UPDATE Ponta si Adrian Nastase, la sala de sport a clubului Dinamo, condus de Ionut Negoita, fratele primarului Sectorului 3, Robert Negoita

de R.M.     HotNews.ro
Joi, 30 mai 2013, 12:43 Actualitate | Esenţial


Premierul Victor Ponta, vicepremierul Liviu Dragnea, ministrul de Interne Radu Stroe si Adrian Nastase au participat joi la  la inaugurarea Salii Polivalente din Parcul Sportiv Dinamo.

Clubul Dinamo este condus in prezent de Ionut Negoita, fratele primarului Sectorului 3, Liviu Negoita, care a participat si el la festivitati.

Fostul premier Adrian Nastase este eliberat conditionat, dupa ce a fost condamnat la doi ani de inchisoare cu executare in procesul "Trofeul calitatii" si a efectuat o parte din pedeapsa.

Premierul Victor Ponta s-a aratat impresionat de noua arena, el precizand ca nu se compara cu cea veche, in care a jucat de multe ori, potrivit agentiei Mediafax.

Odata cu inaugurarea salii de peste 2.500 de locuri, CS Dinamo sarbatoreste implinirea a 65 de ani de la infiintarea clubului. Ponta a sosit in parcul sportiv insotit de vicepremierul Liviu Dragnea si de ministrul de Interne, Radu Stroe. Panglica a fost taiata de Dragnea, de Stroe, de Elisabeta Lipa, comandantul CS Dinamo, si de Ivan Patzaichin.

"S-au strans toti dinamovistii. Nu mai seamana cu ce era inainte. Am jucat in sala asta de multe ori si nu imi vine sa cred cum arata. Nu are legatura cu ce a fost aici. Stiu foarte bine si vestiarele, tot", a declarat Ponta, pasionat de baschet, care apoi a intrebat-o pe Carmen Tocala, secretar de stat in Ministerul Tineretului si Sportului: "Deci daca se califica si Steaua avem din nou derbiuri? Aici poti sa le joci, nici nu se compara cu (n.r. - sala) Floresca".

Primul ministru s-a referit la derbiurile din campionatul national de baschet masculin. Dinamo a retrogradat din Liga Nationala in acest sezon, dar ar putea continua totusi in primul esalon. Steaua lupta pentru promovarea in Liga Nationala.

Fostul premier Adrian Nastase a declarat, in gluma, ca in perioada in care el era seful Guvernului Dinamo era pe primul loc, iar acum, "daca premierul este stelist, lucrurile s-au schimbat", potrivit agentiei Agerpres.

El a afirmat, in context, ca dupa 1989 'unii au vrut sa distruga cluburile Dinamo si Steaua'.

"Ma bucur ca au ramas in picioare, cu unele cicluri mai bune, mai rele. Mi-aduc aminte ca Dinamo in perioada in care eram prim-ministru era pe primul loc. Acum, daca primul-ministru e stelist, lucrurile s-au schimbat", a declarat Adrian Nastase.

El si-a exprimat bucuria de a fi alaturi de iubitorii sportului, sustinand ca ii plac toate sporturile.

"Cele 400 de sali de sport pe care le-am realizat in 2003-2004 au reprezentat un inceput pentru ceea ce trebuie sa fie sportul de masa ca baza pentru performanta", a mai spus Nastase.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2411 vizualizari

  • +4 (6 voturi)    
    Comment sters de user (Joi, 30 mai 2013, 12:56)

    Erasm [anonim]

    • -3 (3 voturi)    
      daca ai fi batran si stiutor, ai sti... (Joi, 30 mai 2013, 14:05)

      Gicu2 [utilizator] i-a raspuns lui Erasm

      ...cateva cifre: 122 medalii JO, 797 medalii CMondiale, 880 medalii CEuropene, 9 Cupe ale Campionilor Europeni, 1 Cupa Cupelor.

