Lista deputatilor care au respins infiintarea unui Muzeu al Comunismului

de MVA     HotNews.ro
Miercuri, 24 aprilie 2013, 21:47 Actualitate | Esenţial


236 dintre alesii poporului au respins marti proiectul de lege prin care se infiinta un Muzeu al Comunismului. Pe langa deputatii seniori care au votat impotriva, se numara si multe nume cunoscute ale unor politicieni tineri. 

Argumentele  refuzului au fost oferite in punctul de vedere exprimat in martie 2012 de guvernul M.R.Ungureanu. In punctul de vedere al Guvernului se mentioneaza ca infiintarea unui Muzeu al Comunismului ar crea "un paralelism institutional "nejustificat" cu existenta IICCMER (Institutul de Investigare a Crimelor Comunismului). Se mai invoca faptul ca proiectul "nu ofera argumente si date tehnice, financiare si administrative cu privire la noua institutie".

Printre deputatii care au votat impotriva infiintarii Muzeului Comunismului se numara:
  • Nicu Bănicioiu (PSD), 
  • Monica Iacob Ridzi (PPDD)
  • Mihai Sturzu (PSD, fost HiQ), 
  • Natalia Intotero (PSD), 
  • Elena Uioreanu (PNL), 
  • Diana Tusa (PNL), 
  • Viorel Hrebenciuc (PSD), 
  • Dinu Giurescu (PC),
  • Kelemen Hunor (UDMR),
  • Miron Mitrea (PSD),
  • Gheorghe Ialomiteanu (PDL).

Dincolo de dimensiunea istorica si valoarea educativa a proiectului, in alte capitale europene, Muzeul Comunismului reprezinta o oportunitate foarte buna de dezvoltare a turismului.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















.*.


6727 vizualizari

  • +15 (15 voturi)    
    minciuni (Miercuri, 24 aprilie 2013, 22:14)

    Vlad-I [utilizator]

    Argumente care au multe cuvinte dar nu spun nimic.

    O tara care a fost ingenuncheata 50 de ani de catre comunism , iar multi ani dupa aceai inca resimte puternic ranile, are dreptul si nevoie sa faca terapie colectiva, sa se descarce, ca sa vindeci o rana scoti puroiul la suprafata, o lasi curata. Romania este o tara unde populatia are memorie scurta, mai ales in privinta comunismuui, un numar de cetateni excesiv si anormal de mare isi aduc aminde de epoca comunismului ca de ceva bun, lipsa de informatie duce la asfel de aberatii.
    • +1 (13 voturi)    
      asa zis necomunism (Miercuri, 24 aprilie 2013, 23:43)

      virgil [anonim] i-a raspuns lui Vlad-I

      putem arunca blocuriel construite de comunisti in aer?
      ele sunt muzeul comunismului
      • 0 (2 voturi)    
        da (Joi, 25 aprilie 2013, 15:27)

        grongobar [utilizator] i-a raspuns lui virgil

        daca ar fi fost construite intr-o societate normala ar fi avut alta calitate.aberatia cu blocurile comuniste e echivalenta cu a spune ca in comunism era bine pentru ca beam apa.toate societatile au construit mult dupa razboi,cand s-a distrus mult; la comunisti s-a construit prost si urat,vezi blocurile facute in vest si mai vorbim.
    • +6 (6 voturi)    
      e clar (Joi, 25 aprilie 2013, 9:32)

      dax [anonim] i-a raspuns lui Vlad-I

      Pai respingerea e logica, cum ai vrea sa se faca un muzeu al comunismului fara Iliescu in el?
      Si cum muzee cu exponate vii nu am vazut pana acum solutia ar fi o gradina zoologica a comunistilor sau asteptarea pana isi da duhul "bunicuta".
      Precis asta au avut in vedere cei ce s-au impotrivit...
      • +1 (3 voturi)    
        n'ai zis rau (Joi, 25 aprilie 2013, 11:42)

        nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui dax

        dar tot nu'i clar..
        deci, era vorba de'un muzau omagial al coomunizmului ?!

