Video: Nostalgia imperiala a Turciei. Impresii de calatorie

de Dan Tapalaga     HotNews.ro
Marţi, 28 mai 2013, 15:33 Actualitate | Esenţial


Statuia lui Mustafa Kemal Ataturk din Izmir
Foto: Hotnews
De ce aveti aplecarea asta catre festivism si protocol? De unde vine tentatia omagiului si glorificarii? Necdet, omul inepuizabil care ne-a insotit cateva zile in doua vizite efectuate la distanta una de alta, efectuate la Istanbul si Izmir, explica scurt: “Ne place sa fim onorati”. A onora inseamna in cultura orientala sau asiatica un mod de a-ti exprima ospitalitatea sau recunostinta intr-un fel diferit de spectacolul american sau de raceala europeana. Un european se simte cam stanjenit de ansamblul gesturilor de curtoazie. Unui est european i-ar putea evoca un trecut plin de ceremonii fara sens. Turcilor insa le face pur si simplu placere sa fie onorati si sa onoreze. Parca nicaieri nu gasim o mai mare abundenta de momente festive, discursuri, mici ceremonii si atentii decat aici.

De pilda, turcii par sa-l onoreze pe Ataturk zilnic deoarece isi respecta parintele fondator, nu pentru ca le-o cere cineva. In bazarul din Izmir, chipul celui care a europenizat Turcia, transformand-o in stat secular, se vinde la taraba. Ataturk este carpeta langa rapirea din Serai, este tricou in competitie cu Che Guevara, este tablou de pus in rama.

Ataturk se vinde ca un fel de rock star la moda, numai ca imaginati-va un personaj de la inceputul secolului trecut, in poze sepia sau tablouri colorate, cu privire taioasa, prezent in tinuta militara sau civila, uneori cu fez de miel pe cap. Are o figura de actor hollywoodian si o mustata taiata scurt.

Am intrebat un vanzator din Izmir de ce vinde tricoruri cu chipul lui. “Pentru ca este parintele natiunii noastre”, raspunde zambind intelegator ca unui turist stupid ratacit prin bazarul inundat cu aromele si forfota orientului.  

Este si chip intiparit in stanca dupa modelul celor patru de pe muntele Rushmore, numai ca artistul local l-a turnat in beton, nu l-a cioplit in piatra. Ataturk scruteaza cu privirile impietrite micul golf din Izmir. Nu stiu daca toata aceasta inflatie de kemalism are vreo legatura cu faptul ca Izmirul are primar dat de principalului partid de opozitie. Foarte posibil.

Ghidul care ne-a purtat intr-o zi friguroasa de februarie in palatul Dolmabahce de pe malul Bosforului, resedinta ultimilor sultani, ne-a prezentat, in camaruta cu patul in care si-a dat ultima suflare Ataturk, ceasul despre care legenda spune ca s-a oprit la noua si cinci dimineata, cand parintele natiunii a intrat in istorie.

Mustafa Kemal Ataturk a scos, pe scurt, Turcia din canoanele evului mediu, reusind un miracol pentru o tara musulmana: a modernizat-o, a intors-o cu fata spre Europa, spre Occident. Evocarea lui Ataturk reprezinta doar pretextul pentru a lansa o intrebare: incotro se indreapta Turcia astazi? Pe drumul trasat de parintele natiunii, adica secularism si occidentalizare, sau se intoarce la valorile traditionale, revine la modelul islamic?

Chiar in ziua aterizarii in Izmir, Turcia a limitat drastic vanzarea si a interzis reclama la alcool. Partidul Dreptate si Dezvoltare (AK) al premierului Recep Tayyip Erdogan a invocat vagi standarde americane si europene pentru a-si apara proiectul de lege. Un reprezentant al Partidului Republican al Poporului a acuzat partidul de guvernamant ca actioneaza ca sultanul Murad al IV, care a interzis alcoolul si tigarile, afirmand ca Partidul Dreptate si Dezvoltare interfereaza in alegerea cetatenilor privind stilul de viata.

Limitarea drastica a consumului de alcool reprezinta insa doar unul din numerosii pasi pe drumul revenirii Turciei la modelul traditional islamic. Majoritatea turcilor imbratiseaza valorile traditionale, prin urmare sondajele arata sustinere pentru acest tip de masuri. Turcia sub Erdogan s-a indepartat in ultimii zece ani de Europa investind in recuperarea gloriei trecute si in mare parte a reusit: economic, tara a crescut spectaculos. Erdogan promite ca in 2020 Turcia va fi cea mai bogata, cetatenii ei cei mai bine platiti salariati, ca va fi centrul mondial al business-ului si va scapa de datorii. Turcia s-a ambitionat sa inchida acordul cu FMI esuand deocamdata sa deschida altul, Izmir-ul are ambitia de a organiza Expo 2020, in tara se contruieste inca enorm, de la lucrari civile, poduri, autostrazi la blocuri de locuit, terenurile agricole irigate sunt tot mai numeroase.  

Rata de crestere a economiei a scazut in ultimii ani, insa Turcia n-a cunoscut criza. Sub Erdogan au inceput in 2005 negocierile de aderare, dar tot sub el s-a prabusit increderea populatiei in UE si in institutiile ei.

Petrecem cu un mic grup de ziaristi turci cateva ore intr-un restaurant din Izmir. Discutam mai ales despre UE. Este inca aderarea un proiect valabil? Mai cred in Europa? Cu totii admit ca da, Europa este directia, dar tot ei acuza Bruxellesul de dublu standard cand se raporteaza la Turcia. Rapoartele europene despre suta de ziaristi inchisi in Turcia le considera minciuni, exagerari, cu sustinerea ca multi sunt inchisi pentru fapte de drept comun.

Presa din Turcia pare tot atat de libera ca presa din Romania, se lauda cu mogulii ei si vocatia discursului oficial. Dar mai are ceva in plus: un comitet sub autoritatea guvernului care elibereaza legitimatii de ziarist. Poti scrie si fara legitimatia guvernului, insa cardul oficial acorda posesorului o serie de gratuitati la transportul in comun, reduceri de preturi si alte privilegii.

N-am inteles de ce guvernul trebuie sa se interfereze in eliberarea unei legitimatii de presa. Ni s-a spus, in final, ca o tara care a trecut prin cateva lovituri de stat in cateva decenii are nevoie totusi de o evidenta mai clara a ziaristilor.

