VIDEO Legea gratierii a fost respinsa de Senat/ Sorin Rosca Stanescu: Sa facem impreuna un alt proiect de lege. Gratierea trebuie facuta intr-o societate umana o data la 10 ani, au trecut 12

de L.P.     HotNews.ro
Miercuri, 22 mai 2013, 12:51 Actualitate | Politic


Proiectul de lege care propune amnistia unor infractiuni cu pedepse privative de libertate pana la 4 ani si gratierea pedepselor cu inchisoarea pana la 6 ani a fost respins, miercuri, de Senat cu 84 de voturi impotriva si 12 voturi in favoare. Conform procedurii parlamentare, proiectul merge spre dezbatere la Camera Deputatilor, for decizional in acest caz.

Proiectul de lege a primit raport de respingere din partea Comisiei Juridice de la Senat iar Guvern a dat aviz negativ. In plenul Senatului, grupul PP-DD a cerut retrimiterea la comisie insa propunerea a fost respinsa cu 78 de voturi impotriva si doar 11 favorabile.



In cadrul dezbaterilor din plen, senatorul PNL, Sorin Rosca Stanescu a anuntat ca voteaza proiectul de lege si a pledat pentru initierea unei noi propuneri legislative in acest sens.
  • Sorin Rosca Stanescu: Nu ma numar printre semnatarii acestei legi dar martuirsesc ca m-a preocupat legea. Am avut mai multe discutii cu doamna Pivniceru si cu directorul penitenciarelor pentru a vedea daca este necesar sau nu un asemenea proiect de lege. Am discutat si m-am documentat in multe asociatii care se preocupa de drepturile omului si mi-am format un punct de vedere destul de solid. (...) In primul rand trebuie sa plecam de la ideea ca o lege nu se face pentru niste oameni si nu se respinge pentru niste oameni. Trebuie sa ne delimitam de o asemena prejudecata.(...) Chiar daca veti respinge astazi acest proiect de lege eu va rog sa mediati daca nu este cazul sa facem impreuna un nou proiect. De aceea exista amnistie si gratiere ca sa fie facute din cand in cand si o societate umana macar la 10 ani face asa ceva, au trecut 12. 
Initiativa legislativa a fost depusa de deputatii Madalin Voicu si Nicolae Paun si in 2012 insa a fost respinsa de Parlament. Initiatorii l-au depus din nou in februarie 2013.

Proiectul de lege merge la Camera Deputatilor spre dezbatere, care, conform procedurilor parlamentare este si forul decizional in acest caz.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4281 vizualizari

  • +37 (37 voturi)    
    jos kkrau (Miercuri, 22 mai 2013, 12:56)

    Snitzelvienez [utilizator]

    doar prin simplul fapt ca astfel de proiecte sunt acceptate pt dezbatere indica un cancer serios in aparatul administrativ al acestei tari..
    • -25 (29 voturi)    
      TE-AI TREZIT DIN SOMN... (Miercuri, 22 mai 2013, 14:36)

      father nicky [utilizator] i-a raspuns lui Snitzelvienez

      ...omule?! Papa si tu un snitzel si culca-te la loc! Noapte buna!
      • +8 (8 voturi)    
        Macar el s-a trezit.. (Miercuri, 22 mai 2013, 17:39)

        Alius [utilizator] i-a raspuns lui father nicky

        Tu dormi in continuare, vad.
    • +14 (14 voturi)    
      banu' vorbeste (Miercuri, 22 mai 2013, 15:47)

      jescu [utilizator] i-a raspuns lui Snitzelvienez

      Oameni cu foarte multi bani si influenta si care sunt in inchisoare, intervin pe la diverse partide, sau diversi parlamentari ca sa-i scoata din inchisoare cu orice pret. Nu mai conteaza ca justitia a muncit ani intregi pentru fiecare caz ca sa le dovedeasca vina...

