UPDATE Victor Ponta: Dorim sa deblocam marile proiecte economice blocate de multi ani, inclusiv gazele de sist si redeschiderea unor mine

de R.M.     HotNews.ro
Luni, 13 mai 2013, 14:38 Actualitate | Esenţial


Premierul Victor Ponta a afirmat luni ca doreste sa deblocheze "mari proiecte economice blocate de foarte multi ani", printre care a citat si gazele de sist, pentru a nu mai importa gaze naturale de la Gazprom, "cum vad ca se doreste".

Acesta a explicat ca pentru moment este vorba doar despre "explorare, prin metode conventiale", iar Chevron va cheltui in judetul Vaslui "vreo 300 de milioane numai in anul acesta",

"Daca sunt resurse, peste cinci ani un guvern mai intelept ca al meu va spune daca el exploatam sau stam pe gaze si le importam de la Gazprom, cum vad ca se doreste", a comentat Victor Ponta.

"Vrem sa nu mai importam din Rusia, sa fie mai gazul mai ieftin pentru populatie, sa avem si industria romaneasca competitiva? Atunci ne trebuie gaze. Daca nu, importam din Rusia si e scump", a adaugat acesta.

UPDATE Premierul Victor Ponta a declarat ulterior, la inceputul sedintei USL, ca guvernul va aproba proiecte privind redeschiderea sau deblocarea unor proiecte miniere si a cerut parlamentului sa sustina acest lucru.

"Important este un singur lucru: trebuie si avem o oportunitate extraordinara de a debloca economic Romania", a afirmat acesta, adaugand ca Romania are sansa de a fi independenta din punct de vedere energetic "in cativa ani".

Printre aceste dosare dosare economice blocate de mult timp primul ministru a invocat si cazul Rompetrol, dupa ce Guvernul a aprobat prin proiect de lege Memorandumul de Intelegere incheiat intre statul roman si The Rompetrol Group pe 15 februarie 2013.

Practic, prin  aceasta decizie, Guvernul este de acord ca Rompetrol sa scape de datoria de circa 660 de milioane de dolari catre statul roman prin rascumpararea a 26,7% din  actiuni la pretul de 200 de milioane de dolari. De asemenea, Rompetrol se angajeaza la o serie de investitii.

In lipsa acestui acord, a argumentat Victor Ponta, compania era aproape de insolventa si risca sa se inchida.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3695 vizualizari

  • +4 (22 voturi)    
    eh (Luni, 13 mai 2013, 15:00)

    Mazeta [utilizator]

    Se știe că nemții sunt niște lași; nu acceptă fracturarea hidraulică și importă gaze de la Gazprom, cu 40% mai ieftin decât România. Noi însă vom lupta neînfricați și ne vom jertfi pentru Europa. Otrăviți fântânile, ardeți holdele, vin americanii!
  • +6 (16 voturi)    
    sa mori tu! (Luni, 13 mai 2013, 15:01)

    antitot [utilizator]

    ha da mult in gazele rusesti sa vezi ce ti-o furi.
    Poate te schimba Putin din functia de Prim Ministru.
    • +9 (13 voturi)    
      daca pastram directia.. (Luni, 13 mai 2013, 16:15)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui antitot

      dupa ce a vandut 25% din Rompetrol pe 200 de mil de euro (Patriciu luase 2miliarde de euro pe 75%, deci 850 mil pe 25%) si a sters datoriile alora de 600 de milioane, Ponta va promite ca va 'debloca' si alte proiecte.. deci se pregateste Rosia Montana sa devina groapa cu cianuri si alte cateva zeci de locatii prin tara vor descoperi bucuriile fractarii hidraulice - cutremure de mica adancime si panza freatica combustibila..
      Cu asemena tunuri, singura intrebare relevanta este - in ce banca elvetiana isi tine familia Ponta conturile? o fi aceeasi cu a lui Bombonel?
      • +1 (5 voturi)    
        s-a incasat (Luni, 13 mai 2013, 17:49)

