VIDEO BAC 2013 La scurt timp dupa interventia publica a premierul Ponta, procurorul de caz a renuntat sa mai duca elevii de la Liceul Bolintineanu la audieri cu autocarul

de Alina Neagu     HotNews.ro
Vineri, 5 iulie 2013, 11:23 Actualitate | Esenţial


La scurt timp dupa ce premierul Victor Ponta a criticat public actiunea procurorilor de aducere la audieri a elevilor de la Liceul Bolintineanu, politia a anuntat ca procurorul de caz a renuntat la audierea tinerilor in cursul zilei de vineri, urmand a fi citati la inceputul saptamanii viitoare.

100 de elevi ai Liceului Dimitrie Bolintineanu din Bucuresti urmau sa fie audiati, vineri, la sediul Politiei Capitalei, in scandalul privind suspiciuni de fraude inregistrate la examenul de bacalaureat. Cei 100 de elevi si parintii acestora trebuiau dusi la audieri dupa ultima proba a bacalaureatului.

Procurorul de caz a renuntat la intentia de a-i audia vineri pe elevi la o jumatate de ora dupa ce premierul Victor Ponta se declarase public nemultumit de modul in care se deruleaza ancheta,
afirmand, in fata presei: "Ce e asta, luam copii cu autobuze, suntem iarasi pe vremea lui Morar, pe vremea comunistilor"?

Intrebat ce va face in acest caz, Ponta a raspuns: "Ce sa fac, nu am eu treaba de administrare a justitiei. O sa vorbesc cu ministrul Justitie sa discute cu procurorul general, pe calea ierarhica, dar repet nu traim in vremurile lui Daniel Morar si ale comunistilor sa luam oameni de pe strada, si cu atat mai putin copii".

13.40 Tiberiu Nitu: Din punct de vedere al Codului de procedura penala colegii nostri au actionat procedural


Procurorul general al Romaniei, Tiberiu Nitu, a declarat vineri ca in cazul elevilor dusi pentru audieri la Parchet s-a actionat procedural.

"Nu pot spune cati invinuiti sunt, pentru cati s-au emis mandate de aducere, pentru cati au fost trimise citatii. Libertatea de a aprecia asupra modului in care se desfasoara o ancheta penala o are procurorul de caz. Din punct de vedere de procedura penala am fost informat ca procurorul a actionat procedural", a spus Nitu la sediul Uniunii Juristilor din Romania, citat de Agerpres.

In legatura cu afirmatiile premierului Victor Ponta care a spus ca nu exista mandate de aducere pentru respectivii elevi Tiberiu Nitu a spus ca nu face aprecieri asupra declaratiilor acestuia.

"El este seful Guvernului. In Guvern se afla Ministerul de Interne. Politia Judiciara se afla la fata locului (n.r. la liceul Bolintineanu). Exista posibilitatea ca pe aceasta filiera Politia sa fi informat pe linie ierarhica despre ce se intampla la fata locului", a mai spus procurorul general.

Ora 13.10 "Procurorul de caz a luat decizia de a renunta la transportul copiilor si de a fi audiati acum. Vor fi chemati la inceptuul saptamanii viitoare, marti si miercuri", a spus purtatorul de cuvant al Politiei Capitalei, Alexandru Niculae, la putin timp dupa ce primul ministru isi exprimase public nemultumirea pentru modul in care se deruleaza ancheta la Liceul Bolintineanu si ducerea elevilor cu autocarele la audieri.

"S-a declarat procedura de citare legala la inceputul saptamanii viitoare. In urmatoarele minute copiii vor fi lasati sa plece acasa", a adaugat acesta.

Alexandru Niculae nu a dorit sa comenteze motivele pentru care procurorul de caz a luat aceasta decizie.

Acesta a tinut sa "rectifice" si informatia potrivit carora mandatele de aducere au fost emise de instanta de judecata, precizand ca a fost vorba de Parchetul de pe langa Tribunalul Bucuresti.



13.00 Tribunalul Bucuresti: Politia Capitalei a amestecat putin lucrurile, nu a fost emis niciun mandat

Purtatorul de cuvant al Tribunalului Bucuresti, Laura Andrei, a intervenit telefonic la B1 TV pentru a preciza ca aceasta institutie "nu a emis niciun fel de mandate de aducere in aceasta pricina".

"Se vehiculeaza o informatie eronata, se face o confuzie intre Tribunalul Bucuresti si Parchetul de pe langa Tribunalul Bucuresti", a precizat aceasta, dupa ce purtatorul de cuvant al Politiei Capitalei, Alexandru Niculae, afirmase ca exista "mandate emise de catre instanta de judecata".

"Cei de la Politia Capitalei au amestecat putin lucrurile", a comentat Laura Andrei.



12:30 Politia Capitalei: Copiii nu au calitate de invinuiti, nu sunt retinuti

Purtator de cuvant al Politiei Capitalei, Alexandru Niculae, a precizat, intr-o conferinta de presa organizata in curtea liceului, ca politistii au venit pentru a pune in aplicare aproximativ o suta de mandate de aducere pe numele mai multor elevi, care urmeaza a fi audiati la sediul DGA din Soseaua Oltenitiei sau la sediul Politiei din Calea Victoriei.

El a sustinut ca sunte puse in aplicare "mandate emise de catre instanta de judecata"

Acesta a precizat ca politistii au discutat cu fiecare copil in parte, si i-a fost prezentat mandatul de aducere, iar cei care au avut probleme de sanatate au fost lasati sa plece acasa.

Tinerii vor fi transportati cu mai multe autocare pentru a fi audiati.

"Copiii nu sunt retinuti, nu sunt arestati. Copiii sunt adusi, discutam cu ei pentru a afla anumite aspecte de natura sa ne ajute sa rezolvam cat mai repede acest caz. Dorim ca acesti copii sa poata sa plece in vacanta, sa se bucure de vacanta", a spus acesta.

Copiii vor fi audiati de procurorii bucuresteni si pot fi asistati de parinte, tutore sau reprezentantul legal, in momentul in care sunt audiati, a precizat acest purtator de cuvant.



UPDATE (ora 12:20): Mai multi parinti s-au strans in curtea liceului, nemultumiti ca fiii lor vor fi audiati de politie. Spiritele au inceput sa se incinga si un barbat care a imbrancit un politist a fost imobilizat si bagat in masina Politiei.

UPDATE (ora 12:18): Victor Ponta despre scandalul fraudarii examenului de bacalaureat la Liceul Dimitrie Bolintineanu: "Trebuie luate masuri foarte dure, profesorii trebuie sa raspunda penal. Acum procurorii iau cu autobuzele elevi, suntem o societate care incepe sa arate ca inainte de '89. N-as vrea sa ajungem la scenele comuniste de anul trecut, cu procurori care ii alergau pe oamenii care au votat la referendum".

