Liviu Dragnea: Regiunile circulare sunt mai functionale decat cele cu forma alungita / Vicepremierul a prezentat trei posibile modele de functionare a viitoarelor regiuni

de V.M.     HotNews.ro
Joi, 23 mai 2013, 17:44 Actualitate | Esenţial


Regiunile care au o forma relativ circulara sunt mai functionale decat regiunile care au o forma alungita, a declarat, joi, la Iasi, vicepremierul Liviu Dragnea, in timpul primei dezbateri organizate de Ministerul Dezvoltarii Regionale si Administratiei Publice (MDRAP) la nivel local cu privire la procesul de regionalizare-descentralizare, transmite Agerpres.

Totodata Liviu Dragnea a apreciat ca o alta problema a regiunilor de forma alungita este cea a costurilor de transport si al accesului catre resedinta regionala. In schimb, sustine acesta, intr-o regiune de forma circulara, exista un echilibru intre localitatile din interiorul regiunii.

"Forma regiunilor este foarte simpla, se vede cu ochiul liber. Este clar ca distantele la regiunile cu forma alungita sunt mult mai mari. Ganditi-va cat ar avea de mers un cetatean din sudul regiunii alungite pana in celalalt capat sau pana la sediul regiunii", a spus vicepremierul Liviu Dragnea.

El a apreciat ca o regiune eficienta are nevoie de un teritoriu suficient de mare, de minim patru judete, pentru a avea o varietate cat mai mare de resurse de dezvoltare.

Liviu Dragnea a afirmat, totodata, ca intr-o regiune este nevoie sa existe cel putin un centru universitar regional, un spital regional, un aeroport, una sau mai multe conexiuni cu drumurile nationale importante etc.

"Deci, e nevoie de o dimensiune suficient de mare incat sa inglobeze toate aceste elemente, care sunt de fapt sursele de dezvoltare a acelei regiuni", a mai spus vicepremierul.

In ceea ce priveste fluxurile economice, cele comerciale, mobilitatea demografica, Dragnea considera ca este bine ca acestea sa fie orientate catre interiorul regiunii si nu spre exterior.

"Asta inseamna ca viitoarele regiuni trebuie sa fie realizate in asa fel incat toate fluxurile comerciale, demografice, economice sa fie orientate din exteriorul regiunii catre interiorul regiunii. Altfel inseamna ca resursele ies din regiune, asta inseamna ca dezvoltarea iese din regiune sau mai rau, daca regiunile vor fi decupate, vor fi trasate, netinand cont de acest fluxuri, pe care vi le puteti imagina ca si o retea sanguina, este ca si cum i-ai taia sangele care trebuie sa ajunga sa hraneasca organismul", a spus vicepremierul.

Dragnea a prezentat trei posibile modele de functionare a viitoarelor regiuni


Ministrul Dezvoltarii Regionale si Administratiei Publice a mai declarat joi, la Iasi, ca sunt trei posibile modele in ceea ce priveste regiunile si descentralizarea.

Liviu Dragnea a aratat ca unul dintre aceste modele este cel monopolar, "cel impus de jos", in care intr-o regiune exista un singur centru urban foarte dezvoltat. Inconvenientul acestei variante este legat de faptul ca dezvoltarea generata de acest model monopolar nu va ajunge spre zonele de periferice ale regiunii, a precizat vicepremierul.

"Uitati-va, raza de dezvoltare care poate emana de la centrul respectiv este totusi limitata", a spus, in context, Liviu Dragnea.

Cel de-al doilea model prezentat de ministrul Dragnea, cel bipolar, unde sunt poli de dezvoltare in regiune, ar putea duce la o dezvoltare mai mare decat modelul monopolar, dar, ca si in primul caz, ar putea ramane zone periferice care risca sa nu se dezvolte suficient de mult.

Cel de-al treilea model - pentru care vicepremierul si-a aratat sustinerea - este sistemul multipolar, cu centre de dezvoltare in fiecare judet, in cadrul caruia, afirma Liviu Dragnea, "fiecare sa devina centru de dezvoltare prin programele si mecanismele financiare care vor fi puse in practica incepand cu ianuarie anul viitor".






