Victor Ponta: Sistemul penitenciar nu mai rezista la gradul de ocupare, dar asta nu are legatura cu Becali

de R.M.     HotNews.ro
Vineri, 24 mai 2013, 18:06 Actualitate | Esenţial


Inchisorile din Romania sunt foarte aglomerate, iar statul poate suferi condamnari la Curtea Europeana a Drepturilor Omului (CEDO) din aceasta cauza, considera premierul Victor Ponta, care sustine insa ca aceasta idee nu are legatura cu o eventuala gratiere a lui Gigi Becali.

"Avem o mare problema apropos de regimul penitenciar, de aglomerarea regimului penitenciar. In perioada urmatoare, o sa avem la CEDO probleme mari pe aceasta tema. Asta nu inseamna ca neaparat trebuie sa avem mai putini detinuti, e vorba insa de faptul ca sistemul penitenciar din Romania practic nu mai rezista la gradul de ocupare si o sa fim - probabil, sper sa nu se intample, dar...- o sa fim, o sa incepem sa avem condamnari pe aceasta tema la CEDO", a spus Ponta, citat de agentia Mediafax.

El a sustinut ca aceasta idee nu are legatura cu o eventuala gratiere a lui Gigi Becali si a precizat ca rezolvarea problemei depinde de asigurarea banilor necesari sistemului penitenciar, in conditiile in care insa fonduri trebuie alocate din buget si pentru spitale sau scoli.

Intrebat de jurnalisti daca realizarea unor penitenciare private nu poate reprezenta o solutie, Ponta a aratat ca acest lucru presupune ca o firma privata sa construiasca penitenciarul, dar costurile de exploatare trebuie acoperite tot din buget.

George Becali a fost condamnat definitiv, luni, de instanta suprema la trei ani de inchisoare cu executare in dosarul schimbului de terenuri cu MApN, iar fostul ministru Victor Babiuc si fostul sef al Statului Major General Dumitru Cioflina au primit cate doi ani de inchisoare, tot cu executare.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1922 vizualizari

  • +10 (10 voturi)    
    The prison (Vineri, 24 mai 2013, 18:43)

    self [utilizator]

    Mai face-ti puscarii don Ponta, as contribui si eu cu ceva, ...benevol.
    • +2 (2 voturi)    
      Becali a pus la bataie 10 mil. Euro pt. eliberare (Vineri, 24 mai 2013, 21:18)

      dumitrica [utilizator] i-a raspuns lui self

      Becali a promis, lui Ponta si Antonescu, cite 5 mil. la fiecare daca fac lobby pentru eliberrea sa si il scapa de arest.
  • +15 (15 voturi)    
    Ameteala marca Ponta (Vineri, 24 mai 2013, 18:48)

    uluit [utilizator]

    Daca inchisorile sunt "foarte" aglomerate... atunci gasiti-le infractorilor mai multe locuri in Parlament.
    Hai ca-i spatios, iar unii colegi se vor bucura foarte mult.
  • +11 (11 voturi)    
    La mare strimtoare (Vineri, 24 mai 2013, 19:10)

    ipolitic [utilizator]

    Bine ca a precizat ca nu are legatura cu Becali,
    ca cine stie ce am fi crezut.
    Poate totusi are legatura cu altii cativa, care abia
    urmeaza..
    Sau putem astepta ca in curind se va anunta
    intrarea in insolventa a penitenciarelor?
    Nici o grija, il avem pe Borza.
    • +3 (3 voturi)    
      te inseli (Vineri, 24 mai 2013, 20:56)

      invalidprotocol [utilizator] i-a raspuns lui ipolitic

      Tu chiar crezi ca s-ar face atata tam tam pentru Becali? A aruncat unul piatra si acum gata, Becali in sus, Becali in jos. Sa fim seriosi, poate pregatesc terenul pentru Voiculescu sau cineva cu aceeasi greutate, nicidecum pentru un pacalici. Dar astea sunt basme, n-ar face Ponta o asemenea greseala, are el multe bube dar stie sa se mentina in top in sondaje (cel putin pana acum).

      In plus cel putin in presa se specifica ca proiectul contine niste exceptii, printre care sechestrarea de persoane, una din infractiunile pentru care a fost condamnat Becali. Asta inseamna ca si daca prin absurd deputatii ar aproba o asemenea tampenie, Becali tot n-ar fi eliberat.
  • +3 (3 voturi)    
    ciudata (Vineri, 24 mai 2013, 19:29)

    Snitzelvienez [utilizator]

    coincidenta nu?
  • +3 (3 voturi)    
    la locul de munca sa se dea... (Vineri, 24 mai 2013, 19:40)

    exilatul [utilizator]

    pedepsele...astfel toti escrocii din parlament vor fi multumiti..
  • +2 (2 voturi)    
    bagati-i in adaposturi pentru caini (Vineri, 24 mai 2013, 19:59)

    jackalphonse [utilizator]

    ca oricum ong-rile elibereaza potaile la o jumatate de ora dupa ce sunt aduse acolo.
  • +4 (4 voturi)    
    puscarii (Vineri, 24 mai 2013, 20:07)

    codrean [utilizator]