Declaratiile premierului au venit dupa ce televiziunile de stiri au relatat ca absolventii de la Bolintineanu au fost luati cu autocarele de politisti, imediat dupa sustinerea ultimei probe a examenului de bacalaureat, vineri dimineata.





  • Fosta directoare a liceului, acuzata de trafic de influenta in scopul fraudarii examenului
Absolventii de la Bolintineanu urmeaza sa dea declaratii la Politie in legatura cu acuzatiile privind mita care s-ar fi platit la acest liceu de catre elevi pentru a promova examenul.

Fosta directoare a Liceului "Dimitrie Bolintineanu" din Capitala, Costica Varzaru, a fost arestata preventiv pentru 29 de zile, marti, de Tribunalul Bucuresti, fiind acuzata de trafic de influenta in scopul fraudarii examenului de bacalaureat.

Potrivit referatului intocmit de procurori in cazul fostei directoare, banii stransi de diriginti de la elevii Liceului "Bolintineanu" ajungeau la Costica Varzaru, care urma sa ii dea supraveghetorilor direct sau disimulat in pachete de tigari, ziare sau reviste asezate pe catedre in timpul examenului.

Potrivit procurorilor, in semestrul al doilea al anului scolar 2012-2013, Costica Varzaru a pretins si primit bani de la elevi care urmau sa sustina examenul de bacalaureat in sesiunea iunie-iulie, promitand ca va interveni la membrii comisiei pentru a le facilita promovarea examenului.

Sumele de bani, in cuantum de 500 de euro de elev, reprezentand costurile pentru petrecerea de absolvire si "cheltuieli"  pentru examenul de bacalaureat, au fost stranse prin intermediul dirigintilor claselor terminale.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















10095 vizualizari

  • +62 (66 voturi)    
    ELEVI??? (Vineri, 5 iulie 2013, 11:54)

    soundtrack [utilizator]

    Absolventii liceului nu mai sunt elevi ( cu sau fara bacalaureat), ci indivizi majori care trebuia sa raspunda pentru faptele lor.In Romania, absolventii de liceu sunt obisnuiti sa fie intretinuti de parinti in toate cazurile, inclusiv in momentele de destrabalare prin cluburi de noapte, ani de zile!!! Mentalitatea ca 'platesc babacii' a ajuns virtute. De ani de zile se plang ca nu reusesc sa cuprinda materiile, ca e prea greu, ca nu le serveste la nimic sa stie compozitia papadiei sau unghiei, integralele si logaritmii pt. ca in viata e putin probabil sa se loveasca de aceaste informatii!Un cor odios jeleste incapacitatea copiilor si tinerilor de a retine info, de a opera cu ele.Daca si Einstein miorlaia ca nu-i serveste fizica, matematica si muzica la nimic, si nenumaratele personalitati din stiinta si cultura, acum eram in fata pesterii facand arheologie nazala!!!
    • -50 (54 voturi)    
      Ce legatura (Vineri, 5 iulie 2013, 12:08)

      miguelito [utilizator] i-a raspuns lui soundtrack

      au frustrarile tale vis-a-vis de copilul sau copii tai cu subiectul?
      • +55 (55 voturi)    
        Hahaha! (Vineri, 5 iulie 2013, 12:19)

        soundtrack [utilizator] i-a raspuns lui miguelito

        De 20 de ani v-ati obisnuit sa va platiti orice examen numai sa nu invatati carte! Societate de comunisti certati cu munca intelectuala!
        Sa raspunda si parintii si candidatii in egala masura! Aschia nu sare departe de trunchi!
        Toti sunt majori, nu-i mai tratati ca pe minori!
        • -3 (11 voturi)    
          Comment sters de user (Vineri, 5 iulie 2013, 12:59)

          GigiBanosu [anonim] i-a raspuns lui soundtrack

          • +25 (27 voturi)    
            Ponta a incalcat grav Constitutia! (Vineri, 5 iulie 2013, 13:44)

            dumitrica [utilizator] i-a raspuns lui GigiBanosu

            Citat Ponta: "Un mandat de la Băsescu este obligatoriu pentru Consiliile Europene, în Asia nu m-a întrebat nimeni de el"

            Atentie: Presedintele reprezinta tara pe plan extern. Asa zice Constitutia.

            Oricine altcineva poate reprezenta Romania doar cu mandat de la seful statului. Premier, ministru, judecator, ambasador, taran, muncitor pot reprezenta Romania doar cu mandat de la presedinte. Ponta a incalcat Constitutia! (CC-ul a precizat suplimentar ca pina si UE inseamna strainatate!)
            • +12 (14 voturi)    
              doar micul muc poate (Vineri, 5 iulie 2013, 14:10)

              mnicku [utilizator] i-a raspuns lui dumitrica

              iar a recidivat xeroxul. Uzurpare de calitati oficiale .

              Cit priveste pe elevi n-am auzit de elevi care au invatat si si-au vazut de scoala sustinind examenul normal sa fie macar deranjati de procurori . Darea si luarea de mita se pedepseste la fel .
            • +12 (12 voturi)    
              asa a spus? (Vineri, 5 iulie 2013, 15:16)

              sucaa [utilizator] i-a raspuns lui dumitrica

              ca in asia nu l-a intrebat nimeni daca are mandat??? :)))))
              omu asta este incredibil.
              pai este treaba celor din china sa vada daca are sau nu mandat???
              tine de legislatia romana, nu chineza sau internationala.
              l-a intrebat cineva daca iau semnat si stampilat delegatia? :)))
              incredibil cat de nesimtit si de iresponsabil este. pai base a fost suspendat pentru ce spunea. asta ar trebui arestat pt ce face.
              dragi votanti usl-isti, treziti-va pana nu este prea tarziu. asta deja devine dictator. face ce vrea, cand vrea cu cine vrea. pleaca peste hotare in vizite oficiale peste decizia ccr si fara mandat de la seful statului. da ordine justitie cum, cand si de ce sa ancheteze sau sa nu ancheteze. minte cu o nerusinare absolut incredibila. cand dumnezeu ne trezim. pana si nastase a fost mai democrat ca asta. macar ala n-o facea pe fata. asta mic deja ne scuipa in fata...
              • -11 (13 voturi)    
                Sportivii... nu am auzit sa aiba asa ceva... (Vineri, 5 iulie 2013, 15:47)

                finutza [utilizator] i-a raspuns lui sucaa

                ... adica mandat de la d-l Basescu. Ar fi si culmea! Si de foarte multe ori, reprezinta Romania mai bine decat politicienii, decat muncitorii romani, decat exporturile romane, etc... Da, nu aduc atatia bani ca alte activitati, dar renume... nimeni nu-i intrece!

