de caini. Dat fiind ca acum avem vreo 5.000 de locuri construite in 20 de ani, hai sa zicem ultimii 10, tot rezulta ca ne mai trebuie vreo 120 de ani pentru a construi acele locuri.
          • +5 (5 voturi)    
            Da, de acord... (Vineri, 6 septembrie 2013, 16:45)

            triciupa [utilizator] i-a raspuns lui albatrosul_verde

            ... problema cainilor trebuie rezolvata rapid, nu trebuie asteptat pana cand se recupereaza (daca se recupereaza) banii furati, cu asta sunt perfect de acord.
            De asemenea, sunt de acord ca nu trebuie irositi banii pe adaposturi pentru 60,000 de caini dar nici nu trebuie lasati in buzunarele politicienilor infractori.
            Inca o data: in cazul mortii acestui copil stim cine sunt vinovatii, avem numele lor. De ce nu putem sa protestam impotriva acestor ticalosi? De ce putem sa strigam "moarte cainilor" dar nu putem sa cerem ca oprescu, cei 124 de uselisti si ong-urile vinovate sa plateasca? Cele doua revendicari nu se exclud: cainii trebuie stransi de pe strazi imediat iar oamenii vinovati trebuie sa plateasca tot imediat: demisia fara amanare a celor aflati in functii si plangere penala impotriva tuturor celor care prin abuz, coruptie sau neglijenta au condus la moartea unui copil.
            • +3 (3 voturi)    
              Corect (Vineri, 6 septembrie 2013, 16:57)

              albatrosul_verde [utilizator] i-a raspuns lui triciupa

              putem protesta pentru ambele.
              Cu cainii o putem rezolva rapid, cu cealalta, este nevoie de consecventa si puteam sa o facem cu mult inainte sa moara copilul, pentru ca persoanele culpabile au strans de-a lungul timpului multe atrocitati de care pot fi invinuite.
  • +12 (14 voturi)    
    Bravi, felicitari ! (Vineri, 6 septembrie 2013, 14:46)

    albatrosul_verde [utilizator]

    Sa vina baba aia, cu UE si sa rezolve 60.000 de maidanezi ! Noi ii adunam si mai departe, daca vor sa ii adopte, nu au decat. Noi nu avem bani si timp sa construim 60.000 de adaposturi si apoi sa tinem acolo cainii conform standardelor europene, ceea ce ar implica costuri enorme. Deja se stie ca pentru un caine institutionalizat cheltuim mai mult decat alocatia pentru un copil !!! De unde atata lipsa de discernamant ?

    Cred ca standardele europene sunt gandite pentru 1000-2000 de caini intr-un oras mare, nu 60.000 sau mai bine. Costurile necesare pentru a tine in viata 60.000 de caini in adaposturi ar fi enorme. Personal eu vreau ca banii mei sa fie folositi pentru altceva, scoli, spitale, ceva pentru copii, batrani de care imi pasa mai mult decat de niste caini vagabonzi. Asa ca, fiecare oras din UE sa ia cativa caini de la noi daca chiar le pasa. Daca nu, sa taca, la fel si baba asta ! M-AM SATURAT SA ISI PROCLAME UNII DRAGOSTEA DE ANIMALE PE BANII MEI, PE VIITORUL COPIILOR MEI, etc ! Sa o faca pe banii lor si atat !

    Toti iubim animalele. Dar avem prioritati. Si oricum nu o facem nu in modul idiot si ipocrit in care unii inteleg sa o faca, situndu-se peste noi si peste nevoile noastre. Babornitele, domnisoarele batrane se cred "alese" pentru cine stie ce trairi umanitariste, pe care noi, ceilalti nu le putem avea.

    Mai ca il inteleg unul care e vegetarian, care se opune omorarii ORICARUI animal, sobolani, etc, nu astia, imbuibati cu cremwusti si salam, care nu vor sa stie cum sunt sacrificate animalele alea si care se trezesc peste noapte ca apara FIARELE padurii, domesticite si re-salbaticite, pentru ca "ASA VOR EI", "ASA E BINE", si alte argumente d-astea cretinoide !