      Nu cred ca adversarii din exterior s au dat la o parte pentru ca era clubul Ministerului de Interne...
      • +2 (2 voturi)    
        Comment sters de user (Joi, 30 mai 2013, 15:02)

        Erasm [anonim] i-a raspuns lui Gicu2

        • 0 (0 voturi)    
          e simplu... (Joi, 30 mai 2013, 15:16)

          Gicu2 [utilizator] i-a raspuns lui Erasm

          dupa 1990 toate cluburile au decazut, din lipsa de fonduri. atentie ma refer la CS Dinamo, nu la clubul de fotbal. eu n am treaba cu fotbalul.
          la celelalte sporturi, Dinamo are un palmares cumulat cat toate celalalte cluburi la un loc, inclusiv Steaua.
          • +1 (1 vot)    
            Comment sters de user (Joi, 30 mai 2013, 16:12)

            Erasm [anonim] i-a raspuns lui Gicu2

            • 0 (0 voturi)    
              este... (Joi, 30 mai 2013, 17:01)

              Gicu2 [utilizator] i-a raspuns lui Erasm

              ...clubul MI, cum sa te contrazic. insa daca e sa consideram asa, este si clubul securitatii in aceeasi masura in care este al celor de la economic, de la investigatii criminale si altii, care si au facut treaba in mod cinstit. n am simpatie fata de militie, dar trebuie sa fim obiectivi.
              faptul ca D si S au decazut nu inseamna decat falimentul cluburilor sustinute de la bugetul statului vs. cluburile bazate pe investitori particulari. atat si nimic mai mult.
              in opinia mea, daca aceste 2 cluburi nu existau in perioada comunista, nici nu am fi avut performante la nivel de tara, pentru ca degeaba se nastea Patzaichin talentat, pentru ca ar fi murit speranta, la CS Delta Tulcea. asa cum au fost ele, cu militia si armata, au pus la dispozitie logistica necesara performantei.
              in plus, au reunit in loturi cei mai buni sportivi din tara, inchegand echipele care au obtinut rezultatele pe care acum nu le mai avem. crezi ca daca nu existau S si D, am fi castigat vreo CCE? sau am fi luat atatea medalii? crezi ca un club mic din provincie ar fi putut sa ofere baza pentru un campion olimpic?
  • +7 (7 voturi)    
    Pe Nutu Camataru nu l-au invitat ? (Joi, 30 mai 2013, 13:01)

    Ritzi Pitzi [utilizator]

    Ca e si el renumit si puscarias, adica un fel de Nastase...
  • +3 (3 voturi)    
    3 penali sau penibili? (Joi, 30 mai 2013, 13:28)

    vladf [utilizator]

    Nu-mi dau seama unde trebuie sa ii incadrez dar cred ca se pot integra fara probleme in ambele categorii.
    Nu mai este ce a fost nici politia si nici securitatea.....
  • +1 (1 vot)    
    R.M. ai dreptate sa nu-ti asumi articolul... (Joi, 30 mai 2013, 13:32)

    predel [utilizator]

    ...si faptul ca, precum o importanta parte din decerebratii care l-au vazut primar, il confunzi pe Robert cu Liviu. Corecteaza si in text nu doar in titlu!
  • +1 (1 vot)    
    O adevarata cleptocratie... (Joi, 30 mai 2013, 13:35)

    predel [utilizator]

    ...un plagiator dovedit se afiseaza public, in calitatea sa oficiala, alaturi de un penal condamnat.
  • 0 (0 voturi)    
    diletantism.. (Joi, 30 mai 2013, 14:01)

    Gicu2 [utilizator]

    ..la maxim.
    este vorba de CS Dinamo nu de FC Dinamo.

    Negoita (oricare din ei, ca sunt totuna) este conducatorul FC Dinamo.
    CS Dinamo e clubul ala care a reprezentat Romania la nivel de top la sporturi gen volei, handbal, baschet, gimnastica, tenis etc.
  • +3 (3 voturi)    
    munceste din greu (Joi, 30 mai 2013, 14:04)

    dum_i [utilizator]

    saracu plagiator...