Comisia Europeana: Folosirea bicarbonatului de sodiu in reteta "mititeilor" de catre industria carnii din Romania pare acceptabila

de I.C.     HotNews.ro
Vineri, 3 mai 2013, 13:30 Actualitate | Esenţial


Folosirea bicarbonatului de sodiu sau E 500 in reteta "mititeilor" de catre industria carnii din Romania pare acceptabila, dar procedurile vor trebui respectate, a declarat vineri Frederic Vincent, purtator de cuvant al comisarului european pentru sanatate si protectia consumatorilor, Tonio Borg, precizand ca solicitarile de autorizare sunt analizate de la caz la caz, potrivit Agerpres.

"Chestiunea a fost intr-adevar discutata ieri (joi - n.red.) la reuniunea Grupului de lucru al expertilor guvernamentali asupra aditivilor alimentari", a declarat purtatorul de cuvant al comisarului Tonio Borg, dupa ce Guvernul Romaniei a anuntat joi ca reprezentantul sau va aborda cu acest prilej, la solicitarea Asociatiei Romane a Carnii, chestiunea introducerii retetei produsului mititei pe lista retetelor traditionale, alaturi de burger si carnatul spaniol chorizo.

"Bicarbonatul de sodiu sau E 500 nu este si nu a fost niciodata autorizat in prepararea carnii, inclusiv in cazul 'mititeilor'. In noua lista a aditivilor alimentari pentru UE, folosirea autorizata a acestora este prezentata in conformitate cu categoriile de alimente la care ei pot fi adaugati. Noua lista este bazata pe autorizatiile acordate in conformitate cu vechile directive si va intra in vigoare de la 1 iunie", a adaugat Frederic Vincent.

Practic, este vorba despre anexa II a Regulamentului CE nr. 1333/2008 al Consiliului UE si al Parlamentului European privind aditivii alimentari, amendata trei ani mai tarziu prin Regulamentul nr. 1129/2011, care intra in vigoare de la 1 iunie 2013.

"Daca industria carnii foloseste aditivi, care sunt esentiali pentru ei (mititei - n.red), este necesara depunerea unei cereri de autorizare. Folosirea aditivilor este analizata de la caz la caz si daca aceasta respecta conditiile prevazute in legislatia privind aditivii alimentari, Comisia Europeana va propune autorizarea lor. In cazul concret al folosirii E 500 in 'mititei', folosirea aditivilor in acest produs traditional pare acceptabila, dar procedurile vor trebui respectate", a mai precizat purtatorul de cuvant al executivului comunitar.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3484 vizualizari

  • +9 (15 voturi)    
    traducerea exacta (Vineri, 3 mai 2013, 13:46)

    Tomis [utilizator]

    "Nu stiam ca sunteti asa de sensibili la chestiunea asta, dar daca vreti neaparat sa va omorati cu diversi conservanti si coloranti, n-aveti decat. Pofta buna."
    • +6 (12 voturi)    
      foloseste internetul si judeca singur (Vineri, 3 mai 2013, 14:40)

      slakeritul [utilizator] i-a raspuns lui Tomis

      bicarbonatul de sodiu nu are niciun efect nociv, doar e folosit ca praf de copt.
      • +2 (4 voturi)    
        ok (Vineri, 3 mai 2013, 17:12)

        Tomis [utilizator] i-a raspuns lui slakeritul

        Si daca ar avea un efect nociv crezi ca evenimentele din ultimele zile ar fi diferite? Crezi ca romanii ar inceta brusc consumul de mici?

        Nu sunt chimist/nutritionist, nu stiu efectele bicarbonatului de sodiu in alimente si ce studii s-au facut in domeniu.
  • +10 (12 voturi)    
    Victorie! (Vineri, 3 mai 2013, 13:49)

    nano2k [utilizator]

    Imi si deschid o afacere. Voi produce "Meniul Electoral": mici, bere si o galeata cadou (se poate folosi in varii scopuri). Pentru clientii fideli dau o bricheta pentru gasirea drumului spre casa.
  • +5 (7 voturi)    
    Mici vs. Post in Saptamana Mare (Vineri, 3 mai 2013, 15:27)

    vlad.pe [utilizator]

    La Recensământul din 2011, 85,9% dintre persoanele interdievate au declarat ca sunt de religie ortodoxă aşa ca nu imi explic de ce românul isi pune problema Micilor in Săptămâna Postului Mare.
    • +4 (6 voturi)    
      pentru ca romanul este prevazator (Vineri, 3 mai 2013, 15:49)

      nellino [utilizator] i-a raspuns lui vlad.pe

      si vrea sa fie sigur ca poate sa manance mici de 1 Decembrie, in plin Post al Craciunului.

      Procentul de romani ortodocsi are de-a face cu dragostea romanului de mici in exact aceeasi masura in care are de-a face iubirea dusmanului propavaduita de Christos cu versul "sa moara dusmanii mei!" din care manea vrei tu.

