Principesa Margareta petrece Pastele in Elvetia, din cauza "starii fragile de sanatate a reginei Ana"

de Alina Neagu     HotNews.ro
Sâmbătă, 4 mai 2013, 15:14 Actualitate | Esenţial


Principesa Margareta nu va mai petrece sarbatorile pascale la Alba Iulia, din cauza "starii fragile de sanatate a reginei Ana", au informat sambata reprezentanti ai Arhiepiscopiei Ortodoxe de Alba Iulia. Vor fi prezenti insa la Alba Iulia principele Radu, principele Nicolae si sora acestuia, Elisabeta Karina, anunta Agerpres. Din cauza "starii fragile de sanatate a reginei Ana, Majestatea sa Regele si principesa mostenitoare vor fi alaturi de Regina, in Elvetia", potrivit unui anunt postat, sambata, pe site-ul Arhiepiscopiei Ortodoxe de Alba Iulia.

Luni, consilierul cultural al Arhiepiscopiei Ortodoxe de Alba Iulia, preotul Florin Croitoru, anunta ca principesa Margareta, principele Radu si principele Nicolae au fost invitati sa participe la slujbele ce se vor oficia in Sambata Mare si in Duminica Invierii la Catedrala Reintregirii din Alba Iulia.

Membrii familiei regale vor sosi la Alba Iulia sambata seara, urmand sa participe la Te Deum-ul oficiat de IPS Irineu, precum si la slujba Invierii, ce se va oficia pe esplanada din fata Catedralei Reintregirii.

Printre ctitorii Catedralei, construite in anii 1921 si 1922, se numara regele Ferdinand si regina Maria, bunicii regelui Mihai, care au fost incoronati aici ca suverani ai Romaniei Mari, in octombrie 1922.

De altfel, lacasul de cult este cunoscut si sub denumirea de Catedrala Incoronarii.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2825 vizualizari

  • +1 (11 voturi)    
    asa, (Sâmbătă, 4 mai 2013, 15:58)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    si?
    • -6 (10 voturi)    
      Daca esti in cautarea unor stiri despre (Sâmbătă, 4 mai 2013, 23:22)

      justin puscasu [utilizator] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

      Simona Senzual, incearca pe Click au Libertatea.
      • +1 (3 voturi)    
        si crezi ca e vreo diferenta (Duminică, 5 mai 2013, 19:25)

        kkciosuldelahamangia [utilizator] i-a raspuns lui justin puscasu

        intre Senzual si majesgreata sa Margarina ?
  • -3 (11 voturi)    
    multa sanatate! (Sâmbătă, 4 mai 2013, 18:32)

    barbu007 [utilizator]

    iar, cu acest prilej, se afla (in public) ca regele mihai si regina ana s-au reintors sa locuiasca in elvetia - pentru amatorii de vizite, la aubonne...
  • -6 (10 voturi)    
    Doamnelor, domnişoarelor şi domnilor (Sâmbătă, 4 mai 2013, 19:33)

    Kute [utilizator]

    antimonarhişti, aveţi un dram de decenţă!
    • +4 (6 voturi)    
      Decenta (Duminică, 5 mai 2013, 12:13)

      catalin72 [utilizator] i-a raspuns lui Kute

      Va rog sa-mi spuneti si mie unde e lipsa de decenta in comentarii ...adica daca te intrebi de ce se foloseste termenul de familie regala atunci cind toata lumea stie ca fostul rege Mihai a abdicat in numele lui si a urmasilor lui ,e indecent ?? E indecent sa ceri sa se repecte Constitutia ? Daca e asa ,eu recunosc ca sint indecent !
    • +3 (3 voturi)    
      "asa, (Duminică, 5 mai 2013, 20:26)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui Kute

      si?" Aceasta intrebare ti se pare indecenta? Mie nu.
  • +7 (9 voturi)    
    huh? (Duminică, 5 mai 2013, 5:08)

    T34 [utilizator]

    Sa le dea Dumnezeu sanatate roabelor sale Ana, Margareta si neamului lor. Cat despre titlurile pe care si le aroga de "regina", "principesa" etc. nu poci pentru ca sa spui decat ca ma amuza teribil. Am invatat la scoala ca cica regii astia domneau peste un regat. Asta era conditia necesara ca sa fii rege. Ori io nu vaz aci niciun regat. Voi vedeti vreunul? Daca astea-s regine, de ce n-as fi si eu rege? Ca nici eu n-am vreun regat, nici ele n-au vreunul... :D
  • +4 (6 voturi)    
    au plecat de unde au venit............ (Duminică, 5 mai 2013, 18:32)

    oxxxxxyyyyya [utilizator]

    sa ramana acolo si sa returneze banii pe care ii papa nemeritat........tradatori ordinari.

    p.s. au luat spaga de la ceausescu-pt.tacere, acum papa bani dela iliescu-pt...................." imagine occidentala".