Turcii se pricep la soft diplomacy. O fac cu arta, printr-un sistem complex de asocieri intre afaceri private si parteneriate oficiale. Organizeaza gale inter-culturale invitand in special tarile unde doresc sa-si sporeasca influenta sau business-urile. In acest an, de pilda, Turcia a acordat Romaniei maxima atentie, oferindu-i cel mai vizibil stand in cadrul galei interculturale de la Izmir.


Noua politica externa agresiva a Turciei a primit deseori calificativul de  neo-otomanism. George Friedman, in ale sale previziuni pentru 100 de ani, vede in Turcia o viitoare putere regionala care isi va recupera influenta in fostele republici sovietice, in stan-uri, dar si asupra unor tari europene ca Romania.

Intr-un articol publicat in 2010, Friedman sustine chiar ca Romania ar trebui sa se uite cu mai multa atentie la viitoarea putere regionala, Turcia: (...) Marea Neagra este zona critica a realitatilor romanesti, iar ridicarea Turciei face sistemul de relatii interesant. Turcia este a patra destinatie de export a Romaniei, si unul dintre putinii parteneri majori de compert, care importa din Romania mai mult decat exporta. Am subliniat in Romania ca este marele noroc al Turciei ca nu a fost admisa in UE. Economia Turciei a crescut cu o rata anuala de 12% in primul trimiestru din 2010 si a continuat sa creasca ani la rand. Turcia devine un motor economic regional si, spre deosebire de Germania, Franta sau Italia, ofera compatibilitati si sinergii cu Romania. In plus, Turcia este o mare forta militara si, cand nu cauta confruntarea cu Rusia, nu ii este servila. Turcia a adoptat strategia de interactiune la "360 de grade" cu toate tarile".

Pentru Turcia, Romania inseamna azi in primul rand acces la energie si la o piata plasata in UE, care functioneaza totusi dupa reguli mai flexibile. Dar ce inseamna Turcia pentru Romania? Unul din ziaristii romani le spune colegilor turci ca Turcia inseamna azi in Romania Suleyman Magnificul, serialul TV de mare succes. La festivalul culinar tinut recent la Bucuresti, adauga Ovidiu Nahoi, a fost lume multa si din cauza asta: erau romani curiosi sa afle mai multe despre lumea lui Suleyman. Serialul, cu toate criticile aduse de insusi premierul Erdogan ca altereaza adevarata fata a sultanului, este inca o proiectie a nostalgiilor imperiale ale Turciei, un mod de a glorifica trecutul tarii.   

Pana la un punct, Romania si Turcia de azi au destule in comun. Cel putin haosul aritectural, neglijenta fata de detaliu si finisaj, tocmeala continua, gustul indoielnic pentru ornamentul sclipitor, discrepantele sociale. In centrul bogat din Izmir supravietuiesc lustragii din secolul trecut cu micul lor tron aurit pe care se aseaza pantofii clientilor, o mare de vanzatori ambulanti, caini fara stapan.

Pe o inaltime din jurul Izmirului, printre ruinele cetatii Smyrna ridicata de Alexandru cel Mare, se amesteca turisti si cersetori, cateva capre pazite de localnici adormiti pe sub pini, o plita incinsa printre pietrele vechii cetati, tesatoare manuale de covoare, alte peisaje cunoscute ochiului. Mai putin obisnuite sunt poate masurile de securitate mai stricte, scanerele de la intrarea in hotelurile mari si in pietele acoperite, numarul ceva mai mare de oameni cu casti in urechi si politisti atenti in apropierea moscheilor si bazarurilor pline de turisti.

Industria turismului n-a prea avut de suferit cu toate atentatele kurzilor. S-ar putea sa fie lovita insa din plin de legea care interzice consumul de alcool pe terase si restaurante intre zece seara si sase dimineata si elimina total alcoolul din benzinariile si restaurantele de-a lungul autostrazilor. Modelul islamic aduce, ca orice proiect nationalist, profit politic dar poate genera, cand e aplicat orbeste, si dezavantaje de ordin pur economic.

(Nota: Reportaj realizat in cadrul unui eveniment sustinut de Fundatia Lumina Institutii de Invatamant)






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















12091 vizualizari

  • +11 (13 voturi)    
    Bine spus (Marţi, 28 mai 2013, 16:15)

    Straistaru Eugen [utilizator]

    Turcii se pricep la soft diplomacy.
    (ei respira asta)
  • -2 (30 voturi)    
    O țară plicticoasă și agitată inutil (Marţi, 28 mai 2013, 16:16)

    Krokodilul Chichiricios [utilizator]

    Evident că o țară care pleacă de la nimic se dezvoltă accelerat- ridicându-și nimicul la puterea 10. Întrebarea clară - și cu răspuns evident negativ- este ”Ați dori un produs făcut în Turcia ” ? Are Turcia față de făcut- poate nu smartphones dar măcar căzi de baie ? Are Turcia o bază de cunoaștere măcar la nivelul Coreii de Sud ? Nici pe departe. Turcia a fost- și rămâne un stat asiatic agricol. Și cam atât.
    • +7 (17 voturi)    
      Nu e deloc plicticoasa si cam avem de invatat (Marţi, 28 mai 2013, 16:37)

      linarel [utilizator] i-a raspuns lui Krokodilul Chichiricios

      multe de la ei . Cred ca nu iti ajung citiva ani ca sa le vizitezi toate vestigiile lor istorice

      Insa aceea generatie care respecta si era resctat/a incepe sa dispara fiind inlocuita de o generatie grabita care uita acest abc al respectului , eu personal nu m-am simtit mai respectat in nici o alta tara ca si in TR .

      N-am vazut nicaieri in lume mai multe steaguri nationale decit in TR amplasate oriunde si nu mi se pare rau sa-ti pui steagul national ca si o forma de mandrie nationala .

