Videoreportaj HotNews.ro

VIDEO Strumfita Nicoleta: Portretul unui artist de strada roman in Germania

de Victor Cozmei     HotNews.ro
Luni, 2 septembrie 2013, 23:25 Actualitate | Esenţial


In rolul de strumf
Foto: Hotnews
Nicoleta are 45 de ani si o data pe an isi inchide covrigaria pe care o detine in Giurgiu si impreuna cu sotul sau ia calea strainatatii unde incearca sa castige ceva mai mult pentru a-si putea intretine familia. Anul acesta Nicoleta sta imbracata intr-un costum de strumf, "leviteaza" si interactioneaza cu turistii pe una din stradutele centrale din Munchen.

Nicoleta spune ca ii place ce face si ca rolul pe care il joaca e de fapt sansa de a-si trai visul copileriei, acela de a fi actrita.

Acasa in Romania o asteapta cele trei fete ale sale. Cea mai mica dintre ele tocmai se pregateste de prima zi de scoala. O zi in care Nicoleta nu va fi acasa, ci isi va juca rolul pe strazile din Munchen cu gandul la familia sa.





La realizarea acestui material au contribuit si:
  • Sonja Salzburger - jurnalist, Deutsche Journalistenschule
  • Aimen Abdulaziz-Said - jurnalist, Deutsche Journalistenschule








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















6399 vizualizari

  • +5 (7 voturi)    
    wow ce usor e sa fii artist in ziua de azi... (Luni, 2 septembrie 2013, 23:57)

    serbanTeodor [utilizator]

    "Hello mami, how are you? Bon appetit papi, how are you?". Vorba ceea - talentul si vocea ne recomanda!.
    Aoleo televiziune ce-ai facut din nivelul de cultura...
  • +3 (19 voturi)    
    impresionant (Marţi, 3 septembrie 2013, 0:08)

    Nicolae Kidman [utilizator]

    Ca căpşunar, îi urez toate cele bune doamnei, m-a impresionat povestea dumneaei.

    Esenţialul, morala, e însă ascuns într-o mică frază despre optica străinilor şi cea a noastră, a românilor. Abia după ce ajungi să stai suficient de mult printre ei - printre ei, printre străini, nu într-o comunitate preexistentă de români care te-nconjoară ca un borcan carpato-danubiano-pontic - ajungi să realizezi, să percepi gradul de urâţenie morală la care a ajuns comunitatea ce-ai lăsat-o acasă şi care poartă numele de popor român. E aproape ca o cură de dezintoxicare. Nu auzi apelative gen şchioapa, boşorogul, chiorul, baborniţa, nu primeşti sfaturi în doi peri sau la mişto ("- nu vă supăraţi, merge bancomatul? - Nu se spune merge, ci funcţionează", răspuns primit de-un coleg german de la doi "cheţi" de Mehedinţi în urmă cu vreo zece ani) nu vezi feţe încruntate pe stradă, vezi bucurie în stare nativă, pură, inocentă, nu cea a la "a murit capra vecinului, vine el la rând") nu vezi dispreţ faţă de un job "inferior" ci doar conştiinţa diferenţei faţă de acel job, vezi flori şi plante pe stradă, vezi diferenţa dintre zonele rezidenţiale şi cele comerciale, vezi gospodinele măturând zilnic trotuarul din faţa casei la şase dimineaţa sau soţii stropind grădina la 11 seara, vezi maşini cu geamurile lăsat şi cu cheia în contact... multe, multe amănunte şi detalii aparent insignifiante dar care, puse la un loc, oglindesc cât de poate de clar imensa distanţă umană dintre noi şi ei. Din start nu putem fi egali cu ei din moment ce nu le-mpărtăşim istoria, tradiţiile, tabuurile, sângele, dar mai şi trebuie să surmontăm acest handicap al educaţiei. Mulţi dintre noi ne supărăm când unii zic că suntem trataţi afară ca cetăţeni "de mâna a II-a" - dar, în prezent, asta suntem, cetăţeni de mâna a II-a, cetăţeni - locuitori ai cetăţii - indiferent de câte facultăţi am avea, indiferent de Nadia, de Coandă, de Palade, de Eugen Ionescu, de Brâncuşi sau de Celibidache, de diploma de membru UE sau NATO.
    • -4 (12 voturi)    
      nu ai inteles nimic (Marţi, 3 septembrie 2013, 0:17)

      gigi1 [utilizator] i-a raspuns lui Nicolae Kidman

      Poate nu realizezi ca in Romania a fost comunism 60 de ani si un program intens de distrugere a culturii si a tot ce a avut bun poporul roman si da educatia e problema, mai exact mentalitatea care a fost implantanta de comunisti si sincer iti spun desi aici avem problema asta sincer o prefer in locul zambetului politicos fals al strainilor si a mentalitatii de robotel care respecta orice regula orbeste fara sa se intrebe nimic, spiritul de turma are alta forma acolo.
      • +15 (17 voturi)    
        hmmm (Marţi, 3 septembrie 2013, 0:33)

        Nicolae Kidman [utilizator] i-a raspuns lui gigi1

        "o prefer in locul zambetului politicos fals al strainilor si a mentalitatii de robotel care respecta orice regula orbeste fara sa se intrebe nimic, spiritul de turma are alta forma acolo."