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















5487 vizualizari

  • +7 (7 voturi)    
    :) (Joi, 23 mai 2013, 17:57)

    Analfabet [utilizator]

    pai solutia este evidenta, un mix intre cele 3 solutii...fiecare unde se impune. una cu 1 pol, alta cu 2, alta cu mai multi. si asa lasati, naibii, dobrogea in pace si dai sanse mai mari si moldovei de sud sa sa recupereze deficitul de dezvoltare.
    • +1 (1 vot)    
      pt. alfabetizare........... (Vineri, 24 mai 2013, 15:14)

      oxxxxxyyyyya [utilizator] i-a raspuns lui Analfabet

      moldova de sud =jud.galati +jud. vrancea

      muntenia de nord=jud.buzau+jud. braila

      ............asta,.asa....pt. cunostinte generale.......nu sunt prop. de regionalizare.
  • +10 (18 voturi)    
    alungite dorso-ventral!!!! (Joi, 23 mai 2013, 17:57)

    sisipisi [utilizator]

    Mergind pe acest principiu imbecil si aberant, Suedia, Norvegia, Italia, Austria sint tari falimentare din punct de vedere administrativ in vreme ce Romania, Polonia sau Franta ar avea premise de functionalitate mai buna, dar, ghinion!, au capitale excentrice. Uitasem sa precizez, afirmatiile sint valabile pentru secolul XVIII-XIX, caci incepind din secolul XX, si mai abitir in secolul XXI, comunicatiile si transporturile rapide contracareaza diferentele rezultate din localizare. Pe zi ce trece incerc convingerea ca Dragnea e un fel de Udre cu sexul schimbat. Vuittoanele Whoodrei sint secretarele Dragnei.
  • +14 (14 voturi)    
    ....... (Joi, 23 mai 2013, 18:03)

    bogdanlungu [utilizator]

    eu cred ca regiunile in V sunt si mai bune. daca se poate un V6 sau chiar un V12.
  • +14 (14 voturi)    
    Bine mai atunci fugi cu cercul (Joi, 23 mai 2013, 18:13)

    linarel [utilizator]

    ce texte puteti avea .
  • +12 (12 voturi)    
    Genial (Joi, 23 mai 2013, 18:29)

    un dac [utilizator]

    Intr-un cerc raza este mai mica decat diametrul, la dreptungi lungimea este mai mare decat latimea, iar daca in functie de spital si aeroport sau de geografia judetelor o regiune va iesi triunghi, vom avea grija sa fie echilateral. Contribuabilii vor parcurge pt plata taxelor un drum egal de la un varf la altul. Du-te bai la mortii tai sa le spui nimic.
  • +10 (10 voturi)    
    Nu inteleg... (Joi, 23 mai 2013, 18:35)

    Catz Kitty [utilizator]

    ... de ce "oamenii politici" se mai si exprima verbal. "No comment" este deajuns si arata o oarecare "ratiune superioara" :)
  • +11 (11 voturi)    
    Unii o au mai ciculara, altii mai alungita (Joi, 23 mai 2013, 18:43)

    ipolitic [utilizator]

    Pai, cînd ai de comunicat ceva pe teritoriu,
    trimiți o circulara. Cine mai auzit sa trimiți o alungita?
  • +6 (6 voturi)    
    cei patru evanghelisti (Joi, 23 mai 2013, 18:52)

    nash pandelica [utilizator]

    ar fi doi, ca a treia variant este cam ce este azi.
    adica, daca faci centre de dezvoltare in fiecare judet, care'i kikirezu sa mai ai regiune >?
    adica, vei avea o gramada de amploaiati, certandu'se intre ei, tragand spuza pe propria turta.
    singura cheste cu regiunea, in cazul asta, este ca nu se mai duc sa se planga la bucurestif, unde guvernul poate dormi linistit.
    si, daca vreunul ar indrazni sa bata drumul bucurestilor, va fi pe data ...directionat, in romaneasca mai veche, dat afara si trimis la ..guvernator.
    si uite asa, trai nineaco pe banul public, ca fiscu' vegheaza.
    vom intari disciplina fiscala.:))
    ca e musai.

    am alta propunere. sa se stabileasca centrul regional in regiunea vecina. :)

    apropos, in sua, capitala statului nu este orasul cel mai mare din stat,
    Albany in statul ny, Austin in texas, Trenton in new jersey,, Harrisburg in Pennsylvania, etc.
    multe nici nu sunt in centrul statului.
    au fost alese special, pentru ca administratia sa nu fie deranjata de alte activitati, economice, culturale.

    dece n'ar fi capitale orase ca roman, slobozia, gaesti, caracal, caransebes, etc.?!
  • +7 (9 voturi)    
    Aceeasi Marie dar cu alta palarie (Joi, 23 mai 2013, 19:07)

    creierul [utilizator]

