Cluj: O tanara a fost prinsa conducand cu 207 kilometri la ora pe Autostrada Transilvania

de Alina Neagu     HotNews.ro
Sâmbătă, 25 mai 2013, 17:51 Actualitate | Esenţial


O tanara de 27 de ani, din judetul Cluj, a fost prinsa de politisti conducand, vineri seara, cu o viteza de 207 kilometri la ora pe Autostrada Transilvania, permisul fiindu-i suspendat pentru 90 de zile, anunta Mediafax. Viteza legala maxima pe autostrazi este de 130 de kilometri la ora.

Conform unui comunicat transmis, sambata, de Politia Judeteana Cluj, o tanara de 27 ani a fost prinsa de politisti vineri, la ora 20:50, conducand cu o viteza de 207 kilometri pe ora, pe Autostrada Transilvania.

Femeia a fost amendata si a ramas fara permis pentru 90 de zile.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















5444 vizualizari

  • +7 (13 voturi)    
    Si? (Sâmbătă, 25 mai 2013, 17:56)

    Alui [utilizator]

    Ce știre e asta? A... Avem autostrada? Asta e stirea nu? :p
    • -16 (28 voturi)    
      O stire de 2 lei, (Sâmbătă, 25 mai 2013, 19:25)

      falcoind [utilizator] i-a raspuns lui Alui

      Am dus o skoda octavia 2 , 2.0 TDI pe autobanda din germania la 210 km /ora (pe navi 218 la bord)statea stabila nu aveai senzatia ca "tompaie" mai mult nu putea pina la atit a urcat, asa ca daca fatuca avea un BMW X6 sau un audi R8 prezenta mai putin pericol decit idiotul cu 110KM/h in dacia lui din 1900 toamna. .
      • +2 (6 voturi)    
        Comentariu sters de utilizator (Sâmbătă, 25 mai 2013, 20:02)

        [anonim] i-a raspuns lui falcoind

        • 0 (4 voturi)    
          nu am recuperat nimic (Duminică, 26 mai 2013, 22:18)

          falcoind [utilizator] i-a raspuns lui

          Nu am acelerat pt a scadea timpul necesar parcurgeri distantei , intre intrae si iesire erau in jur de 30km , autobanda goala pur si simplu am vrut sa testez masina ce poate, au fost zile cu ploaie si vizibilitate redusa in care nu am depasit 110 km /ora pe aceeasi portiune. Asta e ceea ce nu inteleg multi sa conduca in fuctie de conditiile de drum si da tre sa ai undeva posibilitatea sa iti testezi masina, daca nu limitati din fabricatie electronic toate masinile pt publicul larg la 130km/h se pare ca cei mai multi de la noi asta vor sa fim egali "tovarasi" toti sa merem la fel :D
      • +3 (3 voturi)    
        Nu masina este problema... (Sâmbătă, 25 mai 2013, 20:38)

        iosiP [utilizator] i-a raspuns lui falcoind

        ...ci reflexele soferului: la 210km/h timpul de reactie disponibil pentru evitarea unui pericol scade considerabil. Mai mult, efectele unei coliziuni cresc cu patratul vitezei.
        • +1 (1 vot)    
          Pe autostrada... (Duminică, 26 mai 2013, 18:34)

          Alui [utilizator] i-a raspuns lui iosiP

          Toate mașinile merg in aceeași directie iar viteza minima e de 100 de km/h. Diferența între masina care merge cu 200 pe ora si alta care merge cu 100 e aceeași cu diferența între o masina care merge cu 100 pe ora pe un drum public si una care pleacă de pe loc. Mai pui ca o banda de autostrada e mai lata si mai dreapta/nedenivelata si vezi ca situația e mai sigura decât condusul unei mașini cu 100 pe ora pe un drum public, cu banda îngusta si denivelat.
      • 0 (4 voturi)    
        Ce tare esti... (Duminică, 26 mai 2013, 2:54)