      Deja aceasta grija a lui Sorin Rosca Stanescu pentru puscariasii tarii este penibila...Apropo, nici un politician nu a laudat justitia dupa procesul de saptamana asta in care au fost inchisi Babiuc si Becali, ca sa nu mai spun de "condoleantele" pe care le-au trimis diversi oameni politici vinovatilor...Mesajul transmis e ca justitia este satana si cei care s-au imbogatit prin smecherii sunt modelul de urmat. Sunt penibili...
  • +31 (31 voturi)    
    hmmm (Miercuri, 22 mai 2013, 13:07)

    adrian_rolland [utilizator]

    Se pare ca cei doi deputati vor sa-si elibereze conationalii.....
    • +9 (11 voturi)    
      DACA VREI SA FI CORECT... (Miercuri, 22 mai 2013, 14:58)

      father nicky [utilizator] i-a raspuns lui adrian_rolland

      ...trebuie sa spui "COETNICII"! Dar proiectul de lege propus de cei doi rromani este bun si util in contextul in care administratia penitenciarelor a anuntat public ca banii de mancare s-au terminat, iar banii de utilitati se vor termina in iunie a.c., au fost introduse in schema obiectivelor de paza si punctele trafo si tablourile electrice pentru ca nu cumva angajatii EON sa nu le taie si curentul electric pentru restantele la plata facturilor! In viitorul apropiat "rezidentii" din penitenciarele din Romania vor fi obligati sa-si plateasca sejurul "all-inclusive" si "bodyguarzii" din fonduri proprii! Se accepta si sponsorizari si contributii benevole de la clanurile mafiote si "firmele" de camatarie! Rezidentii intelectual vor contribui la aparitia unor publicatii de profil si vor forma echipe redactionale pentru postul de radio "Radio Celula" si postul TV "Antena6&6"! Pentru detalii si sugestii accesat site-urile "Universitatii Rahova" si ale "Academiei de Inalte Studii Fortul 13 Jilava"!
      • +9 (9 voturi)    
        Nu ai vrea tu (Miercuri, 22 mai 2013, 16:54)

        un dac [utilizator] i-a raspuns lui father nicky

        dimpreuna cu SRS sa propuneti mai degraba un proiect de lege care sa vizeze daunele provocate de hotii nemernici care conduc tara de 23 de ani? Pai doar cu 2% inchisorile ar concura cu Hilton.
        Adica in loc sa ne gandim cum dracului sa recuperam bani de la banditi, noi incercam sa-i eliberam ca nu mai au ce manca la puscarie.
        Stai linistit, nici Corneliu Coposu nu a avut curent electric sau mancare in celula, dar tot i-a dat Ilici cu bata in cap.
        Daca vroiau sa manance, trebuia sa mearga la munca, nu sa fure/dea in cap/violeze/ucida etc.
        • +1 (1 vot)    
          OK DACULE! (Miercuri, 22 mai 2013, 20:26)

          father nicky [utilizator] i-a raspuns lui un dac

          Sa facem si in Romania inchisori private clasificate cu "stele" ca si hotelurile si astfel am putea creste si numarul locurilor de munca! Putem chiar "importa" detinuti din alte tari pe care sa-i "reeducam" la noi si astfel, poate, nu o sa mai trebuiasca sa reciclam deseurile toxice si periculoase ale altora! Asta-i o varianta!
          Corneliu Coposu si cei din generatia domniei sale au fost detinuti politici, condamnati si incarcerati de regimul comunist pentru vina de a fi gandit si vorbit liber! Domnul Corneliu Coposu ca si ceilalti detinuti politici nu a avut dreptul "la munca" si a "beneficiat" de un regim de izolare severa timp de mai multi ani, timp in care a uitat sa vorbeasca! Dacule, vrei sa reinfintam inchisorile de trista amintire, vrei sa reinventam regimurile de exterminare fizica, vrei sa reinventam "reeducarea" de tip bolsevic?!
          • +3 (3 voturi)    
            hai mai taicutule (Miercuri, 22 mai 2013, 23:55)

            un dac [utilizator] i-a raspuns lui father nicky

            Nu putem construi in 30 de ani atat de mult incat sa importam detinuti. Avem clienti cu zecile de mii, intelectuali (cei care l-au exonerat pe PONTA de pare ca au studii superioare), tarani (cei care au votat de mai multe ori), oameni politici (aproape toti, desi eu cred ca toti), oameni de afaceri (gen Patriciu, cand a iesit pe piata libera a falimentat tot ce a atins, era prea obisnuit cu statul...), procurori. judecatori, doctori care iau spaga (mai ales cei care conditioneaza actul medical)...vrei sa mai continui? generalii care au omorat oameni la revolutie, minerii care au batut studenti, presedintele care a chemat minerii, politistii care iau spaga, pensionarii care s-au pensionat pe naspa, camatarii, revolutionarii care au stat in casa la revolutie, proxenetii, preotii care folosesc cutia milei pentru masini personale...opreste-ma Doamne, ca nu ne mai ajunge tot terenul agricol sa facem atatea puscarii.

