Elevi scosi la defilare de primarie si de inspectoratul scolar, fluturand steagul Romaniei de ziua Independentei si Ziua Europei

de Raluca Pantazi     HotNews.ro
Joi, 9 mai 2013, 16:55 Actualitate | Esenţial


Elevii a 20 de licee din Bucuresti au sarbatorit 9 mai, ziua Independentei Romaniei si Ziua Europei, defiland in fata primariei sectorului 2 cu steaguri tricolore, ca pe vremea lui Ceausescu, a declarat pentru HotNews.ro un profesor sub protectia anonimatului. "Am fost obligati sa aducem copiii", a sustinut acesta, precizand ca actiunea s-a desfasurat in parteneriat cu inspectoratul scolar. Informatia a fost confirmata pentru HotNews.ro de profesori din mai multe licee, precum si de Inspectoratul Scolar al Sectorului 2. "Doamna inspector este inca la primarie, la defilarea aceea cu elevii. Noi avem 20 de licee si unele au trimis peste 20 de elevi, altele 30 de elevi", au declarat pentru HotNews.ro reprezentantii inspectoratului. Fotografii cu copii de scoala primara, imbracati in uniforma si fluturand steagul Romaniei la defilarea armatei, au aparut si de la Iasi.  
  • Ai fotografii de la defilari sau evenimente organizate de politicieni la care sunt si elevi? Trimite-le prin formularul de la finalul articolului

Sursa foto: Primaria Sectorului 2 Bucuresti

Reprezentantii Inspectoratului Scolar al municipiului Bucuresti - Sector 2 au confirmat pentru HotNews.ro ca elevi din mai multe licee au participat astazi, 9 mai, la defilarea organizata de primarul Neculai Ontanu in fata primariei. "Noi avem 20 de licee si unele au trimis peste 20 de elevi, altele 30 de elevi", au declarat acestia, precizand insa ca inspectorul scolar care stie toate detaliile organizatorice "este inca la primarie".

Contactata de HotNews.ro, Maria Stoica, director adjunct al Colegiului National "Emil Racovita" din Bucuresti, a declarat: "au fost si de la noi 26 de elevi de clasa a X-a. Ne-au trimis de la Inspectoratul Scolar de Sector o adresa, impreuna cu Primaria Sectorului 2". Intrebat cand a primit acea adresa, directorul a replicat: "Acum exagerati. Nu mai stiu, saptamana trecuta, inainte de Paste". In ce priveste existenta unui acord din partea parintilor, Maria Stoica a declarat ca parintii au fost consultati. "Ma sunati altadata, acum nu pot, am probleme urgente. Am ceva urgent de rezolvat care nu sufera amanare", a continuat aceasta atunci cand a fost rugata sa puna la dispozitia HotNews.ro o copie a notei de la inspectorat si a acordului dat de parinti.



Reprezentantii Colegiului National "Iulia Hasdeu" au precizat pentru HotNews.ro ca de la aceasta institutie au fost la defilare "in jur de 30 de elevi" de clasa a X-a, iar secretariatul Colegiului National "Cantemir Voda" a spus ca si de aici au fost prezenti la primarie elevi de clasa a X-a.    

Primaria Sectorului 2 din Bucuresti a anuntat pe site-ul propriu in urma cu o zi ca "primarul Neculai Ontanu invita bucurestenii - joi, 9 Mai, sa sarbatoreasca impreuna, la Primaria Sectorului 2, Independenta Romaniei, Ziua Europei si sfarsitul celui de-al doilea razboi mondial. Pentru acest eveniment au fost pregatite momente speciale: parada militara in tinuta de epoca, cu armament si tehnica de lupta, un autovehicul blindat din SUA insotit de militari echipati cu actuala uniforma romaneasca, muzica de fanfara, cantece si dansuri populare".   

"La acestea se adauga servirea bucurestenilor prezenti cu nu mai putin de 106.600 de sarmale traditionale romanesti - joi, 9 mai a.c. in fata Primariei sectorului 2 din strada Chiristigiilor numerele 11 - 13", informeaza primaria. 

Astazi, 9 mai, primaria a revenit cu noi informatii si fotografii de la parada.
"Pentru al saptelea an consecutiv, primarul Neculai Ontanu a marcat Ziua de 9 mai (...) printr-o serie de manifestari desfasurate la Primaria Sectorului 2 si in alte 13 locatii. La amplul eveniment au luat parte numerosi invitati, intre care remarcam pe gen. de Justitie Gabriel Oprea, vice prim-ministru, pe generalul de armata (r) Marin Badea Dragnea, presedintele Asociatiei Nationale a Veteranilor de Razboi, pe gen. de armata (r) Mihai Iliescu, presedintele Asociatiei Nationale a Cadrelor Militare in Rezerva si Retragere 'Alexandru Ioan Cuza', generali si ofiteri ai armatei romane, reprezentanti ai Bisericii Ortodoxe Romane", informeaza Primaria Sectorului 2.    



Elevi scosi la defilarea armatei, fluturand stegulete si imbracati in uniforma, au fost si la Iasi, dupa cum reiese din fotografiile de mai jos publicate astazi de Agerpres.



