Bilantul lui Andrei Marga la conducerea Institutului Cultural: promovarea caloriferului, destructurarea filialelor performante si intronarea clientelismului

de V.O.     HotNews.ro
Luni, 17 iunie 2013, 18:43 Actualitate | Esenţial


Andrei Marga, presedintele Institutului Cultural Roman
Foto: PNL
​Noua luni au trecut de cand fostul ministru Andrei Marga a preluat conducerea Institutului Cultural Roman si pana cand membrii Comisiilor de Cultura si de Externe din Senat, in fata carora nu a aparut in momentul investirii, au votat demiterea presedintelui ICR. La scurt timp dupa vot, Marga si-a dat demisia. Bilantul celor noua luni si controversele starnite in jurul trecutului si actiunilor prezente ale lui Marga au transformat ICR intr-un subiect de permanent scandal: conflicte cu proeminenti oameni de cultura, ciocniri politice, acuzatii de nepotism, confirmarea statutului lui Marga de informator al Securitatii, publicarea propriei carti la editura institutiei pe care o conduce sunt cateva dintre cele mai vizibile momente-cheie ale epocii Marga la ICR.

  • Ultimele 12 luni au fost intense pentru Andrei Marga. Fost ministru al Educatiei Nationale in vremea Conventiei Democratice (1997-2000), trecut apoi in tabara liberala, profesor universitar, doctor in filosofie, multa vreme rector al Universitatii Babes-Bolyai, Marga a preluat functia de ministru de Externe al Romaniei in mai 2012, desi nu avea experienta diplomatica. A rezistat trei luni in aceasta functie, timp in care s-a remarcat prin pozitia sa rusofila. A fost schimbat in august 2012. Dar dupa doar o luna, in septembrie, a fost propus la conducerea Institutului Cultural Roman, cu sustinerea PNL si acordul PSD.

Venirea lui Marga la conducerea ICR avea loc dupa un intreg scandal declansat de trecerea institutiei de sub controlul Presedintiei sub control parlamentar. Scandalul s-a suprapus cu razboiul dintre Presedintele Basescu si USL din vara anului trecut si s-a soldat, intre altele, cu plecarea lui Horia Roman Patapievici de la conducerea institutului.

Trecerea brusca a ICR sub control parlamentar a fost motivata prin nevoia de transparentizare si de depolitizare a Institutului. Cu toate acestea, Andrei Marga nici nu s-a prezentat la audieri in Comisiile de Externe si de Cultura din Senat, inainte sa fie validat de plenul Senatului in functia de Presedinte al ICR, pe data de 11 septembrie 2012.

Prin ce s-au remarcat Andrei Marga si Institutul Cultural Roman in ultimele noua luni:


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















6573 vizualizari

  • +18 (18 voturi)    
    problema este ca... (Luni, 17 iunie 2013, 19:13)

    sucaa [utilizator]

    asta nici in gluma nu trebuia propus acolo.
    asemenea om nu avea ce cauta in fruntea unui institut ce ne reprezinta inafara tarii. nici macar lamentabil nu s-a comportat, a fost un adevarat dezastru... a distrus tot ce era mai bun in acel institut. n-a lasat caramida pe caramida.
    ar trebui tras la raspundere. demisia este cel mai bun lucru ce i se poate intampla. acest om trebuie sa plateasca dezastrul comis la ICR!!!
    incredibil in ce halne-a adus usl-ul... distruge tot.
    • -5 (7 voturi)    
      CONCRET... (Luni, 17 iunie 2013, 23:22)

      dincannes [utilizator] i-a raspuns lui sucaa

      ... ce a "distrus"?
      Care este « dezastrul »? Làmuriti-ne!
      A cheltuit mai mult decit Patapievici sau a diminuat furtisagurile?
      A tàiat din banii bàietilor cu ochi albastrii?
      Stim cà Bàsescu a recompensat din belsug sustinerea securistà. Dinsul aproba banii ICR-ului, nu?
      Dacà stiti ceva, spuneti-ne!
      • +2 (2 voturi)    
        Hmmm (Marţi, 18 iunie 2013, 10:35)

        gogu [anonim] i-a raspuns lui dincannes

        Stiu eu bine, dar nu-ti spun nimic. Prostia bagata cu antenele nu se mai scoate cu nimic. Schimb de generatii. Fa un bine natiunii si dispari!
  • +16 (18 voturi)    
    base (Luni, 17 iunie 2013, 19:57)

