Dan Voiculescu: Cazul Sorin Alexandrescu are toate datele unui abuz

de I.R.     HotNews.ro
Vineri, 31 mai 2013, 12:29 Actualitate | Esenţial


Dan Voiculescu afirma, pe blogul sau, ca asteapta o decizie rapida si obiectiva a justitiei in cazul directorului Antena TV Grup, Sorin Alexandrescu, pe care insa il vede ca avand toate datele unui abuz.

Presedintele fondator PC motiveaza astfel aceasta afirmatie:
  •     "Sorin Alexandrescu a fost ridicat de pe strada fara sa fi fost citat.
  •     Este anchetat de o institutie care nu are competenta in acest caz (Sorin Alexandrescu nu are o calitate care sa atraga competenta DNA, iar in cauza nu s-a produs niciun prejudiciu material).
  •     Conform avocatilor, i s-au incalcat drepturile fundamentale la aparare. Nu i s-a prezentat nicio proba si nu a fost lasat sa declare ce stie, desi a solicitat acest lucru."

"Cei care folosesc cazul Alexandrescu pentru maruntele rafuieli de presa, sunt instrumentele naive ale unui sistem de presiune care a dovedit deja ca poate incalca vointa liber exprimata a 87% dintre romani. Intr-un asemenea sistem, drepturile civile ale fiecarui cetatean pot fi oricand incalcate. Chiar si drepturile celor care astazi isi continua miop razboiul personal cu Voiculescu. Eu sunt mereu aici, se pot rafui cu mine mereu, dar, de data aceasta, nu este vorba despre mine ci, mai degraba, despre ei," mai spune Voiculescu.

Fostul senator inisita asupra faptului ca nu se poate pronunta pe fond, acesta fiind rolul justitiei, insa isi pune intrebarea: "Daca directorul unei televiziuni este “umflat” de pe strada, cu incalcarea unor drepturi fundamentale, consacrate de legislatia interna si internationala, ce garantii civile mai are un medic, un profesor, un politist?"






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2773 vizualizari

  • +11 (11 voturi)    
    Un nesimtit (Vineri, 31 mai 2013, 12:36)

    Alex007 [utilizator]

    Prea i se urcase la cap lui Alexandrescu.Acum doar i-au aratat pisica sa se mai linisteasca.
    Se credea un fel de zeu in spatele lui Voiculescu si putea face orice.
  • +12 (12 voturi)    
    se intoarce roata! (Vineri, 31 mai 2013, 12:40)

    un dac [utilizator]

    "Sorin Alexandrescu a fost ridicat de pe strada fara sa fi fost citat."

    Pai Ponta nu i-a prejudiciat pe intelectualii pe care "nu i-a citat" in lucrarea sa?
    Na, sa vezi si tu cum e!:-)
  • +10 (10 voturi)    
    La puscarie (Vineri, 31 mai 2013, 12:50)

    avalansa [utilizator]

    Un puscariabil apara un alt puscariabil.
    Cu asa programe de joasa speta normal ca trebuia sa faca presiuni ca sa obtina un pret bun. Pe cand alte televiziuni gen protv care au emisiuni mai bune au zis clar nu ne dati atata nu va dam drept de difuzare. Abonatii au sunat sa se mute la alti distribuitori de cablu si bang romtelecom a scos banul dar a fost public pe fata sa stie lumea pentru ca au cu ce. Alte televiziuni nu au nevoi de tertipuri si santajuri ca sa obtina mai multi bani. Se bazeaza pe jurnalism adevarat nu spalare de creier gen trustul intact. Rubrica meteo este singurul adevar fara incercare de spalare pe creier de la antene restul informatiilor sunt numai manipulari.
    • +2 (2 voturi)    
      eşti sigur (Vineri, 31 mai 2013, 19:47)

      dan63 [utilizator] i-a raspuns lui avalansa

      că ştirile meteo sunt veridice? Eu cred că nici alea!
  • +11 (11 voturi)    
    ! (Vineri, 31 mai 2013, 12:57)

    AndreiU. [utilizator]