                Asa ca... nu mereu e nevoie de mandatul ala...
                • +7 (9 voturi)    
                  TU vb (Vineri, 5 iulie 2013, 16:18)

                  dan63 [utilizator] i-a raspuns lui finutza

                  SERIOS?
                • +6 (8 voturi)    
                  tu chiar ma iei de prost? (Vineri, 5 iulie 2013, 16:37)

                  sucaa [utilizator] i-a raspuns lui finutza

                  sau ce incerci sa spui?
                  pai sportivii se duc in vizita oficiala de stat? cum dumnezeu poti compara una cu alta?
                  cum reusesti sa-i gasesti plagiatorului asemenea scuze?
                  dar ca s-a dus cu avionul pe care nu a mai vrut sa-l plateasca pt base cum e? sa inteleg ca Romania tot plateste scel avion dar acum ponta poate sa-l foloseasca si nu mai sunt cheltuieli exagerate?
                  dar ca face vizite de stat consecutive in doua state care nu se inteleg? diplomatia nu-ti permite astfel de gesturi.
                  de mandatul ala este nevoie. pt ca la anu cand sunt alegeri prezidentiale o sa tipati, dar ce-a facut base pe plan extern ca uite, nimeni nu ne mai primeste. Dar nu sufla niciunul o vorba despre faptul ca plagiatorul faulteaza peste tot. evident ca-si permite acest individ sa faca ce vrea in politica externa, iar cand este vorba de tras cineva la raspundere o sa sariti pe base.
                  voi chiar mai reusiti sa ganditi din cand in cand?
                  • -4 (4 voturi)    
                    Ha-ha... (Vineri, 5 iulie 2013, 18:17)

                    finutza [utilizator] i-a raspuns lui sucaa

                    ... in primele zile ale voiajului, se spunea ca s-a dus in vizita privata, chiar si HotNews a scris asa. Acum... (fiindca d-l Basescu a scos in evidenta lipsa mandatului), toti o dau intoarsa. Pai, hotarati-va oameni buni!
                    • +3 (3 voturi)    
                      ?????????? (Vineri, 5 iulie 2013, 22:24)

                      batranulprof [utilizator] i-a raspuns lui finutza

                      De ce amestecati frauda la bac cu certurile politice? Nu modereaza nimeni forumul asta?!?
                    • 0 (0 voturi)    
                      pe langa (Sâmbătă, 6 iulie 2013, 12:00)

                      sucaa [utilizator] i-a raspuns lui finutza

                      A fost si in excursie, dar acum s-a dovedit ca acest fapt este minor fata de restul de prostii facute de plagiatorul sef :)
                      Multumesc totusi ca ne-ai reamintit.
                      Totusi cum e cu avionul prezidential care era scum acum cateva luni?
        • -8 (10 voturi)    
          Mai pardon, (Vineri, 5 iulie 2013, 13:32)

          miguelito [utilizator] i-a raspuns lui soundtrack

          eu mi-am dat toate examenele inainte de revolutie.
        • +32 (34 voturi)    
          Ponta se amesteca in justitie! (Vineri, 5 iulie 2013, 13:40)

          dumitrica [utilizator] i-a raspuns lui soundtrack

          Daca un procuror a decis sa ia elevii de la liceu cu autocarele pentru a fi interogati, asa ramine. Ponta nu are dreptul sa se amestece in justitie.

          Fara anchetarea elevilor si fara marturiile acestora nu se poate stabili cu precizie citi bani s-au dat la Bolintineanu si cine i-a luat.

          Citat:
          "La scurt timp dupa interventia publica a premierul Ponta, procurorul de caz a renuntat sa mai duca elevii de la Liceul Bolintineanu la audieri cu autocarul "
          • -8 (12 voturi)    
            Corect, să-i bată până mărturisesc tot... (Vineri, 5 iulie 2013, 15:14)

            Krokodilul Chichiricios [utilizator] i-a raspuns lui dumitrica

            Curajoșii noștri porcurori își dau dovada măiestriei profesionale pe niște copii. Între timp mafia zburdă pe câmpii, noi bătem niște copii.Ce poate fi mai frumos pentru un suflet de APV-ist idiot- așa cum sunt procurorii DNA_ decât să vadă spaima din ochii unui copil ?
            • +9 (9 voturi)    
              copiii astia carora le iei apararea (Vineri, 5 iulie 2013, 16:00)

              draq [utilizator] i-a raspuns lui Krokodilul Chichiricios

              ...s-ar putea sa devina infractorii de maine. Sa fi pus mana sa invete in loc sa o arda prin cluburi si nu s-ar fi intamplat din nou ce se tot intampla de cativa ani buni la examenele astea. Daca isi dadeau cat de cat interesul o nota de promovare n-ar fi fost chiar atat de greu de obtinut. Dar intr-o tara in care se promoveaza numai mizerii, e mai usor sa furi, ca deh, toata lumea o face, nu-i asa?
              • -5 (5 voturi)    
                În mod sigur, domnule inteligent... (Vineri, 5 iulie 2013, 16:33)

                Krokodilul Chichiricios [utilizator] i-a raspuns lui draq

                Infractorii de mâine nu pot proveni decât din copii de azi care nu sunt educați în spiritul luptei băsiste , nu merg pe străzi să facă propagandă pentru PD-L la alegeri și nu înțeleg că corupția e atunci când partidul și Băsescu nu o cer, altfel e activitate voluntară îndreptată spre binele societății. Ia să vedem noi dacă Costica începe să ciripească cum a cotizat ea la PD-L...
                • +5 (5 voturi)    
                  da (Vineri, 5 iulie 2013, 17:04)

                  sucaa [utilizator] i-a raspuns lui Krokodilul Chichiricios

                  in spiritul luptei usleisto-comuniste, aparam toti infractorii. sa nu cumva sa ne legam de cei ce fura, dau/primesc spaga, calomniaza. nu, doamne fereste. sa nu cumva sa le deranjam un fir de par din cap pt ca saracii sunt sensibili.
                  s-a aflat despre directoare, este membra psd :)
                  pretena buna cu vanhelie, ilustrul vostru politician :))
                  • -1 (1 vot)    
                    Eroare, e PD-Listă... (Vineri, 5 iulie 2013, 22:10)

                    Krokodilul Chichiricios [utilizator] i-a raspuns lui sucaa

                    Fostă șefă de tineret PD-L...
                • +1 (1 vot)    
                  prietene, nu ma intelege gresit (Vineri, 5 iulie 2013, 18:30)

                  draq [utilizator] i-a raspuns lui Krokodilul Chichiricios

                  ...si sper ca te-ai convins pana acum ca cei din USL sunt la fel de incompetenti ca cei din PDL (din orice alt partid as putea spune) dar mult mai flamanzi. Personal nu tin cu nimeni din actuala clasa politica, pentru ca din punctual meu de vedere toti sunt la fel de incompetenti. Tu chiar crezi ca pe astia din USL ii intereseaza de soarta ta, a noastra? Ei fac acum tot posibilul sa fure ce se mai poate fura (ca s-a tot furat de vreo 20 de ani), in scurtul timp cat tine mandatul asta (obtinut printr-o lovitura de stat, dar e irelevant in momentul asta…). Daca vrem sa facem intr-adevar ceva in tara asta, ar trebui sa scapam de toata clasa politica actuala, altfel n-avem nici o sansa. Problema mea in acest moment e cu Ponta si cei care ii tin partea pentru faza asta, pentru ca el ca prim ministru nu are niciun drept sa se bage peste justitie. Si a facut asta doar ca sa dea bine stiind ca profita de niste oameni care in momentul asta sunt cam disperati, din varii motive…