Fotografiile sunt de la manifestarile organizate astazi la Iasi, cu ocazia implinirii a 136 de ani de la castigarea independentei de stat si pentru a marca Ziua Europei, scrie Agerpres. Presedintele Consiliului Judetean Iasi, Cristian Adomnitei, a declarat ca intr-o astfel de zi se cuvine recunoasterea si cinstirea meritelor veteranilor de razboi, cu atat mai mult cu cat suntem ultima generatie care inca mai are contact direct cu acestia, potrivit sursei citate. Manifestarile au debutat la ora 10:00, cu depunerea de coroane de flori la Monumentul Eroilor din al Doilea Razboi Mondial.
 






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















9419 vizualizari

  • -20 (44 voturi)    
    Vai de mine ... (Joi, 9 mai 2013, 17:26)

    mitg [utilizator]

    Dar se poate asa ceva, auzi la astia dom-le, cum sa scoti bietii elevi sa comemoreze asa ceva?
    Tarile astea "civilizate" (pe care multi le vad ca un etalon al civilizatiei) fac de-astea.
    Aici in Romania o avem chiar usor cu patriotismul, in alte tari sunt mobilizati inclusiv bugetarii.
    Mai usor cu stirile astea senzationaliste, ca stim cu totii bine ca sunt probleme mult mai grave care ar putea fi puse in atentia publica.
    • +20 (36 voturi)    
      ţările civilizate... (Joi, 9 mai 2013, 18:00)

      echos [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      În ţările "alea" nu se iasă la defilare la comanda inspectoratului(statului, partidului), după metoda "hei-rup"... dar na! unii n-au cunoscut comunismul...
      • -11 (19 voturi)    
        De unde stii??? (Joi, 9 mai 2013, 18:52)

        cristian_n [utilizator] i-a raspuns lui echos

        Ca domn'profu nu fabuleaza?Si pe vremea lui ceashca nu iti facea nimeni probleme daca nu participai...
      • +8 (16 voturi)    
        dar tu crezi (Joi, 9 mai 2013, 19:17)

        sucaa [utilizator] i-a raspuns lui echos

        ca el stie cum este in tarile civilizate? el crede ca si acolo sunt scosi fortat la manifestatii.
        sa-l vedem ce-o sa spuna cand o sa iesim fortati pe strada de ziua lui ponata sau cacarau. sa-l aud atunci cum e cu tarile pe care noi le vedem ca etalon al civilizatiei.
        pt el etalonul este in rusia unde nu iesi daca nu spune tarul, sau daca iesi sau canti impotriva sefului faci si un pic de puscarie sa-ti iasa ideiile astea din cap. acolo avem civilizatia pe placul comentatorului de mai sus...
        • -8 (24 voturi)    
          Hai sa lamurim mania asta proletara... (Joi, 9 mai 2013, 20:51)

          Wizard of Oz [utilizator] i-a raspuns lui sucaa

          1. Nu am citit nimic despre parerea participantilor.
          Ce au de zis copii si parinti lor?
          2. Nu am primit nici o dovada ca cineva a fost obligat la patriotism...
          3. Nu cunosc vre-o interdictie ca la asemenea evenimente nationale sa fie interzisa prezenta, participarea cuiva (matur sau copil).

          Cand basescu participa la ceva (nu conteaza ce) nu se shoca nimeni ca erau de fata si niste elevi, copii...A deschis anul scolar povestind ce copil rebel era (si care nu prea invata si uite unde a ajuns...Ha, ha, ha) si nimeni de aici nu a facut infarct .

          Acum, fara sa primesc informatiile necesare, doar o vitriolanta acuzatie (ca actuala putere obliga niste copii sa participe , ca pe vremea lui Ceausescu, la manifestatii patriotice..) ma intreb:
          trebuie sa uitam ca azi este ziua independentei Romaniei?
          Trebuie sa nu stie generatiile tinere despre independenta tarii lor si sa o inlocuiasca docile cu ziua UE?
          Istoria tarii asteia, amarata si plina de martiri, trebuie uitata, trecuta sub tacere rusinata?
          Copii nostii nu trebuie sa mai fie romani ci, doar, cetateni europeni?
          Banuiala mea este ca a existat o invitatie la manifestari si ca a participat doar cine a vrut (prezenta pe licee, pomenita chiar in articol, arata ca au participat doar cativa....deci nu era obligatoriu, patriotismul nu este obligatoriu..)
          De ce toata manipularea asta de presa?
          Doamne, ce intrebari stupide pun !
          • +7 (9 voturi)    
            Mda (Vineri, 10 mai 2013, 0:25)

            Orpheus [utilizator] i-a raspuns lui Wizard of Oz

            In momentul in care ai scris "vre-o" te-ai autodefinit.
          • +4 (6 voturi)    
            ===================== (Vineri, 10 mai 2013, 8:48)

            Zede [utilizator] i-a raspuns lui Wizard of Oz

            1. Invata sa scrii corect, ca nu te ia nimeni in serios.

            2. Manie "proletara"? Stii ce inseamna "proletar"? Ai senzatia ca oamenii care critica manifestatiile astea cu iz comunist sunt "proletari"? Unde iti este logica?
    • +11 (29 voturi)    
      Si de mine... (Joi, 9 mai 2013, 18:12)

      HP [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      Nu e vorba ca e pentru 9 mai, 1 decembrie sau 23 august. Scopul e nobil, dar nu poti sa "scoti" copiii ca si cum ar fi detinuti.

