STIRE ACTUALIZATA

VIDEO A doua zi de proteste la Posta. Ministrul Comunicatiilor, Dan Nica: Astazi, pana la sfarsitul zilei, toti factorii postali din Romania vor merge sa distribuie pensiile

de I.C., A. Neagu     HotNews.ro
Marţi, 14 mai 2013, 9:37 Actualitate | Esenţial


Proteste ale postasilor in Bucuresti
Foto: AGERPRES
STIRE ACTUALIZATA Angajatii Postei Romane din Bucuresti continua protestele incepute in urma cu o zi, fiind inchise 20 de oficii postale si Centrul de tranzit, locul in care ajunge toata corespondenta si de unde se distribuie catre unitati, a declarat marti, pentru Mediafax, liderul filialei Bucuresti a Sindicatului Lucratorilor din Posta Romana, Marian Ciubeica.  Factorii postali din alte unitati au anuntat ca intentioneaza sa opreasca lucru. Protestele s-au extins si in tara, in Cluj numarul manifestantilor ajungand la 400.

Liderul sindical a spus ca oficiile postale 39, 35, 7, 53, 61, 6, 8, 38, 72, 20, 12, 82, 10 si 4 din Capitala sunt inchise in acest moment, alte unitati urmand sa fie inchise.

Presedintele filialei Bucuresti a SLPR sustine ca dupa protestele de luni nu a existat nicio reactie din partea conducerii Companiei Nationale Posta Romana, "nici macar un telefon", ceea ce face ca nemultumirea oamenilor sa creasca.

"Este pentru prima oara in 23 de ani cand se intampla asa ceva", a spus Marian Ciubeica.

Presedintele SLPR, Matei Bratianu, a declarat pentru Mediafax ca actiuni similare au loc si in oficii postale din Cluj.



  • Ministrul Dan Nica: Astazi, pana la sfarsitul zilei, toti factorii postali din Romania vor merge sa distribuie pensiile

"Am avut discutii cu conducerea companiei si reprezentantii salariatilor. Am decis ca in cursul acestei zile toti postasii care nu au distribuit pensiile sa purceada la aceasta actiune. Astazi, pana la sfarsitul zilei, toti factorii postali din Romania vor merge sa distribuie pensiile", a declarat ministrul Comunicatiilor, Dan Nica, in a doua zi de proteste ale angajatilor Postei Romane. Dan Nica a mai adaugat ca procesul de restructurare din cadrul companiei merge mai departe: "Situatia aceasta este datorita acelor datorii uriase, politica proasta - au angajat 6.000 de oameni in ultimii 5 ani", spune ministrul. 

Declaratiile lui Dan Nica:

Procesul de restructurare merge mai departe; in locul unor reduceri de program de 2-4 ore se prefera o disponibilizare a unei persoane.
Situatia aceasta este datorita acelor datorii uriase, politica proasta - au angajat 6.000 de oameni in ultimii 5 ani.
Sefii PDL care au condus Posta in ultimii ani au provocat situatia.


  • Cluj: Peste 100 de angajati ai Postei au declansat greva
Liderul de sindicat din cadrul Postei Cluj, Carol Sinka, a declarat, marti, corespondentului Mediafax ca au intrat in greva spontana angajatii de la cel putin sase oficii postale din Cluj-Napoca, Campia Turzii si Dej.

"Peste o suta de angajati din cel putin sase oficii postale din Cluj-Napoca - oficiile nr. 1, 13, 11 si 6, dar si de la doua oficii din Campia Turzii si Dej - au declansat o greva spontana, in semn de solidaritate cu colegii din Bucuresti, dar si in semn de protest fata de diminuarea normelor de lucru. Este vorba despre angajatii din tura de dimineata care au incetat activitatea si au iesit in fata sediilor oficiilor, dar si de factori postali", a spus Sinka.

El nu a putut preciza cat va dura actiunea de protest.

  • Casa Nationala de Pensii Publice: 3,7 milioane de pensionari primesc pensiile prin posta, documentele au fost transmise
Aproximativ 3,7 milioane de pensionari primesc pensia prin Posta, formalitatile si documentele de plata fiind deja transmise de catre Casa Nationala de Pensii Publice, a declarat  directorul de comunicare al institutiei, Angelica Mihail, marti, pentru Mediafax. Totodata, marti este prima zi de plata a pensiilor.