      Romanii fac ce face popa.
  • +5 (11 voturi)    
    O stire ce are toate sansele... (Vineri, 3 mai 2013, 15:31)

    Mihail_AD [utilizator]

    ...sa devina una din povestile de succes ale actualei guvernari, prezentata ca i victorie detip blitzkrieg.
    Este o rezolutie utila, tinand seama si de traditia mitingurilor electorale cu galetuse
    • -4 (10 voturi)    
      Mici (Vineri, 3 mai 2013, 15:56)

      ccc111 [utilizator] i-a raspuns lui Mihail_AD

      Unii vorbiti de parca nu ati mancat in viata voastra mici.
      Da, se dau la mitinguri electorale dar majoritatea mananca cu familia/prietenii.
      Acu nu inteleg, orice face guvernul hai sa ne batem joc nu?
      • +3 (3 voturi)    
        Din pacate (Vineri, 3 mai 2013, 16:59)

        urfe [utilizator] i-a raspuns lui ccc111

        Nu avem o cultura sanatoasa a politicului, obiectivitate sau un exercitiu real al gandirii critice independente.

        Ponta, Basescu, PDL, USL etc. pot fi, pentru majoritatea dintre noi, fie numai albi, fie numai negri. Nu exista o nuantare, o critica obiectiva: nu le-am recunoaste meritele/gafele nici chiar atunci cand o merita.

        Sunt criticati mult batranii care pun automat stampila pe simbolul trandafirului - in mod ironic (si trist), cam toti facem asta.
        • +1 (1 vot)    
          Puteti sa condamnati suspiciunea? (Vineri, 3 mai 2013, 23:13)

          Mihail_AD [utilizator] i-a raspuns lui urfe

          Cand un om politic e dovedit ca a mintit, e de condamnat ca declaratiile prin care-si aroga merite sunt banuite de falsitate?
          E de mirare ca politicienii nostri sunt banuiti de interese meschine, si ca li se pot cu greu accepta meritele? Pe urma, cand meritele acestea sunt atat de greu de gasit, nu au si domniile lor o parte din vina?
          Este un razboi pe care politicienii l-au declansat. Tot ei ar trebui sa-l si incheie, dar ca pe o favoare facuta celor carora le cersesc voturile, ci ca o dovada ca si-au inteles greselile si garanteaza ca nu le vor repeta. Pana atunci, mi se pare normal ca, spre deosebire de Justitie, prezumtia de nevinovatie sa fie in continuare suspendata.
      • +1 (1 vot)    
        Un fost sef, pe care il respect... (Vineri, 3 mai 2013, 23:06)

        Mihail_AD [utilizator] i-a raspuns lui ccc111

        ...mi-a spus: "domnule, la vorbe se raspunde cu vorbe, la scris se raspunde cu scris".
        Cum ar trebui sa raspund la bascalia cronica afisata de primul ministru?
        Pentru ca veni vorba, domnia sa confima cele spuse mai sus, printr-o declaratie pe jumatate glumeata: "Noi ne luptam, salvam micii de CE"
        Asta spuneam si eu: e un succes, ce sa mai vorbim...
  • -1 (5 voturi)    
    Folosirea bicarbonatului (Vineri, 3 mai 2013, 17:54)

    misa2002_2006 [utilizator]

    medical vorbind bicarbonatul de sodiu este un pansament recomandat in multe afectiuni ale stomacului..
    Comisia europeana ar face bine sa ne lase cu comentariile lor de cacat..ca au lasat pe piata tot felul de vaccine si de aditivi cancerigeni si nimeni nu ii ia la intrebari...pe sanatatea cui experimenteaza..si vorbesc de ecologie, cand deseurile le descarca in Romania pe bani grei, si vorbesc de eco, cand au permis functionarea atator firme care trateaza semintele cu tot felul de substante (Ex:Pionerr sau Monsanto), pentru a le comercializa apoi pe piete externe...
    • +1 (1 vot)    
      Nu da cu bata in balta (Sâmbătă, 4 mai 2013, 0:55)

      alexpro [utilizator] i-a raspuns lui misa2002_2006

      si nu lasa un argument pe jumatate. Daca o substanta e folosita ca si medicament in tratarea sau ameliorarea anumitor afectiuni, nu inseamna ca nu are si efecte adverse. De fapt, sunt extrem de putine medicamente care nu au posibile reactii adverse. Daca incepi sa iei un nurofen in fiecare zi, in cativa ani probabil ca o sa ai probleme cu ficatul.

      Intr-o situatie normala, adica viata nu iti este pusa in pericol, orice medicament trebuie evaluat in functie de raportul beneficiu/risc. Daca beneficiul depaseste cu mult riscul unui efect secundar sever atunci merita luat medicamentul. (adica de ex. daca s-a inregistrat un deces la 1 milion de pacienti, dar medicamentul iti poate imbunatati viata, atunci poate merita sa-l iei).

      Bicarbonatul de sodiu se foloseste intr-adevar pentru ameliorarea refluxului gastric, celebrul acid, dar in combinatie cu o dieta bazata puternic pe lactate sau cu alte afectiuni existente (ulcer, gastrite, etc), folosirea prelungita si/sau abuzul poate duce la complicatii serioase.

      Nu stiu cat e concentratia de bicarbonat de sodiu din reteta "traditionala" de mici, ce stiu e ca nivelul din praful de copt e considerat sigur pentru sanatatea umana.

      Cat despre acuzele din comentariu, fara niste surse, permite-mi sa nu te cred pe cuvant.
  • 0 (6 voturi)    
    micili (Vineri, 3 mai 2013, 18:11)

    self [utilizator]

    Stiti, era melodia aia a formatiei Spitalul de urgenta care zicea""" traiasca berea in care ne-am nascut"" acum s-ar potrivi treaba cu micii,, 'traiasca micii in care ne-am nascut''' mai ale cei electorali{ adica ,ei, ei micii bre}