Eurovision: criza greaca si sarutul lesbian in programul finalei

de Carla Dinu     HotNews.ro
Vineri, 17 mai 2013, 6:49 Actualitate | Esenţial


O melodie inspirata din criza greaca si un imn pentru casatoria gay s-au calificat joi seara in finala concursului Eurovision care va avea loc sambata la Malmo in Suedia, comenteaza AFP. Aceste doua piese impreuna cu inca opt s-au alaturat joi seara, dupa cea de-a doua semifinala, celorlalti 16 candidati.

Cantecul "Only Teardrops" al danezei Emmelie De Forest, care abia a implinit 20 de ani, este favorit al pariurilor si fanilor, sedusi de balada sa in prima semifinala desfasurata in 14 mai.

Joi seara, finlandeza Krista Siegfrids cu melodia "Marry Me" i-a inflacarat pe telespectatori cu primul sarut lesbian al competitiei. Imn al casatoriei gay, inca interzisa in Finlanda, piesa, care la fel ca toate cantecele candidate nu depaseste trei minute, ar putea starni controverse in unele tari din Europa de Est unde militantii pentru drepturile homosexualilor sunt reprimati.

Potrivit presei suedeze, mass-media greaca si turca au reactionat deja vehement la sarutul cantaretei cu una dintre dansatoarele sale. Pentru un public petrecaret, melodia Greciei, 'Alcohol Is Free', a lui Koza Mostra si Agathon Iakovidis ar putea descrie o noapte nebuna intr-un bar pe o plaja din Corfu. Antrenata de ritmul ametitor, ea nu poate ignora totusi metaforele ce descriu criza in care este scufundata tara sa.

Grecia a declarat initial ca nu poate participa la concursul din acest an din cauza reducerilor bugetare aplicate si televiziunii publice care produce de obicei evenimentul. Ea a fost salvata de interventia a unui post privat. Printre candidatii extravaganti, in afara de numarul ucrainean in care un urias de 2,34 metri, Igor Vovkovanski, o poarta pe scena pe cantareata, Romania, cu 'It's My Life', intra in cursa finala.

Cantecul, care combina opera si muzica disco, a fost interpretat de Cezar imbracat intr-un costum ce aminteste de cel al vampirilor. Sambata seara, vor intra in finala 26 de tari: Germania, Armenia, Azerbaidjan, Belarus, Belgia, Danemarca, Spania, Estonia, Finlanda, Franta, Georgia, Grecia, Ungaria, Islanda, Irlanda, Italia, Lituania, Malta, Republica Moldova, Norvegia, Olanda, Romania, Marea Britanie, Rusia, Suedia si Ucraina.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















9880 vizualizari

  • +14 (38 voturi)    
    Lobby exagerat (Vineri, 17 mai 2013, 8:27)

    BEDE [utilizator]

    Mi se pare mult exagerat lobby-ul pentru "casatoria" gay. Parca sunt o minoritate tare agresiva, care doresc cu tot dinadinsul sa schimbe definitia a ceea ce este normal.
    Daca vor sa aiba relatii homosexuale, traba lor. Dar, de mii de ani, chiar si inainte de Hristos, prin casatorie se intelegea relatia dintre un barbat si o femeie. Asa era si in Grecia antica, inclusiv in Sparta, unde homosexualitatea era destul de raspandita.
    Deci, hai sa promovam relatiile homosexuale. Si sa mai promovam si eutanasierea. facand asa, nu inseamna ca civilizatia europeana va disparea? Una este toleranta fata de homo si lesbi, alta este ca ei sa faca legile. Europa in special parca tinde sa devina o imensa Sodoma. Din fericire, inca se mai gasesc cativa oameni care nu considera normal ceea ce este anormal...
    • -4 (24 voturi)    
      nu poti promova homosexualitatea (Vineri, 17 mai 2013, 10:24)

      readysteadygo [utilizator] i-a raspuns lui BEDE

      pentru ca nu este un obicei pe care il dobandesti. nu te trezesti intr-o zi si zici "de azi sunt gay". Sunt oameni care se nasc asa, si pentru ei asta este normalul. Multi dintre homosexuali au incercat la un moment dat sa fie intr-un cuplu hetero, dar nu au reusit. Ignoranta nu te lasa sa vezi mai departe de propria-ti ograda
      • -1 (9 voturi)    
        De ce zic promovare (Vineri, 17 mai 2013, 12:30)