Potrivit sursei citate, din numarul total de pensionari inregistrati in Romania, 1,5 milioane primesc pensia pe carduri bancare, iar 3,7 milioane prin serviciile Postei Romane.

Angelica Mihail a spus ca pentru plata pensiilor din aceasta luna formalitatile si documentele de plata au fost deja transmise de catre casele de pensii, atat pentru cei care isi primesc drepturile pe card, cat si pentru cei care depind de Posta Romana.

Directorul de comunicare de la Casa Nationala de Pensii Publioce a facut un apel catre pensionari sa nu intre in panica, deoarece este prima zi in care se face plata pensiilor si oricum acestea nu puteau fi platite intr-o singura zi.

Angelica Mihail a precizat ca platile pentru pensionari sunt programate intre 14 si 26 ale fiecarei luni.
  • Mariana Campeanu: Nu cred ca se va intrerupe plata pensiilor in urma protestelor de la Posta
Ministrul Muncii, Mariana Campeanu, a declarat marti ca nu crede ca se va intrerupe plata pensiilor in urma protestelor de la Posta, intrucat comisioanele pentru acest serviciu reprezinta o parte importanta in veniturile companiei si, daca nu se respecta contractul, se pot aplica reduceri.

Mariana Campeanu a spus ca mizeaza pe buna intelegere a factorilor postali, precizand ca nu crede ca cineva se poate gandi sa nu plateasca la timp pensia, si asa mica.

"Cred ca sunt metode prin care sa se poata face aceasta plata, mai ales ca sunt conditii contractuale care trebuiesc indeplinite", a precizat ministrul Muncii.

Ea a adaugat ca sindicalistii din Posta Romana nu au sesizat niciodata Ministerului Muncii vreo problema legata de relatia cu angajatorul, prin urmare nu au parcurs caile legale pentru declansarea unei greve.


Peste 1.500 de postasi din 21 de oficii din Bucuresti au intrerupt lucrul luni, nemultumiti ca cei din conducerea Companiei Nationale Posta Romana vor sa impuna un numar de zile neplatite si sa reduca programul de lucru pentru toti salariatii, a declarat pentru Mediafax liderul sindical Matei Bratianu.

Presedintele Sindicatului Lucratorilor din Posta Romana declara ca factorii postali de la oficiile 39, 7, 77, 4, 10, 19, 82, 61, 53, 57, 76, 37, 24, 69, 9, 67, 30, 27, 74, 75 si de la magazia Odoarei au iesit in fata unitatilor, refuzand sa plece pe teren.

Bratianu preciza ca angajatii sunt nemultumiti de faptul ca ar urma sa li se impuna intre una si patru zile neplatite, iar pentru acest lucru nu este necesara consultarea sindicatelor, intrucat exista o prevedere in Codul muncii care permite acest lucru.

Postasii din Bucuresti sunt nemultumiti si de faptul ca le-a fost anulata o cursa pe zi, desi acestia sunt obligati sa faca doua curse zilnice din cauza volumului mare de corespondenta.

Liderul sindical a mai spus ca oamenii sunt nemultumiti si din cauza faptului ca cei din conducerea CNPR refuza sa faca disponibilizari colective in urma carora oamenii ar primi salarii compensatorii si ar putea sa beneficieze de indemnizatie de somaj, preferand sa reduca programul de lucru cu o ora sau doua pentru toti salariatii, ceea ce atrage si o reducere salariala de 15-20%.

Ponderea cheltuielilor salariale raportata la veniturile Postei Romane a crescut in perioada 2009 - 2012 de la 63% la 71%, comparativ cu o medie de 51% la operatorii postali din Europa, situatie care afecteaza competitivitatea companiei in contextul liberalizarii pietei serviciilor postale.

In acelasi timp, volumul prestatiilor postale a scazut continuu in perioada 2009 - 2012, inscriinduse intr-un trend global determinat de evolutia tehnologica si dezvoltarea comunicatiilor online.