                  Cat despre actuala generatie, parintii sunt la fel de vinovati ca actualul sistem pentru ceea ce s-a intamplat (daca nu chiar mai mult). Vad ca e la moda sa dai vina pe sistem, dar daca tu ca parinte nu esti in stare sa transmiti copiilor propriile valori, atunci nu avem nici o sansa ca societate pe termen lung. Sau le-au transmis, si daca e asa, e cam deprimant.
                  Inteleg ca parintii acestor copii sunt majoritatea persoane care mai mult sau mai putin au crescut in perioada comunismului si si-au dorit ca odraslele lor sa nu treaca prin ce au trecut ei, dar cred ca le-au oferit prea multa libertate si le-au facut toate mofturile, iar acum situatia a cam scapat de sub control.

                  In rest, numai bine, ne mai auzim
                  • -2 (2 voturi)    
                    Ce-are comunismul de-a face aici ? (Vineri, 5 iulie 2013, 22:13)

                    Krokodilul Chichiricios [utilizator] i-a raspuns lui draq

                    1. Nu vreau să-mi poarte nimeni de grijă- slava Domnului trăiesc, muncesc și sunt relativ sănătos.
                    2. Nu cred că USL e mult mai bun decât PD-L- dar e mai bun. Și mai normal, tată.
                    3. Dacă putem fura- cine ne oprește ? Ți-e foame și vezi o hârtie de 5 lei pe o tejghea- e furt ?
                    4. Eu cred că totuși trebuie învinovățit sistemul. Pentru că pe vremea ”comunismului” de care zici matale- era un sistem perfect meritocratic.
                    • +3 (3 voturi)    
                      Meritocratic???? (Vineri, 5 iulie 2013, 22:34)

                      batranulprof [utilizator] i-a raspuns lui Krokodilul Chichiricios

                      Cat vorbeai despre bac am fost de acord cu cele scrise. Dar "meritocratia" din comunism este o aberatie colosala: cizmari sau ceferisti - sefi de stat, analfabete - sefe la cercetare stiintifica, sefi de regionala de partid cu diploma de bac adusa acasa, militieni semianalfabeti cu diploma de drept, sefi de unitati economice cu liceul facut la seral si prezenta facultativa, etc.
                      Prea multa politizare pentru o simpla dar ampla frauda.
                      • 0 (0 voturi)    
                        Prietene (Sâmbătă, 6 iulie 2013, 11:58)

                        Krokodilul Chichiricios [utilizator] i-a raspuns lui batranulprof

                        Dacă poți s-mi spui cum de nu erau meritocratice examenele la matematică- fizică pe care le-am susținut la admiterea în facultate- sunt gata să ascult. Că pe linie de partid se ajungea în niște posturi extrem de înalte- OK- dar ăia care mișcau mecanismul erau cu siguranță calificați. Cât despre facultățile cu dosar- cum era dreptul sau filozofia- hmm....îl avem pe distinsul dl.Boc care a făcut o astfel de facultate.
                    • 0 (0 voturi)    
                      n-ai inteles nimic (Sâmbătă, 6 iulie 2013, 2:30)

                      draq [utilizator] i-a raspuns lui Krokodilul Chichiricios

                      du-te si pupa niste moaste, poate iti revii
            • +5 (7 voturi)    
              pai desteptilor (Vineri, 5 iulie 2013, 16:44)

              sucaa [utilizator] i-a raspuns lui Krokodilul Chichiricios

              cum ati ajuns sa dati vina pe justitie aparand niste infractori?
              cum gasiti voi peste tot martiri incepand cu bombonel trecand pe la jiji si terminand cu niste tineri (pt ca au peste 18 ani) care prefera sa plateasca decat sa invete?
              ce ar trebui procurorii sa faca? sa se roage in genunchi? sa-i intrebe cand au agenda libera sa stea de vorba?
              daca mafia lui fenechiu si dragnea inca este libera, de ce ar trebui sa scapama alti infractori?
              ati nenorocit notiunea de justitie. intr-o tara civilizata, orice ofensa adusa justitiei nu ramane nepedepsita. daca toti am comenta deciziile justitiei unde ajungem?
              asta este culmea, sa scoti si niste spagari ca victime ca vai saracii ce le-a facut nenorocita de justitie, i-a luat un pic la intrebari si acum au nevoie de consiliere psihologica. potoliti-va ca ati dat-o in penibil grotesc!
      • +23 (25 voturi)    
        - (Vineri, 5 iulie 2013, 12:33)

        Sorrows [utilizator] i-a raspuns lui miguelito

        M-am logat special ca sa-ti dau un minus. Alt comentariu n-am.
        • +5 (13 voturi)    
          miguelito (Vineri, 5 iulie 2013, 13:03)

          k7 [utilizator] i-a raspuns lui Sorrows

          subscriu..... si fara cuvinte
          • -16 (24 voturi)    
            Cind primesti minusuri, (Vineri, 5 iulie 2013, 13:33)

            miguelito [utilizator] i-a raspuns lui k7

            inseamna ca ai dreptate. Asta e regula pe Hotnews.
            • +11 (15 voturi)    
              Ai dreptate Mai ia un minus (Vineri, 5 iulie 2013, 14:06)

              denvarel [utilizator] i-a raspuns lui miguelito

              Si de la mine
              • +9 (9 voturi)    
                mi-ai facut ziua! (Vineri, 5 iulie 2013, 15:20)

                un dac [utilizator] i-a raspuns lui denvarel

                ia un plus de la mine si ti-am dublat minusul la miguelito. Asta ca sa vada ca suntem si vorbiti:-)
            • +6 (8 voturi)    
              Asa e, dar doar (Vineri, 5 iulie 2013, 14:48)

              Arcasu [utilizator] i-a raspuns lui miguelito

              in logica USLamista.
            • +2 (2 voturi)    
              hahaha:))) (Vineri, 5 iulie 2013, 16:47)

              sucaa [utilizator] i-a raspuns lui miguelito

              cine te-a mintit?
              uite cum am descoperit adevaratul detector de mincini si adevar :))))
              ai merita sa primesti un premiu nobe pt descoperirea asta.
              hahahahaha... hotnews, nici nu iti dai seama ce ai ajuns. :))))
              asta este perla zilei, merita distribuita pe tot internetul.
    • +5 (23 voturi)    
      Poate scene fasciste nu comuniste! (Vineri, 5 iulie 2013, 12:39)

      dumitrica [utilizator] i-a raspuns lui soundtrack

      Eu nu am auzit ca inainte de 1989 comunistii sa fi luat cu autobuzele elevii de la scoala pentru a da declaratii. Ponta maninca mizerii la greu.