        BEDE [utilizator] i-a raspuns lui readysteadygo

        Exista cazuri care au fost homosexuali sau lesbi si care au renuntat la aceasta si au devenit heterosexuali, cum este normal. Dar, bineinteles, homo si lesbi cauta sa nu se auda prea mult despre asemenea cazuri sa tocmai promoveaza obiceiurile lor.
        Da, spun promoveaza, pt ca ce altceva poate fi un catec pe tema asta decat promovare?
        Parca prea tin neaparat sa afirme ca a fi homo sau lesbi este cel mai minunat lucru pe fata pamantului, cand, de fapt, sunt 100% sigur ca este o deviatie daunatoare in primul rand acelei persoane. Si acea deviatie este daunatoare si pt societate daca ea este promovata ca si cand ar fi normalitate.
        Sau poate crezi ca Sodoma e doar o poveste pt copii? Sodoma a fost distrusa pt ca acolo nu s-a gasit mai nimeni care sa afirme ca homosexualitatea nu e ceva normal...
        Foarte bine. Voi disparea si eu la un moment dat, sub o forma sau alta, iar cand nu va mai fi mai nimeni care sa poata afirma ca asaceva nu e normal, atunci lumea intreaga va avea soarta Sodomei. Pana atunci, insa, poate unii se trezesc... Poate...
        • 0 (4 voturi)    
          si tu (Vineri, 17 mai 2013, 14:07)

          readysteadygo [utilizator] i-a raspuns lui BEDE

          cand te-ai decis sa fii heterosexual(a)?
    • +4 (28 voturi)    
      Nu inteleg cu ce te afecteaza pe tine (Vineri, 17 mai 2013, 10:31)

      RazvB [utilizator] i-a raspuns lui BEDE

      Niciodata nu am inteles cu ce ii afecteaza pe cei care nu sunt gay faptul ca persoanele gay s-ar casatori. Vor sa aiba parte de calvarul unui mariaj...asa sa fie. De ce sa sufere numai heterosexualii?
      Nu e ca si cum s-ar inmulti homosexualii daca s-ar legaliza casatoriile gay. In tarile in care deja au fost legalizate de-abia mai auzi vorbindu-se despre asa ceva. Traiesc in Olanda de mai bine de 3 ani si pe bune daca exista in mass-media vreun subiect despre gay. Fiecare isi vede de treaba lui.
      Asa va fi si in restul lumii probabil. Spiritele se inflameaza tocmai din cauza faptului ca se doreste atat de mult interzicerea unui drept pe care heterosexualii il au deja. Si pana la urma e vorba doar de casatorie civila. Biserica oricum nu va accepta niciodata si nici nu cred ca se omoara homosexualii ca Biserica sa accepte casatoria. E doar un contract incheiat cu statul. Atat. Nu inteleg ce faci atata tambalau pe o chestie care pana la urma e triviala si nu te afecteaza pe tine in niciun fel.
      • +6 (12 voturi)    
        ne afecteaza (Vineri, 17 mai 2013, 12:21)

        Marcelica2013 [utilizator] i-a raspuns lui RazvB

        nu casatoria lor ne afecteaza, foarte bine, sa faca ce vor la ei acasa, ba chiar mi-ar conveni, ca aceste elemente sa dispara natural in grupuri de cate 2, prin imposibilitatea de a procrea. Dar ne afecteaza faptul ca legalizarea casatoriei lor vine la pachet cu legalizarea adoptiilor. Si aici avem o si mai mare problema.
        • +1 (3 voturi)    
          O mare problema (Vineri, 17 mai 2013, 14:03)

          Octavian48 [utilizator] i-a raspuns lui Marcelica2013

          Intr-adevar este o mare problema cand un copil creste intr-un mediu in care invata acceptiunea persoanelor care sunt diferite de el.