      In timp ce noi ne chinuim sa facem sosele ei extind soseaua de o banda la 2 benzi pe sens, lucrind chiar si la 40 de grade , ai nostrii stau sa le cada ceva in gura . La cca 5000 km de litoral e normal sa aiba au turisti sa-i atraga si sa-i faca sa revina in timp ce ai nostrii parca fac concurs de gonit turistii in fiecare an pe litoral .
      • -2 (32 voturi)    
        Cum să întreținem un harem (Marţi, 28 mai 2013, 17:01)

        Krokodilul Chichiricios [utilizator] i-a raspuns lui linarel

        Prietene, te plâng dacă ai ceva de învățat de la turcaleți- doar dacă nu iei lecții de ținut haremul sau de cucerit Constantinopole. Deși, probabil că ești fan Soliman- și atunci te înțeleg. Turcii- de la mama lor, de când au apărut- au fost un popor prădător și totalmente lipsit de cultură. Iarăși te înțeleg dacă la viața ta n-ai fost decât în Istambul- brrr...crede-mă că n-ai ce vestigii să vezi în Turcia- pentru că singurele care există sunt făcute de occidentali- de greci, nemți, etc. Și mai bine le vezi la mama lor. Rezumând, turcii n-au făcut nimic bun- și faptul că sunt ținuți în afara Europei e un câștig.
        A, poate ești fan genocid ? În cazul ăsta, da, turcii i-au dat lecții lui Hitler cu masacrul armenilor în 1915.
        • +11 (21 voturi)    
          Măi, dar ştiţi cultură, nu glumă... (Marţi, 28 mai 2013, 17:34)

          Geos Costan [utilizator] i-a raspuns lui Krokodilul Chichiricios

          Not! Istanbulul nu are Moscheea Albastră, Palatul Topkapi, Moscheile Suleimaniye şi Selimiye? Apoi, Anatolia nu are universităţi medievale din vremuri în care românii nici nu aveau un stat al lor (vezi la Mardin)? Hasankeyf nu spune nimic? Acolo vin turişti din toată Europa şi există monumente timuride. Nu mai zic de Urfa, Konya, Bursa, Diarbakir sau Edirne... Precis n-aţi auzit de caravanseraiuri sau hanuri, medrese, tariqate, mausoleele numite "turbe" sau Drumul Mătăsii.

          N-au făcut nimic bun? Au fost lipsiţi de cultură? De când s-au sedentarizat, au pus preţ pe educaţie, agricultură şi infrastructură mai mult decât au făcut-o românii în întreaga lor istorie. Când sufiţii predicau Coranul şi dezbăteau probleme ce ţin de etică, românii erau menţionaţi în aproape toate izvoarele medievale drept un popor de hoţi şi criminali. Spuneam de universităţi, am văzut din secolul XII, cu mesciduri şi loje sufite, în care se învăţa religia Islamului, limbile şi culturile arabă şi persană, nemaivorbind de pregătirile unei elite politice.

          În schimb, românii nu aveau cultură serioasă, preluând de la turci inclusiv elemente de lexic, cultură gastronomică, haine, obiceiuri, sfinţi ş.a. Faptul că le plăteau tribut îi avantaja să facă comerţ în întreg Imperiul Otoman.

          Nu strică mai multă carte niciodată. Istoria românilor e penibilă în comparaţie cu cea a turcilor. Dar rămâneţi la protocronismele din vremea lui Ceauşescu, cu turcii prădători şi exploatatori şi cu românii biruitori şi sfidători, ca Ştefan cel Mare (un altul care şi-a dublat încasările din vistierie făcând comerţ în Anatolia, în schimbul unui tribut modic).
          • -6 (18 voturi)    
            Nenea, schimbă placa, schimbă postul... (Marţi, 28 mai 2013, 18:28)

            Krokodilul Chichiricios [utilizator] i-a raspuns lui Geos Costan

            Da cu armenii cum rămâne ? Și cu Smirna ? Înțeleg că sunteți ”culți” dar în afară de omorât și de jefuit mai aveți vreo altă calificare ?
            Universități medievale ? Mă lași ? Și nu știu cum să-ți spun dar monumentele timuride- așa cum le spui tu- sunt făcute de Timur Lenk ? Ăla de l-a băgat într-o cușcă pe Baiazid ?
            Deci, ce rămâne din Turcia ? Cultură nu- cu excepția băiatului ăla cu Nobel- care nici el nu e prea turc, civilizație- dacă a voastră e civilizație Ginghis Han e premiant și academician ...armenii măcelăriți- singura ”lecție” pe care i-ați dat-o lui Hitler...
            • +2 (10 voturi)    
              Fiecare citeşte ce-i convine... (Marţi, 28 mai 2013, 20:25)

              Geos Costan [utilizator] i-a raspuns lui Krokodilul Chichiricios

              N-am negat existenţa genocidurilor şi problemele care le cauzează, dar discutând despre cultură, aici ai dat-o în bară. Timur Lenk era turc şi nu l-a băgat în cuşcă pe Baiazid, ci l-a tratat ca pe un rege. Ţi-am zis - lasă aburelile de pe vremea lui Ceauşescu. Nu a urinat pe fostul sultan, nu l-a flămânzit, nu i-a făcut nimic rău, decât că nu l-a repus pe tron.

              Eu am vizitat Mardin acum o lună, am făcut multe poze şi chiar a existat o universitate medievală de pe vremea selgiucizilor. Acum, că faci precum ardeleanul când a văzut prima oară o girafă, e problema ta. Mie mi se pare nostim.
              http://www.google.com/imgres?q=Zinciriye+Medrese&um=1&sa=N&hl=en&tbm=isch&tbnid=KFuttA27mRwQSM:&imgrefurl=http://www.panoramio.com/photo/23759161&docid=tCEO3MEmyU-zlM&imgurl=http://mw2.google.com/mw-panoramio/photos/medium/23759161.jpg&w=500&h=375&ei=KuikUZHNFsnuOtXFgfgH&zoom=1&ved=1t:3588,r:52,s:0,i:247&iact=rc&dur=633&page=3&tbnh=178&tbnw=254&start=37&ndsp=20&tx=123&ty=73&biw=1280&bih=601

              Vizionare plăcută!
              • +10 (12 voturi)    
                pentru ktistes (Marţi, 28 mai 2013, 21:56)

                adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui Geos Costan

                Imi pare rau , sunt in general de acord cu tine , dar adevarul imi este mai scump.
                Timur Lenk , dupa batalia de la Ankara, chiar l-a bagat in cusca de Baiazid. Si Baiazid chiar a murit in captivitate.
                Dar sa nu uita preopinentul tau ca am luat de la turci si "cafeaua turceasca " , pe langa multe altele .
                • 0 (6 voturi)    
                  De fapt, am dreptate... (Miercuri, 29 mai 2013, 0:27)

                  Geos Costan [utilizator] i-a raspuns lui adrian88000

                  A apărut un articol relativ recent, legat de controversa prizonieratului lui Bayezid. Rezultatele sunt şocante - generaţii întregi de erudiţi au interpretat greşit sursele avute la dispoziţie şi nu au citat sursele originale, ajungându-se la interpretarea ad litteram a unei metafore ("asemenea unei păsări, închise într-o cuşcă"), în locul uneia ce denota decăderea fostului sultan din statutul care-l deţinuse înainte de bătălia din Ankara. A murit prizonier, dar nu ca un câine.