    Singura solutie logica este euthanasierea. Nu ne umple de cinste si onoare moartea cainilor si nu e vorba de razbunare. Trebuie tinut cont ca RAUL A FOST FACUT DEJA, CAND AU FOST LASATI SA SE INMULTEASCA la un numar care nu ne mai permite o abordare decenta a problemei
  • +1 (9 voturi)    
    BB (Vineri, 6 septembrie 2013, 14:57)

    the [utilizator]

    apropo de dragoste pentru animale ... acum fro ... zeci de ani, Miss Bardot a scopit magarul vecinilor care indraznise sa-i onoreze magarita ...
    fara acceptul magarului sau al vecinilor ...

    lasand gluma deoparte, ma ofer sa traduc scrisoarea in franceza, ca poate BB nu poate sa vorbeste englezeste, si sa i-o trimit ...
    nu ca ar ajuta la ceva ...
  • +8 (10 voturi)    
    Ajunge! (Vineri, 6 septembrie 2013, 14:57)

    Daniels22026 [utilizator]

    Dragi baieti si fete, trebuie sa fim politicosi cu BB. Ea crede ce spune si iubeste animalele. Trebuie sa o ajutam sa inteleaga, chiar daca noi oamenii nu sintem animalele ei preferate.

    Draga BB, noi, animalele superioare din Romania ne-am saturat de ciinii vagabonzi. Orasele sint ale noastre, sint construite de oameni si meritam sa ne bucuram in voie de viata citadina normala, fara ciini vagabonzi.

    Vrei sa salvezi ciinii?! Salveaza-i cum oi stii! Dar nu mai apela la noi. Sintem satui de ciini. Nu mai vrem sa-i vedem pe strazi. Fa ce vrei, creste toti ciinii din lume, inmulteste-i unde vrei, dar nu te baza pe mila si ignoranta noastra. Am inghitit destula mizerie in orasele noastre. Repet, ale noastre, ale oamenilor. Orasele nu sint gradini zoologice deschise permanent! Bucura-te in voie de oricare zootehnie doresti, dar NU in orasele Romaniei!!!
  • +11 (13 voturi)    
    Raspunderea este a dl. Oprescu, a primarilor (Vineri, 6 septembrie 2013, 15:01)

    TiberiuCazacioc [utilizator]

    Cainii nu sunt ai lui Brigitte Bardot, sunt ai "nostri", ai societatii romanesti. Conform legilor in vigoare, exista cadrul legal pentru rezolvare problemei cainilor din strada si raspunderea este a autoritatilor locale, primari si consilii locale. Noi i-am votat, ei raspund fata de noi, fata de dvs. Daca sunt persoane care au votat aceste primarii si consilii locale, acestor institutii ar trebui sa le scrie, sa fie demonstratii in fata Primariei Municipiului Bucuresti si a primariilor locale, acolo. Nu inteleg de ce aceia care sunt revoltati nu demonstreaza public, in strada, impotriva AUTORITATILOR LOCALE?
    • +7 (7 voturi)    
      Subscriu (Vineri, 6 septembrie 2013, 15:24)

      triciupa [utilizator] i-a raspuns lui TiberiuCazacioc

      Da, vinovatii sunt cunoscuti:
      1) primarul-bascalie; nu doar ca n-a rezolvat nimic dar a si sifonat banii primariei in tandem cu fiu-sau / asociatia Portico.
      2) Cei 124 de parlamentari USL care au blocat legea maidanezilor in 24/11/2011 si asa a ramas pana azi.
      3) ONG-urile de carton presat care au stiut sa ia bani pentru adoptia cainilor dar i-au azvarlit inapoi in strada in minutul urmator
  • -8 (14 voturi)    
    Draga mamica, (Vineri, 6 septembrie 2013, 15:17)

    fatacuchibrituri [utilizator]

    In primul rand nu mai pasa responsabilitatea. Nu sunt "your beloved dogs" sunt cainii nostri maidanezi pe care trebuie sa ni-i asumam. Tu, in afara de faptul ca te-ai reprodus (ceea ce e laudabil daca poti sa ai grija de copil si sa ii oferi o educatie buna) cati caini ai sterilizat? Cati caini ai adoptat? Ai donat vreodata vreun ban unei persoane fizice sau asociatii (pe bune) care sa rezolve problema, macar in jurul blocului tau?

    2. Brigitte Bardot nu o sa poata niciodata sa ia toti cainii NOSTRI acasa, nici daca si-ar dori

    3. Daca esti ingrijorata de soarta copiilor orfani, mars la casa de copii! Cati copii orfani ai ajutat pana acum? Cati ai adoptat? Hai, termina cu ipocrizia!