      Citat Ponta:
      "Trebuie luate masuri foarte dure, profesorii trebuie sa raspunda penal. Acum procurorii iau cu autobuzele elevi, suntem o societate care incepe sa arate ca inainte de '89. N-as vrea sa ajungem la scenele comuniste de anul trecut, cu procurori care ii alergau pe oamenii care au votat la referendum".
      • +8 (12 voturi)    
        surzenie (Vineri, 5 iulie 2013, 14:25)

        ion_pozitiv [utilizator] i-a raspuns lui dumitrica

        Nu stiu ce varsta avet, dar cu auzul stati prost de tot. Inainte de 89 nici nu se putea auzi, fiindca daca erai prea atent la ce facea procuratura, dispareai. Se luau si dispareau elevi minori cu totul, pe ani intregi, cu sau fara judecata. Invinuirile erau diverse, total diferite de motivele reale: daca-l injurai in public pe Prea-tarziu-impuscatul, erai incis pentru detinere de valuta. Daca macar aminteai ca imparatul era gol, ti se gasea un bun furat in buzunarul paltonului samd. Desigur, multi germani n-au auzit de lagarele de concentrare decat dupa incetarea razboiului. Erau la fel de surzi ca si dta. Altii n-au auzit de Kmerii Rosii sau de Pitesti. Acesti "surzi" ne obliga sa traim inca o perioada de revenire la comunism: Ponta, "indica" ce si cum intr-o ancheta penala. Ca To'arasu. Si e sutinut de "surzi" si imbecili sau de ambele 82%.
    • +25 (25 voturi)    
      Comment sters de user (Vineri, 5 iulie 2013, 12:53)

      NL [anonim] i-a raspuns lui soundtrack

      • +3 (11 voturi)    
        Diluarea (Vineri, 5 iulie 2013, 13:25)

        Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui NL

        Ai dreptate, dar copiii nu sint urangutani. Inaintea lor, meritam calificativul de urangutani noi, adultii, parintii, profesorii si intreaga societate pentru diluarea reperelor morale.

        Copiii ne imita pina la un anumit punct. Multi nu realizam responsabilitatea. Multi ne imaginam ca fiecare e doar o picatura intr-un ocean de oameni, interese, intimplari si placeri. Din ideologia asta se naste lipsa de autorespect si subminarea responsabilitatii sociale.

        Mai cuminti sau mai obraznici, fara copii chiar n-ar mai valora nimic viata si placerile adultilor.
        • +9 (9 voturi)    
          Care copii? (Vineri, 5 iulie 2013, 14:29)

          ion_pozitiv [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

          Copii sunt majori. Altfel nu ajungeau sa sustina bacalaureatul. Trebuie sa se supuna legii si trebuie sa raspunda intrebarilor organelor de cercetare penala. Nu e la latitudinea lor, a parintilor, nici macar a primului ministru, Plagiator. Fost procuror. Cum si-a facut treba oare incompetentul acesta daca habar n'are de procedura penala? Probabil ca a primat calitatea lui de "lepra de partid si de stat"
      • +1 (1 vot)    
        s-ar putea sa ai dreptate :)) (Sâmbătă, 6 iulie 2013, 2:47)

        draq [utilizator] i-a raspuns lui NL

        Dar tre' sa ai grija sa tii post miercuri si vineri si sa aprinzi minim 10 lumanari duminica (normal, cumparate de la sfanta biserica). Daca nu tii cont de asta, te trosneste al' de sus. This ain't just a game...
  • -16 (24 voturi)    
    Unde sunt elicopterele? Vrem elicoptereee!!!! (Vineri, 5 iulie 2013, 12:26)

    La Tour Eiffel [utilizator]

    Imagini de anii 50. Pur si simplu nu-mi vine sa cred. Bravo base. Reforma a reusit. Simt ca traiesc in democratie. Si intrun stat de drept desigur. Cat de jos putem ajunge? Bravo Ponta, coabiteaza linistit in continuare.
    • +26 (28 voturi)    
      PeNaListii sa ne lase (Vineri, 5 iulie 2013, 13:11)

      jeanvaljeanro [utilizator] i-a raspuns lui La Tour Eiffel

      La 18 ani esti matur si raspunzi conform legii. Este o ancheta in desfasurare si datoria oricarui cetatean major este sa se puna in slujba legii si sa declare tot ce stie cu privire la faptele dintr-o ancheta in desfasurare. Daca pot bea alcool si lua permis cu care sa ne omoare pe sosele-sau mai nou, sunt destul de majori de la 16 ani ca sa poata pune stampila de vot cf unor parlamentari- sunt destul de majori sa dea declaratii complete organelor competente si sa-si faca datoria de cetateni!
  • +25 (29 voturi)    
    Masurile lui Minciunel Plagiatores Xeroxel (Vineri, 5 iulie 2013, 12:37)

    Sani [utilizator]

    Bai, luati masuri foarte dure dar sa nu stricati cumva increderea votantilor USL - aia 70% care se vor "protejati" de stat si le este frica si de umbra lor.
  • +21 (25 voturi)    
    Ultim Ministru (Vineri, 5 iulie 2013, 12:38)

    cbogdan [utilizator]

    Dl/ Ponta recidiveaza (a cata oara !): isi da cu parerea atunci cand trebuie sa taca. Oare nu invata nimic ?
    • +5 (5 voturi)    
      N-are (Vineri, 5 iulie 2013, 16:21)

      dan63 [utilizator] i-a raspuns lui cbogdan

      capacitatea să învețe, doar să PLAGIEZE!
  • +26 (30 voturi)    
    Comment sters de user (Vineri, 5 iulie 2013, 12:39)

    NL [anonim]

  • -6 (24 voturi)    
    hehe (Vineri, 5 iulie 2013, 12:42)

    Mazeta [utilizator]

    Elevii ar trebui băgați în dube și siliți să spună tot. Autobuzele nu sunt bune, că au geamuri. Infractorii trebuie bătuți de mici, că după aia se învață.
    • +4 (4 voturi)    
      adulti! (Vineri, 5 iulie 2013, 17:02)

      cinic [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      persoanele in cauza au 19 ani deci sunt adulti. Au participat la un FURT!!!
      esti cumva supraveghetor la bac si ti-e frica?
  • +30 (30 voturi)    
    bai ponta, deja e prea mult! (Vineri, 5 iulie 2013, 12:44)

    un dac [utilizator]

    sari calul.
    pai daca fraudeaza voturi sau examene cu miile, cu ce vrei mai sa-i care? cu masini sport, unul cate unul, plus politistul aferent care sa conduca masina?
    tu cu nastase si cu iliescu sunteti de dinainte de 89.
    sictir. lasa justitia, atata cata mai e, sa-si faca datoria. Presedinte jucator nu era bine, dar prim ministru antrenor o fi?
  • +23 (25 voturi)    
    Doctori vs mecanici (Vineri, 5 iulie 2013, 12:45)

    Trojan.H [utilizator]

    Bietii copii, daca n-or sa mai ia bacul contra a 500 euro amariti, cu ce suflu sa se mai duca ei in cluburile din Mamaia? In loc sa ajunga doctori care sa ne opereze pe creier vor ajunge niste fraieri de mecanici auto.
    P.S. Tocmai vad din partea lui primului ministru un act grav de impiedicare a actului de justitie prin care cere politistilor si procurorilor sa se retraga de la fata locului.
    Dictatura mafiei!
    • +17 (17 voturi)    
      Lobotomia salveaza Romania! (Vineri, 5 iulie 2013, 13:29)

      Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui Trojan.H

      Operatiile pe creier se efectueaza modern, pe stadioane, la televizor sau pe internet. N-avem nevoie de doctori!