            PS: Am avut vaga senzatie ca ma acuzi de bolsevism. Nu vreau sa reinfiintam nicio inchisoare, vreau doar sa ramana acolo unde le e locul cei putini care au fost trimisi la puscarie pe buna dreptate. O tara care nu mai are bani de puscarii este o tara care trebuie sa-si declare falimentul si sa se predea.
  • +11 (11 voturi)    
    ...Si borfasii vecinilor... (Miercuri, 22 mai 2013, 13:26)

    Atcika [utilizator]

    KKRAU ar fi in stare sa elibereze si borfasii din tarile vecine, nu namai pe ai nostri, ca sa iasa repede afara Becali si Voicu....RUSINE!!!
  • +18 (18 voturi)    
    Cum ramane cu parlamentul unicameral?? (Miercuri, 22 mai 2013, 14:16)

    LiviuX [utilizator]

    Citez: "Proiectul de lege merge la Camera Deputatilor spre dezbatere, care, conform procedurilor parlamentare este si forul decizional in acest caz." Pai daca oricum deputaii sunt cei care decid, de ce si-a mai batut capul senatul cu acest proiect? Ce rost mai are senatul? Nu e mai bine atunci asa cum am votat la referendum, parlament unicameral si max 300 parlamentari?
    • -4 (4 voturi)    
      E OLEACA MAI COMPLICAT LIVIUX... (Miercuri, 22 mai 2013, 20:00)

      father nicky [utilizator] i-a raspuns lui LiviuX

      ...te sfatuiesc sa pui mana pe cartea de istorie de clasa a-VIII-a si sa citest lectia despre CONSTITUTIILE ROMANIEI, dupa care mai discutam! O varianta mai simpla ar fi sa pui cele doua cuvinte cheie pe GOOGLE si poti sa obti cca.58.000 de raspunsuri in doar 0,18 secunde!
      • +1 (1 vot)    
        Vorbe goale... (Miercuri, 22 mai 2013, 22:06)

        LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui father nicky

        In log sa dai indicatii (pretioase, ca mai stiu eu cine), nu mai bine ai fi spus aici ce trebuie, eventual un link la un articol ceva? Ca vorbe goale stiu ca sunt multi care stiu a spune...
  • +6 (6 voturi)    
    dorinta legitima! (Miercuri, 22 mai 2013, 14:24)

    hot news [utilizator]

    In cazul LOR, dorinta este pe deplin legitima, atit din punct de vedere etnic (este perfect firesc sa tii cu poporul tau, nu cu altii) cat si politic (le garanteza realegerea, vor avea un electorat extrem de recunoscator).
    Anormal este ca RESTUL celor 660 de parlamentari vor adopta lege amnistiei!
    Anormal este ca majoritatea celor 19 milioane de romana cati mai suntem acum sunt de acord cu aceasta gratiere!
    Ce fac cei doi este perfect normal ...
  • +5 (5 voturi)    
    Nu e o idee rea (Miercuri, 22 mai 2013, 15:37)

    ictin [utilizator]

    Si inainte sa ma injurati asculati pana la capat. Pedeapsa pt. vatamare corporala e de obicei sub 6 ani. Asa ca imediat cum se voteaza legea putem sa il asteptam cu niste bate pe domnul SRS si apoi gata gratierea
  • +5 (5 voturi)    
    SA-L CALCE Hotii !!! (Miercuri, 22 mai 2013, 15:40)

    marianos [utilizator]

    Asta le urez initiatorilor si votantilor acestui proiect de lege !
    iar dupa aia sa le fie teama ca o sa intreinfractorii peste ei in casa !
    sa le ia toata agoniseala castigata (a se nota: nu muncita cu chin ca in cazul majoritatii oamenilor)
    Atunci sa vad daca mai sustin eliberarea borfasilor!
    Prefer sa platesc imp[ozit ca sa-i tina acolo departe de noi
  • +1 (1 vot)    
    ? (Joi, 23 mai 2013, 18:51)

    manoman [utilizator]

    bah srs! ai prins si tu bani cand ii arunca jiji de pe "maibac"? ca altfel nu inteleg de ce aperi infractori...