Traian Basescu il indeamna pe Omar Hayssam sa coopereze cu justitia si ii da dreptate lui Iulian Chifu: Multi nu vor mai dormi bine vacanta asta

de R.M.     HotNews.ro
Vineri, 19 iulie 2013, 19:31 Actualitate | Esenţial


Presedintele Traian Basescu l-a indemnat vineri pe Omar Hayssam sa coopereze cu justitia romana si i-a dat dreptate consilierului sau Iulian Chifu, care comentase, dupa aducerea sirianului in tara, ca "multi nu vor mai dormi bine vacanta asta si anii urmatori".

Basescu a afirmat, intr-o declaratie de presa sustinuta la Palatul Cotroceni, ca exista multe semne de intrebare legate de relatiile lui politice din perioada cand a fost in tara, legate de cum a dobandit averea, legate de cum a finantat partide, legate de cum a facut trafic de tigari si de alcool, fara sa fie depistat, eventual, legate de cum a facut trafic de armament, daca a facut si asta".

"Ii dau dreptate consilierului meu Iulian Chifu ca probabil sunt destui care sunt nelinistiti si avand in vedere varsta lui Omar Hayssam si faptul ca deja are trei condamnari, una de 20 de ani, una de 16 ani si una de doi ani, nu cred ca la cumularea pedepselor va ramane numai cu 20 de ani. Nu cred, daca ma uit la ce s-a intamplat la Gigi Becali. Si atunci, avand in vedere varsta lui, poate ca e mai bine sa coopereze cu institutiile statului roman, cu justitia romana pentru ca 25 de ani sunt multi si cand ai varsta inaintata sunt chiar mult prea multi", a mai spus seful statului.

Consilierul prezidential pentru afaceri strategice si securitate internationala, Iulian Chifu, afirma, pe Facebook, referindu-se la cazul Omar Hayssam, ca un "un stat serios isi aduce acasa toti infractorii condamnati" si ca "Multi nu vor mai dormi bine vacanta asta si anii urmatori".






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2711 vizualizari

  • +10 (10 voturi)    
    Lasa, ca au dormit destul (Vineri, 19 iulie 2013, 20:05)

    KostasP [utilizator]

    Or sa mai doarma, dar numai cu extraveral. Sa traiti bine!
    • +1 (1 vot)    
      Felicitari Base si MRU!!! (Sâmbătă, 20 iulie 2013, 11:08)

      Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui KostasP

      Traian Basescu: "A fost un efort al unui colectiv foarte mic de oameni care de circa cinci ani se ocupa de acest proces de aducere a lui Hayssam in tara."
      Avand in vedere ca Mihai Razvan Ungureanu a fost sef SIE din Noiembrie 2007 pana in Februarie 2012, inclin sa cred ca nu a fost d eloc strain de aceasta operatiune, mai degraba fiind unul dintre promotorii ei. Ce frumos se leaga lucrurile!... Deci, felicitari Base, felicitari MRU!!!
      Cat despre habarnistul de Ponta, a fost prins cu pantalonii in vine si toata lumea spune ca "Ponta o are mica!"
      A fost facut mat, habar n-avea de aceasta actiune si acum lui Hrebenciuc, Nastase, Iliescu si restul din PSD tremura ca Hayssam va da in vileag toate afacerile pe care le faceau impreuna cand era membru PSD.
  • -13 (13 voturi)    
    Adica Basescu isi santajeaza adversarii politici! (Vineri, 19 iulie 2013, 20:06)

    dumitrica [utilizator]

    Din ce zice Basescu (vezi citatul) nu se intelege altceva decit ca Omar Hayssam a fost adus in Romania pentru a fi folosit ca arma impotriva adversarilor politici ai presedintelui. Dupa ce ca a rapit un om din strainatate, un infractor este adevarat, Basescu il mai foloseste si ca instrument de santaj pentru a dobori politicienii care ii sunt incomozi.

    Citat Traian Basescu:
    "Presedintele Traian Basescu l-a indemnat vineri pe Omar Hayssam sa coopereze cu justitia romana si i-a dat dreptate consilierului sau Iulian Chifu, care comentase, dupa aducerea sirianului in tara, ca "multi nu vor mai dormi bine vacanta asta si anii urmatori"."
    • +2 (2 voturi)    
      Ha! Ha! (Vineri, 19 iulie 2013, 20:50)

      LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui dumitrica

      Ce ma distreaza chestia cu santajul!!! Cum poti santaja un nevinovat? Vrei sa explici? De exemplu cum as putea fi eu santajat in acest caz?
    • +2 (2 voturi)    
      Nea Dumitrica de unde dom'ne santaj? (Vineri, 19 iulie 2013, 21:01)

      Amariei [utilizator] i-a raspuns lui dumitrica

      Zau..daca nu sunt cu musca pe caciula n-ar trebui sa se teama. Corect? Corect. Si-atunci....unde vezi matale arma? Ca tot USL e curat ca lacrima.....Hai mai ia o tuica si linisteste-te!
    • +3 (3 voturi)    
      "Citat Traian Basescu:" (Vineri, 19 iulie 2013, 21:22)

      Trabucodonosor [utilizator] i-a raspuns lui dumitrica

      Citat Traian Basescu:
      "Presedintele Traian Basescu l-a indemnat vineri..."