      Lobotomia salveaza Romania!
  • +22 (24 voturi)    
    Ne declara Plagiattore (Vineri, 5 iulie 2013, 12:50)

    Je__ [utilizator]

    Asa-i, pt ca suntem ca inainte de 89, si procurorii i-au fugarit pe cei ce au votat la Referendum multiplu, avem si condamnari.
    Tot la fel speram si in cazul profesorilor sau parintilor. Iar daca elevii sunt peste 18 si au incercat sa fraudeze, nu vad de ce nu ar raspunde si ei.

    Deci da dl Plagiattore, noi Romanii corecti, ne dorim ca justitia sa functioneze, chiar daca domniei voastre si panalilor din USL nu va convine.
  • +23 (25 voturi)    
    Comment sters de user (Vineri, 5 iulie 2013, 12:53)

    Erasm [anonim]

    • -4 (6 voturi)    
      Prietene ... (Vineri, 5 iulie 2013, 14:37)

      Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui Erasm

      ... avertismentul se poate da si daca ii citezi frumos la politie, la parchet sau unde trebuie ei citati si ii intrebi "de sanatate". Show-ul asta ieftin si socant pentru candidati apartine unor vremuri demult apuse ... cand indivizii nu aveau nici un drept iar statul facea ce vrea.

      Iar putin bun simt care spune sa nu ii iei din probele de BAC (daca nu ii prinzi in flagrant) nu ar strica. Ca nu sunt vite sa le iei de pe tapsan sa le bagi la grajd ... ci oameni.
    • -5 (5 voturi)    
      Să facem borș, tovarăși, borș... (Vineri, 5 iulie 2013, 16:12)

      Krokodilul Chichiricios [utilizator] i-a raspuns lui Erasm

      Prostia cu ”educația anticorupție” ar trebui să intre în cartea tâmpeniei neamului. Tataie, corupția nu are absolut nimic comun cu educația- ci cu contextul social. Dacă ție își moare în spital cineva apropiat și ți se comunică că ar putea să scape dacă marchezi banul- lași să moară persoana iubită ? Evident că tu ai anunța DNA-ul și te-ai pregăti de înmormântare. Zău că mi-e scârbă de bătuții în cap corecți- care aprobau jaful Udrea- Videanu- dar au intrat în fițo-pauză.
  • -7 (9 voturi)    
    Asta invatam la scoala! (Vineri, 5 iulie 2013, 12:55)

    Con_stan_tin [utilizator]

    Sa copiem ce-au facut cei dinaintea noastra, nu ne invata nimeni cum sa creezi ceva nou.
    • +8 (8 voturi)    
      Nu trebuie sa copiem... (Vineri, 5 iulie 2013, 14:11)

      Ritzi Pitzi [utilizator] i-a raspuns lui Con_stan_tin

      Ca sa creezi ceva nou, trebuie sa stii tot ce exista deja, ca doar nu reinventam apa calda...
      • -1 (1 vot)    
        Elevii copiaza (Vineri, 5 iulie 2013, 17:33)

        Con_stan_tin [utilizator] i-a raspuns lui Ritzi Pitzi

        fiindca neprinsi obtin o nota mare. Interesul pentru copiere ar fi diminuat daca examinarea ar pune accent pe originalitate si nu pe reproducerea din memorie.
  • +14 (16 voturi)    
    Votantului USL: (Vineri, 5 iulie 2013, 13:01)

    abisala [utilizator]

    Tocmai v-a spus Ponta ca nu trebuie sa va lasati copiii sa se duca la audieri si ca tre' sa-i bateti mar pe politisti:))).
    Sho pe ei :))).
    • +22 (24 voturi)    
      Tot asa le-a spus si la recensamant (Vineri, 5 iulie 2013, 13:24)

      Je__ [utilizator] i-a raspuns lui abisala

      Dl Plagiattore, cine-i dictatorul care spune justitiei ce sa faca?

      Cum stam cu imixiunea in justitie?

      Ah...am uitat...sunteti un hot, asa ca nu dati doi bani pe justitie!
  • +1 (11 voturi)    
    elevii erau la examen, nu jefuiau un supermarket (Vineri, 5 iulie 2013, 13:39)

    visio [utilizator]

    conform Codului de procedură penală, etapele pentru efectuarea audierilor de organele competente sunt:
    1. Citație nominală, înmânată pesoanei în cauză sau unei terțe persoane.
    2. Mandat de aducere; mandatul de aducere se aplică când persoana citată nu vrea să se prezintela audieri.
    Atât mandatul cât și citația trebuie prezentate persoanei în cauză, exact ca în cazul unei amende de crculație: semnezi că ai luat la cunoștiință.
    Ceea ce se întâmplă acum la liceul x sau y, s-a mai întâmplat și pe vremea comuniștilor când dispăreau oamenii de acasă sau de pe stradă.
    Victor Ponta plagiatorul și tot ministerul de interne trebuiesc băgați în pușcărie.
    Acelși plagiator șef minte când spune că așa se proceda și pe vremea lui Daniel Morar. Dacă șmecherul de Adrian Năstase sau turnătorul Dan Voiculescu nu vor să vină la tribunal, e clar că trebuie aduși cu forța. Însă știm cât de mincinos este Ponta. La fel de adevărat este că Ion Iliescu este mândru că poliția a ridicat infractorii din școală, exact ca în tinerețea lui.
    Să iei elevi dela școală ca pe infractorii care fură din supermarketuri este inacceptabil, însă românii au vrut usl.
    • +7 (11 voturi)    
      Iar elevii? (Vineri, 5 iulie 2013, 14:05)

      soundtrack [utilizator] i-a raspuns lui visio

      Candidatii la examenul de bacalaureat nu se mai numesc elevi, fratilor!!
      Ei sunt persoane majore, au drept de vot si de a lua permis de conducere! Poate un procent infim este reprezentat de persoane minore care vor implini 18 ani pana la finele anului.
      Sunt curios daca seralistii si cei care se aflau la examen a doua oara erau ELEVI!
      hahha
      • -7 (7 voturi)    
        BAC-ul este ultimul examen (Vineri, 5 iulie 2013, 15:17)