    Acestea fiind spuse, nici eu nu sunt de acord sa avem caini pe strazi si inteleg ca oamenii isi doresc sa aiba copiii in siguranta. Partea cu ipocrizia nu o pot intelege. Dixit
    • -7 (11 voturi)    
      Cred ca nici eu nu i-as fi zis mai bine! (Vineri, 6 septembrie 2013, 16:15)

      Motzic [utilizator] i-a raspuns lui fatacuchibrituri

      Sa vorbeasca cei carora le pasa si care au facut ceva! Altfel, natia proasta, buna doar de debitat ineptii, e la tot pasul!
      • +8 (10 voturi)    
        OK, să o ascultăm atunci pe Lavinia Mirela Nica (Vineri, 6 septembrie 2013, 17:05)

        Ava_ps [utilizator] i-a raspuns lui Motzic

        Da, chiar femeia care a semnat că adoptă cîini, da, chiar acei cîini care au fost apoi găsiți pe stradă:
        „Teoretic trebuia sa am grija de el, practic nu. Pentru ca nu erau scosi pe nume propriu ci pe numele asociatiei. Daca trebuie sa invinovatim pe cineva, trebuie criticata asociatia pentru ca nu si-a asumat responsabilitatea. Era o situatie de compromis, primaria stia, dar trebuia sa eliberam locurile. Am inteles ca s-a ajuns la moartea unui copil, dar asta a fost. A fost un accident. Eu am constiinta curata si ma ocup in continuare sa salvez animale”

        Să ne ferească D-zeu de asemenea „salvatori”...
    • +6 (8 voturi)    
      Fii om, nu animal! (Vineri, 6 septembrie 2013, 16:45)

      ale valessa [utilizator] i-a raspuns lui fatacuchibrituri

      Agresivitatea ta nu îți face cinste. Poți, și chiar te rog, să-ți expui punctul de vedere fără să te porți ca o sălbatică. Îți sugerez să încerci cu argumente.

      Revenind la tema articolului, e dreptul nostru să decidem care sunt prioritățile în cheltuirea banilor proveniți din taxele și impozitele pe care le plătim. Și eu aleg să se aloce bani pentru copii, nu pentru animale sălbatice ținute în adăposturi sau pe străzi. Privește partea bună a lucrurilor: dincolo de a asigura un viitor mai bun pentru copii, ai și tu un avantaj în asta, ei îți vor plăti pensia mâine.
    • +6 (8 voturi)    
      de unde pana unde ipocrizie??? (Vineri, 6 septembrie 2013, 16:58)

      cris34 [utilizator] i-a raspuns lui fatacuchibrituri

      Felul in care va exprimati va desclaifica din start! Poate ar trebui sa stati printre caini, si nu printre oameni... Asta asa, ca remarca generala asupra formei. In privinta a ceea ce spuneti, NU are niciun cetatean obligatia de a STERILIZA, de a hrani sau de a adopta cainii de pe strazi. O face cine vrea, dar nu e nimeni obligat, asa cum nu e normal ca ei sa fie pe strazi. Deci IN NICIUN CAZ nu sunt cetatenii vinovati pentru starea de fapt. Poate doar pentru pasivitate, pentru ca nu au luat autoritatile de guler mai devreme. De unde ideea asta, ca trebuie sa ma ocup eu de cainii din jurul blocului meu??? Oricum, nici nu ar fi de dorit, pentru ca asta nu e o solutie care sa tina sub control fenomenul, care poate fi eradicat cu adevarat doar prin decizii si actiuni ale autoritatilor. Apoi, de unde stiti ca acea mamica nu a avut vreodata grija de copii orfani? O cunoasteti??? Va dati cu parerea fara sa stiti nimic despre dansa. Iertati-ma, dar asta e marlanie si va descalifica. Ba chiar deturneaza sensul discutiei.
    • +6 (8 voturi)    
      mars??? (Vineri, 6 septembrie 2013, 18:44)

      Ion Zapada [utilizator] i-a raspuns lui fatacuchibrituri

      mars!! sa vorbesti cu jabele tale.

