Analiza HotNews.ro

Marea decuplare 2. Un nou set de pasi inapoi facuti de Romania

de Dan Tapalaga     HotNews.ro
Luni, 1 iulie 2013, 19:35 Actualitate | Esenţial


Dan Tapalaga
Foto: Hotnews
- Romania continua sa faca mari pasi inapoi in mai toate domeniile importante la sase luni de la instalarea Guvernului Ponta. In luna martie,  HotNews.ro a inventariat un prim set de decizii care indeparteaza pe zi ce trece Romania de la standardele occidentale. Din martie si pana astazi, in aproape toate domeniile cheie monitorizate - economie, justitie, educatie, externe si in plan politic, Romania a demonstrat ca poate cobora standardele si mai jos. In ultimele luni s-au adaugat alte decizii si fapte care decupleaza Romania de UE.


Economie
- Una dintre cele mai mari privatizari - CFR Marfa - prinse in acordul cu FMI s-a realizat in mod discutabil, castigator fiind declarat controversatul om de afaceri autohton Gruia Stoica, acuzat ca a capusat in trecut tocmai CFR Marfa.
- Presiunile puse asupra managerilor independenti (vezi cazul Tarom) de a-si incheia mai repede mandatul, la scurt timp dupa numire, din cauza politicilor de reducere a costurilor. Se inchide practic fereastra deschisa pentru scurta vreme managementul privat, se renunta la ideea de performanta in companiile de stat si se revine la manageri pusi politic.  
- Regiile autonome si companiile de stat nu mai sunt obligate sa deruleze proceduri de achizitii publice. Noile reguli, adoptate in Parlament la inceputul lunii iunie,  elimina complet transparenta in achizitiile publice si le face incontrolabile.

Justitie
- Numirea noilor procurori sefi a avut loc in urma unei intelegeri politice asumate de presedinte si premier, renuntandu-se la criteriile de transparenta convenite cu UE.
- Modificarea Constitutiei, realizata fara dezbateri publice, consacra Parlamentul ca supra-putere in stat, rolul presedintelui se diminueaza iar la capitolul justitie se inregistreaza o serie de pasi inapoi. Parlamentul capata atributii de ancheta incalcandu-se astfel principiul separatiei puterilor in stat, procurorii sunt scosi din randul magistratilor, Curtea Constitutionala pierde dreptul de a cenzura hotararile Parlamentului etc-etc
- Se constata o diminuare a ritmului DNA, Parchet General si ANI in a deschide noi dosare mari, majoritatea cauzelor din instanta fiind rezultatul anchetelor vechi.Activitatea procurorilor si inspectorilor ani vizeaza in ultimele luni nume fara importanta din administratie sau politica locala.
- Luarea dreptului  ANRMAP de a cere in justitie anularea unor contracte de achizitie

Educatie
- Diferentierea fara o dezbatere publica prealabila a subiectelor de la matematica si romana in functie de filiera si profil, fapt care-i avantajeaza in principal pe elevii de la liceele tehnologice cu promovabilitatea cea mai scazuta la Bacalaureat inregistrata in ultimii ani (un fel de ajutor social in educatie).
- Esecul organizarii evaluarii nationale in 2013, unde se asteapta note record de zece. Numarul notelor de peste 5 a fost cu 10% mai mare decat anul trecut.
-  Incurajarea traseului liceu-facultate pentru oricine ia bacalaureatul prin reintroducerea posibilitatii ca universitatile sa ia in considerare, la admitere, notele obtinute de candidati in liceu. Interdictia folosirii notelor din liceu la admiterea la facultate a functionat doar anul trecut.
- Scaderea de doua ori in jumatate de an a standardelor pe care cadrele didactice universitare trebuie sa le indeplineasca pentru a avansa in grad  

Relatia cu UE
- Mentinerea ministrului transportului, Relu Fenechiu, in ciuda cererilor UE, in conditiile in care o prima sentinta este asteptata in 4 iulie.
- Problema statului de drept si a coruptiei a fost evocata si in timpul intalnirii de la Berlin dintre premierul Victor Ponta si cancelarul Angela Merkel.
- Iesirea homofoba a ministrului de externe, Titus Corlatean, care a criticat politicile antidiscriminare promovate de UE intr-un discurs tinut la sfarsitul lunii aprilie la Alianta Familiilor din Romania