      Daca vreau sa-mi las copilul sa mearga la parada, o fac, dar nu imi convine sa mi-l ia fara sa stiu sau sa-mi dau acordul scris.
      • -7 (15 voturi)    
        ai dovezi ca a fost asa? (Joi, 9 mai 2013, 20:52)

        Wizard of Oz [utilizator] i-a raspuns lui HP

        De ce musti o momeala ieftina?
        • +8 (12 voturi)    
          Da (Joi, 9 mai 2013, 21:08)

          HP [utilizator] i-a raspuns lui Wizard of Oz

          Da, citeste articolul. Cand a fost pus sa prezinte dovada acordului, a inchis telefonul.
          • +1 (1 vot)    
            Ai cam multe pretentii (Vineri, 10 mai 2013, 14:08)

            LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui HP

            Vezi mai sus ca nu prea stie sa scrie, asa ca de ce pretinzi sa si citeasca?
    • +1 (7 voturi)    
      sa-ti spun ceva (Joi, 9 mai 2013, 18:49)

      fc [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      ontanu e fost activist pcr recuperat de iliescu
    • +2 (10 voturi)    
      nostalgie, nostalgie... (Joi, 9 mai 2013, 19:04)

      Dianora [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      Care or fi tarile alea unde defileaza bugetarii prin fata sefilor de la partid? Pai Corea de Nord, Cuba.. aia mai mult danseaza samba.. cred ca rusii si chinezii s-au lasat de sportul asta..
      Dar unii oameni vad ca mai au nostalgii...
      Pe cand o sarbatoare pe stadion cu elevi facand exercitii si oamenii muncii in tribune miscand cartonase colorate? Hai ca prea v-ati invatat sa faceti doar ce vreti iar de sarbatori s-o intindeti care incotro...coboara Gen. Oprea militaria din pod .. chiar daca pe cand era activ se ocupa de intendenta.. macar acu' la pensie sa faca exercitii cu cine poate..
    • +2 (4 voturi)    
      Bravo (Joi, 9 mai 2013, 19:48)

      MihaiC1988 [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      https://www.youtube.com/watch?v=Eh6_gzY1W7k

      Te identifici cu indivizii din video,nu ? Vai de capul nostru.....
  • -11 (35 voturi)    
    Si care-ar fi problema? (Joi, 9 mai 2013, 17:27)

    gradu [utilizator]

    Daca ii scoteau la o Gay Parade, era mai ok pentru voi? E o atat de mare problema ca macar asa invata si elevii istoria Romaniei? La paradele homosexualilor nu v-am vazut atat de indignati. Hai, pe bune...
    • +15 (29 voturi)    
      Pacat ca ai cap dar nu si minte... (Joi, 9 mai 2013, 18:22)

      LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui gradu

      La paradele "gay", ca si la altele de altfel, nu te scoate nimeni cu forta. Vrei sa te duci bine, nu iarasi bine. Nu o sa-mi spui ca acei copii (unii chiar destul de mici) s-au hotarat de unii singuri sa mearga la parada, si ca nu ar fi preferat sa mearga mai degraba la joaca in acest timp. Dar, cum spuneam, cap ai minte ce-ti mai trebuie...
      • +1 (9 voturi)    
        minte nu-i mai trebuie... (Joi, 9 mai 2013, 19:05)

        Dianora [utilizator] i-a raspuns lui LiviuX

        .. ca are grad!
      • -3 (15 voturi)    
        si care-i problema? (Joi, 9 mai 2013, 20:03)

        NaciuAndreea [anonim] i-a raspuns lui LiviuX

        am vazut punctul de vedere al multora......

        tot nu înțeleg de ce sunt oamenii asa frustrati.....

        cei care se simt deranjati de treaba asta ori nu au copii ori nu au inteles inca rolul lor de parinti in societate.

        copiii trebuiesc educați, respectul fata de țară se educa.

        de ziua Americii toata lumea de la mic la mare face treaba asta, ..... pentru ca asa au fost educati..... Tara noastra oare nu merita asa ceva?
        Cat de manipulati sunteti sa ganditi asa ceva?!?!?
        • +6 (14 voturi)    
          Un alt punct de vedere! (Joi, 9 mai 2013, 20:30)

          Sthelian [utilizator] i-a raspuns lui NaciuAndreea

          Educatia e una, iesitul cu forta la parada e alta.
          Sigur ca trebuie educatie. Care educatie ar trebu facuta la scoala. Acolo pot face si parada, CU VOLUNTARI.
          In America nu ii obliga nimeni sa mearga la parada.
          Am participat o data, ca privitor la o parada desfasurata intr-o capitala de judet, de 1 decembrie. Tovarasul prefect tinea o cuvintare si ii tot dadea zor cu partidul de la guvernare de atunci. Am inceput sa huidui si sa strig sa vorbeasca de Bratianu si de partidele ce au facut unirea. Lumea s-a departat de mine creind in jurul meu un gol. Dar dupa vreun minut sau 2 prefectul a terminat. (un pic cam brusc zic eu, dar e parerea mea, ca nu i-am vazut discursul)
          • -1 (1 vot)    
            adica...... (Vineri, 10 mai 2013, 12:31)

            rider [utilizator] i-a raspuns lui Sthelian

            vrei sa spui ca acei copii din SUA vin de buna voie. Ei stiu acest lucru si gandesc de fapt ca adultii.
            NU, sunt niste copii care sunt adusi si invatati ce sa faca, cum sa faca sa fie o sarbatoare. Atat.
            pai daca vin fara sa le zica nimic, atunci se vede cat de indoctrinati sunt de mici! Atunci ia zi: nu asta e comunismul? cu indoctrinarea de mic copil?
            • 0 (0 voturi)    
              Da, vin de bunavoie sau cu parintii (Vineri, 10 mai 2013, 14:11)

              LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui rider

              Dar nu sunt adusi cu scoala si pedepsiti daca cumva nu participa.
              • 0 (0 voturi)    
                hai lasa-ma (Sâmbătă, 11 mai 2013, 20:30)

                rider [utilizator] i-a raspuns lui LiviuX

                si totusi daca vin de bunavoie, asta ce ce? nu cumva indoctrinare? de mic? nu cumva asta este comunismul pur?

                crezi ca acei copii stiu ei ce inseamna toate aceste parade? NU, li se spuce ca asa e bine....inca o data: unde era comunismul?
        • +1 (5 voturi)    
          ===================== (Vineri, 10 mai 2013, 7:59)

          Zede [utilizator] i-a raspuns lui NaciuAndreea

          Nu, draga mea, respectul pentru tara apare in mod natural cand tara respectiva are motive sa fie respectata, nu "se educa".

          Si mandria de a fi cetatean al unei tari apare tot in mod natural, cand tara aceea face lucruri de care te simti mandru.

          La fel cum dispretul de a fi roman a aparut in mod natural, ca urmare a 45 de ani de comunism urmat de 24 de ani de domnie a tampitzilor, cu acordul tacit al populatiei de comatosi mioritici.

          Ce face aceasta tara pentru tinerii ei pentru ca ei sa o respecte si sa fie patrioti?

          In ce pozitie este sistemul de educatie?

          Unde sunt programele pentru tineri?

          Cu ce ii ajuta statul, cu nivelul urias de impozitare, pe tineri in primii ani de munca?

          Aud din ce in ce mai mult pe tineri spunand ca vor pleca de aici pentru ca "nu au ce face in Romania". Si nu e vorba de tineri mediocri: este vorba de programatori, de sportivi de nivel national, de olimpici etc.

          Incearca sa nu mai arunci cuvantul "frustrat" atunci cand un cetatean roman este in dezacord cu ce se intampla in tara asta. E semn de behait de oaie intre oi, care nu intelege de ce exista oi care cred ca nu e ok in turma in care ea se simte atat de bine.
      • -4 (18 voturi)    
        Dar tu de unde stii ca au fost scosi .. (Joi, 9 mai 2013, 20:32)

        Inna100 [utilizator] i-a raspuns lui LiviuX

        cu forta????
        Nu vad pe nici un copil plangand de frustrare...
        • +4 (10 voturi)    
          Alta... (Joi, 9 mai 2013, 22:35)

          LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui Inna100

          Ca la paradele lui Ceausescu tare se mai plangea... Sau vrei sa spui ca si atunci se mergea de bunavoie si imbracati subtire, in pionieri, mai ales in zile friguroase... Oare de ce nu va folositi capul si pentru a gandi?? Intraba orice copil de scoala ce vrea sa faca, sa mearga sa vada o parada sau sa mearga la joaca, si vezi ce spune. Si ce spune "NaciuAndreea" mai sus pare adevarat la prima vedere, dar a asista la o parada nu e educatie. Ascultati discursurile (ca sa nu mai spun sa priviti parada propriu-zisa), si veti vedea ca nu e aproape nimic educativ acolo. Sau oricum, prea putin fata de timpul pierdut ascultand prostii...
    • +3 (13 voturi)    
      Unde e problema? (Joi, 9 mai 2013, 18:47)

      Sthelian [utilizator] i-a raspuns lui gradu

      Scoala nu trebuie sa-i scoata la astfel de actiuni. Scoala poate sa-i duca la muzee, case memoriale... Dar nu trebuie sa-i duca la parada nici ca spectatori, cu atit mai mult ca participanti.
      Dar scoala a ajuns un instrument politic mai ceva ca inainte. Nici un profesor nu are curajul si demnitatea sa spuna nu unui director numit politic...
      Cu atit mai mult parintii. Cind un parinte se ridica si spune ceva contra unui profesor sau a scolii, elevul este cel ce are de suferit... Si cum criteriile de acordare a notelor sunt subiective parintii isi tin gura.
      Acum s-a scris aici. Dar in afara de asta va mai urma ceva?
      O sesizare a parintilor ai caror copii au fost scosi de la ore pentru asta, cu nume, prenume, scoala, profesor participant, director, inspector...
      ABia atunci se va misca ceva. Altfel, veti scrie pe aici si atit...
    • -3 (9 voturi)    
      ce legatura (Joi, 9 mai 2013, 19:35)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui gradu

      are ma, ceausismul inspectorului cu paradele gay-lor. Desi, daca ma gindesc bine, si aia ies la parada cam tot asa, mai de voie, de nevoie.
    • -3 (9 voturi)    
      scoala (Joi, 9 mai 2013, 19:55)

