VIDEO Traian Basescu, la Targul anual de Sfantul Ilie de la Costesti: Primul ministru a spus ca va investi 10 miliarde de euro, cand vine pe aici intrebati-l de locuri de munca, el da

de Alina Neagu     HotNews.ro
Sâmbătă, 20 iulie 2013, 17:59 Actualitate | Esenţial


Presedintele Traian Basescu participa, sambata dupa-amiaza, la Targul de Sfantul Ilie de la Costesti, judetul Arges, la invitatia Primariei din localitate. Seful statului a stat de vorba cu localnicii. Una dintre femeile prezente la targ i-a spus sefului statului ca oamenii vor locuri de munca, iar presedintele a replicat: "Primul ministru a spus ca pana la sfarsitul acestui an va investi 10 miliarde de euro, deci vor fi locuri de munca. Cand vine pe aici intrebati-l de locuri de munca, ca el da."

UPDATE: Seful statului va participa, sambata, si la Zilele Comunei Ungheni, tot in judetul Arges.



Traian Basescu le-a spus jurnalistilor prezenti si ca nu raspunde sambata la intrebari politice, deoarece se afla la o sarbatoare.

De asemenea, o localnica l-a rugat pe seful statului sa gratieze o ruda a acesteia, care se afla la inchisoare dar "e cinstit". "E cinstit si e la inchisoare..." a replicat ironic Traian Basescu. "Trimiteti o cerere de gratiere la Cotroceni si o sa ma uit."






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3823 vizualizari

  • -19 (23 voturi)    
    un vanghelie mai rasat (Sâmbătă, 20 iulie 2013, 18:42)

    jackalphonse [utilizator]

    cam asta este profilul politicianului nostru de la presedinte si prim ministru (inclusiv) in jos.
    • -4 (6 voturi)    
      pentru ca (Sâmbătă, 20 iulie 2013, 21:17)

      mircearh [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

      alte personalitati n-ar rezista la varf.
    • +13 (13 voturi)    
      L-ai sarit pe al doilea om in statul nostru: (Sâmbătă, 20 iulie 2013, 22:49)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

      Antonescu. Tot vanghelie rasat si el?
      • +11 (13 voturi)    
        ala este al doilea peste tot (Duminică, 21 iulie 2013, 0:03)

        jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui ty

        asta este drama lui, ca nu reuseste nciodata sa fie primul (nici macar la servici):)))))
  • +19 (23 voturi)    
    uuuuu... (Sâmbătă, 20 iulie 2013, 18:45)

    Laurentiu78 [utilizator]

    asta a fost sub centura rau!!!! ma dor pe mine si nu eu am primit-o
  • -23 (27 voturi)    
    eu am spus (Sâmbătă, 20 iulie 2013, 18:47)

    evoque [utilizator]

    ca o "sa traiti bine", insa de vina este ponta ca nu va da bani, pentru ca eu stiu doar sa primesc.
    Cat de cinic poate fi acest individ, inca presedinte.Sper sa ajunga cat mai repede presedinte in republica moldova.
    • +18 (20 voturi)    
      Pentru Evoque (Sâmbătă, 20 iulie 2013, 20:32)

      adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui evoque

      El a spus :
      -" Sa traiti bine !".
      Acesta propozitie este o URARE nu o PROMISIUNE.
      Poti face diferenta intre urare si promisiune ?
      • +12 (12 voturi)    
        intocmai (Sâmbătă, 20 iulie 2013, 21:18)

        mircearh [utilizator] i-a raspuns lui adrian88000

        Nu doar ca fost interpretata ca o promisiune ( nu o urare ), ci chiar ca o garantie.
        Ceva de genul : ia intinde sacosa , sa vezi cum se umple singura.
      • +16 (16 voturi)    
        Nu! (Sâmbătă, 20 iulie 2013, 21:39)

        , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui adrian88000

        Doar sunt 1.000.000 locuri de munca PROMISE de uslarime! El e unul care beneficiaza de unul dintre ele! Sictir, usele!
        • +6 (8 voturi)    
          pentru First Tugurlan (Sâmbătă, 20 iulie 2013, 22:57)

          adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui , AlwaysToTheRight, NeveRed!