        Tommy Bahama [utilizator] i-a raspuns lui falcoind

        mooaaa, ce-as vrea si eu sa am masina ca a ta...
      • -1 (3 voturi)    
        .... (Duminică, 26 mai 2013, 9:41)

        sictireanu [utilizator] i-a raspuns lui falcoind

        iar noi intelegem din tot comentariul tau ca esti un samsar de masini caruia nu-i pasa de reguli si legi ca "asa vrea muschiu' lui", da?
      • +2 (4 voturi)    
        Slalom (Duminică, 26 mai 2013, 10:39)

        Heruvim [utilizator] i-a raspuns lui falcoind

        Problema e ca celelalte masini merg mai incet. Nu stiu de unde a inceput moda asta cu slalomul in viteza printre masini dar vad in fiecare zi din ce in ce mai multi; -> rezultatele nu au intarziat sa apara: „Ploaia a cărat noroi pe marginea drumului, iar şoferul cu Seat circula cu foarte mare viteză. Făcea slalom printre maşini. A mers pe banda doi, şi a virat pe banda întîi, unde a lovit taxiul. Acolo a frânat, dar nu a mai putut opri în siguranţă“

        Ca de obicei singurul nevinovat a murit. Eu as aplica legea talionului aici cu toate consecintele care decurg.
    • +5 (5 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Sâmbătă, 25 mai 2013, 20:22)

      [anonim] i-a raspuns lui Alui

  • -1 (15 voturi)    
    CINE E DE VINA ?????? (Sâmbătă, 25 mai 2013, 19:22)

    the [utilizator]

    pe vremea Trabanturilor si Daciilor nu se pomenea a
    sa ceva !!!
    acu' le-a dat la toti masini !!!
    si le-a facut si niste cioate de autostrazi sa se dea pe ele ... !!!
    • +3 (5 voturi)    
      pacat (Sâmbătă, 25 mai 2013, 20:15)

      kelye [utilizator] i-a raspuns lui the

      ca nu exista un font special pentru sarcasm, lumea se prinde mai greu...
  • 0 (18 voturi)    
    Sick Teer (Sâmbătă, 25 mai 2013, 19:27)

    AlinNeculai [utilizator]

    Nu mai spun ca avem si noi 200 de nenorociti de km de autostrada amarata cu doua amarate de benzi amarate de amarati ce suntem!
    Dar acolo unde poti in conditii de siguranta sa mergi si tu cu viteza acolo politia sta geana pe tine sa te ia, ascunsa prin benzinarii si wc-uri publice.
    Corect ar fi sa anunte zonele in care este pus radarul sa stii sa incetinesti nu sa ne jucam de-a luatul banului din buzunar SAU sa interzica la vanzare masinile cu peste 130km/ora!
    • -1 (5 voturi)    
      Si cine hotaraste acele conditii? (Sâmbătă, 25 mai 2013, 21:27)

      La Tour Eiffel [utilizator] i-a raspuns lui AlinNeculai

      Adica daca tu crezi despre tine ca e sigur sa mergi cu 200 la ora tre sa te credem pe cuvant? Dar poate tu crezi ca e sigur si la 250. Si iar toata lumea tre sa te creada pe cuvant. Fiindca si eu merg pe acelasi strazi ca si tine prefer totusi sa nu am incredere, nici in tine si nici in altii. Si daca toata lumea respecta regulile si cu putin noroc poate scap cu viata.
      • +2 (6 voturi)    
        Nu ca ar conta dar (Duminică, 26 mai 2013, 14:13)

        Alui [utilizator] i-a raspuns lui La Tour Eiffel

        Pe autostrada daca tu conduci cu 100km/h si te poveste o mașina cu 200 de km/h diferența de viteza între mașini e de 100 KM/h.
        Pe un drum normal dacă tu conduci cu 100 si te loveste o mașina de pe sens opus cu 200, diferența e de 300km/h între cele doua mașini. Deci pe autostrada e bine sa conduci cât mai rapid. Dacă conduci cu 130km/h si te loveste o mașina la 200km/h, diferența de de 70km/h(supravietuibil).
        • +1 (3 voturi)    
          Of..doare? (Duminică, 26 mai 2013, 21:33)

