Grapini spune ca a inaintat ministrului Educatiei propunerea de marire a vacantei de vara a elevilor

de Carla Dinu     HotNews.ro
Vineri, 17 mai 2013, 8:06 Actualitate | Esenţial


Ministrul delegat pentru IMM-uri, mediu de afaceri si turism, Maria Grapini, este de acord cu propunerea patronatelor din turism de marire a vacantei de vara a elevilor si sustine ca a inaintat, in acest sens, o scrisoare catre Ministerul Educatiei, scrie Mediafax.

"Eu mergeam spre litoral si scrisoarea a plecat de la mine de la secretariat catre ministrul Educatiei, in care am solicitat vacantele, asa cum le-ati cerut dumneavoastra. Dar nu ma pot baga totusi in strategia ministerului Educatiei, insa am explicat de ce am solicitat acest lucru. Pentru ca nu pierde nimeni, si noi am facut inceperea scolii la 15 septembrie si nu cred ca se intampla ceva. Eu, ca studenta, veneam pe litoral intre 1 si 15 si era cea mai buna perioada si mai ieftina", a declarat, joi, Maria Grapini.

Maria Grapini a fost prezenta, joi, la Constanta, la o intalnire cu hotelieri de pe litoral, desfasurata la Camera de Comert, Industrie, Navigatie si Agricultura Constanta.

Federatia Patronatelor din Turism si Servicii (FPTS) si Asociatia Investitorilor in Statiunea Turistica Venus a cerut, marti, incheierea anului scolar la 1 iunie "macar pentru clasele I-VIII", ceea ce, in opinia acestora, ar permite familiilor cu copii sa beneficieze de tarife reduse pe litoral.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1997 vizualizari

  • +11 (11 voturi)    
    incompetenta si coruptie (Vineri, 17 mai 2013, 8:16)

    apoliticus [utilizator]

    nu credeam vreodata ca voi ajunge sa o regret pe Udrea. Dar vad ca se poate si muuuuuult mai rau! Rusine USL!
  • +12 (12 voturi)    
    analfabeţi! (Vineri, 17 mai 2013, 9:03)

    barbu007 [utilizator]

    asta vor madam grapini şi partidul ei: cât mai puţină şcoală, cât mai mulţi tâmpiţi, care să-i voteze pe ei.
    ce atâta carte? ia uitaţi-vă la alde vanghelie şi cei ca el, ce bine o duc.
  • +12 (12 voturi)    
    bravos natiune! (Vineri, 17 mai 2013, 9:40)

    Cezy [utilizator]

    Da-o naibii de scoala(daca mai e posibil), hotelierilor sa le fie bine! Poate ar trebui sa se faca scoala doar cand ploua!
    • +2 (2 voturi)    
      rasfoind ofertele... (Vineri, 17 mai 2013, 12:27)

      brita [utilizator] i-a raspuns lui Cezy

      de turism din Germania, se observa asa: copiii de pina la 5-6 ani au gratuitate in majoritatea hotelurilor (in camere cu 2 platitori), iar la cei de pina la 15 ani se aplica alte reduceri substantiale (25-50%), fara limitari sezoniere.

      pai la altii de ce se poate?!

      madam asta face lobby pt agentiile de turism? nasol.
  • +9 (9 voturi)    
    toti pe litoral (Vineri, 17 mai 2013, 10:03)

    prepeleac [utilizator]

    Englezii, la care anul scolar are 190 de zile, comparativ cu noi, 178 de zile, incearca sa scurteze vacantele si sa prelungeasca numarul orelor de scoala/zi. Este o adevarata dezbatere in Anglia pe tema asta.
    Eu zic sa scoatem de tot scoala, ca oricum, la rezultatele pe care le are nu isi are rostul. Sa trimitem copiii pe litoral, din mai pana in octombrie, si sa-l punem pe Mazare sa se ingrijeasca de viitorul lor. O sa avem un popor vesel si fericit.
    Gandirea doamnei ministru derapeaza rau de tot.
  • +5 (5 voturi)    
    in loc de scoala, mergem l a mare! (Vineri, 17 mai 2013, 10:30)

    mazilu29 [utilizator]

    Aceasta idee a patronilor din turism, nu ma mira prea mult.
    Ii intereseaza mai mult profitul, decat scoala copiilor.
    Dar ca si un ministru sa sustina plimbarile in locul invataturii, asta chiar ca vine de la ideea ca a plagia o lcurare, este mult mai comod decat sa inveti si sa ai cunostinte.

