AUDIO UPDATE Ministrul Educatiei, Remus Pricopie, doua greseli gramaticale intr-o singura fraza: Nu a existat subiecte pe pagina de internet, a existat decat un mesaj. Pricopie: O greseala regretabila

de R.M.     HotNews.ro
Marţi, 2 iulie 2013, 12:59 Actualitate | Esenţial


Ministrul Educatiei, Remus Pricopie, 'a reusit' doua greseli gramaticale intr-o singura fraza, incercand sa comenteze scandalul de la Liceul Dimitrie Bolintineanu din Bucuresti, unde mai multi profesori sunt acuzati ca au oferit candidatilor raspunsurile la proba de limba si literatura romana, scrie DIGI 24.

"Nu a existat (au existat, n.r.) subiecte pe pagina de internet, a existat decat (doar, n.r.) un mesaj care nu a fost postat la 08:34, asa cum s-a spus initial, ci la 09:34", a spus Remus Pricopie.

Ministrul a afirmat ulterior, intr-o conferinta de presa, ca este vorba de "o greseala regretabila, la sfarsitul a 14 ore de munca", dupa care a adaugat: "De fapt, ziua de ieri nu s-a terminat dupa 14 ore de munca".



In 26 iunie, un alt ministru, de aceasta data al Apararii, Mircea Dusa, a reusit un pleonasm mai rar intalnit, vorbind despre repatrierea victimelor accidentului rutier din Muntenegru, cand a afirmat ca se vor aduce in tara "trupurile neinsufletite ale cadavrelor celor decedati", potrivit B1 TV.

"Asa cum a comunicat de altfel ambasadorul, se finalizeaza formalitatile de catre partea din Muntenegru si vom efectua si zborul cu trupurile neinsufletite ale cadavrelor celor decedati", spunea atunci ministrul Mircea Dusa.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















13118 vizualizari

  • +23 (25 voturi)    
    decat doar (Marţi, 2 iulie 2013, 13:03)

    jcao [utilizator]

    ... niste cursuri la ff pentru domnul ministru
    • -11 (23 voturi)    
      e jale! (Marţi, 2 iulie 2013, 14:02)

      nellino [utilizator] i-a raspuns lui jcao

      Daca Ministru Educatiei care pastoreste invatamantul face greseli gramaticale inseamna ca invatamantul este de proasta calitate?

      Urmand aceeasi logica ma gandesc cat de nasol ar fi daca cel care conduce tara ar fi vazut vreodata ca s-a urcat baut la volan!

      oh, wait!...
      • +8 (12 voturi)    
        asa da! (Marţi, 2 iulie 2013, 15:04)

        un dac [utilizator] i-a raspuns lui nellino

        chiar asteptam o explicatie oficiala pentru prostia lui remusica. Acum e clar: basescu e de vina.

        Nellino for president!
      • 0 (6 voturi)    
        Diferenta (Marţi, 2 iulie 2013, 15:58)

        PERIFERIGERI [utilizator] i-a raspuns lui nellino

        e ca lui Base i-a trecut mahmureala pe cand Pricopie nu mai are sanse sa-si revina!
      • +2 (2 voturi)    
        ministruL, obositule! (Marţi, 2 iulie 2013, 22:30)

        Gg65 [utilizator] i-a raspuns lui nellino

        Si ar fi cam grau ca MiniistruL Educatiei sa pastoreasca fotbalul, nu crezi?
        Ai lucrat si tu 12 ore?
  • +27 (27 voturi)    
    :)) (Marţi, 2 iulie 2013, 13:04)

    thebblack [utilizator]

    pe astia i-am ales, cu astia defilam...
    • +18 (18 voturi)    
      ...O Nuanta! (Marţi, 2 iulie 2013, 13:48)

      GAVRILACHE [utilizator] i-a raspuns lui thebblack

      I-au ales aia pe care i-au ales unii! Multi, e drept! Cum e poporul asa e si limba! Traiasca manelele, micul si berea, Vanghelie si Mazare, tzatzele si botox-ul, traiasca eroicul popor roman si "dulcea si frumoasa limba romaneasca!
  • +15 (19 voturi)    
    Daca nu aveau facultate probabil faceau mai multe (Marţi, 2 iulie 2013, 13:05)

    HotDog [utilizator]

    greseli.