    CHOSTELPAGUBOSU [utilizator]

    Basescu a zis ca este o catastrofa....inca de la inceput...dar cine sa il asculte? Kakarau?
  • +17 (17 voturi)    
    9 luni (Luni, 17 iunie 2013, 20:10)

    constantin [anonim]

    Nu stiu daca urangutanii nasc dupa 9 luni.
    Stiu insa sigur ca acest specimen introdus cu forta la ICR de profesorasul ratat multirepetent, dupa 9 luni a nascut un CALORIFER.
    Cred ca Marga este o spoiala de cultura imbinata cu un carierism exarcerba dublat de un tupeu fara limite. In loc sa-si plimbe nepotii in parc asa cum ii sta bine unui bunic septuagenar , se da mare reformator si se pretinde buricul pamantului atotcunoscator: educatie, externe si cultura- uitand ca singura lui specializare dovedita chiar de ICCJ este de jalnic turnatr
  • +16 (18 voturi)    
    contorizarea dezastrului USL (Luni, 17 iunie 2013, 20:28)

    edif [utilizator]

    inca un esec major al USL si lista abia incepe
    • +6 (6 voturi)    
      s-avem pardon (Luni, 17 iunie 2013, 23:51)

      ws [utilizator] i-a raspuns lui edif

      lista a inceput inca de cand au preluat puterea.

      practic nu exista domeniu pe care sa nu-l fi torpilat. oltchim, subfinantarea cercetarii, lovitura de stat, scaderea investitiilor de stat si straine, incercarea de subjugare a justitiei, porcaria cu cfr marfa, cadouri pentru voiculescu si clientela locala - asta la o numaratoare superficiala.

      singurele lucruri cu care se pot lauda - stabilitatea macroeconomica si justitia - le-au mostenit de la dictator. desi nu prea il vad eu pe ponta mandru de justitie cand se intalneste cu voiculescu sau cu fenechiu.

      ws
  • +18 (18 voturi)    
    din pacate (Luni, 17 iunie 2013, 21:44)

    amanda13 [utilizator]

    Ca roman ce traieste in strainatate, pot sa spun ca ceea ce a facut Marga aici este pur si simplu o crima impotriva noastra. Imi aduc aminte cand dupa votul diasporei uslistii se inghesuiau sa spuna ca noi nu contam si nici macar nu existam. Cu Marga ne-au aratat asta insutit. Multumesc USL, m-ai convins definitiv sa nu ma intorc niciodata!
  • -5 (7 voturi)    
    Ce-mi plac (Luni, 17 iunie 2013, 22:43)

    xrogo [utilizator]

    mie executiile astea publice,unde niste neica nimeni isi dau cu parerea despre profesori universitari si literati de renume.
    Aici este vorba despre o intelegere dintre PSD cu PNL pentru debarcarea unui om incomod,care nu a raspuns comenzilor politice.
  • +6 (6 voturi)    
    respect (Marţi, 18 iunie 2013, 1:21)

    mihai [anonim]

    Fiti demni si macar nu mai publicati poza astuia peste tot, un specimen relicva a comunismului la care nu poate sa renunte nicidecum.
    D-le MARGA, fii o data macar vertical si lasa ROMANIA sa fie reprezentata asa cum trebuie, acolo unde trebuie.
    Ai o asemenea capacitate?
    Daca stii ce-i aia.
  • +1 (1 vot)    
    ponta, de ce nu il mai ti pe marga? (Marţi, 18 iunie 2013, 8:21)

    yellowdog [utilizator]

    rafuieli intre derbedei?
  • 0 (0 voturi)    
    cauza (Miercuri, 19 iunie 2013, 13:19)

    rudiana [anonim]

    https://www.causes.com/causes/1011497-theodor-paleologu-pentru-i-c-r