    Reactivati Periprava, Sighet,Rramnicu-Sarat . Avem una din cele mai reduse populatii penitenciare la o infractionalitate mare. Am vazut cheltuielile per-detinut; mi se par exagerate. E totusi inchisoare, nu pension !
  • +5 (5 voturi)    
    Fără titlu, că nu-l găsesc (Vineri, 24 mai 2013, 20:10)

    felis_tigris [utilizator]

    Se pare că a înnebunit lupu'!
    Puşcăria nu mai are locuri.
    Deci vom atenta, ucide, viola, jefui, fura etc. fără număr, doar pentru că puşcăria nu mai are locuri.
    Sau vor fi locuri doar pentru cine fură o pâine, de foame, ăstora le vom da închisoare pe viaţă, pentru că şi-o merită, nu-i aşa?
    Auzisem până acum doar: nu avem bani pentru spitale, bolnavii trebuie să moară, nu avem bani pentru pensionari, pensionarii trebuie să moară, nu avem bani pentru educatie, educatia trebuie sa moară, dar acum aud ceva nou, de te cutremuri...
  • +3 (3 voturi)    
    Functia cognitiva a d-lui Ponta.... (Vineri, 24 mai 2013, 20:16)

    minus [utilizator]

    a devenit foarte vioaie.
    Acum cunoaste ce inainte nici nu banuia.

    Eu zic ca ar fi pacat sa intrerupa serialul "GB la odihna". Mai sunt destule episoade de dat: primul dus, prima intalnire fara voia gardienilor, primul sarut, prima cearta.....

    Nu este de neglijat nici functia profund educativa a așezământului, in sensul ca GB a ajuns in sfarsit la facultate (dupa ce afara si-a dat bac-ul, dar si licenta, la pachet!). Cred ca GB urmeaza studii post doctorale... dupa ce iese poate fi cooptat in Consiliul Suprem de Apărare a Ţării , doar are studii de specialitate cu un fost Sef de Stat Major. Care sef- sa vezi minune- nu mai are nici el loc in puscarie!
  • +2 (2 voturi)    
    lasa (Vineri, 24 mai 2013, 20:41)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    mai nea viktore, ca sint destule spitale si scoli, acum e momentul pentru puscarii. Puscarii si autostrazi, fa matale de-astea si vei fi pomenit.
  • +3 (5 voturi)    
    mitocanul de Ponta (Vineri, 24 mai 2013, 21:06)

    pragmatism [utilizator]

    Dupa aceasta declaratie ... Ponta ar trebui sa-si muste limba aia toxica pt ca i-a spus Monicai Macovei mizeriile alea. Se pare ca doamna Macovei a intuit corect intentia lui Ponta de a "rezolva" pb detinutilor prin gratiere colectiva!
  • +2 (2 voturi)    
    Plagiatorul (Vineri, 24 mai 2013, 23:10)

    nano2k [utilizator]

    Plagiatorul poate chiar nu se gandeste la Becali, poate se gandeste la el insusi.
  • +3 (3 voturi)    
    Spurcat esti la punga mai Ponta! (Vineri, 24 mai 2013, 23:25)

    un dac [utilizator]

    Adica CEDO ne va condamna pentru ca avem multi condamnati? Pai parca UE zicea ca avem multi corupti, iar coruptii din puscarie ii poti numara pe degetel de la o mana ciunga.
    Faptul ca Ponta contrapune beeeep detinutii beeeep sanatatii si educatiei inseamna ca el este beeep mama
    lui beeep de beeep si cei care l-au votat beeep, dar si cei care il cor vota beeep mama lui din nou beeeep!
    Haide mai! Chiar asa de prosti suntem? Mizeria asta depaseste plagiatul.

    Sloganul aceste campanii?: Violatori din toate cartierele, resemnati-va! CEDO va vrea liberi!
  • +3 (3 voturi)    
    puscariile =statiuni de odihna tratament si recupe (Vineri, 24 mai 2013, 23:28)

    andreesanu [utilizator]

    Daca ati denaturat regimul penitenciarelor si le-at transformat in loc de recreere,odihna ,tratament gratuit pentru :hoti;excroci,mafioti,criminali este normal sa se umple statiunile.
    Unde ai pomenit sa muncesti cu un salariu de 400 de lei, asta era oferta celor de la fortele de munca,
    iar pentru un puscarias se cheltuie pe luna 27 de milioane de la noi din taxele platite de noi.
    Terminati cu absurditatile astea ,scoatet-ii la munc,
    dati-le mincaredupa cit produc ,sa-si plateasca apa,curentul mincarea,hainele,incalzirea ,paza din muncalor nu din banii mei ,de ce inconstienta asta ?,de ce bataia de joc pe contribuabil sa sustina derbedeii,hotii,curvele,criminalii,violatorii,excrocii ??
    Procedind tot asa nu v-a scadea infractionalitatea,va creste,viata din puscarii nu-i impresioneaza,nu-i sperie,in puscarii au confortul pe care nu si-l pot permite prin munca cinstita ,si astai anomalia,ridicolul.