UPDATE Soarta incerta a mitingului anti-maidanezi de vineri, din Bucuresti / Organizatorii anunta ca protestul se va desfasura, desi Primaria nu a dat autorizatie/ Protestul a fost avizat pentru luni ora 18.00 in Parcul Izvor

de Red. Stiri     HotNews.ro
Vineri, 6 septembrie 2013, 12:05 Actualitate | Esenţial


Un anunt postat pe contul de Facebook al asociatiei Pro Civilizatie 21 arata ca initiatoarea protestului anti-maidanezi, anuntat pentru vineri seara in Bucuresti, renunta la actiune "din cauza faptului ca nu a obtinut autorizatia" si lasa la latitudinea cetatenilor daca vor sa participe in aceste conditii. Manuela Dediu, sefa serviciului de presa al Primariei Bucuresti, a declarat insa pentru HotNews.ro ca asociatia Pro Civilizatie 21 nu a depus nici o cerere pentru organizarea unui miting.

Reamintim ca pe Facebook si in presa online a circulat in ultimele zile un indemn de participare la un miting de sustinere a familiei copilului de 4 ani ucis de maidanezi in zona Parcului Tei. Mitingul ar fi trebuit sa aiba loc vineri seara, la ora 19.30, in Piata Romana din Bucuresti.

Manuela Dediu a explicat pentru HotNews.ro ca o comisie speciala din Primaria Bucuresti a primit cereri pentru doua manifestatii pe datele de 8 si 9 septembrie pe tema maidanezilor, pe care le-a autorizat. Protestul de duminica, 8 septembrie, este organizat de cintareata Nadine si va avea loc in Parcul Izvor, intre orele 11-14.

UPDATE Reprezentantii asociatiei au sustinut pentru HotNews.ro ca au depusa o cerere inregistrata la Primarie si ca autorizatia a fost data pentru luni (9 sept) in Parcul Izvor. Cu toate acestea, reprezentantii asociatiei anunta ca se vor afla vineri seara in Piata Romana pentru a protesta.

UPDATE 2 Actiunea de protest a fost aprobata sa se desfasoare luni, intre orele 18.00 si 19.45, vizavi de Palatul Parlamentului, in Parcul Izvor.

Primaria Capitalei a aratat vineri, intr-un comunicat de presa citat de Mediafax, ca la Comisia pentru Aprobarea Adunarilor Publice din cadrul municipalitatii au fost depuse doua cereri privind "adunari publice care au ca obiect cainii comunitari".

Una dintre cereri, depusa de Nadine Apostolescu in 4 septembrie, a fost aprobata in cadrul comisiei pentru duminica 8 septembrie, intre orele 11.00 si 14.00, vizavi de Palatul Parlamentului, in alveola de la Parcul Izvor.

Cealalta cerere de protest, depusa de Victor Laurentiu Stancu, a fost aprobata pentru luni 9 septembrie, intre orele 18.00 si 19.45, tot vizavi de Palatul Parlamentului, in alveola de la Parcul Izvor.

Municipalitatea a precizat ca, in cazul celei de-a doua cereri, solicitantul a vrut initial aprobare pentru vineri 6 septembrie, in Piata Universitatii, iar apoi la Piata Romana.

"Reprezentantii comisiei au explicat ca in niciuna din aceste doua locatii nu pot fi aprobate solicitari de protest, intrucat la Piata Universitatii exista deja proteste spontane (Rosia Montana), iar in Piata Romana nu exista un spatiu adecvat pentru astfel de manifestari. Pe cale de consecinta, domnul Stancu Victor Laurentiu si-a modificat cererea alegand ca loc de desfasurare alveola de la Parcul Izvor, vis-a-vis de Palatul Parlamentului, in data de 09.09.2013", se arata in comunicatul de presa al municipalitatii.

Reprezentantii Primariei au mentionat ca toate adunarile publice sunt stabilite in cadrul Comisiei pentru Aprobarea Adunarilor Publice, din care fac parte reprezentanti ai Politiei Capitalei, ai Brigazii Rutiere, ai Jandarmeriei Bucuresti, ai Brigazii Speciale de Interventie a Jandarmeriei, ai Politiei Comunitare a Municipiului Bucuresti, ai Administratie Strazilor, ai Administratie Lacuri Parcuri si Agrement, ai Serviciului de Protectie si Paza.