    Daca materialul clietului nu-i bun, scoala romaneasca nu poate face mai mult.
    • +16 (16 voturi)    
      Ba sa avem pardon! (Marţi, 2 iulie 2013, 13:37)

      Andor74 [utilizator] i-a raspuns lui HotDog

      Sunt multi cei care vorbesc corect, doar ca acestia au prea mult bun-simt pentru a intra in politica. Cele cateva exceptii au fost rapid puse cu botu' pe labe de catre cei care au vrut puterea (de decizie)...
      Este o vorba romaneasca: "Prostul nu e prost destul / Daca nu e si fudul !"
      • +9 (9 voturi)    
        da.... dar toti au aceeasi diploma! (Marţi, 2 iulie 2013, 13:50)

        HotDog [utilizator] i-a raspuns lui Andor74

        OFICIAL toti sunt lafel de bine pregatiti.....

        Oare cine a fost profesoara de limba romana a ministrului Pricolpie?? Dumneaei o fi vorbind ca discipolul??
    • +5 (5 voturi)    
      Materialul nu-i croit dupa tipar! (Marţi, 2 iulie 2013, 14:35)

      Con_stan_tin [utilizator] i-a raspuns lui HotDog

      Limba Romana e flexibila, o poti indoi dupa interes. Daca nu-i cunosti bine limitele risti s-o-ndoi pan-o rupi, precum Pricopie, si sa ramai cu buza umflata.
  • -8 (30 voturi)    
    Ce va mira ... (Marţi, 2 iulie 2013, 13:05)

    A_Radu [utilizator]

    Asa se vorbeste la Bucuresti ... o limba romana mai agramata , cu articole puse aiurea nu am auzit nicaieri in tara asta decat aici
    • +22 (22 voturi)    
      haide mai (Marţi, 2 iulie 2013, 13:35)

      un dac [utilizator] i-a raspuns lui A_Radu

      si tu si sorin3 de mai jos, de unde le scoateti?
      In primul rand ca Pricopie e nascut in Neamt.
      In al doilea rand de ce dracu plasati prostia intr-un singur loc? Prosti sunt peste tot, inclusiv comentariile voastre sunt foarte proaste.

      "Decat" o vorba sa va mai zic: nu sunt bucurestean, asta ca sa va linistiti:-)
      • 0 (8 voturi)    
        Decat o vorba sa-ti spun (Marţi, 2 iulie 2013, 14:16)

        mircea_cjn [utilizator] i-a raspuns lui un dac

        Greseala asta cu " am decat doi lei " este tipica sudului valah. Nu se intalneste in Moldova si Ardeal - ei au alte greseli.

        In Ardeal ,de exemplu , exista o greseala similara. Se spune " n-am numai doi lei" ! :)

        Nu-mi vine acum in minte ceva din Moldova - ei au chestia cu "dulcili grai"

        De asemenea, o greseala freceventa in sud este formularea de genul " e multi, dom'le !" Greseala evitata de moldoveni si ardeleni prin utilizarea unei forme a lui "sunt ", anume " îs" - " îs mulţi, dom'le!"

        Asta e. Dar ce sa ne legam noi de greseli din astea cand marii mesteri ai limbii române au trecut in DEX substantivul " şurupelniţă" , care cică e o varianta corecta pentru "şurubelniţă"!