          Heruvim [utilizator] i-a raspuns lui Alui

          Zi sincer doare? Se zice ca nu.
        • 0 (2 voturi)    
          Bag sama ca esti bun la matematica. (Luni, 27 mai 2013, 9:15)

          Tommy Bahama [utilizator] i-a raspuns lui Alui

          Dar nu stii ce inseamna un accident intr-o tara civilizata, cu limta de 110km/h pe autostrada cu 4 benzi pe sens, in care mor 5 membri ai aceleiasi familii arzand in masina. Cel care a provocat accidentul era probabil doctor in matematica. Sau nu.
  • +6 (24 voturi)    
    Noi suntem romani!...si nu ne pasa! (Sâmbătă, 25 mai 2013, 19:38)

    Vasy BasyVasy Basyu [anonim]

    in tara noastra exista niste legi care ar trebui respectate (inclusiv cea care care stabileste regulile de circulatie)...dak toti romanii ar incerca sa respecte aceste legi ar da dovada de multa civilizatie si bun simt...cum romanii sunt corijenti la chestile astea atunci d-aia ne dam mari ca mergem cu 200 km/h, trecem pe rosu, depasim pe linia de tramvai, nu acordam prioritate...DAR CE NAIBA SUNTEM ROMANI...si ptr Sick Teer masinile au fost facute sa mearga cu peste 130 km/h numai pe rationament de marketing, adica sa te fraiereasca pe tine sa le cumperi...ca esti tare ca ai porsche fata de cel care are logan...tot acolo ne ducem toti
    • +4 (4 voturi)    
      Pai respecta si tu legile gramaticii! (Sâmbătă, 25 mai 2013, 22:13)

      Alui [utilizator] i-a raspuns lui Vasy BasyVasy Basyu

      Vezi "dak". Iar despre incalcatul legilor de circulație nu zice nimeni sa le incalci, deși in România e imposibil in majoritatea cazurilor daca nu vrei sa faci 300 de km in doua zile. Chestia e ca stirea asta cu 200 de Km/h e de umplutura. Se întâmpla zilnic.
    • +5 (5 voturi)    
      Las-o balta! (Duminică, 26 mai 2013, 8:47)

      AlinNeculai [utilizator] i-a raspuns lui Vasy BasyVasy Basyu

      Atunci din ratiuni de marketing sa se dea voie si la vazari de arme dar sa n-ai voie sa le folosesti, sa se dea voie si la vanzari de droguri dar sa fie interzis sa le folosesti.
      Adevarul este ca uneori trebuie sa mergi cu 150km/h si nu stii unde este sigur sa o faci si unde TREBUIE sa cobori viteza. Niste avertizari ale radarelor ar fi utile si politistii care stau ascunsi in alte zone decat acestea avertizate ar trebui demisi din functii!
      Nu vorbesc de autobahn unde nu este limita de viteza dar in alte tari este avertizat radarul politiei, nu permit contribuabilii raportul asta de forta din partea celor platiti de ei, s-au revoltat de atitudinea asta de vanatori josnici. Au incercat si politistii straini aceeasi magarie, dar spiritul civic a dat cu ei de pamant de nu s-au vazut!
      Doar aici ar trebui sa mi se faca pielea gainii ca "uite dom'ne ce a putut sa faca" ! Bagati cip-uri la inmatricularea in Romania care sa limiteze viteza la 140km/h sau bagati semne de averizare radar! Lasati panda! Tot cu mentalitatea sovietica ati ramas!
      • +1 (3 voturi)    
        Plus unu pentru cipuri (Duminică, 26 mai 2013, 21:35)

        Heruvim [utilizator] i-a raspuns lui AlinNeculai

        In germania nu e limita de viteza pentru ca daca ar fi nu ar mai exista nici un motiv de marketing pentru producatorii de masini sa le faca asa de rapide.