"Numai dupa ce acestia propun, cererea ajunge pentru aprobare la primarul general. In consecinta, propunerea pentru Piata Romana nu i-a fost prezentata primarului general", a mai precizat municipalitatea.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















5556 vizualizari

  • +27 (27 voturi)    
    Golanul cel Batran (Vineri, 6 septembrie 2013, 12:24)

    Sani [utilizator]

    Acest Oprescu este un golan (nici o legatura cu Piata Universitatii din anii '90!) batran.
    Era evident de cand a aparut la tv. Mistocareala de "baiat de cartier care stie ce vrea", limbajul de "mardeias", toate il tradau.

    Ma rog, bucurestenii l-au dorit! Mai mult, multi romani au incredere in scest specimen. Bravos natiune!
    Aici este o problema de neuropsihiatrie la romani. Parerea mea!
    La fel cum i-au ales pe Iliescu, Basescu, ...il regreta pe Ceausescu, .....Concluzia logica este ca noi romanii (majoritatea) avem probleme grave la mansarda.

    La subiect: Este tipic comunist. Scoate din mapa o alta varianta, mai convenabila..demonstratie probabil facuta de ONG-urile lui Oprescu!

    Bai, eu cred ca este momentul sa se renunte la "legalitatea lor".
    Dupa ceea ce s-a intamplat, acesti golani, asa zisi "lideri" ar trebui sa plece.

    Mergeti fratilor si demonstrati.
    Aprindeti o lumanare pentru Ionut!
    Sa fie pentru toti copiii Romaniei care nu primesc de la tara asta ceea ce ar trebui sa primeasca: Securitate + Dragoste + Atentie!
    Sa-i ia dracu' pe nesimtitiii astia de politruci!
    • +10 (12 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Vineri, 6 septembrie 2013, 13:04)

      [anonim] i-a raspuns lui Sani

      • +5 (5 voturi)    
        legea adunarilor publice (Vineri, 6 septembrie 2013, 14:07)

        FFF T [utilizator] i-a raspuns lui

        Sa citeasca domnu Primar legea adunarilor publice care spune ca se face o notificare la Primarie atunci cand se doreste organizarea unui protest si doar in anumite circumstante primaria poate interzice, motivat, desfasurarea protestului.
      • +4 (4 voturi)    
        Sunteti optimist (Vineri, 6 septembrie 2013, 14:22)

        goodsam [utilizator] i-a raspuns lui

        sperati ca "Libera, natiunea va reveni la o stare de echilibru, de normalitate, in cam tot acest interval". Ma tem ca odata distruse niste resorturi morale, niste valori asezate de milenii, niste traditii sanatoase, natiunea a suferit un proces de imbolnavire ireversibil. Cred ca doar timpul nu vindeca automat aceste anomalii.
        • +1 (1 vot)    
          Comentariu sters de utilizator (Vineri, 6 septembrie 2013, 16:59)

          [anonim] i-a raspuns lui goodsam

        • +2 (2 voturi)    
          Comentariu sters de utilizator (Vineri, 6 septembrie 2013, 17:10)

          [anonim] i-a raspuns lui goodsam

    • 0 (6 voturi)    
      Chiar nu vedeti legatura? (Vineri, 6 septembrie 2013, 14:33)

      woland66 [utilizator] i-a raspuns lui Sani

      Miting la Universitate, meci cu Ungaria, deci mobilizare maxima a fortelor de politie si jandarmerie. Asta e explicatia, si nu tine de Sorin Oprescu , ci de MAI.
      • 0 (0 voturi)    
        Avea nevoie de jandarmi la acest miting? (Vineri, 6 septembrie 2013, 23:55)

        gazania [utilizator] i-a raspuns lui woland66

        Aiurea, spera sa uite lumea si sa nu mai vina . Stie ca el e cel vizat si e un las. Pt acel copil nici n-ar mai fi trebuit autorizatie.
  • +13 (13 voturi)    
    Mor de ras. (Vineri, 6 septembrie 2013, 12:25)