        visio [utilizator] i-a raspuns lui soundtrack

        al unui ciclu de învățământ; deci, sunt elevi; cât despre seraliști, etc, hai să nu aberăm; fiecare lucru are locul și timpul lui; faptul că unii se trezesc la 50 ani că vor să facă o facultate sau să termine liceul, înseamnă că s-au maturizat târziu și se încadrează în acel 3% +/- al unui sondaj oarecare; vârsta, în cazul post-ului meu, este irelevantă; so, cred că ai greșit ”adrisantul”...
        • +8 (8 voturi)    
          Examenul de bacalaureat (Vineri, 5 iulie 2013, 15:53)

          soundtrack [utilizator] i-a raspuns lui visio

          nu poate fi sustinut decat de absolventii unui liceu si nu de elevi. Cei care au absolvit liceul nu se mai numesc elevi , ci absolventi de liceu.In procesele verbale si cataloage se trece numele si prenumele candidatului, nu al elevului!! Bacalaureatul nu este un examen obligatoriu!!
          • -1 (1 vot)    
            cum știi că un x este absolvent al unui liceu? (Vineri, 5 iulie 2013, 20:26)

            visio [utilizator] i-a raspuns lui soundtrack

            cât despre argumentul ”cadindat”...caută altul...
      • -1 (1 vot)    
        Strălucire a minții... (Vineri, 5 iulie 2013, 16:37)

        Krokodilul Chichiricios [utilizator] i-a raspuns lui soundtrack

        Dacă tu faci la 110 ani școala de șoferi ia ghici- nu cumva ești elev în școala de șoferi ? Strădania matale gaia-mațu să nu îi numești elevi pe ăia care dau bacul- suferă cumplit pentru că matale n-ai idee de ce înseamnă elev ! Și la 50 de ani o persoană poate fi elev- dacă-și face liceul la seral- e ceva rău în asta ?
        • +4 (4 voturi)    
          Exactitatea de limbaj (Vineri, 5 iulie 2013, 18:44)

          soundtrack [utilizator] i-a raspuns lui Krokodilul Chichiricios

          e necesara. Pentru a absolvi scoala de soferi e necesar sa treci examenul de absolvire. Cat timp faci cursurile te numesti elev. Daca nu te prezinti la examenul de absolvire, e treaba ta, dar nu ramai elev al scolii toata viata, ci fost elev!
          Pentru a absolvi liceul nu e nevoie sa dai examenul de bacalaureat, ci doar ti se incheie situatia scolara in catalog, dupa care nu mai esti elev, ci absolvent.Daca te hotarasti sa dai bacul la 50 de ani de la absolvirea liceului se cheama ca esti inca elev??? De-aia pe fisele de notare scrie 'numele si prenumele candidatului'. Candidatul se poate prezenta de mai multe ori la bac si nu-l mai numesti elev.Vezi Cioaba, Vanghelie , Igas si altii!
          • -1 (1 vot)    
            Nene, și ce dacă ? (Vineri, 5 iulie 2013, 22:09)

            Krokodilul Chichiricios [utilizator] i-a raspuns lui soundtrack

            Ok, 100 de persoane care nu au fost acuzate de nimic- erau să fie duse astăzi la porcuratură- cu mandat de aducere - act pentru inculpați !!!
    • -4 (4 voturi)    
      mulțumesc pentru minusuri fanilor Latrina 3 (Vineri, 5 iulie 2013, 15:20)

      visio [utilizator] i-a raspuns lui visio

      mă simt important...
    • -3 (3 voturi)    
      Tiberiu Niță, procuror șef, apără acțiunea ilegală (Vineri, 5 iulie 2013, 15:27)

      visio [utilizator] i-a raspuns lui visio

      a colegilor lui; înțeleg de ce a avut rezerve CSM-ul să îl numească la prima audiere; acum mi-am dat seama: Tiberiu Niță nu cunoaște Codul de procedură penală.
      1. citație,
      2. mandat

      poezia cu autocarele la liceu pt transportul celor care vroiau să vină e o gargară ieftină pentru votanții usl și ai latrinei 3...
  • +6 (10 voturi)    
    Este (Vineri, 5 iulie 2013, 14:14)

    abcde [utilizator]

    pentru prima data cand vad la televizor ca un politician poate interveni cu succes intr-o ancheta in desfasurare
    • +8 (8 voturi)    
      Prima data??? (Vineri, 5 iulie 2013, 14:26)

      abisala [utilizator] i-a raspuns lui abcde

      Ei, da...
      • +6 (6 voturi)    
        Reformulez (Vineri, 5 iulie 2013, 16:09)

        abcde [utilizator] i-a raspuns lui abisala

        Este prima data cand vad la tv un politician spunand ca va interveni intr-o ancheta. Si se pare ca a si reusit interventia
        • +3 (3 voturi)    
          Normal (Vineri, 5 iulie 2013, 16:47)

          ioil [utilizator] i-a raspuns lui abcde

          Mai intai si-a pus oamenii lui si apoi acestia executa.Pentru asta sa facut cu succes lovitura de stat de anul trecut
  • +9 (11 voturi)    
    rusine primului ministru.... (Vineri, 5 iulie 2013, 14:14)

    un oarecare [utilizator]

    isi face campanie electorala sfidand justitia....fortand mana unui procuror.
    Bravo poanto....bun exemplu. ce invata liceeni de la tine?
    nu iti pasa... tocmai ai mai cumparat un autocar de voturi....
    rusine sa iti fie canalie....
  • -5 (5 voturi)    
    Pe sistem .... (Vineri, 5 iulie 2013, 14:34)

    Gigi Kent [utilizator]

    ... intai tragem si apoi intrebam securistii astia intai aduc copii cu duba la interogatorii (probabil in beci cu lampa in ochi, nu?) si apoi se gandesc sa emita citatii legale. Incredibil.

    Trebuie sa cada niste capete din procuratura / politie pentru fazele astea ca altfel vad ca nu se potolesc si nu invata ce inseamna bunul simt, drepturile cetatenilor si respectarea legilor.
    • +5 (5 voturi)    
      Procurorul general a declarat: (Vineri, 5 iulie 2013, 16:14)

      Mihail_AD [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      "Din punct de vedere al Codului de procedură penală, colegii noştri au acţionat procedural."
      In privinta capetelor, da, acestea ar cam trebui sa cada. Acesta este si rostul investigatiei.
      Cei care vorbesc de beciuri si lampa in ochi, presupun ca speculeaza pe baza propriilor experiente sau proceduri.
  • +9 (9 voturi)    
    cum? (Vineri, 5 iulie 2013, 14:44)

    eek [utilizator]

    poftim? cum adica s-a renuntat la audieri dupa ce a zis ponta nu-stiu-ce?
    Daca asta nu e interventie politica in justitie, ce e?
  • +8 (10 voturi)    
    R.I.P. (Vineri, 5 iulie 2013, 15:00)

    magix29 [utilizator]

    astazi,05.07.2013,ora 12.45 democratia si statul de drept au murit in romania.
    multumes victor-viorel ponta !
    • +5 (5 voturi)    
      Si ce? (Vineri, 5 iulie 2013, 16:41)

      ioil [utilizator] i-a raspuns lui magix29

      Este prima data cand usl se amesteca in justitie?Amintiti-va anul trecut pe vremea asta ce faceau?Nu stiu cum de va mirati?
    • +1 (1 vot)    
      Sa nu ne bucuram inca (Sâmbătă, 6 iulie 2013, 4:41)