          Cum s-a mai repetat. Este genetic, nu psihologic.
      • -1 (5 voturi)    
        mda (Vineri, 17 mai 2013, 12:28)

        nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui RazvB

        calvarul mariajului.
        numai ca la mariaju' normal, chiar cand iese cu scantei, este un invingator clar.
        in calvarul gay, mariajul..masculine se lasa nasol cand devine la ..violenta domestica :))
    • +1 (9 voturi)    
      Dorinta (Vineri, 17 mai 2013, 12:15)

      Octavian48 [utilizator] i-a raspuns lui BEDE

      Sper ca oamenii ca tine sa aiba un copil care sa fie homosexual sau lesbi. As vrea sa vad daca pusi in fata faptului va veti mutila psihic copilul de dragul unei carti.
      • 0 (0 voturi)    
        De dragul unei carti? (Luni, 20 mai 2013, 8:06)

        BEDE [utilizator] i-a raspuns lui Octavian48

        Tu zici "de dragul unei carti". Dar, in fond este vorba de o persoana. Este vorba de Isus care este viu. Si, vrei, nu vrei, va trebui sa ai a face cu El. Sper ca atunci cand vei avea a face ca El sa nu fie spre a fi condamnat pentru eternitate...
        Mai devreme sau mai tarziu te vei trezi. Sper sa nu fie prea tarziu pentru a mai putea fi salvat.
  • +12 (16 voturi)    
    Descrierea perfecta a Europei (Vineri, 17 mai 2013, 9:54)

    Bogdan_1 [utilizator]

    Si explicatia profundei (iertare!) crize.
  • +2 (16 voturi)    
    Un adevarat freak-show medieval (Vineri, 17 mai 2013, 10:23)

    suk-yi [utilizator]

    Cam asa s-ar putea rezuma in citeva cuvinte minunatul "spectacol", cu uriasi, femeia cu barba, etc. Tinind cont de timpurile in care ne aflam, e ceva absolut decadent si absurd, lipsit de bun gust artistic si in mod clar o manifestare orientata aproape exclusiv catre publicul gay, ceea ce e o jignire fata de ceilalti potentiali "consumatori neavizati".
    Ma intreb oare ce ar putea intelege niste oameni in virsta, mai de pe la tara de la noi, privind astfel de mascari.... Tot ce pot sa spun e ca imi doresc ca Romania sa nu mai participe niciodata la mizeria asta - e o adevarata prostitutie morala si intelectuala. Si nu e vorba de puritanism, pur si simplu iti zgirie retina si iti da un sentiment de jena asistatul la acest "spectacol".
    • +1 (13 voturi)    
      Asa este... (Vineri, 17 mai 2013, 11:37)

      SoulRider [utilizator] i-a raspuns lui suk-yi

      ...ai perfecta dreptate. O mizerie de festival in care grotescul, anormalul, dorinta de a soca, sunt la ele acasa. Foarte putine oaze de normalitate in tot acest talmes balmes de stiluri si partizanate regionale si extrem de putina muzica de calitate. Ce e straniu legat de acest asa zis festival, sunt pasiunile pe care le trezeste si comentariile la adresa lui, destul de critice de ani de zile. Cred ca Eurovisionul a devenit o expresie elocventa a neputintei Europei de a se insanatosi in plan moral, nu numai economic....
      • -1 (5 voturi)    
        ce inseamna (Vineri, 17 mai 2013, 13:15)