        PS. Acu-s cativa ani, tot auzeam o fătucă că folosea cuvantul " şurupelniţă". Pana nu am mai rezistat si am intrebat-o, " de unde ai tu chestia asta cu şurupelniţă?". Mi-a raspuns firesc : "cum de unde domnule inginer, de la şurup! "
        M-am uitat in DEX si am vazut ca fata avea dreptate!
        • +4 (4 voturi)    
          Surupelnita (Marţi, 2 iulie 2013, 14:50)

          un dac [utilizator] i-a raspuns lui mircea_cjn

          e dat in Dex ca varianta.
          cel care a introdus si legalizat acest cuvant a fost August Scriban in 1939.
          Dex-ul este mai putin restrictiv, e drept. Si la ciocolata ne da varianta de "socolata", spre exemplu.
          Acelasi lucru cu pluralul fructului "capsuna". Dictionarele din deceniile 3-4 dadeau ori doar "capsune", ori "capsune" si "capsuni". Acum tendinta este de eliminare a formei (zic eu) corecte, "capsune", care diferentiaza pluralul fructei de pluralul plantei.

          Dar limba romana standard este aceeasi in toate regiunile, prin urmare nu as putea generaliza ca o anumita greseala se intalneste intr-o anumita zona. Cine are putina minte acorda subiectul cu predicatul indiferent de zona din care face parte.
  • +6 (18 voturi)    
    e decit bucurestean (Marţi, 2 iulie 2013, 13:05)

    sorin3 [utilizator]

    sau nativ sau adoptat.
  • +18 (26 voturi)    
    Remus Pricopie (Marţi, 2 iulie 2013, 13:08)

    un dac [utilizator]

    este prieten cu doamna cati care este prietena cu primarul care este. prieteni de panou publicitar, in vazul lumii adicatelea.
  • +21 (23 voturi)    
    :) (Marţi, 2 iulie 2013, 13:09)

    sucaa [utilizator]

    las ca vine finutza si incepe sa imite hahaitul lui base ca sa ne arate ca base incalca gramatica si cand rade :)
    ce ministrii de tot rasul. bine, avand in vedere ca sunt condusi de un plagiator, nu ar trebui sa ne mire. dar parca... totusi.
    cu asemenea specimene in fruntea tarii, cum dumnezeu sa ceri unui copil sa invete. cand vede ca toti agramatii si incultii au ajuns oameni mari, iar cei care ajung la olimpiade nu sunt bagati in seama, cum sa-i ceri sa isi toceasca coatele pe banca?
    mai bine, in cinstea plagiatorului sef, notele de la examen sa se dea pe metoda de copiat. cu cat mai originala cu atat nota mai mare. ce dracu ne chinuim atat cand oricum nu faci nimic cu invatatura? :)
    • -1 (1 vot)    
      alternativa (Marţi, 2 iulie 2013, 14:58)

      rider [utilizator] i-a raspuns lui sucaa

      ai? a fost candva? Tocmai, ca nu au existat alternative pana acum. sa speram ca vor veni.
      • +3 (5 voturi)    
        ba da (Marţi, 2 iulie 2013, 20:19)

        sucaa [utilizator] i-a raspuns lui rider

        Guvernul Ungureanu!
  • +15 (19 voturi)    
    de cat sa fie? (Marţi, 2 iulie 2013, 13:09)

    easy [utilizator]

    decat cartofi

    cam asa si tov ministru din cabinetul lui copy/paste, rector fara catedra si profesor fara studenti
  • +23 (25 voturi)    
    Marean Vanghelie (Marţi, 2 iulie 2013, 13:09)

    AG [utilizator]

    incepe sa para un intelectual rasat, multumita ciobanului de la educatie.
  • +21 (21 voturi)    
    sic! (Marţi, 2 iulie 2013, 13:13)

    Cezy [utilizator]

    pana sa intru in articol am tot sperat ca e un comunicat scris de vreo secretara...dar nu, este evident vorba despre o politizare a problemei, etc, etc.....Sa i se dea un subiect mai usor, va rog!
  • +19 (19 voturi)    
    Vai di steau lui ... ce luser! (Marţi, 2 iulie 2013, 13:16)

    rakleta [utilizator]

    Asta conduce educatia ... suntem condamnati !!!
  • +27 (31 voturi)    
    Ei si? (Marţi, 2 iulie 2013, 13:16)

    Sani [utilizator]

    Pricopie a dat Bac-ul in Romania, intr-o tara incoruptibila, cu oameni tenaci, corecti si muncitori,....

    nu ca....