      Cat despre ipocrizie, mai voi astia iubitori de caini, luati-va animalele acasa daca semnati pentru ele.
  • +5 (7 voturi)    
    Multumesc (Vineri, 6 septembrie 2013, 15:24)

    marvio [utilizator]

    Multumesc cititoarei. I-a răspuns doamnei Bardot exact asa cum i-as fi scris si eu. Nu trebuie sa ne oprim aici. Trebuie sa ajungem sa cerem demisia primarilor care nu pun ordine în această privinţa. Sau a guvernului, dacă primarii nu au mecanismele legale bine definite.
  • +1 (7 voturi)    
    Eroare (Vineri, 6 septembrie 2013, 15:26)

    Bogdan_1 [utilizator]

    Nu e vorba de nici o alegere intre a muri copii sau cainii. Doar de a rezolva civilizat o problema. Incompetenta crasa a autoritatilor publice e deja mortala pentru locuitorii oraselor Romanesti. Nu e corect sa pui problema in termenii in care o pune "Romanian mother" - by the way de ce ii scrie lui BB in engleza ? Ar fi fost de bun simt in Franceza sau Romana - sau scrisoarea (mai curand penibila decat patetica) e adresata presei si nu lui BB. Concluzie: prostie sau manipulare scrisoarea deturneaza atentia de la adevarata problema "INCAPACITATEA AUTORITATILOR PUBLICE DE A REZOLVA CIVILIZAT O PROBLEMA VITALA A COMUNITATII ! "
    • +6 (8 voturi)    
      daca ai gandi (Vineri, 6 septembrie 2013, 17:15)

      albatrosul_verde [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan_1

      ai vedea optiunea la eutanasiere este una singura : cainii raman in strada pentru ca nu avem adaposturi pentru 60.000 si probabil nici fonduri sa ii hranim, nu ii putem adopta pe toti pentru ca s-a dovedit ca lumea nu se inghestuie sa ii adopte si nu putem spera ca mult de 1% sa fie adoptati, asa ca e justificat sa ne temem ca ramanand in strada se vor inmulti si mai mult si vor pericol si alte vieti.

      In rest, te agati de chestii ne-relevante doar ca sa ai ce critica. Fa te rog diferenta intre lipsa ta de argumente si cat de bine, la obiect si totusi argumentat a fost scrisa acea scrisoare.
      A scris in ce limba a stiut mai bine si pentru a fi inteleasa de cat mai multa lume. Ce importanta are pana la urma limba.
  • +4 (6 voturi)    
    sa moara toti maidanezii (Vineri, 6 septembrie 2013, 15:32)

    goguleana lugojana [utilizator]

    intrebarea de la referendum ar trebui sa sune asa:

    preferati sa omoram copii (ucisi de maidanezi) si sa traiasca cainii?

    DA NU?
    • +4 (4 voturi)    
      buletinul de vot ar trebui sa arate cam asa : (Vineri, 6 septembrie 2013, 17:32)

      albatrosul_verde [utilizator] i-a raspuns lui goguleana lugojana

      Intrebare principala :

      Doriti sa fie euthanasiati cainii maidanezi ?

      Daca ati raspuns "NU", atunci raspundeti la urmatoarele intrebari :

      1. Cu ce bani construim adaposturile ?

      2. Cu ce bani ii hranim pe caini, banuim ca doriti conform standardelor UE, cu hrana solida, de unde luam bani ca sa platim ingrijitorii, veternianii ?

      3. Esti de acord ca banii de la pct 1. si 2. sa fie luati din alocatia copiilor, asa, vreo 2 copii pentru un caine ? Sau din salariul medicilor, cati au mai ramas ?

      4. Cat timp ne dati ca sa ii punem pe toti cainii in adaposturi, tinand cont ca in ultimii 10 ani am construit doar vreo 3-4000 de adaposturi, cu tot cu alea private si, vorba aia, am prins vremuri mai bune, nu ca acum, cand nu stim de unde sa mai taiem bugete pentru a face rost de bani.
      Indiciu: nu va bazati pe adoptii pentru ca statisticile spun ca cetatenii nu prea se inghesuie cu adoptiile.

      5. Daca timpul de constructie al adaposturilor. se va dovedi mai mare de 100 de ani ( asa arata calculele optimiste, iar la noi realitatea stiti cum e ... ) cati copiii credeti ca vor mai muri pana atunci ? Dar cati caini vor fi pana atunci in Bucuresti ? Vom putea construi mai repede decat se inmultesc ei ?