        Exact ce spuneam - în cazul ăsta, stai acasă, nu e datoria ta să le faci lor educaţia, să le impui obiceiurile şi gândirea ta. Sau, dacă nu vrei să stai acolo, dar nici acasă, caută-ţi o altă ţară, un alt loc, apropiat preferinţelor, obiceiurilor tale, nu e nici o problemă.

        Exact ăsta e unul dintre principalele motive de frustrare şi de nemulţumire şi de neacomodare al multor români de-afară: ei nu-nţeleg că ei sunt cei care trebuie să se obişnuiască regulilor localnicilor şi nicidecul aceştia regulilor lui. Dacă lumea se culcă la 10 seara c-a doua zi trebui să meargă la lucru, e treaba ta să faci la fel, în loc să te plângi că toate barurile şi tutungeriile se-nchid la 10.30 şi că lumea nu se distrează şi tu te plictiseşti de moarte. Nu-ţi convine - auf wiedersehen, au revoir, sto kalo, good bye.
        • -5 (7 voturi)    
          sa fii fericit in vest (Marţi, 3 septembrie 2013, 0:41)

          gigi1 [utilizator] i-a raspuns lui Nicolae Kidman

          Sincer nu stiu de unde vine frustrarea ta, pare ceva profund, nu am spus ca vreau sa ma duc tocmai spuneam de ce nu vreau sa ma duc, fiecare cu ce ii place, daca tie iti place modul acela de viata foarte bine dar nu inteleg de ce vrei sa iti impui parerea cu superioritatea culturii vestice si cat de inferiori sunt romanii, sunt culturi diferite, oameni diferiti si vorba aia orice padure are uscaciuni.
    • -5 (5 voturi)    
      De, (Marţi, 3 septembrie 2013, 10:08)

      Marionette [utilizator] i-a raspuns lui Nicolae Kidman

      E usor sa te infrumusetezi moral si sa cresti floricele cand furi "uratii morali" an de an prin petrodolari. Ia sa avem si noi 45% din buget an de an, moca! Sa vezi ce frumosi moral am fi. Toti am canata la vioara si tara ar mirosi a iasomie!
  • -4 (14 voturi)    
    pacat (Marţi, 3 septembrie 2013, 0:09)

    gigi1 [utilizator]

    doar pentru ca e imbracata intr-un costum de strumf si ca nu cere verbal inseamna ca nu cerseste?
    • +7 (9 voturi)    
      e o mica-mare diferenta (Marţi, 3 septembrie 2013, 0:37)

      Xamples [utilizator] i-a raspuns lui gigi1

      Se cheama street artist, la fel ca clovnii sau cei care canta sau danseaza.
      Unii sunt foarte buni si chiar e o placere sa te uiti la ei sau sa faci poze.
      Cred ca diferenta dintre un street artist, care se chinuie sa faca ceva frumos, si un cersetor, care pur si simplu sta cu mana intinsa sau isi etaleaza partile mutilate, e evidenta.
      • -3 (9 voturi)    
        "street artist" = cersetor (Marţi, 3 septembrie 2013, 9:17)

        PopaPius [anonim] i-a raspuns lui Xamples

        Artistii astia de strada sint tot cersetori, doar ca au alte costume, alta butaforie. Nu misca, nu au nici o mimica pina nu aude banutul zornaind in cutie, sint doar mai isteti, folosind mesajul subliminal, pe cind cersetorul ordinar mai spune un cintec, mai o poezie, cere si trece mai departe.
      • +1 (1 vot)    
        Comentariu sters de utilizator (Marţi, 3 septembrie 2013, 11:28)

        [anonim] i-a raspuns lui Xamples

    • +3 (5 voturi)    
      da (Marţi, 3 septembrie 2013, 0:39)

      stefan2008 [utilizator] i-a raspuns lui gigi1

      Exact aia inseamna.
      • +1 (3 voturi)    
        Comentariu sters de utilizator (Marţi, 3 septembrie 2013, 0:43)

        [anonim] i-a raspuns lui stefan2008

        • 0 (4 voturi)    
          tipica (Marţi, 3 septembrie 2013, 9:34)

          Vuck [utilizator] i-a raspuns lui

          Tipica mentalitate comunistoida conform careia intelectualii nu produc nimic doar clasa muncitoare ale carei maini neobosite scot obiecte palpabile merita aprecierea societatii.
          Extrapoland un pic ideea ta atunci si cel care scrie o carte si o afiseaza in vitrina tot cersetor este "de facto" intrucat "de jure" ar fi daca ar scrie pe un afis "Dat-mi 10 lei pentru acesta carte de poezii"
          • +1 (1 vot)    
            Comentariu sters de utilizator (Marţi, 3 septembrie 2013, 11:11)

