VIDEO "Copilul ucis de caini arata ca o prada". Reactia medicului legist: E al treilea caz al meu de om ucis de caini, vreau sa trag un semnal de alarma

de Red. Stiri     HotNews.ro
Marţi, 3 septembrie 2013, 12:32 Actualitate | Esenţial


​Medicul legist care a realizat autopsia copilului de 4 ani ucis luni de caini in Cartierul Tei din Bucuresti a declarat marti, intr-o conferinta de presa, ca trage un semnal de alarma asupra cazurilor frecvente de oameni muscati de caini: "Copilul avea corpul plin de muscaturi. Arata ca o prada". Extrem de emotionat, medicul a declarat ca este deja cel de-al treilea sau caz de om muscat de caini in Bucuresti: "Trebuie reconsiderat totul in legatura ca acesti caini. Nu se poate sa traim intr-un oras cu 60.000 de maidanezi".



"Au actionat exact in instinctul lor primar de animale care ucid ca sa manance. Copilul era plin de plagi", a declarat reprezentantul IML.

Este ingrozitor, trebuie reconsiderate toate deciziile opiniile despre caini vagabonzi. Nu se poate. Trebuie gasita o solutie urgenta", a adaugat reprezentantul Institutului de Medicina Legala.

Medicul legist a mai explicat ca baiatul de 4 ani a murit din cauza "pierderii masive si rapide de sange".






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















16775 vizualizari

  • -5 (9 voturi)    
    mda (Marţi, 3 septembrie 2013, 12:35)

    Snitzelvienez [utilizator]

    las ca oprescu or sa va faca un nou orasel chinezesc cu delicatesa 'l'canine fillet mignon' cu orez sau taitei
    • +30 (30 voturi)    
      Ultimul mandat pentru oprescu (Marţi, 3 septembrie 2013, 14:00)

      vlad.pe [utilizator] i-a raspuns lui Snitzelvienez

      Oprescu si restul primarilor sa nu mai viseze la un nou mandat, am asteptat 5 ani sa rezolve problema maidanezilor, nu a miscat nici macar un pai, bine ca are bani de pagode si ceasuri de 25.000Euro dar nu a gasit fonduri sa stranga lupii de pe strazi
      • -5 (7 voturi)    
        Ai dreptate, (Marţi, 3 septembrie 2013, 15:21)

        arakis [utilizator] i-a raspuns lui vlad.pe

        sigur e ultimul mandat pentru Sorin Oprescu! In noiembrie 2014, Sorin Oprescu isi va schimba locul de munca si anume va fi presedinte al Romaniei.
      • +16 (16 voturi)    
        Foarte bine spus (Marţi, 3 septembrie 2013, 15:39)

        Clop [utilizator] i-a raspuns lui vlad.pe

        Da. Ontanu a zis ca a fost pe teren privat, ca n-a fost pe terenul primariei, huo!

        "Se intampla astfel de atrocitati, iar primarul nici macar nu da o declaratie sa ne spuna ce strategie are in legatura cu aceste fiare????!!! DEMISIA!!!" [a scris "strongbox"]

        TOTAL DE ACORD.
  • +29 (31 voturi)    
    DE NECREZUT!!! (Marţi, 3 septembrie 2013, 12:43)

    strongbox [utilizator]

    Se intampla astfel de atrocitati, iar primarul nici macar nu da o declaratie sa ne spuna ce strategie are in legatura cu aceste fiare????!!! DEMISIA!!!
    • +4 (4 voturi)    
      e de crezut (Marţi, 3 septembrie 2013, 15:19)

      boogiewoogie [utilizator] i-a raspuns lui strongbox

      Daca nu faci nimic impotriva unor animale care nu mai sunt domestice dar devin salbatice lasate de capul lor, ce vrei sa se intample?

      Si ... de cati ani se tot intampla...

      referitor la ultima ta afirmatie: "DEMISIA!", cum ai de cand sa i-o ceri, doar comentand aici?