      MihaiC1988 [utilizator] i-a raspuns lui gradu

      Ca la Gay Parade a dat inspectoratu ordin sa iasa proletariatul la manifestatii!!! Nu?
    • 0 (0 voturi)    
      Nu invata nimic (Vineri, 10 mai 2013, 12:58)

      vladf [utilizator] i-a raspuns lui gradu

      Ce sa invete la varsta lor? Sunt doar mase de manevra.
      Comunistii dau un exemplu cu ei, iar ei doar se bucura ca in loc sa mearga la ore stau 2h in soare.
      Unde mai pui ca au fost si 100.000 de sarmale la mijloc.
      Si uite asa se inghesuie lumea la astfel de evenimente.
      Foamea este cel mai bun educator.
  • +15 (29 voturi)    
    Ceausescu ar fi mandru (Joi, 9 mai 2013, 17:30)

    MihaiC1988 [utilizator]

    Voi i-ati votat pe Ponta & Co, voi sa stati cu ei la conducere acuma. Ne meritam soarta, daca majoritatea celor care au votat s-au luat dupa Antene ce sa-i faci...
    • +13 (13 voturi)    
      doctoru' prinar, demolescu (Joi, 9 mai 2013, 18:06)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui MihaiC1988

      fiu de nomenklaturist, general secu ceausist, nu putea serba independenta deca dupa ritu' sovietic....

      s'a scandat si demolescu - pace ?
      sau, vom munci si vom lupta, bucurestiul darama ?!

      luv ro !
  • +15 (25 voturi)    
    normal (Joi, 9 mai 2013, 17:36)

    dj [utilizator]

    daca se sarbatoreste data asa cum au preferat comunistii (9 mai) e logic sa se sarbatoreasca in stil comunist!
    Ziua Independentei Romanei este 10 mai!
  • +18 (22 voturi)    
    sarbatoare comunista (Joi, 9 mai 2013, 18:02)

    nash pandelica [utilizator]

    ziua independentei romainie este 10 mai, cum s'a sarbatorit difsn 10 mai 1877 pana in 31 dec 1947 !
    numai comunistii au serbat pe 9 mai.
    azi, neocomunistii din scoli, din administratie, din usl'amul neocomunist.
  • +17 (21 voturi)    
    defilare (Joi, 9 mai 2013, 18:08)

    codrean [utilizator]

    Astia au inebunit ? sau sunt tot aia, de acum 23 de ani ?!?
    • +10 (12 voturi)    
      Normal ca sunt aceiasi.. (Joi, 9 mai 2013, 19:07)

      Dianora [utilizator] i-a raspuns lui codrean

      ..sau eventual fii lor...
  • +4 (4 voturi)    
    Ziua Europei (Joi, 9 mai 2013, 20:24)

    infoInsider [utilizator]

    http://infoinsider.ro/2013/05/09/ziua-europei-cu-ocazia-bairamului-de-9-mai-romania-isi-prezinta-peschesul/
  • -4 (14 voturi)    
    intrebare (Joi, 9 mai 2013, 20:29)

    NaciuAndreea [anonim]

    oare cand ne vom trezi si noi si vom gandi cu capul?!?
    Sa iasa copiii de Ziua Independentei pe strada e comunist.... Sa iasa romanii bolnav mintal (care se cred unguri) e normal si de drept... bravo!
    • +2 (6 voturi)    
      Aici ai dreptate 100% (Joi, 9 mai 2013, 22:37)

      LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui NaciuAndreea

      Trebuie sa te trezesti si sa gandesti cu capul!!
  • -3 (11 voturi)    
    Partea plină (Joi, 9 mai 2013, 20:33)

    Allexander [utilizator]

    Măcar cu ocazia asta află dar mai ales ţin minte şi elevii una din cele trei semnificaţii ale datei de 9 mai.
  • +5 (9 voturi)    
    ceausescu pcr - sa traiasca usl (Joi, 9 mai 2013, 21:29)

    rakleta [utilizator]

    sclavi am fost , sclavi am ramas, sclavi vom fi
  • +5 (7 voturi)    
    inca un pic (Joi, 9 mai 2013, 21:50)

    gopo111 [utilizator]

    partidul , ponta romania, usl ul sa traiasca , vine si 23 august imediat moment de defilare solemna pt comunisti nostri, aducere aminte a timpurilor trecute pt acesti oameni josnici
  • -2 (4 voturi)    
    ... (Joi, 9 mai 2013, 23:02)

    S.V. [utilizator]