          Am vorbit strict despre urarea lui Basescu. Nu despre promisiunile USL-iste.
          • +1 (5 voturi)    
            Ce spui tu?! (Duminică, 21 iulie 2013, 8:40)

            , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui adrian88000

            Chiar ai impresia ca stau si ma uita pe latrine?
            Ai impresia ca sunt chiar asa de usor demanipulat? Mai, copile, wake up!
            Nu toti sunt ca voi su ca cei manipulati de voi!
        • -4 (4 voturi)    
          dar (Duminică, 21 iulie 2013, 1:26)

          evoque [utilizator] i-a raspuns lui , AlwaysToTheRight, NeveRed!

          locurile de munca promise de boc si pdl unde au disparut, ca ce mai promitea si pdl-ul sub ocrotirea lui basescu, of, of, mai, mai.
          Voi cei din propaganda chiar mai credeti ca cineva in tara asta este atat de fraier incat sa mai puna botul la promisiunile unor politicieni?
          Gluma presedintelui este efectiv grobiana.
      • -12 (12 voturi)    
        NU FACE PE NAIVA ADRIANA! (Sâmbătă, 20 iulie 2013, 22:08)

        father nicky [utilizator] i-a raspuns lui adrian88000

        Politicienii nu fac "urari"! Ei fac "promisiuni"! E in fisa postului! Te fac din vorbe si-ti umfla portofelul! Politicienii si politica sunt ce a spus Ronald Reagan ca sunt: niste cur-te-za-ne!
        • +13 (13 voturi)    
          poentru Father Nicky (Sâmbătă, 20 iulie 2013, 23:01)

          adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui father nicky

          Da, in general politicienii fac promisiuni.
          Dar referindu-ne strict la ce a spus Basescu,
          "sa traiti bine " , aceasta propozitie este o URARE nu o PROMISIUNE!
          Nu e frumos sa rastalmacesti cuvintele unui om. Ce a spus a spus.
          A facut o urare si sper ca intelegi deosebirea dintre urare si promisiune. Ca sa te ajut ,iti spun cum ar fi sunat promisiunea:
          -"Veti trai bine !".
          Dar nu a spus asa. Basta !
          • -1 (3 voturi)    
            Vezi ca asa... (Duminică, 21 iulie 2013, 12:55)

            cristian_n [utilizator] i-a raspuns lui adrian88000

            Se scapa,deocamdata,de puscarie...
            S-a facut notificare pe alta lege decat cea reala si uite asa am un Mihaileanu....
            E o urare nu o promisiune...
      • -8 (8 voturi)    
        sau poate (Duminică, 21 iulie 2013, 1:23)

        evoque [utilizator] i-a raspuns lui adrian88000

        era o bascalie, la cum il cunosc eu pe basescu nu a fost urare si promisiune nici macar pe atat. De ceva vreme a inceput spalarea pacatelor lui basescu la spalatoria propagandei, insa nu tine, petele din biografia acestui personaj nu pot fi scoase.
        • +6 (6 voturi)    
          DA DE UNDE IL CUNOSTI TU...? (Duminică, 21 iulie 2013, 9:30)

          schroedinger [utilizator] i-a raspuns lui evoque

          Ati copilarit impreuna, ai facut armata cu el, esti prieten apropiat?
          De unde il cunosti tu? Sictir USELE!
      • +3 (3 voturi)    
        E vreun om productiv (Duminică, 21 iulie 2013, 16:35)

        hic sunt leones [utilizator] i-a raspuns lui adrian88000

        in Romania care nu traieste bine?!
        Eu nu cunosc, insa stiu o gramada de frecatori de menta care se plang ca, dupa ce intind doi metri de ciment cu lopata, au bani doar pentru cinzeaca de tuica.
  • +26 (28 voturi)    
    Corect!!! (Sâmbătă, 20 iulie 2013, 18:55)

    Atcika [utilizator]

    Mi se pare corect. Nu seful statului, ci primul ministru trebuie sa aiba in vedere creere locurilor de munca. Dar, ca de obicei, tot ce nu merge in tara asta este din vina lui Basescu...N-am auzit pe nimeni sa spuna-de vina este primul ministru....
    • +16 (16 voturi)    
      e tuu... (Sâmbătă, 20 iulie 2013, 20:03)