        Sunt de acord cu cipuri de limitare a vitezei.
  • -1 (7 voturi)    
    130 kmh ? (Sâmbătă, 25 mai 2013, 20:31)

    rollotoma [utilizator]

    E o prostie regula asta cu 130 de kmh. In Germania e foarte fain, simti ca esti liber.
  • 0 (6 voturi)    
    Uni oameni is chiar .... (Duminică, 26 mai 2013, 0:59)

    falcoind [utilizator]

    "(4) Limitele maxime de viteza, în afara localitatilor, sunt:
    a) pe autostrazi - 130 km/h;
    b) pe drumurile expres sau pe cele nationale europene (E) - 100km/h;
    c) pe celelalte categorii de drumuri - 90 km/h."
    Decretul nr.318/1980

    Am luat la minusuri la greu cu un comentariu anterior ,
    In 1980 limita era 130 km /h parc auto gen dacia 1300, lada 1500, trabant etc , in 2013 limita de viteza pe autostrada in Ro tot 130km/h, hai sa fim seriosi daca limita asta nu ar trebui revizuita atunci ar trebui obligati toti producatori de masini sa introduca limitare electronica la 130km/h . Iar cei care cred ca un porsche cu 200 km/h e mai periculos decit o dacia 1300 cu 80-90km/h ( pe autobanda nu vorbim de localitate unde e cu totul altceva) le doresc doar sa aiba si ei seansa sa conduca o masina buna macar odata in viata. Noi ceilalti "fraieri" putem conduce in Germania macar fara limitare pe majoritatea autostrazilor , atentie nu in localitate unde mi se pare normal sa fii taxat daca depasesti limita legala sau pe portiunile in lucru , apropo la ei limitarea electronica se face la 250 km/ora la majoritatea modelelor , porsche e una din marcile care nu are asa ceva .
    • 0 (2 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Duminică, 26 mai 2013, 17:52)

      [anonim] i-a raspuns lui falcoind

    • +1 (3 voturi)    
      Si alte pareri (Duminică, 26 mai 2013, 21:39)

      Heruvim [utilizator] i-a raspuns lui falcoind

      In Germania iti suspenda permisul daca dai flashuri. E ok? Sa se aplice TOATA legislatia. E bine asa?

      Germania = super industrie + super taxe
      Romania = nema industrie + nema taxe

      Sau mai bine: ia marsh tu in germania si da-te pe autostrazile lor si lasa-ne pe noi aici da? Sau mai bine sinucide-te.

      Eu unul daca vre-un cretin dintr-asta care se da cu viteza mi-ar omora un membru al familiei - stiu ca nu s-ar duce la puscarie. Dar ma duc eu. Dupa cu ii iau gatul.
  • +1 (5 voturi)    
    A si am uitat .. (Duminică, 26 mai 2013, 1:07)

    falcoind [utilizator]

    Germania e una din tarile cu cele mai putine acidente rutiere raportat la km parcursi , iar Romania tara cu cei mai multi conducatori auto care si-au luat examenul in "Arges" adica cu doua sticle de bautura si citeva sute in plic , plus cei mai multi conducatori care nu corespund d.p.d.v. medical , ei prezita adevaratul risc impreuna cu lipsa totatala de infrastructura nu o fatuca care pe un drum gol a zis si ea sa vada ce poate masina, hai ca m-am enervat de atita prostie , somn usor natiune "FNI" vegheaza asupra ta dormi in pace .
  • +4 (6 voturi)    
    continuare la articol (Duminică, 26 mai 2013, 12:12)

    Ambalezu [utilizator]

    ....si dupa 2 zile politistul impertinent i-a inapoiat tinerei permisul inapoi cu scuzele de rigoare, pentru ca seful de la circulatie ia bagat in cap cu amenintarile specifice faptul ca tanara este fiica sau amanta nu stiu carui domn.... si ca de acum incolo trebuie sa invete pe de rost cateva zeci de numere de circulatie pe care niciodata in viata asta si in cea viitoare nu are voie sa le opreasca.
    p.s. un agent de circulatie din Tulcea a fost conditionat pentru pastrarea in serviciu de invatarea unor numere pe care nu are voie sa le opreasca in trafic, iar omul a concluzionat scurt - nu mai opresc masini de lux pentru ca imi pierd slujba.