      Esti din Bucuresti?
    • +5 (5 voturi)    
      DEMISIA (Marţi, 3 septembrie 2013, 15:35)

      GabrielNeagoe [anonim] i-a raspuns lui strongbox

      Jos cu ONTANU'
  • +33 (35 voturi)    
    Eutanasierea tuturor cainilor (Marţi, 3 septembrie 2013, 12:43)

    BogdanNicolaescu1329251870457 [anonim]

    Eutanasierea sistematica si consecventa a tuturor cainilor e singura solutie. "Iubitorii de animale" sunt criminalii acestui copil, si al celorlalti care au murit pana acum.
    • +10 (10 voturi)    
      Incompetentii nu se pedepsesc intre ei! (Marţi, 3 septembrie 2013, 14:31)

      pedepsitorul [utilizator] i-a raspuns lui BogdanNicolaescu1329251870457

      In Romania, daca sunt doi responsabili ,
      nu va fi nimeni pedepsit !

      Solidaritatea in randul adimistratiilor locale, este asemanatoare Mafiei, iar legaturile sunt dezvoltate cu grija... pt ca nu se stie mai tarziu cand ai nevoie!


      Oprescu se ocupa de sifonarea sutelor de milioane catre circuitul care l-a montat pe scaunul de primar, iar pe noi ne mananca bestiile pestrada!
      • +3 (7 voturi)    
        salidaritatea la romani (Marţi, 3 septembrie 2013, 15:02)

        boogiewoogie [utilizator] i-a raspuns lui pedepsitorul

        pai bine ca se protesteaza impotriva RMGC, dar cand mor copii ... bate vantu'

        chiar sunt curios cine dintre bucuresteni se duc in fata Primariei sau in fata Consiliului Local sa isi arate supararea si sa ceara ca acesti "incompetenti" sa plece sau sa fie sanctionati
        • +2 (2 voturi)    
          Eu cred ca in max 5 ani, o sa avem alta constiinta (Marţi, 3 septembrie 2013, 20:48)

          pedepsitorul [utilizator] i-a raspuns lui boogiewoogie

          Constiinta nationala vine dupa 68 de ani in care constiinta nationala inca mai este sub bocancul politicului stapan intangibil!

          traiectoria este buna, dar justitia inca nu functioneaza 100%, si notiunea de Dreptate in psihicul colectiv este slaba, fara speranta si de aceea exista ezitare in a sparge geamurile Primarului de ex!

          Oprescul si restul organigramei pana la hingher sunt criminalii copilului din Tei !

          Oprescu, demisia demisia !
  • +28 (28 voturi)    
    incompetenta la romani (Marţi, 3 septembrie 2013, 12:44)

    edif [utilizator]

    600 de parlamentari, guvern tifnos, iar copii sunt mancati de caini de vii
  • +20 (20 voturi)    
    Absolut normal in Ro (Marţi, 3 septembrie 2013, 12:44)

    Malone_M [utilizator]

    In tara in care mult mai importanta este aprobarea hotararii privind pragul referendumurilor cat mai mic posibil pentru a legaliza hotiile alesilor, sa nu ne mire ca problema cainilor vagabonzi, una reala, cu victime, este lasata la fundul sacului cu legi de adoptat. Daca cineva se simte doar un pic protejat de institutiile statului, il astept cu drag sa ma injure si sa-mi spuna ca nu am dreptate cand afirm ca a trai normal in Romania e chestie de noroc.
  • +21 (21 voturi)    
    Comment sters de user (Marţi, 3 septembrie 2013, 12:49)

    Erasm [anonim]

  • +23 (23 voturi)    
    Romania & roimanii (Marţi, 3 septembrie 2013, 12:53)

    Sani [utilizator]

    Tara care nu este in stare sa priveasca in viitor.

    In RO mor copiii muscati de caini care nu pot fi indepartati (vezi doamne) de babele care...sunt foarte bisericoase.