      Deci Traian Băsescu a spus "Presedintele Traian Basescu l-a indemnat vineri..." Spune sincer, tu ai tras chiulu' de la şcoală!
    • +3 (3 voturi)    
      alt film (Vineri, 19 iulie 2013, 21:39)

      cbogdan [utilizator] i-a raspuns lui dumitrica

      Domnule, cred ca te uiti la alt film. Si inca ceva: ca sa fi santajat t rebuie sa ai un "maner" de care sa poti fi apucat (daca intelegi).
    • +3 (3 voturi)    
      :) (Vineri, 19 iulie 2013, 22:11)

      comentez [utilizator] i-a raspuns lui dumitrica

      "nu se intelege altceva"

      confunzi ce se intelege cu ce intelegi tu
    • +2 (2 voturi)    
      As zice ca Basescu a facut doar o informare (Vineri, 19 iulie 2013, 22:37)

      linarel [utilizator] i-a raspuns lui dumitrica

      ...
  • -5 (5 voturi)    
    care "cumulare"? :D (Vineri, 19 iulie 2013, 20:19)

    Codruta N [utilizator]

    Pai nu-i baga pedeapsa "cea mai mare"? ca lui Becali? :D
    Adica: nu e la fel pentru toti? :D :D
    • 0 (0 voturi)    
      Nu, nu e! (Vineri, 19 iulie 2013, 20:49)

      LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui Codruta N

      Citeste legile! Nu e nici cumulare (ca in alte parti - SUA de ex.), dar nici cea mai mare. Se poate majora in anumite conditii, vezi chiar cazul becali, caruia i s-a majorat cu 6 luni.
    • +1 (1 vot)    
      Codruta N (Vineri, 19 iulie 2013, 20:57)

      victor L [utilizator] i-a raspuns lui Codruta N

      Atunci cind colaborezi cu anchetatorii sau pledezi vinovat, poti beneficia de reducerea pedepsei.
      Asta e pentru toata lumea.
    • +1 (1 vot)    
      vezi ca si lui jiji i'au mai dat (Sâmbătă, 20 iulie 2013, 0:30)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui Codruta N

      sa fie, sa se gaseasca.
      am, asa, un presimt, ca juzii vor fi din ce in ce mai darnici.
      lui jiji i'au zis'o de la obraz, ca sa stea pe coada, ca si'asa a fost favorizat, a fost incadrat la minimum de pedeapsa prevazut pentru fapta.

      sper ca justitia sa'si dea drumul.
  • +18 (18 voturi)    
    Basescu de nota 10 (Vineri, 19 iulie 2013, 20:40)

    Cristiann80 [utilizator]

    Un indemn de toata spaima pentru clica USL din partea d-lui Basescu, in pentru special PSD. Hrebe.... Ce mai freamat o fi acum, ce li s-a tulburat vacanta de vara!!! Recunosc, Basescu este cu adevarat o " fiara" politica. Asa da Presedinte, adevarat barbat! Iar l-a ciuruit pe Ponta!
    • +2 (2 voturi)    
      De nota 10? PUTIN!! (Sâmbătă, 20 iulie 2013, 1:07)

      solar [utilizator] i-a raspuns lui Cristiann80

      Nene Cristiann80 !!
      Doar 10 dai nota? E putin.! Eu dau 10 cu felicitari si diploma de excelenta!! Lovitura data PSD-ului neocomunist este mortala!!
      In sfarsit, se produce ceea ce astepam de 23 de ani: CADEREA DEFINITIVA A COMUNISMULUI IN ROMANIA!!
      Mai mult. Vad tulburari mari inclusiv la marele "frate de la Rasarit". Ce-a fost aia adica ? POPASUL de la MOSCOVA CU HASSAM? Mai sa fie?!
  • +2 (2 voturi)    
    inca odata (Vineri, 19 iulie 2013, 21:02)

    nash pandelica [utilizator]

    base a dovedit ca are simtul umorului.
    a mai turnat niscai sare pe rana.
    a facut pe mutli sa simta piealea gainii si rece pe sira spinarii.

    cred ca se uita la televizor si rande de prostiile alora de la latrina, otv ghitza si chiar de la vuvuzela lui gushe.
  • +2 (2 voturi)    
    Blaga o dormi bine? (Vineri, 19 iulie 2013, 23:05)

    felis_tigris [utilizator]

    Habar nu am, doar mă întreb?
    • +2 (2 voturi)    
      Blaga asta a tot dormit (Sâmbătă, 20 iulie 2013, 0:25)

      rov [utilizator] i-a raspuns lui felis_tigris

      prin paturile altora se pare....
  • 0 (2 voturi)    
    Ma - gis - tral ! (Sâmbătă, 20 iulie 2013, 0:57)

    solar [utilizator]

    Inceputul sfarsitului pentru INTREG PSD-ul in frunte cu presedintele sau de ...NEONOARE - Ion Ilici Iliescu.
    DUMNEZEU NU BATE CU BATA!!
  • 0 (0 voturi)    
    Omar (Sâmbătă, 20 iulie 2013, 14:57)

    Lampa [utilizator]

    "...avand in vedere varsta lui, poate ca e mai bine sa coopereze cu institutiile statului roman, cu justitia romana pentru ca 25 de ani sunt multi si cand ai varsta inaintata sunt chiar mult prea multi...".
    ACEASTA NU ESTE O AMENINTARE ??????????
    • 0 (0 voturi)    
      amenintare? (Sâmbătă, 20 iulie 2013, 21:01)

      Delia13 [utilizator] i-a raspuns lui Lampa

      Amenintare? Nu, mai draga... e un sfat parintesc!