Oficial ungar in vizita in Romania: Tinutul Secuiesc, "o regiune unitara si indivizibila". Va veni o vreme cand acest lucru va fi recunoscut

de Alina Neagu     HotNews.ro
Luni, 22 iulie 2013, 0:48 Actualitate | Esenţial


Ţinutul Secuiesc este o "regiune unitară şi indivizibilă", a declarat duminică Zsolt Nemeth, oficial de rang înalt din cadrul Ministerului ungar de Externe, aflat într-o vizită în România, la Leordeni, relatează Mediafax, citand MTI.

"Poate că noul plan de reorganizare administrativă nu ia în calcul acest lucru, însă Ţinutul Secuiesc este o regiune unitară şi indivizibilă. Va veni o vreme când acest lucru va fi recunoscut prin trasarea liniilor de reorganizare administrativă", a declarat Zsolt Nemeth, secretar de stat în cadrul Ministerului ungar de Externe, într-un discurs susţinut la inaugurarea unei porţi care marchează intrarea în Ţinutul Secuiesc.

Potrivit MTI, manifestanţi din cadrul a peste 100 de comunităţi din Transilvania au protestat sâmbătă faţă de un plan de reorganizare administrativă a României.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1346 vizualizari

  • +11 (15 voturi)    
    3 nervi (Luni, 22 iulie 2013, 1:51)

    un dac [utilizator]

    1. cu ce drept isi baga nasul un oficial "de rang inalt" al unei tari UE in organizarea teritoriala a altei tari UE?
    Daca Romania vrea sa se uneasca cu Moldova, da, pot sa-si dea si ei cu parerea (desi pe mine nu ma intereseaza parerea lui), dar asa este extrem de deplasat.
    2. numit-l fratilor unguri tinut maghiar, nu secuiesc. Insistand in aceasta denumire nu faceti decat sa va dovediti incultura. Secuii sunt putini, asimilati, de origine indescifrabila, dar cu limba diferita de a voastra la originile pe care istoria le poate dovedi.
    3. statul roman chiar accepta orice mizerie din partea acestor vecini care vin cand vor si zic ce vor?
    • 0 (0 voturi)    
      Declarare Persona-Non-Grata in Romania! (Luni, 22 iulie 2013, 15:49)

      pedepsitorul [utilizator] i-a raspuns lui un dac

      Trebuie sa fie declarate persoana ne-dorita in Romania, orice reprezentat strain care nu respecta Constitutia Romaniei !

      Si sa le faca de unde vrea el, dar sa nu ne mai jigneasca in tara noastra, asa cum a facut si ambasadorul tupeist maghiar!
  • +9 (13 voturi)    
    urmari? (Luni, 22 iulie 2013, 2:34)

    Soljenitin [utilizator]

    In urma acestor afirmatii care aduc atingere Constitutiei Romaniei, absolut orice oficial de etnie maghiara care lucreaza in vreo institutie romaneasca ar trebui declarat persona non grata pe teritoriul Romaniei si expulzat in Ungaria in 24 de ore fara drept de a mai calca in Romania in viata sa. Chestia asta trebuie aplicata si ungurilor care vin de afara, emit pareri cretine in Romania si apoi zambesc tamp. Afara pentru totdeauna si gata, nu mai intrati in Romania. Sa vedem ce zice Gaudeamus Plagiatur. Asta daca il duce cerebelul ala de gaina antenizata.
  • +5 (9 voturi)    
    Asta da (Luni, 22 iulie 2013, 2:36)

    Kepler [utilizator]

    amestec in treburile interne ale altei tari!
    • -4 (8 voturi)    
      Hm (Luni, 22 iulie 2013, 9:45)

      Qwertz [utilizator] i-a raspuns lui Kepler

      Dar oare Romania se amesteca in treburile altei tari...sa zicem Moldova?
      • +3 (5 voturi)    
        E o diferenta (Luni, 22 iulie 2013, 10:20)

        Gigi-al-mai-tare [utilizator] i-a raspuns lui Qwertz

        intre o bucata rupta dintr-o tara de un imperiu si o bucata care s-a reunit cu tara mama, nu crezi?
  • +5 (9 voturi)    
    Visuri, visuri... (Luni, 22 iulie 2013, 8:47)

    marchi [utilizator]

    Ungaria Mare a dispărut (din fericire...) odată cu Imperiul ăla cotropitor, dragilor!
    Dar Zsolt Nemeth „oficial de rang înalt din cadrul Ministerului ungar de Externe”, încă n-a aflat asta.

    Papa Tokes naște prozeliți?
  • +5 (5 voturi)    
    Semnificatia (Luni, 22 iulie 2013, 9:56)

    cornel19 [utilizator]

    sirului nesfarsit de vizite ,,neoficiale,, ale ,,oficialilor,, in asa zisul tinut secuiesc, in opinia mea este ca excusivitatea pe aceasta zona geografica si NU ETNICA, indica dispret ptr. tara si poporul noastru. Ai nostri guvernati, unii ajunsi la putere cu cca. 66% din voturile exprimate, sunt realmente imbecili si prin faptul ca se fac ca nu sezizeaza mesajul direct si repetat. Minima conventie civilizata si sa nu mai spunem diplomatica, impune absenta focalizari. Aceasi lipsa de apreciere o am si ptr. basescu, ce sunt convins ca facea cariera ca SALTIMBANC.
  • +1 (5 voturi)    
    La Balaton cu declaratiile! (Luni, 22 iulie 2013, 10:45)

    victor9 [utilizator]

    Duceti-va in ..... de unguri si da-ti declaratii la Balaton!
    Mai vedem noi cu timpul ce se intampla, ce tot ameninta ungurii astia? si dupa aceea se dau drept victime!
    Carati-va pe magari de unde a-ti venit ?
    Ungurii tot o cauta cu lumanarea si tot tipa de ceva timp si crede ca Romania e proasta insa se inseala amarnic pentru ca pana acum nu s-au intamplat prea multe pentru ca dezvoltarea social-economica nu a permis dar de acum incep lucrurile sa se miste si cred ca si ungurii se vor misca spre ligheanul de la Balaton pentru ca nu li se vor mai permite sa faca pe nebunii!
    Asa ca ungurilor nu mai faceti pe nebunii si invatati imnul de stat al Romaniei, cititi-va istoria si dupa aceea mai comentati
    NOI SUNTEM ROMANI!
    • 0 (2 voturi)    
      LoL (Luni, 22 iulie 2013, 15:43)

      Qwertz [utilizator] i-a raspuns lui victor9

      Cunosc genul tau de roman. Tu esti unul din aia care cand ajunge pe afara si il intreaba cineva din ce tara vine le spune ca vine din oricare alta tara numai din Romania nu. Da...intr-adevar tu esti roman.