      Mihail_AD [utilizator] i-a raspuns lui magix29

      Democratia n-a murit. Inca se mai chinuie.
      Au nevoie s-o afiseze in fereastra, s-o arate partenerilor externi, asa ca o mentin in viata artificial.
      Dar incearca sa-i reduca tot mai mult din oxigen.
  • -1 (5 voturi)    
    mult prost si fara rost (Vineri, 5 iulie 2013, 15:19)

    mariusvar [utilizator]

    mai fratilor voi chiar nu ganditi cand scrieti. ce treaba are cum erau dusi elevii la politie. important este ca politia ii aducea in baza unor acte (mandat de aducere). acele acte procurorul le neaga existenta. de ce? pentru ca daca o recunoaste ii e pielea lui in joc. chiar el recunoaste ca intai trebuie sa primesti citatie si apoi daca nu te prezinti te aduce cu mandat de aducere. ce inseamna asta? ca sa incalcat legea. acum trebuie ca presa sa nu cedeze sa se spuna cine a gresit. a gresit procurorul si atunci trebuie sa plateasca sau a gresit politia ( abuz in serviciu care e prea putin probabil sa fie ca polititsti sa o faca fara hartii acoperitoare). restu ca s-au adus autobuze ca trebuiau luati cu duba nu e important. e important ca sa incalcat legea iar cel care a incalcat-o sa plateasca.
    • -1 (1 vot)    
      E de inteles indignarea parintilor (Sâmbătă, 6 iulie 2013, 4:36)

      Mihail_AD [utilizator] i-a raspuns lui mariusvar

      Intr-o perioada cand copiiii (da, pentru parinti tot copii sunt) au nevoie de liniste si concentrare, sunt obligati sa treaca prin circul asta. Reclamatiile vizeaza si lipsa de conditii minime pe durata asteptarii. Principalii vinovati sunt cei care intretin actele de coruptie, totusi cei implicati fara voia lor trebuie tratati cu grija, respectandu-le drepturile. Altfel, se da apa la moara celor care incearca sa se scoata basma curata prin orice mijloace.
      Oricum, partitura in reluare a USL, copie a celei de la referendum, arata complicitate si debusolare.
  • +12 (12 voturi)    
    imgb face ordine si (Vineri, 5 iulie 2013, 15:27)

    soundtrack [utilizator]

    nu vrem bani , nu vrem valuta, petre roman sa ne...plimbe trebuie sa inteleaga ca s-a cam umplut paharul.
    liceul ala, vanghelineanu, nu e un liceu, e un fel de grup sco(ca)lar unde ar trebui sa se invete meserii.dar cu secretara, fosta colega a lu' marean la cooperatie, adica pepiniera de securisti si colaboratori pe vremea cincinalelor in 4 ani si 1/2, cu directorul varza care le-a facilitat scolarizarea si trecerea bac-ului clanurilor analfabete, cu proful de religie (i.e. informare politica) colector de uzufruct si 'onorabil' consilier al celor amarati si cam colorati, dar dornici de diplome si de ajutoare, cu restul care-mpusca vestul, ce educatie sa se promoveze ?
  • +5 (9 voturi)    
    Dl. premier are dreptate, intr-un sens. (Vineri, 5 iulie 2013, 16:15)

    Mihail_AD [utilizator]

    Este nepermis ca folosirea autobuzelor sa fie deturnata intr-un asemenea miselesc scop.
    Este stiut ca utilizarea lor in mod organizat se face numai din patru in patru ani, in scopuri civice, pentru intarirea democratiei.
    • +2 (2 voturi)    
      de ce este scop miselesc? (Vineri, 5 iulie 2013, 16:44)

      ioil [utilizator] i-a raspuns lui Mihail_AD

      Pentru ca se cauta spagarii si coruptii sa fie bagati la racoare?Deci nu conteaza straduinta anchetatorilor de a face lumina ci conteaza ca la acesti copii li s-au pus la dispozitie autocare?
      • +1 (1 vot)    
        Am explicat de ce... (Sâmbătă, 6 iulie 2013, 3:23)

        Mihail_AD [utilizator] i-a raspuns lui ioil

        ...in ultima fraza. [ :-) ]
  • +3 (3 voturi)    
    Tipic romănește. (Vineri, 5 iulie 2013, 22:15)

    Non.e [utilizator]

    Nu e prima data când observ ca, deși subiectul nu are legătură cu politica, discuțiile de pe forum se rezumă la ești usl-ist”, „ești băsist”, „comunistule”, etc.
    Am senzația că avem, fiecare dintre noi, o normă de lături de vărsat în capul celorlalți care, neapărat, sunt proști, vinovați, usl-iști, pdl- iști.
    Bag seamă că, de vrem ca ai noștri copii să devină oameni normali, noi suntem cei care ar trebui să învățăm multe lucruri.
    Să învățăm a respecta pe ceilalți, de exemplu.
    Să învățăm a discuta și a ne purta cu deferență , a asculta, politicos, părerea altora.
    Să învățăm a fi demni și curajoși, puternici și cinstiți, frumoși.
    Să învățăm că avem drepturi dar și obligații.
    Să învățăm că legea trebue respectată de fiecare și că organele menite a impune respectarea legii au obligația de a proceda conform unor proceduri.
    Să învățăm că justiția nu se face la televizor și nici în stradă.
    Că nu deținem adevărul absolut, că banul nu este soluția pentru toate problemele, că mai există pe lume și dragostea și frumosul și bunul simț, chiar dacă nu le vedem la televizor.
    Sunt lucruri cât se poate de simple și merită încercat.
  • 0 (0 voturi)    
    Ponta nu avea (Sâmbătă, 6 iulie 2013, 11:48)

    Gabi M [utilizator]

    de ce sa se amestece in aceasta ancheta.Iar a incalcat statul de drept!Iar parintii careau dat szpaga rau au facut.Nu poti sa-ti inveti copilul sa fureAcum un examen,maine cine stie ce!Iar acei fosti elevi,ati vazut ca ei nu stiau nimic,nu au auzit nimic despre mita!parca ar fi venit ieri de pe luna!Mint cu nerusinare.Trebuiau anchetati ieri pentru a nu se pune de acord cu minciunile.Unul singur a spus c a a auzit ,cu mult timp inainte,ca se cerea szpaga la bacalaureat.Deci,dintre toti aia unul singur a fost cinstit.Restul-mincinosi.