"Conducerea Companiei Nationale Posta Romana (CNPR) a incheiat cu Sindicatul Lucratorilor Postali din Romania (SLPR), in septembrie 2012, un acord ce prevedea, printre altele, aplicarea rezultatelor normarii efectuate in anul 2011", se arata intr-un comunicat al CNPR transmis "in contextul aparitiei unor manifestari neautorizate ale salariatilor din unele subunitati postale".






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















5128 vizualizari

  • +18 (18 voturi)    
    Comment sters de user (Marţi, 14 mai 2013, 10:43)

    NL [anonim]

    • +8 (8 voturi)    
      Asa le trebuie! (Marţi, 14 mai 2013, 13:07)

      , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui NL

      Au votat usele, sa manance usele!
      Daca au stat cu ochii in latrine atatia ani, acum, de acolo sa manance!
      tontu "Bani sunt dar nu sunt folositi cum trebuie"!
      Excelent, acum dragi postasi puteti muri inecati cu ghimpi!
      Succes!
      • +2 (4 voturi)    
        Comment sters de user (Marţi, 14 mai 2013, 13:56)

        NL [anonim] i-a raspuns lui , AlwaysToTheRight, NeveRed!

        • +3 (3 voturi)    
          Nu e vina mea ca si sunt lipsiti de educatie! (Marţi, 14 mai 2013, 14:36)

          , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui NL

          Votul lor, "needucat", hotaraste soarta mea si a copiilor mei, nu stiu cat de educati sau nu!
          Cand esti prost, taci!
          Cand astepti pomana, gandeste/te ca a ta poate fi prima!
          Nu/mi p[are rau de ei, alta data sa invete sa asculte, sa citeasca, sa inteleaga, sa vada, ...
          Asta este!
          Din pacate, votul lor idiot ma trage si pe mine inapoi!
          Uslasii lor danseaza pe cadavrele celor morti in '89! Impreuna cu criminalul national ilici!
    • +7 (7 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Marţi, 14 mai 2013, 13:19)

      [anonim] i-a raspuns lui NL

    • +2 (2 voturi)    
      totusi (Marţi, 14 mai 2013, 14:17)

      pi5 [utilizator] i-a raspuns lui NL

      vorbim de cei care fac munca de jos, functiile de executie care au un volum mare de munca si prost platit. Vina pentru toate problemele enumurate tine de mangement, cei care muncesc putin si incaseaza mult. Eu am toata stima pentru postasii care fac munca teren si dispret fata de neobrazatii si amatorii care lucreaza in oficiile postale.
    • 0 (0 voturi)    
      corespondenta furata, intarziata excesiv (Miercuri, 15 mai 2013, 15:22)

      manon [utilizator] i-a raspuns lui NL

      si plicuri cu felicitari venite din afara tarii care nu mai ajungeau la cutie, sau trimeteai felicitari in fara si nu ajungeau...e clar ca la noi s einatmpla ceva cu posta, cu cei care triaza corespondenta. Cand am facut reclamatie si la posta si la coletarie ca ajungeau pachetele desfacute erau luata pe sus, raspundeau in sictir sau ma luau peste picior. Un colet trimis cu avionul din Romania catre Suedia ajunge in 2 saptamani desi tu platesti taxa de avion si ti se spune ca ajunge in maxim 3 zile la destinatie. Citesti codul pe site-ul lor, vezi ca ti-a ajuns coletul la vama la granita si apoi dispare din eter 2 saptamani cand il citeste vama din Suedia. Ca si cum ramane 2 saptamani suspendat in aer...Sau coletul ajunge din Suedia in tara bubuit si pus in saci de rafie pe care scrie arabeste....dar nimeni nu stie sa iti spuna ce traseu ia acest colet de ce are acesti saci arabesti si de ce dispare din monitorizare 2 saptamani nu i se citeste codul de bare nicaieri. Nimeni nu iti da nici un raspuns la intrebarile tale....
  • +12 (12 voturi)    
    Nicio problema (Marţi, 14 mai 2013, 10:56)

    Agota [utilizator]

    Foarte bine, sa se inchida toata Posta Romana. Macar putem lucra linistiti cu firmele de curierat.
    • +13 (13 voturi)    
      posta distribuie pensiile (Marţi, 14 mai 2013, 11:06)

      nellino [utilizator] i-a raspuns lui Agota

      o mana de postasi nemultumiti este nimic in comparatie cu o multime dezlantuita de pensionari furiosi ca nu isi primesc banii.
      • +12 (14 voturi)    
        pensia (Marţi, 14 mai 2013, 11:34)