                  Vezi studiul în link-ul de mai jos:
                  http://www.scribd.com/doc/91987752/Marcus-Milwright-and-Evanthia-Baboula-Bayezid-s-Cage-a-Re-Examination-of-a-Venerable-Academic-Controversy
                  • 0 (6 voturi)    
                    L-a pupat dulce pe frunte... (Miercuri, 29 mai 2013, 2:02)

                    Krokodilul Chichiricios [utilizator] i-a raspuns lui Geos Costan

                    Hai, spune- ne și că dl.Baiazid n-a mâncat olecuță de bătaie - așa mai masivă- și că dl.Timur Lenk l-a pupat dulce pe frunte, de noapte bună dar nu se spălase pe gură de vreo 60 de ani și Baiazid a murit de halenă...ce-mi place istoria cu otomana....
                  • +3 (3 voturi)    
                    pentru ktistes (Miercuri, 29 mai 2013, 8:44)

                    adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui Geos Costan

                    Multumesc pentru informatiile date. Am citit . Totusi nu e clar ca nu a fost in cusca. Problema e controversata.
                  • +2 (2 voturi)    
                    este contra obiceiurilor musulmane (Miercuri, 29 mai 2013, 12:13)

                    bancher [utilizator] i-a raspuns lui Geos Costan

                    si mai ales otomane sa iti cinstesti invinsul...
                    Dusmanii, cum erau prinsi, cum erau trasi in teapa. Nu exista clementa pe vremea aceea, cavalerismul nu exista in Imperiul Otoman pe la 1388.
                    Asta ca a fost tinut in captivitate, dar nu in cusca, este o interpretare gen Suleyman Magniciful a istoriei otomane...mai romantata si mai dulce.
              • +4 (6 voturi)    
                Prietene, otomanul pre otomană... (Marţi, 28 mai 2013, 23:03)

                Krokodilul Chichiricios [utilizator] i-a raspuns lui Geos Costan

                Stă. Timurl Lenk turc ?? Da, și noi avem faze din astea- ca popor- dar numai uneori.
                Cât despre universitate la Mardin- nimic aici http://ro.wikipedia.org/wiki/Mardin și nimic nici aici. http://en.wikipedia.org/wiki/Mardin
                A, matale spui că madrassa- care era pur și simplu o școală religioasă- ar fi universitate ? Nu puiule, din păcate nu. Crede-mă că-mi place istoria- și iarăși crede-mă că nu te cred- să fi existat ce spui tu- în Imperiul Otoman. Universități poate în Damasc sau în Bagdad- dar nu la popoare migratoare.
                • 0 (6 voturi)    
                  Medresele sunt de mai multe feluri... (Miercuri, 29 mai 2013, 10:22)

                  Geos Costan [utilizator] i-a raspuns lui Krokodilul Chichiricios

                  Pot fi religioase sau seculare, după cum "bine" ştii. În medrese, era instruită şi viitoarea elită politică, pe lângă orăşenii relativ bogaţi şi viitorii jurisprudenţi. Că au existat în Anatolia, nu există nici un dubiu, iar cea din Mardin era pentru elita artukidă, o dinastie de militari care a condus o parte din Anatolia înainte de otomani. Cât priveşte aberaţia ta legată de turcii migratori, află că în secolul XII erau mai puţini decât cei sedentari. Doar pentru că au fost la un moment dat nomazi, nu înseamnă că au rămas la fel.

                  Citeşte Kia, Mehrdad, "Daily Life in the Ottoman Empire", apărută în 2011, la editura Greenwood Press. E bună pentru liceeni, studenţi şi orice pasionat de istorie. Acolo scrie tot ce vrei de educaţia în Imperiul Otoman.
              • +2 (2 voturi)    
                nope, nici un musulman (Miercuri, 29 mai 2013, 12:10)

                bancher [utilizator] i-a raspuns lui Geos Costan

                nu a tratat un alt rege musulman ca pe un adevarat rege, din simplu motiv ca in cultura musulmana exista doar un rege pe tot pamantul, un singur imparat, iar ceilalti sunt doar conducatori mai mici, supusi regelui cel mare.
                Marul discoridiei intre Timur |Lenk si Baiazid a fost chiar acest fapt, ca amanoi se ridicasera si devenisera puternici, si doar unul putea fi imparat peste suflarea musulmana.
                Timur Lenk a fost mongol, nici pe departe turc, si chiar l-a tinut pe Baiazid in cusca vreo cateva luni. Apoi Baiazid a murit de inima rea....adica de moarte buna.
                Dar a murit in cusca.
          • +8 (12 voturi)    
            Comentariu sters de utilizator (Marţi, 28 mai 2013, 21:37)

            [anonim] i-a raspuns lui Geos Costan

            • +1 (5 voturi)    
              ... (Miercuri, 29 mai 2013, 0:21)

              Geos Costan [utilizator] i-a raspuns lui

              Mai citeşte ce a făcut sufismul pentru Islam. A oferit interpretări mult mai avansate decât a reuşit creştinismul într-o epocă a Cruciadelor şi Inchiziţiei. Intoleranţa era mai mult manifestă în cazul opoziţiei politice. Sincer, ceea ce declară acum papa Francisc, era predicat de sufiţi acum opt secole.