Politica
- Fata de observatiile din martie, in plan politic s-au mai consumat doua evenimente notabile, care fac impredictibila politica romaneasca si mentin o atmosfera tensionata in interiorul unei majoritati de 70% in Parlament.
1. Curtea Constitutionala a decis ca reducerea pragului la referendum la 30 la suta se poate aplica doar peste un an. Decizia a resetat jocul politic si a creat doua tabere in interiorul USL. Una, in frunte cu vicepremierul Liviu Dragena, sustine organizarea referendumului pentru modificarea Constitutiei in toamna lui 2013 si cu prelungirea lui timp de trei zile in cazul in care pragul de 50% nu este atins. Cealalta tabara, in frunte cu premierul Victor Ponta, sustine organizarea referendumului peste un an, eventual suprapunerea lui peste alegerile prezidentiale.
2. In interiorul USL, tensiunile dintre PSD si PNL au continuat, insa supriza a venit din partea Partidului Conservator, care a anuntat ca alianta cu liberalii nu mai functioneaza.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















14315 vizualizari

  • -24 (38 voturi)    
    Noi voioși trecem cântând... (Luni, 1 iulie 2013, 20:46)

    Krokodilul Chichiricios [utilizator]

    ...pe când mortul e-n pământ. La ce vă așteptați, dle. Tapalagă ? Statele dezvoltate au găsit un modus vivendi cu corupția- a se vedea sora noastră Franța și sora noastră Italia. Păi la corupția pe care au avut-o italienii în anii 70, 80 și implicit acum- orice corupt de la noi e la grădinița pentru ușor handicapați. În rest, facem figură specifică în Europa Unită nu numai prin exotismul dlui. Băsescu. Cât nu ne dă afară nimeni, e bine. Va fi amuzant un referendum de 3 zile- știți cumva când se dau micii, berea și sacoșele ?
  • +60 (62 voturi)    
    10 ani inapoi (Luni, 1 iulie 2013, 21:19)

    ceveme [utilizator]

    Mai poti pune una, groasa rau: parlamentul legifereaza ordonanta prin care pragul achizitiilor publice se ridica de la 15.000 E la 30.000 si plafonul de lucrari la 100.000 fara licitatie. Pai in afara de marile orase, cam toate lucrarile se inscriu sub pragul asta. Liber la incredintari directe catre neamuri, prieteni, sustinatori, liber la spaga si parandarat cat incape. Asta trimite tara minim 10 ani inapoi.
    • +44 (50 voturi)    
      Te astepti la altceva (Luni, 1 iulie 2013, 22:37)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui ceveme

      cu turma de puscariabili din Parlament?
    • +8 (12 voturi)    
      pai a pus-o (Luni, 1 iulie 2013, 23:33)

      Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui ceveme

      Pct. 3 de la "economie" ;)
  • +34 (38 voturi)    
    perfect (Luni, 1 iulie 2013, 21:38)

    mircearh [utilizator]

    Excelenta si totodata foarte trista sinteza a domniei USL, utila pentru a putea mentine o perspectiva de ansamblu asupra situatiei din Romania.
  • +41 (47 voturi)    
    am avut dreptate! (Luni, 1 iulie 2013, 21:45)

    corvus coraX [utilizator]

    Acum aproximativ un an comentam tot pe blogul lui Dan la o afirmație "Mai jos nu se poate". Am primit minusuri bugăt. Se poate. Și ăsta nu este capătul. Este o adevărată gaură neagră unde nicio lege a bunului simț, al cinstei, al înțelepciunii, nu funcționează. România este o țară care refuză cu îndârjire să existe..
    • +24 (28 voturi)    
      Si asta-i doar continuarea la ce au inceput (Marţi, 2 iulie 2013, 0:59)

      linarel [utilizator] i-a raspuns lui corvus coraX

      primavara trecuta . O noua forma de " comunism " draga" USL-istilor se dezvolta step-by-step

      Clanurile au multe guri de "hranit" de "supt" si de unde bani daca nu de la bugetul statului . De acolo se "suge" la greu de zeci de ani . Pina acum au facut bani iar acum isi fac legi ca sa se protejeze
      Si am o singura intrebare ? Pina cind ???
      Pina cind vor prosti smecherii politicieni pe cei din UE - pt ca de acolo vin banii - .
      Pina intr-o zi cind robinetul se va inchide ; si atunci ce se va intimpla ..............

      las imaginatia celor ce citesc sa dezvolte continuarea ....... oricum bine in RO nu va fi .