        Agota [utilizator] i-a raspuns lui nellino

        Cu tot respectul pentru pensionari (am si eu bunci), ar fi timpul, ca cei care nu sunt imobilizati la pat, sa-si solicite pensiile pe card.
    • +1 (1 vot)    
      hhaha (Marţi, 14 mai 2013, 12:55)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Agota

      lasa ca si la DHL a venit colet deschis si cu cate ceva lipsa.... nu e mare diferenta, e doar ceva mai rar ca posta romana
      • 0 (0 voturi)    
        Comentariu sters de utilizator (Marţi, 14 mai 2013, 13:19)

        [anonim] i-a raspuns lui liviu_

      • 0 (0 voturi)    
        da (Marţi, 14 mai 2013, 13:30)

        Daniel__ [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

        dar prin posta romana sunt mult mai multe colete trimise decat prin DHL.
        Daca la DHL din 1k colete 3 vin deschise si la posta romana din 100k vin 300 deschise e acelasi procent. Doar ca multi nu gandesc asa. Vad doar una din cifre. Eu am patit cu fan courier colet fragil venit varza. Noroc ca vazand cum arata coletul l-am refuzat.
  • +16 (18 voturi)    
    Daca se intampla in guvernarea lui Boc (Marţi, 14 mai 2013, 11:23)

    Etre [utilizator]

    acum aveam 10 care de reportaj filmand din toate unghiurile posibile si imposibile, doar doar o reiesii apocalipsa.
  • +13 (13 voturi)    
    Sa se angajeze la privat ! (Marţi, 14 mai 2013, 11:42)

    Frankie [utilizator]

    Daca nu iti convine ceva la locul de munca, poti sa pleci in alta parte, nu te tine nimeni cu forta. Sa mearga la privat.... dar acolo nu poti sa faci greva deloc :))
    • 0 (2 voturi)    
      Prietene... (Marţi, 14 mai 2013, 14:54)

      SoulRider [utilizator] i-a raspuns lui Frankie

      ...nu e o idee prea buna! Stii cati dintre lucratorii postali sunt la o varsta cand nu-i mai angajeaza nimeni, dar nici nu se pot pensiona, macar anticipat? Perfidia actualei conduceri a CNPR este ca nu vor sa faca disponibilizari colective cu plata de salarii compensatorii si prin urmare pe fondul unor noi umilinte suportate de salariatii obisnuiti, calitatea serviciilor oferite de posta romana se va inrautati pe zi ce trece...
  • +4 (4 voturi)    
    SUNTEM IN "TREND"! (Marţi, 14 mai 2013, 11:48)

    father nicky [utilizator]

    STATELE UNITE
    US Postal Service, compania de servicii postale din Statele Unite, a anuntat ca ar putea inchide pana la 3.700 de oficii, 12% dintr-un total de cca.32.000 de oficii. S-ar putea genera astfel economii de 200 de milioane de dolari.Pentru comunitatile care vor ramane fara oficii postale, compania va continua sa vanda timbre si sa ofere servicii prin intermediul retailerilor locali.
    MAREA BRITANIE
    Cea mai mare privatizare de după anii ’90: Marea Britanie ar putea vinde Royal Mail. Vânzarea va fi cel mai ambiţios proiect de privatizare din Marea Britanie de când fostul premier britanic John Major a divizat şi a vândut în anii 1990 compania de căi ferate. Poşta Regală ar putea valora 3-4 miliarde de lire sterline, potrivit analiştilor. "Nu există niciun motiv pentru care compania să nu poată fi privatizată. Poşta Regală este văzută cu foarte multă afecţiune de către public", spune o sursă apropiată privatizării. Poşta Regală, care are o cifră de afaceri de nouă miliarde de lire sterline, trebuie să-şi îmbunătăţescă marjele de profit, dar trebuie să-şi consolideze şi serviciile de livrări de colete.
  • +14 (14 voturi)    
    HUO! (Marţi, 14 mai 2013, 11:57)

    zugurudumba [utilizator]