              De sistemul ciftme nu ai auzit, bănuiesc. Deşi sistemul nu era unul modern, a prevenit feudalizarea statului până după 1580, când inflaţia a doborât economia. Deci, nu au existat baroni până târziu. E adevărat că era un sistem centralizat, dar ţăranii nu mureau de foame. Câtă vreme oraşele puteau asimila noii veniţi, nu au existat probleme. Doar după 1514 şi mai evident, după 1580, au apărut probleme, după criza economică şi războaiele cu safavizii.
              • +4 (4 voturi)    
                Pardon ? (Miercuri, 29 mai 2013, 2:01)

                Krokodilul Chichiricios [utilizator] i-a raspuns lui Geos Costan

                Tocmai am descoperit că chestia aia- cum îi spune- aaa, Renașterea, a avut loc la turcaleți- după cum ne spune interlocutorul nostru. Contează oare că creștinismul a lăsat ceva pe numele său- Cultură- în timp ce turcaleții au lăsat doar moloz pe rogoz- și invers ? Neh, omul e convins că sufismul e ceva măreț- și evident că n-are rost să încerci să-l deștepți. E bine că de-abia pe la 1580 ”au apărut probleme”- înseamnă că până atunci au fost în sclavagism- nu ??? Cu alte cuvinte Turcia e întârziată cu vreo 500 de ani față de restul Europei- inclusiv România- unde la 1580 era bine mersi feudalismul în floare...
                • 0 (2 voturi)    
                  Întrebare: Renaşterea a fost făcută de Biserică? (Miercuri, 29 mai 2013, 10:36)

                  Geos Costan [utilizator] i-a raspuns lui Krokodilul Chichiricios

                  Renaşterea, şi mai ales umanismul, au însemnat apelarea la temele şi izvoarele Antichităţii, pentru a întări creştinismul. Dar să fim serioşi - câţi cleri au contribuit activ la operele Renaşterii? Câţi artişti şi istorici au avut nevoie de protecţia politicului pentru a supravieţui?

                  Vrei să-ţi spun că mulţi călători europeni ajunşi în Imperiul Otoman au cunoscut sufiţi din comunitatea Mevlevi (cea cu dansatorii) care erau familiarizaţi cu textele iudaice şi creştine?! Iarăşi, orientalismul, ca stil de artă, a apărut în Europa datorită lui Mahomed II, care i-a finanţat mare parte din lucrările lui Gentile Bellini.

                  Eşti chiar atât de înverşunat să refuzi orice contribuţie pe care au adus-o turcii în cultură?
                  • +1 (1 vot)    
                    COntribuții ? (Miercuri, 29 mai 2013, 12:21)

                    Krokodilul Chichiricios [utilizator] i-a raspuns lui Geos Costan

                    Orhan Pamiuk. Asta e singura contribuție pe care Turcia a adus-o vreodată.
                    În rest, orice carte de bun simț pe care o vei citi îți va spune că Renașterea- în special cea italiană și franceză- a fost făcută posibilă de Biserica Catolică. Pentru cultura ta generală- papii- au finanțat cele mai multe opere de artă. Evident că e interesant să finanțezi și jafuri și violuri colective- adică exact ce-au făcut turcaleții de-a lungul istoriei lor- dar nu prea intră la capitolul de cultură...
          • +6 (8 voturi)    
            Corect ! (Marţi, 28 mai 2013, 21:50)

            adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui Geos Costan

            Dar sa nu uitam de " baia turceasca".
            Care ne arata ca stiau sa aprecieze curatenia trupului. Destul de important, nu -i asa ?
            • 0 (6 voturi)    
              Hmmm... (Marţi, 28 mai 2013, 23:05)

              Krokodilul Chichiricios [utilizator] i-a raspuns lui adrian88000

              Cafeaua era băută cu sute de ani înainte de otomani- cel puțin- de popoarele din America de Sud. Și probabil că și de neamurile semite. Cât despre baia turcească- ăsta e semn de curățenie ? Poate pentru ăia care apreciază ”respectul”...
              • +1 (3 voturi)    
                Pentru Crocodil (Miercuri, 29 mai 2013, 8:32)

                adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui Krokodilul Chichiricios

                De ce nu renunti ? Cu cat te zbati mai mult cu atat te afunzi mai mult in...penibil.
                In America de Sud se bea CACAO nu CAFEA. Cafeaua a fost introdusa in Europa dupa asediul Vienei.
                Tu stii ce inseamna baie turceasca ?
                Ai habar cum se spalau europenii in timp ce turcii foloseau " baia turceasca "?
                • +1 (1 vot)    
                  Adrian dragule, de ce ești tu penibil ? (Miercuri, 29 mai 2013, 12:24)

                  Krokodilul Chichiricios [utilizator] i-a raspuns lui adrian88000

                  Cafeaua- vine din America de Sud. Spre neplăcerea ta- asta e- n-am adus-o eu acolo. E o emisiune foare interesantă pe Discovery- dacă nu mă înșel- unde spune clar că turcii n-au nici cea mai mică legătură cu cafeaua. Cafeaua- crește și în Peninsula Arabică. Arabii- care nu sunt turci !- au dezvoltat băutul cafelei- pe care migratorii ăștia l-au preluat. Simplu. Dar nu te mai uita la Kanal D- nu de alta, dar e cel mai jenant post din România- alături de Prima.
              • 0 (2 voturi)    
                Cafeaua... (Miercuri, 29 mai 2013, 10:44)

                Geos Costan [utilizator] i-a raspuns lui Krokodilul Chichiricios

                Cafeaua a fost prima oară utilizată de otomani în spaţii de socializare. robabil tot datorită lor, am început să utilizăm cafeaua pentru a rămâne treji (cei care au descoperit asta au fost sufiţii Shadiliyya din Egipt).

                În băile turceşti, nu se făceau discriminări de ordin social. Cine voia să se spele, o făcea. Singura problemă era că femeile veneau la o anumită oră, bărbaţii la alta. La musulmani, abluţiunea e foarte importantă. Bănuiesc că ştii cât de mult se spălau europenii în Evul Mediu. :))
                • -2 (4 voturi)    
                  Alo, Alo, prietene, auzi ? (Miercuri, 29 mai 2013, 12:26)

                  Krokodilul Chichiricios [utilizator] i-a raspuns lui Geos Costan

                  Otomanii- adică turcaleții - sunt complet diferiți de arabi. Cafeaua a fost utilizată de arabi. Punct. Otomanii au furat- ca și multe altele- folosirea cafelei. Și da, lumea ar fi fost mai bună dacă Turcia - ar fi fost stăpânită fie de greci- așa cum era normal- fie de un califat arab. Din păcate, turcaleții migratori au călcat în picioare orice fel de urmă de cultură- și n-au adus nimic în schimb.
          • 0 (2 voturi)    
            pana la un punct ti-am dat dreptate, (Miercuri, 29 mai 2013, 12:04)