    Evident ne dam mari cre(s)tini, aruncam banii pe popi...dar avem scoli fara instalatii sanitare, construim catedrale dar nu le oferim copiilor mijloace inteligente de a-si consuma timpul si energie in mod folositor (sporturi, voluntariate, etc....)
  • +16 (16 voturi)    
    yeah (Marţi, 3 septembrie 2013, 12:55)

    Googol [utilizator]

    șaizeci de mii în evidențe. în realitate, sunt vreo două sute de mii.
  • +23 (25 voturi)    
    Eutanasierea (Marţi, 3 septembrie 2013, 12:57)

    Ammonius [utilizator]

    Solutia (singura) este eutanasierea TUTUROR maidanezilor dar si a celor cateva sute de criminali care traiesc de pe urma perpetuarii acestei probleme: lichele din ONG-uri, functionari a caror slujba este conditionata de existenta javrelor, ciocoiasi care castiga prin aprovizionarea adaposturilor etc.
    Adevarata barbarie este pastrarea situatiei existente si nu lichidarea javrelor.
  • +11 (11 voturi)    
    cititi si semnati (Marţi, 3 septembrie 2013, 12:58)

    dj [utilizator]

    Contine si legislatia in domeniu aflata in vigoare in alte tari civilizate.

    http://www.petitieonline.com/sustineti_eutanasierea_maidanezilor_neadoptati_in_30_de_zile
    • +9 (9 voturi)    
      solutia este identificarea proprietarilor (Marţi, 3 septembrie 2013, 14:06)

      jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui dj

      daca fiecare animal ar avea un act prin care proprietaruleste trecut in scris cu semnatura, ce scrie in petitie si-ar face efectul. daca ong-rile iau potaile si le dau drumu pe usa din spate spunand ca au fost adoptati, fara sa fie obligati sa spuna cine i-a adoptat, totul ramane neschimbat.
      • +8 (8 voturi)    
        este specificat (Marţi, 3 septembrie 2013, 14:42)

        dj [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

        "dacă nu sunt adoptaţi din adăposturi de către persoane responsabile în termen de 30 de zile de la prinderea lor! " asta dupa ce au fost deja sterilizati si crotaliati. (CROTÁLIE, crotalii, s. f. Marcă metalică aplicată pe urechea animalelor ca semn de recunoaștere.)
        Practic daca acel caine apare din nou pe strada stii exact cine l-a lasat liber si il poti sanctiona corespunzator.
        • +5 (5 voturi)    
          responsabile? numele si semnatura (Marţi, 3 septembrie 2013, 17:15)

          jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui dj

          dupa care urmarirea acelor caini prin vizite la persoanele care i-au adoptat. numai asa acele persoane sunt ""responsabilizate"". altfel, ii adopta vecina mea de bloc, care le da drumul a doua zi.
          • 0 (0 voturi)    
            simplu, prin amenzi! (Miercuri, 4 septembrie 2013, 10:55)

            Ava_ps [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

            Oricine ar fi - „părinte adoptiv”, asociație - trebuie aplicate amenzi usturătoare; dacă animalul a maltratat sau omorît un om, ar trebui chiar închisoare. În acest fel, asociațiile vor evita să sufere consecințele pe propria piele și vor cere nume și semnătură la adopție.

            În altă ordine de idei, sugerez primăriei să culeagă de pe străzi TOȚI cîinii crotaliați și să verifice cîți figurează în prezent drept „adoptați” de ONG-uri => aport instant la bugetul statului și mai multă siguranță pe străzi.
    • +7 (7 voturi)    
      perfect! (Marţi, 3 septembrie 2013, 15:27)

      Ava_ps [utilizator] i-a raspuns lui dj

      Sînt acum peste 1000 de semnături, cam 600 din București. Unde va ajunge petiția?
      • +5 (5 voturi)    
        in parlament (Marţi, 3 septembrie 2013, 16:09)

        dj [utilizator] i-a raspuns lui Ava_ps

        legea este in dezbatere
        • +5 (5 voturi)    
          mulțumesc! (Marţi, 3 septembrie 2013, 16:22)