    Dimineață cobor din 335 la Iancului, mare grevă la poștă. Eu zic să se privatizeze și să dea afară cât e nevoie, chiar și trei sferturi, nu contează. E inadmisibil să facă un colet 3 zile din SUA până la București, iar la București să-l poți ridica doar după o săptămână, c-așa vrea mușchii lor. Ai dracului să fie acum și-n veci, cu programul lor de gravide cu tot, cu funcționarele la menopauză de la ghișeu, care n-au zâmbit în viața lor și care răcnesc la pensionarii care nu văd să completeze un formular, cu poștașii lor puțind a transpirație, cu PC-urile lor care folosesc MS-DOS, cu vameșii lor șpăgari, cu pretențiile lor de căcat cum că trebuie să le dea și să le asigure statul de muncă.
  • +8 (10 voturi)    
    NU MERITA! (Marţi, 14 mai 2013, 13:24)

    anon2501 [utilizator]

    Inteleg ca e nasol sa ti se taie din bani cu forta dar sa fim putin seriosi:
    1. oricum lucreaza din alea 8 ore doar jumate (programul cu publicul e o gluma si volumul de corespondenta a scazut)
    2. angajatii (90%) te servesc in sictir si scarba
    3. oficiile postale arata ca niste hrube imputzite
    4. postasii scriu pe avize ca niste analfabeti de nu poti intelege nimic
    5. coletele si scriosorile vin mai incet decat cu porumbelul
    6. preturile sunt nesimtit de mari pt calitatea serviciilor
    7. cand trebuie sa trimit un pachet trebuie sa completez 100 de formulare cu aceiasi informatie de 10 ori
    8. tampesc cand intru in oficiile postale si se aude pretutindeni zgomotul ala de imprimanta matriciala
    9. multe din pachete se pierd sau ajung deteriorate
    10. in multe cazuri programul cu publicul e o gluma
    11. toate ghiseele sunt aiurea, organizarea e doar de ochii lumii
    12. serviciile moderne de delivery (package tracking, door-to-door, si altele) sunt cvasi-inexistente
    Lista poate continua. Intrebarea mea e: de ce se iese in strada doar cand lor li se taie din bani? Nu oare si din cauza lor toata posta se duce pe apa sambetei? De ce nu ies in strada pentru ca vor un sistem informatic mai bun ca sa poata procesa pachetele mai bine? De ce nu ies in strada ca vor oficii postale mai curate ca sa nu lucre si ei in hrubele alea infecte? Atat timp cat au fost platiti sa lucre la minimul necesar cu un salar intreg le-a convenit, acum cand se taie din el, e tragedie... Ei nu isi dau seama ca fac parte din problema nu din solutie?
    Imi pare rau de ei, dar dupa mine nu plange nimeni cand patronul ma da afara pentru ca imi fac munca in sictir si cu performata la limita... Asa ca, sper sa nu primesca nimic si Posta Romana sa falimenteze, pentru ca merita! Si poate cand totul se naruie sa fim un pic mai destepti decat acum!

    INAPOI LA MUNCA ca eu astept in Timisoara un pachet din Bucuresti de 1 sapt. si inca nu a ajuns! Daca ma duc azi sa intreb de el pun pariu ca o sa ridice din umeri!
    • +1 (1 vot)    
      Ha (Marţi, 14 mai 2013, 15:13)

      war4peace [utilizator] i-a raspuns lui anon2501

      Dacă te duci azi or să dea vina pe "grevă" :)
  • +8 (8 voturi)    
    O sa vina Foamea peste toti! (Marţi, 14 mai 2013, 13:27)

    reddry [utilizator]

    o sa va dea afara din servicii TOTI cei pe care i ati votat!
    este doar inceputul si o sa aveti TOT ceea ce va trebuie!
    plagiatorul si klanul sau o sa va dea doar FOAME!
    atata meritatI!
    • -2 (4 voturi)    
      DA, AM VOTAT CU USL! TE OFTICI?! (Marţi, 14 mai 2013, 16:21)