            bancher [utilizator] i-a raspuns lui Geos Costan

            dar acum incepi sa exagerezi deja. Iei apararea prea mult unui popor care s-a ocupat, in proportie de aprox 80% de cuceriri, jafuri si omoruri in dauna vecinilor.
            Nu uita cat rau au facut Imperiul Otoman si religia otomana poporului nostru si altor est-europeni. Stii ca principala cauza a nedezvoltarii noastre, ca popor, a fost tocmai vecinatatea acestui imperiu? Stii ca 90% din PIB-ul Tarilor Romane (sau ma rog, un fel de echivalent al PIB-ului din Evul MEdiu) se ducea ca tribut la Imperiul Otoman? Numai 10% ramanea in tara....de unde sa te mai dezvolti cand iti ramane doar 10% din ceea ce produci?
            Istoria Imperiului Otoman e bazata pe moarte si distugerea celorlalti....In anul 1918, in afara de a omori si a face sex in fund, turcii nu mai stiau nimic. In timpul primului razboi mondial, turcii spanzurau prizonierii de razboi, dar inainte ii sodomizau bine.
            Au mai fost imperii care au cucerit o buna parte din lume, dar ei au mai si creat, au mai si construit. Sa ne uitam la Roma, si la ce au construit romanii...pai se compara cu tigania din Turcia?
          • 0 (2 voturi)    
            hai lasa-ne.... (Miercuri, 29 mai 2013, 19:42)

            oxxxxxyyyyya [utilizator] i-a raspuns lui Geos Costan

            ca nu dela turci vine cultura si civilizatia unui popor european........ei insisi s-au cultivat si civilizat venind in europa......a stiut el ceva kemal ataturk, cand a restructurat turcia dupa model european.

            p.s. ai bun simt si nu ne mai insulta, daca traesti in tara noastra.
        • +2 (10 voturi)    
          Harem? (Marţi, 28 mai 2013, 17:49)

          Tovarasul_Mos_Craciun [utilizator] i-a raspuns lui Krokodilul Chichiricios

          Atat ai retinut tu din Turcia ? Daca este sa mergem pe logica ta, poporul romanesc defapt nu are cultura si nici vestigii pentru ca am fost asimilati de romani si apoi de alte popoare.
          • +4 (6 voturi)    
            Moșule, ce tânăr ești... (Marţi, 28 mai 2013, 18:24)

            Krokodilul Chichiricios [utilizator] i-a raspuns lui Tovarasul_Mos_Craciun

            Am zis eu ceva, pe undeva- de poporul român ?
            • 0 (6 voturi)    
              ihi (Marţi, 28 mai 2013, 20:38)

              Tovarasul_Mos_Craciun [utilizator] i-a raspuns lui Krokodilul Chichiricios

              Nu ai zis ceva de poporul roman, doar ti-am dus logica mai departe. Probabil astepti mai multe provocari ca sa-ti faci o imagine de crocodil cult pe aici. Cred ca vei avea succes cu baietii din Noua Dreapta.
        • -2 (8 voturi)    
          ce ne mai place.... (Marţi, 28 mai 2013, 19:00)

          AK-47 [utilizator] i-a raspuns lui Krokodilul Chichiricios

          sa dam cu noroi in altii, dar sa nu vedem gunoiul din ograda proprie...

          Cum le stim noi pe toate, si suntem buni la orice, dar in continuare tot muritori de foame suntem...

          Aaah, si mai era o vorba din batrani: vulpea cand nu ajunge la struguri, zice ca sunt acri..
        • +7 (9 voturi)    
          mai informeaza-te (Marţi, 28 mai 2013, 23:59)

          Vlad-I [utilizator] i-a raspuns lui Krokodilul Chichiricios

          Daca turcii au unele minusuri, nu suntem noi aia care sa le bagam degetul in ochi.

          Nici noi romanii nu am fost mai breji sau eruditi, in 19 secole de la romani incoace nu am scris mai nimic. practic sa dau un ex. biserica nu a produs nimic in multe secole, desi pe ici pe colo existau cativa indivizi care stiau sa scrie. chiar si acum poporul se zbae in prostie crunta desi are la dispozitie internetul sa citeasca aproape orice, becali, mazare, vanghelie nu sunt nici macar la nivelul soferilor care conduc politicienii turciei.
          • -2 (8 voturi)    
            Despre ce ? (Miercuri, 29 mai 2013, 1:55)

            Krokodilul Chichiricios [utilizator] i-a raspuns lui Vlad-I

            Turcii sunt precursorii ororilor naziste- cu masacrele din 1915-1918 și 1920-1923. Spre deosebire de Germania- care și-a cerut scuze - pe turci îi doare-n biip de democrație. Prin anii 80 își spânzurau foștii șefi de stat- după ce armata mai dădea câte o loviturică- halal democrație și acum când la putere e un partid islamic.
            Turcia este cea mai mizerabilă destinație din jurul Europei- pentru cineva care a mai călătorit. La melteanul român Turcia e perfectă pentru că se regăsește din plin acolo. Să iubim oare melteanul ?
            • +2 (2 voturi)    
              Zicem ceva si de fratricid? (Miercuri, 29 mai 2013, 11:08)

              Dianora [utilizator] i-a raspuns lui Krokodilul Chichiricios

              Asta e o frumoasa traditie turca introdusa de sultanul Mehmed, ca la moartea unui sultan sa fie ucisi toti fii cu exceptia unuia singur de catre fratiorul care urca pe tron! Chiar Suleyman, ala simpatic dupa care ofteaza romancutele dupa ce au vazut serialul, si-a ucis doi fii - evident ca sa-i usureze sarcina singurului supravietuitor - fiul Roxelanei - aka Hurrem in serial (unul dintre fii avand si vreo patru copii au fost ucisi si ei). Dupa ce un sultan a spart norma omorand vreo 19 frati si nepoti si intervenind si niste puteri europene, urmatorii s-au marginit sa-si inchida rudele apropiate in "colivii" din palat ne avand dreptul sa iasa de acolo pana si daca accedeau la tron. Asta ca sa nu mai mentionam tratamentul supusilor, in special al celor crestini, ca sa nu-i enervam pe greci, sarbi, bulgari, etc. Noi ramani, mai iertatori, nu zicem nimic de ce ne-a facut, desi in mijlocul Bucurestilor mai exista din asezamintele brancovenesti, ridicate de o familie in care au ucis toti barbatii, de la batranul domn pana la prunci, in speranta ca vor obtine ceva aur ascuns. Aferim civilizatie!
              • +1 (1 vot)    
                asa este (Miercuri, 29 mai 2013, 12:23)

                bancher [utilizator] i-a raspuns lui Dianora

                doar o mica precizare vreau sa fac; Suleyman si-a ucis doi fii in urma urzelilor Roxelanei, alias Hurem din serial. Cu scrisori ticluite de mesteri caligrafi, a falsificat scrisul lui Mustafa, care chipurile ar fi urzit la tron, si Suleyman l-a executat. Apoi Mehmet s-a rasculat ca nu il mai suporta, dar a fost infrant in lupta, a fugit in Iran, dupa cativa ani a fost extradat, si exexutat cu toti cei 4 copii baieti ai lui.
                Asta e istoria imperiului Otoman...un lung sir de omoruri fara scrupule.
        • +3 (7 voturi)    
          nu ai inteles nimic din articol ,ai pierdut (Miercuri, 29 mai 2013, 0:43)

          linarel [utilizator] i-a raspuns lui Krokodilul Chichiricios

          esenta .