          Ava_ps [utilizator] i-a raspuns lui dj

          Sper sincer să scăpăm de cîini de data aceasta!
  • +16 (18 voturi)    
    moarte pentru moarte (Marţi, 3 septembrie 2013, 12:58)

    AlexandruLungu [anonim]

    Sunt pentru a fi impuscati toti cainii maidanezi,nici un milion de caini nu se compara cu viata unui micut.La fermele de porci si vite nu stiu de ce nu se apara drepturile animalelor,dar niste caini care sunt u adevarat pericol sunr protejati , in tara asta e ceva putred.
  • +9 (11 voturi)    
    Indolenti, incompetenti, romani (Marţi, 3 septembrie 2013, 12:59)

    spanac [utilizator]

    Nu stiu in ce hal trebuie sa ajungeti ca societate ca sa fiti in stare sa reactionati in vreun fel. Si aici nu e vorba doar de javrele pe care le tolerati pe strazi ci problema e ca tolerati toate tampeniile zi de zi incepand cu politicienii si poate terminand cu cojile de seminte pe care calcati cand intrati intr-o scara de bloc. Rusine!
  • +23 (23 voturi)    
    Total de acord, legea trebuie schimbata (Marţi, 3 septembrie 2013, 13:05)

    bigbrother [utilizator]

    Din cate am citit pe Hotnews, in acest moment nu se mai aplica legea cu eutanasierea cainilor. Asta trebuie schimbat URGENT. Am devenit mai catolici ca Papa cand e vorba de caini si iata rezultatul, copiii nostri sunt omorati.

    Nu stiu cum se poate "forta" Parlamentul sa adoptea aceasta lege, dar daca e nevoie sa iesim in strada, eu sunt de acord. Daca este nevoie de o petitie, o semnez bucuros. Nu vreau sa ajung sa fac rau vreunui caine, dar deja imi fac probleme ce se va intampla pe viitor cu copiii din fata blocului.

    Pe scurt: 15 zile in adaposturi, cati caini cuprind adaposturile. Daca dupa 15 zile nu sunt adoptati de oameni sau revendicati, sa fie eutanasiati. Nu batuti, nu chinuiti, nu otraviti (cum deja s-a intamplat acum cateva zile in zona 1 Decembrie cand 4 sau 5 caini au fost gasiti morti dimineatza).

    Iar pe cei care tin cainii pe langa bloc, ii rog sa inteleaga ca asa nu se mai poate. Faptul ca li se arunca o coaja de paine pe geam nu se numeste grija. Ori isi iau cainii in casa si au grija de ei de la mancare pana la drumuri la doctor, ori raman fara ei. Si maxim un caine adoptat per apartament, nu vrem sa schimbam locatia problemei.
  • +17 (19 voturi)    
    suntem niste barbari! (Marţi, 3 septembrie 2013, 13:05)

    DrInOrice [utilizator]

    in epoca de piatra, traim cu animale care ne omoara pe strada si nu ne pasa, macar aia in epoca de piatra se aparau si eliminau pericolele! Si stam ca legumele si ne uitam la televizor, iar cand iesim din casa facem slalom printre caini turbati si gunoaie!
  • +20 (20 voturi)    
    Aviz ONG-urilor care protejeaza cainii vagabonzi (Marţi, 3 septembrie 2013, 13:08)

    Ritzi Pitzi [utilizator]

    Asigurati-le un sfarsit decent, fara chinuri, altfel, intr-o buna zi, cateva sute de oameni, poate dupa o demonstratie de protest, vor lua la ciomagit toti cainii intalniti prin oras, pana cand vom scapa, in orice mod, de ei...

