VIDEO Traian Basescu si Anders Fogh Rasmussen au refuzat sa comenteze subiectul privind numirea unui roman in fruntea NATO

de R.M.     HotNews.ro
Vineri, 24 mai 2013, 14:06 Actualitate | Esenţial


Presedintele Traian Basescu si secretarul general al NATO, Anders Fogh Rasmussen, au refuzat sa comenteze posibilitatea ca un roman sa fie numit in fruntea Aliantei nord-atlantice.

Cei doi oficiali au fost intrebati de ziaristi, intr-o conferinta comuna de presa, cum comenteaza aceste informatii.

Traian Basescu a precizat ca doreste sa raspunda primul, inaintea secretarului general al NATO: "In momentul de fata Romania nu a declansat nicio procedura diplomatica sau de alta natura legata de aceasta functie. Este prematur iar actualul secretar general mai are inca un an si jumatate de mandat, doar presa de la noi e foarte grabita", a precizat el.

Rassmusen a declarat ca raspunsul sau este "in aceeasi linie cu cel al presedintelui".

"Mandatul meu nu va expira pana la finele lui iunie 2014. E mult, mult prea devreme sa inceapa discutiile cu cine ar putea fi succesorul meu", a precizat oficialul danez, adaugand: "Exista multi politicieni talentati in statele aliate care ar putea sa ocupe aceasta pozitie. Trebuie sa asteptam si sa discutam aceasta chestiune".

Intrebat concret daca Traian Basescu sau Mircea Geoana au calitatile necesare pentru o astfel de functie, secretarul general al NATO a subliniat: "Nu comentez pe niciun fel de nume, cred ca este mult prea devreme sa discutam acest subiect".

Presa a speculat recent ca Traian Basescu ar putea ocupa functia de secretar general al NATO iar premierul Victor Ponta declarase in urma cu trei saptamani ca un roman ii ceruse sprijinul pentru acest post, fara a spune insa despre cine e vorba. Ponta a precizat atunci ca nu Traian Basescu i-a solicitat acest sprijin.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2455 vizualizari

  • +3 (9 voturi)    
    armata trăgea în civili, prin 89 (Vineri, 24 mai 2013, 14:12)

    visio [utilizator]

    iar acum vrea șefia NATO...îmi voi cumpăra câteva curci să le binedispun....
    • -3 (9 voturi)    
      corect visio (Vineri, 24 mai 2013, 14:50)

      jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui visio

      la ce sa te astepti cand ai o tara condusa de un securist si un guvern obedient unui alt securist.
      • -1 (1 vot)    
        câteva posibilități și variante (Vineri, 24 mai 2013, 16:05)

        visio [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

        1. asta cu securistul de serviciu este expirată de foarte multă vreme; nu știu cât de veche este ideea, însă nu m-a impresionat, nici la Revoluție nici după; a fost motivul oficial pt scoaterea armatei în stradă; când securiștii s-au predat armatei, a intervenit scenariul teroriștilor antrenați de Ceaușescu, etc;
        să închei discuția despre securitate, orice român are obligația să apere (cu orice mijlace) valorile românești; indiferent că ești securist sau nu, ai obligația să îți aperi țara, valorile și confrații; asta spune Constituția României; că majoritatea românilor votează pe 1kg de făină, este altă discuție; marile națiuni au făcut din statutul propriilor țări, un brand de țară; că vorbim de democrația SUA sau de precizia nemțească, principiul s-a branduit și este un mod de viață; desigur că românii inculți caută orice fel de scuze și motive însă preferă să plece de acasă pe 700 lei sau să plagieze;
        2. dacă turnătorul felix dădea rezultate la guvernare era bun? deși fusese turnător? desigur că această întrebare este o aberație într-o societate normală; însă în Românie este la modă plagiatul, turnătoria; m-am săturat să acuz dictatura când aceleași apucături le văd și în democrația înforitoare din România lui 2013;
        3. imaginează-ți România prezidată de DD; crezi că incompletul dan diaconescu ar fi răspunsul la cerințele ”pieței”? cu ce crezi că este mai presus dd decât felix, căcărău sau plagiatorul ponta? personal, îi consider nulități depline;
        4. ca și contraexemplu, să vorbim de Putin; poate nu este cel mai bun exemplu, însă Rusia își impune punctul de vedere, europa se roagă de Rusia să îi dea gaze, etc;
        5. nu mă intersează cine este Președintele țării sau cine guvernează țara atâta vreme cât salariul meu este de 3k eur/lună, atâtă vreme cât interesele românilor sunt bine reprezentate în lumea civilizată;
        6. numai de noi depinde să ne alegem politicieni, securiști, economiști, fotbaliști, etc, atât de competenți încât în România să se poată trăi omenește.
    • -3 (7 voturi)    
      ai fost pe atunci pe acolo? (Vineri, 24 mai 2013, 15:32)

      Lucian* [utilizator] i-a raspuns lui visio

      ar merita sa vorbesti cu cativa soldati de atunci si sa vedem cam ce parere o sa mai ai.
      Apropos, ar merita sa vorbesti si cu adevaratii veterani de atunci.
      • +2 (2 voturi)    
        vezi cum treceaau tab-urile peste civili (Vineri, 24 mai 2013, 16:09)

        visio [utilizator] i-a raspuns lui Lucian*

        și apoi deranjează-mă cu idei mai mult sau mai puțin corecte...
        în genral, este bine să respecți timpul unui individ chiar dacă nu îl cunoști, sau chiar dacă mori de curiozitate...
  • +5 (9 voturi)    
    Antena 3 ...intrebare penibila (Vineri, 24 mai 2013, 14:31)

    Gryphus [utilizator]

    cum sa intrebi asa ceva? doar niste nagajati USL puteau intreba daca Geoana are vreo sansa de parca Rasmussen ar face alegerea...PENIBIL

    Ducaru tocmai a fost avansatdeci Romania NU mai are niciosa nsa la conducerea NATO, e clar.
    • +1 (1 vot)    
      si la ce ne foloseste? (Vineri, 24 mai 2013, 15:35)

      Lucian* [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

      asta ar fi intrebarea corecta.
      La ce ne-ar folosi?
      • 0 (2 voturi)    
        fala noastra si mandria ! (Vineri, 24 mai 2013, 16:11)

        nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui Lucian*

        mircea joana, Romania ! :))
  • +2 (4 voturi)    
    mai degraba Turcia (Vineri, 24 mai 2013, 15:34)

    Lucian* [utilizator]

    tinand cont de contributia la bugetul de aparare mai degraba Turcia are sanse decat Romania.
    Romania are un buget de aparare penibil si la cei care spun ca ne apara Uncle Sam raspunsul este ca nu ne va apara decat daca are ceva de castigat si nu prea are.
    • -1 (1 vot)    
      aha (Vineri, 24 mai 2013, 17:26)

      Xorciser [utilizator] i-a raspuns lui Lucian*

      Si omul asta care e acum secretar general NATO e dintr-o superputere militara bag seama...
  • +1 (1 vot)    
    Basescu are nevoie urgent (Vineri, 24 mai 2013, 20:50)

    Shaolin [utilizator]

    Basescu are nevoie urgent de un astfel de post.

    Poate fi singurul lucru ce sta intre el si puscarie. Tovarasul mai are de raspuns la multe intrebari (penale).