        ca asa s'ar explica votul asta masiv evaziv.
        un fel de desolidarizare.
        insusi ilici a mentionat la ultimul congress, (dr. tonta reales) cum ca_cand dansul cand intorcea prefixul varstei, a trebuit sa'si intoarca si calea politica din communist, in communist social democrat.

        oamenii au ales o alta cale, calea social democratiei liberlale !
  • +11 (13 voturi)    
    Ce muzeu nene... (Miercuri, 24 aprilie 2013, 22:40)

    kinn [anonim]

    ... e suficient sa ne uitam in Parlament. Hai sa nu-i facem muzeu cat timp inca il mai avem viu si vesel in institutii.
  • +11 (11 voturi)    
    Trist (Miercuri, 24 aprilie 2013, 22:51)

    Alessia [anonim]

    Este trist că liberalii au votat impotriva înființării acestui muzeu. Oare ce părere au urmașii celor care au suferit la canal, la Sighet și în alte temnițe? Mă miră Kelemen Hunor? Ăsta ce-o avea cu comuniștii?
    • +3 (5 voturi)    
      nationalitatile si comunismul (Miercuri, 24 aprilie 2013, 23:39)

      sorin3 [utilizator] i-a raspuns lui Alessia

      Cititi componenta comitetelor de partid din anii 50 si o sa vedeti de ce apreciaza nationalitatile comunismul.
      • +3 (3 voturi)    
        si o sa constatam ca 100 de minoritari (Joi, 25 aprilie 2013, 7:44)

        derblauereiter [utilizator] i-a raspuns lui sorin3

        au ingenunchiat 50 de ani 20 de milioane de traco-geti verzi, toti anticomunisti?

        in componenta comitetelor de partid din anii 50 o sa gasim probabil si evrei, si unguri, nemti, armeni - cam ce avem si in parlamentele de astazi;

        nici gheorhiu-dej, nici chivu stoica, nici ceausescu, verdet, postelnicu sau ion-te-leaga n-au fost minoritari;

        si nu in ultimul rand: niciunul din generalii comunisti, parintii si socrii lui nastase, geoana, oprescu, blaga, popoviciu etc. n-au fost minoritari - doar comunisti.
  • +6 (8 voturi)    
    ingrozitor - nu stim sa dialogam!!! (Joi, 25 aprilie 2013, 0:04)

    ..13 [utilizator]

    Mi se pare imposibil ca o lege extrem de importanta, care ar face bine gutumanului de rand este respinsa pentru niste vicii care puteau sa fie indreptate prin dialog intre executiv, initiatori, senat si camera deputatilor.

    Mi se pare incredibil ca MRU a respins de pe pozitia de PM, si din calitatea de istoric - istorie moderna - o astfel de lege. Argumentele birocratice pentru respingerea legii sunt, insa ele isi gaseau rezolvarea prin dialog intre Senat - guvern si puteau ajunge pe vremuri mai bune in Camera Deputatilor.

    Ialomiteanu - ca si Ministru de finante sau ca si parlamentar - intelege putin si uita repede - nu ma asteptam ca domnia sa sa gaseasca solutie in acest caz! Este peste putinta domniei sale! Trebuie imaginatie creativa in limitele legii si in constrangeri bugetare pentru un subiect de mare importanta!!!

    Munca imensa depusa in promovarea unei astfel de initiative - cca. 2 ani, minutele consumate in comisii si in parlament - aruncate in garla, intr-un subiect atat de sensibil "memoria comunismului".