      Economia la pamint -
      Finantele la pamint - incasarile scad dar ei raporteaza cresteri , de unde naiba? pai din creion si radiera .Acum e mai usor cu tasta DELETE
      Sanatatea - e praf si pulbere
      Invatamintul - e un simulacru
      Justitia - la fel un simulacru
      • +6 (8 voturi)    
        nu ai pus corect intrebarea (Marţi, 2 iulie 2013, 10:07)

        Stefan_U [utilizator] i-a raspuns lui linarel

        cea corecta ar fi pana cand ne vor prosti politicienii pentru ca banii de la UE despre care spui tu ca vin nu vin in realitate pentru ca nu sunt respectate procedurile, de acolo le e frica sa fure asa incat tot de la noi cei care platim impozite se fura.
        Deci pana cand ne vor mai prosti?
  • +27 (33 voturi)    
    as adauga (Luni, 1 iulie 2013, 22:46)

    un dac [utilizator]

    la relatia cu UE recenta declaratie a lui ponta referitoare la fenechiu...una este sa-l mentii, alta este sa-ti para rau dupa el chiar daca s-ar dovedi vinovat. momentul nastase se repeta, "penalii nostri sunt mai cinstiti decat cinstitii lor".
    iar la justitie as adauga milionul de euro-noul tarif al DNA-ului.
  • +7 (11 voturi)    
    as adauga (Luni, 1 iulie 2013, 22:46)

    un dac [utilizator]

    la relatia cu UE recenta declaratie a lui ponta referitoare la fenechiu...una este sa-l mentii, alta este sa-ti para rau dupa el chiar daca s-ar dovedi vinovat. momentul nastase se repeta, "penalii nostri sunt mai cinstiti decat cinstitii lor".
    iar la justitie as adauga milionul de euro-noul tarif al DNA-ului.
  • -29 (39 voturi)    
    BOCITORUL SEF... (Luni, 1 iulie 2013, 22:51)

    dincannes [utilizator]

    ... isi revarsa pesimismul de luni de zile, in timp ce UE ne lauda pentru cresterea economica si stabilitatea politica.
    USL-ul nu se destrama, somajul scade, evaziunea fiscala de asemenea este in descrestere.
    Pensiile nu mai stagneaza, leul este tare.
    Capul sus domnule Tapalaga; nu va mai smiorcaiti!
    Putin optimism, va fi din ce in ce mai bine!
    • +24 (32 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Luni, 1 iulie 2013, 23:14)

      [anonim] i-a raspuns lui dincannes

    • +27 (35 voturi)    
      somajul scade ? (Luni, 1 iulie 2013, 23:16)

      mircearh [utilizator] i-a raspuns lui dincannes

      inseamna ca stirea de azi cum ca somajul e mai mare decat luna trecuta cu 10 000 capete era doar o intoxicatie basista.. nu ?
    • +13 (13 voturi)    
      grigore moisil (Luni, 1 iulie 2013, 23:34)

      un dac [utilizator] i-a raspuns lui dincannes

      se potriveste de minune in acest caz...ce este un pesimist? un optimist bine informat.
    • +17 (19 voturi)    
      Really??? (Luni, 1 iulie 2013, 23:49)

      Savitar [utilizator] i-a raspuns lui dincannes

      Poate tu iei set dublu de bonuri de masa. Am fost de curand prin tara si m-am crucit de scumpete si degradarea din toate mediile. Nasol sa nu stii in ce tara traiesti, asa viseaza si nord coreenii la americanii care le trimit mancare de frica lor.
    • +16 (20 voturi)    
      tu (Marţi, 2 iulie 2013, 0:56)

      gigel de luxembourg [utilizator] i-a raspuns lui dincannes

      esti fie unul dintre cei mai mari postaci fie unul dintre cei mai putin dotati intelectual de pe aici. spui lucruri fara nicio baza, Romania este. pe cifre, fruntasa europei la inflatie, leul este mai slab decat acum un an (da, e mai tare ca acum 2 luni), asadar ce tot vb tu acolo? somajul scade? haha, somajul A FOST MIC in perioada Boc, acum incepe (usor, e drept) sa creasca.
    • +16 (16 voturi)    
      Sigur ca va fi mai bine (Marţi, 2 iulie 2013, 1:16)