    ...sincer nu vad de ce atatea comentarii pentru faptul ca niste elevi au purtat niste steaguri tricolore...Asta ar trebui sa fie o mandrie si sa fie de laudat. Toate statele, chiar si alea ''civilizate'' isi cultiva si isi apara simbolurile nationale. Numai la noi se incearca distrugerea a tot ce inseamna mandrie nationala, patriotism sau simboluri nationale, si implementarea unei mentalitati de colonie.
    Ar trebui sa gandim ca orice actiune care are ca scop inradacinarea valorilor si simbolurilor nationale, ar trebui sa fie de laudata indiferent de cine este la guvernare sau cine le comanda, pentru ca numai unul care nu a iesit niciodata din Romania poate gandi ca facandu-ne de ras si scuipand si denigrand tot ce tine de tara asta isi poate sterge identitatea si va fi respectat.
    Nu stiu de ce...dar inclin sa cred ca mai mult patriotism si mandrie nationala a mai ramas doar in micile comunitati de romani care muncesc in afara granitelor tari.Cei care traiesc acasa au fost banuiesc intoxicati cu astfel de mizerii de articole si comentarii ale unor oameni care se uita la televizor si isi dau cu opinia de cum sunt cei din occident.
    • +6 (8 voturi)    
      ===================== (Vineri, 10 mai 2013, 8:10)

      Zede [utilizator] i-a raspuns lui S.V.

      Auzi, as prefera ca guvernantii sa ne scuteasca de parade si manifestatii, in schimb sa incerce o schimbare pentru prima data in 24 de ani: sa incerce sa guverneze coerent si in beneficiul cetatenilor, nu al partidului, familiei, amantelor, conturilor din strainatate etc.

      Patriotismul si mandria nationala apar, dupa cum ii spuneam unei femei de mai sus, in mod natural, cand acea tara face ceva pentru tine si te protejeaza.

      Cand esti vazut ca un nimic bun doar sa platesti impozite, ce om normal la cap simte patriotism?

      Ai vreo putere in aceasta tara?

      Esti consultat in ce priveste conducerea acestei tari? Sau a orasului? Sau a strazii?

      Esti protejat? Proprietatea iti este protejata?

      Primarul face ceva pentru a-ti creste calitatea vietii in mod vizibil?

      Politistul stie ca trebuie sa te apere nu numai de hoti, dar si de poluare sonora, manifestari agresive pe strada etc?

      Ai idee ca platesti cele mai multe impozite din UE?

      Ai idee ca nivelul TOTALde impozitare (adica toate impozitele generate de munca ta) se apropie de 75%?

      Cand te duci intr-o institutie de stat sa iti rezolvi o problema, cum esti tratat?

      Fii mandru ca esti roman!
      • +1 (5 voturi)    
        Esti protejat? Proprietatea iti este protejata? (Vineri, 10 mai 2013, 8:19)

        rakleta [utilizator] i-a raspuns lui Zede

        Nu, in curand iti va fi confiscata. Sic!
        • +1 (3 voturi)    
          ===================== (Vineri, 10 mai 2013, 9:01)

          Zede [utilizator] i-a raspuns lui rakleta

          Da, este un subiect de gluma.

          Pentru cei care nu au nimic.
      • -1 (3 voturi)    
        pt Zece... (Vineri, 10 mai 2013, 13:53)

        S.V. [utilizator] i-a raspuns lui Zede

        Dupa cum vad ca scri mai sus...tu esti suparat/a pe politicienii contemporani, pe patronul tau...sau pe impotenta ta de a razbi in viata...Tricolorul si toate simbolurile nationale nu le-au inventat Basescu, Ponta sau altii contemporani...sunt simbolurile acestui popor greu incercat.Si pentru asta condamn aceasta mizerie de contrazicere pe tot ce tine de simbolurile nationale..Pentru ca ura si dezbinarea ar trebui sa dispara macar cand vorbim de aceste lucruri dupa parerea mea sacre...pentru ca o groaza de romani au scris si au construit aceste simboluri cu sangele lor, ceea ce acum tu denigrezi, stand banuiesc cu o mana pe telelecomanda de la televizor si cu una pe mouse...
        • +1 (1 vot)    
          ===================== (Sâmbătă, 11 mai 2013, 0:47)

          Zede [utilizator] i-a raspuns lui S.V.

          Desi nu meriti un raspuns, hai sa imi pierd putin timp:

          1. "scrii", nu "scri".

          2. Abtine-te de la "analize psihologice" de doi lei. Te faci de ras.

          3. Sunt suparat pe impotentza romanului in ceea ce priveste munca sustinuta si in ce priveste non-reactia genetica la abuzurile la care a fost supus si este supus DE CATRE PROPRIII CONDUCATORI! Nu avea tu grija de razbitul meu in viata, nu este problema ta.

          4. Daca ai putea privi lucid articolul, ai vedea ca problema consta in scoaterea tinerilor la "defilari", aceste defilari fiind organizate de un primar de sector, deci de un om puternic conectat politic.

          5. M-as fi bucurat enorm sa fie strazile pline de tineri care sa fie grupati din vointza proprie in vreo asociatie care sa aiba ca scop pastrarea sau invierea valorilor nationale sau/si integrarea europeana. Insa, repet, ei au fost scosi la defilare de catre un primar.

          6. Admir patriotismul tau (macar ai un scop in viata, desi nu cred ca ai facut ceva practic, care sa depaseasca discutiile), dar ceea ce ai scris in ultima fraza e o jignire nejustificata. Ai merita o sudalma pentru magaria asta, dar nu mi-ar fi aprobat comentariul. Totusi, sa-ti explic:

          Nu stau cu mana pe "telelecomanda" de la televizor, pentru ca TV-ul este suficient de destept sa-mi inregistreze emisiunile pe care vreau sa le vad, si le vad in functie de timpul liber (care nu e prea mult). Iar cu mana pe mouse stau cam 12 ore pe zi, si nu ca sa ma distrez.