      father nicky [utilizator] i-a raspuns lui reddry

      Ar trebui sa intelegi si sa accepti ca vremea lozincii "ziua trece, leafa merge, noi cu drag muncim" a trecut! Toate serviciile, inclusiv cele postale, se vor prvatiza, iar patronii, dupa cum bine sti, nu au mama, nu au tata! Daca nu produci plus-valoare nu te plateste! Intreaba-i pe cei trei milioane de "capsunari" romani!, care muncesc in Occident, ce li se cere si ce trebuie sa faca ca sa primeasca banii ! Si daca o sa fie FOAME e pentru ca regimul B&B a lasat Romania cu o datorie externa de cca. 100 de miliarde de euro, ca desi suprafata arabila a Romaniei poate hrani 80 de milioane de oameni, am importat si importampe bani imprumutati doua treimi din alimentele pe care le mancam! VIITORUL E LA TARA "reddry" si asta nu-i o lozinca! Este de mult cunoscuta urmatoarea axioma: Popoarele, statele, civilizatiile care nu au capacitatea sa produca hrana pentru oamenii care le compun au disparut, dispar si vor dispare din istorie! Nu traim ca sa mancam, dar trebuie sa mancam ca sa traim! Si daca noi romani nu vom rezolva foarte repede aceasta problema nu ne asteapta doar FOAMEA, ci riscam pur si simplu sa disparem ca popor si ca tara!
      • +2 (2 voturi)    
        Esti tare frate! (Marţi, 14 mai 2013, 19:12)

        skolko [utilizator] i-a raspuns lui father nicky

        Vorbesti ca-n carti, frate! Ce-ar fi sa iei matale o geanta de postas pe umar, de 20 kilograme si, cu burta goala, sa te deplasezi per pedes prin targurile noastre? Asta as recomanda si managerului "privat" Ion Smeeianu si echipei lui manageriale, cand stabilesc normele de munca: sa-si dea dreaku kuru gras jos din masinile statului si sa se autonormeze carand geanta de postas!
        • +1 (1 vot)    
          regret domnule skolko... (Marţi, 14 mai 2013, 22:36)

          father nicky [utilizator] i-a raspuns lui skolko

          ...dar nu pot sa fac ceea ce-mi ceri! Pe 27 iunie o sa implinesc - sper - un an de la pensionare! Am inceput sa lucrez cu acte in regula pe 27 iunie 1964, iar decizia de pensionare are data de 27 iunie 2012! Va las pe Dvs. sa calculati cati ani am lucrat!
          In 1964, tocmai terminasem scoala de arte si meserii, (de 3 ani), calificarea "strungar" si aveam 16 ani si jumatate! Anul trecut, eu si alte patru colege am fost "vedetele" unei festivitati organizata de colegii din scoala in care am predat istoria in ultimii 25 de ani(un colegiu national cu faima dintr-un oras din nord-estul tarii)! Nu "vorbesc din carti", desi a-si putea sa fac si asta! Nu vorbesc "din auzite" ci din experienta proprie si sunt mandru ca viata mi-a oferit sansa sa trec prin toate mediile socio-profesionale, de la muncitor intr-o fabrica(noua-nouta la vremea respectiva) si pana la profesor de istorie gradul I intr-un colegiu cu elevi performanti(anul trecut, in ultima mea promotie, doar 2 elevi au ratat BAC-ul - nu la istorie - din 229 de participanti)! Am muncit 48 de ani si am o pensie de 1,9111 puncte de pensie! Dar nu ma plang, pentru ca stiu ca Romania nu poate mai mult , pentru ca succesivele guverne care au condus tara in ultimii 23 de ani, au "mascat" somajul scotand la pensie inainte de temen milioane de romani - clasa muncitoare de pe vremea lui Ceausecu - care nu si-a mai gasit locul si rolul in Romania capitalista!
          Despre posta si despre postasi am o parere buna, dar si aceasta "firma" trebuie sa invete sa functioneze dupa principiile economiei capitaliste in care elementul esential este PROFITUL! Cititi ce-am scris despre posta americana si cea britanica! Cat despre imaginea socanta a bietului postas care este obligat sa care zilnic o geanta de 20 kilograme, va spun clar ca nu ati reusit sa ma impresionati si cu atat mai putin sa ma convingeti! "Imaginea" asta este oleaca trasa de par si pe ici, pe colo chiar falsa! La fel de falsa este si imaginea "managerului cu kuru gras"!