        efz [utilizator] i-a raspuns lui SoulRider

        a se insanatosi in plan moral ? - partizanat religios la fel cum au aia care sar in sus prin orientul mijlociu si citeodata si prin UE sau USA ? Extremism religios ca de ex.: aia nu se face, aia nu se cade s.am.d. Sau deja moral Europa e sanatoasa d.p.d.v. al libertatii de expresie si a faptului ca i-ti permite o libertate de exprimare ca individ citeodata permisa pina la cote absurde? Eu aleg ultima varianta.
        • 0 (6 voturi)    
          da, (Vineri, 17 mai 2013, 13:33)

          nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui efz

          de pus, o pui in practica ?! :)
        • -1 (1 vot)    
          libertatea de expresie (Vineri, 17 mai 2013, 16:16)

          Marcelica2013 [utilizator] i-a raspuns lui efz

          La ce bun 'i-ti permite o libertate de exprimare' daca nu stii sa te exprimi ?
    • +1 (7 voturi)    
      ? (Vineri, 17 mai 2013, 12:11)

      Octavian48 [utilizator] i-a raspuns lui suk-yi

      Si nu inteleg care este problema? Adevarul doare cumva? Intr-adevar este un circ ieftin ca si prestanta, scump ca si organizare si profiturile sunt sigur ca sunt pe masura, dar de ce e revoltator? Artistii care ajung acolo sunt selectati de un juriu si/sau populatia tarii din care provin. Cu alte cuvinte ei reprezinta majoritate celor care le pasa de spectacol si care vor sa trimtia un mesaj prin alegerea facuta de ei. Fie ca e doar un juriu exclusiv care dupa standardele societatii respective reprezinta persoanele cele mai calificate in domeniu. Daca sunt oameni care au doar relatii asta e imaginea tarii.

      Este atat de simplu... Nu va convine? Nici macar nu intrati pe articolul de pe site-ul de stiri. Nu urmariti spectacolul. In asa fel se evita impresia furnizorilor ca show-ul chiar este cautat. Ganditi inainte sa actionati!
  • +2 (4 voturi)    
    gresit (Vineri, 17 mai 2013, 12:59)

    outside_the_wall [utilizator]

    In Finlanda sint acceptate casatoriile gay de ani de zile. Nu inteleg ce are Finlanda cu articolul. (?!)
    • +1 (5 voturi)    
      intr'o societate (Vineri, 17 mai 2013, 13:37)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui outside_the_wall

      civilizata, unde fiecare face ce'l taie capul, acasa, fara sa'si deranjeze vecinii, nu'i bai.

      nasol este unde fac prozelitism, unde fac marsuri si se dau in stamba in vazul lumii.
      unde fac propaganda in randul tineretului necopt la mansarda, pentru a creste randurile acestei...comunitati.
      • 0 (0 voturi)    
        Ai gresit (Vineri, 17 mai 2013, 17:39)

        alexpro [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

        tabara folosind cuvantul prozelitism :)))))))))))
  • 0 (6 voturi)    
    On topic :) (Vineri, 17 mai 2013, 13:03)

    Cristean [utilizator]

    Să vorbim și despre muzică, totuși. Mie mi-a plăcut Malta, iar prietenei mele Ungaria. Nici piesa României nu e rea. Ar fi meritat să meargă în finală și rutina din ceremonia de deschidere, a fost mai tare ca tot ce-au făcut participanții la concurs pe scenă. Cât despre partea cu apropourile, incertitudinile sexuale și extravaganțele, mă miră că încă nu v-ați obișnuit. Este Eurovision, în fiecare an a fost câte cineva mai ciudat și unii chiar au câștigat, dacă vă amintiți.
    • -1 (1 vot)    
      Foarte adevarat (Vineri, 17 mai 2013, 14:07)

      Octavian48 [utilizator] i-a raspuns lui Cristean

      Si totusi mie mi se pare mai frumoasa melodia Moldovei. Cred ca aici este unul din putinele momente cand faptul ca exista Moldova si Romania este un plus.

      De mentionat ca melodia Moldovei este in romana.