Ponta: Nici PNL, nici PDL si UDMR nu sustin ideea unei interventii privind confiscarea bunurilor

de I.C.     HotNews.ro
Marţi, 28 mai 2013, 13:15 Actualitate | Esenţial


Liderul PSD, premierul Victor Ponta a declarat ca asteapta raportul final pentru revizuirea Constitutiei legat de posibilitatea confiscarii bunurilor, adaugand insa ca este clar ca nici PNL si nici PDL si UDMR nu sustin ideea unei interventii, astfel ca "atunci, nu se va schimba", transmite Mediafax.

"A fost o discutie referitoare la un aliniat din actuala Constitutie care ingreuneaza sub anumite forme confiscarile in cazul infractiunilor si care impiedica in totalitate in cazul contraventiilor, insa in cadrul comisiei, dupa ce isi depune raportul si Forumul constitutional, vom vedea care este solutia. E clar insa ca nici colegii liberali, nici cei de la PDL din cate stiu si nici UDMR nu sustin ideea unei interventii sau a unei adaptari a acelui articol din Constitutie si, atunci, nu se va schimba", a spus Ponta dupa ce a participat la conferinta "Cities of Tomorrow": dezvoltarea urbana, incotro?, organizata de Camera de Comert si Industrie Romano-Germana (AHK Romania) si Mediafax.

Liderii USL au avut, luni seara, o discutie asupra propunerilor de modificare a Constitutiei si au convenit asupra amendamentelor la legea fundamentala, urmand ca propunerile sa fie inaintate Comisiei de revizuire a Constitutiei, au declarat surse USL pentru agentia de presa citata.

Liderii PNL au respins propunerea lui Victor Ponta in ceea ce priveste posibilitatea confiscarii bunurilor, acesta precizand, potrivit surselor, ca va depune un amendament in nume personal la comisia de revizuire a Constitutiei.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1010 vizualizari

  • +7 (7 voturi)    
    festivalul bunelor intentii (Marţi, 28 mai 2013, 13:26)

    codo [utilizator]

    Se termina tot timpul cu NU se poate. Important e ca a mai deschis ponta gura pe o tema populista care il mentine in sondaje. Next!
  • +9 (9 voturi)    
    ha ! (Marţi, 28 mai 2013, 13:35)

    Razvan12 [utilizator]

    Pai da' ce, e dupa voi !?
    Inteleg ca hotul neprins e negustor cinstit, dar cel prins ? Unde-i logica !?
    In cazul furturilor, se inapoiaza prejudiciul, asa si aici !
  • +7 (7 voturi)    
    Ponta,nici PNL nici UDMR (Marţi, 28 mai 2013, 13:48)

    marga 2 [utilizator]

    Cum să fie de acord cu confiscarea averilor adunate de politicieni cu aîta ''grijă'' în toți acești ani ?
    Pe acest punct măcar avem CONSENS, nu ?
    Aici se vede : corb la corb nu scoate ochii.
  • +7 (7 voturi)    
    Unu pentru hoti, hoti pentru unu (Marţi, 28 mai 2013, 14:08)

    ipolitic [utilizator]

    Sunt aleșii noștri.
    Adică, pentru ei ne-am dus la vot, am stat la coada, și
    am pus stampila.
    Si vom merge și data viitoare, vom sta la coada,
    și vom pune stampila.
    Se pare ca ei sunt aleșii noștri nu pentru ca noi
    i-am votat, ci ii votam pentru ca ei sunt aleșii noștri.
    Cînd se va rupe acest "circulus viciosus"?
  • +5 (5 voturi)    
    amuzant (Marţi, 28 mai 2013, 15:08)

    dj [utilizator]

    Unii sunt la putere, unii in opozitie, dar de gandit gandesc toti la fel!
  • +5 (5 voturi)    
    ! (Marţi, 28 mai 2013, 15:32)

    melcul_naravas [utilizator]

    Doamne fereste! Cum sa le confiste? Eu propun sa fie premiati, rasplatiti cat mai consistent toti cei care au furat de la stat; trebuie sa ai niste abilitati speciale sa poti fura , ca doar asta a fost motivul pentru care au fost alesi sau pusi in functii importane. Daca au furat de la privat nu se pune, sa fie pedepsiti :)))
  • 0 (0 voturi)    
    garantarea proprietății în Constituție (Marţi, 28 mai 2013, 19:01)

    visio [utilizator]

    trebuie să considere interesul național; adică, dacă trebuie să dezvolți structura rutier (nu e cazul în românia că oricum mor mulți proști în accidente rutiere și e mai intersant să faci 5 ore dela bucurești la sinaia, pentru că se consumă benzină în disperare și unii trebuie să câștige bani frumoși) și un neica nimeni nu vrea să muți piața Matache 100m mai la deal, atunci îl expropriezi cu totul; adică nu îi dai nici despăgubiri în natură sau în bani; evident că hoțiile usl, udrm, pdl, etc, nu ar mai cunoaște margini, însă nici Statul nu și-ar mai lua bani cârcă din procese, expertize, timbru de mediu, etc...cu alte cuvinte, în România nu se poate...mă mir cum de am renunțat așa ușor la căruță...