BAC 2013 Acuzatii de mita la un liceu din Mangalia, unde toti absolventii dintr-o sala de examen ar fi avut subiectele rezolvate

de R.P.     HotNews.ro
Miercuri, 10 iulie 2013, 15:58 Actualitate | Esenţial


Toti elevii dintr-o sala de examen de la Liceul Tehnologic "Ioan Banescu" din Mangalia ar fi avut copii xerox cu subiectele rezolvate, in timpul desfasurarii probei la alegere de la Bacalaureat 2013. Potrivit publicatiei Cuget Liber, in prezent se desfasoara o ancheta pentru dare si luare de mita, iar dosarul este la Parchetul de pe langa Tribunalul Constanta.

Vineri, 5 iulie, dupa ultimul examen al Bacalaureatului 2013 - proba la alegere a profilului si specializarii - pe bancile a doi candidati de la Liceul Tehnologic Ion Banescu din Mangalia au fost gasite copii xerox ale unor subiecte de examen rezolvate. Reprezentantii Inspectoratului de Politie al Judetului Constanta au anuntat atunci ca au demarat verificarile necesare, anchete fiind incepute si de catre inspectorii scolari.

Imaginile inregistrate de camerele video arata ca toti cei 23 de elevi care se aflau in sala de examen respectiva au avut subiectele rezolvate, spun politistii citati de Cuget Liber. Potrivit acestora, exista indicii ca elevii ar fi dat bani pentru ca subiectele sa le fie rezolvate, iar in prezent se desfasoara o ancheta pentru dare si luare de mita.

In prezent, patru profesori - membri ai unei comisii de examinare, - si cei 23 de elevi de clasa a XII-a de la Liceul tehnologic "Ion Banescu'"din Mangalia sunt anchetati de procurori pentru frauda la examenul de bacalaureat, scrie si Agerpres. Cei 23 de absolventi de clasa a XII-a risca sa li se anuleze examenul de bacalaureat, potrivit sursei citate.

Cazul de la Mangalia vine pe fondul a numeroase acuzatii de frauda la Bacalaureatul de anul acesta, cea mai cunoscuta fiind cea de la Liceul Bolintineanu din Capitala. Ministrul Educatiei, Remus Pricopie, a declarat luni ca "in afara lucrurilor bune, sunt si lucruri mai putin bune, chiar grave. Avem pana in acest moment, si ma refer la faptul ca nu e exclus sa apara si alte situatii, 6 cazuri. Din cele 6 cazuri in care a intervenit procuratura sau politia, 4 au fost semnalate de inspectoratele scolare judetene si 2 de catre parchet. Avem cazul de la Bolintineanu, investigat acum de parchet, cazul de la Gusti, de la Sibiu unde un presedinte de comisie a fost audiat de catre DNA Alba Iulia si avem alte 3 cazuri la Constanta, toate sesizate de catre inspectorul scolar general".

Citeste si:






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2370 vizualizari

  • +12 (12 voturi)    
    hahaha (Miercuri, 10 iulie 2013, 16:07)

    sucaa [utilizator]

    cum raporteaza usl-ul cresteri la "productia la hectar". astia sunt viitorii votanti uselisti dependenti de stat si de furt sic are din pacate vor trebui sa ne plateasca pensiile. praful si pulberea se alege daca astia stau 4 ani la guvernare. nici dracu nu ne mai scoate
    • -12 (12 voturi)    
      Stanga le ofera o diploma, o slujba, (Miercuri, 10 iulie 2013, 16:57)

      Con_stan_tin [utilizator] i-a raspuns lui sucaa

      un salariu, fara sa faca nimic. Dreapta ce le ofera? Munca si cinste... cu care sa se descurce singuri.
      • +12 (14 voturi)    
        si de unde (Miercuri, 10 iulie 2013, 17:04)

        sucaa [utilizator] i-a raspuns lui Con_stan_tin

        le ofera salariu fara sa faca nimic? vine stanga cu bani de acasa? nu! ne vor impozita pe noi care mai muncim. vor creste imflatia aruncand bani pe piata, sau se vor imprumuta ca tot noi sa platim.
        este din ce in ce mai neagra situatia.
      • +3 (3 voturi)    
        Care este slujba aia?! (Miercuri, 10 iulie 2013, 18:01)

        , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui Con_stan_tin

        De milog la cei care muncesc?!
        Nea costica, te rog, inteleg ca esti comunist, dar macar nu fi... ca noaptea!
        Ai impresia ca toti sunt milogi?!
        (Ca voi?!)
      • +2 (2 voturi)    
        Cu diplomă (Miercuri, 10 iulie 2013, 19:53)

        dan63 [utilizator] i-a raspuns lui Con_stan_tin

        și o slujbă - ce fel de slujbă, că dacă îl pui la reactorul de la Cernavodă, pustiul nuclear ne așteaptă! Ce slujbă, poate măturător șef!
    • +10 (10 voturi)    
      Nu (Miercuri, 10 iulie 2013, 17:05)

      Jar [utilizator] i-a raspuns lui sucaa

      rade ,mai,baiete,ca nu-i de ras.
      Iti dai seama cum au furat astia la referendumul de asta-vara,la alegerile din toamna...?
      • +3 (3 voturi)    
        stiu (Miercuri, 10 iulie 2013, 18:46)

        sucaa [utilizator] i-a raspuns lui Jar

        dar oricum altceva nu mi-a mai ramas decat sa fac haz de necaz.
        cand un uselist imi spune ca funeriu era slab ca d-aia a fost procentul mic de promovabilitate. asta este Romania... alta nu avem pt ca atunci cand vin alegerile bagam capul in pamant si stam acasa ca nu este de nasul nostru...
  • +10 (12 voturi)    
    o tara (Miercuri, 10 iulie 2013, 16:12)

    Snitzelvienez [utilizator]

    bolnava..cu lideri penali..nu inteleg cum ne mai tin astia in UE..
  • +3 (3 voturi)    
    saracul ponta! (Miercuri, 10 iulie 2013, 17:58)

    un dac [utilizator]

    nu stie cum sa se imparta, pe cine sa apere mai intai...ba in mangalia, ba in bucuresti, ba in toata tara.
    cred ca se impune un oug care sa stipuleze ca toti absolventii sunt egali, cu sau fara frauda la bac.
  • 0 (2 voturi)    
    SRI (Miercuri, 10 iulie 2013, 23:12)

    xrogo [utilizator]

    a urmarit,dupa spusele lor 30 centre in care existau suspiciuni de frauda.
    A dat mai departe celor in drept interceptarile facute si surpriza.
    Procuratura,prin superprocurorii lui Morar si Kovesi nu au reusit sa faca macar 1(UN) flagrant,adica sa prinda pe cineva cu banii la vedere dandu-i unui membru al comisiei.
    Cat de prosti trebuie sa fie procurorii ca sa faca gafa asta,ati vazut balbele purtatoriloe de vorbe ?
    Sau cat de proaste sa fie informatiile date de SRI catre Procuratura.
    Niste natafleti,au urmarit elevii si profesorii in timp ce un schizofrenic,care era stiut de toata lumea,era sa faca o nenorocire,ei asta era caz de siguranta nationala si nu elevii si profesorii.
  • 0 (0 voturi)    
    rusinos (Joi, 11 iulie 2013, 15:20)

    kristian [utilizator]

    sa faci un articol despre o furaciune, citand o publicatie care a furat stirea, la randu-i, e o culme amara a ironiei, sa recunoastem. un minim efort, de bun simt, arata sursa initiala a informatiei replicaonline.ro. succesuri!