        ancagrigore [utilizator] i-a raspuns lui pehash

        prietene, statul a sters datoriile mai multor privatizari: petrom, sidex, ford. cu ce e mai prejos rompetrol decat restul? adica n-au oferit niciun fel de ajutor de stat la privatizare si acum sunteti uimiti ca nu punem mana pe cele 600 de milioane. statul a primit o groaza de bani pana acum de la rompetrol, pe aceia de ce nu-i luati in calcul? 1 miliard din taxele petromidia sau dobanzile pe care le-a platit compania asta? nu mai fiti carcotasi, am incasat aceasta datorie de la rompetrol. in timp.
        • +1 (3 voturi)    
          interesant punct de vedere.. (Luni, 13 mai 2013, 21:06)

          pehash [utilizator] i-a raspuns lui ancagrigore

          1. de unde 1 miliard?
          2. sa intelegem ca toate companiile care platesc taxe in romania ar trebui sa fie tratatel in acelasi mod?
          3. dar daca nu era rompetrol? cererea ar fi generat oferta oricum. ar fi fost alte companii. pe omv/petrom de cate miliarde sa-i scutim?
          • +1 (1 vot)    
            Din contributii (Marţi, 14 mai 2013, 12:38)

            ancagrigore [utilizator] i-a raspuns lui pehash

            Rompetrol plateste anual taxe considerabile catre statul roman. Contribuţiile la bugetul de stat pentru Petromidia au crescut din anul 2000 şi până acum de 30 de ori, până la 1 miliard de euro, exporturile au crescut de 8 ori, iar volumul de procesare s-a cvadruplat. Rompetrol nu a beneficiat de ajutoare de stat la privatizare, dar Petrom da, statul a sters datoriile istorice.
  • -6 (20 voturi)    
    da (Luni, 13 mai 2013, 15:01)

    EmiPascu [utilizator]

    a fost o miscare buna ca s-a incheiat litigiul cu rompetrol. la o adica, pana cand sa se judece si statul roman? inca 20 de ani?! ponta a manevrat ok situatia asta si pun pariu ca kazahii se vor tine de investitiile alea pe care le promit....nu prea au dat gres pana acum.
    • 0 (10 voturi)    
      statul roman castigase procesul (Luni, 13 mai 2013, 15:21)

      adyQ [utilizator] i-a raspuns lui EmiPascu

      si nu mai erau cai de atac din cate am inteles din un artoicol precedent tot aici pe hotnews...si ma bucur ca te simti bine ca aia nu mai trebuie sa plateasca 600kk euro ca o sa ii platiti voi, in legatura cu fondul de investitii e facut pt prosti, adica ca pt romani, aia vin cu 150 sau 200kk euro, parca si statul se obliga sa cotizeze cu minim 20%?(sa ma corectati daca gresesc) si vin aia si cumpara ce vor dar profitul se duce la cei destepti nu la stat pana se amortizeaza suma investita, ca sa spunem de acuma, adica niciodata ca o sa fie un fond tot pe zero sau mai stii? pe minus si poate mai primeste ceva ajutor de stat, adica tot de la voi sa nu dea faliment, ca stim si noi cate cai de a scoate profitul din tara pe usa din dos exista. Ce ma bucur totusi este ca eu nu mai contribui la plata tzepelor date in romanika si ca voi tot va simtiti bine cu ele, si uite asa ca sa te simti si mai bine iti dau si un plus.
      • +2 (4 voturi)    
        Mai bine (Luni, 13 mai 2013, 15:43)

        razvanTud [utilizator] i-a raspuns lui adyQ

        Daca mai existau alte cai de atac, fii sigur ca cineva acolo le-ar fi fructificat cumva...statul si-a facut clar calculele. Daca ar fi lichidat compania, ar fi obtinut 155 de mil de dolari, daca acceptau varianta transferului in bonduri, primeau cu 20 de milioane mai mult. De fapt, daca am urmarit corect, statul a primit in final de la Rompetrol cam 320 de mil. din dobanzi si rascumpararea unui pachet mic de actiuni, in 2010. La care se adauga cele 200 mil de acum. Plus fondul de investitii pt care tot Rompetrol a platit partea statului...
  • +12 (16 voturi)    
    Sunt curios (Luni, 13 mai 2013, 15:14)

    Un cititor [utilizator]

    cum va fi cind va trebui sa importam apa de baut
    • +9 (9 voturi)    
      pai... (Luni, 13 mai 2013, 15:47)

      lyth [utilizator] i-a raspuns lui Un cititor

      nu e normal sa bei apa din izvor netimbrat :), noi vom fi tot fara gaze, fara aur, fara locuri de munca, dar cu majoritatea apelor poluate. ne meritam soarta!
  • +9 (21 voturi)    
    Comment sters de user (Luni, 13 mai 2013, 15:24)