            [anonim] i-a raspuns lui Vuck

          • +1 (5 voturi)    
            tanti asta vopsita in albastru este intelectuala? (Marţi, 3 septembrie 2013, 11:34)

            nellino [utilizator] i-a raspuns lui Vuck

            si boul de mine care s-a dus pe la facultati...
          • 0 (0 voturi)    
            Comentariu sters de utilizator (Marţi, 3 septembrie 2013, 13:06)

            [anonim] i-a raspuns lui Vuck

      • 0 (2 voturi)    
        Comentariu sters de utilizator (Marţi, 3 septembrie 2013, 0:59)

        [anonim] i-a raspuns lui stefan2008

    • +4 (6 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Marţi, 3 septembrie 2013, 0:41)

      [anonim] i-a raspuns lui gigi1

    • +4 (4 voturi)    
      uite ceva (Marţi, 3 septembrie 2013, 0:45)

      Nicolae Kidman [utilizator] i-a raspuns lui gigi1

      Că tot e la modă s-arăţi ce naşpa-i la americani, uite un clip făcut de un german despre ceva ce-a văzut la ei - tipul de la "tobe" e cerşetor sau artist stradal ("street artist") ?

      http://vimeo.com/14428901

      Cum tu nu prea ai aşa ceva în România, e greu să-nţelegi diferenţa.
      • +1 (3 voturi)    
        cu cutiuta sau fara (Marţi, 3 septembrie 2013, 9:26)

        PopaPius [anonim] i-a raspuns lui Nicolae Kidman

        Cit timp are cutiuta cu ceva fise in ea, pentru "sugestie", este un cersetor.
        Si eu am fost "socat" cind am fost prin Germania si Olanda sa vad citiva acordeonisti cintind pe strada si am gindit "uite ce s-au specializat tiganii nostri". Dar cind cineva din afara Europei a vrut sa le dea bani, au spus ca nu primesc, ei cinta pentru placerea lor si atractia turistilor. Si nu aveau nici cutie ptr bani, nici vre-un POS ptr carduri.
        • -2 (6 voturi)    
          muriti mult de grija altora (Marţi, 3 septembrie 2013, 10:45)

          slakeritul [utilizator] i-a raspuns lui PopaPius

          stati voi in casa daca nu va place sa vedeti lume pe strada, si n-aveti decat sa-i faceti pe toti cersatori ca atat va duce mintea.
        • +1 (1 vot)    
          aha (Marţi, 3 septembrie 2013, 13:51)

          rakkone [utilizator] i-a raspuns lui PopaPius

          Acesta e un cersetor, sau un artist de strada?
          http://www.youtube.com/watch?v=6ZVFCOyJitY
          Asta e definitia artei, prezenta sau absenta unei cutii de firfirei?? Asta e tot ce intelegeti dintr-o reprezentatie artistica? Oau, e cea mai "docta" definitie a artei pe care am intalnit-o. Presupun ca o formatie care cere 30 de euro pe un CD nu e cersetoare, acolo fiecare euro este meritat.
          • 0 (0 voturi)    
            Comentariu sters de utilizator (Marţi, 3 septembrie 2013, 18:12)

            [anonim] i-a raspuns lui rakkone

      • +3 (3 voturi)    
        Comentariu sters de utilizator (Marţi, 3 septembrie 2013, 11:15)

        [anonim] i-a raspuns lui Nicolae Kidman

  • +4 (4 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Marţi, 3 septembrie 2013, 0:36)

    [anonim]

  • +3 (7 voturi)    
    "artist de strada" (Marţi, 3 septembrie 2013, 0:39)

    stupidu [utilizator]

    artist de strada sau cersetor? ati fost vreodata pe Zeil in Frankfurt sa vedeti "artistii de strada" romani???? acei "lautari" sau jucatorii de alba/neagra??? asta e arta??? arta de strada???? babaieti, io cred ca suferiti, da rau de tot :)) asta e o arta doar daca crezi ca cersitul e o arta :))
    • +1 (5 voturi)    
      uite-aici (Marţi, 3 septembrie 2013, 1:28)

      Nicolae Kidman [utilizator] i-a raspuns lui stupidu

      Mă gândesc că-ţi place mr.bean :) Dacă observi, titlul clipului e "street performance", nicidecum "begging", deci e o oarecare deosebire între cele două, cel puţin în ochii unora care nu-s români:

      http://www.youtube.com/watch?v=BHkQ1Or2f2M
    • +3 (3 voturi)    
      hehe (Marţi, 3 septembrie 2013, 1:47)

      Orizont [utilizator] i-a raspuns lui stupidu

      probabil ca aia cu alba-neagra se numesc magicieni.
      fac si eu haz de necaz, ca am mai vazut "artisti" din astia, si culmea ca tot romani erau, si exact acelasi act de levitatie faceau.
      • +2 (2 voturi)    
        Comentariu sters de utilizator (Marţi, 3 septembrie 2013, 11:25)

        [anonim] i-a raspuns lui Orizont