      6. Cati copii vor trebui sa mai moara ca sa te simti si tu vinovat ca ai votat "NU" ? Dar ca sa te razgandesti ?
  • +3 (5 voturi)    
    .... (Vineri, 6 septembrie 2013, 15:38)

    BogdanNicolaescu1329251870457 [anonim]

    Va spune ca nu e vina cainilor ci a oamenilor. Ca e vina celor care nu i-au trimis la adaposturi. Dar acum chiar e irelevant a cui e vina. Important e ce facem ca sa nu se mai repete tragedia. Apoi vor spune ca e vina bunicii ca nu a aut grija de copii. Dar ce era sa faca o femeie singura, batrana, impotriva unei haite? O omorau si pe ea! In plus nu cred ca traim in jungla, incat sa fim obligati sa ne pazim copiii ca sa nu fie haliti de javre. Copiii si cetatenii trebuie sa fie in siguranta pe strazi. Cred ca e o alegere simpla, vrem sa protejam viata oamenilor sau a cainilor. Iubitorii de animale iubesc animalele mai mult decat oamenii. Nu vor intelege niciodata aceasta scrisoare...
    • +4 (4 voturi)    
      e vina (Vineri, 6 septembrie 2013, 16:16)

      albatrosul_verde [utilizator] i-a raspuns lui BogdanNicolaescu1329251870457

      urmatorilor :

      1. bunicii, desi ce bunic se duce cu copilul in parc si se asteapta sa fie sfasiat de caini ?

      2. e vina administratiei locale pentru ca nu a luat masurile ce se impun pt ca un copil aflat in parc sa nu ajunga pe un teren viran. Unde era gardul ?

      3. a autoritatilor centrale si locale pentru ca au permis inmultirea cainilor si nu au facut nimic pentru a-i elimina.

      Pe bunica nu cred ca mai are rost sa o pedepsim, a pedepsit-o soarta. Numai in pielea ei sa nu fii. Pentru ceilalti vinovati de la pct 2. si 3, daca justitia nu isi face treaba merita iesit in strada. Din pacate va fi greu cu legea cat timp organul legiuitor, parlamentul este implicat ! Nu vreau sa politizez, dar ar trebui ca idiotii care au votat in decembrie sa stie ca i-au votat tocmai pe aia care s-au opus in 2011 oricarei masuri impotirva maidanezilor.

      Lupta cu cainii nu este pentru a razbuna moartea lui Ionut ci pentru decenta si pentru securitatea noastra, a celorlalti, ramasi in viata.
  • +5 (9 voturi)    
    10 caini? (Vineri, 6 septembrie 2013, 15:57)

    Dodel540 [utilizator]

    o scurta observatie. daca as avea 10 caini langa bloc, nu cred ca i-as mai "avea" in curand, in special dupa moartea lui Ionut....
    Fiecare sa inteleaga ce trebuie din acest lucru si sa ia masurile pe care este dator sa le ia orice om responsabil pentru siguranta familiei sale.
  • 0 (2 voturi)    
    zona crepusculara (Vineri, 6 septembrie 2013, 20:04)

    liviusmaximus [utilizator]

    mai oameni buni...primaria cheltuieste inca 1,5 mil eur, pe langa cei 4-5 sifonati deja si va intereseaza parerea unei varstnice putin "defecta"? V-ATI INTREBAT DACA ACEL CAINE UCIGAS A FOST EUTANASIAT ? Pariez ca nu inca !!! Vreti liniste, iesiti in strada, spuneti-va parerea si eventual mai scapati de 2-3 caini, daca de politicienii caini nu puteti.
  • +1 (3 voturi)    
    e vina (Vineri, 6 septembrie 2013, 21:36)

    brucevasi [utilizator]

    se pare ca suntem zona experimentelor UE
  • +1 (5 voturi)    
    Aceasta femeie... (Vineri, 6 septembrie 2013, 23:52)

    cititoare [utilizator]

    E o nebuna!
    Moartea lui Ionut m-a intristat ingrozitor. Nici nu pot sa-mi inchipui prin ce trece familia copilului. Si cind ma gindesc la momentul nenorocirii, imi dau lacrimile. Imi pare nespus de rau pentru familie, dar cred ca in momentul de fata, ar trebui lasati in pace. E dureros sa dai drumul la televizor si sa vezi atitea stiri despre copilul tau mort. Din respect pentru familie, televiziunile ar trebui sa opreasca aceste reportaje, prim-ministrul sa le ofere consultanta psihologica gratuita familiei, iar ciinii sa fie eutanasiati imediat, fara nici un fel de referendum.
  • -1 (3 voturi)    
    cainii sunt ai nostri (Sâmbătă, 7 septembrie 2013, 0:16)

    leva [utilizator]