    Cazul "Antena 3, Indobitocirea poporului" are toate datele unui abuz.
  • +14 (14 voturi)    
    Varanul vorbeste. (Vineri, 31 mai 2013, 13:00)

    adrian88000 [utilizator]

    "Cei care folosesc cazul Alexandrescu pentru maruntele rafuieli de presa, ..."
    Mai Varane, Antenele nu fac presa. Antenele sunt doar instrumente de indobitocire a populatie.
    Vezi ca exista o petitie pe www.petitieonline.ro prin care se cere inchiderea acestor posturi nenorocite.
    Au semnat-o multi si o vor semna si mai multi.
    Oamenii au inteles ca ti-ai facut niste posturi t.v. care sa-ti foloseasca in atingerea scopurilor tale murdare.
  • +5 (5 voturi)    
    . (Vineri, 31 mai 2013, 13:00)

    pi5 [utilizator]

    Lasati gargara toavarase, lasati pseudo-grija pentru noi, ca ne ducem singuri de grija. Deci, stati fara grija, ca nu este ridicat un om care isi vede de treaba. Fie el politist, medic sau profesor.
  • +5 (5 voturi)    
    Legea Karmei (Vineri, 31 mai 2013, 13:03)

    George_romania [utilizator]

    I-au ajuns pe cei de la A1, "binecuvantarile" celor de la MISA.
  • +8 (8 voturi)    
    usurel, ca iti vine si tie randul la racoare (Vineri, 31 mai 2013, 13:07)

    rakleta [utilizator]

    asa ca pliscul mic.
  • +7 (7 voturi)    
    ce? (Vineri, 31 mai 2013, 13:09)

    SbkXX [utilizator]

    cum isi permite scursura asta umana sa vorbeasca in numele a 87% dintre romani?
  • +1 (1 vot)    
    ABUZ - HARBUZ ! (Vineri, 31 mai 2013, 13:10)

    pointless man [utilizator]

    Și BUZ-BUZ-BUZ în creierele noastre deja abuzate la limita demenței de cătrte bătrînii securiști. Rețineți numele „generalului” (cu ochi albaștri) căruia îi raporta varanul în vremurile tinereții sale „șturlubatice”: EPIFANIE AMOHNOAIE.

    Mie îmi sună aproape identic cu VARSANUFIE.

    Înalt preasfințitul !

    Prea-sfințit DE CINE ?
  • +6 (6 voturi)    
    Comment sters de user (Vineri, 31 mai 2013, 13:40)

    Hipius [anonim]

  • +6 (6 voturi)    
    varane inca putin....si (Vineri, 31 mai 2013, 13:55)

    geocrin [utilizator]

    Vara asta se prevad temperaturi foarte mari pentru majoritatea romanilor.
    Unii din fericire vor fi scutiti de calduri si vor fi dusi la umbra dupa gratii acolo unde trebuiau sa fie de mai multi ani.
    Varani, Vintu....ri, Iliscieni, vezi revolutia 1989 si 13-15 iunie 1990.
    Lista cred ca-i mai lunga.
  • +5 (5 voturi)    
    Ce garantii mai au santajistii? (Vineri, 31 mai 2013, 14:10)

    ioil [utilizator]

    Deci felix nu spune ca nu ar fii santajat dar nu este de acord cu institutia statului DNA si considera ca este un abuz.Ma intreb si eu turnatorii securitatii cand vor infunda puscariile in aceasta tara?Pana cand mafiotii vor mai conduce dupa bunul plac politicul?
  • +7 (7 voturi)    
    Securitate (Vineri, 31 mai 2013, 14:37)

    filos [utilizator]

    Antenele sunt instrumente de santaj, asa cum era si securitatea pe vremuri. Alaturate USL-ului, adica comunistilor vechi, imbatriniti in posturi de conducere ale tarii. Voiculescu- Crescent, adica securitate si banii lui Ceausescu, adica USL.
  • +4 (4 voturi)    
    parca ar fi vorbit (Vineri, 31 mai 2013, 16:19)

    Gobelin [utilizator]

    din gura lu' Gadea ...
    sau Gadea din a lui Felix ...
    ca nu mi-e prea clar.