    Funeriu, cu Bac-ul in Franta, care a lucrat cu un nenorocit de laureat al premiului Nobel, cu cel mai competitiv proiect din UE.......

    Se compara?
    Cel mai cinstit guvern a ales: Pop, apoi D-soara Andronescu, apoi Pricopie!
    Ce conteaza ca nu vorbeste bine romaneste daca vorbeste perfect limba .....USL-ista?
    • +5 (7 voturi)    
      Pardon! (Marţi, 2 iulie 2013, 14:18)

      hot news [utilizator] i-a raspuns lui Sani

      Nu se compara cu Ecaterina, care intr-adevar era brambura, insa nu ai auzit-o niciodata vrobind in halul asta!
  • +19 (21 voturi)    
    bun băiat (Marţi, 2 iulie 2013, 13:21)

    corvus coraX [utilizator]

    Ar fi luat capacitatea fără probleme...
  • +20 (24 voturi)    
    Ha, ha, ha ! (Marţi, 2 iulie 2013, 13:26)

    Idealistu [utilizator]

    Normal pentru ministrul Educatiei produs de USL. Asa vorbeste ei :)
  • +11 (15 voturi)    
    Stai jos ! (Marţi, 2 iulie 2013, 13:30)

    Ioanas [utilizator]

    Nota 4 !
  • +10 (12 voturi)    
    avem decat...! (Marţi, 2 iulie 2013, 13:45)

    GAVRILACHE [utilizator]

    Avem decat o sansa : sa schimbam limba romana! Ca si limba asta, fratilor, prea se da fudula : ca ea nu se schimba, ca Ienachita, ca Eminescu, Blaga si Nichita, ca "limba noastra-i o comoara", ca de ce sa te cheme roman daca nu-ti cunosti limba, ca nu poti fi patriot daca nu-ti cunosti limba, ca una, ca alta...S-o lasam mai moale, fratilor! Mai bine se da limba dupa noi decat noi dupa limba! Sa fie limba...care este, ...care o vorbeste ministrii si Marean..., Jean de la Craiova, Tonciu si Salam, ...decat oamenii vii, eventual decat intelectualii manelisti...Nea Pricopie, n-o ierta, frate, fa-o zob, siluieste-o, mama ei de limba!
  • +10 (10 voturi)    
    Nimeni nu observa (Marţi, 2 iulie 2013, 13:46)

    abcde [utilizator]

    ca si 9:34 e o problema. Conform metodologiei de organizare si desfasurare a examenului de bacalaureat 2013, "Candidaţii care doresc să predea lucrările înainte de expirarea timpului
    maxim prevăzut de prezenta metodologie pentru rezolvarea subiectelor pot părăsi
    centrul de examen cel mai devreme după o oră şi jum
    ătate de la distribuirea
    subiectelor în săli" potrivit Art. 57 (5)
    • +9 (9 voturi)    
      Asa e (Marţi, 2 iulie 2013, 14:05)

      Raluca9 [utilizator] i-a raspuns lui abcde

      Sigur ca este o problema: un elev avea telefonul asupra lui la examen, lucru interzis de regulament, si a putut intra pe net cu el, ca sa posteze subiectele si sa ceara indicatii. Asta inseamna ca supraveghetorii nu au fost atenti si merita sanctionati alaturi de elev, cu conditia sa apara niste dovezi clare cu privire la identitatea elevului. Simpla identificare a contului de pe care s-a postat mesajul nu e suficienta, fiindca, in principiu, ar fi putut intra cineva in cont care-i cunostea parola.
  • -21 (29 voturi)    
    Foarte tare! (Marţi, 2 iulie 2013, 13:51)

    Raluca9 [utilizator]

    Bai, ce sa zic, l-ati prins... Dupa opt luni de zile, a facut si el doua greseli, intr-o perioada de stress si oboseala maxima. Care dintre voi vorbeste perfect cu microfonul in fata, fiind super-obosit si stresat?