          Alte amanunte mai doresti? Copie dupa cartea de munca? Diplome de studii? Formulare de impozit pe venit?
          • -1 (1 vot)    
            ........ (Sâmbătă, 11 mai 2013, 18:42)

            S.V. [utilizator] i-a raspuns lui Zede

            Sincer daca iti dadeam dovada ca nu stiu sa scriu, facand mai multe greseli...puteai sa faci remarca aceia rautacioasa, dar totusi...era frumos si elegant sa te abtii.Iar cat despre ''analize psihologice'' chiar nu vad de unde ai scos asa ceva...Oricum, acum am inteles si de ce petreci 12 ore in fata calculatorului...probabil faci si tu parte din cele doua gasti platite cu salariul minim pe economie...si care indiferent de articolele aparute aici pe hotnews.ro sunt setate de pe timpul campaniei sa se injure reciproc si sa il defaimeze ...ba pe Ponta,...ba pe Basescu..in functie din ce tabara face parte....Si spun asta ca vad ca va dati LIKE-uri unul la altul...veniti cu comentarii idioate la adresa celor mai sus amintiti indiferent daca articolul respectiv trateaza problema strugurilor sau a micilor de exemplu..Probabil cei care v-au angajat au uitat de voi de pe timpul campaniei electorale pentru ca sa va mai traseze noi obiective, iar voi ca sa nu cumva sa va interupa salariile alea de rahat...mergeti pe aceleasi comentarii banale de parca sunteti in criza de idei....Iar daca citesti bine...chiar nu au fost obligati, pentru ca nu pot sa cred ca un liceu are doar 20 de elevi sau 30..deci a fost pe baza de voluntariat...asa ca reciteste te rog:
            "Noi avem 20 de licee si unele au trimis peste 20 de elevi, altele 30 de elevi", au declarat acestia..
            • +1 (1 vot)    
              ===================== (Duminică, 12 mai 2013, 17:02)

              Zede [utilizator] i-a raspuns lui S.V.

              =)) =)) =))

              Bun. Se pare ca habar nu ai pe ce lume traiesti. Am incercat sa fiu delicat. Insa exista oameni care nici macar nu pricep a-propos-urile.

              Deci:

              1. "analize psihologice de doi lei; ma refer la asta": "Dupa cum vad ca scri mai sus...tu esti suparat/a pe politicienii contemporani, pe patronul tau...sau pe impotenta ta de a razbi in viata". Ce e tampenia asta? Stii tu ca am patron? Stii tu ca nu am reusit in viatza? De unde pana unde?

              Sau poate pentru ca avem idei in dezacord, tu fiind in mod sigur un mare magnat, eu sunt un sarantoc?

              2. Stau 12 ore pe zi pe PC pt ca lucrez in IT. Nu stiu daca stii, dar exista persoane care chiar concep misterioasele chestii pe care le folosesti: browsere, site-uri, soft-uri etc. Nu e niciun chinez micutz in monitorul tau care raspunde comenzilor tale. Cineva face acele programe.

              3. Nu stau cu mana pe "telelecomanda" pentru ca am un smart TV de ultima generatie, deci ma uit cand doresc si la ce doresc, pt ca le inregistrez.

              4. Veniturile mele lunare sunt FOARTE DEPARTE de salariul minim pe economie, dragul meu.

              In rest, nu am ce comenta, nici nu stiu cui te adresezi. Ceea ce scrii nu are nicio legatura cu ce scriu eu, cam 98%.

              Daca vrei sa te razboiesti cu toata lumea simultan, fa-o pe forum, eu nu sunt un personaj colectiv cu care sa te certi.
    • +1 (3 voturi)    
      Oare mai sunt multi care nu gandesc? (Vineri, 10 mai 2013, 14:21)

      LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui S.V.

      Si nici macar nu citesc? Nu ne legam de faptul ca au fost acolo, ci de faptul ca au fost OBLIGATI sa mearga. In fotografii vad si niste copii care par sa fie acolo cu parintii... Nu am nimic cu ei, ba chiar toata lauda. Problema e cu ceilalti, adusi cu scoala. Si stiu foarte bine ce inseamna asta, ca an fost si elev in comunism.
      In legatura cu mandria nationala, asta iar nu se cultiva sau impune cu forta, ci se cladeste. Iar daca ne uitam la cine guverneaza si ce oameni sunt promovati si numiti in functii sus puse, nu trebuie sa miram ca s-a cam dus pe apa sambetei mandria nationala. In afara de ceva istorie, ce motive de mandrie avem acum?
    • +1 (3 voturi)    
      pt. S.V. (Vineri, 10 mai 2013, 16:19)

      Ion Zapada [utilizator] i-a raspuns lui S.V.

      domnule, cand ai vedea pe strazile Berlinului un astfel de mitting, su copii scosi de la ore sa poarte steaguri aiurea, cu scolarai de 7 ani care flutura stegulete in soare cand ei ar trebui ori sa invete, ori sa se joace... (poti inlocui Belinul cu oricare alta caputala, metropilo..ce vrei tu, occidentala)....Atunci revino sa ne impartasesti din experienta...
      Pana atunci insa, aceste imagini nu amitesc decat despre momente de trista amintire.
      Personal, nu vad nici un patriostism in la mascalui ca tampitu' pe strazi cu steagu' de gat...iar a scoate copiii, e deja prea mult.