    Cred ca Ponta ar trebui sa sesieze ca se merge pe linia trasata chiar de el, in procesul de invatare si ar trebui sa explice ca asa a facut si el: a invatat mai putin, si a ajuns prim ministru.

    Iar dna Grapinni probabil ca are copiii la studii in Italia, unde nu se reduce anul scolar, ca sa profite patronii de o anumita factura, cum este chiar ea.
  • +6 (6 voturi)    
    guvernul "competentilor" (Vineri, 17 mai 2013, 10:32)

    sile1 [utilizator]

    Pai ce sa faca madam grapini, canta in struna patronilor din turism ca sa le castige bunavointa,mai un vot,mai o sponsorizare....

    Si la urma urmei ce atata scoala NOI avem nevoie de tampiti si-o mai fi zis ministru grapini !
  • +5 (5 voturi)    
    o masura (Vineri, 17 mai 2013, 10:38)

    lucyan [utilizator]

    extrem de buna, alaturi de admiterea la facultati pe baza notei de la bac sau de ce nu, chiar daca nu au luat bacul, urmand ca pe parcursul facultatii sa ia si bacul, dublarea orelor de sport si de educatie sexuala, urmeaza legalizarea copy-paste-ului si a cumpararii de diplome, totul pentru viitorul de aur al invatamantului romanesc...
  • +4 (4 voturi)    
    Din ce în ce mai ridicoli... (Vineri, 17 mai 2013, 10:40)

    Radu I [utilizator]

    În loc să-i preocupe „bubele” din cel mai important și, în același timp, cel mai defavorizat domeniu de activitate (de la starea materială jalnică și salariile de mizerie ale dascălilor, indisciplina crasă care domnește în școlile românești, lipsa de motivație și, drept urmare, de interes a elevilor, până la performanța ZERO BARAT a învățământului românesc...) ha-ha-ha, TRĂIASCĂ VACANȚA, TRĂIASCĂ LENEA, TRĂIASCĂ USL!
    Trebuie să excelăm și noi la ceva...
  • +5 (5 voturi)    
    aha... (Vineri, 17 mai 2013, 10:49)

    Ava_ps [utilizator]

    ""Eu, ca studenta, veneam pe litoral intre 1 si 15 si era cea mai buna perioada si mai ieftina" [...] Federatia Patronatelor din Turism si Servicii (FPTS) si Asociatia Investitorilor in Statiunea Turistica Venus a cerut, marti, incheierea anului scolar la 1 iunie "macar pentru clasele I-VIII", ceea ce, in opinia acestora, ar permite familiilor cu copii sa beneficieze de tarife reduse pe litoral."

    Deci se adresează studenților care chiulesc sau familiilor cu copii în I-VIII, care probabil nu își pot lua concediu după cum răsare vacanța de vară? Urmează și un decret în care apa mării va trebui să se încălzească de la 1 mai, ca oamenii aceia să nu meargă la mare degeaba?
  • +4 (4 voturi)    
    este clar (Vineri, 17 mai 2013, 10:58)

    I_made_a_bubu [utilizator]

    pai este nevoie de forta de munca (muncitori necalificati).
    deja sunt prea multi cu facultati terminate si diplome.
    Tara are nevoie de prosti ;)
  • +2 (2 voturi)    
    solutii (Vineri, 17 mai 2013, 15:54)

    mariluc [utilizator]

    Poate ar trebui sa si facem ceva impotriva tampitilor platiti de noi sa fie tampiti in fruntea tarii.