    Cainii sunt ai nostri, nu ai doamnei Bardot. Noi nu ne-am castrat cainii. Ne comportam ca niste țațe isterice, de parca sunt cainii lui Oprescu sau Bardot. Fiecare posesor de caine nesterilizat este responsabil pentru situatia in care ne aflam.
  • 0 (2 voturi)    
    ce va fi in viitor? (Sâmbătă, 7 septembrie 2013, 0:21)

    leva [utilizator]

    Sa presupunem ca toti cainii vor fi eutanasiati. Daca oamenii vor fi indolenti, cum au fost pana acum, si nu vor suna la politie ("vecinul a aruncat in strada 10 pui de caine"), daca politia nu va avea atributii clare in acest sens, sau nu le va aplica, in 10 ani vom fi in exact aceeasi situatie: coplesiti de cainii de pe strazi.
  • -6 (6 voturi)    
    Tipic!!! (Sâmbătă, 7 septembrie 2013, 0:41)

    Oseberg [utilizator]

    Tipic romaneasca si lipsita de cea mai mica urma de civilizatia si respect! Sa va fie rusine "mama romanca"!!! Exagerata, lipsita de civism - sa imi rezolve mie altcineva problema, caci eu sunt ocupata sa stau in apartament si sa fiu ingrozita - ce sa spun, draga Veto! Chiriac isi curata pusca, jos, in curte!
  • -7 (7 voturi)    
    pt autoarea romanca (Sâmbătă, 7 septembrie 2013, 2:36)

    RusIonut [anonim]

    Ar fi multe de spus, dar am ales sa reactionez la o singura fraza:

    "You probably will say that the dog should be taken care of, but in a poor society like the Romanian one, why should we choose to spend the money on dogs instead of orphans? "

    Because life is equal. And because you're spending no money on orpahs, you hypocrite!
    • +1 (1 vot)    
      Life is equal? (Sâmbătă, 7 septembrie 2013, 14:10)

      Adrian1 [utilizator] i-a raspuns lui RusIonut

      Pe bune ca sunt egale vietile? ia lasa-ti tu copilul pe strada sau intr-un adapost si ia un caine in locul lui. Viata e aceeasi, nu?
    • +1 (1 vot)    
      ca sa n-ai sansa (Sâmbătă, 7 septembrie 2013, 14:28)

      Adrian1 [utilizator] i-a raspuns lui RusIonut

      ca sa n-ai sansa sa-mi ataci comentariul pe motive de abandon, includ si varianta de a-ti da copilul unui prieten si a primi la schimb cainele lui. e echitabil schimbul? viata pentru viata, nu?
  • 0 (0 voturi)    
    caini comunitari..... (Luni, 9 septembrie 2013, 9:23)

    ionstan [utilizator]

    Nu inteleg de ce ne cramponam in aceste probleme. Zilnic sunt sacrificate milionae de animale si aceste asociatii "cinci labute" sau "asociatia actritelor de dupa 80 ani" nu mai sar in sus. Cai, vitei, oi, capre, porci, pasari, acestea nu sunt animale? Nu sunt dragute? Doriti sa vedeti in cal superb cand este omorat? Deci asa cum sunt omologate aceste sacrificari, de ce ne toooooot scarpinam in cap si ne gandim la mai stiu eu ce artificii sa facem. In plus, nu se stie faptul ca si in Romania cainii sunt delicatese in multe restaurante.... Asadar, hai sa nu..... Dar cine sa mai spele bani prin fundatii? Penibil....
  • 0 (0 voturi)    
    Das Bild von Rumänien in Europa (Sâmbătă, 19 octombrie 2013, 22:10)

    _Bijoux [utilizator]

    Câţi copii trebuie să moară, pentru că părinţii lor s-ar trăi mai degrabă în lumea virtuală? Lumea copiilor este periculos:... care este atât de drumuri, apă, de asemenea, în Austria! Lipsa de îngrijire este o crimă! România trăieşte în Evul mediu! Să ia bani de la Europa şi să se comporte ca fiarele! Rusine pe tine. Europa nu se va uita!
  • 0 (0 voturi)    
    maidan (Sâmbătă, 10 mai 2014, 14:54)

    LaurStoica [anonim]

    dupa ce au ucis 14 oamenii si au sfasiat peste 2 milioane mafia cutomaniaca face noi si noi victime.si romanii stau ca vitele sa fie muscati de maidanezi,ei si familiile lor