    Asta sa fie cel mai mare defect al ministrilor nostri!
    • +13 (17 voturi)    
      asa-i (Marţi, 2 iulie 2013, 14:09)

      Ion Zapada [utilizator] i-a raspuns lui Raluca9

      asa-i mai Raluco...cand ati avut ministru ce vorbea impecabil engleza si franceza...nu l-ati vrut ...
      Acum, ca defilati cu prostu'n targ...ne spuneti : sa fie asta cel mai mic defect"....logica de cartof.

      Pai mai Raluco, explica-mi si mie...daca omu' nu stie a vorbi...ce pretentii poti avea DE MAI MUL?.

      La asa PM, asa ministru si asa candidati....maine poimaine, ajung sa-l consider pe Vanghelie "care este"-academician...nu de alta, dar macar el de la povestea cu bilele a mai invatat ceva ceva- macar conjugarea verbului a fi.
      • 0 (2 voturi)    
        Funeriu... (Marţi, 2 iulie 2013, 15:41)

        Raluca9 [utilizator] i-a raspuns lui Ion Zapada

        Si Funeriu facea greseli gramaticale, dar, la fel ca Pricopie, destul de rar. E foarte greu sa fii ministru al educatiei in Romania! Atat de greu incat a le reprosa celor doi chestiile astea seamana cu a-i reprosa unui boxer, in pauza dintre reprize, ca-i mai curge saliva din cand in cand, in timpul meciului.

        "daca omul nu stie vorbi" - de unde-ati scos chestia asta? Un om care, mergand pe o strada, se impiedica, nu stie sa mearga? Si chiar daca un om nu cunoaste o anumita regula gramaticala (scrie "aesaza" in loc de "asaza", sa zicem), cum rezulta de aici ca nu poate fi un bun ministru?

        P.S. In mesajul dvs, ati inlocuit de mai multe ori virgula cu punctele de suspensie sau pur si simplu ati omis-o. De exemplu, se scrie "Asa-i, mai Raluco...", nu "asa-i mai raluco". Ce-ar fi sa trag si eu de aici concluzia ca nu stiti sa scrieti?
    • +7 (11 voturi)    
      două greșeli? (Marţi, 2 iulie 2013, 14:20)

      Ava_ps [utilizator] i-a raspuns lui Raluca9

      Mai degrabă una singură, aceea că este Ministru, culmea, al Educației.
    • +7 (9 voturi)    
      Niciodata (Marţi, 2 iulie 2013, 14:53)

      CarmenO [utilizator] i-a raspuns lui Raluca9

      Oricat de obosita as fi nu spun "decat o propozitie"
      Asta ca sa-ti fie clar! E gresala foarte obisnuita, dar care ma zgarie pe mine cel mai rau pe urechi.
      In alta ordine de idei, daca nu esti pregatit sa faci fata stresului nu intri in politica si nu te faci ministru.
      Plus ca daca astia sunt ministri si nu stiu sa vorbeasca, vai de mama noastra ce guvern avem.
      Nu vezi ca nu sunt in stare sa intocmeasca niste drafturi de proiecte pentru UE? Cum se conduce tara asta cu niste neica nimeni, pusi pe capatuiala si cu filozofia "lasa ca merge si asa"
      • -5 (5 voturi)    
        Cu drafturile aveti dreptate... (Marţi, 2 iulie 2013, 15:20)

        Raluca9 [utilizator] i-a raspuns lui CarmenO

        ... dar omul e bestelit acum pentru niste chestiuni minore*, asa cum era bestelit Funeriu pentru nu stiu ce plural incorect. A face fata stresului inseamna a-ti pastra cumpatul si a lua decizii corecte in conditii de stres, nu neaparat a vorbi perfect de dimineata pana seara.