    Erasm [anonim]

    • +5 (7 voturi)    
      Sper că ați înțeles (Luni, 13 mai 2013, 16:35)

      Radu I [utilizator] i-a raspuns lui Erasm

      ...unde „bătea” mult trâmbițata coabitare dintre Marele Sforar și „păpușica de paie”, care-și zice Prim-ministru.
      I-auziți:
      Premierul Victor Ponta a declarat ulterior (de ce, „ulterior”?), la inceputul sedintei USL, ca guvernul va aproba proiecte privind redeschiderea sau deblocarea unor proiecte miniere si a cerut parlamentului sa sustina acest lucru.
      Aha, acum ne-am lămurit! Până mai ieri, Ponta și Daciana (Unde ești, Daciana, te-ai făcut și tu mică-mică- nevăzută-neauzită?) se întreceau în fraze sforăitoare, luptând pe toate fronturile și cu toate forțele împotriva cianurii. Acuma-i bună, nu-i așa? Mai ales, de când mama ministrului „Marilor Proiecte” (recte madame Șova, de profesie avocat) reprezintă, în instanță, interesele murdare, ilegale ale RMGC!
      Cum nu vii, tu, Țepeș-Doamne...!
    • -1 (5 voturi)    
      ungureanu a stat [utin la guvernare (Luni, 13 mai 2013, 17:14)

      jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui Erasm

      si voia sa vanda pe nimic foarte mult. unugureanu este doar un oportunist, mai putin versat dect ponta
  • +10 (10 voturi)    
    Vandalizarea Rosiei Montana (Luni, 13 mai 2013, 17:11)

    jackalphonse [utilizator]

    prin urmare, s-au inteles politicienii nostri, aparent rivali, cu privire la comision. in curand vom putea spune adio Rosia Montana, adio sanatate, adio resurse de subsol.
  • +7 (9 voturi)    
    Pontalache si Mache (Luni, 13 mai 2013, 17:54)

    un dac [utilizator]

    curat Caragiale. A venit vremea sa deblocam ceea ce noi insine blocam pana acum 1 an. Amice, esti tembel?
    Daca ai sange in creier, raspunde-mi si mie pe scurt:
    1. De ce o sa fie mai ieftin gazul daca exploatam gazele de sist in conditiile in care UE ne impune majorararea masiva a pretului la gaze, indiferent de unde-l luam?
    2. Ce vor face "bravii" tai osteni din Rosia Montana peste 15 ani? Din ce vor trai? Ca aia vin si pleaca, asta e biznisul lor. Ca vad ca te preocupa populatia saraca.
    3. Chiar asa rau ati ajuns? Nu ati gasit voi pe la leberali niciun prafuit care sa ia Rompetrol moca si cu cateva vizite la DNA sa devina "mare om de afaceri"?
  • +5 (5 voturi)    
    deblocare (Luni, 13 mai 2013, 17:58)

    Marian_1961 [utilizator]

    Cine a blocat marile proiecte pe care se straduieste Victoras sa le urneasca din loc?
  • -1 (5 voturi)    
    Contextul conteaza (Luni, 13 mai 2013, 18:08)

    razvanTud [utilizator]

    Sunt numai comentarii populiste. Inainte sa ne grabim cu concluzii pripite, hai sa ne reamintim istoricul Rompetrol. Este una dintre putinele privatizari in cazul careia statul nu a sters datoriile istorice! Statul a incasat vreo 320 de milioane de euro din dobanzi de la Rompetrol. Acum inca 200. Kazahii pompeaza bani in Petromidia, in timp ce peste tot in Europa se inchid rafinarii....Deci hai sa tinem cont de context inainte de a spune ca statul a pierdut 600 de milioane de euro.
  • +5 (5 voturi)    
    dex (Luni, 13 mai 2013, 18:37)

    nash pandelica [utilizator]

    nesimtire-politician roman
    minciuna - viktor tonta di Catania
    neobrazare-usl

    si pedelistii tac, tac, tac. dansul pinguinului....
  • +4 (6 voturi)    
    Comment sters de user (Luni, 13 mai 2013, 18:42)

    Erasm [anonim]