VIDEO Traian Basescu: Invatamantul profesional intra in coliziune cu interesele universitarilor parlamentari, care vor materie prima platitoare

de R.M.     HotNews.ro
Miercuri, 3 iulie 2013, 12:11 Actualitate | Esenţial


Presedintele Traian Basescu a afirmat miercuri ca invatamintul profesional "intra in coliziune puternic cu interesele universitarilor parlamentari", care doresc "materie prima platitoare" pentru universitatile particulare care s-au multiplicat in Romania.

"Invatamintul profesional intra in coliziune puternic cu interesele universitarilor parlamentari. Atat in trecut, prin desfiintarea scolilor profesionale, cat si azi se manifesta tendinta de a desfiinta invatamantul profesional pentru ca multele universitati inventate in toate colturile tarii trebuie sa aiba materie prima platitoare", a spus seful statului, inainte de a pleca la Berlin, unde va participa la o masa rotunda organizata de Ministerul Federal al Muncii si Afacerilor Sociale din Germania pe tema "Promovarea ocuparii tinerilor in Europa".

Traian Basescu a avertizat ca a venit momentul sa intelegem ca "avem obligatia sa renuntam la mercantilismul din educatie si sa dam sanse copiilor ori, daca nu, vom avea generatii sacrificate".



In opinia sa, invatamantul profesional este un succes, in conditiile in care in anul scolar 2012 - 2013 circa 13.000 de tineri sunt inscrisi la aceasta forma de invatamint, in cooperare cu 1.500 de firme.

Presedintele a aratat ca in legea invatamintului a fost preluat modelul german in ceea ce priveste ucenicia si si-a exprimat speranta ca si parintii si copiii vor intelege ca "a avea o meserie e garantia poate nu a prosperitatii, dar a unui trai decent".

Basescu a precizat ca nimeni nu-l opreste pe un copil ca, dupa ce a absolvit invatamintul profesional, un tanar sa isi dea bacalaureatul si sa urmeze dupa aceea o facultate.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2038 vizualizari

  • -2 (4 voturi)    
    materia "prima" (Miercuri, 3 iulie 2013, 12:30)

    demaGOGU [utilizator]

    este materia cenusie iara nu capul de "vita" furajata
    • +4 (4 voturi)    
      Materie prima...nu gluma (Miercuri, 3 iulie 2013, 12:51)

      BPM [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      Are dreptate dl. presedinte... dupa atatia ani in care universitarii de doi bani condusi de Bondrea au stat "pe uscat" din cauza BAC-ului supravegheat video, acum incearca sa mai ciuguleasca si ei ceva...
      Invatamantul profesional le fura din 'materia prima' si asa subtziata...
    • +2 (2 voturi)    
      tu pe ce lume traiesti?!? (Miercuri, 3 iulie 2013, 13:31)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      Ai incercat sa tii un interviu cu absolventi de facultate? Sa vezi cum 90% din ei nu stapinesc nici notiunile de liceu?
  • 0 (0 voturi)    
    scoli profesionale..... (Miercuri, 3 iulie 2013, 12:56)

    oxxxxxyyyyya [utilizator]

    e un adevar si o necesitate............dar nimeni (ma refer la politicieni ) nu vrea sa le implementeze, toti cand vin la putere vor sa faca reforme...... dar,numai in interesul clicii care ll promoveaza.
  • +3 (3 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 3 iulie 2013, 13:11)

    [anonim]

  • +2 (2 voturi)    
    ? (Miercuri, 3 iulie 2013, 13:18)

    cotora [utilizator]

    de aceea pica multi la bac, doarece androneasca a desfintat scolile profesionale ca sa aiba materie prima fabricile de diplome ( facultatile particulare ) !
  • +2 (4 voturi)    
    Corecta remarca...dar... (Miercuri, 3 iulie 2013, 13:20)

    Sani [utilizator]

    "antibasistii" nu vad informatia.
    Ei vad doar sursa.
    Ca urmare concluziile lor sunt pe masura inteligentei emotionale pe care o poseda, adica a neuronului inecat in "antibasism".

    Hai bai 70%, treziti-va la realitate. In lumea asta pe langa "BASISTI" mai sunt si INTERLOPI (fara ghilimele).
    Ii vedeti la antene non-stop, in executiv,...

    Pe care-i preferati, dragii mei "spalati pe creier"?
  • +2 (2 voturi)    
    Rar are dreptate d-l Basescu, dar acum... (Miercuri, 3 iulie 2013, 13:39)

    finutza [utilizator]

    ... sunt de acord cu el. "Industria" diplomelor universiatare a creat o falsa intelectualitate, de fapt o cohorta de tineri care au motiv sa nu munceasca, ca deh, sunt si ei "telectuali"! Sau si daca vor sa munceasca, vor doar posturi unde se iau bani cu munca putina, sau sunt pusi acolo, sus, de parinti, unchi sau ca plata pentru unele obligatii. Iar consecinta imediata este slaba pregatire a celor ce iau decizii. Dar asta nu se intampla de putin timp ci de aproape doua decenii... Daca s-ar face un inventar al scolilor superioare absolvite de cei care ocupa functii de conducere in sectorul bugetar si au sub 40-45 ani, pun pariu ca 80-90% dintre ei nu pot prezenta diplome de absolventi ale unor universitati de stat sau cel putin bine cotate. Si cum aceste functii nu se ocupa decat cu sprijin politic, rezulta ca sitemul criticat de d-l Basescu este intretinut, cu buna stiinta, de sistemul politic existent in Romania, indiferent de coloratura sa. Iar cum si d-l Basescu face parte, inca din 1990, din acest sistem... pare un pic demagogie (dar are dreptate, repet!).
    • +2 (2 voturi)    
      Basescu e de vina! (Miercuri, 3 iulie 2013, 19:18)

      q1953 [utilizator] i-a raspuns lui finutza

      De vina sunt Basescu, Boc si Funeriu, care ca niste tampiti s-au apucat ei sa introduca, intr-o tara in care fura de la vladica pana la opica, standarde de corectitudine.
      Repet: niste tampiti!
      Ei nu stiu ca la noi in tara nu hotii sunt de vina, ci cei care ii prind sau cei care reclama furtul!
      Iar in cel mai rau caz, hotii sunt de vina pentru ca au fost prosti si au fost prinsi, nu pentru ca au furat!
      • 0 (2 voturi)    
        nu mai... (Miercuri, 3 iulie 2013, 20:13)

        laurentiucat [utilizator] i-a raspuns lui q1953

        basescu,boc si cu funeriu au facut o lege a invatamantului in care profii suntun fel de contabili si in loc sa predea la clasa tre sa dea note explicative.
  • -2 (2 voturi)    
    asa e, dar... (Miercuri, 3 iulie 2013, 20:18)

    nu-conteaza [utilizator]

    ... a avut toate parghiile executive necesare in ultimii 9 ani sa indrepte acest lucru sau sa opreasca expansiunea fenomenului, deci despre ce vorbim?