    Decat sa planga mama, mai bine sa planga ONG-urile ca nu mai au obiectul muncii.
  • +15 (15 voturi)    
    Sa multumiti in ordine (Marţi, 3 septembrie 2013, 13:11)

    Je__ [utilizator]

    Primarului Oprescu, lui Tonta pt initiativa legislativa si apoi lui CV Tudor, pt show-ul TV si proclamarea suveranitatii maidanezilor.
  • +14 (14 voturi)    
    Solutia urgenta este sa fie ridicati de pe strazi (Marţi, 3 septembrie 2013, 13:13)

    mcris [utilizator]

    Toti! Unde-i duce dupa aceea, ce le face, detalii...
  • +12 (12 voturi)    
    ...in patru labe... (Marţi, 3 septembrie 2013, 13:18)

    ganditorul_2012 [utilizator]

    Are dreptate omu'. Sa incerce fiecare din noi sa se puna pret de cateva secunde in situatia parintilor micutului...No comment! Astept sa sara diseara pe sticla cu gura mare tot felul de asociatii si romani aflati in treaba...cutu-cutu....patru labute...Monica Tatoiu...Marinescu...Paula Iacob...Vadim...etc...trei zile de circ ieftin...apoi iarasi se asterne tacerea, uitarea si nepasarea...clasic romanesc...
  • +21 (21 voturi)    
    3 milioane euro pentru nimic (Marţi, 3 septembrie 2013, 13:24)

    vlad.pe [utilizator]

    Pe evz.ro se scrie: "Primăria Capitalei are un buget anual de 3,2 milioane de euro pentru rezolvarea problemei câinilor comunitari".

    1. Daca sunt 3 milioane euro de ce Oprescu a spus ca ASPA are doar 4 hingheri ? unde se duc cele 3 milioane euro ?
    Cum vrea Oprescu sa rezolve problema maidanezilor ucigasi cu doar 4 oameni ?

    2. De ce directorul ASPA a reziliat intelegerea cu Facultatea de Medicina Veterinara unde se realizau sterilizari gratuit si a preferat sa platesca bani grei asociatiei Vier- Pfoten ?

    3. De ce nu a fost intervievat Robert Lorentz, fost director ASPA ?

    4. Pentru ce platim taxe si impozite ? Ca sa-si bată joc Oprescu, Manescu Rares (primar sector 6) si Bogdan Treeroiu (director ASPA) de noi ?

    5. De ce este impins in fata Razvan Bancescu de la ASPA si nu apare directorul Cristian Bogdan Treeroiu, fost angajat RATB si devenit peste noapte directorul unei autoritati care primeste 3 milioane euro, bani publici ?
    • +8 (8 voturi)    
      Banii merg la adapostul de la Uzunu (Marţi, 3 septembrie 2013, 15:09)

      Ritzi Pitzi [utilizator] i-a raspuns lui vlad.pe

      unde este implicat Oprescu Jr.
    • +8 (8 voturi)    
      Manescu Rares (Marţi, 3 septembrie 2013, 15:54)

      Etre [utilizator] i-a raspuns lui vlad.pe

      Asta cu Manescu Rares din sectorul 6 mi-a ajuns la inima.
      De cand a venit individul asta la primarie:
      - nu se mai reabiliteaza blocuri,
      - nu se mai termina nici o investitie inceputa pe vremea fostului guvern,
      - mizeria pe strada si in parcuri este la ea acasa
      - cainii maidanezi s-au inmultit. A ajuns sa-mi fie frica sa ma duc sa-mi iau masina din parcare, unde s-au aciudat 10 potai. Nu mai zic ca intr-o zi am venit din spital in carje, in urma unei prob la genunchi. Probabil eram prea "amenintator" (inofensiv) ca m-au inconjurat rapid. Om "rau", ce sa faci.
      - mai nou, iluminatul public noaptea in parcuri si pe strazile nu tocmai laturalnice, a ajuns un lux.

      Si vorba cuiva aici. Uite ce reactie au, adica nici una !!
      "Lasa ca trece".
  • +13 (15 voturi)    
    Cainii trebuie asigurati de catre ONG-uri (Marţi, 3 septembrie 2013, 13:27)

    dottore [utilizator]

    ... astfel inca Azorica sa le scoata din cap coabitarea caini-cetateni din comuna Bucuresti. Avem deja una destul de toxica.