      Laurentiu78 [utilizator] i-a raspuns lui Atcika

      ce nu ai inteles?!...cand se baga si avea un guvern partener..."Boc e Marioneta lui Basescu...Incalca constitutia...separatia puterilor in stat" etc. Acum.."Basescu nu se implica, nu-i pasa de popor!"
      Oricum privesti lucrurile la antena 3 nu o sa stea bine pana nu scapa Felix de procese..dupa aia sa vezi ce liniste o sa fie in tara..ca in Qatar...cu ei pe post de cetateni si noi imigranti...care nu stie sa dea un wiki...
      • +14 (14 voturi)    
        Procese... (Sâmbătă, 20 iulie 2013, 20:40)

        Atcika [utilizator] i-a raspuns lui Laurentiu78

        E prima data cind am inceput sa ma indoiesc de faptul ca Felix va scapa de procese...Stiu ca tot c ircul care se intimpla in Romania de ceva vreme este, de fapt, pus la cale pentru a-l scapa pe Felix de puscarie. Doar ca s-a cam strins latul...Asa vad eu lucrurile, sint o simpla pensionara cu o pensie infima, asa ca nu cred ca ma poate banui cineva de vreo partinire.....
  • +21 (23 voturi)    
    Ponta-Copy-Paste (Sâmbătă, 20 iulie 2013, 19:13)

    Raju [utilizator]

    Cu asa un prim-ministru ales de popor imi este si rusine ca sunt roman! Guvernul si politicienii bucuresteni sunt campioni mondiali la coruptie, hotie si minciuna! Daca Ponta ar fi avut 10 miliarde de euro mai cumpara 100 de titluri de ...doctor.
  • +12 (14 voturi)    
    Locuri de munca???!!! (Sâmbătă, 20 iulie 2013, 20:16)

    spirache [utilizator]

    Speranta asta ca cineva da locuri de munca , promisiunile electorale cu locuri de munca , trebuie sa inceteze in Romania . Trebuie educat poporul atat cat se poate cum functioneaza societatea . In loc de religie , in scoala ar trebui introduse ore de educatie civica sa se stie ca Parlamentul face doar legi si nu da butelii si case , guvernul doar le aplica corect si administreaza banii nostri din impozite in folosul nostru si doar atat. Justitia trebuie sa judece corect conform legii si in mod nepartinitor pricinile aparute intre oameni sau oameni si institutii . Guvernul are ca sarcina sa se ocupe doar de administratie , aparare . invatamant (partial ) , sanatate (partial) , cultura (partial) si altele limitative Este absurd ca dupa 24 de ani poporul asta incult sa mai ceara locuri de munca unui demnitar.
    • +4 (8 voturi)    
      pentru spirache (Sâmbătă, 20 iulie 2013, 20:35)

      adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui spirache

      Nu se poate si educatie civica si religie ?
    • +10 (10 voturi)    
      Si totusi... (Sâmbătă, 20 iulie 2013, 20:42)

      Atcika [utilizator] i-a raspuns lui spirache

      Si totusi, locurile de munca in sistemul bugetar sint tot in sarcina guvernului...in functie de investitiile facute s.a.m.d ...De aceea Basescu a avut dreptate cind i-a cerut femeii sa-l intrebe pe primul ministru ce si cum....
    • +8 (10 voturi)    
      Cred... (Sâmbătă, 20 iulie 2013, 20:47)

      Laurentiu78 [utilizator] i-a raspuns lui spirache

      ca e cea mai buna idee pe care am auzit-o privind educatia in nu stiu cat timp. Si ar trebui in 1-4. Ca dupa aia multi renunta.

      si nota 10 pentru post. Democratia si capitalismul presupun ca statul iti ofera posibilitatile maxime posibile de dezvoltare individuala. Nu ca-ti da mura-n gura!
      Ideea dumneavoastra insa nu va fi niciodata aplicata. statul nostru (intentionat cu s mic) ne vrea prosti si sa votam pentru un kil de ulei.