    Mi s-a parut de un bun simt extraordinar avizul dat de Consiliul Legislativ - iar guvernul MRU si Ponta nu au facut eforturile necesare pentru o justa si corecta rezolvare a situatiei. Daca la plagiator este de inteles - nu inteleg ceea ce a facut MRU - unde este istoricul in acest caz? unde este MRU luptatorul impotriva comunismului? nu este MRU in postura de PM sa gasesca o solutie la un subiect necesar, extrem de sensibil???

    In concluzie sa nu ne miram ca gutumanul de rand merge cu ochii inchisi la vot si da cu stampila pe USL!!!
    • +3 (3 voturi)    
      cate plusuri (Joi, 25 aprilie 2013, 0:29)

      taranistu [utilizator] i-a raspuns lui ..13

      sa-ti dau?
  • +3 (3 voturi)    
    dA (Joi, 25 aprilie 2013, 2:13)

    Babilou [utilizator]

    Pai ce vreti d-lor? Sa-si vada pozele agatate in muzeu?
  • +1 (1 vot)    
    MUZEUL ANTICOMINISMULUI ! (Joi, 25 aprilie 2013, 5:21)

    MAHALEANTU [anonim]

    Cred ca ar fi mult mai bine deschiderea unui muzeu al ANTICOMUNISMULUI!Aici ar trebui expuse toate elementele doctrine comuniste cat si cei care l-au girat-o!
  • 0 (4 voturi)    
    Honeste (Joi, 25 aprilie 2013, 6:52)

    Cetateanu [utilizator]

    Stau unii pe aici si se mira...
    Pai mai baieti, chiar n-ati inteles ca nu conteaza culoarea? Cum ar fi sa-l vezi pe taticu, mamica, bunicul...prin muzeu ( ca nu conteaza sectiunea: activisti, securisti...)? Si de ce vi se par USL istii mai "bravi" decat basistii?
  • +2 (4 voturi)    
    senzational - PPDD voteaza cot la cot cu ciocoii (Joi, 25 aprilie 2013, 7:44)

    enache [anonim]

    Iata exemplu cel mai clar ca adunatura lui diaconescu e la fel de mizera ca toata clasa politica uselista.
  • -6 (6 voturi)    
    Bai bolsevicilor (Joi, 25 aprilie 2013, 9:05)

    antitot [utilizator]

    SI ce daca au votat impotriva e democratie.
    Nu avem nevoie de muzee care inghit bani.
    MU PRODUC NIMIC.
  • +3 (3 voturi)    
    de pe la altii (Joi, 25 aprilie 2013, 9:39)

    alexmd [anonim]

    In Berlin functioneaa un astfel de muzeu, cu succes. Am revazut acolo cu nostalgie cratite, elemente de mobilier, triciclete, borcane, vestitul Trabant, etc, care existau si la noi in perioada respectiva.
    Ar fi un punct de atractie pentru turisti dar si un remember pentru cei care au mai prins ceva din perioada respectiva.

    Probabil in cazul nostru "nu iesea nimic", asa ca s-a votat impotriva.
  • +2 (2 voturi)    
    De la PNL doar Orban s-a abtinut.Restul (Joi, 25 aprilie 2013, 12:06)

    Gabi M [utilizator]

    au votat impotriva acestui muzeu.Trebuia sa se voteze pentru infiintarea acestui muzeu care ar mai putea educa putin tineretul ca sa-si dea seama cam cum s-a trait in acea perioada.Iar au dat-o in bara parlamentarii astia!
  • 0 (0 voturi)    
    Avem muzee ,expuneti acolo !!! (Joi, 25 aprilie 2013, 18:45)

    andreesanu [utilizator]

    Sunt muzee in tara asta numai ca-s in paragina multe.
    Decit sa infiintam muzee pentru popindaii si sobolanii comunisti mai bine mergem in parlament si-ii vedem ,mai avem destui comunisti in parlament .Comunismul este ca riiea nu scapi usor de el nici de practicanti aveti exemlu Iliescu ori ce-ai face o da tot pe a lui ,asta nu mai are snge-n vine are comunism.