      vasile78 [utilizator] i-a raspuns lui dincannes

      In mod cert nu din punct de vedere al valorilor, al educatiei si al progresului durabil. Cu un prim ministru plagiator cred ca e cam greu sa faci pe cineva sa creada ca Romania poate fi o tara decenta.
    • +10 (12 voturi)    
      ? (Marţi, 2 iulie 2013, 6:45)

      cotora [utilizator] i-a raspuns lui dincannes

      cresterea economica se datoreaza masurilor de austeritate luate de guvernul boc, ce masuri economice a luat ponta pana acuma ?, somajul scade ptr ca somerii neindemnizati iasa din statistica !, cresterile de preturi si tarife, majorarea impozitelor si taxelor sunt mai mari ca leul tare, ce intelegi tu prin bine ?
  • +15 (17 voturi)    
    Uniunea Euroasitica (Luni, 1 iulie 2013, 23:34)

    Joan [utilizator]

    catre aceea ne indreptam. Ciudat e ca Moldova merge catre occidednt si noi catre orient. Poate ne luam in brate asa =))
    Mi-e mila de voi care n-ati plecat din tara. Eu raman la ideea ca foamea trece prin stomac. Deci cand o sa va saturati de saracie n'o sa mai votati cu FSN. Iar cei care stau acasa in ziua cand se aleg conducatorii nu pot decat sa le spun ca sunt penibili, din cauza la noncombat oameni buni nu a cazut comunismul mai devreme. Asa ca stati in case ca mai trec 50 de ani. Votati partide noi, figuri noi doar asa o sa ridicati tara. Si mai uitati'va si la om !!!!
    • -4 (4 voturi)    
      poate parea dur (Marţi, 2 iulie 2013, 10:20)

      sorin3 [utilizator] i-a raspuns lui Joan

      dar o parte (mica) din cei ce au ramas aici au ales sa reziste si sa spere.
      Stii ce se intimpla la un naufragiu? sobolanii pleaca primii, capitanul ultimul.
      • +2 (4 voturi)    
        Putintica rabdare monser ! (Marţi, 2 iulie 2013, 11:34)

        eugenrc [utilizator] i-a raspuns lui sorin3

        Inca se mai lucreaza la naufragiu.
        Multumita celor care nu asteapta pomeni de la stat, barca inca mai pluteste.
        Daca USL o tine tot asa este posibil sa indrepte barca spre stanci si abia atunci putem spune ca scapa cine poate.
      • +1 (1 vot)    
        ahaa (Marţi, 2 iulie 2013, 14:24)

        Ava_ps [utilizator] i-a raspuns lui sorin3

        Deci cei care au ales să trăiască decent și să practice o meserie în condiții civilizate sînt șobolani. Medicii care au plecat sînt șobolani. Oamenii ăia de care mai auzi că lucrează pe la Apple, NASA și alte asemenea, sînt șobolani.
        Interesantă viziune asupra lumii, căpitane!
  • +3 (7 voturi)    
    Buna analiza ... (Marţi, 2 iulie 2013, 10:25)

    blackarrow [utilizator]

    d-lui Tapalaga . Intr-adevar, perspectivele sunt sumbre din moment ce lucraturile de pana acum ale USL-ului numai democratice nu sunt. Of, UE-ul asta ar trebui sa puna biciul pe ei , ca tare rau isi fac de cap nemernicii astia ...
  • +1 (3 voturi)    
    In strada (Marţi, 2 iulie 2013, 12:01)

    Trojan.H [utilizator]

    Lucrurile se rezolva in strada daca se gasesc oameni care sa considere ca merita, daca nu, nu. Se pare ca Grupul Infractional Organizat a reusit sa controleze informatia in spatiul public cu atita eficienta incit e posibil ca oamenii, la fel ca si vara trecuta, sa considere mai important mersul la mall sau la strand. In acest caz nu ne ramine decit sa ne uitam cu admiratie la bulgari si la turci, in timp ce ne plimbam pe canalele tv, tolaniti pe canapea si rontaind din crantzanele.
  • 0 (0 voturi)