    Cainele din strada nu e animal domestic.
    Nu exista caine caruia sa i se faca mila si sa nu te latre/ muste pentru ca tu suferi cu inima sau nu poti sa alergi.

    Am otravit cativa caini si marea majoritate a vecinilor mi-a multumit ca am scapat-o de un potential pericol. Cei care ii apara sunt mai violenti ca maidanezii, dar din pacate nu pot sa-i otravesc si pe ei.
  • +6 (8 voturi)    
    despre demnitatea umana (Marţi, 3 septembrie 2013, 13:30)

    Angelica68 [utilizator]

    Daca reactia medicului legist nu va impresioneaza, propun sa va impresionati cu DECIZIA CCR la SESIZAREA unui grup de 70 de deputaţi aparţinând Grupului parlamentar al Partidului Social Democrat şi
    54 de deputaţi aparţinând Grupului parlamentar al Partidului Naţional Liberal privind neconstitutionalitatea dispoziţiilor Legii pentru modificarea şi
    completarea Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr.155/2001 privind aprobarea programului de
    gestionare a câinilor fără stăpân.Vezi link-ul: http://www.ccr.ro/files/products/D0001_122.pdf
    Va trebuie un pic de rabdare sa cititi tot, dar merita! Un exemplu sublim de demnitate umana!
    • +8 (8 voturi)    
      Multumim Victor-Viorel Ponta (Marţi, 3 septembrie 2013, 14:05)

      vlad.pe [utilizator] i-a raspuns lui Angelica68

      mda, sesizare semnata de Victor-Viorel Ponta ..
  • +14 (16 voturi)    
    pacat ca i-am votat (Marţi, 3 septembrie 2013, 13:33)

    vulpescu [utilizator]

    Mersi Oprescu, Lis, Basescu, Ciorbea, Halaicu.

    Si mersi Grebla care a declarat ca bucurestenii trebuie sa se ocupe de gunoaiele din orasul lor si nu de Rosia Montana.
    Vom incepe cu cele 600 de gunoaie care ocupa degeaba parlamentul.
  • -16 (20 voturi)    
    cu cainii (Marţi, 3 septembrie 2013, 13:38)

    Vladel [utilizator]

    Cu cainii poate se rezolva dar ce te faci cu oamenii ca si ei saracii tot asa actioneaza si nu-s doar 60.000 ci 7 miliarde.
  • +13 (13 voturi)    
    Vinovatul (Marţi, 3 septembrie 2013, 13:45)

    Gogu456 [anonim]

    Primarul si seful de la ecarisajul din sectorul respectiv sa faca puscarie pentru omor involuntar.
  • +12 (12 voturi)    
    cumpar otrava (Marţi, 3 septembrie 2013, 13:58)

    strongbox [utilizator]

    Cine imi spune de unde sa iau niste otrava ptr caini?? S-a ajuns prea departe!!! Nu mai astept solutii de la politicieni/primari!! Azi-noapte cand ma intorceam acasa de la protestul din capitala am fost agresat de un caine (nu m-a muscat), iar aproape de blocul meu din sect 6 am dat peste o haita de caini!!!! REVOLTATOR!! nu suntem in padure!!!!
    • +8 (8 voturi)    
      la asta ma gandesc si eu (Marţi, 3 septembrie 2013, 15:09)

      jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui strongbox

      n-ar fi rau ca parintii copilului sa ceara daune in milioane de euro de la primarie
  • +10 (10 voturi)    
    Oprescu demisia! (Marţi, 3 septembrie 2013, 14:24)

    fane_grija [utilizator]

    Responsabilitatea acestei tragedii este impartita intre primar si ONG-uri.

    Deja orice speranta de ajutor din partea autoritatilor sau propuneri pertinente de la ONG-uri nu mai sunt de asteptat.

    Asta inseamna ca trebuie sa tratam problema local cu otrava.
  • +7 (7 voturi)    
    ...fragmente (imaginare) din discursul lui Oprescu (Marţi, 3 septembrie 2013, 14:24)

    ganditorul_2012 [utilizator]

    "Stimati bucuresteni!