    Ce incearca ”politicienii” nostri de fapt, sunt doar forme fara fond. Fara regionalizare nu se pot dezvolta judetele patriei?! Eu cred ca mai repede nu se pot dezvolta fara oameni onesti si pregatiti. Ce vor sa ne demonstreze acesti guvernanti, ca incearca sa schimbe Romania? Atunci sa inceapa prin a nu mai fi corupti si a nu mai fura statul!
  • +7 (7 voturi)    
    Asta se poate inscrie la "din putul gandirii" (Joi, 23 mai 2013, 19:14)

    Ion B [utilizator]

    Cu mari sanse sa iasa pe primul loc.
    La asa alegatori, asa alesi.
    Dixit.
    • +1 (1 vot)    
      giga (Vineri, 24 mai 2013, 13:52)

      sisipisi [utilizator] i-a raspuns lui Ion B

      Da, mai ales asta: "Forma regiunilor este foarte simpla, se vede cu ochiul liber."
  • +6 (8 voturi)    
    Fascinatia topologiei.... (Joi, 23 mai 2013, 19:37)

    minus [utilizator]

    Oamenii care se declara "de stanga" sunt fascinati de topologia formei.
    Cam asa cum pe vremea lui Hrusciov, URSS descoperise beneficiile culturii porumbului in patrat.

    Cred ca cel mai potrivit model al Romaniei este teoria cercurilor deferente şi epicicloidale ale lui Ptolemeu, esenta modelului fiind PSD-ul ca buric al Univesului.
  • +4 (4 voturi)    
    pentru Dragnea (Joi, 23 mai 2013, 20:34)

    taranistu [utilizator]

    ”du-te mai sa te dai cu cercul!”
    • +1 (1 vot)    
      trebuie sa recunosti (Joi, 23 mai 2013, 23:02)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui taranistu

      ca de la prof. bonbo multe oo, pana la dr. dottore,
      tot o invarteala in cerc.
      deci, invartelile in cercuri, anumite cercurif, sunt de baza la usl'am.
  • +4 (4 voturi)    
    in realitate... (Joi, 23 mai 2013, 20:36)

    andimi [utilizator]

    in realitate, oamenii nu sunt deloc convinsi ca trebuie aceasta regionalizare? de ce o facem? la ce ne foloseste noua? daca inventam regiuni de ce mai pastram judetele? oamenii insa vor vota cu picioarele, nu vor gindi si ne vom complica inutil existenta cu un nou rind de birocrati!
  • +5 (5 voturi)    
    regionalizare-descentralizare..... (Joi, 23 mai 2013, 20:36)

    translativus [utilizator]

    .....feudalizare-destructurare.
    Dupa "regionalizare", vor aparea miscarile independentiste la care, pe langa tradatorii locali, vor pune vartos umarul si vecinii "binevoitori" si eventual cativa printi care nu au sanse la tron in tarile lor si care vor putea fi unsi monarhi in noile "structuri independente".
    Totodata se va putea infinta si un regat al rromilor (rege deja exista) si astfel, Europa va scapa (crede ea) de o problema din ce in ce mai presanta, jenanta si costisitoare in bani si voturi.
    Deja discutiile sunt despre cum va fi impartita Romania si nimeni nu isi mai pune intrebarea DE CE sa fie impartita ?
    A fost odata Romania !
  • +4 (4 voturi)    
    Sa se regionalizeze primesc, (Joi, 23 mai 2013, 23:40)

    ZeroAbsolut [utilizator]

    dar sa nu se schimbe nimic, doar fondurile europene sa intre in buzunarele mele fara fund, iar voi, sarantocilor, sa votati USL pana la adanci batraneti.

    "Cel de-al treilea model - pentru care vicepremierul si-a aratat sustinerea - este sistemul multipolar, cu centre de dezvoltare in fiecare judet, in cadrul caruia, afirma Liviu Dragnea, "fiecare sa devina centru de dezvoltare prin programele si mecanismele financiare care vor fi puse in practica incepand cu ianuarie anul viitor"" - adica sa avem aceleasi municipii resedinta de judet care sa fie centrele judetelor si sa mai punem peste ele un baron regional care sa suga egal de la toate, sa nu cumva sa fuga naibii resursele la regiunile vecine. GENIAL ! Trebuie urgent clonat tovarasul Dragnea ca sa ajunga cate unul pentru fiecare regiune =))
  • +2 (2 voturi)    
    mare tampit (Vineri, 24 mai 2013, 1:30)

    J_W [utilizator]

    Sau cum spunea Mark Twain:
    "It is better to remain silent and be thought a fool than to open one's mouth and remove all doubt"
  • +1 (1 vot)