        *Chiar sunt minore, oricat de tare ne-ar zgaria pe noi la ureche! Cunosc oameni foarte capabili care-l folosesc gresit pe "decat" mai tot timpul. Daca mergeti la medic, ce va intereseaza mai tare, daca vorbeste perfect sau daca stie medicina?
    • +6 (6 voturi)    
      Da' pe Funeriu... (Marţi, 2 iulie 2013, 15:09)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui Raluca9

      ...ce l-ati mai tocat peste tot ca nu stie sa vorbeasca lb romana corect. Ce executii publice se faceau la latrine pe tema asta...
    • +1 (1 vot)    
      Pai atunci (Marţi, 2 iulie 2013, 22:39)

      Gg65 [utilizator] i-a raspuns lui Raluca9

      sa avem mai multi ministri ai invatamantului: unul care sa doarma mereu, sa fie odihnit si nestresat, unul care sa stie citi, unul care sa stie scrie, unul care sa-i insoteasca pe oamenii de stiinta.Bine Ralucuta?
  • +11 (11 voturi)    
    Cadavrele (Marţi, 2 iulie 2013, 14:19)

    TudorSerban [utilizator]

    Mie chestia cu cadavrele mi se pare mult mai haioasa. Cred ca multi umoristi de renume din Romania sunt gelosi ca nu au "produs" ei fraza aia. "Trupurile neinsufletite ale cadavrelor celor decedati". Asta e un fel de "mortii mortilor mortilor...". Cred ca a vazut prea multe filme cu zombie.
  • +2 (2 voturi)    
    perle (Marţi, 2 iulie 2013, 14:40)

    infoInsider [utilizator]

    http://infoinsider.ro/2012/12/28/perle-oltenesti-noi-muncim-nu-gandim-cofinantare-n-are-cratima/v
  • 0 (4 voturi)    
    Vrem examene corecte (Marţi, 2 iulie 2013, 15:22)

    marrie [utilizator]

    Ce s-a intamplat ieri la Dimitrie Bolintineanu e dovada ca ministrul Pricopie a vorbit serios: nu va fi tolerata sub nicio forma coruptia in scoli. Bine le-a facut ca i-a saltat, poate asa vor invata si altii de frica si vom avea un examen 100% corect!
    • +1 (5 voturi)    
      Glumesti sau... (Marţi, 2 iulie 2013, 16:05)

      Sani [utilizator] i-a raspuns lui marrie

      Nu Pricopie i-a saltat.

      Lui i-ar fi convenit sa nu se afle nimic.
      Si lu' Ponta la fel...si tuturor USL-asilor & interlopilor din zona care vor diplome pentru odraslele lor, dupa exemplul lui Vanghelie.

      Deci, profesorii de la acest liceu au interpretat ca se da liber la furat de la USL-asii sefi.....dar de, nu chiar toata puterea este la USL deocamdata.
  • +4 (6 voturi)    
    ba, nu (Marţi, 2 iulie 2013, 16:36)

    b74cbd [utilizator]

    Regretabila e doar gresala de a fi fost numit ministru al educatiei
  • 0 (0 voturi)    
    Decat activist (Miercuri, 3 iulie 2013, 10:51)

    benicio [utilizator]

    Decat o demisie ar mai spala rusinea celui mai slab guvern din ultimii ani. Ma pun in pielea unui profesor de limba romana, care castiga in jur de 1500 de lei pe luna si imi vine sa urlu. Un semi-analfabet in fruntea unui minister al educatiei oare nu e cam mult?