    Ieri, orasul nostru, capitala tarii, poate una dintre cele mai importante carti de vizita ale Romaniei a trait un moment foarte trist. Un copil a fost sfasiat in plina strada de caini fara stapan. Din pacate nu este primul eveniment tragic de acest fel. Am privit cu multa atentie reactiile oamenilor pe marginea acestui subiect. Nu pot sa imi exprim decat profundul regret si sa imi cer scuze in numele tuturor celor care ar fi trebuit sa preintimpine o asemenea drama. Dar regretele sunt tardive din moment ce nu sunt urmate de fapte. In acest sens am hotarat azi sa imi depun mandatul. Sper din tot sufletul ca acest gest sa contribuie macar putin la gasirea unei rezolvari a acestei probleme care macina orasul nostru si sifoneaza imaginea tarii iata, de mai bine de doua decenii. Doresc mult succes celui care urmeaza sa-si asume responsabilitatea solutionarii acestei probleme care nu mai suporta amanare. Ii rog pe bucuresteni sa-i fie parteneri in aceasta intreprindere.

    Va multumesc!"
  • +11 (11 voturi)    
    asociatii de impostori (Marţi, 3 septembrie 2013, 14:26)

    Tritonul [utilizator]

    Pe mine cel mai tare ma deranjeaza la asa-zisele asociatii de protectie a animalelor profilul lor mincinos. Nu sunt asociatii de protectie a animalelor, ci doar a cainilor vagabonzi. N-am auzit pe nimeni din aceste asociatii sa protesteze pentru ca putinii ursi sunt inca vanati sau braconati, pentru ca populatii intregi ale unor specii, ramase fara habitat din cauza defrisarilor, sunt practic exterminate, pentru ca toate vidrele din Parcul National Defileul Jiului vor muri cand raul va fi secat pentru hidrocentrala, pentru ca niste canalii de la APM Arges urla ca vor omora si ultimul asprete (sigurul nostru vertebrat endemic) etc.
  • +7 (7 voturi)    
    otrava (Marţi, 3 septembrie 2013, 14:43)

    MirceaDude [utilizator]

    Nu sunt specialist, dar cred ca otrava de soareci sau sobolani e destul de buna. Propun ca fiecare om care semneaza petitia de mai sus sa participe si activ. Asteptare = alte victime. Reteta: cumparati cel mai puturos parizer, din-ala de pute de la o posta si indopati-l cu pastile pt soareci si sobolani. Se taie feliute dimineata se cheama pe cutu cutu, iar la pranz o sa ii vezi cu labele in sus.
  • +7 (7 voturi)    
    Nu inteleg de ce numai discutati (Marţi, 3 septembrie 2013, 15:09)

    LiviuX [utilizator]

    Dar nu faceti nimic!! Cat va mai trebuie sa va dati seama ca sunt dicutii inutile, ca ei nu vor face nimic. E mai simplu sa dormi in parlament... Exista solutii, si foarte simple, doar trebuie o investitie, si nici aia prea mare: Niste carne si otrava. Si putem scapa singuri de caini. Iar pentru cei care au stapan, n-au decat stapanii sa si-i pazeasca sa nu ajunga otraviti. Daca toti vor fi cu lesa si botnite, nici un pericol, deci nici ei nu se pot plange. Iar in ce priveste asociatiile, n-au decat ei sa-i stranga pe toti si iarasi se rezolva problema. Simplu si eficient!
  • +8 (8 voturi)    
    Paseaza pisica (Marţi, 3 septembrie 2013, 15:28)

    Alfabetix [utilizator]

    este sportul national!
    Au gasit vinovata firma cu terenul viran! Nici un pic de rusine nu au!
    Vinovati sunt cei care au boicotat legea si au lasat "animalutele" sa se inmulteasca fara control!
    Eu semnez petitia pentru eutanasiere, dar nu cred ca este de ajuns. Ce solutii avem?
    Cand am facut anti-rabicul la Matei Bals acum o luna, medicii se faceau ca ploua cand i-am intrebat de substante otravitoare... Unul muscat zicea de anti-gel in carnati...
  • +12 (12 voturi)    
    In Romania Libera scrie ca (Marţi, 3 septembrie 2013, 15:50)

    omezu [utilizator]