          Turcii fac cum fac dar au crestere economica an de an , tara se dezvolta cu sau fara haremuri. Populatia o duce mai bine . Dezvoltarea fara educatie, fara scoala nu se poate asa ca au investit enorm de mult in scoala , educatie , cultura , sanatate. Rezultatele se vad cu ochiul liber fie ca imi place sa recunosc sau nu.

          Nu intru in polemica referitor la cea ce au facut sau nu in istoria lor, e problema lor dar cea ce fac de 10 ani e bine pt tara lor si sint mandrii.

          Si ca sa iti dau un mic exemplu despre organizare . Cea mai puternica institutie de control la ei e garda financiara nu politia. Pt un amarit de bon de casa la o parcare a trebuit sa stau 3 min pina cind un batrinel simpatic a batut la POS in schimb in Grecia era sa iau bataie pt ca a cerut bon fiscal la o benzinarie pt combustibil . Asta insemna disciplina si bani ce intra in buget la Turci in timp ce la greci se numeste teapa .

          Au ei o cultura , o abilitate nemaipomenita pe care trebuie sa o recunosc noi nu o avem . Aceea de a-si vinde produsele si de a-si respecta clientii facindu-i pe acestia sa revina si sa cumpere din nou.. La noi in schimb facem tot posibilul sa ne alungam si clientii putini pe care-i avem . De ce ?

          Interesul RO este de a avea relatii foarte bune cu Turcia pt ca vom avea doar de cistigat
          • -5 (7 voturi)    
            Să fim serioși... (Miercuri, 29 mai 2013, 1:51)

            Krokodilul Chichiricios [utilizator] i-a raspuns lui linarel

            Da, în toate statele fasciste îți dau bonuri de casă, în alea democrate uneori. Dacă concepția ta despre cumpărături se reduce la bazar- perfect de acord cu tine. Respect pentru clienți ? Ha, ha,ha.
            Faza cu populația o duce mai bine să nu o spui unui țăran din Anatolia care trăiește la bordei- așa cum au trăit strămoșii lui acum 300 de ani- că te ia ăla la goană.
            Chestia cu cultura mă face să râd- nu de alta dar mult mai orientați spre cultură sunt maghrebienii. Interesul Românikăi e să facă bani din rulmenții duși cu autocarul- interesul României este ca Turcia să nu intre niciodată în UE.
      • +11 (15 voturi)    
        ei bine, vestigiile sunt la ei, dar nu ale lor (Marţi, 28 mai 2013, 17:02)

        MG [utilizator] i-a raspuns lui linarel

        ei bine, vestigiile sunt la ei, dar nu ale lor. Sunt grecesti si romane, marea majoritate.
        • +1 (1 vot)    
          si bizantine. (Miercuri, 29 mai 2013, 12:25)

          bancher [utilizator] i-a raspuns lui MG

          Sa nu uitam ca, in bisericile bizantine din Anatolia, parasite dupa primul razboi mondial, acum s-au facut baruri. Si ghici unde s-au amenajat WC-urile? Chiar in altar.
  • +10 (12 voturi)    
    Ovidiu Nahoi magnificul (Marţi, 28 mai 2013, 16:29)

    un dac [utilizator]

    Mie imi placea de el, dar daca el se uita la Suleyman, nu cred ca e treaba mea. La orice festival din Bucuresti lumea iese mai ales ca sunt rare evenimentele decente din Capitala. Ce se intampla la noi intr-o luna gasesti in Londra intr-o singura zi si doar intr-un parc.

    Unde mai pui ca la noi sunt mai mult kurzi, mai putini turci. O avea serialul ala audienta mare, dar sa nu generalizam, e totusi o telenovelal care continua cu succes seria Sandra Brown probabil:-)
    • +1 (7 voturi)    
      pentru un dac (Marţi, 28 mai 2013, 22:00)

      adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui un dac

      Suleyman Magnificul nu are nici o legatura cu Sandra Brown.
      • +4 (8 voturi)    
        lol (Marţi, 28 mai 2013, 22:36)

        un dac [utilizator] i-a raspuns lui adrian88000

        sau :-)
        acum intelegi?
        dar daca tot m-ai provocat, iti zic si legatura.
        ea se cheama subcultura. cea mai citita autoare de romane de dragoste are mare legatura cu cel mai vizionat serial din ultimii 10 ani.
        Cand o sa intelegi de ce la vacanta mare s-au uitat mai multi romani decat la emisiunea lui Pruteanu, atunci o sa intelegi si ce-am vrut sa zic.

        Eu doar am vrut sa ma delimitez de Nahoi. Nu am vizionat niciodata kanal d, dar'mite telenovela cu pricina. Dar iti respect dreptul de opinie ca de la spectator la telespectator:-)
        • +1 (3 voturi)    
          pentru un dac (Miercuri, 29 mai 2013, 9:00)

          adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui un dac

          Eu cred ca nu e corect sa ne dam cu parerea despre ceva necunoscut noua. Ca exemplu , tu spui ca " Soleyman Magnificul" este subcultura , dar in acelasi timp recunosti ca nu ai vazut nici un episod.
          Eu stau invers. Urmaresc cu mare interes serialul turcesc , dar nu am citit nici o carte de Sanda Brown.
          Deci nu voi vorbi de acele carti dar iti voi spune ca serialul " Solyman Magnificul " este foarte bine facut.
          Nu voi descrie toate punctele forte ale serialului care chiar te transpune in secolul 16 in Imperiul Otoman. Iti dau doar un amanunt , ca sa intelegi cata grija au avut la detalii realizatorii serialului.
          Am vorbit cu o turcoauca din Romania. Mi-a spus ca urmareste serialul chiar episoadele ce inca nu s-au dat pe canalD si care nu sunt subtitrate. Intelege limba, normal, dar sunt si cuvinte si expresii vechi pe care nu le prea intelege.
          Observi grija pentru detaliu ?
      • +2 (8 voturi)    
        Dl. Sule... (Miercuri, 29 mai 2013, 1:57)