    Tovarasul_Mos_Craciun [utilizator]

    Asta vrea sa devina presedinte si-si pune electoratul in cap ? Acum pe bune, voi(Oprescu, Ponta, PSD) chiar nu ati gasit niste consilieri competenti ?
  • +11 (11 voturi)    
    CEREREA a fost depusa (Vineri, 6 septembrie 2013, 12:33)

    AlinaM [utilizator]

    Cererea a fost depusa de un membru al PROCivilizatie.
    uitati-i AICI
    http://comunitate.desprecopii.com/forums/topic/147536-protest-anti-maidan-nu-putem-lasa-sa-ne-moara-copiii-cand-vor-cainii/page-29
  • +6 (12 voturi)    
    nota bene (Vineri, 6 septembrie 2013, 13:13)

    Tomis [utilizator]

    Eutanasierea cainilor este neconstitutionala (datorita USL, da?). Prin urmare singura solutie este construirea de adaposturi pentru intreaga populatie canina a capitalei si incurajarea adoptiilor.

    Bineinteles, nici asta nu va functiona, la fel cum nu ar fi functionat nici eutanasierea, pentru ca romanii sunt necivilizati si nu isi castreaza animalele, prin urmare vor abandona in continuare puii prin oras.

    Singura solutie adevarata ar fi eutanasierea oamenilor care nu-si castreaza animalele si/sau le abandoneaza.
    • +12 (14 voturi)    
      Gresit! (Vineri, 6 septembrie 2013, 13:22)

      , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui Tomis

      Este neconstitutionala eutanasierea IN MASA!
      Asa pe loturi... se poate face!
      Si ar trebui sa se faca!
      Cat mai repede!
      • +10 (12 voturi)    
        ar trebui..... (Vineri, 6 septembrie 2013, 13:58)

        translativus [utilizator] i-a raspuns lui , AlwaysToTheRight, NeveRed!

        ....vazut textul din Constitutie care interzice apararea dreptului la viata al omului si modificat urgent.

        Este cea mai mare aberatie caci sacrificarea in masa a animalelor se intampla zilnic in toate abatoarele.
        Si porcii si vacile.....etc, sunt tot animale si nu cred ca in Constitutie exista vreun articol destina special cainilor.

        Daca maine apare un ONG pentru protectia sobolanilor ? Renuntam si la combaterea prin otravire a acestora ?
        Chiar ne-am tampit cu totii ?
  • +17 (17 voturi)    
    protestul nu a fost autorizat la p-ta romana (Vineri, 6 septembrie 2013, 13:18)

    Tibi. [utilizator]

    fiindca incurca lumea.. li s-a spus organizatorilor sa mearga in parcul izvor, sa protesteze acolo..cum ar veni, sa faca si un gratar, sa bage un dansul pinguinului, sa nu incruce pe nimeni..ca asta inseamna protest, sa nu deranjezi autoritatile
  • +16 (16 voturi)    
    oprescu interzice, blah blah... (Vineri, 6 septembrie 2013, 13:21)

    giigi [utilizator]

    Unu, eu nu l-am votat pe idiotul asta.
    Doi, sesisez faptul ca in cazul de fata exista un conflict de interese..
    Eu ma duc.
  • +13 (13 voturi)    
    doar vina bucurstenilor (Vineri, 6 septembrie 2013, 13:22)

    edif [utilizator]

    si-au dorit un primar de doi lei cu multa gargara si proiecte cretine (autostrada suspendata, ceasuri aurite) si au primit o maimuta si un oras invadat de caini scapati de sub control. Oameni cu scaun la cap l-ar fi trimis imediat la culcare nu la primarie
  • +13 (13 voturi)    
    Avortul e legal eutanasierea cainilor vagabonzi nu (Vineri, 6 septembrie 2013, 13:34)

    DaniMare [utilizator]

    Am caine si pisica in casa!
    Iubesc animalele, dar sunt halucinata!