      Sunt un roman "din occident" scarbit de prostia unora ca tine.
      • +1 (1 vot)    
        ..... (Vineri, 10 mai 2013, 22:10)

        S.V. [utilizator] i-a raspuns lui Ion Zapada

        Esti un roman ''din occident'' care banuiesc a stat doar intr-un orasel din Germania...eu iti zic ca sunt si eu un roman '' din occident'' care a vazut in 25 de ani mai mult decat un simplu orasel din occident, fiind de aceeasi meserie cu presedintele Basescu la baza.
        Asa ca schimba canalul si da pe Animal Planet, ca sa spui ca ai fost si la Zoo...
  • -1 (7 voturi)    
    penibil (Vineri, 10 mai 2013, 8:20)

    mockito [utilizator]

    arata fix ca pe vremea lui ceausescu... sa nu-mi ziceti ca copiii din poza s-au inteles intre ei sa faca o parada cu steaguri tricolore. asta e doar inceputul... stati sa ajunga cretinescu presedinte...si sa vedeti ce adunari festive o sa avem... locuiesc de 23 de ani in america si n-am auzit de vreo parada din asta... si nu ca ar fi americanii mai putin patrioti... doar ca au alte treburi mai importante de facut.
    • 0 (6 voturi)    
      inseamna ca toate pozele sunt false ? (Vineri, 10 mai 2013, 9:12)

      Wizard of Oz [utilizator] i-a raspuns lui mockito

      dai cautare pe Google "4 july parade" si ce sa vezi?
      Olin cu poze cu americani defiland veseli.
      Multi, foarte multi copii, pentru ca americanii tin sa-si invete copii sa fie mandri ca sunt americani.....
      Tu in care america traiesti?
      Cred ca in cea de sud....Argentina...Brazilia...
      • +1 (3 voturi)    
        mare diferenta (Vineri, 10 mai 2013, 18:28)

        mockito [utilizator] i-a raspuns lui Wizard of Oz

        ai auzit de voluntariat? aici la o parada, lumea vine si se implica din proprie initiativa... din cate am inteles in Romania, copiii au fost scosi, adusi, etc... de cineva.
  • +2 (4 voturi)    
    wikipedia (Vineri, 10 mai 2013, 10:14)

    Catz Kitty [utilizator]

    La 9 mai 1877, Mihail Kogălniceanu citește în Adunarea Deputaților Declarația de Independență a României. Această zi va deveni Ziua Independenței în România.
    • +2 (2 voturi)    
      Si o alta explicatie (Vineri, 10 mai 2013, 10:33)

      Catz Kitty [utilizator] i-a raspuns lui Catz Kitty

      Sunt trei zile la rand.
      8 mai 1921 - La București au loc Lucrările Congresului General al Partidului Socialist din România care votează transformarea partidului și afilierea acestuia la Internaționala a III-a Comunistă. Aceasta era ""sarbatoare" in RSR, dar se sarbatorea prin mumca :)
      9 mai 1877 si 9 mai 1945. Ziua independentei Romaniei + ziua Europei
      10 mai 1866 - Carol I proclamat principe al Romaniei
      10 mai 1881 - Carol I proclamat rege al Romaniei (drept care este si ziua monarhiei romanesti)
      E bine sa le stim pe toate astea pentru ca inseamna istorie nationala.
    • +2 (2 voturi)    
      10 mai (Vineri, 10 mai 2013, 13:06)

      dj [utilizator] i-a raspuns lui Catz Kitty

      intotdeauna, pana la venirea comunistilor la putere, Independenta s-a sarbatorit la 10 mai. Problema comunistilor a fost ca 10 mai avea semnificatie tripla si era legata de monarhie: la 10 mai 1866 depunea juramantul Carol I, la 10 mai 1877 Carol I proclama Independenta Romaniei, si la 10 mai 1881 Carol I era incoronat Rege.
      Uite mai multe despre mistificarile comunistilor aici: http://www.digi24.ro/stire/Comunismul-a-rescris-istoria-monarhiei_102227
  • -1 (11 voturi)    
    Si care-i problema? (Vineri, 10 mai 2013, 10:40)

    DarthBunny [utilizator]

    I-a pus sa se imbrace cu tricouri PSD/PDL/PNL ? Mi se pare de-a dreptul aberant sa se planga cineva ca sunt promovate insemnele nationale...
    • +5 (9 voturi)    
      !!! (Vineri, 10 mai 2013, 10:54)

      cristiian [utilizator] i-a raspuns lui DarthBunny

      cu siguranta ai votat USL.
      Dar este ok. La tine vin sa mi platesti facturile si cumparaturile cu 20% mai scumpe dupa un an de guvernare.
    • +1 (1 vot)    
      ===================== (Sâmbătă, 11 mai 2013, 0:49)

      Zede [utilizator] i-a raspuns lui DarthBunny

      "Promovare" cu de-a sila de genul asta a tot fost pana in '89.

      Crezi ca e bine sa revenim?