        Krokodilul Chichiricios [utilizator] i-a raspuns lui adrian88000

        i-man a fost eroul turcaleților- dar nenea ăla de și-a luat-o la bot în fața Viennei. Altfel, cui îi place telenovela- poate privi la fel de bine și sclava Isaura. E exact la fel de educativă și instructivă.
  • +7 (7 voturi)    
    ETICA NEGUSTORIEI (Marţi, 28 mai 2013, 16:38)

    pointless man [utilizator]

    Elias Canetti (evreu sefard din Ruse și cu rădăcini adînci prin diverse orașe ale Orientului Apropiat inclusiv Turcia), LIMBA SALVATĂ – istoria unei tinereti, Editura Dacia 1984, Pag.42

    Părinţii au simţit că încerca să mă influenţeze împotriva Angliei şi, pentru a contracara, îmi povesteau cît de minunat o să fie acolo. “Acolo toţi oamenii sînt cinstiţi”, spunea tata, “dacă un bărbat spune ceva atunci şi face. Nu trebuie să baţi palma cu el.”

    Treburile se petreceau cam pe la 1910.
  • 0 (20 voturi)    
    Turcia, din care n-am știut cum să plec mai repede (Marţi, 28 mai 2013, 17:27)

    Krokodilul Chichiricios [utilizator]

    Fost Istambul în 2011. Am stat ultra central - la Crowne Plaza. Porcăriile încep de la hotel- unde mi se cer 200 de Euro garanție- nu știu pentru ce. Porcăria continuă pe stradă- murdară și extrem de înghesuită, se continuă în magazine- unde n-ai prețuri pe marfă (sper că nu trebuia să mă tocmesc pentru o cutie de bere), cu monumentele- coadă la Sfânta Sofia mai ceva ca la Uffizi- ca să vezi ce ? Istambul- oraș mizerabil- cel mai mizerabil oraș din zona asta- mai mizer și decât Bucureștiul. Făcut tur cu autobuz decapotat- mi-a ajuns pentru 10 generații - nu mai pun piciorul în Turcia.
  • +2 (8 voturi)    
    Pelasgii si originea civilizatiei antice (Marţi, 28 mai 2013, 22:12)

    DEMA GOGU' [utilizator]

    100% teritoriul Turciei de astazi a fost teritoriul Pelasgilor si mai tarziu al Thraco-getilor. Adica al stramosilor nostrii! Nu degeaba Marea Neagra se numea Marea Getica ,deoarece era inconjurata de populatiile traco-getice.Orice turist roman cand merge in Turcia ,va simti o anumita senzatie de "acasa"....Troia era cetate tracica etc. Vestigii dacice in centrul Turciei: http://www.enational.ro/dezvaluiri/romania-mea/%E2%80%9Cnemuritorii-daci%E2%80%9D-din-centrul-turciei-95543.html/
  • +16 (18 voturi)    
    Citesc si rad, rad si plang! (Marţi, 28 mai 2013, 23:06)

    un dac [utilizator]

    de la o simpla relatare de calatorie am ajuns la stefan cel mare si mai noi si sfant, la baiazid, la custi, la traco geti si la cum au fost dacii peste tot. Noi nu am fost in stare sa ne unim in '90 cu basarabia, dar vedem daci peste tot:-)

    hai sa fim seriosi.
    Turcia actuala are multe atuuri, Romania actuala niciunul. Doar eternul potential.
    Turcia are autostrazi, Turcia a terminat cu FMI-ul, Turcia are turism, Turcia a reusit o reforma importanta in domeniul sanatatii, Turcia are un "tatuc" care ofera un echilibru politic mult peste degringolada de iarmaroc de la noi.

    Nu mi-as dori sa traiesc in turcia, ca sa-i raspund crocodilului inainte sa ma intrebe:-)
    n-as vrea sa avem probleme cu maghiarii cum au ei cu kurzii. si nici narghilea nu fumez. Dar ei au evoluat clar si evident in ultimii ani, noi abia descoperim cat s-a furat in ultimii ani. Mare diferenta.
    • +1 (5 voturi)    
      Păi, asta e problema... (Miercuri, 29 mai 2013, 11:07)

      Geos Costan [utilizator] i-a raspuns lui un dac

      Noi încă avem un complex de inferioritate. Nu vrem să acceptăm faptul că alţii sunt mai buni ca noi şi vrem să le vedem numai părţile negative. Turcia e un model pentru România din multe puncte de vedere. Este şi din cauza factorului cultural-istoric, pe care nu-l putem ignora. Dar îl desconsiderăm, pentru că noi nu avem o tradiţie puternică în spate în această privinţă. Turcii investesc puternic în educaţie, iar noi suntem codaşii Europei. Investesc şi în sănătate şi infrastructură, iar la noi infecţiile şi hepatita sunt la ele acasă, pe când peste jumătate din drumuri sunt cu durată depăşită sau neasfaltate.

      Avem şi lucruri bune - stăm bine la industria alimentară, dar nu ne putem hrăni populaţia... În Turcia, se face agricultură până la altitudini înalte, iar terenurile irigate cresc puternic de la an la an.

      Cred că putem face mai mult decât să copiem de la ei doar obiceiurile proaste şi kebabul (care şi ăsta, e copiat prost).
      • +3 (5 voturi)    
        agricultura in Turcia? (Miercuri, 29 mai 2013, 12:30)

        bancher [utilizator] i-a raspuns lui Geos Costan

        Nu cumparati fructe si legume din Turcia sub nici o forma...nu sunt in UE si nu au nici un standard de calitate al chimicalelor si fertilizatorilor folositi in agricultura. Sunt pure bombe chimice.
        • 0 (0 voturi)    
          vrei tu sa zici ceva... (Joi, 30 mai 2013, 17:38)

          AK-47 [utilizator] i-a raspuns lui bancher

          ...dar zici total prost.
          Ptr ca un produs sa intre in UE TREBUIE sa respecte standardele si normele uniunii !!
          Altfel nu intra nimic. Pricepi? Hai sa nu mai dramatizam si sa exageram cu prostiile.
  • +3 (3 voturi)    
    Comment sters de user (Miercuri, 29 mai 2013, 10:40)

    Erasm [anonim]