    Intr-o tara in care AVORTUL este LEGAL nu omoram cainii vagabonzi si agresivi si-I lasam sa ne omoare copii (atentie stim sigur de 2 copii in acest moment!!!), turistii etc.
    Vreau sa stiu cat ne costa anual:
    1. Tratamentul pt. cei muscati de cainii vagabonzi (in toata tara) + cat ne costa mentinerea in viata a cainilor vagabonzi?!
    2. Ce face scoala ca sa-I convinga pe copii ca sa adopte cainii comunitari?
    • +8 (8 voturi)    
      cat ne costa cainii vagabonzi?! (Vineri, 6 septembrie 2013, 14:07)

      MamaOmida [utilizator] i-a raspuns lui DaniMare

      Bugetul pentru bucuresti:
      http://www.pmb.ro/institutii/cgmb/buget/docs/2013/20130520/2.34_autoritatea_pentru_supravegherea_si_protectia_animalelor_734_749.pdf

      Pe scurt, buget alocat peste 18 milioane lei, din care pentru caini (hrana, medicamente, sterilizare) doar 0.8 milioane lei, nici macar 5% din buget.
      In schimb, salarii de peste 1 milion de lei, cheltuieli cu intretinerea si reparatiile peste 3 milioane de lei, alte cheltuieli (nedetaliate in buget, ci trecute generic la aceasta rubrica) peste 7 milioane de lei.
  • +16 (16 voturi)    
    Autorizație (Vineri, 6 septembrie 2013, 13:54)

    Giubugea [utilizator]

    De ce e nevoie de o autorizație pentru un drept fundamental, garantat de constituție?

    Articolul 39: Mitingurile, demonstraţiile, procesiunile sau orice alte întruniri sunt libere şi se pot organiza şi desfăşura numai în mod paşnic, fără nici un fel de arme.

    Atât. Autorizația aia ar trebui să fie un simplu aviz, adică o înștiintare, organizatorii să informeze pur și simplu primăria că au de gând să se întrunească liber, pentru ca primarul să rezolve problemele care țin de organizarea orașului: devierea traficului, paza etc. NU să autorizeze ceva ce nu are nevoie să fie autorizat. Nu l-am ales ca să ne dea voie să facem ceva ce avem oricum dreptul să facem.
  • +13 (13 voturi)    
    Eu voi fi la 19:30 in Piata Romana (Vineri, 6 septembrie 2013, 14:21)

    dick357 [utilizator]

    Cu toate incercarile de a dezinforma si a intimida, eu voi fi la locul si ora anuntate initial.
    Nu cred ca am nevoie de autorizatie de la primarie ca sa protestez impotriva primariei. Nu cred ca strabunicii nostrii au avut autorizatie in 1848, 1907, etc.
    Voi merge chiar daca voi fi singur acolo, ca nenea ala de la Sighetu' Marmatiei, dar imi fac datoria de tata pentru copii mei.

    PS. Nici un meci de rahat nu ma intereseaza...
  • +11 (11 voturi)    
    Piata Romana ora 19, azi! Si azi si duminica.. (Vineri, 6 septembrie 2013, 14:25)

    AlinaM [utilizator]

    un mars al tacerii plus candele si flori fac mai mult decat o mie de cuvinte si proteste
    http://comunitate.desprecopii.com/forums/topic/147536-protest-anti-maidan-nu-putem-lasa-sa-ne-moara-copiii-cand-vor-cainii/page-31

    ...si cat e nevoie pana se va schimba ceva.
    Eu vreau sa-mi duc copiii la scoala fara sa fiu terorizata de haitele de caini din drumul spre scoala!!
  • 0 (0 voturi)    
    titlu (Vineri, 6 septembrie 2013, 16:13)

    sorin3 [utilizator]

    Mitingul e impotriva maidanezilor?
    sau impotriva primariilor?
    Se asteapta ca in urma mitingului maidanezii atinsi de rugamintile multimii sa nu mai muste oameni?
  • 0 (0 voturi)    
    nu au dreptul sa impiedice acest miting (Vineri, 6 septembrie 2013, 17:27)

    draq [utilizator]

    ARTICOLUL 39 - Libertatea intrunirilor
    Mitingurile, demonstratiile, procesiunile sau orice alte intruniri sunt libere si se pot organiza si desfasura numai in mod pasnic, fara nici un fel de arme.