    "Câinele care l-ar fi muşcat pe copil avea un cip, iar în urma cercetărilor s-a constatat că animalul aparţinea unui ONG. Băncescu a mai spus că animalul cu microcipul 941000031190543 a fost adoptat de o fundaţie, iar locul câinelui nu avea ce să caute în curtea de pe strada Tuzla."
    Puteti sa confirmati sau sa aflati despre ce fundatie este vorba? Ca tare mult cineva ar trebui sa faca puscarie. Alaturi de babele care hranesc lupii!
    • +9 (9 voturi)    
      uite aici (Marţi, 3 septembrie 2013, 16:10)

      dj [utilizator] i-a raspuns lui omezu

      "Am reușit să identificăm cei șase câini. Cel care avea și urme de sânge pe gură este un câine sterilizat de ASPA și adoptat de fundația Caleidoscop în decembrie 2008. Acesta nu trebuia să se afle acolo. O să intrăm pe fir, să aflăm ce au dânșii de spus, inclusiv în fața Poliției", - See more at: http://www.b365.ro/cainele-care-a-omorat-un-copil-in-parcul-tei-fusese-adoptat-de-un-ong_194201.html#sthash.UdXHIFty.F8vNFHI8.dpuf

      http://www.b365.ro/cainele-care-a-omorat-un-copil-in-parcul-tei-fusese-adoptat-de-un-ong_194201.html
      • +5 (5 voturi)    
        Multumesc (Marţi, 3 septembrie 2013, 16:20)

        omezu [utilizator] i-a raspuns lui dj

        Multumesc pt informatie!
  • -2 (6 voturi)    
    de parintii care isi omoara copii nu este emotiona (Marţi, 3 septembrie 2013, 16:39)

    visio [utilizator]

    acest doctor? de Oprescu care cumpara ceasuri de 35000eur nu este emotionat? dar de spagile cerute de colegii de breasla? daca bucurestenii ar fi votat oameji inteligenti sa ii guverneze, scapau de orice fel de probleme; videanu este cu bordurile peste borduri, oprescu este cu ceasuri scumpe...
  • +5 (5 voturi)    
    Substante nocive ;) (Marţi, 3 septembrie 2013, 16:39)

    Alfabetix [utilizator]

    Cele pentru soareci omoara DOAR soareci pentru ca sunt create pe structura specifica.
    Poate citeste vreun chimist/biolog si ne da vreo sugestie.
  • +8 (8 voturi)    
    Am semnat petitia (Marţi, 3 septembrie 2013, 16:44)

    Clop [utilizator]

    In momentul de fata, eutanasierea este necesara si are totala justificare.
    Cei crotaliati si lasati sa faca gasti, sunt infometati si au dentitia sanatoasa. Comportamentul nu poate fi decat unul de supravietuire, asa cum s-a vazut inca o data.
  • +4 (4 voturi)    
    Arde-i unde-i doare... (Marţi, 3 septembrie 2013, 19:41)

    John M. [utilizator]

    Familia micutului care a avut nesansa de a se naste intr-o mahala balcanica numita Bucuresti, desi toate legile ii garantau viata, si-a pierdut-o din nemernicia unor functionari marunti carora nu le pasa. Familia lui sa dea in judecata absolut toate institutiile statului care nu i-au putut garanta siguranta micutului si sa ceara daune de 100 milioane de euro. Asta le-ar trezi atentia acestor nesimtiti.
  • +1 (1 vot)    
    suntem 0 (Marţi, 3 septembrie 2013, 22:48)

    alt destept [utilizator]

    inca un medic strain care ne serveste, ca nu pare roman (conexiune slaba), ne invata sa fim mai putin idioti.
    asta si dr arafat, or mai avea frati?